1000 500 300 150 25 WOENSDAG 20 MAART Vaorjasrs Mantelstoffen VoarjaarsCestuumstoffan No. 67 67e Jaargang 1939 üilgavs: Firma f. VAX DE VELDE Jr., Waistraat 58-60, Vlissingen. lala!. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonJerd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex EERSTE BLAD G R AT I S Q J. F. WOLSKY BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLIS5INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tof werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uft 2 bladen. Zij, die zich .an heden af opgeven als kwartaal- abonné, ontvangen de nog vóór 1 April verschijnende nummers KAMER-OVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Defensie. De Eerste Kamer knabbelde voort aan de begrooting, zoodat in zwijgzaamheid 31 ont werpen waren aangenomen. Bij de defensie-begrooting heeft mevrouw PothuisSmit nog eens de nationale ont wapening besproken. Zij noemt de oorlog een zonde die juist door de christenen bestreden moet worden. Bij oorlog gaat het steeds om materieele belangen en dat is een kwaad en een zonde. De S.D.A.P. acht oorlog een on doeltreffend middel om recht te verkrijgen of te handhaven. Wat leeft een man als mr. Verkouteren toch in een verouderde sfeer, dat hij iets goeds vindt in het optreden van de gewapends macht, tegen opstandelingen bij communards. Hij en zijn vrienden begrij pen niet, dat er een nieuwere tijd is aange broken, die over de grenzen heen ziet. zy begrijpen van het socialistische streven tot internationale verbroedering en tot wereld vrede niets. Minister De Geer is wel een vredesvriend, maar de militairen zyn anders. Zy zijn een gevaar voor de vredesgedachte omdat zij niet terugschrikken voor een mo gelijk oorlogsgevaar. Zij denkt hierbij aan de nieuwe torpedojagers, waarvan de voltooiing voor militairen aanleiding is geweest om den commandant van de zeemacht in ïndië geluk te wenschen met die schoone aanwinst. Ook by de bekende voorstelling te Breda is de vredesgedachte ver weg geweest. Later op den middag heeft de heer Ver kouteren nog eens den oorlog verdedigd. Waarlijk deze afgevaardigde hoort in den te- genwoördigen tyd niet meer thuis, Eal men moeten erkennen zelfs al zou men met een nationale ontwapening niet mesgaan. Theo rieën als de heer Verkquteren verkondigt zijn altijd de bronnen van het militairisme geweest. De heer Mendels mopperde weer wat tegen den Vrywilligen Landstorm. De heer Lin- deyer pleitte voor een beter lot der loodsen op de Westerschelde. Zij hebben veel te zwaar werk en de leiding is veel te militair. Het loodswezen behoort z.i. niet by deze be grooting. Minister Larabooy beantwoordde de spre kers, voor zoover dat nobdig was. Geen be- teekenis had het debatje. TWEEDE KAMER, Vergadering van Dinsdag. Ziektewet. Art. 34 van de Ziektewet regelt het ziekte- geld en is dus een zeer belangrijk artikel. De Minister stelt voor dat dit geld zal bedragen 80 van het loon met drie carënz- dagen. Geiyk wy Vrydag reeds meedeelden zyn eenige amendementen op dit artikel voorge steld. In de eerste plaats die van den heer Van Gijn die het cijfer op 70 wil laten omdat hy 80 een gevaar acht. Wyi dit ge vaar schuilt in toeneming van niet ernstige ziekten van korten duur stellen de liberalen voor, de uitkeering gedurende de eerste twee weken der ziekte op 70 te houden en daar na tot 80 te verhoogen, terwijl een tweede, minder ingrypend voorstel beoogt om alleen werkdagen als carenztyd te rekenen, tenein de geen onderscheid te scheppen tusschen wie op Zaterdag en op een anderen werkdag ziek wordt. Dat dit amendement geen in stemming vond by socialist en communist lag voor de hand. De heer L. de Visser wenschte zelfs het cyfer tot 100 te verhoogen. Aan dit artikel 34 zat vast deze alinea, dat by algemeenen maatregel van bestuur ten aanzien van een ongehuwde verzekerde voor de uitkeering bU bevalling en zwangerschap een byzondere regeling getroffen eal worden. Na de aanneming der motieAalberse was deze alinea overbodig," maar de heer Duys trachtte ze te handhaven ten gunste van de ongehuwde moeder. Hij wilde het woord ver zekerde wijzigen in moeder en dus aan alle ongehuwde moeders of ze in loondienst zyn of niet steun veiieenen. Natuuriyk is daar van niets gekomen. Mr.. Aalberse noemde het een slimmigheidje van den heer Duijs om te reageereh pp de aangenomen motie. De Kamer heeft op voorstel van mi-. Aal berse deze passage geschrapt en daarnaast alle amendementen verworpen. Die van den heer Van Gijn krügen niet meer steun dan van zijn eigen party. De socialisten steunden het voorstel van den heer L. de Visser voor de 100 Zij wisten wel dat dit amendement toch geen zweem van kans had. Maar het staat goed tegen de verkiezingen I Het waren ook alleen de socialisten die te gen het voorstel van rnr. Aalberse stemden, dat een logisch gevolg was van de aanne ming der motie waarby de ongehuwde moe der buiten de wet is gesteld. Een aanvulling van de wetelijke bepalin gen is ingevolge een amendement van den heer Kortenhorst gemaakt voor het geval dat een arbeider weer gedeeltelijk in staat is zijn arbeid te verrichten. Er zijn nu eenmaal ziektegevallen die op de grens van ziekte en invaliditeit staan en waarbij het kan voorko men dat de patiënt gedeelteiyk zUn werk kan doen. In dit geval zal hy half zieken geld en half loon krijgen d.w.z. 90 van zyn volle loon. De Minister had daartegen, geen bezwaar. Een overeenkomstig geval in het andere uiterste is, dat de ziekte zwaar op invalidi teit lijkt, dat voortdurende arbeidsonge schiktheid het gevolg is by de zgn. slepende ziekten dus. Ook hiervoor dient een regeling getroffen' te worden, maar clan dient het criterium daarvoor aangegeven te worden. De Minister wilde dat punt echter liever bij de Invaliditeitswet regelen en daar legde de Kamer zich bij neer. Verschillende detailpunten werden nu be handeld, over controle, over degenen die bui ten de wet vallen enz. v.h. K, J. QUIST Lange Delft I 13 MIDDELBURG SPECIAAL STOFFENHUIS =S TE MIDDELBURG Enorme keuze mr ZIE ONZE ETALAGES Het Fransch-Belgisch verdrag. In de Belgische Karnes werd gisterenmid dag de interpellatie inzake de organisatie der Belgische contra-spionnage in behande ling genomen, Mathieu (socialist) stelde in verband met de Utrechtsche documenten eenige vragen aan de regeering, waarby hy betoogde dat het duidelyk was dat de mili taire veiligheidsdienst van de onechtheid der gepubliceerde stukken op de hoogte is ge weest. Waarom is toen de regeering en de generale staf niet gewaarschuwd Waarom heeft de veiligheidsdienst zelfs nè. de arres tatie van Frank Heine nog gezwegen De vraag of de regeering eenigszins op de hoog te was van het bestaan van een spionnage- dienst te Müllheim werd door Hij mans ont kennend beantwoord. Mathieu wendde zich daarop met dezelfde vraag tot De Brocque- ville, minister van defensie, doch ook deze antwoordde ontkennend. Mathieu conclu deerde tenslotte dat de Belgische regeering door de invrijheidstelling van Frank Heine den militairen veiligheidsdienst heeft willen dekken. Minister-president Jaspar verklaarde in de Kamer dat België aan de Nederlandsche regeering heeft voorgesteld een gemeen- schappelyk justitioneel onderzoek in te stel len naar de herkomst van de Utrechtsche documenten. De Nederlandsche regeering zou hebben geantwoord dat zy geen justitioneel, doch wel een politioneel onderzoek kan in stellen, hetgeen ook is geschied. Aan het slot verklaarde de Kamer dat zy het onderzoek naar de spionnage onverminderd wenschte voortgezet te zien. De heer Vandervelde zeide nog het te be treuren dat Heine in vrijheid was gesteld en beweerde verder dat hy volkomen overtuigd was van het feit dat de regeering in deze aangelegenheil te goeder trouw had gehan deld. De Vlaamsche afgevaardigde Vos ver klaarde dat Heine de Vlaamsch-nationalis- tische actie wilde fnuiken. De afgevaardigde Jacquemotte verklaarde dat Heine gehan deld heeft op verzoek van den militairen veiligheidsdienst. Dé' discussies werden daar op gesloten. Heden zal gestemd worden over het voor stel van de socialisten, waarin wordt voor gesteld de verklaring van de regeering voor kennisgeving aan te nemen en in de veron derstelling dat de noodige strafmaatregelen genomen zullen worden, over te gaan tot de orde van den dag. De Tweede Kamerverkiezingen. Naar de „Rotterd."'verneemt, kan thans vrij stellig worden aangegeven, met welke candidaten de anti-rev. party by de a.s. ver kiezing als no. 1 in de, verschillende kies kringen zei uitkomen. Ongedachte gebeurteiykheden buiten be schouwing gelaten, zal thans in den kieskring Leeuwarden no. 1 zijn de heer H. Coly n in Groningen de heer A. Zijlstra Zwolle- Assen de heer L. F. Duymaer van Twist Arnhem-Nijmegen de heer mr. dr. S. J. Beu- mer Utrecht prof. dr. H. Visscher Amster dam de heer C. SmeenkHaarlem-Helder de heer Chr, v. d. Heuvel Leiden mr. J. A. de Wilde 's-Gravenhage, waaraan toege voegd den Bosch en Maastricht, mr. Th. Heemskerk Rotterdam de heer J. Schouten Dordrecht dr. «7. SeverijnMiddelburg de heer J. J. C. van Dijk. Als no. 13 op de hjst zal dan komen de heer H. Amelink als no. 14 mr. H. Bijleveld en. als no. 15 nu*. H. Dambrink. BUjft het getal anti-rev. leden in de Kamer 13, zoo zal dan hieruit volgen, dat de heer Leenstra en de heer Byleveld niet terugkee- ren in de Kamer. Ook zal niet terugkeeren in de Kamer de heer Th. Heukels te Rotter dam. Wordt het getal uitgebreid tot 14, zoo keert terug de heer mr. H. Byleveld. Rijkswegen en rijwielpaden. By de verbetering van de rykswegen wordt niet altyd gelijktydig de aanleg van de daar langs ontwórpen rijwielpaden of verbetering van de bestaande rü^'ielpaden ter hand ge nomen. Daardoor ontbreekt dikwijls vóór langen tyd een afzonderiyke baan voor de wielrijders, of komt een bestaand rywielpad in minder goed berijdbaren staat te verkee- ren dan de rijweg. De ervaring heeft geleerd dat dan de wielrijders gebruik maken van den ryweg en niet van het rywielpad, het geen zeer ten nadeele is van de veiligheid van het verkeer. In het belang van de verkeersveiligheid is het daarom noodig, dat by wegenverbetering zooveel mogeiyk de ryweg en het rywielpad te gelyker tyd onder handen worden geno men. Dit is niet altyd mogelyk, hetzy omdat de daarvoor benoodigde grond nog niet be schikbaar is, of wel om andere redenen, maar er zijn toch dikwyls gevallen waarin die mo gelijkheid wel bestaat en daarom hebben de besturen van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland en de Kon. Ned. Automobiel Glub in een gezamenlyk adres aan den mi nister van waterstaat verzocht, zooveel mo gelijk te willen bevorderen, dat gelyktydig met verbetering van het wegdek ook de aan leg van de langs de rykswegen ontworpen rywielpaden of de verbetering van de be staande rijwielpaden zal geschieden. De scheepvaart in het Hellegat. Ten behoeve van de scheepvaart door het Hellegat zal, nu de rivieren en stroomen on geveer weder ijsvry zyn, met spoed een bag- gerwerk worden uitgevoerd, ten einde de vaargeul ter plaatse weder op diepte te bren gen. Ten gevolge van de thans verstreken vorstperiode kon dit werk niet eerder worden uitgevoerd. VLISSINGEN, 20 MAART. Aanplakken verkiezingsreclame. Wy vestigen de aandacht op de publicatie van Burg; en Weth. betreffende het aan plakken van-verkiezingsreclame. Behal de gemeentelijke aanplakborden zijn er 6 plaatsen aangewezen waarop de reclame mag worden aangebracht. Het aanplakken buiten de aangegeven plaatsen is in de Algemeene Politie-verorde- ning verboden. De Zeeland. De zomerdienst van de stoomvaart-maat- schappy „Zeeland" vangt 21 April aan. Dan vertrekt de boot van 12.35 van hier, aan komst Harwich 19.05, vertrek trein naar Lon den 19.45, aankomst Londen 21.15. De trein vertrekt van Londen om 10 uur, aankomst Harwich 11.25, vertrek boot 11.45 en aankomst alhier 17.30. Van 15 Mei tot nadere aankondiging ver trekt de boot van hier 13.30, aankomst Har wich 19.10, vertrek trein naar Londen 19.45 en aankomst Londen 21.15. De trein vertrekt van Londen 10 uur, aan komst Harwich 11.35, vertrek boot 11.40 en aankomst alhier 18 uur. A. G. O. Ket bestuur van A.G.O. meldt ons Woensdag 27 Maart zal de heer L. E. Dom van Rombeek, directeur van het inlichtingen bureau voor den Indischen dienst voor onze leden een lezing met lichtbeelden houden over „Het Javaansche dorp" (dessa). Op 17 April zal tot slot van het seizoen het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Too- neel een voorstelling geven van „Het graf van den Onbekenden Soldaat" van Paul Raynal Propaganda- en kunstavond Nederlandsche Blindenbond. De Zeeuwsche Blindenvereeniging, afdqe- llng van den Ned. Blindenbond, houdt Maan dag a.s., des avonds 8 uur, een propaganda- en kunstavond in het Concertgebouw. Het vorige jaar werd een dergelyke avond gehou den in het Grand Hotel Britannia, welke toen schitterend is geslaagd. Het programma voor a.s. Maandag belooft ook heel wat. De bondspropagandlst, de heer Joh. van den Berg, uit Oosterbeek, zal spre ken over het onderwerp„Waarom onze strfjd zoo zwaar is." Het muzikale gedeelte van den avond zal zeer aantrekkelyk zyn. Behalve het welbe kende strykje van de N. P. V. en de reeds meermalen zeer goed gerecenseerde blinde musici C. Verlinde en Frans Willems, zal dezen keer als medewerkster optreden mevr. Stern—Frank, sopraan-zangeres uit Haarlem. Deze dame heeft voor haar huwelyk als so praan gezongen in de welbekende abonne- ments-concerten van Mengelberg te Am sterdam. De entrée-prijs te zoo laag mogelijk ge steld. opdat ieder ln de gelegenheid zou ge steld worden dezen Kunstavond by te wonen. De a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Als inzet voor de propaganda voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen belegt de afdee- ling Vlissingen van de S.D.A.P. in het begin van de volgende week een openbare verga dering, waarin door een der leden van de Tweede Kamer het woord zal worden ge voerd. Nadere byzonderheden zullen dezer dagen in ons blad worden bekend gemaakt. Goed afgeloopen. Een ingezetene controleerde een Browning revolver en haalde, om gevaren te voorkomen, de houder met patronen uit het vuurwapen. Niet bedenkende evenwel dat vermoedeiyk automatisch een patroon in den loop was geraakt, drukte de man op den trekker en ging onverhoeds een schot af, waardoor de schutter aan den pink verwond werd. Het is een wonder dat het ongeluk geen verdere gevolgen heeft gehad,daar zich meerdere per sonen rondom den schutter bevonden. De politie heeft het vuurwapen in beslag genonien, daar de schutter geen vergunning had voor het bezit van een dergeiyk wapen. Aanrijding. Op den Singel werd gisterenmiddag een 6-jarig knaapje dat van achter een sleepers wagen komend, plotseling den weg overstak, door een passeerend motorrytuig gegrepen. Het kind bekwam aan een der beenen een diepe vleeschwond en werd door den chauf feur overgebracht naar zyn woning. Een ont boden medicus achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelyk, alwaan het kind werd verbonden. Door de politie wordt een onderzoek inge steld of hier ook van eenige schuld by den chauffeur sprake is. Een glad oogenblik. Op de Dokkade had een loopjongen een bus met verf van zyn kar op straat laten vallen. Een voorby ganger die zulks te laat bemerkte, gleed over de glibberige massa uit en kwam zoodoende midden in de vette plek te vallen, zoodat zyn kleeren verschillende „afstekende tinten" vertoonden. Grijze dronkaards. De politie moest zich gisterenavond ontfer men over twee dronken mannen, die den openbaren weg als slaapplaats hadden uit gezocht. Zij werden ter ontnuchtering in ar rest gesteld. De ouderdom van beide beschon- kenen was..,. 75 en 81 jaar. Zeeuwsche zaken in de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord op het vöor- loopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over de bsgrooting van waterstaat is het volgende ontleend De ondergeteekende heeft de gemaakte op merkingen over een openbaar slachthuis te Vlissingen ter kennis gebracht van zyn ambt genoot van arbeid, handel en nyverheid, tot de belangenkring van wiens departement de aangelegenheid behoort, en die blykens ver kregen inlichting, de in het voorloopig ver slag bedoelde mededeeling aan het gemeente bestuur van Vlissingen heeft gedaan. Het emplacement te Breskens is niet onts*» worpen op een plantsoen in het midden der gemeente, doch op het zoogenaamde Spui- plein, een waterstaatsterrein, dat reeds van den aanvang der tramplannen daarvoor is bestemd. Ter tegemoetkoming aan de bedoel de bezwaren zal de aanvankelijk eveneens op dat terrein 'ontworpen remise elders worden gebouwd en zullen op dat terrein geen kolen worden opgeslagen. Over de spoorwegverbindingen met Zeeland wordt het volgende gezegd Het vervoer van en naar Zeeland wordt met de bestaande verbindingen niet onvd- doende bediend. Behalve de boottreinen loo- pen in elke richting drie a vier snelle ver bindingen Zeeland—Rotterdam, Den Haag en. Amsterdam. Het niet omvangrijke verkeer wettigt voorloopig geen uitbreiding van het aantal treinen. Het materieel van die snelle verbindingen loopt steeds door voorbij Roo sendaal. Naar en van welke richting te Roosendaal de Zeeuwsche treinen moeten worden door gevoerd, wordt beïnvloed door het samenval len van het Fransch-Belgïsche verkeer met dat van Zeeland. De hoofdverbindingen tus schen AmsterdamRotterdam en België— Frankrijk zijn de vrucht van internationaal overleg en kunnen niet aangepast worden aan den treinenloop op de Zeeuwsche lyn, terwijl evenmin, in verband met het sterk overwe gende binnenlandsch verkeer van Zeeland, de regeling van de treinen aldaar gericht kan worden op de genoemde internationale ver bindingen. Het is niet duidelijk, in welk opzicht df treinverbindingen in aansluiting aan de boo ten der maatschappij „Zeeland" te wenschen zou overlaten, Naar de meening van onderge teekende zyn de verbindingen hier te landé snel en goed. Stoomtram BreskensMaldeghem. Volgens het verslag over 1928 van de Stoomtramwegmaatschappij BreskensMal deghem, biyft het goederenvervoer over Mal deghem zich flink ontwikkelen, het perso nenvervoer is vrijwel stationair gebleven. Een tegenslag was, dat de lyn KnockeRetran- chement op Belgisch grondgebied slechts tot de Zoute werd doorgetrokken. Aller waar- schynlykst zal deze lyn binnenkort tot stand komen en met het a.s. badseizoen in exploi tatie genomen kunnen worden, waardoor een belangryke toeneming van het personenver voer verwacht wordt. De totale explotatie ontvangsten wamt 271.906 en de uitgaven 168.032, alzoo een rest van 103.873. Na aftrek van 25.076 voor rente, en 7250 voor uitgeloot 5 stuk blyft 71.546. Hiervan wordt 55.500 voor uitkeering bestemd15.046 voor reserve voor belasting en storting in het vernieu wingsfonds en 1000 voor personeelsbelan gen. Er werden vervoerd 237.858 personen met 71.384 opbrengst, tegen 236.752 en ƒ71.684 in 1927. Het goederenvervoer bracht op 176.524 tegen 141.106 in 1927. Steun aan de suiker-industrie. In een te Oostburg gehouden algemeens vergadering van den Kring Oostburg der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy is een. motie aangenomen, die de noodzakelijkheid uitspreekt van het verleenen van regeerings- steun tot instandhouden van de suiker-in dustrie. Botsing tusschen tram en voertuig. Hedenmorgen heeft aan den overweg Zuid- dorpe een aanrijding plaats gehad tusschen een trein van de Zeeuwsch Vlaamsche Tram- Maatschappij en een met twee paarden be spannen wagen. De aanrijding is een ver- inoedelyk gevolg van de heerschende mist es doordat de voerman de fluitsignalen van dem trein niet heeft gehoord. De voerman C. L. werd van den wagen ge slingerd en werd ernstig verwond opgenomen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wissekerke (toez.) ds. F. G. van Binsgergen te Haam stede. Geref. Kerken. Beroepen te Zaandam ds. P. van Dyk te Serooskerke. Het protestantisme in Frankrijk. Het motestantisme in Frankrijk telt tegen woordig 1038 gemeenten, waarvan 645 gere formeerde, 40 daarvan liggen in den Elzas

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1