1000 500 300 25 5 APRIL No. so 67e Jaargang 1929 VRIJDAG Uitgavs: Firma F. VAÜ OE VELDE Jr.. Walstraat 53-EO, flissingsn. Telef. 10. Postrekening 882I1Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 150 gM2:lT" 100 Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws MARINE EN LEGER SPORT VLISSINGSCHE COURANT - BONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25; Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij /door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AANKONDIGING. Reglement der wegc- en voetpaden. Art. 42 8 1. Burgemeester en Wethouders der gemeente lissingen brengen ter kennis van belangheb benden, dat te beginnen op 15 April a.s. van- tege de gemeente eene algemeene opneming ïal worden - den van de wegen en voet paden met de kunstwerken. I Vlissingen, 5 April 1329. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vakopleiding P.T.T.-personeel. Naar aanleiding van de thans in het sta- lum van uitvoering gekomen reorganisatie 'an het staatsbedrijf P.T.T. heeft hst be- ituur van den Oentralen Bond van Neder- jlandsch post-, telegraaf- en telefoonperso neel aan den directeur-generaal van dit be drijf verzocht, de vakopleiding voor het in dienst zijnde personeel mogelijk te maken, door de Instelling van centrale cursussen in verschillende deelen van het land of door ,het in het leven roepen van een instituut •an reizende instructeurs. De proeftocht van de Statendam. De officieele proeftocht van het dubbel- schroef-turbine stoomschip „Statendam", die twee dagen heeft geduurd, is evenals de tsch- sche een succes geweest. Het gezelschap van ruim 300 gasten, dat ch aan boord van het prachtige stoomschip -vond heeft volop genoten. De weersgesteld heid is minder gunstig geweest dan bij de technische proeftocht, toen de reis over een spiegelgladde zee gemaakt kon worden. Nu de zee wel woeligzelfs werd men oenedagmiddag door een frissche „Maart- che" sneeuwbui overvallen. Doch de passa- ~iers merkten hoegenaamd niets daarvan somtijds vergat men, dat men zich op zee be vond. De machtige Oceaanvaarder Is tijdens de proefvaart op de Noordzee gebleven. Na het vertrek uit Rotterdam, waar aan belde zijden van de rivier duizenden menschen geschaard stonden ook bij de binnenkomst was er vanaf den wal weer groots belangstelling was de „Statendam" Woensdagmiddag 2.22 uur hst Maasvuurschip gepasseerd. Vandaar erd een noordelijker koers langs de Neder- -ndschs kust gestuurd. Om 5.07 was Haaks- urschip bereikt. Na het beloop van de kust der Wadden-eilanden gevolgd te hebben, liep de „Statendam" om 7.29 langs de Terschei lingerbank. Des avonds 11.14 voer het schip langs Borkumrif, waar gekeerd werd. Don derdagochtend om half acht was de „Staten- dam" wederom ter hoogte van Haaksvuur- schip. Daarna werd gestoomd van den Noord- Hinder tot half tien, toen opnieuw gekeerd werd, om weer koers te zetten naar den Wa terweg. Ongeveer tezelfder tijd waarop de „Staten dam" zee had gekozen, vereenigden de gas- ten zich in de groote lounge, de prachtige gezelschapszaal, die maar eventjes 5 M. hoog is. In deze zaal ontbrak niemand van de vele autoriteiten, die aan boord Waren. VLISSINGEN, 5 APRIL. C. K. W. O. Bovengenoemde vereeniging gaf gisteren avond voor de geheel gevulde zaal van het Concertgebouw haar laatsten avbnd in dit seizoen. Na de gebruikelijke opening wees de voor zitter, de heer J. Marijs, in zijn openings woord op het welslagen der jonge vereeni ging en sprak de hoop uit dat ook voor het volgend seizoen het comité weder den steun der leden mag ondervinden. Vervolgens heet te hy welkom den heer Siebesma uit Voor burg, die voor velen onzer geen onbekende is. De heer Siebesma, met applaus begroet, begon zijn declamatie met het prachtige stuk voor te dragen „Abd-el-Kader" van dr. Ber nard ter Haar. Dit historischs stuk verplaat ste ons in den strijd der Marokkanen tegen de Fransche' overheersching. De algemeen bekende en bewonderde emir Abd-el-Kader wist langen tijd door zijn hardnekkigen te genstand in de worsteling tegen Frankrijk de inneming van Algiers tegsn te houden. Ten slotte moest hij voor de overmacht zwichten en op krijgsmanswoord gaf hij zich over en werd naar Parijs gevoerd. De Fran sehen braken echter hun woord en stelden den emir In een ijzeren kooi voor het pu bliek ten toon. De eerste coupletten van het lied doen ons hooren den zang van het gepeupel rondom de kooi, den hoon waarmee zij den gevan gen dappere overladen, terwijl de verdere strophen een uiting zijn van den zieletoe- stand van den emir. Sommige gedeelten waren ontroerend van inhoud, wanneer de emir uitkreet zijn haat welke groeide met zijn smart tegen Frank rijk. Het heimwee dat den emir bezielde als hij terugdacht aan de dagen van weleer, toen hy op zyn vurig strijdros draafde over de zonnige Afrikaansehe stranden. De heer Siebesma Is een goed declamator en de weergave van dit lied was meesterlijk, niet alleen In mimiek doch ook in stern- intonatie. Hierna volgden enkele humoristische stukken, oa. een uittreksel uit de bekende novelle vóm Justus van Maurik„Het diner van Manus" en „De jas van Gabe", hetwelk het auditorium deed schateren van den lach. Deze en nog enkele andere stukjes gaven gezonden humor te hooren, hetwelk ook het geval was met „De deputatie". Jammer genoeg kon om des t.yds wille het „Heksenlisd" van Wildenbruch niet meer gegeven worden en besloot de heer Siebesma zijn repertoire met het voordragen van „h:t Vacantie-kindsrfeest" en „Klókke Roeland" van Albrecht Rodenbach, den helaas te vroeg gestorven dichter, die tot zijn laatsten snik heeft gestreden voor de vryheid van Vlaan deren. Er heerschte onder de talryke aanwezigen een stemmige, rustige sfeer, welke zeer zeker voor het stil genieten van het gebodene niet weinig heeft bygsdragon, niet alleen van de declamatie doch ook van de verschillende vioolnummers van den heer C. Fret, geac compagneerd met piano door den heer C. van Tatenhove,welke de ruststonden van den heer Siebesma zeer verdienstelijk aanvulden. De zaal gaf telkens door applaus van zyn ingenomenheid biyk. De heer Sorel bracht aan het slot den dank over van de verschillende organisaties en de leden aan het bestuur /oor het door haar genomen initiatief met het oprichten dezer vereeniging en voor het vele werk hiervoor verricht, waardoor alles zoo goed is geslaagd en hy sprak de hoop uit dat de vereeniging nog tal van jaren zoo mag biy- ven voortgaan. Hierna sloot de voorzitter, na dank ge bracht te hebben aan den heer Siebesma en de heeren Fret en Van Tatenhove, na het gemeenschappelyk zingen van den „Avond zang" de vergadering met dankgebed. Demonstratie der Olicfabrieken CalvéDelft. De Oude Vriendschap. Een in hoefyzervorm opgestelde tafel, ver sierd met enkele vazen bloemen en op re- gelmatigen afstand en drietal slaolie-fles- schen, belegd met stapeltjes pakken Delfia en Delfrite en in het open vak een gasfor nuis. Aan die tafel een vry groot aantal ge- noodigden, die zich zouden overtuigen van de goede eigenschappen der producten van bovengenoemde fabrieken. Dat alles vonden we gisterenmiddag in de voorzaal van „de Oude Vriendschap" toen we met den neus in de mayonnaise vielen, die de kok klaar maakte, terwyi een explicateur alle hande lingen opsomde en de goede eigenschappen van de N.O-F.-producten roemde. Daar deze demonstratie grootendeels, zoo niet geheel ten doel had, het nieuwste product „Delfri te" te introduceeren, werd het meerendeel der gerechten bereid met dit plantenvet, dat evenals de Delftsche Sla-olie vervaardigd wordt van Pinda's, de Rufusque-soort, welke in Senegal groeit. Daarmee werd bokking gebakken en biefstuk gebraden, de pommes frites goede bereiding geschiedt volgens den explicateur in twee tempoozen bereid en de appelbeignets gebakken, nadat de de monstratie geopend was met, zooals we zei den, mayonnaise, waarvoor tegen' inlevering van 'n aantal bonnen afzonderiyke schotels worden beschikbaar gesteld. Bovendien zyn gratis op aanvrage verkrygbaar mayonnaise- kloppers, winter- en zomerboekjés met re cepten van Calvé-Delft, benevens een kin derboek „Arrefcje-Nof", waarvoor ook een aantal bonnen noodig is. Het menu werd besloten met een Arretje Nof ,*~ke, bereirl met Delfia, een der-p*c.in?'en van Cr.I.é gulden bij verlies van een wijsvinger Delft, waarvan als goede eigenschappen werden genoemd en getoond dat de gebruik- sters volle waar (vetgehalte) voor hun geld kregen, die bovendien tot hst laatste toe ge bruikt kan worden. Ook werd. getoond bij de bereiding dat het gebruikte, maar overtollige vet van de spyzen afdroop, zoodat geen aan klevende vetkorst overbleef, terwijl wat in de pan achterbleef een heldere kleur behield. De demonstratie werd met groote belang stelling gevolgd. Vacantle by Fijnwcrk. Ds „Metaalbewerker" meldt, dat na een conferentie met de directie van „Fijn- werk" dit jaar het personeel 4 dagen va cantle zal krijgen met behoud van loon, ter- wyi in het vervolg by eventueels uitkeering van dividend de vacantie 6 dagen met be houd van loon zal zyn. Van dsn dijk gereden. Een automobilist, die met z\}n auto was gereden over het verboden gedeelte van den boulevard Evertsen, in de richting van het kustlicht naby het voormalige fort de Nolle, geraakte b!j het keeren te veel aan den kant van den dijk, zcodat de auto van den dyk naar beneden afgleed. De bestuurder wist tydig uit het motorrijtuig te springen, ter wijl een passagier gelukkig even te voren was uitgestapt. De automobiel bekwam zeer belangrijke schade en moest later door een anderen auto worden wéggehaald. Esn aanrijding. In het Bellamypark resd een automob'Iist, zoo hij voorgaf door de duisternis misleid, komende vah het Groenewoud. tegen een daar staanden boom. De auto bekwam dus danige schade dat -het voertuig moest wor den weggsslsspfc. Een ernstige aanrijding1. Gisterenavond heeft op den Nieuwen Vlis- singschen weg een aanryding plaats gehad tusschen een auto en een met twee paarden bespannen bodeswagen, die lederen avond van Vlissingen naar Middelburg rijdt. Een auto komende uit de richting Middelburg, reed den bodeswagen aan, waardoor de boom van den wagen brak. De paarden werden hierdoor schichtig en sprongen op zyde, ten gevolge waarvan de dieren tusschen de tramrails kwamen. De bestuurder van de tram die om half tien uit Middelburg was vertrokken kon de paarden niet waarnemen door de duisternis. Het gevolg was dat een aanryding tusschen de tram er de paarden plaats had. Een der paarden werd zoodanig gewond dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en bepaalde de aanryding zich tot materieels schade. Het tramverkeer ondervond belangrijke vertraging. Voor het examen als derden stuurman is geslaagd de heer O. Heeres, leerling van de De Ruyterschool. Christ. AmbtenaarsboncL Woensdagavond hield de afdeeling Mid delburg van den Algemeenen Nederland- schen Christelijken Ambtenaarsbond haar 6e jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat de afdeeling zich nog steeds in groei mag verheugen en zij haar ledental zag uitgebreid tot 25. Inzake gevoerde actie mag de afdeeling terugzien op oen werkzaam jaar. De bondssecretaris, de heer Vermeulen, hield een rede over „De Oultureele taak on zer Vakbeweging". Spreker ging de groote verbeteringen na, welke sinds het midden der vorige eeuw zijn tot stand gekomen. Hy wees in dit verband ook op het werken van „Patrimonium" en Werkmansbond. Spreker kwam tot de conclusie dat de vereeniging, al is zy een vakorganisatie, ook in het cultu- reele leven, o.a. door het vormen van fond sen, het stichten van herstellingsoorden enz. een belangrijke taak heeft te vervullen, die zy tot heden onder Gods zegen mét resultaat heeft mogen volbrengen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling en vragen stellen werd ruim gebruik ge maakt. Naamlooze vennotschappen. Met de „Staatscourant" no. 65 zijn ver zonden statuten van de naamlooze vennoot schap Puddingfabriek Van der Kleyn Co. te M'ddelburg. Besmettelijke ziekten. week van 24 tot en met 30 Maar' zijn 'nde Zeeland 4 gevallen van rood- '-.omen en wel 2 te Tholen en 1 l en Hulst. Aan de gevolgen overleden. De werkman A. H. te Wemeldinge, die esn dezer dagen te Wemeldinge by een aanryding tusschen een op hol geslagen span paardsn en een voertuig ernstige verwondingen opliep, en in het ziekenhuis te Goes tsr behandeling werd opgenomen, is aan de gevolgen daarvan overleden. SOUBURG. Opgave van personen die zich In deze ge meente hebben gevestigd of deze hebben ver laten gedurenclde 2e helft der maand Maart. Ingekomen: G. Kik. Padweg B 42d, van Borssele. J. Sanderse, Groote Absele A 225, van Mid delburg. H. de Lyzer en gezin, Zandweg O 31b, van Schoondyke. G. G. van den Broecke en gezin, Ritthem- schestraat A 127, van Rotterdam. Wed. C. J. VrekeLooise en zoon, Burcht straat B 339, van Aagtekerke, Vertrokken: D. J. Baart, Nieuwe Vlissingsche weg C 172, naar Rotterdam. P. Eiff, Kanaalstraat A 65, naar Vlissingen. D. Poppe, Buteuxstraat B 203, naar Rotter dam. J. Joosse, Kanaalstraat B 151, naar Vlis singen. P. Castsl en gezin, Nieuwe Vlissingsche weg C 1, naar Middelburg. P. M. Vreeswijk en gezin, Oranjeplein A 19, naar Vlissingen. By de jaarlijksche herkeuring der trekhon den alhier zijn alle 40 ingeschreven honden goedgekeurd. Wat de karren en het tuig be treft, zijn verschillende opmerkingen gemaakt, betreffende aan te brengen veranderingen, waaraan moet worden voldaan. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zyn inlichtingen te bekomen een tompouce bij Vader, Paspoortstraat A 46; een bos sleu tels by J. BÖStelaar, Ritthemschestraat B 381 een belastingplaatje by Caljouw, Nieuw- straat B 85. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 3 Aprilsergeant-machinist J. Kooger van onderzeedienst naar Medusa. 9 Aprilschipper J. E. Linnenbank van onderzeedienstkazerne naar wachtschip Wil lemsoord en werkzaam gesteld bij de gereed making van Kr. Ms. Heemskerck. 6 Aprilsergeant-torpedomaker W. J. van der Valk van onderzeedienstkazerne naar Z 5. Ey beschikking van den minister van de fensie is de officier vlieger der 2e klasse J. Benus, dienende bij het vliegkamp „de Kooij den 30en April a.s. ter beschikking gesteld. Door den minister van defensie is bepaald, dat in verband met het Israëlitisch Paasch- feest, aan de Israëlitische militairen verlof kan worden verleend van 24 April tot en met 2 Mei 1929. Als eerstaanwezend ingenieur Is, ter ver vanging van den kapitein H. J. H. Tarel te Bergen op Zoom geplaatst de kapitein der Genie C. Mattern. VOETBAL. Vergadering Huldigingscomité V.C. „Vlissingen". Een aantal heeren, vrienden van de V.C „Vlissingen" hadden zich tot een voorloopig comité geformeerd om by een eventueel te behalen kampioenschap door de plaatseiyke voetbalclub paraat te zyn ten einde den spe lers een passende hulde te kunnen brengen. Tot dit doel hadden zy een vergadering van spox ^vrienden belegd, welke gisterenavond in het Concertgebouw plaats vond. Doel van de vergadering was een bestuur te kiezen, dat bij eventueele inhaling en de daaraan verbon den festiviteiten de leiding zou nemen. De heer Van Bel, official van den N.V.B., had zich, na aangezocht te zyn, onmlddcliyk bert i verklaard om namens het comité het woord te voeren en de plannen in grove trek ken te ontvouwen. Er -aren een groote 150 sportvrienden op gekomen, zoodat het zaaltje geheel gevuld was. De heer A. van wyk sprak vanaf de bestrurstafel een woord van welkom tot de spori rimden, waarna de heer Van Bel het woord nam. In een k- nachtig en geestig betoog, zette hy het doel en streven van het voo ..pig comité uiteen. Wy zijn als Vlis- singers verplicht, zoo aside Q.a. de heer Van Bel, dc spelers van Vlissingen op waard'ge gulden bij verlies van eiken anderen vinger. wijze voor hun prestaties te huldigen. In dat opzicht mogen wy niet achterstaan by andere steden in het Zuidelijk district. De spelers verdienen een openbare huldiging, want zij hebben ons door hun spel in deze competitie momenten van spanning en genot verschaft. Zij hebben de rood-witte kleuren in den vreemds hoog gehouden op waarlijk eervolle wyze en daardoor den naam van onze stad Vlissingen, gelegen in een uithoek des lands, meerderen luister bygezet.Uit hoofde van zyn functie in den N.VJB., was het den heer Van Bel onmogelijk een voorzitterschap van do huldiglngscommissie te aanvaarden, hoewel men van verschillende kanten by hem daarop had aangedrongen. Deze functie vereischt van den heer Van Bel een absolute neutrali teit in dezen. De hesr Van Bel verklaarde, dat, ondinks dit feit zijn hart warm klopt voer de V.C. Vlisscingen en dat hij als Vlis- singer met intense belangstelling de verdere prestaties van de rood-wi'.ten zal mede door leven. Met kracht van woorden wees de heer Van Bel verder op een financieelen steunfl die van de supporters verwacht mag worden, om de plannen die hangende zijn te kunnen verwezenlijken. Ook in dit opzicht mogen wij niet by de zustersteden in het Zuiden achter staan. De woorden van den heer Van Bel sloegen zichtbaar in en vonden luiden bijval, De vergadering nam er genoegen mede, dat het voorloopig comité in zijn functie besten digd werd. Dit geschiedde na eenige gedach tenwisseling cn nadat er nog verschillende vragen omtrekt de te volgen gedragslijn bij c'.3 feestelykheden gesteld en beantwoord wa ren. Als zoodanig werd de heer Van Mares benoemd tot voorzitter, de heer Van .Wyk tot secretaris, de heer Imanse tot penningmees ter. Als verdere comitéleden werden besten digd de heeren A. J. Engering Jr., P. Eiff (wegens ziekte niet ter vergadering aanwe zig) en A. Müllt Op initiatief der vergade ring trad de heer Van Krieken, bestuurslid van de vereeniging „Vlissingen Vooruit* eveneens tot het comité toe éu nam aldus aan d3 bestuurstafel plaats. Nadat de lijsten ter teskenïng waren open gelegd, bleek by de telling dat ter vergade ring voor een bedrag van circa f 140 was ge- teekend, hetwelk heer Van Mares onder applaus mededeelde. Daarne sloot de heer Van Mares de vergadering onder dankzeg ging voor de groote opkomst. Tot J~at in den avond bleef het gekozen bestuur en de heer Van Bel als deskundig adviseur bijeen om over de nemen maat regelen van gO-hten te wisselen. INSIDER. Verwijzende naar de advertentie ln dit blad, deelt de huldigingscommissie het volgende mede In verband met de politievoorschriften omtrent toelating van een aantal personen in openbare lokaliteiten hier ter stede van kracht en mede door de beperkte ruimte van de bestaande lokaliteiten hier ter stede, kan de commissie geen andere gedragslijn vol gen dan die van het kaartsysteem. Door het groot aantal supporters en het beperkt aan tal beschikbare plaatsen zullen waarschijnlijk: niet allen toegang tot de zaal kunnen ver krijgen. Daarom dringt de commissie in het belang van 'n ieder op den grootst mogelijken spoed bU het inteekenen op de lijsten aan. Dit om teleurstelling te voorkomen. Hier geldt het spreekwoord Wie het eerst komt, maalt het eerstHet ideaal van de commis sie is van het begin af aan geweest, ieder die de V.C. Vlissingen een warm hart toe draagt in de gelegenheid te stellen, aan de huldebetooging deel te nemen. Zy, die ter vergadering zyn gekomen, kregen het recht van voorkeur bij het inteekenen op de lasten. Het stuit echter op onoverkomelijke bezwaren de groote massa, die men op een paar duizend personen kan schatten, te bergen. Na breed voerige gedachtenwisseling was de commis sie dan ook unaniem vah meening. dat de hierboven uitgestipte werkwijze, die hét kaartsysteem als noodzakelijkheid tn zich sluit, de eenig juiste en onder de gegeven om standigheden d" eenig mogelijke was. Wie dus voor een kaart in aanmerking wenscht te kernen, heeft dit zelf in handen. Hoe snel ler men handelt, hoe grooter de kans een kaart machtig te worden. Mocht het kam pioenschap eventueel niet op Zondag a.s. vallen, dan bhjven de toegangskaarten geldig tot den dag, waarop dit c n feit zal zyn. Er zy op gewezen, dat op elke kaart slechts één oersoon tosgang heeft. Nadere mededeelingen omtrent de huldiging op zich zelf en wat waarmee annex ls, volgen morgenavond. On der geen enkel beding kunnen personen, niet in het bezit van een toegangskaart, op dc huldigingsavond worden toegelaten. Een E e r e-c ojj^i t In verband met d~ pla-^ -m de V. C. „Vlissingen", by het beh jj „het kam pioenschap der 2e klasse Q-rpi<'FTFtNeder" landschen Voetbalbond e* cipnk^- vangst te bereiden, heef' core-comitj gevormd K?nX burgemeesterJ. P. y;('ns raa* ^8. J. A. Bsvg?ri lid van

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1