1000 500 300 130 100 25 21 MAA EERSTE BLAD LIJNEN A Mo. ©8 67e Jaargang DONDERDAG niljivi: films F. IM Dl ÏHD£ Ir.. HslsMSl-fD, flissinp.Is!sl. ID. Ptsliiitiinj 1SIII Verschijnt iegelijk uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. G R AT I S KAMER-OVERZICHT Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN BUITENLAND ïo. 10.05 Nieuws- The way of the ik. M. 12.20 Pro- 12.50-r-2.10 Or- rfoonmuziek. 7.05 0—11.10 Concert, :tit, zanger. 15 en 11.30 Gra- n 5.05—5.50 Or— vertellingen. Een ffenbach. Werag rna dansmuziek 3.50 Lezingen. 0—7.50 Lezingen, a concert (bari- >n en tot 11.50 011.20 Gramo- ert. 750 Koor- an solisten. 1050 Dansmuziek. 6.50 nplaten. 8.00 Or- g van solisten. erlijk vereenigd. )ep-maatschappij is, den leider der ditie, die zich op dngsreis in Afri- nst aangegaan, onden heeft, om vorderingen der i te laten opne- s van Afrika uit >r den radio-om- reeds onderweg ikforter Omro J- zeer binnenkort enius uit donker en. jrichtgeving over ingen zullen pla- sangen, het brul den uitgezonden, ,t hier een broe- vindt tusschen ir tot dusverre jn. >nstelling in ïorstrafcies in de tvolgende Olyra- gelijk te maken, o-fabrikanten in installeeren van geh oor-cellen, orden verwezen- lling met andere i demonstreeren, nerkelijk groote waar niet wordt liet geheel en al n; het zal noch- zijn hoe de elec- aimum te beper- n onjuiste mee- van Amst. m Belawan Delï t te Dar es Sa- taart v. Havre tart van Oran pan Londen start Sagres te Port Said 19 Maart van te East London n Rio de Janeiro van Sjanghai 9 Maart te Mar- tart v.Kurrachee 18 Maart van Buitengewone Concertgebouw, 8 eest- en propa- llssingen, ^prand Ned. Reisveree- annia., 8 uur. sesteJijke byeen- enaarsbond, „de ur. )paganda-kunst- ndenvereeniging, -kwartet, Grand ng A.G.O., Con- ert. Concertver- ihoorzaal, 8 uur. ri LISSINGEN 24 23.01 53 2357 12.31 en Fietsen uur 6.42 6.44 H 6.48 h VIISSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van heden ,af opgeven als kwartaal- abonné, ontvangen de nog vóór 1 April verschijnende nummers EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Binnen- en Buitcnlandsche Zaken. Veel te lang heeft de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken geduurd omdat er alles bij gesleept werd wat met de Eerste Kamer niets heeft te maken. Over al te streng op treden van burgemeesters bij tooneelvoorstel- lingen hebbea de heeren Hermans en Polak gejammerd. Waarom toch dat praten tegen iets dat niet te veranderen Is. Paardenkeuring de heer De Veer. Pachtvraagstuk de heer Westerdijk. Hij behandelde nu reeds de in de lucht hangen de nieuwe pachtwetgeving, waarbij de rech ten van den eigenaar zullen, worden be perkt, gelyk in Engeland reeds het geval is. Sociaal-economisch zou dit in zoover een gunstig verschijnsel zijn dat de agrarische kwestie zou deen verdwijnen. De eigengeërf- de stand toch zou daardoor in omvang toe nemen. Intusschen wordt in Engeland aan gestuurd op landnationalisatie, welke bewe ging deze afgevaardigde in de aandacht aan beveelt. Ten einde hier te lande de pacht prijzen te drukken, wil men wetswijziging, waarbij de positie van den verpachte ongun stiger wordt en de concurrentie wordt uitge sloten. Maar dit zal een terugslag op de loonen hebben. Jn Engeland heeft men daarom minimi::""Iconen voor den landbouw ingevoerd. Moet dat hier nagevolgd worden Ook vroeg hij een wettelijk verbod van strijkgelden. Verder over de Landarbeiderswet en het deelnemen van ambtenaren aan reclames, o.a. voor kunstmeststof. Over zwijgende gedeputeerden en burge meesters klaagde de heer De Gijselaar, die hulde had voor de bevordering van de elft teelt. De heer Smeenge jubelde over Drente. Tot slot de heer Lindeijer, die de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen besprak en aan drong op goedkooper stroom voor de vlassers. Men is over het algemeen lang niet tevre den over wat onze regeering doet voor dit landsgedeelte. Hij beriep zich daarbij op uitingen in de raadsvergaderingen van Ter Neuzen, waar beweerd wordt, dat men er niets voor doet. Ook wordt ontkend dat de regsering voldoende getracht hr.effc om werk verschaffing en tuinbouw te bevorderen. In de eerste plaats moeten de vrachttarieven verlaagd worden. Hij is zelf niet zoo minach tend voor wat de regeering heeft gedaan, maar ruimer toepassing van de Landarbei derswet zou z.i. zeker verbetering geven. Wat de minister mededeelt omtrent de medewer king van het Kroondomein op dit punt, strookt echter niet met de werkelijkheid, meende de heer Lindeijer. Minister Kan heeft het alles rustig beant woord. Vooral het standpunt dat hij niet is de baas van de burgemeesters was juist. Eenlge burgemeesters passeerden de revue. Die van Schaik kreeg nog eens een uitbran der. Over het algemeen stelde de Minister de klagers tevreden. Men weet dat hij zeer veel doet ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar als men niet alles krijgt wat men wenscht, klaagt men in den regel dat men niets krijgt. Eijna alles wat bij deze begrooting Is ge zegd hoort in den Senaat niet thuis. Buitenlandsche Zaken is aan de beurt en de heer Van Embden, bekend om zijn lang dradigheid, begon vandaag zijn rede waar van het vierde punt zal zijn de Utrechtsche publicaties, bet nieuwe puntje voor deze Kamer. Maar dat komt pas morgen aan de beurt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Ziektewet. Nog houdt de stroom amendementen aan en breekt het wetsontwerp zich uiterst lang zaam baan Maarwij vorderen. Vandaag begon het met het stemmen over eenige amendementen die gisteren nog ge deeltelijk waren behandeld. Zy betroffen het beëindigen der verzekering. Een artikel bepaalt, dat wie de laatste 2 maanden vóór het einde zijner verzekering onafgebroken verzekerd is geweest, bij onge schiktheid tot "werken binnen 1 maand na het einde der verzekering aanspraak op het ziekengeld behoudt, tenzij hij zich in het bui tenland bevindt. Mr. Van Gijn c.s. willen dit recht alleen laten doorloopen als de ziek te ontstaan is tijdens de laatste diens tbs- trekking of daarmee verband houdt en ver der slechts, indien de ongeschiktheid tot werken ook bestaat voor anderen, den ver zekerde passenden arbeid dan waartoe hij zich laatstelijk had verbonden. Hiertegen had de Minister bezwaar, evenals natuur lijk tegen het amendement-Duijs, dat den termijn van 1 maand tot 6 maanden wil uit breiden. Meer genade vonden een amende- ment-Kortenhorst, dat een iets ruimere om schrijving geeft van het criterium voor ar beidsongeschiktheid en een amendement- Kuiper, dat wil vastleggen, dat kortstondige werkloosheid gedurende den genoemden ter mijn van 2 maanden geen bezwaar zal vor men voor de toepassing van dit artikel Gelijk te begrijpen valt werden de laatste twee aangenomen en de eerste twee verwor pen. Het zijn kleinere onderdeden die alleen in bijzondere gevallen eens een voordeeltje voor een zieken arbeider kunnen opleveren. De Minister aanvaardde een amendement- Duijs dat aan de Raden van Arbeid de be voegdheid wilde ontnemen voor bepaalde ge bieden de uitkeering beneden de 80 te stellen. Alleen de Kroon houdt thans deze bevoegdheid. De heer Van Gyn wilde die be voegdheid uitbreiden zoodat ook voor be paalde categorieën van arbeiders een verla ging kan worden ingevoerd. Hij dacht bijv. aan jonge meisjes die heel gemoedelijk schij nen te simuleeren. Tegen die poging cm de ziekte-verzekering in gevaar te brengen ver zetten vele, leden zich, maar anderzijds kreeg de heer Van Gy'n steun van de christelijk- historischen en anti-revolutionairen, zij het niet voldoende om het amendement er door te halen. Het verdere gedeelte van den middag bracht geen resultaten. Aan de orde was de verdeeling der premie-betaling over de werk gevers en de werknemers en nadat eenige amendementen waren toegelicht deelde de voorzitter mede dat een geheel nieuwe rege ling door den Minister is ontworpen die mor gen zal verschijnen. Dit punt werd aange houden. Daarna kwam aan de beurt het karakter der bedrijfsvereeniging, waaromtrent ook al lerlei amendementen zijn ingediend, die ech ter niet werden afgedaan. De Minister heeft nog niet zyn meening gezegd en dus bewaren wij dit punt liever tot morgen. VLISSINGEN, 21 MAART. In onze Tijdinghal. Heden etaleeren wij een foto van het be zoek van minister Kan aan Overijssel en Drenthe in verband met de werkverschaf fing van de te Breda gehouden derde Paaschveetentoonstellingeen foto tijdens het inladen van speciaal voor den vracht- dienst ingerichte vliegtuig op Waalhaven te Rotterdamvan een demonstratie met het nieuwe type Farman-vliegtuig op Schiphol te Amsterdam van een demonstratie met een moderne, drijvende en zich zelf voort stuwende „motorzandblaasinstallatie", welke Installatie dient om de oude verfhuid van een schip te verwijderen, te Amsterdam gehou den een foto van directeur, leeraren en leerlingen van de zeevaartschoo lte Schevenin- gen, ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan. Vergadering van personeel der P.Z.E.M. Dinsdagavond had in café De Ruijter een drukbezochte vergadering plaats van perso neel der P.Z.E.M., zoowel van het personeel der lichtbedrijven als dat der tram. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel was vertegen woordigd. De vergadering was ernstig ontstemd over het uitblijven van antwoord van de op 30 Ja nuari kenbaar gemaakte wenschen van het personeel. Bovendien heeft de directie in Januari jl. negen pendagen van het personeel ingehou den. Besloten werd dat de organisatie zich ten spoedigste tot het bestuur van de P.Z.E.M. zal wenden om opnieuw aan te dringen om terugbetaling der pendagen en om voor het personeel der lichtbedrijven een afdoende re geling te treffen in de arbeidsvoorwaarden, en een nieuwe loonregeling voor het geheele personeel vast te stellen. Gevraagd zal tevens worden een verhoo ging der loonen met 5 als compensatie voor de zonder overleg opgelegde pensioen korting. Binnenkort zal opnieuw vergaderd worden daar met loonen van bijv. 22 tot 25 voor conducteurs voor 55 uren dienst per week niet blijvend genoegen kan worden genomen. Provinciale boot omhoog geloopen. Dinsdagvoormiddag is de prov. boot „Zee land" op de reis van Vlissingen naar Ter Neuzen, even ten Westen van de oude haven ts Ter Neuzen op het strand omhoog gevaren. Het was zeer mistig, de gezagvoerder be proefde tevergeefs den mond der oude haven te verkennen en riep aan het op het haven hoofd met den handmisthoorn aanwezige per soneel van den dienst toe, dat hij zou trach ten de nieuwe haven binnen te varen. Kort daarop bleek echter uit de stooten met de stoomfluit, dat d? boot vastgevaren was. Met een sleepboot zijn daarop de passagiers afge haald. In den namiddag is de dienst verricht met het stoomschip „Zuid-Beveland". Bij wassend water is de „Zeeland' in den avond zonder 'averij vlot gekomen, is de ha ven binnengevaren en na het lossen der la ding naar Vlissingen vertrokken. Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 16 Maart zijn in de provincie Zeeland voorgekomen 6 ge vallen van roodvonk en wel 4 te Noordwelle en 1 te Kruiningen en Schoondijke en 2 ge vallen van diphtheritus, 1 te Goes en 1 te St. Annaland. Nagekomen belastinggelden. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist, we gens over vorige Jaren te weinig betaalde be lastingen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetsnsgeld) is ontvangen bijden ontvanger der directe belastingen te Axel 38.50 te Heinkenskans f 101.54 en Dij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 40.38. Scheepsbouw. Door den scheepsmakelaar P. A. van Bou- chaute te Terneuzen is thans wederom aan de N.V. Werf „Conrad" te Haarlem opdracht gegeven voor het bouwen op hare werven te Zaandam van acht sleepschepen, groot circa 565 ton, zoodat nu in totaal achttien derge lijke schepen op deze werf zullen worden ge bouwd, waarvan 14 stuks voor den heer G. P. P. van der Peijl te Terneuzen. Afgeleverd werd aan den heer P. van den Berghe te Gent, een door de N.V. Terneu- zensche Scheepsbouw Mij. gebouwde motor- vrachtboot, groot 357 ton. SOUBURG. Hedenmorgen is uit het kanaal alhier op gehaald het lijk eener onbekende vrouw, ge heel in het zwart gekleed. Men vermoedt dat zij door den mist te water is geraakt. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zyn inlichtingen te bekomenEen bos sleu tels bij P. Pouwer, Kanaalstraat A 81een handtaschje bij Huige, Marnlxplein C 6. Hervormd kerkbezoek te Amsterdam. In „Ons Lampje" deelt ds, J. W. P. Ie Roy, Ned. Herv. predikant te Sloterdijk, o.a. mede. dat, aangezien hij voor de gemeente Sloter dijk op Zondagavond 24 Februari jl. geen prediker kon vinden, dien avond dus te Slo terdijk geen kerk kon worden gehouden. Het is hem bekend, dat daardoor dien avond een kleine 20 gemeenteleden uit Sloterdijk ter kerke zijn geweest te Amsterdam in de Wes- terkerk, alwaar het echter dien Zondagavond vreeselijk was, een kleine tweehonderd men- schen in die groote kerk. Op hetzelfde uur werd en in de nieuwe R.-Kath. kerk op de Rozengracht te Amsterdam kerk gehouden, waar de kerk stampvol wasde pastoor al daar en de dominee in de Westerkerk spra ken over een en denzelfden tekst. Mede naar aanleiding hiervan schrijft dan ds. Le Roy ook nog het volgende„Als ik nu eerst zeg, dr.t er dien Zondagmorgen in de Westerkerk te Amsterdam op de Westermarkt sprak ds. J. P. van Bruggen, een man, die voor zeven jaar geleden in Delfshaven (Rotterdam) de kerken stampvol had, een man met veel meer dan gewone gaven als ik dan verder zeg, dat er onder die paar honderd menschen nog een groot aantal uit Sloterdijk waren als ik dan nog zeggen mag, dat de Wester kerk sedert een paar maanden heerlijk ver warmd isen als ik dan tenslotte nog zeg gen mag, dat van de meeste protestanten zich maar een enkele over mlke dingen ver wondert en bedroeft, waar moet het dan toch heen Bevestiging ds. Kruvswyk. Ds. P. N. Kruyswijk, overgekomen van Vlis singen, werd Dinsdagavond in de Zuiderkerk te Hilversum bü de Geref. Kerk aldaar in het ambt bevestigd. Deze bevestiging zou geschied zijn door den schoonvader van den nieuwen leeraar, nL ds. A. Schouten Wzn., van Aalten, doch deze was door ongesteldheid verhinderd. Vandaar trad de jongste der beide ambtge- nooten van ds. Kruyswijk, nl. ds. G. Laarman, als zijn bevestiger op. Ds. Laarman hield een predikatie over 1 Corinthe I 21—24, waarna de bevestiging met het daarvoor bestaande fonnulier plaats vond, en ds. Kruyswijk psalm 134 3 werd toegezongen. Ook sprak ds. Laarman persoon lijk en namens kerkeraad en gemeente den nieuwen leeraar zeer hartelijk toe. Hedenavond houdt ds. Kruyswijk terzelfder plaatse zijn intréepredikatie. De historiciteit van den zondvloed. Met ophef maken de EngeLsche bladen er melding van, dat de historiciteit van den zondvloed nu wetenschappelijk bewezen zijn moet. In de „Times" publiceert de heer C. Leonard Woolley, een archeoloog, die sinds eenige jaren opgravingen heeft geleid te Ur aan den Eufraat (niet ver van Babyion)een stuk, waarin hij beweert dat het archeolo gische bewys nu geleverd is. Een van zijn argumenten is het ontdekken van een acht voet diepe klei-afzetting daar in den bodem die er alleen door een groote overstrooming gekomen kan zijn, conform de Sumerische traditie waartoe ook het bijbelverhaal be hoort volgens deze traditie is er een over strooming geweest, die aan de geheele cul tuur van het tegenwoordige Irak een plotse ling einde maakte. Schrijvers medewerkers, die evenals hij door het Britsch Museum of door de universiteit van Pennsylvanië zijn uitgezonden, zijn het geheel met hem eens. De heer Woolley schrijft, dat het resultaat der ontdekking op geen enkele andere wijze te verklaren is dan door het aannemen van de juistheid der -Sumerische Overlevering. De „Evening Standard", die zich tot de geleerden van het Britsch Muse-im heeft ge wend om nadere inlichtingen, vernam o.m. dat de heer Woolley een archeoloog van de grootste bekwaamheid is, aan wiens meening een bijzonder gewicht moet worden gehecht. De nieuwe chef van den gencralen staf. Naar uit militaire kringen verluidt, zou de generaal-majoor H. A. Seyffardt, comman dant van de le divisie te Den Haag, tevnes bevelhebber in de le militaire afdeeling, be stemd zijn tot chef van den generalen staf, ter vervanging van luitenant-generaal van der Palm, die, met 1 Mei e.k. als zoodanig af treedt. Als commandant van de le divisie zou als dan bestemd zijn, kolonel jhr. W. Roëll, thans commandant van de IVe artillerie-brigade te Amersfoort, die tegelijkertijd tot generaal- majoor zou worden bevorderd. Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en Z 6 zijn, van de in het Zuiderfrontier gehouden oefenin gen, te Nieuwediep teruggekeerd. Het opnemingsvaartuig „Eilerts de Haan" wordt 2 April te Den Helder in dienst ge steld onder leiding van den luitenant ter zee 2e klasse J. Ruitenschild. Te Hellevoetsluis worden met denzelfden datum in dienst ge steld het stoombetonnings- en verlichtings vaartuig Zeemeeuw als tijdelijk opnemings vaartuig onder leiding van den luitenant ter zee le klasse J. W. H. Vogelzang. De luitenant ter zee 3e klasse H. M. Wil- lemsen wordt 2 April overgeplaatst van Hr. Ms. pantserschip .Hertog Hendrik" aan boord van het opnemingsvaartuig „Eilerts de Haan" te Willemsoord. Hr. Ms. loodstransportvaartuig „Zeemeeuw" dat dezen zomer in het Zuiderfrontier als opnemingsvaartuig zal dienst doen, komt onder bevel te staan van luitenant ter zee le klasse J. W. H. Vogelzang, werkzaam bij de afdeeling hydrografie aan het departement van defensie. Bezoldiging der onderofficieren. In een eerstdaags verschijnenden legeror der zal worden bekend gemaakt de nieuwe algemeene bezoldigingsschaal voor onderoffi cieren. Het minimum van een sergeant is daarbij bepaald op 1000. Na 18 dienstjaren kan een bezoldiging van 2200 worden bereikt. Een sergeant met geschikthied voor sergeant-ma joor begint op f 1100 en kan na 20 dienst jaren 2400 verdienen. Een sergeant-majoor vangt aan op 1300 tot 2650 na 22 dienst jaren, terwijl een adjudant-onderofficier met 1400 minimum begint tot 2950 na 26 dienstjaren. De bezoldigingsschaal is geldig voor de meeste categorieën van onderofficiereft voor enkele categorieën als leden van muziekkorp sen, onderofficieren der politietroepen Ko ninklijke marechaussée, luchtvaartafdeeling. zijn aparte salarissen samengesteld. De dienstplichtigen der lichtingen 1924 en 1926 van het 3e regiment infanterie komen dit Jaar te Bergen op Zoom als volgt voor her halingsoefeningen onder de wapenen de on derofficieren-administrateur van 3 tot en met 26 September, de overige onderofficie ren van 29 Augustus tot en met 21 September, 40 soldaten van 22 Augustus tot en met 7 September, 40 soldaten (geen Israëlieten) van 19 September tot en met 5 October, korpo raals en overige soldaten van 5 tot en met 21 September. Bij Kon. besluit zijn op verzoek eervol ont slagen als reserve le luitenant A. Dees van het 14e en J. L. S. Jansen van het 3e reg. inf. De officier vlieger 2e klasse J. W. F. Backer en D. Darends zyn overgeplaatst van het vliegkamp de Kooij, naar het vliegkamp de Mok op Texel. Namens de Provinciale Zeeuwsche Elektri citeitsmaatschappij werd heden door deri in genieur A. D. Heederik te Rotterdam aanbe steed het maken van een kantoorgebouw met twee bovenwoningen op een terrein van de Electrische Centrale alhier. Ingekomen waren 17 biljetten. Inschrijvers de heeren A. Geense, Middelburg ƒ20620 F. Hollebrandse, Middelburg ƒ20500 C. A. de Rijcke en A. Minderhoud. Middelburg ƒ20010; P. van der Peijl 19960 Joh. Loois Hen. 19875 Joh. Loois Am. 19860 C. Geldof, Domburg 1D840 J. N. D. Bijl 19650 J Post Zoon 19407 A. de Bruijn J. M, van Riet, Goes 19390 W. Anker 19323 W. J. Krijger Zoon, Middelburg ƒ19232'; J. J. Krijger 18784 N.V. Mabuwe. Willem stad 18756 A. Moerenberg, OisterwWs 18600 W. Huson W.Lzn. 18240 en J. Groe- nenberg, St. Laurens ƒ16430. De Inschrijvers bij wier namen geen woon plaats staat wonen alhier. DE GEVAREN VOOR DE DUITSCHE REPUBLIEK, De oud-kanselier dr. Wirth (linker cen trum) heeft te Ludwigshafen in een rede voering over de Duitsche democratie zich o.a, vry optimistisch uitgelaten over de vooruit zichten van de Parijsche conferentie. Hij wees er echter op, dat eenheid van politiek doel niet mogelijk is zoolang ieder Duitscher uitsluitend aan de belangen van de eigen partij denkt. Hij noemde het de grootste ramp van het Duitsche volk, dat er altyd juist op de meest critieke oogenblik- ken tweespalt komt. Thans gaat het om het bsetaan van de Duitsche republiek. Alleen, indien de Duitsche democratie zwak of laf wordt, kan het einde van de republiek ver wacht worden. Het grootste gevaar voor de Duitsche de mocratie zag hij in de bestaande ernstige meeningsverschillen tusschen arbeiders en bourgeoisie. Tenslotte waarschuwde dr. Wirth ernstig tegen het geroep om een dictator. Een ieder, die pleit voor een dictator, zeide hij, doet dit alleen ter wille van het zakenbelang. HET VERBOD VAN DEN GAS-OORLOG. De begrootingscommissie uit den Duitschen Rijksdag heeft het protocol van Genève be handeld. regelende het verbod van den gas- oorlog, welk protocol ook de ryksregeering wil ratificeeren. Staatssecretaris von Schubert herinnerde er aan, dat het protocol reeds op 17 Juni '25 door 38 landen was geteekend. Acht mogend heden hebben tot dusver geratificeerd. De ratificatie zal er toe leiden, zoo ver klaarde hij, het misverstand op te heffen, alsof Duitschland op het gebied van den chemischen oorlog aanleiding zou hebben iqts te verbergen. De ryksregeering is er zeer op gesteld, dat de ratificatie plaats vindt vóór de bijeen komst van de voorbereidende ontwapenings conferentie, zoodat men op een nieuwen stap van Duitschland op den weg van de ontwa pening kan wijzen. Bovendien zal de kwestie van de bescher mingsmaatregelen tegen den gasoorlog be handeld worden op een tegen het einde van April te Rome bijeengeroepen conferentie van deskundigen van het Roode Kruis. Ook met het oog op die bijeenkomst is spoedige ratifi catie gewenscht te achten. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN ENGELAND. In een boodschap aan een orgaan der con servatieve party, zegt minister Baldwin, dat, ondanks de zeer ernstige hinderpalen, opge-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1