!e Brugge 1000 500 300 25 k n.v. :erste blad MAANDAG No. lOO 67e Jaargang 1929 !2 CENT. TEL. 73 oordstraat A TRAM rugge Üin:FimF. (HBtïilOilr.. Uitat 53-10. flisiiiin.Iilil. 10. Fislietiiiig tflll 29 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. BINNENLAND j Het Koninklijk gezelschap zal zich na aan- lomst direct naar het hotel Bellevue Palace legeven. Om vijf uur zal zij, vergezeld van Prins Hendrik en een gevolg van vier per- jonen, een officieel bezoek aan den Bonds- brengen. Dit bezoek zal ongeveer een Iwartier duren. lederen avond de Vlissingsche Courant thuis bezorgd Stads- en Pro vincienieuws Babies teere huid ten enz. Een lekker Ik en versch blijft. vervaardigd bij Onderlinge Brand- |AM, onder Directie ~pn aan alle daarbij is gedaan Rekening 1 over het jaar 192S, Inze goedkeuring is van onderscheidene tuwkeurig overzicht j opnieuw van. haren VAN UFFORD. 500.000 >SlTO aa—a ale tooi, die om fe extia tism om oot van Breskens aarlsdap) en op B9® ra aankomst LISSINGSCHE COURANT jjONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, lanco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- be landen bij wekelijksche verzending./ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener jlis, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. lit nummer bestaat uit 2 bladen. De reis van de Koningin. Ids Zwitsersche pers maakt thans melding Jan het volledige programma van het be- van de Koningin en Prins Hendrik aan |e Zwitsersche hoofdstad. 1 Op 3 Mei komt de Koningin uit Eazel jande Bondsraad stelt voor haar verblijf Bern een aantal automobielen ter be- [chikking. T De Koningin keert daarna terug naar haar fcotel, om zich tegen zes uur naar het Ne- Berlandsche gezantschap te begeven. Daar lal de delegatie van den Zwitserschen "Bondsraad een contrabezoek brengen. Op fcitdrukkelijk verzoek van de Koningin heeft Bondsraad geen feestmaaltijd aangebo- feen. Op 4 Mei vertrekt het hooge gezelschap ter trein naar Brigue en van daar per auto baar Montana. Tweede Kamer-verkiezingen. De candidatenlijsten van den Plattelan- [dsrsbond luiden als volg Middelburg en Maastricht1. A. Braat, Hekelingen 2. C. Vervoorn, Herwijnen 3. |j. W. Bos, Lonneker 4. P. A. Timmers, He- Ikelingen 5. J. van Hoven, Papendrecht6. ■P. J. Breeman, Niezij27. J. van den Ende |Bz., Monster8. K. C. Schelling, Hekelin gen9. P. J. Rosenboom, Bodegraven 10. J. Zwart, Appelscha. Bet verkeer met de Zuid-Hoilandsche Eilanden. Naar aanleiding van het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer over de begroo- Iting van het wegenfonds van 1929 heeft het I comité voor verkeersverbeteringen van en Inaar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche I eilanden en West-Brabant zich per request I tot de regeering gewend met verzoek o.a. om og in het rijkswegenplan te doen opne- I men den weg Willemstad naar Halsteren, zoodat de verbinding Rotterdam-Numans- I dorp-Bergen op Zoom een doorgaande weg I van het rijkswegenplan wordt met het J daarin gelegen veer, om zoodoende, mede als s voor verdere verbindingen met de I thans zoo geïsoleerde Zuid-Hollandsche en I Zeeuwsche eilanden, hun verbinding met I Botterdam en ook met West-Noord Brabant te bevorderen. De vliegbooten naar Indië. De Nederlandsche marine-watervliegtuigen I zijn Zaterdag om 16.50 van Napels te Athene I aangekomen. De motoren hebben dezen dag uitmuntend gewerkt en bevonden zich bij aankomst in goeden staat. De vliegtuigen zullen heden naar Alexan- dretta doorvliegen. Nieuwe locomotieven. By de Nederlandsche Spoorwegen zijn een vijftal nieuwe tenderlocomotieven zooge naamde veertienvreters in dienst gesteld. Zij zijn vervaardigd op de fabriek van de Horenzollern A.G. für Lokomotivbau te Dus- seldorf. Deze locomotieven hebben belangrijk meer trekvermogen dan de tot heden hier te iande gebruikte en kunnen in den trein dienst zoowel vooruit als achteruit rijden, de thans gebruikte in den treindienst uit sluitend vooruit rijden. De proefritten, die met deze machines op de lyn Zwolle—Groningen gemaakt zijn, heb- bsn goed voldaan. De treinen waren samen gesteld uit 15 vierassige rijtuigen met een *^aal gewicht van ongeveer 500 ton. Er werd een snelheid bereikt van ruim 100 K.M. per uur. De „Spoorwegkoningin" te Rotterdam. In de Zaterdagavond gehouden feestelijke bijeenkomst van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel belegd, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling en den tienden verjaardag van de staking bij de R.E.T.M., heeft de Engelsche spoorwegkonin gin, miss Ena Best, de vredesboodschap van de Engelsche spoormannen en -vrouwen aan voor slechts 17 cent per week. BBF* Nieuwe abonné's ontvangen tot 4 Mei de courant gratis het Hollandsche spoorwegpersoneel overge bracht. De heer Moltmaker, de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging, die de in het Engelsch uitgesproken en door Kanne, chef de bureau van de N.V., in het Hollandsch vertaalde rede beantwoordde, zeide, dat het ook de ernstige wil van het Hollandsche spoor- en tramwegpersoneel is, dat de vrede op de aarde komt. Daarom had het hoofdbe stuur, in zijn vergadering van Zaterdagmor gen besloten, een gouden schakel in de ambtsketen aan te bieden, gelijk het Fran- sche spoorwegpersoneel reeds deed en naar hij hoopt anderen na Holland zouden doen. Spreker overhandigde miss Best een gouden schakel, daarbij den wensch uitsprekend, dat het kleine stukje metaal alle metaalfabrieken der wereld, die kanonnen fabriceeren, zal helpen vernietigen. Een en ander werd door de V.A.R.A uit gezonden. Rottcrdamsche LloytL. In het jaarverslag van den Rotterdam- schen Lloyd wordt omtrent de vloot mede gedeeld dat het totaal draagvermogen is 423.780 ton, waarvan 69.485 ton in aanbouw. Te boek staat daarvoor een bedrag van ruim 45>/2 millioen. In totaal was tot 31 Decem ber 1928 afgeschreven ruim 54»/2 millioen. Het verslag merkt over de schepen nog het volgende op Het motorschip „Kota Gede" werd in September in dienst gesteld en vol doet aan onze verwachtingen. De aflevering van het motorschip „Kota Baroe", in aanbouw bij de Koninkl. Maat schappij „de Schelde" te Vlissingen, werd door de staking, welke ruim vier maanden duurde, vertraagd. Het vertrok 13 Februari 1929 op zijn eerste reis naar Nederlandsch- Indië. Het mailmotorschip „Baloéran", waarvan de romp bij het etablissement „Feyenoord" op stapel staat, zal naar wij vertrouwen, op den gestelden tijd worden opgeleverd. Het liet zich aanzien, dat door de langdurige staking bij de Kon. My. „de Schelde', waar de motoren van dit schip worden gebouwd, ernstige vertraging zou ontstaan. Om dit te voorkomen werd, in overleg met laatstge noemde Maatschappij, besloten een groot deel van de motoren te laten maken bij de firma Gebr. Sulzer te Winterthur. De oplevering van het mailmotorschip „Dempo", in aanbouw bij de Kon. Maatsch. „de Schelde" zal ongetwijfeld als gevolg van de staking vertraagd worden. Behalve bovengenoemde mailschepen be vinden zich thans nog in aanbouw vier mo torvrachtschepen „Kota Tjandi" bij Wil ton's machinefabriek en scheepswerf, Rot terdam „Kota Angoeng" bij etablissement „Feyenoord", Rotterdam „Kota Pinang" bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij., Amster dam „Kota Nopan" bij de Kon. Maatsch. „de Schelde", Vlissingen. De drie eerstgenoemde schepen worden voorzien van dubbelwerkende 2-tact Man- Feyenoord motoren, terwijl laatstgenoemd schip met Schelde-Sulzer motoren wordt uitgerust. De totale tonnage van de per 31 Decem ber in aanbouw zijnde 7 schepen bedraagt 69.485 ton draagvermogen of 72.014 B.R.T. Amsterdamsche Bank N.V. Aan het verslag der Amsterdamsche Bank N.V. ontleenen wij het volgende De uitkomsten over het afgeloopen jaar zijn gunstig. Zoowel de interest-rekening a2s de provisie en de fondsen-rekening toonen hoogere winstcijfers. Aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aan deelhouders, zal worden voorgesteld over 1928 een dividend uit te keeren van 9 \/2 (vorig jaar 8>/2 en zulks na afschrijving van 1.407.441 op onroerende goederen, verhoo- ging der debiteuren-reserve met 2.500.000, reserveering van 500.000 voor aandeel in naamlooze vennootschappen, storting pen sioen- en ondersteuningsfonds voor beambten f 408.341 en toevoeging van 750.000 aan het reservefonds, waarna 334.956 op nieuwe re kening zal kunnen worden overgebracht. Gesprekken over den Oceaan. De directeur-generaal van de A. G. Feiten und Goullaume Carlswerke te Keulen-Mühl- heim, dr. Georg Zapf, heeft volgens de „Koln. Zeitung", een belangrijke uitvinding gedaan welke het voortaan mogelijk zal ma ken langs een kabel transoceanische tele foongespreken te voeren. De uitvinding be staat hierin dat telefoondraden in een buig- zamen hollen kabel worden aangebracht, welke kabel bestand is tegen den geweldigen waterdruk op den bodem van de diepe zee. Drukproeven hebben getoond dat dergelijke holle kabels een druk van 600 atmosferen kunen weerstaan. Uitvoerige berekeningen, door den voormaligen president van het technische bureau van de rijkstelegraaf ge maakt, bewijzen dat door deze uitvinding een telefonische verbinding tuschen Europa en Amerika langs een kabel technisch moge lijk is. VLISSINGEN, 29 APRIL. Kunst naar Kracht. De Oude Vriendschap. Voor een zeer goed bezette zaal heeft deze vereeniging Zaterdagavond een tooneel- en cabaretvoorstelling gegeven. Een afwisselend programma werd vertoond, waarmede de verschillende executanten een wel verdiend succes hebben geoogst. Van een viertal zang nummers Zomer, Zilveren draden tus- schen 't goud, Scheiden en Het Breistertje hebben we terecht genoten. Ze werden met beschaafd geluid, goede voordracht en prij zenswaardige uitspraak door mej. K. ten ge- hoore gebracht. Het doet inderdaad weldadig aan, als er onder de velen, die zich aan den zang van liederen wagen, eens een is, die aan redelijk te stellen eischen voldoet. De heer Van Beers was als steeds een getrouw bege leider. Kees de Ruijter deed dienst als wandelend programma en bracht door zijn kwinkslagen de lachspieren nog al eens in beweging. Ook met verschillende cabaretliedjes wist hij de aandacht gespannen te houdenvooral het geestige „De meisjes" sloeg in. Dat hij en andere krachten de zaal bij de refreintjes mede wist te krijgen, verhoogde de genoeg lijke stemming en schiep de sfeer zoo echt „onder ons". Een twaalftal dames gaven „De kostschool van Mies Mops", welke voordracht groote vroolijkheid wekte evenals de in an dere samenstelling gespeelde Jordaan scène „De bruiloft van Mietje". Bij deze laatste kan de uitspraak geen kwaad, hoe alledaagscher hoe beter, doch bij voordrachten en liedjes, die geen bepaald karakter dragen, hoede men zich toch voor dialect. Tot slot voerde men het blijspel in één bedrijf „De oom uit Ame rika" van H. J. Paternette op. Het was een echt gezellige avond, door de aanwezigen alleszins gewaardeerd, getuige de herhaalde bijvalsbetuigingen. Dat men na de afwerking van het program nog menig offer aan Terpsichore bracht, spreekt vanzelf. De muziek onder Corns, van Beers weerde zich den ganschen avond geducht. Ensemble „Jac. Sluyters". De big van 't 168ste. Moezy-Enon's blijspel is een oudje. Wil kennen de tegenwoordige toestanden in leger en kazerne niet en zeer zeker niet in het Fransche land, maar dat er ook wel veel ver anderd zal zijn sedert, wat men wel eens pleegt te noemen „dien goeden ouden tijd" is buiten kijf. Eenige satire op legertoestanden en al den aankleve van dien heeft in onder scheiden kringen steeds opgeld gedaan en men is er nog niet afkeerig van. Daarom is juist „de big" een stuk bij uitnemendheid om steeds in trek te blijven, wat uit de groote opkomst gisteren avond in het Concertge bouw trouwens wel gebleken is. De zaal heeft gedaverd van den lach, neen er is gegierd en gebruld, speciaal in II en III. Jacq. Sluyters Jr., die korporaal Bourrache vertolkte, heeft met zijn escouade wel het leeuwenaandeel in het succes bijgedragen. Ad. Verzijl de big was tot in alle on- derdeelen voortreffelijk, èn als het „kind van mijn zuster" èn als „de pap-soldaat" èn als „de mensch geworden big". In Joh. Over- becke vonden we niet alleen een „flinken" bediende, doch ook een prachtstuk van een soldaat, die met zijn Georgette (Marie Braa- kensiek) grappige scènes deed beleven. En zoo was er meer. Een kolonel Brochard van Jacq. Sluyters Sr., van het systeem „hou je mond, ik vraag je niets", terwijl Truus Post haar rol van mevrouw Blandin d'Ombel- les zeer verdienstelijk uitbeeldde. Als we niet al de overige medespelenden noemen is het waarlijk niet omdat zij te kort schoten in hun pogingen om hun rol tot haar recht te laten komen. Het publiek heeft zich opperbest geamu seerd en s'urpte de grandiose nonsens met volle teugen. Daverend applaus gaf de maat aan van de ontvangst en bewees dat het noo- dige contact aanwezig was. Wederoprichting van de I. T. F. Na den oorlog kwamen de vertegenwoordi gers van de Transportorganisaties uit ver schillende landen te Amsterdam bijeen om te beraadslagen wat gedaan kon worden tot wederoprichting van de I. T. F. Ofschoon hun landen nog vijandig tegenover elkander stonden werd door deze afgevaardigden in volle kameraadschap vergaderd en werden de vriendschapsbanden hechter en sterker nog dan voor den oorlog opnieuw bezegeld. Thans bestaat deze internationale organisa tie tien jaar en dit feit wordt hedenavond te Amsterdam feestelijk herdacht. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Onder drankinvloed. Zaterdagavond arresteerde de politie op den Nieuwendijk een man, die onder invloed van alcohol verkeerde, het publiek lastig viel, met vuil wierp enz. Reeds in den vooravond hadden zich nu en dan van dergelijke voor vallen voorgedaan, waardoor volksoploopen ontstonden, doch dan wist de man op de komst der politie zich in zijn woning „in veiligheid" te stellen. Hij werd evenwel ten slotte aan het bureau gebracht en wegens ordeverstoring in arrest gesteld. Stowaway. Het Engelsche stoomschip „Arabic" zette alhier een Italiaan aan wal een stowaway die zich te Antwerpen aan boord had we ten te verbergen. De vreemdeling werd in de richting van België door de politie uitgeleid. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Voor het museum van bovengenoemd ge nootschap te Middelburg zijn den laatsten tijd de volgende geschenken ontvangen Een portret van den kinderschrijver P. Louwerse, geschilderd door den heer J. Louwerse en ge schonken door de heeren P. H. Louwerse en J. Louwerseeen te Domburg gevonden scheepjesschelling Westfriesland, gedateerd 1678, geschonken door mej. R. M. Wichers Wierdsma een op het kerkhof te Kapelle gevonden Engelsche zilveren groot uit de tweede helft der 15e eeuw, geschenk van den heer G. Lepoeter, aldaar. Aangekocht werden de volgende munten en penningen de ook reeds in het jaarverslag vermelde Zeeuwsche Rijksdaalder uit 1652, die in 1655 te Moskou door twee stempels in Rus land geldig werd gemaakteen Zeeuwsche Rijksdaalder met stempelglans uit 1795 een Zeeuwsche Unierijksdaalder met de 6 wapen schilden uit 1586 een Zeeuwsche Unierijks daalder met de 6 wapenschilden uit 1593 een gouden ducaat van Zeeland uit 1756 en een bronzen gedenkpenning op het 50-jarig verblijf van H. M. de Koningin-Moeder in Nederland. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Op het viertal te Vlaar- dingen komt voor ds. H. J. Hak te Alkmaar, vroeger te Domburg. Overgangen uit de protestantsche en roomsche kerken. Dr. Schneider heeft aan de hand der offi- cieele statistische gegevens in het (Duit- sche)Kerkelijke Jaarboek het volgende over zicht gegeven van de overgangen uit de Protestantsche Kerken tot de Roomsche en omgekeerd. In 1910 bedroegen deze getallen percentsgewijze 12.48 en 34.90 in 1920 22 37 en 37.02 in 1924 18 24 en 56 31 in 1925 17.57 en 67.31 en in 1926 17.02 en 70.37. Aangezien in Duitschland ongeveer twee maal zooveel niet-Katholieken als Katholie ken zijn, blijkt, dat de overgangen tot de Protestantsche Kerken verre in de meerder heid zijn. Het aantal dezer overgangen be weegt zich steeds in de stijgende lijn, terwijl dat der overgangen tot de Roomsche Kerk in de dalende lijn is, die in 1920 ingezet werd. De heer J. Verhage, hoofd der Christelijke school te Gapinge, is benoemd tot onderwij zer aan een Christ, school te Rotterdam (Delftshaven). Een R. Kath. school te Grocde. Er worden te Groede pogingen aangewend tot het oprichten van een R. Kath. school, waarvoor reeds 60 kinderen zijn aangegeven. Do afdeeling van de vereeniging „Volks onderwijs" tracht de oprichting van deze school te voorkomen, omdat zij meent dat daardoor in die gemeente de geest van ver draagzaamheid ernstig gevaar loopt. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor zichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luiei, telkens te bepoederen met Purolstrooi- poeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct. RECHTSZAKEN Hooger beroep. Door P. S., koopman te Oudelande, is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes van 12 April jl., waarbij voornoemden S., wegens over treding der woningwet (het afbreken van een dag eener woning, terwijl deze nog werd be woond) werd verdoordeeld tot 100 boete subs. 2 maanden hechtenis. De afschuwelijke moord te Rotterdam. De afschuwelijke moord op den heer P. Lans, directeur van de N.V. A. de Haas Jr's Handelmij., die op den avond van Donder dag 29 November jl. op het kantoor aan den Oostzeedijk te Rotterdam plaats had, zal thans misschien tot meer klaarheid worden gebracht. De procuratiehouder Van O., die eenige dagen na den moord gearresteerd, aanvan kelijk weer op vrije voeten werd gesteld, doch eenige dagen later weer werd gearres teerd en sindsdien in het huis van bewaring werd opgesloten,, zal nl. binnen afzienbaren tijd terecht staan, verdacht van den moord, subsidiair doodslag, als mede van ernstige verduisteringen ten nadeele van de ven nootschap gepleegd. Deze uiterst sensationeele en lugubere zaak heeft weken lang groote belangstelling gehad. In de eerste plaats om de wijze waar op het slachtoffer vermoord was ernstige verwondingen en door hem tenslotte den hals af te snijden, in de tweede plaats om dat er omtrent den dader geen of haast geen aanwijzingen waren. Terwijl de verdachte nu al meer dan vijf maanden is ingesloten, is thans de instructie tegen hem pas gesloten. Er moeten thans inzake den moord ver schillende aanwijzingen tegen hem zijn, zoo-i dat hij niet alleen wegens verduisteringen, doch ook wegens moord, subsidiair doodslag terecht zal staan. In hoeverre deze aanwijzingen zijn schuld kunnen bewijzen, is niet bekend, daar, nadat de «verdachte in het huis van bewaring kwam geen mededeelingen omtrent het onderzoek meer aan de pers zijn verstrekt. Hoewel nog geen datum voor de behande ling dezer zaak is vastgesteld, verwacht men toch dat deze nog voor de vacantie, dus voor Juli zal dienen. De procuratiehouder, die in den beginne zeer kalm was, moet onder de preventieve hechtenis vrij veel geleden hebben. MARINE EN LEGER De officier van administratie 2e klasse der zeemacht N. B. Spoor wordt overgeplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar Rot terdam bij de gereedmaking van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Van Galen". De luitenant ter zee le klasse jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare keert binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië naar Nederland terug. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee 2e klasse der marinen reserve W. A. Deters den len Mei a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Her tog Hendrik"is de officier van gezondheid der le klasse P. de Mooy den 14en Mei a.s. te Vlissingen geplaatst. De tot hoofdofficier van den marine-stoom vaartdienst 2e klasse bevorderde officieren van dien dienst der le klasse W. J. Mantz en A. H. Voetelink zijn resp. bestemd tot chef der afdeeling werktuigbouw op 's Rijks werf te Willemsoord en om toegevoegd te worden aan het commandement der marine aldaar. De état-major van de „Heemskerck", wel ke 2 Mei te Willemsoord in dienst wordt ge steld, is als volgt samengesteld kapitein luitenant ter zee M. H. van Duim, comman dant kapitein-luitenant ter zee J. T. Fürst- ner, eerste-officier luitenants ter zee le kl. A. G. Vromans, J. Tissot van Patot, K. W. Bornkamp, J. A. Rauws, E. C. Wessels en P. A. Mulock van der Vlies Bik officier M. S. le kl. J. Walrave idem 2e kl. ir. H. Butter, W. J. Dalinghaus, P. J. Drijver en J. Haje- nius officier van gezondheid le kl. J. C. van Heusden en officier van adm, 2e kl. A. A. Wijt. De officier van administratie le klasse J. Rotgans wordt den 22sten Mei belast met den administratieven dienst van de marinekazer-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1