500 300 150 100 25 SI GttU DINSDAG 2 APRIL. EERSTE BLAD No. 77 67e Jaargang Uitgave: Firma F. f Al ÜE VEIDE Ir., Walstrsaf 58-60, Iflissinpen, Telef. 10 Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ©t9 DDOI* Werkhanden PUROL LISSINGSCHE COD RAMT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissineen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door liet geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand ei; Frankrijk3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80. met Zondagsblad/ 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener J 'olis, zijn GRATIS verze- terd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim guldert bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onderwijs aan zwakzinnigen. In de aula van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag het congres inzake zorg voor en onderwijs aan zwakzinnigen gehouden. De heer P. H. Schreuder, voorzitter van de vereeniging van onderwijzers en artsen, werk zaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen, welke vereeniging bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan dit congres op touw heeft gezet, sprak ifeen welkomstwoord uit. De bedoeling van onze herdenking, nl. de algemeene belangstelling te verlevendigen, waardoor het werk onder de zwakzinnigen ge dragen moet worden, daar hier zoo dikwijls de samenwerking tusschen particulier initiatief en een welwillende overheid vereischt wordt, is stellig bereikt. Dr. J. Th. de Visser sprak daarop de ope ningsrede uit. Prof. dr. J. H. Gunning hield vervolgens een voordracht over „De beteekenis van het onderwijs aan abnormalen voor de opvoeding en het onderwijs van normale kinderen." Door prof. dr. K. Herman werd ingeleid het onderwerp „Het zwakzinnige kind van me disch standpunt bezien." Dr. J. E. de Quay hield een voordracht over de zorg voor het onderwijs aan zwakzinnigen in verband met hun functioneele ontwikke ling. Spreker lichtte de volgende stellingen toe 1. Elke menschelijke functie bezit haar eigen 'ontwikkelings-phase en deze vooruitgang /openbaart zich sprongsgewijze. 2. Bij de ontwikkeling van iedere functie 'manifesteert zich aanvankelijk een sterke accentueering van den motorischen compo- inent. 3. Het zwakzinnige kind is niet in staat de hooger gedifferentieerde functies onder nór- male omstandigheden zelfstandig te ontwikke len. 4. Met kunstmatige middelen moet men de zen achterstand pogen te beperken. 5. Ingevolge het sub 2 genoemde moet men met uiterlijke bewegingen alle functies tijdig trachten te ontplooien. 6. De algemeene geschiktheid zich aan nieuwe voorwaarden aan te passen, behoort tot het essentieele der intelligentie. Derhalve moet men zwakzinnigen mechanischen arbeid laten verrichten. Met de opleiding moet men op jeugdigen leeftijd beginnen, daar het aan passingsvermogen snel afneemt. 7. Daar de hoogere functies (wil. plichts- en verantwoordelijkheidsgevoel) het tekort der lagere niet kunnen compenseeren, moeten zwakzinnigen steeds onder leiding blijven. Na eenige discussie sloot dr. de Visser het congres met een kort woord. VLISSINGEN, 2 APRIL. Druk vreemdelingenbezoek gedurende de Paaschdagen. Het is een gewoonte van vele Engelschen om de Paaschvacantie te benutten voor een Uitstapje naar het continent. Hoewel dit jaar de Paschen vroeg viel, was het bezoek van Engelschen niet minder dan andere jaren. Integendeel. De mailbooten hebben een druk vervoer gehad en de hotels te dezer stede en ook te Middelburg waren gedurende de Paaschdagen geheel bezet. Zooals wij reeds gemeld hebben waren onder de bezoekers ongeveer 100 Engelsche journalisten. Deze zullen in door hen verte genwoordigde bladen zeker wel een enthou siaste beschrijving geven van hun verblijf op Walcheren, want zij waren zeer opgetogen over hun uitstapje. Het vreemdelingenbezoek wordt natuurlijk ten zeerste aangemoedigd als over dergelijke uitstapjes interessante beschouwingen in de Engelsche pers worden opgenomen. Het mag dan ook wel verwacht worden dat dit seizoen het vreemdelingenbezoek aan Waicheren nog grooter zal zijn dan de laatste jaren hei ge val was. In Engeland wordt voortdurend re clame gemaakt voor een bezoek aan Vlissin gen en het schoone eiland Walcheren' en het wordt weer duidelijk bewezen welk een suc ces een dergelijke reclame heeft. Met genoegen vernamen wij dat de journa- Lten in elk opzicht tevreden waren ov»r in reis. Zij hebben een uitgebreid programma afgewerkt, dat hun reeds in Engeland was ter hand gesteld en waarin verschillende bijzonderheden over hun „trip" werden ver meld. Gisterenmiddag zijn zij en vele anderen met de mailboot „Prinses Juliana" weer naar Engeland teruggekeerd. Totaal waren een kleine 400 passagiers aan boord. Ook de voetballers, die hier een paar wedstrijden gespeeld en verloren hadden, waren aan boord en zetten de reis met gezang in, terwijl zij bij de afvaart het „God save the King" deden hooren. Wij hebben het gedurende de Paaschdagen met het weer niet bijzonder getroffen. Er was na het mooie voorjaarsweer van de vo rige week op gerekend dat wij zouden kunnen genieten van een heerlijk voorjaarszonnetje. Doch het is heel anders geloopen. Het was koud en guur en op den tweeden Paaschdag was het echt buiig en af en toe viel er wat regen en na den middag kregen wij zelfs een flinke stortbui. Het was een groot verschil met het vorig jaar toen wij gedurende de Paaschdagen heerlijk zomerweer hadden. Afscheid J. W. A. Mulder. Wij hadden reeds lang allerlei geruchten gehoord over de g.s. pensionneering van den heer J. W. A. Mulder, mede-bedrijfsleider van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Op 1 April is deze met ziekteverlof gegaan, in afwachting van zijn a.s. pensionneering en binnenkort zal hij onze gemeente verlaten. Hoezeer hij in zijn functie alhier is ge waardeerd geworden, blijkt wel uit de ver schillende hem aangeboden afscheidscadeaux waartoe spontaan het initiatief is genomen. Voor Vlissingen is zijn aanstaand vertrek een groot verlies. Hoewel hij nooit ernaar gestreefd heeft om met schoonklinkende leu zen vrienden te verwerven, is hij steeds ge weest een stille, doch krachtige medewerker voor de belangen van de stad zijner inwo- ning.Wat hij gedaan heeft als secretaris van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, als voorzitter van de English Association, kan niet genoeg ge waardeerd worden. Toen eenige jaren gele den van zijn hand verscheen de folder van de provincie Zeeland, werd de uitgifte hier van in de algemeene vergadering van de Algemeene Vergadering voor Vreemdelingen verkeer met daverend handgeklap begroet, doch ook de bescheidener vlugschriften over Vlissingen waren altijd welverzorgd en goed doordacht. In den oorlogstijd werd nooit te vergeefs een beroep op zijn medewerking voor 't ver voer aangevraagd. Belooning hiervoor mocht hij ontvangen door de medaille van koning Albert van België, de Duitsche Roode Kruis- medaille, terwijl onze regeering hem eerde door benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau (naast de eervolle vermelding die hij als zee-officier verwierf). In de restauratie van het Grand Hotel Britannia heeft de heer Mulder een zeer actief aandeel gehad. Dat daarmede Vlissin gen haar goeden naam als badplaats her overde, bleek nog onlangs, toen de deelne mers aan uitstapjes door Zeeland er unaniem op aandrongen vooral dit hotel in die uit stapjes te betrekken. Gelukkig staan er uitnemende krachten bereid om de plaats van den heer Mulder aan te vullen. Wij wenschen hun daarbij veel succes toe, wat onze gemeente slechts ten goede kan komen. Aan den heer Mulder wenschen wij toe, dat hij lange jaren zal genieten van zijn aanstaand welverdiende pensioen. Een foto-tentoonstelling. Gedurende de Paaschdagen werd ln het voormalige Beursgebouw een tentoonstelling gehouden van foto's, ingezonden door de le den van de Vlissingsche Amateur fotografen- vereeniging. De tentoonstelling werd op den eersten Paaschdag des morgens 10 uur geopend. De voorzitter heette namens het bestuur der vereeniging, hartelijk welkom jhr. Boreel secretaris van Vreemdelingenverkeer, die zoo welwillend was geweest voor genoemde ten toonstelling een zilveren medaille beschik baar te stellen de heeren Jacobs en Van Dierendonck die hun bereidwillige medewer king hadder. toegezegd als juryleden dezer tentoonstelling te fungeeren, en ten slotte bracht de voorzitter dank aan de leden, die daadwerkelijk getoond hadden, het belang van de Amateur fotografen vereeniging in te zien, door de vele foto's, welke waren inge zonden. Het doel dezer tentoonstelling was ten eerste meer bekendheid aan de vereeni ging te geven, nieuwe leden te winnen en door het zien van ciiciei 2- fouicn en ge"/. ken in het vervolg nog betere resultaten te komen. Hierna verklaarde de voorzitter de tentoon stelling voor geopend en verzocht een en an der in oogenschouw te willen nemen. Voor een eerste tentoonstelling op dit ge bied, was er nog al animo. Ongeveer 150 num mers waren ingezonden en de leden bleken zich op verschillend gebied te hebben ge waagd. Zoo zagen we gezichten op steden uit het buitenland naast Nederlandsch© land schappen. zomer scire kieken, waarbij het licht dartel door de bladeren speelde naast aardige opnamen van sneeuwgezichten, kasteelen en torens naast portretstudies dierenstudies naast een enkel stilleven. De jury heeft geen gemakkelijke taak gehad en heeft zich dan ook enkele uren beziggehouden met het beoordeelen van het ingezondene, waarvoor zoowel door handelaars als andere geïnteres seerden toepasselijke prijzen waren beschik baar gesteld. De eerste daarvan werden be haald in de eerste afdeeling (foto's grooter dan 9 bij 12) door een gezicht op besneeuwde daken een uitgebreide collectie van foto's in verschillende genres, waaronder ook eenige gekleurde vergrootingen waren en een gezicht op een deel van de ;sschershaven tijdens de jongste ijsperiode In de tweede afdeeling foto's (formaat 9 bij 12 of kleiner) droegen de eerste prijzen wegseries Hollandsche- en sneeuwgezichten, kieken van Brugge, Mid- burg en eveneens sneeuwopnamen en een collectie, waarin verschillende genres verte genwoordigd waren. Aan de tentoonstelling was een wedstrijd verbonden, waarvoor verscheidene prijzen waren beschikbaar gesteld, o.a. door de Li- mière fabriek, een bronzen plaquette, de firma ,Capi" te Nijmegen, een broomoliedoos, de firma Gevaert te 's-Graver hage. lantaarn plaatjes en afdrukpapier. de firma Boonen te Amsterdam, mimosa-artikelen, de firma Fi- schel te Amsterdam, Imperial-artikelen en fotohandel Dert een foto-album. De tentoonstelling werd den 2en Paasch dag om 6 uur nm. gesloten en het bestuur der vereeniging kan met voldoening op deze eer ste openbare tentoonstelling terugzien. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is wegens uit- stedigheid verhinderd op Woensdag 3 April a.s. spreekuur te houden. In onze Tijdinghal. Heden etaleeren wij een tweetal foto's van de plechtige onthulling van den gedenksteen, welke in het raadhuis te Grootegast is aan gebracht ter nagedachtenis van de vier ver moorde veldwachters. Verder een tweetal kieken van de aankomst van den burgemeester van Amsterdam, den heer De Vlugt van zijn reis naar Ned.-Indië Aclie trampersoneel. Het personeel der Pzem van de electrische tram Vlissingen—Middelburg heeft inwilli ging gekregen van zijn verzoek om de zgn. pendagen uit te betalen en is dit verleden week geschied. Tans wordt door het rijdende personeel er nog op aangedrongen om vrijgesteld te wor den van het betalen van l/2 ziektepremie, wat ook voor het personeel van werkplaats en centrale het geval is. Ook de actie voor 5 loonsverhooging wordt voortgezet, zulks langs zuiver organi- satorischen weg. Mannenkoor D. O. U. Ter aanvulling van het bericht in ons vo rig nummer betreffende de uitvoering welke het Vlissing's Mannenkoor „D. O. U." Zater dag a.s. in het Concertgebouw geeft, deelen wij mede dat van A. S. Adema van Schelte- ma wordt gezongen „de Gravers", gecompo neerd door Isr. J. Olman. Zooals wij reeds hebben meegedeeld wordt na de pauze een tooneelstukje opgevoerd, na afloop waarvan gelegenheid tot dansen bestaat. Onbedachtzaam. Een monteur, die bezig was met het aan leggen van een radio-installatie op een dak van een woning in de Noordstraat, moest hiertoe een geleidingsdraad verbinden met het dak van een perceel dat aan de overzijde van de straat is gelegen. Hij was zoo onbe dachtzaam om een eind touw, waaraan een stuk ijzer verbonden was, aan welk touw de geleidingsdraad was vastgemaakt, over de straat te werpen in de richting van bedoeld perceel. Hij had blijkbaar den afstand te kort geschat, althans het ijzer kwam op straat terecht, vlak voor het rijwiel van een passee- politieman. Deze nam het gevaarlijk projectiel in beslag en maakte tegen den monteur proces-verbaal op, ter zake bij het verrichten van werkzaamheden aan den openbaren weg het publiek niet voor moge lijk gevaar tc waarschuwen. Vreemdeling. De politie hield een 20-jarigen Engelsch- man aan, die hier van passagieren was ach tergebleven van het Engelsche stoomschip „Inverleitb". welk schip van hier was ver trokken naar Yarmouth. De vreemdeling die geld noch papieren had, werd in de richting van België uitgeleid. Beschonkene. De politie arresteerde in het Bellamypark een beschonken schipper, die daar ter plaat se in een auto was gezeuld door het publiek, terwijl er geen chauffeur bij den auto werd aangetroffen. Voor eigen en anderer veilig heid werd de man in arrest gesteld. Caféruit vernield. Zondagnacht vernielde een café-bezoeker, die wat te veel aan Bacchus had geofferd, een ruit van een café aan de Zeilmarkt. De politie spoorde den dader op die de schade zal hebben te betalen. De storm. Bij den storm op den Eersten Paaschdag is aan den Koningsweg een schutting omge waaid. Schoorsteenbranden. Vermoedelijk ook door den hevigen wind ontstonden gisteren twee schoorsteenbran den, resp.in de Glacisstraat en in de Dahlia laan. De "politie verwijderde in eerstgenoemd pand een fornuis, dat rood gloeiend stond, terwijl zij in laatstgenoemd perceel den brand met zout bluschte. Baldadigheid. Baldadigen vernielden het reddingskastje aan den Marinedam, waarna zij bovendien meenamen het pakje verbandstof en een fleschje ammonia, dat zich in genoemd kastje bevindt, om in geval van nood ge bruikt te kunnen worden, om de levensgees ten van drenkelingen op te wekken. De politie stelt een onderzoek in naar den bedrijver van deze ongepaste daad. Nachtrumoer. De politie arresteerde een beschonken man, die op de Oude Markt een woning wederrechtelijk wilde binnendringen en daarbij zoodanig nachtgerucht verwekte dat omwonenden daarvan hinder ondervonden. Hij sliep op bet bureau zijn roes uit. Scheepvaartberlchten. Het Engelsche stoomschip „Alice Marie", dat na aanvaring met het Fransche stoom schip „Germaine L.D." alhier binnenliep en aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" herstellingen onderging, heeft Zaterdag de werf verlaten. Het Nederlandsche stoomschip „Schiekerk" van Calcutta naar Antwerpen en Rotterdam en het inkomende Deensche stoomschip „Helga" zijn op de Schelde nabij Vlissingen met elkaar in aanvaring geweest. Van de „Helga", welk schip tijdens de aanvaring voor anker lag, werd de boeg boven de wa terlijn licht beschadigd. De„ Schiekerk" is gisteren te Rotterdam aangekomen. Hendrikse Co's Bank. In de Zaterdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de naamlooze vennootschap Hendrikse Co.'s Bank, werden de balans en winst- en evrliesrekening goedgekeurd en het dividend tepaald op 10 In plaats van wy'len mr. A. J. F. Fokker van Craijestein van Rengerskerke werd tot commissaris gekozen de heer W. Hioolen, no taris te Middelburg, terwijl de heer W. C. J. Smit als zoodanig werd herkozen. Kinderzorg. Woensdag 3 April a.s. wordt te Middelburg de jaarvergadering gehouden van de ver eeniging „Kinderzorg". Des namiddags te half twee uur spreekt dr. O. Norel Jzn., uit Leeuwarden over het onderwerp De wereld, het kind en God". De samenkomst wordt ge houden in het gebouw der stichting aan den Veerschen Singel en is voor -alle belangstel lenden toegankelijk. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. Jubilarissen. Gisteren herdachten twee hoofdagenten van politie te Middelburg een dienstjubi- leum. De heer J. Lorier was nl. 30 jaar en de heer M. Verhage 20 jaar bij de gemeente politie aldaar in betrekking. Beide zijn gis terenmorgen door den waarnemenden com missaris van politie op zijn kamer gecompli menteerd en heeft hij hun met enkele toe passelijke woorden resp. het verguld zilveren en het zilveren kruis van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond uitgereikt. Bondsdag Ger. Jongelings-Vereenigingen. Te Middelburg werd gisteren de jaarlijk- sche provinciale Bondsdag gehouden van Geref. Jongelingsvereenigingen. De ochtendvergadering, welke gewijd was aan de behandeling van huishoudelijke zaken het vereenigingsleven betreffende, werd ge houden in de Gasthuiskerk. De openbare middagvergadering werd ge houden in de Noorderkerk. Reeds lang voor der aanvang stroomde het ruime kerkgebouw tot in alle hoeken vol, van alle plaatsen uit Zeeland waren velen opgekomen om den jaarlijkscher. toogdag van jong Gereformeerd Zeeland bij te wonen. Spontaan werden bonds- en vaderlandsche liederen gezongen. Met het zingen van „Triomf, triomf, Im- manuel" werd de vergadering door den voor zitter geopend. Aan den afgetreden afdee- lings-secretaris, der» heer A. Janse van Big- gekerke werd voor de vele bewezen diensten het eere-iidmaatschap der Zeeuwsche afdee ling aangeboden, hetgeen met eenige welge kozen woorden dankbaar werd aanvaard. Dr. J. Hoek, Geref. pred. te 's-Gravenhage, sprak over „De zelfopvoeding van den jonge ling" en wees zijn aandachtig gehoor op den plicht tot vorming van de persoon lijkheid, tot sterking van den wil, tot oefe ning van het gemeenschapsleven, dit alles aan de hand van cn gebonden aan Gods Woord. Hierop volgde een aangename dis cussie. Oud-minister mr. H. Bijleveld sprak een opwekkende rede ait, waarin hij wees op den ernst dezer tijden van ongeloof en revolutie. -Hij bond zijn hoorders op het hart te luiste ren naar het geklank des Konings en stelde hen mede verantwoordelijk voor den afval onzer dagen en riep hen op ernstig te getui gen van het wonderlijk Paasch-evangelie, waaruit zoovele zoekenden, in sociale ellen den gezonkenen, zeker troost zullen vinden. Nadat nog gezongen was Psalm 72 2 en 11, sloot mr. Bijleveld met dankzegging. Bondsdag Ned. Jongelingsverbond. Gisteren werd te Goes de jaariijksche bondsdag gehouden in provinciaal verband. De voorzitter, de heer ds. Homburg, opende de morgenvergadering op de gebrui kelijke wijze en wees er in zijn openings woord op, dat het 25e jaariijksche bondsdag was, die ditmaal werd gehouden. Vele tele grammen en bloemstukken werden ontvan gen. Op deze morgenvergadering, waar huis houdelijke zaken behandeld werden, werd besloten den zomerdag te houden op West- hove. Aanwezig waren 218 leden. De middagvergadering werd gewijd aan het houden van een referaat, afgewisseld door muziek. De heer James, bondsbestuurder van het N. J. V., sprak over „Het Ned. Jonge lingsverbond in het verleden en thans", en zeide dat het kleine boompje van vroeger was gegroeid tot een machtigen stam, die zijn takken verspreidde over geheel Neder land. In deze middagvergadering waren ruim 400 personen aanwezig. De morgen- en middagvergaderingen wer den gehouden in de „Prins van Oranje". Des avonds sprak in de Geref. Kerk ds. E. H. Blaauwendraad uit Vlissingen naar aan leiding van Philippenzen 3. Ook het kerkgebouw was geheel bezet. Autobanden gesprongen. Zaterdagmiddag toen de chauffeur L. uit Hansweert met zijn auto onder 's Heer Arendskerke reed, sprongen bij het nemen van een bocht bij den locaalspoorwegoverweg onder die gemeente, twee van de banden van den auto, waardoor hij het bestuur over zijn voertuig verloor en tegen de aldaar staande boomen opreed, het voertuig over den kop sloeg en totaal werd vernield. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er met een hoofdwonde af, die door dr. Van der Maade werd verbonden. A. Wolfert t Op 68-jarigen leeftijd is te Hoek overleden de heer A. Wolfert, sedert 1901 burgemees- v^.n die gemeente.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1