1000 500 300 150 100 25 SI II ms Hcii VEREEN. VOOS BEROEPSKEUZE ZATERDAG EERSTE BLAD ö^e Jaargang 1929 jiljiu: Film] HI! IE VilDE lr„ IMslnil 5S-10, Ilssijiitlelil. 10. FolnkaiiillllT SO APRIL Verschijnt dage'ijks, uilgezorderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen £2 Gegarandeerds oplaag 5150 Ex. o Sproeten komen vroeg in SprutOl. Bjalie D.r. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws H No, ^3 LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door liet geheele rijk 12.50. Voor België, Duitsciiland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbctrefiendeHuur enVerbuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct N 5' -□ m 3» I— S* <a CD )e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ),"t nummer bestaat uit 2 bladen. KAMER-OVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Indie. Met 29 tegen 15 stemmen heeft de Eerste :&msr de Indische wetsontwerpen goedge- curd. De christeüjk-historischen en de anti- evolutlonnairen stemden eenparig tegen. De eer Blomjous was voo. de eenige die met en meeging. De heer De Muralt, had het ipad gekozen en was niet bij de stem- ïing aanwezig, wat wel een treurig figuur as. Minister Koningsberger heeft nog eens u!t- engezet wat de bestuurshervorming op Java eeft bereikt. Het is zelfs heel veel wanneer ten rekening houdt met de geschiedenis, ie ons leert, dat sinds drie eeuwen een be- ïuursvorm heeft bestaan, die lijnrecht staat igenover den autonomischen regeeringsvorm, eiken men thans nastreeft, waarbij echter -roote omzichtigheid moet worden in acht enomen. Met intrede van het volgend Jaar al de nieuwe vorm van bestuur over heel ava worden uitgebreid. Over de resultaten an die hervorming is thans nog niet te oor- eelen. Met zijn kritiek er over. is de heer olijn niet billijk geweest tegenover de regce- ing. die onmogelijk eensklaps kan invoeren en bloeiend plaatselijk zelfbestuur. Het deed en Minister leed, dat de heer Colijn zoo reinig waardeert, wat de regeering doet voor Ie Buitenbezittingen hij weet beter dan wand, hoe moeilijk het ls In de buitenge rsten hervormingen in den vorm van locale itonomie tot stand te brengen. Van allerlei commissies die de heer Coiyh i anderen wilden verwacht de Regeering :en heil. De Minister-president heeft dat o™ eens duidelijk onderstreept. De heer Co- In wilde een staatscommissie voor de voor leiding van een regionale ontvoogding. De eer Slingenberg meende, dat deze niet van it Intermezzokabinet zou zijn te verwachten. Dit is een onjuiste opvatting. Maar het ka- Inet heeft dit niet gedaan. Ten eerste omdat tolijns eisch niet evenredig is aan wat er in e laatste jaren is geschied. Zonder dit ont- erp zou de heer Colijn hier niet op gekomen ijn. Als kabinetsformateur heeft de heer Co in trouwens er zelf ook niets van gerept. In de tweede plaats was niet voldoende gc- lotivesrd de politieke tegenstelling tu^schen intrale en regionale ontvoogding, welke Ie eer Colijn thans heeft geformuleerd. Vooral dezen tijd is die tegenstelling niet meer te ndhaven. De door den heer Colijn gevraagde staats- omm'ssie is ongewenscht met het oog op de ust die Indië noodig heeft, geen indolentie, laar een actieve rust. Professor Paul Schol- in heefe dit in zijn recensie over Colijns ork duidelijk uiteengezet. Met deze puntjes was het debat afgeloopen. en week heeft de Kamer er over gedaan, fet had korter gekund. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, Rijk en Gemeenten. Zoo ooit een moeilijk en ingewikkeld raagstuk de Kamer bezig ^hield dan is het el nu het onderwerp der financieele ver- ouding van Rijk en Gemeenten. Een onuit- arbare kluwen is deze verhouding gewor- en en het- is begrijpelijk dat de waarlijk achtige poging die Minister De Geer deed orde te scheppen en billijkheid te be- achten, algemeene waardeering verdient, laar algemeene voldaanheid is natuurlijk iet bereikt. Trouwens die is niet te berei- Iedere gemeente heeft een ander be ng, een andere aanspraak, een andere op ging en altijd weer acht zij haar situatie zonder en uitzonderlijk zoodat ze meent sar te mogen vragen en vergen. Den algemeenen inhoud van het wetsont- srp mogen wij bekend veronderstellen. Er buiten de Kamer al zooveel over geschre- !n en gesproken dat de hoofdtrekken daar- an algemeene aandacht hebben getrokken. Van alle zijden zal stellig kritiek loskomen Ndat tal van gemeenten ontevreden zijn. algemeene grondregeling zelfs wordt aan kochten, maar stelt men er iets beters voor de plaats Van die gedachte moet men tgaan dat ieder die meent een fout té ont- ekken ook moet aangeven hoe hij die wil ^stellen zonder dat de totale kosten van 'et ontwerp buiten de door de Regeering ingegeven grenzen gaan. Inderdaad, ir.en noest haast een toovenaar zijn om hier een egeling te treffen, maar vaststaat dat ten fotte het Rijk een ftardig bedrag aan de gemeenten meer zal uitkeeren dan tot nu toe het geval was. De situatie van iedere gemeente is anders maar het is aanstonds de vraag wat die ge meente zelf in den loop der jaren deed om die te verbeteren. Het zou onbillijk zijn een minder goed beheerde gemeente thans meer te helpen dan een andere die met wijs beleid en financieel overleg zich door alle moeilijk heden heensloeg. Is er eenerzijds dus een nivelleering, an derzijds is er een rekening houden met abso lute cijfers. Een adviescommissie krijgt de taak alle puzzles op te lossen. De eerste die scherpe kritiek oefende was de heer Van den Tempel, die weliswaar de bedoeling van het ontwerp waardeerde. Hij was van oordeel dat het te veel een dualis tisch karakter hadhet gaf meer steun'aan de gemeenten maar tracht anderzijds de financieele bewegingsvrijheid der gemeenten aan banden te leggen. Tegen d't laatste had hij ernstig bezwaar cmdat er een element van wantrouwen ligt in het bele'd der ge meentebesturen, waarvan de Regeering In 192G reeds per circulaire blijk gaf. Dat wan trouwen is misplaatst, meende deze afge vaardigde, al zijn er stellig gemeenten die zonderling omspringen met de financiën. Het financieel beleid der Regeering was ook niet altijd feilloos cn onberispelijk. Achter de klachten die altijd weer gehoord worden over het wanbeheer der gemeenten zat volgens hem het verzet tegen de sociale werkzaamheden der gemeentebesturen en het verzet is conservatief en "eactionair Er is hier altijd een natuurlijke remedie voor de gemeenten omdat de kiezers zich op den duur krachtig gaan uiten en grenzen zullen stellen aan den belastingdruk. Er is dus voor de regeering 'geen aanleiding cm wetten cn grenzen te stellen voor het gemeentelijk be heer. De Regeering ontkent dat zij dit doet maar zij bindt haar regeling aan maatstaven die de gemeenten dwingen zich binnen be paalde perken te houden, willen zij niet de kans loopen dat zij rijksbijdrage zullen moe ten missen. De Regeering wil tegenover o ver- matigen belastingdruk waken sommige ge meenten zullen daarvan geen moeilijkheden ondervinden maar er zullen er zijn die zich aanstonds moeten beperken. Verschillende adressen hebben dit duidelijk aangetoond, maar de Regeering wijst dit verzet af door aan beginselen vast te houden die zij als eisch voor dit ontwerp stelt. Door die hou ding wordt dus overleg met de Kamer ge deeltelijk afgesneden. De forensen-belasting in den tegenwoor- digen vorm kan niet blijven bestaan. De en- sympathieke wijze waarop door tal van ge meenten is getracht uit die belasting te ha len wat maar te halen valt, heeft deze be lasting zeer impopulair gemaakt en het ls dus gewenscht, dat ze verdwijnt. Juist om die reden heeft de heer Van den Tempel geen lust om zelfs oen bescheiden forensen- belasting te behouden. In het algemeen achtte hij dit ontwerp een verbetering, doch hy bleef het betreuren dat het op vele punten onvoldoende was en dat daardoor steeds weer nieuw verzet zou ont staan. Een willoos orgaan van het Rijk wordt de gemeente meende de heer Schouten, die nog scherper de vrijheidsbeperking becritlseerde. Als de gemeenten zich niet onderwerpen aan de voorschriften van deze wet worden zij ge straft en dan onstaan toestanden welke deze wet juist wil wegnemen. Om de vijf Jaar zal deze wet herzien moeten worden en het is te voorzien dat de beweging om er steeds moer uit te halen zal toenemen. De grondgedachte van dit ontwerp was z.i. dat de gemeenten onderdanen van fiet Rijk zijn, afhankelijk van de Regeering. Zoolang die gedachte niet uitgebannen werd zou het hem moeilijk val len er vóór te stemmen. Ook de heer Van Gijn opperde bezwaren. Hij vreest dat de rijkeren naar het buiten land trekken als er geen goedkoope woon- gemeenten meer zijn ten gevolge van de ni velleering. Daarentegen was hij weer zeer in genomen met de verteringsbelasting en de fonds-vorming. Verschillende grootestads-afgevaardigden zijn bang dat de steden nadeel lijden, de heer Van Voorst tot Voorst voorziet dat het plat teland in het gedrang komt. Nog vele sprekers zullen hun uiteenlopen de kritiek geven, al naar gelang de belangen die zij in de eerste plaats op het oog hebben. hst voorjaar, koop tijdig een po' Oranje Nassau's Oord. H. M. de Koningin-Moeder heeft op voor dracht van het college van commissarissen benoemd met ingang van 1 Juli e.k. tot ge neesheer-directeur van de stichting Oranje Nassau's Oord den heer dr. P. L. Oudendal, lste geneesheer aan het sanatorium Hoog Laren te Laren (N.H.) Jubileum baron Van Wijnbergen. Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen te Utrecht, lid van den centralen raad van be roep en lid van de Tweede Kamer, heeft gis teren onder vele blijken van belangstelling, voornamlijk uit roomsch-katholieke kringen, zijn 60sten verjaardag en zijn zilveren jubi leum als Kamerlid gevierd. Mgr. Schioppa, pauselijke Internuntius, zond per draad zijn gelukwenschen. Kardi naal van Rossum deed het schriftelijk. Van den aartsbisschop ontving de jubilaris een groot portret met opschrift, waarin hem dank wordt betuigd voor de vele diensten geduren de zijn 25-jarige werkzaamheid aan de roomsch-katholieke zaak bewezen. De bond van R.-Kath. Kiesvereenigingen in Gelder- land gaf een zilveren inktkoker. Directie en redactie van „Ds Maasbode" schonken een bronzen beeld, voorstellende Christus, onder wijzende in den tempel. Het Katholieke On derwijsbureau zond een boeld van Petrus Ca- nisius, Zusters Franciscanessen van Heithui- zen (Limburg) deden hare gelukwenschen vergezeld gaan van een gebatikt en een ge borduurd kleed, door de zusters zelf ontwor pen en vervaardigd. De R.-Kath. Kamsrclub en de R.-Kath. Handelshogeschool hadden bloemen gezonden. Van verschillende leden der beide Kamers en van enkele ministers waren telegrammen van gelukwenschen in gekomen. Tal van personen maakten In den namid dag van de gelegenheid gebruik om den heer Van Wijnbergen te zijnen huize geluk te wen- schen. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantlekolonlcs. Zaterdag 27 April wordt in een der zalen van de vereeniging „de Harmonie" te Gro ningen de gewone algemeene vergadering van bovengenoemd genootschap gehouden. Aan dc orde zijn o.m. de verkiezingen van leden van het hoofdbestuur, verslag van secretaris en penningmeester over het afgeloopen jaar. Van de afdeeling Nijmegen komt een voor stel in tot wijziging van den naam in „Cen- trool Genootschap voor Kinderherstellings- kolonies", daar de bestaande naam aanleiding geeft tot misverstanden. Het gebeurt nl. dat gezonde kinderen tijdelijk een plaats vinden in een der koloniehuizen, terwijl het ln de be doeling van het genootschap ligt slechts zwakke kinderen ter verzorging op te nemen. Aan deze vergadering wordt voor het eerst eenige ontspanning verbonden en weleen gezamenlijk diner voor eigen rekening, c-n cabaretavond na afloop van de lezing van dr. Dijkhuizen, die zal spreken over „Eenige gre pen uit de vacantiekolonie-verpleging" en een autotocht naar Paterswolde. Het gebeurde te Grootegast, Naar aanleiding van het gebeurde te Groo tegast hebben het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond en het provinciaal afdee- lingsbestuur van Zuid-Holland tot den Com missaris der Koningin in die provincie het verzoek gericht aandacht te schenken aan de bewapening en vaardigheid van de gemeen teveldwachters. Als gevolg daarvan heeft thans de Com missaris der Koningin tot de burgemeesters in Zuid-Holland een brief gericht, waarin wordt verzocht opgave te willen verstrekken van den aard der bewapening van de ge meenteveldwachters en van het soort en het kaliber der eventueel verstrekte vuurwape nen. Mede zou de Commissaris der Koningin gaarne worden ingelicht, omtrent de geoe fendheid van de veldwachters in het gebruik der wapenen. Het verbrande Leidsche stadhuis. Als gevolg van de tusschen de deskundigen van beide partyen verkregen overeenstem ming zal aan de gemeente Leiden als schade loosstelling voor het verbrande Leidsche stad huis door de verzekering jen som van ruim 1.000.000 worden uitbetaald. RAADSOVERZICHT wy hadden gisteren een lange agenda af is werken, doch veel gewichtige punten kwa men er niet op vcor. Het voorstel van Burg. en Weth tot het vaststellen van een reglement voor de amb tenaren in dienst der gemeente gaf aanlei ding tct enkele opmerkingen van den heer Rorye, die op *n paar artikelen amendementen voorstelde. Men zou anders toch wel ver wacht hebben dat dit reglement, na onder ling overleg met de vakbonden vastgesteld, zonder op- of aanmerkingen zou zyn aange nomen. De wyzigingen door den heer Rorye voorgesteld waren in elkele opzichten nog al van ingrypenden aard. Zoo wil hij bepaald zien dat de ambtenaren naar willekeur op 31 Augustus of 1 Mei een dag verlof krygen. Voor zulk een wyziging van het reglement zal wel geen meerderheid te vinden zyn, af gescheiden van de practische bezwaren die het willekeurig vry nemen op een dezer dagen zouden opleveren. Ook wenscht de heer Ro rye een rechtspositie voor het politieperso neel. Op verschillende andere artikelen stelde hy nog wyzigingen voor. Hij wees er daarby op dat in de commissie voor georganiseerd overleg de S.D.A.P.-fractie uit den raad niet vertegenwoordigd was en hy het veel beter achtte dat alle fracties uit den raad daarin zitting hadden. De raad moet toch ten slotte het reglement vaststellen. Na de opmerkin gen van den heer Rorye wensehte ook de heer Sorel zyn bezwaren kenbaar te maken en wel over att. 44 (betreffende de gehuwde ambtenares) welk artikel hy in zyn geheel geschrapt wenschfco te zien. De heer Van Oorschot noemde dit een zeer belangryke principieel© beslissing, waartegen hy zich zoo krachtig mogelyk zou verzetten. De voorzitter wees er op, dat enkele or ganen van gemeente-ambtenaren zich geheel met het voorgestelde reglement konden ver eenigen en dit als voorbeeld stellen voor andere gemeenten, terwijl aan Burg. en Weth. dank werd gebracht dat zij aan alle bezwaren door de bonden ter tafel gebracht, zyn tege moet gekomen. Wat kan men nu meer wenschen, zoo mag gevraagd worden. Daarom zou het zoo'n goeden indruk gemaakt hebben als het voor stel by acclamatie was aangenomen gewor den en over mogelijke kleine bezwaren was heengestapt, vooral nu werd toegezegd dat ook voer het personeel van het gasthuis een rechtspositie zal worden vastgesteld. Door den heer Paap werd, na de opmer kingen van den heer Rorye, voorgesteld het vaststellen van het reglement nog aan te hou den en dit achtte de voorzitter eveneens noodzakelijk, omdat toch eerst de amende menten van den heer Rorye door Burg. en Weth. moeten worden nagegaan en daarover advies moet worden uitgebracht. De betrok ken organisaties zullen daarover ook wel ge raadpleegd moeten worden, zoodat de vast stelling van het reglement nog wel eenigen tyd zal moeten worden uitgesteld. De heer Harts kon zich niet veresnigen met het voorstel tot het verleenen van een vergoeding van ƒ250 aan den gemeente-ge neeskundige voor het verrichten van werk zaamheden van den schoolarts, tydens diens afwezigheid, welke vergoeding z.i. veel te laag was. Hy wilde deze vergoeding ge regeld zien overeenkomstig de verrichte werkzaamheden, wat zou neerkomen op een vergoeding van 3/12 van ƒ3500. Het standpunt van den heer Harts werd door geen der leden verdedigd, want hoewel ook de heer Van Hal geen be wonderaar van het voorstel van Burg. en Weth. was, kon hij zich daarmede toch wel vereenigen en de heer P. G. Laernoes achtte het voorstel zeker de beste oplossing in de gegeven omstandigheden. Hy was in geen ge val bereid de vergoeding hooger te bepalen dan ƒ250. Toen gestemd werd, verklaarde alleen de heer Harts zich tegen het voorstel van Burg. en Weth. De behoefte aan een goede zweminrich ting is reeds jaren gevoeld. Het mag daarom van harte worden toegejuicht dat van par ticuliere zyde zulk een inrichting tot stand wordt gebracht en de gemeente steunt deze club met ƒ500 per jaar en garandeert bo vendien de rente en aflossing van een lee ning van ƒ7500. Het voorstel van Burg. en Weth. vond unaniem instemming. Er zal nu met het bestuur der inrichting worden on derhandeld op welke wyze de leerlingen van scholen zwemonderwys kunnen ontvangen. wy mogen onze gemeente intusschen wel ge luk wenschen, dat wy een zweminrichting krygen, waaraan reeds Jaren met groot ver langen werd uitgezien. Nu kan ieder, die de zwemsport wenscht te beoefenen, zich daar in onder deskundige leiding bekwamen. TE VLISSINGEN. Ouders, kiest een beroèp voor uw kind in en na overleg met het Bureau voor Beroepskeuze alhier. A.s Dinsdag 23 April zitting van 7.30 - 9 uur in het voorma lig Burger weeshuis aan do Badhuisstraat. Adviezen worden kosteloos verstrekt. Bij het voorstel tot het verhoogen van de subsidie aan het bestuur der Christ, bewaar school, drong de heer Van Oorschot aan, dat waarborgen zullen worden gegeven voor goed onderwijs en hij vrceg hoever het staat niet de plannen voor een gemeente-bewaarschool. De heer Van Hal was het daarmede volmaakt eens. Nadat ds voorzitter had medegedeeld dat de plannen door den heer Harts onderzocht voor een gemeente-bewaarschool, nader door den heer Van Westen zullen worden bestu deerd, werd het voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een verhoogde subsidie aangenomen. De bewoners van den Hoogewcg klagen over den toestand van dien weg en willen de gemeente de kosten van het onderhoud daarvan laten betalen. De heer Van Oor schot steunde dit verzoek zeer gaarne, om dat de Hoogewcg een wandelweg is en de ge meente mag daaraan wel. iets betalen, want wy hebben niet veel landwegen die tevens als wandelwegen kunnen worden aangemerkt. De voorzitter en de wethouder van open bare werken zeiden dat de gemeente wel iets wil doen, doch het geheele onderhoud van dezen weg voor haar rekening nemen, dat kan niet van de gemeente verlangd worden. Een voorstel-Oorschot om den weg te ver harden en het onderhoud voor rekening der gemeente te nemen kreeg slechts 2 stemmen, nl. van de beide S.P.ers. De andere voorstellen gaven geen aanlei ding tot discussie en hoewel onze agenda 21 punten bevatte, waren wy daar reeds om half vier doorheen gewerkt. De rondvraag nam nog een half uur in be slag. Op een punt. daarby ter sprake ge bracht, mag nog wel even de aandacht ge vestigd worden. De heer Poppe vroeg nl. den heer Van der Kout ter wille te zyn by het bouwen van een garage. Hy meende dat met eenigen goeden wil de betrokken persoon best geholpen kan worden. De voorzitter en de wethouder van openbare werken zeiden, dat de bouw-verordening ver biedt aan het verzoek te voldoen. De heer Huson wil vooral het geiyke mon niken gelyke kappen toegepast zien en dat gebeurt thans niet, want by den bouw van de garages voor het Grand Hotel Britannia en voor het hotel Zeeland, is met de ver ordening de hand gelicht. De wethouder van openbare werken kon dit niet begrijpen, doch de heer Huson zal hem dit wel eens nader toelichten. De voorzitter verklaarde op een desbetref fende vraag van den heer Poppe, dat Burg. en Weth. nog eens nader zullen overwegen of wyziging der verordening mogeiyk zal zyn, teneinde te trachten een oplossing te vinden waarmede de betrokken persoon gebaat zal zyn. Alvorens de voorzitter den hamer liet val len, wenschte de heer Huson, als oudste lid van ons college, den burgemeester, aan wlen 6 weken verlof is verleend voor herstel van gezondheid, volledig herstel toe, waarmede alle leden instemden. Be voorzitter dankte den heer Huson har- telyk voor deze goed bedoelde woorden en kon om 4 uur de vergadering sluiten. Het twintigste Raadslid. VLISSINGEN, 20 APRIL. Aangifte van leerlingen voor de openbare scholen. wy vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende publicaties betreffende da aangifte van leerlingen voor de or°-.b::re lagere en Ulo-scholen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By de Arbeidsbeurs zyn Ingeschreven l winkeljuffrouw. X vrouwelübe kantoorbedien de, 2 letterzetters, I opperman. 1 grondwer ker, 1 schoenmaker, 1 leerling koperslager, 1 yzerwerker, 1 autogeenlasschcr, 1 leerling loodgieter, 1 aanhouder, 2 clectr'.elene, i COn- structeur-teekenaar, 3 machinisten, 3 banfc-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1