1800 100 sme nbieding i9 500 300 150 25 VEREEN. VOOR BEROEPSKEUZE e Restanten oken partijen 0.08 MAART EERSTE BLAD ND i, Postbox 5N Mo. SS 67e «loargooil Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemsen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex 1 GEMEENTEBESTUUR HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. KAMER-OVERZICHT BINNENLAND en rde: Prijs: 1 1 09 0.06 98 0.07 07 0.05 06 0.05 08 0.06 98 0.06 96 0.04 98 0.08 )5 0.04 76 Sak /SKK 0.59 cents TERSCHOOL" /ords 8 uur, in te Markt. RUYFER. Groot )RN. VAN BEERS, rlAAZE. repen. aantal aan de zaal. ivengenoemde Club genotvollen avond. :T BESTUUR. knippen! XART A.S. geoorloofde sn Groep A van 1888 van 1904 van 1925 prijzen f 120.000.— f 72.000.— f 60.000.— f 48.000.— f 36.000.— f 30.000.— f 28.800.— f 7.200.— f 14.400.— f 14.400.— f 28 800.— f 23.6t6. f 43.200.— f 57.600.— f 113.400 f 697.416.- eontanten lot een prijs Groep i f 3,.. e trekking. nco a door de Ibligatlebank Goedgekeurd 1911 ftstraat165 zenden aan de ssingsche Crt. Sroep A. welke in sei*), kunnen toezending dsaan de aan deel te nemen. 'atiS'france. duidelijk schrijven 1^3© VIISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de. gemeenten op Walcherenƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct, Firma F. 1110! lilöi Ir.. Mlrnl S1-S0, Vlissingen. klif. II. Ptslittimj EStli ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AFSLUITING PEPERDIJK. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat van 11 Maart tot en met 21 Maart a.s. de PEPERDIJK voor hst doorgaand rijver ser zal zdjn afgesloten. Vlissingen, 8 Maart 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOSLDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vllssin- m, brengen ter openbare kennis, dat heden ïs afgekondigd de Verordening tot waging der Verordening op de keuring van Waren, vastgesteld -door den Raad in zijne vergade- ng van 15 Februari 1929, nr. 12. Gedurende drie maanden wordt de veror dening ter secretarie (2e afdeeling) voor een leder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 8 Maart 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt, in gevolge art. 30 2e lid van het Dienstplichtbe sluit ter openbare kennis, dat door den Com- iplssaris der Koningin in Zeeland, bij besluit van 6 Maart 1929, no. 70, 3e afdeeling, van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broe derdienst de navolgende personen, behooren- de tot deze gemeente, van de lichting 1930 Pieter Louwerse en Willem Dingemanse. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, elk der overige voor dc ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, waar de persoon, wien de uit spraak geldt, voor den dienstplicht is inge schreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift tan de Kroon door. .Vlissingen, 8 Maart 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Fransche bladen over de verklaring van minister Jaspar Na de verklaringen van den heer Jaspar i de Belgische Kamer bestaat in de Fran sche rechtsche en gematigde bladen zeer Weinig animo meer, nog verder op de ge schiedenis van de Utrechtsche publicatie door te gaan. Maar de linksche trekken nu uit 1- ;t gebeurde hun conclusies. L'Oeuvre", het eenige blad, dat van de verklaringen van minister Jaspar een uitvoe rig 3umé geeft, doet opmerken, dat deze hetgeen het blad eergisteren schreef geheel bevestigen. Het vestigt naar aanleiding daar van de aandacht op het gevaar van spion- aage-diensten, die den oorlog overleefd heb ben, evenals de oude diplomatie dat gedaan heeft. Men zegt nu wel„het zijn maar on dergeschikte ambtenaren geweest", maar dat haakt de zaak juist nog verontrustender, als hen bedenkt, dat die eenvoudige onderge schikten bijna twoe landen gebrouilleerd heb ben i haast het evenwicht in West-Európa, dat nog zoo moeilijk te handhaven is, hebben Verstoord. De socialistische leider Léon Blum ^jdt in „Le Populaire" een uitvoerig hoofd artikel aan wat hij „de dubbele vervalsching van Utrecht" noemt. Hij betoogt daarin, dat hen onderscheid moet maken tusschen val sche berichten en valsche documenten. Dat de eerste gepubliceerd worden, is altijd be treurenswaardig, maar de laatste moeten luist worden openbaar gemaaktanders zou de valschheid niet blijken. Ware dit zgn. •proces-verbaal" niet gepubliceerd, dan zou ht zijn blijven circuleeren, tot in de Neder- Ihidsche en Duitsche kanselarijen toe, en het zou een van die geheime stukken geworden zijn, waarover onder ingewijden geheimzin nig gefluisterd wordt, maar die niettemin hun invloed uiioefeen op het gedrag van verant woordelijke ambtenaren, Zyn ze eenmaal ge publiceerd, dan wordt het gevaar, dat ze op leveren voor de publieke opinie en voor den vrede, bezworen ze worden tot een be lachelijke mystificatie, waarvan men zich schaamt de dupe geworden te zijn. Blum herinnert aan de valsche stukken van de Dreyfus-zaak, die ook alle kracht ver loren toen ze openbaar gemaakt waren, en besluit dat alle documenten publiek moeten worden gemaakt, de echte opdat de beteeke- nis er van niet bedriegeljjk gewijzigd zal worden, de valsche opdat die valschheid blijke en ze uit de internationale betrekkingen zul len worden weggeveegd. Hij concludeert tot de noodzakelijkheid van de opheffing van alle spionnage-diensten. De „Humanité" geeft voor, nog te gelooven, dat het stuk echt is, en ziet de geruchtma kende- arrestatie van Frank Heine als een afleider, waarmee de verschillende imperia- lismen hun oorlogstoebereidselen willen ver bergen. Frank's invrijheidstelling. De „Peuple" schrijft, dat, indien de zaak Frank ~eine in verband met de Utrechtsche publicatie op internatioaal gebied van de baan is, dit wat het nationaal gebied betreft, aller minst het geval is. Trouwens Frank is slechts voorloopig in vrijheid gesteld en onmogelijk is het niet, dat hij, bijaldien nieuwe feiten voor den dag zouden komen, opnieuw zou worden vervolgd. Op een andere plaats in dit socialistische dagblad schrijft De Brouckere o.m., dat de invrijheidstelling van Frank juridisch onge twijfeld te verklaren is, maar het is toch zeer vreemd, dat iemand, die erkent zich aan spionnage ten voordeele van de buitenland- sche mogendheid te hebben schuldig gemaakt, zoo maar niet gestraft wordt. Bovendien is nu Frank, die het valsche stuk heeft ge maakt en-versjacherd, niet de vervalscher van het stuk, omdat hij heeft gewerkt met medewerking of met medeweten van andere personen, die een duister contra-spionnage- doel nastreefden. Dus zijn die personen de schuldigen, meent De Brouckère, en daar deze ondergeschikten buiten medeweten van hun chefs handelden, kon dus het vreeselijke gebeuren dat, terwijl de regeering een vre despolitiek voerde, in den Volkenbond ver tegenwoordigd was en met Nederland onder handelde, eenige oplichters, samen met ver klikkers ondergeschikte beambten en mis schien sommige journalisten, een manoeuvre op touw konden zetten, even gevaarlijk als laag om België's internationale betrekkingen ernstig te compromitteercn. En de politiek van dat Tweede Bureau (Inlichtingendienst) had het bijna van de regeeringspolitiek ge wonnen, Het Utrechtsche document. De mededeeling dat Ward Hermans het document, door minister Jaspar in de Bel gische Kamer bedoeld, aan het „Utrechtsch Dagblad" gebracht heeft, noemt dat blad volkomen onjuist. Het „Utrechtsch Dagblad" had nimmer eenig contact met Ward Her mar.-; en kent hem niet. Stappen van Duitschland. De Duitsche gezant te Brussel, dr. Horst- mann, is naar Berlijn geroepen om rapport uit te brengen over de publicatie van het „Utr. Dagblad." Het Duitsche departement van bultenland- sche zaken wenscht nader te worden ingelicht omtrent alle met deze publicatie in verband staande bijzonderheden. Nadat dr. Horstmann, die gisterochtend te Berlijn wordt verwacht, rapport heeft uitge bracht, zal het dep. van buitenlandsche za ken overwegen of er verdere Duitsche stappen in deze aangelegenheid noodzakelijk zijn. De verklaring van Jaspar wordt door de meeste bladen zonder commentaar weerge geven. Alleen de bladen van rechts onder werpen haar aan een scherpe critiek. De „Nachtsausgabe" teekent er bij aan„De Belgische regeering heeft zich met de ont dekking van haar falsaris zoozeer in haar eigen netten verstrikt, dat zij niet meer weet hoe zij zich eruit moet redden. Het ontslag van hooge ambtenaren van den geheimen militairen dienst is zonder twijfel een gevolg van het feit, dat de Belgische regeering er Intusschen achter is gekomen dat er inder daad geheime documenten zijn verdwenen. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Algemeen debat. Ook in de Eerste Kamer zijn we tot den Mihister toe, die alleen vandaag even dén heer Wibaut te woord heeft geslaan. Het voornaamste puntje van den dag is dat de heer Van Embden voorstelde dadelijk na de algemeene beschouwingen de begroo ting voor Buitenlandsche Zaken te behande len die thans onder aan de agenda staat. Is men bang dat de Tweede Kamer het kluifje van het verdrag zal afsnoepen Vandaag is er over het huwelijk gemedi teerd. Door mevrouw PothuLsSmit, die meent dat de vrouwen niet tevreden kunnen zijn over de Regeering. Het huwelijk moet w-at anders worden, wat de heer Verkouteren wel kras bestreed. Het huwelijk is volgens hem een verbintenis voor heel het leven, en men dient dat niet uit het oog te verliezen. Aan de vrouw dient men een eereplaats in de maatschappij in te ruimen en het onge trouwd blijven van mannen is een beleedi- ging voor de vrouw. Maar in het huwelijk dient een gezag te bestaan^ en de martiale macht van den man moet gehandhaafd blijven. Van vergemakkelijking van de echtschei ding wil hij ook niets weten. De tegenwoor dige regeling zou zelfs nog veranderd moeten worden om de scheiding moeilijker te maken. Hij kant zich in verband hiermede tegen de scheidingsprocedure bij verstek, gelijk thans zooveel voorkomt. De heeren Hermans en Moltmaker haddeit roode kritiek, de eerste over achterstellingen van zijn broeders bij benoemingen, speciaal burgemeestersbenoemingen; de laatste breid de dat nog wat uit o.a. ten aanzien van af gevaardigden naar Genève enz. Waarom geen sociaal-democraat tot den Volkenbond afgevaardigd Er is alleen een sociaal-democraat naar een sub-commissie gezonden. En dan de ontwapeningsconferen tie. Waarom geen bestrijders van militarisme daarin benoemd? Ook in den Raad van State vindt men geen sociaal-democraat. Bij de rechterlijke macht worden de sociaal democraten geweerd, zoo ook bij de Beleg- gingsraad, de inspectie van het lager onder wijs, de burgemeesters enz. Na al deze kritiek was mh "ster De Geer aan de beurt, die gelijk wij reeds zeiden eenige korte beschouwingen hield over fi- nancieeïe aangelegenheden-en zijn beleid te genover den heer Wibaut verdedigde, vooral ten aanzien van de financieel»1 verhouding van rijk en gemeenten, een oude kwestie die spoedig aan de orde komt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Ziektewet. De partij, die den Minister van Arbeid het naaste staat, de christelijk-historischen, is hem niet bijster welgezind. De massa-moord van de particuliere ziekenkassen valt daar niet in goede aarde. De heeren Bakker en dr. De Visser zijn geneigd tegen de wet te stem men als het leven van de ziekenkassen niet gered wordt. Van die partij-meening wijkt de heer Snoeck Henkemans weer af. Hij betreurt wel het nadeel voor de particuliere kassen, maar erkent dat collectieve verzekering bij de be drijfsverenigingen niet gepaard kan gaan met individueele bij een particuliere kas. De ze afgevaardigde had weer andere ernstige bedenkingen de verdeeling der kosten acht te hij onbillijk en het stelsel der verzekering was z.i. niet zeker genoeg en biedt niet den waarborg dat de individueele verzekering al tijd veilig is. Deze afgevaardigde wil alle verzekerden bij den Raad van Arbeid in schrijven zoodat vaststaat wie verzekerd zijn. In de wintermaanden zijn vele arbeiders tij delijk werkeloos en telkens dreigt voor hen het gevaar dat zij niet meer verzekerd zijn. Het stelsel van deze wet is te collectief en te weineg individueel. De vaste arbeiders in ge vestigde ondernemingen zouden op betere wijze te helpen zijn geweest, nl. door de werkgevers de verplichting op te leggen voor dezen gedurende hun ziekte te zorgen. Maar juist voor de minder bevoorrechte arbeiders is de regeling van deze wet niet gunstig. De lastverdeeling der risico's is volgens den heer Snoeck Henkemans onbiliyk, omdat de Raden van Arbeid de slechte risico's van de ouden van dagen en de zwakken hebben te dragen. Deze twee punten, de verdeeling der las ten en het gemis aan individueele verzeke ring, waren zoo gewichtig dat deze afgevaar digde vreest tegen deze wet te moeten stem men als daarin geen verandering wordt ge bracht. Mr. Marchant betoogde dat de wet veel te beperkt is in den omvang. Slechts de vaste arbeiders in loondienst werkend vallen er onder. De rest valt onder een onbekende re geling die de Regeering nog moet maken. Een fout van het ontwerp is volgens hem dat het de kassen van den middenstand niet helpt. De Regeering zal toch wel niet de illu sie koesteren dat de vrijwillige verzekering zal bloeienzy gooit zelf de particuliere kassen overboord die uit vrywlllig particulier initiatief ontstonden. Lang niet met onver deelde sympathie begroette de heer Mar chant dus het ontwerp, maar er was een stapje vooruit te constateeren bij het ont werpTalma en op grond daarvan was hy wei bereid er met mede te gaan, maar voor loopig wacht hy af wat er met al de amende menten zal gebeuren. Vele principieele be slissingen moeten daarby vallen en het re sultaat daarvan wachtte hij eerst af. Hy hield zich dus op de vlakte. De verzekeringssRecialiteit der socialisten, de heer Duijs, achtte de geheele verzeke ringswetgeving een hopelooze mislukking. Alles doet men daarby half en hij wierp daarvoor alle schuld op de rechterzyde, die maar steeds niet bereid was mee te gaan.' Een ziektewet zonder geneeskundige hulp voorziening is een onding. Men kan solitsing tusschen ziekte-verzekering en geneeskundi ge hulp aanbrengen, maar men moet ze niet scheiden. Ze hooren onverbrekeiyk aan elk ander vast en men kan ze niet loslaten of het geheele systeem is mislukt. Eigenlijk was volgens den heer Duys het geheele verzekeringsstelsel een aanklacht tegen het huidige kapitalistische stelsel, want het is een gevolg van de omstandigheid dat de arbeider niet genoeg loon verdient om zelf daarvan alle kosten te kunnen dragen. Natuurlyk vend hy het ontwerp van den Minister alles behalve fraai, maar hy ver heugde zich er over dat hy het particulier initiatief had uitgeschakeld. In de Invalidi teitswet is aan dat initiatief ock de gelegen heid gelaten, maar tot den huldigen dag heeft nog nooit een werkgever van die gele genheid gebruik gemaakt. Een fout vond hy het dat de Raden van Arbeid nu ook een deel van de uitvoering op zich moeten namen, zy krijgen dan de slechtste risico's, zullen daar door de laagste uitkeeringen doen en dat zal weer als argument tegen overheidsbemoeiing worden aangevoerd. Hoe staat het met de medezeggenschap van de arbeiders in de bedryfsvereeniging Dat begreep .de heer Duys niet goed. Na den heer Duijs de heer Kortenhorsfe, die vóór de uitschakeling van de particuliere kassen is, vóór ziekteverzorging pleitte en te gen de moederschapszorg voor ongehuwde moeders, zyn theorieën komen by de amen dementen terug. Tot slot vóór de Minister kwam 'n eenigs- zins fel debatje tusschen de heeren Kersten en Zandt eenerzijds en den heer Schaper anderzyds over de gewetensbezwaren tegen de verzekering. Volgens den Heer Schaper is er veel ape kool by die bezwaren, die maar juist heel goed passen in de kraam van de boeren die geen lust hebben om premie te betalen. Zeer verontwaardigd verzette de heer Zandt zich tegen die theorie en haalde er veel theologen bij. Het is wel eens goed dat de heer Schaper eens tegen deze bezwaren opkwam. Eerst dry ven die heeren de gemeente in die richting en dan heet het dat het zoo'n diepe over tuiging is. Dinsdag de Minister. TE VLISSINGEN. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in en na overleg met het Bureau voor Beroepskeuze alhier. A.s. Dinsdag 12 Maart zitting van 7.30-9 uur in het voorma lig Burger weeshuis aan de Badhuisstraat. Adviezen worden kosteloos verstrekt. De radio op den jaardag van Prinses Juliana. Aan den minister van waterstaat is het volgende adres gezonden Het Verbond van Nationalisten, bestaande uit nationalistische vrouwen en manden uit alle rangen en standen in Nederland, met verbazing kennis genomen hebbende van het feit, dat op den geboortedag van H, K. H. Prinses Juliana andermaal een revolutionair program door de S.DA.P. zal ten gehoore gebracht worden, en oordeelende, dat dit een slag ln het aangezicht zal zyn van alle op rechte Vaderlanders, verzoekt Uwe Excellen tie beleefd doch dringend, een dergelijke uit zending niet toe te laten, mede om betreu renswaardige incidenten als in 1928 ditmaal te voorkomen. Mr. A. baron van Wijnbergen. De R. Kath. Kamerfractie heeft mr. A. baron van Wynbergen gisteren een telgra- fischen gelukwensch gezonden in Verband met zyn 60s ten verjaardag. Vraagt Pi pepermunt I De jubilaris is een van de vooraanstaande figuren van de R. Kath. fractie, naar wien gaarne in de Kamer wordt geluisterd. Hij kwam op 35-jarigen leeftyd in 1904, als af gevaardigde van het toenmalige district Elsfc in de Kamer, waarin hy, by voorkeur en tot op den huldigen dag het woord voerde over onderwerpen, ons onderwijs en het midden standswezen rakende. Hy is o.a. voorzitter van den Midden- standsraad, voorzitter van den Centrale» Jeugdraad, lid van het algemeen college van advies voor de lichameiyke opvoeding en voorts lid van den Centralen Raad van Be roep voor de Ongevallenverzekering. Baron van Wijnbergen heeft te Amsterdam gestu deerd aan de gemeentelü'ke Universiteit, waar hy in 1893 in de rechten promoveerde* Hy was vervolgens advocaat te Zutfen, amb-* tenaar van het O. M. by het kantongerecht te Eindhoven en schoolopziener aldaar. Ook is de heer Van wynbergen voorzitter ge weest van den Raad van Beroep voor d® Ongevallenverzekering te Arnhem. Hy wa® jaren lang voorzitter van den Alg. Bond vais R. Kath. Kiesvereenigingen in Nederland. Alle bladen wyden waardeerende artikelen aan dezen bekenden politicus. De „Stand." schryft o.a. Wat in baron Van wynbergen inzonder* heid steeds treffen moet; is de juiste kyk, dien hij heeft op de beteekenls der geesteiy- ke worsteling in onzen tyd, die ook heel d« ontwikkeling der dingen op staatkundig en maatschappelijk gebied beheerscht. Hij behoort tot die rij der Christeiyke staatslieden, die met hun scherpziend oog dc kern van dien strijd steeds zagen en dus konden aanwyzen. Die kern is de geweldige aanval der anti-christelijke gedachte op het bolwerk der Christelijke beschaving. Het groot gevaar der ondermijning van het fun dament, waarop die beschaving gebouwd werd en tot een in de historie der mensch- heid ongekenden bloei mocht komen. Jubileum dr. Aletta H. Jacobs. Het was gisteren een halve eeuw geleden dat dr. Aletta H. Jacobs, de eerste vrouweiyke arts in Nederland^ te Groningen promoveerde tot doctor in de medicynen. De jubilaresse, die behalve arts vele tien tallen van jaren een strijdende figuur in de vrouwenbeweging was, mocht reeds vroeg ltt den ochtend ontelbare gelukwenschen ont vangen van oud-patiënten e.a. Gisterenmid dag was er receptie in de Van Dykzaal. Mevrouw Jacobs mocht ook in den loop van den dag nog tal van blijken van belang stelling ontvangen. By de vele telegrammen, die inkwamen, waren er o.a. van curatoren van de Gronin ger Universiteit, van den Senaat van dez® Instelling van hooger onderwas, van ver schillende vereenigingen en van de vrouwen uit den Vrijheidsbond. Nationale Bankverceniging. Aan het jaarverslag over 1928 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het volgende Het afgeloopen jaar is voor onze instelling bevredigend geweest. De voor het bankbedrijf gunstige renté standaard in het Jaar 1928 en de meerder® levendigheid in de effecten-transacties spie gelen zich duidelijk af zoowel in onze rente als in onze provisie-winst. In aanmerking nemende de niet onbelang- bjk hoogere storting in het pensioen- en on dersteuningsfonds 136.059.06 (vorig Jaar 49.995.43) geboekt onder honoraria, is de meerdere bedrijfswinst behaald, zonder dat de onkosten zich in stygende lyn bewo gen dit laatste beschouwen wij als een zeer gelukkig verschynsel. Het aantal onzer relatiën ln al onze afdee- lingen blyft zich geleideiyk en regelmatig uitbreiden. Evenmin als vorige jaren geven wy crediet- promessen in herdisconto, terwyi wy gedu rende het geheele boekjaar een belangrijk tegoed onderhielden by de Rotterdamsche E ankvereeniging. Onze debieteu: ?n achten wy, na nauwkeu rige revisie, en in aanmerking nemende de onder -redlteuren opgenomen speciale reser ve, geheel volwaardig. Wy stellen u voor evenals verleden jaar uit de winst f 500.000 te bestemmen voor onzo speciale reserve tegen debiteuren, opgenomen onder crediteuren100.000 toe te voegen aan de statutaire reserve en f 200.000 af te

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1