100 MAANDAG Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 500 300 150 25 Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. EERSTE BLAD GRATIS Stads- en Provincienieuws SPORT Mo. 71 67e Jaargang 1929 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct lilpit: Firma 1. Hl 01 (HOE k, WilsM 53-EO, IliKip. Telcf. 10. Pislrtlttitj EE111 25 MAART ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid lot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 biaden. Zij, die zich van heden af opgeven als kwaï taal- abonné, ontvangen de nog vóór 1 April verschijnende nummers VLISSINGEN, 25 MAART. De abbattoir-kwestie. W hebben m Iding gemaakt van hetgeen in het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer is gezegd over het slacht huis te Vlissingen. Naar aanleiding van deze opmerkingen schrijft de minister van arbeid in zijn me morie van antwoord op dit voorloopig ver slag het volgende De ondergeteekende heeft aan Ged. Staten van Zeeland bericht, dat het geen termen aanwezig achtte voor vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen van 25 Mei 1928 betreffende de samenwerking met Middelburg tot stichting van een open baar slachthuis en de stichting van een par ticulier slachthuis. Deze beslissing was niet gegrond op het oordeel, dat de toestand, die door het besluit van den raad te Vlissingen geboren staat te worden, wenschelyk is. Er is integendeel ruimte voor de vraag, of de stichting van een particulier slachthuis als in Vlissingen be oogd wordt, de oprichting van meer dan één slachthuis op Walcheren, en de staking van de samenwerking met Middelburg wel wen- schelïjk zijn. Maar ook indien men dit alles meer of minder ongewenscht acht, heeft men daarin in de eerste plaats te zien een vrije daad van de gemeente Vlissingen, die alleen dan in strijd met het algemeen belang kan worden geacht, wanneer belangen van alge- meenen aard in ernstige mate geschaad worden. Dat nu kon in dit geval tot- dusver niet gezegd worden. Centrale Nederlandsche Ambtenaarsband. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den bond en de afdeeüng had de afdee- 3ing Vlissingen van bovengenoemden bond jl. Zaterdag in „de Oude Vriendschap"' een feestelijke bijeenkomst georganiseerd, die door vele leden en hunne huisgenooten, als mede verschillende genoodigden was bezocht. Toen te even 8 uur de voorzitter, de heer J. A. Berger de vergadering opende was de zaal dan ook geheel gevuld. Hij bracht allereerst hulde aan de stoere werkers van den bond, die tien jaar geleden het initiatief namen om met een tiental leden de afdeeling te stichten. En hoewel men in de eerste jaren met veel moeilijkheden had te kampen is het ons mogert gelukken om de afdeeling steeds uit te breiden, zoodat thans de 100 leden reeds verre overschreden zijn en nog elke maand kunnen we nieuwe leden boeken. Voor het vele werk, dat zijn medebestuurders hier voor dagelijks hebben te verrichten brengt hij hun een warm woord van dank. Hij begroet hierna de verschillende afge vaardigden uit de provincie en kan tot zün genoegen mededeelen, dat nagenoeg alle af deelingen van onzen bond in Zeeland verte genwoordigd zijn. Ook de vertegenwoordigers van de diverse bevriende organisaties hier ter plaatse roept hij een woord van welkom toe, in het bijzonder die van het Belgisch Syndi caat. En wijzende op de onrust en de op stand die door enkele zgn. vooraanstaanden in de maatschappij is gesticht met het pu- bliceeren van enkele zgn. 'geheime verdragen kan hij hier met nadruk verklaren, dat onze moderne beweging maling heeft aan publi caties van Hitter's en van Beuningen's en onze arbeiderslegers in de diverse landen trouw aan elkander blijven, dus ook het Bel gisch Syndicaat aan den C.N.A.B., hetgeen met donderend applaus wordt onderstreept. Ook de vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur, die straks een korte toespraak zal houden, begroet hij, waarna het orkest Höfelein-Bekker een tweetal muzieknummers ten gehoore bracht, die met volle aandacht werden gevolgd. Vervolgens trad de heer Meijer-Hamel, voordrachtkunstenaar te Am sterdam naar voren, die de aanwezigen met verschillende voordrachten en liedjes eenige ©ogenblikken vermaakte. Zoowel zijn meer ernstige voordrachten als zijn vroolijke de clamaties verwierven een dankbaar applaus en meerdere malen gierde de zaal van het lachen. Ven de hierop gevolgde gelegenheid om de jubileerende afdeeling te feliciteeren werd door verschillende vertegenwoordigers ge bruik gemaakt, o.a. door den "heer J. v. d. Peijl als voorzitter van den Vlissingschen Be- stuurdersbond, die in een kort speech je weer gaf wat de Ambtenaarsbond was en is in de Vlissingsche arbeidersbeweging. Als blijk van waardeering overhandigde hij een enveloppe met inhoud voor bijdrage in het ondersteu- ningsfonvan den bond. Eveneens gebeurde dit door de afdeeling Goes en de afdeeling V.A.RA. Bovendien werden bloemstukken aangeboden door het Belgisch Syndicaat, Volksstem, afdeeling S.D.A.P. en Politiebond. Hierop hield de heer Luberti, bondssecre- taris een korte toespraak, waarin hij de af- deelingsvoorzitter hulde bracht voor zijn goede leiding, welke hij steeds in de afdee ling heeft getoond. Hij zette uiteen waarom men meende feest te moeten vieren en maak te verschillende vergelijkingen met toestan den van nu en voorheen. Na een vurig slot woord, waarin hij allen aanspoort de organi satie te versterken, brengt hij de gelukwen- schen van het hoofdbestuur over. Na de pauze liet het orkest ons nogmaals genieten van een drietal muzieknummers, waarvan de fantasie uit de opera „Carmen" en de Donau-wals van Strauss veel bijval verwierven. Met een pittig marschje nam het van ons afscheid, waarop de heer Meijer-Hamel de aanwezigen wederom bezig hield met zijn leuke en grappige voordrachten en vertelsels. Het was in zijn geheel een recht gezellige avond, waarvan velen hebben genoten en voor de afdeeling van den C.N.A.B. een ware feestdag is geworden. Met de baten van de ten verkoop aange boden bloempjes en de verschillende giften kan in totaal 80 aan het Ondersteunings fonds worden afgedragen. R. Kath. Werkliedenverbond in Nederland. Uitgaande van bovengenoemd Verbond zullen in verband met de a.s. Kamerverkie zingen in een elftal plaatsen in ons land vergaderingen worden belegd op Zondag 7 April a.s. Deze vergaderingen zullen staan onder de leuze van „Verlossing uit het proletariaat". Voor Zeeland zal een morgen- en middag vergadering te dezer stede worden gehouden in „de Oude Vriendschap", waar door een 4- tai leiders uit de R. Kath. arbeidersbeweging het woord zal worden gevoerd. Een nieuw filiaal van „de Broederband". Zaterdagmiddag werd aan de Schuitvaart- gracht een nieuwe winkel van de Coöp. Ver- bruiksvereeniging „de Broederband" geopend. Verschillende genoodigden waren aanwe zig toen door verhindering van den len voorzitter de 2e voorzitter van „de Broeder band", de heer A. de Barth, het woord nam en de vertegenwoordigers van den Vlissing- schen Bestuurdersbond, van „Goed Wonen" en van den Coöp. Vrouwenbond welkom heette. Spreker zette de reden uiteen, waarom „de Broederband" er toe gekomen is in dit stads gedeelte een filiaal te openen. Er bestaat be hoefte in dit complex aan een flinken winkel en aanleiding is ook geweest het groot aan tal leden dat „de Broederband" hier heeft. Kosten noch moeite zijn gespaard om den winkel te doen beantwoorden aan de mo dernste eischen. Hij hoopt op goede samenwerking met het bestuur van „Goed Wonen" en vanzelf ook op goede resultaten wat betreft den verkoop en het toetreden van nieuwe leden. De heer Van der Velde, voorzitter van „Goed Wonen", zeide in antwoord op deze woorden, dat het bestuur van „Goed Wonen" er van overtuigd is dat een goede winkel hier zeer zeker op zyn plaats is, en hij hoopt dat de pogingen van „de Broederband" succes zullen hebben. Hiermede was de officieele opening geëin digd en bestond er gelegenheid den winkel en het magazijn te bezichtigen. De winkel biedt een bijzonder frisschen aanblik en is voorzien van alle mogelijke koloniale waren en aanverwante artikelen en het spreekt vanzelf dat de HAKA-artikelen de overhand hebben. Ook de afdeeling bak kerij is niet vergeten. Alle etalage-kasten zijn stofvrij, terwijl In den winkel is geplaatst een gesloten kast voor fijne vleeschwaren. De vloer is zoo ge maakt dat geen stof in de winkelbakken kan doordringen. Opgesteld is een groote vleeschsnij machi ne, geleverd door de bekende firma Van Ber- kel, voorzien van de nieuwste verbeteringen, w.o. een beschermde smeerbeweging. Bijzondere vermelding verdient de elec- trisch werkende cassa, geleverd door „Natio naal Kasregister", waardoor men desge- wenscht een gespecificeerde nota van het gekochte kan ontvangen. Jn den winkel zijn nog aangebracht een 4- tal electrische schijnwerpers, geleverd door de fabriek Carl Zeiss. Achter den winkel is een ruim pakhuis aangebracht en in den kelder een kast voor het bewaren der vleeschwaren. Een groot aantal bloemstukken werden bij de opening van het filiaal ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt, dat „de Broe derband" er in geslaagd is in dit nieuwe, zich steeds uitbreidende stadsgedeelte, een winkel te openen, die aan aüe eischen van hygiëne voldoet. De Dageraad. Voor de vereeniging „de Dageraad" wordt Donderdag a.s., des avojids 8 uur, in het Concertgebouw een lezing gehouden door den heer J. A. Bergmeyer uit Dordrecht. Men zie de achterstaande advertentie. Overtreding drankwet. Door de politie werd bij een verlofhouder een inval gedaan, daar een overtreding der drankwet werd vermoed. Een hoeveelheid sterke drank welke de verlofhouder in zijn lokaliteit niet voorradig mocht hebben, werd in beslag genomen. Misbruik Roode Kruis-teeken. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt tegen een chauffeur uit Bergen-op- Zoom, die met zijn wagen hier vertoefde en zonder daartoe gerechtigd te zijn het Roode Kruis-embleem voerde op een vlag. voorop zijn wagen bevestigd. Dit is strafbaar, van daar dat bekeuring volgde. Schoorsteenbranden. Het veelvuldig voorkomen van schoor steenbranden wijst er op dat de winter af scheid begint tenemen. Immers bij het ein digen van de winterdagen geraken de schoor- steenen vol roet. hetgeen dan meermalen een schoorsteenbrandje tengevolge heeft. In de afgeloopen week bluschte de politie meerde re van dergelijke brandjes, o.a. in de Dijk- straat, de Aagje Dekenstraat, op de Zeil- markt enz. Een aanrijding. Op het Boterplein werd een 8-jarige jon gen aangereden, die ter plaatse met andere kinderen spelende was en zoo onvoorzichtig was tusscheh een tweetal aan elkaar gekop pelde sleeperswagens door te kruipen. Het kind werd, gelukkig niet ernstig, aan een der beenen verwond. Stowaway. Door de politie werd gearresteerd een stowaway van Italiaansche nationaliteit, die zich als stowaway aan boord van het Itali aansche stoomschip „City de Brindisi" had verstopt. Dit stoomschip was op weg naar Alexandrië. De politie heeft den vei'stekellng over de grenzen des rijks gebracht. Minderjarige. Door de politie werd Zaterdagnacht aan gehouden een 15-jarige jongen, die sinds eenige dagen zwervende was, doordat hij het ouderlijk huis was ontloopen en die tevens verdacht wordt zich aan meerdere diefstal len te hebben schuldig gemaakt. Scheepvaariberichten. Hedenmorgen heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip „Alice Marie", komende van Gent en het Fransche stoomschip „Germalne L. B", ko mende van Antwerpen. De „Alice Marie" is met averij alhier op de haven gekomen, ter wijl het Fransche stoomschip door sleepboo- ten in zinkenden toestand te Rammekens aan den grond is gezet. Heden is binnengekomen de Nederlandsche kof „Cornet" van Londen met een lading jjzerafval voor Middelburg, en vandaar ver trokken de Nederlandsche kof „Betsy" naar Swalma. J. H. Deibei f Op 56-jarigen leeftijd is gisterenmiddag in het gasthuis te Middelburg overleden de heer J. H. Deibei, hoofdredacteur-directeur van de „Middelburgsche Courant". De overledene, die aanvankelijk aan „Gelria" en later aan de „Zwolsche Cou rant" verbonden was, heeft ook enkele jaren in Transvaal gewerkt aan „Ons Land". In 1900 kwam de heer Deibei naar Nederland terug en werd met ingang van 1 Augustus 1901 benoemd tot redacteur-buitenland van de „Middelburgsche Courant". Met ingang van 1 Januari 1912 werd de overledene be noemd tot hoofdredacteur-directeur als op volger van den heer Joh. L. van der Pauwert. In de 17 jaren dat de heer Deibei met de leiding van de „Midd. Courant" was belast heeft hy steeds blijk gegeven prijs te stellen op een aangenamen collegialen omgang en polemieken met andere bladen kwamen dan ook niet voor. Hij hield niet van futiliteiten en zocht geen spijkers op laag water. De heer Deibei was ontegenzeggelijk een journalist die over veel talent beschikte. In verschillende tijdschriften verschenen ook artikelen van zijn hand, in het bijzonder over het vraagstuk van de Schelde, waarvan hij een bijzondere studie had gemaakt. Zijn heengaan op niet hoogen leeftijd mag voor de journalistiek een groot verdies wor den genoemd. De begrafenis heeft Woensdagmiddag plaats. Watcrgemaal polder Walcheren, Door het polderbestuur van Walcheren is het maken van een watergemaal met bijko mende werken opgedragen aan den heer W. Diepstraten te Made voor 81743. Prov. Bondsdag Ned. Jongelïngs-Verbond. De Prov. Zeeuwsche Bondsdag van het Ned. Jongelings-Verbond wordt op tweeden Paaschdag te Goes gehouden. De morgen- en middagvergaderingen wor den gehouden in de Prins van Oranje". De morgenvergadering is gewijd aan huishou delijke zaken. In de middagvergadering en kele tableau's, muziek en zang en een rede van den oud-voorzitter, den heer James te Maarssen, vroeger te Sluis. De avondvergadering wordt gehouden in de Geref. Kerk, waar ds. Blaauwendraad uit Vlissingen spreken zal, afgewisseld door het zingen van enkele liederen door een dubbel- kwartet, terwijl ds. Homburg uit Goes het slotwoord spreekt. Wegens de restauratie van de Groote Kerk is voor de avondvergadering de Geref. Kerk ter beschikking gesteld. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeenten 's-Heerenhoek C F. A. M. van Horsigh, secretaris dier ge meente en van Waterlandkerkje A. TE. Hsn- drikse. SOUBURG Vrijdag herdacht de Geref. Jongelingsver- eeniging „Repos Allieurs" het 37-jarig be staan. Na opening door den len voorzitter werden de jaarverslagen uitgebracht, waar uit het volgende bleekDe vioegere jonge- lingsvereeniging werd in September 1928 ge splitst in een afdeeling A en B, waardoor het bestuur bestond uit 10 leden, waarvan 1ste voorzitter is de heer H. van Leeuwen. Hoofdvakken waren Gewijde geschiedenis. Geloofsbelijdenis, Anti-Rev. staatkunde en Maatschappelijke studie. Belde afdeelingen telden 31 December 1.1. 18 leden. De Bondsdag te 's-Gravenhage werd bezocht en vertegenwoordigd door den heer G. van Dijk. De ontvangsten en uitgaven bedroegen 363.96 en 265.68. Het aantal begunstigers is 112. De bibliotheek telt 540 nummers. Behalve een Bijbelsch onderwerp en een vrij onderwerp had een memorisatiewedstrijd plaats, waaraan 2 personen deelnamen, en een improvisatiewedstrijd, waaraan 2 perso nen deelnamen, benevens een voordrachten- wedstrijd tusschen 4 personen. De jury kende voor den lsten wedstrijd een prijs toe aan S. van Soelen, voor den 2den wedstrijd een prijs aan W. Bassie, voor den 3den wedstrijd 2 prijzen aan A. Tange en W. Willeboordse. De prijzen waren boekwerken. Ter afwisseling werden enkele pauzen ge houden en een samenspraak, getiteld ..In de Rechtzaal". Verschillende felicitaties werden uitge bracht door den kerkeraad der Geref. Kerk, Geref. meisjesvereeniging en Gerer. knapen- vergadering. Na een slotwoord van den 2den voorzitter eindigde deze met dankgebed. In de gehouden vergadering van „het Groene Kruis" alhier werd door den secre taris het jaarverslag uitgebracht. Er werden 5 bestuurs- en 4 algemeene vergaderingen gehouden. De aftredende bestuuursleden de heeren P. J. Arendse, H. W. Huson en A. Pieterse werden herkozen. Het verplegings- materiaal bevond zich in goeden toestand, het geheele aantal artikelen bedroeg 331 stuks, het ledental te Souburg bedraagt 742. te Ritthem 140. In het afgeloopen jaar wer den te Souburg 395 stuks verplegingsartikelen afgegeven aan 307 personen, te Ritthem 23 stuks aan 16 personen, 131 keer werd ijs ge vraagd. In het jaar 1928 hadden 3 ontsmet tingen van woningen van tuberculoselijders plaats bij overlijden, 3 keer werd beddegoed en lijfgoederen ontsmet. Op l Januari 1928 waren onder toezicht 27 gezinnen met 47 pa- t ëten, op 1 Januari 1929 28 gezinnen met 50 patiënten. Het aantal afgelegde bezoeken bedroeg 1457, uitgezonden naar een sanato rium 1, naar een ziekenhuis 4, naar een kin derhospitium 2 patiënten, aantal woningver beteringen 5, Oe begrooting werd aan inkomsten en uit gaven vastgesteld op 965. de begrooting t.b.c. op 745. De heer Joh. de Meij te Ritthem, thans tij delijk onderwijzer aan de Mamixschool te West-Souburg, is in deze laatste betrekking voor vast benoemd. l—l 1—0 0—7 3—1 4—0 VOETBAL. Het Zuiden. Ie klasse. Eindhoven EindhovenB.V.V. MaastrichtM.V.V.—Longa 's-Bosch WilhelminaP.S.V. Brc la N.A.C.—N.O.A.D. Tilburg Willem :IIRoermond 2e klasse. DongenVlissingen 22, rust 21. Om half 3 stellen beide ploegen zich vol ledig op er is buitengewoon veel publiek aanwezig. Dongen wint den toss en speelt met wind en zon mee. Dongen is het eerst aanvallend er zet de Vlissingsche achterhoede aan het werk. Bij een aanval van links ontsnapt het Vlissingen- doel na eenige minuten spelens. Een vrije schop voor hands door Braat vliegt over. Dan moet Kats een schot van den Dongen- midvoor stoppen. Een mooie vrije schop door Van Gelder genomen stopt de Dongen-doel- man. Dan krijgt Dongen, dat nog steeds aan vallend is, de eerste corner resultaat nihil. De Vliss, achterhoede is steeds in actie en moet geducht bijgestaan worden door de Vlis singsche half-linie. Weer redt Kats als er een vrije schop op het Zeeuwsche doel gelost wordt. Na 23 minuten spelens, waarbij Vlissin gen zich hoofdzakelijk heeft moeten toeleg gen op het doen van uitvallen, die niet zon der gevaar waren, moet Van Gelder een vrijB schop nemen voor hands. De bal wordt door Verhulst bemachtigd, die doorgeeft naar den vrijstaanden Van Peenen, welke van korten afstand hoog in het Dongen-doel schiet (01). Geen 2 seconden na den aftrap hierop is de stand reeds gelijk. Vlissingen schijnt verbluft door den onverwachts verkregen voorsprong, waarvan de linksbinnen van Dongen partij trekt door toeloopend van kortbij in het rood witte do 1 schieten. Kats valt nog uit, maar kon den bal niet meer halen (11). In de periode die nu volgt valt Dongen ge regeld aan. Kats moet herhaaldelijk in actie komen eenmaal glipt de bal langs hem heen, maar in den hoek bij den paal achterhaalt hy het leder gelukkig nog. Eenige corners op het Vlissinger.-doel worden teruggewerkt. Plots neemt Dongen de leiding na een vrüen schop door den center-half de linksbinnen der leerlooiers glipt door de achterhoede heen en schiet hard vóór de lyn onhoudbaar in. Direct er na fluit scheidsrechter Koster rust- Na de thee zyn de rollen omgedraaid Dongen scheen zich in de eerste helft over speeld te hebben. Nu is Vlissingen van meet af aan in den aanval. Een schot van Van Gelder stopt de Dongen-keeper mooi. Een kopbal van Kokelaar suist net naast. Dan krUgt Van Mares den bal. Zuiver geeft hij door naar Verhulst, die vrij staat. De gelijkmaker schynt geboren, maar het schot van Verhulst vliegt langs den verkeerden kant van den paal. Dongen doet eenige uitvallen, die door de Vlissingen-achterhoede bezworen worden Kats doet hierby goed werk. Vlissingen blijft de aanvallende party, zonder te kunnen doel punten. De Dongen-achterhoede gaat door den druk van Vlissingen onzuiverder spelen en elke minuut kan de gelijkmaker verwacht worden. Tien minuten voor rust komt deze, wanneer Van Peenen op een voorzet van Van Mares doorloopt en het Ieder in den uitersten hoek werkt De stand is nu gelijk, Van Peenen is by dit doelpunt in botsing gekomen met den paal en er moet eenige tyd voor hem ge stopt worden. De Mnksbuiten van Dongen is even tevoren na een botsing met Braat ver vangen door een invaller. De laatste minuten zyn uiterst spannend; van beide kanten wordt fel om het winnende punt gestreden. Tot de laatste seconde blyft de uitslag dubieus. On der gejuich der Vliss. spelers en een handje vol supporters fluit scheidsrechter Koster, die correct en goed dezen zwaren wedstryd leidde, het einde. De cyfers geven de verhouding precies weer. Er is weer eens gebleken, dat Dongen thuis een zeer zware party is, die moeilijk te over winnen is. De linksback was de beste speler van Dongen. Speelde Vlissingen in de eerste helft beneden verwachting, in de tweede helft herstelde de ploeg zich geheel. Een pluim voor de achterhoede en half-linie, die in dezen stryd het zwaar te verantwoorden had. Het was een spannende mooie kamp, vooral voor rust. De half-linie en de beide backs van Vlissingen waren het best spelende deel van 3e ploegna rust was de geheele voorhoede

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1