1000 500 300 150 100 25 VEREEN. VOOR BEROEPSKEUZE 23 MAART EERSTE BLAD No. TO 67e Jaargang 1929 Uilgava: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. TM 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerds oplaag 5150 Lx. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. G R AT I S KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duifschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij, die zich van heden af opgeven als kwartaal- abonné, ontvangen de nog vóór 1 April verschijnende nummers P—I I.I.IM HMIH—EB—O— EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 22 Maart. Baitenlandschc Zaken. Minister Beelaerts van Blokland heeft gis terenmiddag een zeer aannemelijke verkla ring gegeven van de houding van onze re geering tegenover de openbaarmaking van de zoogenaamde Utrechtsche documenten. Hij zegt de dingen wat droog, zonder streven naar oratorisch schoon, maar hij kiest zijn woorden met zorg en men gevoelt, dat men te doen heeft met een eerlijk, fatsoenlijk man, die de waarheid lief heeft. In den aanvang van zijn rede heeft de Minister tegenover den heer Van Embden een goed geslaagde verdediging gegeven van het werk van den Volkenbond. Hij heeft een opsomming gegeven van al wat deze nog zoo jonge instelling, waarvan de organisatie waarlijk geen licht werk is geweest, al heeft tot stand gebracht of ter hand genomen, op volkenrechtelijk, militair, humanitair en economisch gebied. Zeker, er zijn vele ver wachtingen niet verwezenlijkt, er zijn tekort komingen en schaduwzijden, maar reeds et telijke malen is het den Volkenbond gelukt wapengeweld tegen te gaan, schiet de ge dachte aan arbitrage, die in zoo onafschei delijk verband staat met de gedachte van ontwapening, steeds dieper wortel. Als groot voorstander vooral van de eerste gedachte achtte de spreker zich gelukkig te kunnen mededeelen, dat hij binnenkort een wetsont werp zal indienen tot toetreding tot de zgn. algemeene akte voor de vreedzame beslech ting van internationale geschillen. Aan op heffing der militaire deskundigen door prof. Van Embden van allerlei slechts beticht, wilde de Minister niet denken. Daarvoor doen ze te goed werk Kunnen wü ze trou wens wel thuislaten, waar andere leden ze bij hun delegaties ter Volkenbondsvergade ring inlijven? Met den heer Briët heeft minister Bee laerts ook nog een robbertje geschermd over de wijze, waarop van regeeringswege het buitenland over ons wordt ingelicht. De heer Briët vond dat het Nat. Bureau voor Docu mentatie wel goed werk deed, maar voor de „Gazette de Hollande" haalde hij nogal zijn neus op. Wat deze over het parlement schrijft, gaat soms waarlijk niet door den beugel Belangstellend informeerde de heer Briët naar het subsidie uit 's lands kas aan dat orgaan en.... naar de oplaag ervan. Dit laatste heeft de Minister terecht niet ver klapt zoo iets is vakgeheim, waar derden buiten gehouden moeten worden, En het eer ste heeft hij ook niet in ronde cijfers mede gedeeld, alleen verklaard dat het bedrag niet bijzonder hoog was. Trouwens de „Gazette de Hollande" is geen regeeringsorgaan, al leen een hulpmiddel om het buitenland op de hoogte te brengen omtrent Nederlandsche toestanden. Propaganda in den eigenlijken zin voor ons land maakt het orgaan niet. Dat ligt ook niet in ons karakter, wij zijn daarvoor te passief.Alleen wanneer er aperte onwaarheden omtrent ons worden verkocht, worden we tot tegenspraak geprikkeld en dan zijn er gelukkig wel altijd hoogstaande Nederlanders als prof. Van Eysinga, te vin den die met de pen in de hand voor het vaderland opkomen. Nadat de begrooting van Buitenlandsche Zaken zonder hoofdelijke stemming was goedgekeurd, is de Kamer tot 9 April uiteen gegaan. Dan komen de laatste hoofdstukken der Rijksbegrooting nog aan de ördede begrooting van Arbeid, die van Waterstaat en de Indische en koloniale begrootingen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 22 Maart. De Ziektewet. De afdoening van de groote wijziging der Ziektewet is voor den Minister van Arbeid een gelukwensch waard. Na tien vergaderin gen is het eindpunt bereikt en niemand kan ontkennen, dat de Minister de noodigc stuurmanskunst heeft getoond, welke schip breuk heeft weten te voorkomen. Formeel is de haven weliswaar nog niet bereiktde vele wijzigingen maakten een tweede lezing wen- schelijk en de eindstemming zal dus na Pa- schen plaats hebben, doch da uitslag staat reeds nu vast, waarschijnlijk zullen slechts de chrisfcelük-historischen en het duo-Kersten, misschien ook de communist tegen stemmen, waartegenover een groote meerderheid zal staan, welke deze wet den weg naar de over zijde van het Binnenhof zal banen. De wil bü de Kamer om nu eindelijk een Ziekte— geldwet tot invoering te brengen, is natuurlijk, een groote steun geweest voor minister Slo- temaker de Bruine, doch dit neemt niet weg, dat de Minister met het noodige beleid door de amendementenzee heeft weten te koersen en dat dit een groote voldoening zal zijn voor dezen bewindsman, wiens ministrieel pad niet altijd met rozen was bestrooid. Er zijn verder nog vele amendementen in getrokken of verworpen. Daarmee zullen wij den lezer maar niet vermoeien. Succes had nn. Van Gijn met zijn amendement betref fende de bevoegdheid van den Minister om op verzoek van een werkgever dezen toe te staan een grooter aandeel (dan de helft) in de premie in te houdenhierbij is o.a. ge dacht aan gevallen, waarin de werkgever de volledige kosten van geneeskundige behan deling bij ziekte zijner arbeiders voor zijn rekening heeft genomen. De bepalingen in zake de erkende bedrijfsvereenigingen heeft de Minister in zooverre er door gekregen, dat de in ons vorig overzicht vermelde amen dementen van de heeren Duys en Kuiper verworpen zijn. Daarentegen had mr. Van Schalk met de zijne succes, zoodat het resul taat is, dat een erkende bedrijfsvereeniging zal zijn een overigens aan de gestelde eischen voldoende vereeniging, door een of meer, naar het oordeel van den Minister algemeen erkende, centrale organisaties of daarbij aan gesloten vereenigingen van werkgevers en van arbeiders opgerichterkende vereenigingen van uitsluitend werkgevers moeten vóór 1 Juli 1929 zijn opgericht. Mogen wij voorts bijzondere belangstelling verwachten voor een aangenomen amendement Kortenhorst, dat het bindend karakter aan de voordracht der arbeidersorganisaties voor de benoeming van bestuurders der afdeelingskassen heeft ontnomen Of voor een amendement Kuiper, dat abnormaal hooge risico's op de bedrijfs vereeniging laadt uit vrees voor selectie Of voor een amendement Van Schalk, waardoor geschillen over ziektegelduitkeeringen door scheidsgerechten zullen beslist worden Te half vijf werd het laatste amendement, waarvan mr. Kortenhorst de eerste onder teekenaar was, door den Minister overgeno men een doelmatiger formuleering van het artikel betreffende ontbinding van bestaan de overeenkomsten met ziekteverzekerings maatschappijen. Even later viel de hamer en werden den Minister van Arbeid vele handen ter gelukwensch gestoken. De Kamer is op reces tot 16 April TE VLISSINGEN. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in en na overleg met het Bureau voor Beroepskeuze alhier. A.s. Dinsdag 26 Maart zitting van 7.30-9 uur in het voorma lig Burger weeshuis aan de Badhuisstraat. Adviezen worden kosteloos verstrekt. Het militaire verdrag tnsschen Frankrijk en België. Uit Brussel wordt aan „het Volk" gemeld Ket bericht over de samenwerking van de Belgische en Nederlandsche regeeringen om de echtheid van de documenten na te gaan, wordt te Brussel offcleel bevestigd. De Bel gische regeering heeft reeds aan de regee ring te 's-Gravenhage het bewijs geleverd, dat de handteekeningen van Michem en Galet, die op de documenten voorkomen, grove vervalschingen zijn. Er is in de berichten sprake van twee do cumenten, terwijl er maar één is gepubli ceerd. Het tweede document is een zgn. brief van generaal Galet. Over den inhoud er van wenschte men te Brussel nog geen inlich tingen te verschaffen. Het is echter waar schijnlijk, dat in den loop van den dag aan de pers inlichtingen hierover zullen worden verstrekt. Over de handteekeningen zelf wordt nog in offlcieele kringen te Brussel verklaard dat zij op zulk een wijze zijn nagemaakt, dat er geen kwestie van vervalsching is. Alleen iemand, die nooit de handteekeningen van deze twee personen heeft gezien, of die zich de moeite niet heeft genomen de zgn. hand teekeningen van het document met de echte te vergelijken, kon worden bedrogen. Kinderarbeid in den landbouw. Het voorloopig verslag is verschenen van de afdeelingcn der Eerste Kamer over het wets ontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betref fende den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw. Sommige leden konden de wenschelijkheid van toetreding tot dit ontwerp-verdrag niet inzien. Zü merkten op, dat de regeering haar aanvankelijke bezwaren hééft laten varen op grond - an verklaringen van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Ge- nève over de beteekenis van art. 1 van het ontwerp-tractaat, welke interpretatie echter voor rekening van den directeur blijft. De gang van zaken maakt op hem oen indruk alsof het er het Internationaal Arbeidsbureau meer om te doen is wederom de goedkeuring van een verdrag, te bewerkstelligen dan om de essentieels doeleinden van het tractaat al gemeen ingang te doen vinden. Voorts acht ten -dj toetreding voor ons land eenigermate overbodig, terwijl zij vreesden dat de bewoor dingen van art. 1 moeilijkheden zouden kun nen opleveren. Vele andere leden konden in een en ander geen aanleiding vinden om zich tegen de toe treding te verzetten. Indien onze nationale wetgeving reeds verder gaat, zal van toetre ding niets te duchten zijn en zij zal van groote moreele waarde zijn tegenover die landen, welker wetgeving nog niet zoo ver is gevorderd. Uitgl^e van nieuwe frankeerzegels. Aangezien de blauwe kleur van de fran keerzegels van 15 cent is aangewend voor de iiieuwe zegels van 12y2 cent, zal de herdruk van de 15 cents zegels plaats vinden in oranjekleur. Voorts wordt de uitgifte voorbereid van een nieuw zegel ter waarde van 60 cent in zwarte kleur, hetwelk in hoofdzaak voor ge bruik in den pakketdienst wordt aange maakt. De postroof. Het bestuur van den Nederlandschen Fe deratieven Bond van personeel in Openbaren Dienst heeft gisterenmorgen het volgende telegram aan den directeur-generaal van posi rijen, telegrafie en telefonie gezonden Het personeel van den postautodienst te Amsterdam verzoekt naar aanleiding van den diefstal van den postauto op 20 dezer, te ge lasten alle waardetransportmiddelen te doen begeleiden. Nederlandsche emigratie binnen onze grenzen. In de laatste weken zijn wederom een 70- tal Philips-woningen gereed gekomen en be trokken door een gelijk aantal arbeidersge zinnen, die tezamen ca. 750 personen tellen. Deze voor de Philipsfabrieken te Eindhoven bestemde werkkrachten zijn afkomstig uit Zeeland, Gelderland, Brabant, Limburg en de Noordelijke provincies. Tengevolge van de gestadige uitbreiding der Philips fabrieken neemt het Inwonerstal van Eindhoven zoo snel toe, dat dit in de historie der Nederlandsche stedenontwikke- ling zijn weerga niet vindt. De Philips fabrieken zullen volgens ver wachting, in 191) aan radio-producten het dubbele exporteeren van den geheelen export van Twente naar Nederlandsch Indië. De regeering ziet het groote belang in van een dergelijke industrie, speciaal in verband met de groote bevolkingstoename van Nederland en toont deze belangstelling daadwerkelijk door Philips de helpende hand te bieden in zake woningbouw, waarvoor dit jaar 3000 woningen op het bouwprogram van de wo- ningbouwvereeniging „Thuis Best" staan. De „Schuttevaer". Naan aanleiding van de reis van de red dingsboot „Schuttevaer", waarvan zooals ge meld, de bemanning is opgepikt, meldt Reu ter nog uit Londen Aan den avontuurlijken tocht van Jacob Schuttevaer, den zeventigjarigen gezagvoer der, die een poging deed om met een twintig voet lange „onzinkbare" reddingboot den At- lantischen Oceaan over te steken is plotse ling een einde gekomen en de stoutmoedige, oude schipper is thans op weg naar San Juan aan boord van de „Cornillas", die hem Maan dag in het midden van den Atlantischen Oceaan oppikte. Reuter ontving bizonderhe- den van kapitein Miranda en de bemanning van de „Cornillas", die het brooze scheepje aan boord heesch. De geredde mannen deel den mede, dat zij spoedig van honger en dorst zouden zijn omgekomen, indien het schip hen niet had opgepikt. De „Schuttevaer", was 8 Februari uit Lis sabon vertrokken. Sedert dien tijd werd niets meer van de boot gehoord 26 Februari 1928 ging ze uit Rotterdambijna een jaar had ze oponthoud in Europeesche havens25 Maart wordt de „Cornillas" te San Juan ver wacht. Een telegram van Miranda aan Reuter meldt het volgende Den 18en Maart om 10 uur 's avonds zagen wij van tijd tot tijd luchtpijlen, die afkomstig bleken van een zeer klein scheepje. Daarna bemerkten wij een ander licht, dat in Morse- teekens om hulp verzocht. Ik gaf terstond orders om naar het scheepje te stevenen en toen wij langzij kwamen, liet ik de machines stilzetten. De drie leden der bemanning, ver klaarden, nadat zij aan boord waren gebracht,, dat zij van de verdere reis afzagen. Ik gaf last om het scheepje aan boord te nemen, hetgeen geschiedde. De reizigers worden met groote zorg behandeld. Zij deden een zeer omstandig verhaal. Zij zouden van honger of dorst omgekomen zijn, zoo wij niet te bulp waren g~' neld. Giften en legaten. Door wijlen den heer Jos. Reijalt te Nij megen is bij testamentaire beschikking tot universeel arfgenaam benoemd het R. Kath. Farochiaal armbestuur aldaar. Het betreft hier een kapitaal van ongeveer 100.000. Wijlen de heer J. Vink te Snelrewaard heeft aan de Ned. Herv. gemeente te Oude- water 30.000 vermaakt en bovendien een hofstede met landerijen en een renteniers- Iuus ter waarde van 70.000. Door wijlen mevr. P. A. Huizer—Leentvaar 5000 gelegateerd vrij van rechten en kosten, is aan de Ned. Herv. Kerk te IJselmonde De politie te 's-Gravenhage. Er wordt over geklaagd dat de politie te 's-Gravenhage beslist onvoldoende is. Het aantal agenten is veel te gering, omdat de gemeente zoo buitengewoon uitgestrekt is. De oppervlakte van onze residentie is groo ter dan die van Parijs. In de „N. R. Ct." schrijft de heer J. M. van Sttpriaan Luiscius dat de agenten 's nachts met twee tegelijk moeten loopen, dan is de veiligheid veel be ter verzekerd. Voor een behoorlijke bewaking van de residentie dienen 800 agenten tegelijk in dienst te zijn en zou het korps dus min stens 2500 man moeten tellen. VLISSINGEN, 23 MAART, Gemeentelijk Ziekenhuis. Men verzoekt ons opname van onderstaand bericht Het spreekt wel vanzelf, dat de voorstan ders van gemeentelijke ziekenverpleging niet bevredigd zijn met het raadsbslult van 15 Februari (grondverkoop aan „Bethesda"), aangezien zij daarin zien een eerste stap op den weg, welke leidt naar opheffing van het gemeentelijk ziekenhuis, teneipde op die wijze de geheeie ziekenverpleging in Vlissin gen te brengen in handen van confessionee- len, zonder eenige medezeggenschap van de gemeentelijke overheid. Eenigen van hen hebben zich daarom aaneengesloten om te komen tot de oprich ting van een vereeniging welke zich ten doel zal stellen de instandhouding van een ge meentelijk ziekenhuis te Vlissingen en de bevordering van gemeentelijke ziekenhuis- verpleging in den ruimsten zin van het woord. Als lid der vereeniging kunnen toetreden individueele leden en tevens corporaties en groepen, die het doel der vereeniging wen- schen te behartigen. Het lidmaatschap der vereeniging bedraagt voor individueele leden minstens 0.25 per jaar, terwijl aan de cor poraties en groepen wordt overgelaten het bedrag der bijdrage zelf te bepalen, met in achtneming van een minimum van 1 per jaar. Het voorloopig bestuur wekt allen, die prijs stellen op gemeentelijke ziekenhuiszorg, op om tot de vereeniging toe te treden, tenein de op die wijze te toonen, dat een groot ge deelte der inwoners niet genegen is om zich neer te leggen bij een eventueele opheffing, zelfs niet bij de minste achteruitzetting van de gemeentelijke ziekenhuisverpleging. Het voorloopig bestuur is als volgt samen gesteld A. C. de Baare, J. A. Berger, A. C. van Hal, M. J. Harts, W. van den Hoek, H. B. J. Knoop, L. P. van Oorschot, C. Ouwe hand, P. Poppe, A. Rorije, J. F. Op den Zieke. Voor het lidmaatschap kan men zich bij elk der bovengenoamde heeren opgeven. Vïissingsche Duinwaterleiding- Maatschappij. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Vïissingsche Duinwaterleiding Maatschappij werden de balans en winst- en verliesreke ning goedgekeurd en het dividend bepaald op 60 per aandeel. Tot commissaris werd herkozen de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke te Haarlem. Zangvcreeniging „Looft den Heer". De zangvereeniging „Looft den Heer", directeur de heer Theo Höfelein, geeft Woeasdag 10 April in het Concertgebouw een uitvoering van „Die Schöpfung", orato rium voor soli, koor en orkest van Joseph Haydn. Als solisten zullen medewerken mevr. B. Mak van Waay—-Dooremans, sopraan en de heeren Louis van Tulder, tenor en Piet Meershoek, bas. Door de vereeniging zal in studie wordeti genomen „Die Geburt Christi" van Herzo- genberg, kerkoratorium voor soli, koor, kin derkoor en orkest, gemeentezang en orgel. Londen en het Engelschc landschap. Britannia De heer Noest, voorzitter der afd. Walche ren van de Nederlandsche Reisvereeniging, den avond openende, welke gisteren door deze vereeniging werd gegeven, begon met er op te wijzen, dat ditmaal,'in afwijking van de vorige avonden, toen de lezing over Duitsch- land liep, het Westersche Europa onderwerp van bespreking zou vormen. Het bestuur had den heer A. Duiker uit Voorburg, die een schitterende collectie lantarenplaatjes over dit onderwerp had van eigen opnamen, be reid gevonden daarover een en ander te ver tellen. De heer Duiker, het woord verkrijgende, begon met zich te verontschuldigen, dat hj door een zware verkoudheid niet zoo goed bij spraak was als hij wenschte. Hij had de uit- noodiging met genoegen aanvaard over En geland te spreken, dat een reisgebied is voor meergevorderden. Het wordt niet zoozeer ge* apprecieerd door beginnelingen, die vaak al leen alle moois in hooge bergen zien. Enge land daarentegen, dat een ander landschaps type heeft, wordt meer gewaardeerd door de meer bereisden. Spr. meende er dan ook op fce moeten wijzen, dat men op zijn reizen moest zoeken naar datgene, waarin ieder land spe ciaal bevoorrecht is en dat is voor Engeland het prachtige parklandschap, waarvan nader hand schitterende beelden op het doek wer den geworpen. Ook wees de heer Duiker op het verschil tusschen Berlijn, Parijs en Lon den, wat betreft het straatverkeer. Dit wordt in deze laatste stad gekarakteriseerd door da groote, verschillende étages tellende bussen* terwijl ook de regeling er van een ander ka rakter draagt. Is die in Berlijn „ganz stramm", „ganz militar" en in Parijs, zooals de Fransch- man van aard Is, wat driftig, in Engeland is ze meer gemoedelijk, waarvan spr. uit eigen ervaring een staaltje aanhaalt van den „hobby", die hem den arm om de schouders geslagen had. Van dergelijke persoonlijke staaltjes wemelde trouwens deze lezing. Hoe wel spr. niet geleerd wenschte te worden, moest hij toch even uitweiden over de ge schiedenis van Engeland, die, merkwaardiger wijze 2 bloeitijdperken heeft gekend, beide onder de regeering eener vrouxM, nl. de ko ninginnen Elisabeth en Victoria. Hij moest deze eerste o.a. vermelden om de geschiede nis van den Tower, die zoo'n afschuwelijke rol heeft gespeeld, naar voren te brengen. Na de route, die gevolgd zou worden heden avond, vermeld te hebben ging een serie lichtbeelden, die een schitterend beeld gaven van wat Engeland ten Noorden van Londen biedt. We zagen in de eerste plaats, om te bewijzen dat men niet naar Zwitserland be hoefde te gaan om, voor betaling, neerstor tend water te zien, een paar schitterende opnamen van woest weer bij de zeewering te Westkappel, waarna we de Noordzee over staken per Zeeland-boot, de aangewezen weg, zooals spr. zeide, voor toeristen. Hierop volg den na gezichten op Engelsche badplaatsen, eenige beelden uit Cambridge, om ten slotte het groote aantal beelden uit Londen te krijgen, waarop groote gebouwen (Westmin ster abdij, Parlement, Big Ben. kolossale ho tels, Buckingham Palace en Tower) en het drukke straatverkeer onder de oogen ge bracht werden, benevens een kijkje in den Dierentuin, om te eindigen met Londen by nacht, waar nog eens, evenals op tal van an dere platen, de reclame In Londen gedemon streerd werd. Na de pauze, waarin de heer Noest mee deelde, dat de reis gedurende de Paasch- dagen, ondanks de „niet-volteekendheid" doorgaat en de heer Duiker ons rondleidde langs de opgehangen reclameplaten van de Engelsche badplaatsen, voerde spr. ons naar Dover met de krijtrotsen. Hier vond hy ge legenheid te wijzen op het eigenaardige van Engeland om de plaatsnamen op de lanta rens te zetten. Na eenige prachtige kieken op Dover's haven en op Portsmouth gingen we naar het eiland Wight, waarvan ook eenige

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1