COURANT 1000 500 300 150 100 25 m mm Di@f W VRIJDAG EERSTE BLAD 3d» Mo. 75 67e Jaargang 1929 Uitgave: Firma F. VAH DE HEIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingeir. lelet. ID. Postrekening 66287 29 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd cp Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- cn Provincienieuws INGEZONDEN STUKKEN ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad4.75. Afzonderlijke nrs 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van élkën anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt in gevolge art. 30, 2e lid van het Dienstplicht besluit ter openbare kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland, bij besluit van 26 Maart 1929, no. 70, 3e afdee- ling, van den dienstplicht is vrijgesteld we gens broederdienst, Lieven Wynands, behoo- rende tot deze gemeente, van de lichting 1930. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te lichten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, waar de persoon, wien de uit spraak geldt, voor den dienstplicht is inge schreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 29 Maart 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De algemeene toestand van ons land in 1928. De zoo juist verschenen economische en Sociale kroniek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke zoowel Nederland en de Overzeesche gewesten als het buitenland be handelt, begint, voor zooveel Nederland be- tjreft, met een overzicht van den algemeenen toestand over 1928. De werkloosheid was in ons land voor alle bedrijfsgroepen lager dan in 1927, voor enke le, zooals voer de diamant-, metaal- en de tabaksindustrie, zelfs belangrijk lager. Gedu rende het geheele jaar werden acties voor loonsverhooging gevoerd het niet overgroots aantal stakingen had ook voor ongeveer een derde gedeelte loonsverhooging tot doel. Hoe wel hier en daar wel resultaten door de ar beiders wei-den verkregen, zijn over het ge heel de arbeidsvoorwaarden in het afgeloo- pen jaar weinig veranderd. De kosten van le vensonderhoud waren vergeleken bij 1927 iets hooger. Uit een aantal gegevens over voortbrenging én verbruik blykt o.a. dat voor 1928 zoowel Voor den landbouw, de visscherij en den mijn bouw als voor een aantal takken van indus trie de productie bijna steeds grooter was dan in 1927 en in sommige opzichten, bijv. Voor steenkolen, electrischen stroom hooger dan ooit te voren. De handelsbeweging in 1928 overtrof haar gewicht en waarde dié van het voorafgaande jaar. Het invoersaldo is even wel 48 millioen gulden hooger geworden. Toch was het percentage van de waarde van den invoer, gedekt door uitvoer, in beide ja ren nagenoeg gelijk, nl. resp. 74 en 74, 53 en tevens hooger dan in één der jaren na den oorlog. De toeneming van den uitvoer was vooral te danken aan den vermeerderden uit voer van fabrikaten, met uitzondering van de voedingsmiddelen en dranken, waarvan de Uitvoer afnam. Aan de vermeerdering van den invoer hadden de grondstoffen en half fabrikaten van de nijverheid een belangrijk aandeel. De voornaamste landen van uitvoer bleven Duitschland en Groot-Brittannië, naar welke landen resp. 24 en 22 van de totale waarde van den uitvoer ge xporteerd werd. De uitkomsten van den goederenhandel loopen in 1928 zeer uiteen. Minder gunstig was over het algemeen het verloop der mark ten voor rubber, rijst, suiker, tabak, cacao, copra en dierlijke vetten. De handel in tuin- bouwprrducten en eveneens die in geïmpor teerde versche en gedroogde vruchten, spe cerijen, cacao, kapok, vlas, ruwe katoen en plantaardige oliën hadden over het algemeen een min of meer bevredigend verloop. Voor den theehandel bracht 1928 verbetering, de koffiemarkt was onzeker. Ondanks de dalen de graanprijzen nam de beteekenis van de tarwemarkt wellicht nog toe. Over het alge meen bleef in vergelijking met 1927 het alge- mee i prijsniveau van den groothandel onver- jinderd. In de vrachtvaart kwam in het tweede deel yan 1928 eenige verbetering. Van de lynbe- drijven konden die op Nederlandsch-Indie en Groot-Brittannië op een bevredigend verkeer wijzen. Het vervoer over de Nederlandsche havens ondervond in toenemende mate den nadeeligen invloed van de tarievenpolitiek der Duitsche Rijksspoorwegen. De cijfers betref fende het havenverkeer en het aantal bin nengekomen schepen in de voornaamste ha vens doen zien, dat de Amsterdamsche haven zich in 1928 door opbloei gekenmerkt heeft in tegenstelling met de Maashavens, waar zich eenige teruggang voordeed. De Rijnvaart was minder levendig. De binnenscheepvaart ver toonde over het algemeen teekenen van ge leidelijke tosneming en opleving, hoewel nog steeds de ongunstige invloed ondervonden werd van het teveel aan scheepsruimte, groo- tendeels een gevolg van de sterke toeneming van het aant-l motorvaartuigen. De geldmarkt bleef in het afgeloopen jaar nog ruim. De beschikbare middelen vermin derden wel eenigszins, maar toch niet zoo sterk als de einde 1928 sterk oploopende geldkoersen zouden doen vermoeden. De emissiemarkt was zeer levendig. De koersen van aandeelen stegen na een inzinking in de zomermaanden, nog verder, terwijl de beleg- gingsmarkt vrijwel onveranderd bleef. On danks de belastingverlaging was de opbrengst der rijksmiddelen slechts weinig minder dan in 1927 en overtrof de raming met ruim 26 millioen. Verhooging" der niargarineprijzen. Wij hebben, zegt het „Hbld." reeds eenige malen melding gemaakt van een verhooging die voor de margarineprijzen hier te lande zou zijn ingevoerd welke geruchten van be voegde zijde werden tegengesproken, waarop wij wel moesten aannemen, dat de geruchten ongegrond waren. Intusschen ontvangen wij thans van ver schillende kanten nieuwe inlichtingen, die ons de overtuiging geven, dat de margarine engros-prijzen wel degelijk zijn verhoogd. Deze verhooging geldt niet voor de bekende standaard-merken, maar voor de zgn. blinde merken, dat zijn de goedkoope soorten. Tot nu toe werd betaald 46 per 100 K.G., terwijl die prijs sedert 14 Maart is gebracht op f 54 per 100 K.G., een verhooging dus van 8 cent per K.G.. Doze prijsverhooging, welke aan de Mar garine Unie moet worden betaald, heeft tot nu toe nog geen verhooging van de klein handelsprijzen tengevolge gehad. Zeer waar schijnlijk zal het hiertoe echter wel komen. Van de beleende goedkoope merken wordt in ons land veel verbruikt. Zijn de inlichtin gen aan het blad juist, dan wordt hier in de fabrieken der Unie per week ea. 1100 ton margarine voor binnenlandsch verbruik ver vaardigd, waarvan 800 A 900 ton op rekening der zgn. blinde, dus goedkoope, merken ko men, voor welke de prijsverhooging geldt. VLISSINGEN, 29 MAART. Financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. In het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, is een regeling getroffen hoe groot het bedrag zal zijn dat de gemeenten uit het te vormen „Gemeentefonds" zullen ontvangen. De regeering heeft daaromtrent berekenin gen laten maken, waarvan de resultaten, zooals de regeering zelf opmerkt, onder eenig voorbehoud moeten worden aanvaard. De eerste kolom geeft aan het bedrag dat de gemeenten uit het Gemeentefonds zullen ontvangen, terwijl de tweede kolom aangeeft wat thans ingevolge de wet van 1847 wordt uitgekeerd Vlissingen 283.351 71.341 Middelburg 283.730 63.128 Souburg 35.911 6.345 Ritthem 3.846 1.591 Biggekerke 4.554 1.869 Westkapelle 6.350 5.655 Domburg 11.605 2.773 Zoutelande 2.959 1.686 Koudekerke 16.269 5.336 Goes 85.316 18.726 Ter Neuzen 93.225 16.408 Zierikzee 50.823 17.395 Breskens 9.771 4.377 Zeehwsch Technisch Instituut. Gisteren werd in hotel Centraal te Goes de algemeene vergadering gehouden van den cursus vopr waterbouwkundig opzichter te Goes. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter, de heer W. H. J. van der Hooft, direc teur der Zeeuwsche Betonmaatschappij te Kloetinge, dat wegens ruimeren opzet der organisatie voortaan de naam Zeeuwsch Technisch Instituut gevoerd zal worden dat in 1928 wegens vertrek,van den heer C. W. Heule naar Oosterbeek in diens plaats als leeraar optrad de keer <C- Baggerman, tech nisch ambtenaar van den rijkswaterstaat te Vlissingen dat met ingang van 1 Februari 1929 tot tijdelijk leeraar in de bouwkunde werd benoemd de heer P. Wilschut te Goes dat in 1928 door 29 cursisten aan het eind examen werd deelgenomen, waarvan 27 slaagden, die thans alle als opzichter ge plaatst zijn. Voor den nieuwen cursus hebben zich in 1928 weer voldoende candidaten aangemeld. Door leerlingen uit alle deelen der provincie worden thans de lessen gevolgd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1928 de volgende excursies zijn gehouden lo. Naar de havenwerken An Rotterdam 2o. Een tweedaagsche reis naar België, vnl. ter bezichtiging der steengroeven te Lessines en Quenast onder leiding van den heer Jac. de Dreu te Goes 3o. Een driedaagsche studiereis van de leeraren naar de Zuiderzeewerken, waarbij de volle medewerking van den dienst van de Z.Z.W. werd geroten 4o. Eenige kleinere excursies in de provin cie. Op ruime schaal zijn inlichtingen inge wonnen, betreffende oud-cursisten en werden gunstige informaties verkregen, zoodat het onderwijs blijkbaar in de juiste richting ge geven wordt. Ook hieraan is w'el te danken de vlotte plaatsing der Afgestudeerden, bene vens het feit, dat vele der oud-cursisten snel promotie maken. Talrijke tevredenheidsbetuigingen mocht 't bestuur ontvangen. Het aantal cursisten maakte het mogelijk de leerlingen te splitsen in groepen met theoretische voor-opleiding (HJ3.S.t Mulo, enz.) en leerlingen met meer practische voor-opleiding (ambachtsschool enz.) In 1928 werd de bibliotheek, benevens de bouwmaterialen-collectie, aanmerkelijk uit gebreid, terwijl tevens voor het onderwijs in landmeten en waterpassen weer eenige in strumenten werden aangeschaft. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het jaar 1928 financieel niet voor- deelig sloot. De kosten voor eindexamen en excursies, benevens de uitbreiding van het aantal lesuren voor een.der gToepen met 50 waartegenover geen verhooging van het lesgeld werd gesteld, hadden een achteruit gang der kasmiddelen tengevolge. Tot ver sterking van het reservefonds kon dan ook niet worden overgegaan. Waar zonder sub sidie wordt gewerkt, is een uiterst zuinig be heer noodig, hoewel momenteel de toestand iets gunstiger is. De penningmeester spreekt de hoop uit. dat in 1929 het studiefonds toereikend zal worden om een studiebeurs beschikbaar te kunnen stellen. De wenschelijkheid werd nog besproken van instelling van een spppletiecursus voor gewapend beton (ontwerpen en berekenin gen). Er wordt besloten nieuwe leerlingen toe te laten per 7 September 1929, terwijl er naar gestreefd zal worderr, dat voortaan ieder jaar examen kan worden afgenomen. De Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland". Het bestuur der Coöperatieve Suikerfa briek „Zeeland" heeft i.z. de gehouden le denvergadering nog een communiqué ver strekt, dat wij hier laten volgen De Woensdag gehouden algemeene verga dering van leden der Coöperatieve Suiker fabriek „Zeeland" G. A. te Bergen op Zoom, onder voorzitterschap .van den heer Jac. Welleman, burgemeester, was zeer druk be zocht van de ruim 1800 leden waren er on geveer 600 aanwezig. Na eén rustige en zakelijke discussie werd met algemeene stemmen besloten de dit jaar door de leden te leveren bieten aan de coöperatieve Suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord" te verkoopen tegen 3 boven den prijs, welke Dinteloord a.s. campagne aan haar leden zal uitbetalen. Het gevolg hiervan is, dat de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom dit jaar zeer waarschijnlijk niet in werking zal worden gesteld. Een jubileum- Op Maandag 1 April a.s. hoopt de heer R. Zuidema, directeur-hoofdredacteur van „De Zeeuw"» den dag te herdenken, dat h(j 25 jaar geleden bij dc Chr. pers een functie aan vaardde. Van 1 April 1904 tot 1 Januari 1911 was de heer Zuidema werkzaam bij „de Veluwsche bladen", te Ermelo en van 1 Januari 1911 tot 1 April 1920 bfj „De Vrije Westfries", te Enk huizen. Op laatstgenoemden datum aan vaardde hij de hoofdredactie van de „Nieuwe Leidsche Courant", in welke functie hij tot 1 September 1926 arbeidde. Toen ving hij zijn arbeid bij „De Zeeuw" aan. Cabaret Momfcpole. Voor de Paaschdagen is het duo Jack Weston en Elisa Sereno geëngageerd, die ook Zaterdag reeds zullen optreden. In achterstaande advertentie worden na dere bijzonderheden medegedeeld. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten te Arn hem, Wageningen, Nijmegen, Doesburg en Terborg, ter standplaats Arnhem mr. P. P. H. Nooren, thans in gelijke betrekking bij de kantongerechten te Bergen op Zoom, Tholen en Zierikzee, ter standplaats Bergen op Zoem tot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten te Bergen op Zoom; Tholen en Zierikzee, ter standplaats Bergen op Zoom jhr. mr» H. T. G. Verspyck, waarnemend ambtenaar van het O. M. bij de kantongerech ten, ter standplaats 's-Gravenhage. SOUBURG. Woensdagavond was wederom, zooals voor gaande jaren, in de gemeente-bewaarschool voor ouders en belangstellenden gelegenheid een kijkje te nemen naar het een en ander wat door de kleine peuters in het afgeloopen jaar zooal vervaardigd was. Een. tentoonstel ling in het klein, maar daarom niet minder bezienswaardig, in aanmerking genomen dat de 1200 stuks fröbelwerk door zulke jonge handjes vervaardigd waren. Koralen roosjes, matjes, sterren, mandjes, boodschaptaschjes, portretlijstjes, boekenleggers, zeer fraaie bloknotes enz., alles zag er netjes afgewerkt uit en getuigde van de moeite en het geduld van de onderwijzeres mej. Heersma- en haar helpsters, die met voldoening op zulk een verzameling kinderkunstwerk kunnen neer zien, want hoe eenvoudig een en ander er ook schijnbaar uitziet, door kinderen van 3 en 4 jaar vervaardigd, worden het kunst werkjes. Gemiddeld bezoeken een 80 kinde ren de bewaarschool. Met den strengen win ter dien wij achter den rug hebben was dit natuurlijk heel wat minder. Een 58-tal leer lingen verlaten de school om op de lagere scholen toegelaten te worden. Er is dus weer plaats open voor nieuwe kinderen, die onge twijfeld weer spoedig de opengevallen plaat sen zullen bezetten. Onder groote belangstelling, de zaal Re- hoboth" was overvol, werd Woensdagavond een uitvoering gegeven door de afdeelin^s Kinderkoor van de zangvereeniging' „Soli Deo Gloria" alhier. In aanmerking genomen dat het hier kinderen waren die zongen, mo gen we gerust zeggen dat er mooi gezongen werd. Heel lief klonk bijv. „Bethlehem" van H. van Eijk en Het Angelus van Cath. van Rennes, zoomede „Goemorgen" van J Worp. De aanwezigen lieten het dan ook niet aan applaus ontbreken. De uitvoering mag uit stekend geslaagd heeten. De fraai bloeiende azalia's, den heer De Ru, directeur der ver- eeniging, aangeboden, waren de tolk dei- dankbaarheid voor de moeite die hij zich steeds getroost om zijn jonge zangers en zangeresjes zoover te brengen. De zangspelen onder leiding van mej. Van Oorschot werden keurig uitgevoerd en oogstten grooten bijval, evenals de Chineesehe gymnastiek en een Pantomine voor jongens, waar hartelijk om gelachen werd. Mej. Van Oorschot werd een souvenir aangeboden onder applaus dér aan wezigen. Heden behaalde de heer L. Minderhoud Jz. alhier het diploma aan de Slagersvakschool te "Utrecht. Dit is een der eersten uit Wal cheren, die dit diploma verkreeg. Gedurende de Paaschdagen wordt in de concertzaal „de Zwaan" door de pluimvee- en konijnen-vereeniging „Samenwerking be vordert Welvaart" een tentoonstelling ge houden. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Gevonden voorwerpen. Zilveren knipbeurs bij De Bree, Tuindorp D 45. BIGGEKERKE. In de gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Biggekerke van de vereeni- gir.g Rijwielpad Walcheren bracht de secre taris verslag uit, waaruit bleek, dat de af deeling met 22 leden is vooruitgegaan en tnans 45 leden telt. Gewezen werd op de goede verbetering van het pad bij Groot- Valkenisse, dat thans uitstekend in orde is gemaakt. De aftredende bestuurleden L. Simonse en I. A. de Moor werden herkozen, terwijl de laatste wederom werd aangewezen tot lid van het hoofdbestuur voor 1929. Nadat nog enkele besprekingen het pad betreffende werden gehouden, sloot de voor zitter de niet druk bezochte vergadering. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. A. de Joodc t Te Nieuw Helvoet is plotseling overleden ds. A. de Joode, emer. Ned. Herv. predikant. De volgende maand zou hij 83 jaar geworden zijn. De overledene is zijn herderlijke loopbaan op 14 Januari 1872 begonnen toen hij te Bak-' keveen (Fr.) in het predikambt werd be vestigd. Hy diende o.a. de gemeente Eikerzee. Tot onderwijzer aan de Wilhelminaschool te Hilversum is benoemd de heer D. Ie Coq te Zoutelande. MARINE EN LEGER Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw (bij bevordering) de luitenant-gene-' haar P. J. H. van der Palm, chef van den generalen staf. De sergeant^ der mariniers H. Zaalberg wordt 8 April verplaatst van wachtschip Willemsoord naar marinekazerneAmsterdam. Tijdelijk. Sergeant-machinist J. Leij graaf f op 28 Maart van Z 6 naar „Hertog Hendrik". Bij Kon. besluit is aan den reserve-eerste- luitenant der militaire administratie W. L. Heyboer, van het 14e regiment infanterie, op" het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst en is aan dén reserve-eerste luitenant C. J. de Regt van het 14e reg. inf. eervol ontslag als zoodanig verleend. Op 4 April a.s. komen bij het 3e en 14^ regiment infanterie de dienstplichtige voor-: geoefenden lichting 1929 tweede ploeg, die voor opleiding tot dienstplichtig onderofficier zijn aangewezen, voor eerst eoefening onder de wapenen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Dc copic wordt niet teruggegeven ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECT-ONDERZOEK. Mijnheer dc Redacteur, Gaarne zagen wij het onderstaande in uw blad opgenomen. De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek kan over het resultaat van de door haar rondgezonden en in de Zeeuwsche bladen gepubliceerde circulaire in meer dan één opzicht tevreden zijn. In de eerste plaats steeg het aantal begun stigers binnen en buiten Zeeland van 3 tofc 19, van wie er verschillende voor meer dan de minimum-bijdrage 2.50) teekenden. Onder deze begunstigers zijn ook eenige professoren het is voorzeker een moreele steun, liet belang der Dialectvtreeniging ook van academischen kant erkend te zien. Het aantal werkende leden nam flink toe 33 personen, in- en buiten Zeeland, voegden zich als zoodapig bij de Vereeniging, een mooi aantal, maar.... niet mooi genoeg Want er zijn gedeelten van Zeeland waar ondanks de gezonden cii-culaires, zich nie mand opgaf, en daaronder zijn streken welke juist in het bijzonder in de Vereeni ging vertegenwoordigd moesten zyn. We denken aan de „zak" van Zuid-Beyeland aan Noord-Beveland, aan iot. Pliilipsland aan de N.W. kust van Schouwen (Brouwers haven, Dreischor), aan het land van Axel aan Westkapelle en Arnemuiden. Ook Goe- ree en Overflakkee zijn nog te weinig verte» gemyoordigd. Komt, gij allen die in genoemde gedeelter en ook elders, een circulaire hebt ontvangen of door de bladen met belangstelling kennü naamt van het doel der Vereeniging, bedenk U nog eens en geeft U op als Werkend lid U hebt misschien geaarzeld, meenend da vee! werk van verzamelen en ppteeken.en var U zou worden geëischt. Maar ook wanneer L

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1