1000 500 300 150 100 25 1 VRIJDAG 8 MAART firma f fU DE HEIDE Ir.. Mstal SI-5D. flissingii. Itlil. ID. Pislretaiuj DEED! Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen (Gegarandeerde oplaag 5100 Ex VOORWERPENl BINNENLAND Spierpijn Kloosterhalsem leert. Werag-crljest. i i Hardt. 8.50 Zanguurtjjg P. Jöde. Daarna tot lil fee pauze uitzending Va, F jdagenrennen. 11.20—3.50 Lezing™ fcert. 4.507.50 Lezing^ J M. 10.20—11.20 On iMuziekuitzending voor l 7.20 Agnes .Miegel he, ferking van het Norag.0rv! Idverantstaltung niit 7-50 Actueele berichte». 1(| - 5.20 Orkestconoert. (I Gramoloonplaten. 8.35 r NO. 37 SING 67e Jaargang 1929 hONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, [franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- [fijelanden bij weketijksche verzending/ 3.80, inet Zondagsblad4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. jtUFE STAND Ipe abonné's in 't bezit eener Ipolis, zijn GRATIS verze ild tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Ipit nummer bestaat uit 2 bladen. LISSINGEN |ebruari tot 7 Maart ;rtro wd 22 J. en M. J. Luwema, 13 ROCJWD: fo J. en C. K. Dobbelaar,«Ih RS T EL B LA D |V ALLEN: [geb. van der Horst, a Ithonisse, a m. de I— S. Moes, geb. a Vn geb. Sohroevers, a [huizen. geb. sjes, d, 1 R L E D E N 10 md. - W. A. Bevel, I57 J- K. J. Pervoost, 1 pan, man van E. Ti, HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. t hLTELANDE maand Februari. [BOKBN: pn Louwers Vos en Fleti van Politie te t als gevonden zün gede] lamos in étuiklnderhi Tiserenhandsohoenzilvt Iderportemonaietje met lichtingen te bekomen 1, |handschoen btf Tournj nikkelen vulpotlood Jieidstraat 9; damesp ■oud bij De Nooijer. >d kinderhandsohcenWe I Ie Kade 13 postzegel I jtraat 26 bovenr(jwie!b Jtul bi) Van Vlijmen, Icé handschoen bij 1 portemonnaie met It IS lakbandje van Ikstraat 43 gekleurd bij Soloma, Paardomnai b, Residalaan 8huWe pbuisstraat 8rijwielbeli Itui bi) Huisaoon, Verte 1119 tienrittenkaart els lazen, CHiverstraat 43; tl| I mej. De Zomer, Boulevi HARTLIJNEN p. 8 Maart Vüssingea8 4 Maart van BeiawtJ rt te Lorenzo Marqué ■taart van Paramaribo 1 a" 6 Maart te Amsto 6 Maart Dover 5 Maart van Blo de J ir.) 5 Maart van Dsr e Maart van Genua 6 Maart van Port Said 6 Maart te Sabang isr.) 6 Maart te Londea 1. 8 Maart Kaap del ArmJ| 6 Maart v. Marseille P. 6 Maart de Azoren p. 6 Maart Scilly 4 Maart te DulnkerMl taart PantelJaria, Bataibl Maart van Batavia ne«'| 8 Maart Pertm ir.) 5 Maart v. Mozainj 'an Rott. naar Java art van Batavia n. Amitl rt van Philadelphia M«| Maart van Singapore te Barbados t te Amst. v. West-Indli 5 Maart van Santos Auto's en Fietsen Maart uur 8 6.20 m 9 6.21 M 10 6.23 M U 6.25 n TE VLISSINGEN :t 12.09 0.24 12.43 0.57 1322 N.M. 1.29 13.55 Verklaringen van den Belgischen minister-presiden t Onder veel belangstelling heeft minister president Jaspar in de Kamerzitting van (gisterenmiddag bevestigd, dat de chef en en- hele andere ambtenaren van den Belgischen inlichtingendienst worden afgezet, de laatsten omdat zij op de hoogte waren van de falsifi caties van Prank en deze niet ter kennis van (hun chef hebben gebracht. Minister Jaspar verklaarde pertinent, dat loch de generale staf, noch de regeering iets Ivan de vervalsching afwist en dat door het onderzoek duidelijk is bewezen dat Frank en hij alleen, zij het dan met medewerking van I bovengenoemde personen, het document heeft (gefabriceerd, waarvan nu absoluut vaststaat, [dat het valsch is. De Belgische regeering betreurt het inci dent ten zeerste. De Katholieke leider Vandevijvere keurde |de houding der regeering goed. De liberale oud-minister Devèze trok uit dit incident twee lessen primo dat Neder land een betreurenswaardigen aanleg heeft tegen België gerichte lasterpraat te ge hoeven, en secundo dat tien jaar na den oor log een vreemde mogendheid hier nog spion nen onderhoudt, waartegen België zich moet [verdedigen. Het wantrouwen dat in Nederland tegen lït'-lë heerscht, wordt daar vooral aange wakkerd door de activisten. Een volgend spreker, de socialist Mathieu. I zei dat zijn groep, na de loyauteit van België in deze zaak erkend te hebben, de regeering wil interpelleeren, omdat de openbare opinie geen vrede kan hebben met de invrijheidstel ling in de gegeven omstandigheden van Frank. Bovendien moeten de relaties van dat [individu met den Belgischen veiligheidsdienst beter verklaard worden. Minister Jaspar meende te moeten consta- teeren dat van internationaal standpunt uit deze kwestie thans geregeld is. Nadat nog de socialistische oud-minister Vandervelde gezegd had te betreuren dat er 'nog haarden bestaan van internationale in fectie, die de spionnagediensten zijn, en dat deze wonde met een gloeiend ijzer moet ge zuiverd worden, eindigde dit debat met een door den socialist Brunet ingediende motie Van kennisneming der regeeringsverklaring. De invrijheidstelling van Frank Heine. Over de invrijheidstelling van Frank Heine, I schryft het „Acht Uhr Abendblatt, dat deze I Vriendelijkheid van België verbazing zal ver- I wekken bij allen, die nog enkele uren geleden den deserteur, boekendief en sensatie-jour- nalist Frank Heine voor een aartsspitsboef hielden. Het is te betreuren, dat Frank Heine zich niet alleen aan vervalsching schuldig maakte, maar hij zijn interessanten arbeid door Belgische ambtenaren op deskundige wijze werd ondersteund. Of deze ambtenaren bescherming en opleiding in het plegen vaii, vervalschingen van hoogerhand en van de hoogstgeplaatsten genoten staat nog niet Vast. De naam van Brocqueville wordt echter biet, meer verzwegen. Meer en meer blijkt, Frank I'rine moet hangen, opdat het witte vest der groote heeren vlekkeloos zou blijven. Maar ook dat kan niet meer. België is tenslotte een democratisch land en zijn Kamer is de plaats waar men aan de nieuws gierigheid en de waarheidsliefde van de afgevaardigden zal moeten voldoen. Aldus zal aan den dag moeten komen wie Frank Heine I heeft geïnstrueerd. De „Nachtausgabe" schrijft, dat thans dient te worden afgewacht of Frank Heine biet plotseling met nieuwe onthullingen voor den dag zal komen, waardoor de Belgische vegeering zal worden bedreigd. Dit hangt Waarschijnlijk alleen af van de grootte van het door de Belgische regeering betaalde bedrag. Een nauwkeurig onderzoek over de omhullingen van het „Utrechtsch Dagblad" is alleen mogelijk indien de Belgische regee- "ng zich op zakelijke wijze uitlaat'over de gepubliceerde documenten en indien ze ook tracht alle stukken, die zich in het bezit van den heer Van Beuningen bevinden, voorge legd te krijgen aan een neutrale commissie van onderzoek. De affaire Frank Heine is bret diens invrijheidstelling afgedaan. Of echter de documenten van het „Utrechtsch 1" echt zijn is nog niet opgelost. Het onderzoek tegen Frank Heine wordt voortgezet. "Van het Brusselsche gerechtshof verneemt het Brusselsch „Laatste Niuews" het vol gende Het onderzoek door het parket in gesteld ten laste van Frank Heine is niet ge sloten, in strijd met wat sommigen zouden kunnen meenen op grond van de invrijheid stelling van den vervalscher. die ongetwijfeld een ophefmakenden indruk moet maken. Onderzoeksrechter Van Laethem zet het onderzoek voort. Naar verklaard wordt, heeft de magistraat het bevel tot invrijheidstelling geteekend, omdat de feiten, waarvan Frank Heine kan worden beschuldigd, van zoo'n aard zijn, dat zij zijn aanhouding ni.t zouden wettigen. Er is dus ten gunste van Frank Heine geenszins ontslag van rechtsvervolging verleend. Of daartoe later zal worden over gegaan zullen de gebeurtenissen uitwijzen. Het is in elk geval voorbarig zulks nu reeds te verzekeren. In afwachting van de aanhouding van Ward Hermans, wiens spoor men nog steeds bijster is, worden de verklaringen van Frank Heine van den onderzoeksrechter onderzocht. Het is een feit dat deze dubbelzinnig zijn. Naar verluidt, verschuilt Frank Heine zich achter agenten van den militairen inlich tingsdienst, namelijk de personen wier naam hij opgaf aan zijn vrouw, op het oogenblik van zijn aanhouding, v elke personen door haar moesten worden gewaarschuwd, even als een Brusselsch Franschtalig lied, waarvan hij eveneens den naam opgaf. Deze agenten verschuilen zich op hun beurt achter hun meerderen, maar zulks wordt betwist. Het gaat hier natuurlijk om de verantwoordelijkheid vast te stellen voor de medewerking van Frank Heine, inzonder heid door het verschaffen van papier met hooiding van het ministerie van landsverdedi ging en van zegels. Hier ook zal helderheid moeten komen. Daar Frank Heine in vrijheid is gesteld, zal hij Vrijdag niet voor de raadkamer dienen te verschijnen. De rol van Ward Herremans. Gemeld wordt, dat de Belgische nationalis tische bladen beginnen het geval-Frank te verkleinen om er een zaak-Herremans van te maken en het Vlaamsch nationalisme te tref fen. Slechts enkele dagen geleden schreef „de Nation Beige" nog, dat Frank tenminste vijftien jaar dwangarbeid verdient, maar nu bekent ze, dat hij ook in Belgischen spion- nagedienst werkte, schrijft „l'Indépendance" het blad van Hijmans. dat geheel het inci dent-Frank zich tot weinig zal beperken. De gedachte, dat men Ward Herremans er in heeft laten loopen, om een verkiezings manoeuvre tegen de Vlamingen in het alge meen en het Vlaamsch nationalisme in het bijzonder uit te lokken wint veld en „de Schelde" vraagt zich dan ook af, of men hier niet voor een nieuw geval-de-Beuckelaere staat, dat jaren geleden op touw gezet is door het blad, dat thans de interviews en de be kentenissen van Frank ontving, vooraleer hij werd gearresteerd en dat op een reusachtig fiasco uitliep. Toen Frank Zaterdagavond Amsterdam verliet, was hij er schijnbaar van overtuigd niet te worden aangehouden juist om zijn relaties met de Belgische spionnage en wellicht ook nog wel andere. Gevraagd hoe kwam dit voor de Duit- sche spionnage vervaanvdigde stuk in Neder- landsch bezit, wordt gezegd Hij kende Ward Herremans als een gemakkelijk te misleiden persoon. Van het oogenblik, dat het stuk, waarmede hij zijn haat tegen België, dat hem tijdens den oorlog als IJsersoldaat slecht heeft behandeld kon koelen in zijn bezit zou zijn, moest het spoedig zijn weg naar Nederland vinden,"' waar Herremans veel relaties heeft. De herziening der rykstelefoontarieven. Onder voorzitterschap van ir. W. H. Dam me, directeur-generaal der posteryen, tele grafie en telefonie, en op uitnoodiging van het hoofdbestuur der P, en T. is in een der zalen van den Dierentuin een belangrijke bijeenkomst gehouden van vertegenwoordi gers van verschillende lichamen, alsmede van de pers, in verband met de voornemens van het Staatsbedrijf der P.T.T., zoowel met be trekking tot de verandering van de rijkstarie ven als tot de daarmede min of meer samen hangende ontwikkeling van het telefoonnet hier te lande. Vertegenwoordigd waren Kamers van Koophandel, Middenstandsraad, Nijverheids- raad, Vereeniging van Nederl. Gemeenten, werkgeversbonden, middenstandsvereenigin- gen, landbouworganisaties enz. In zijn inleidend woord schetste de heer Damme de gevoelens en overwegingen, die geleid hebben tot de thans voorbereide ta riefsverlaging. De telefoon wordt meer en meer een alge meen hulpmiddel voor ieder die daaraan in zekere mate behoefte heeft. Zij is een snel en voortreffelijk middel om, ongeacht den af stand. even x i gedachten te wisselen, zaken af te doen enz., een middel dat aan beteeke- nis wint, naarmate meer personen zijn aan gesloten. Ook%daar, waar de behoefte aan telefoon aansluiting vooralsnog gering is, behoort deze te komen ;*het tarief moet dan ook laag zijn vooi hen, die van de telefoon een spaarzaam gebruik maken. De heer H. J. Claasen, chef van de afdee- ling telefonie bij het hoofdbestuur der P.T.T., heeft vervolgens een uiteenzetting van het voorgestelde tarievensysteem gegeven. Spre ker beantwoordde de door hem zelf gestelde vraag, of de administratie goed doet, nieuwe lingen een telefoonaansluiting te bezorgen, bevestigend. Op een tweede vraag, nl. of an deren er niet door benadeeld worden dat de telefoon Cv.lt in handen van klein-gebruikers komt, antwoordde hij, c'.\t niemand van de drukkere of veelsprekers zal moeten betalen voor de aanvankelijk weinig sprekenden om de eenvoudige reden, dat deze opbrengt wat zijn aansluiting kost Dit laatste, zgn. grohd- bed -ag, dat de kostprijs is voor de aanslui ting, welke bestaat uit het toestel ten huize van den aangeslotene, de dubbelgeleiding naar de centrale en een gering gedeelte van de centrale, is te stellen op 24 tot 48 per abonné en per jaar. Daarboven wordt dan een gesprekkentarief betaald, met een minimum van 2>/2 cent per uitgaand gesprek in het locaalverkeer en van 10 cent in het districtsverkeer, welk laatste tusschen het tegenwoordige rijks- en plaatse lijk verkeer in staat. Het ligt nl. in de be doeling, voor het rijkstelefoonnet het land in 22 districten .te verdeelen. De gesprekken worden automatisch geteld inkomende gesprekken vallen buiten de reke ning, evenals aansluitingen met „geen ge hoor" of „in gesprek". Daarna heeft ir. J. H. Warning, hoofdin genieur der Telegrafie, chef. van het bureel telefooncentralen een schets gegeven van de toekomstige ontwikkeling. Het ideaal op tele- foongebied zou zijn verkregen, wanneer elke telefoonabonné, waar ook binnen Nederland wonende, in de gelegenheid Is, dag en nacht met eiken anderen geabonneerde binnen de landsgrenzen in telefonische verbinding te komen. We vinden in de automatische tele foonvoorziening een middel om tot dit ideaal te geraken. Spreker gaf verder aan de hand van licht beelden en schema's een indruk van de tech niek van het volautomatische systeem, dat waar men weet, werkt met 2gn. „zoekers" en „kiezers", die zichzelf in- en uitschakelen, wanneer de abonné de nummerschijf draait en na het gesprek de telefoon weer op den haak legt. Een eerste stap in de richting der districts- netten is bereids gedaan door de beslissing van den directeur-generaal tot het inrichten van een interlocale centrale te Hengelo, waar op langzamerhand het verkeer over geheel Twente zal worden geconcentreerd. Alle dergelijke centra kunnen onderling door lijnen of lijnenbundels worden verbon den, opdat elke verbinding in direct verkeer zal kunnen worden tot stand gebracht. Tenslotte bestaat het plan om tusschen netten met onderling intens interlocaal ver keer, zooals bijv. tusschen Amsterdam en Rotterdam en AmsterdamDen Haag een zg. snelverkeersdienst in te richten. De bedoe ling biervan is, dat de aanvragende geabon neerde uit het ééne net onmiddellijk met het aangevraagde nummer in het andere net zal worden verbonden, zoodat hij aan zijn toestel zal kunnen blijven wachten.--.Het ligt in het voornemen, de nieuw te bouwen interlocale centrale voor Amsterdam mede voor dergelijk verkeer in te richten. Het tweede gedeelte der bijeenkomst werd bijgewoond door den minister van waterstaat, mr. Van de Vegte. Er werd thans gelegenheid gegeven tot ge- dachtenwisseling over de plannen. De heer Smulders, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Utrecht, zeide dat deze zich wel met een gesprekkentarief zou kunnen vereenigen, mits het bedrag per ge sprek werd verlaagd. Men zou dan het grond- bedrag kunnen stellen op het dubbele en het bedrag per locaalgesprek op één cent. De heer Deburcq uit Delft, zou het ge sprekkentarief alleen op de spitsuren willen doen gelden. De heer Knibbe (Rijnland) bestreed het gesprekkentarief en was van meening, dat de meeste Kamers van Koophandel daar eveneens tegen waren hetgeen door den heer Damme op grond van officieele gege vens dier Kamers evenwel werd ontkend de heer Van Eijk (Rotterdam) deed zien eveneens als tegenstander van het gesprek kentarief kennen en de heer Crips zeide, het alleen te willen aanvaarden als het voor ae aangeslotenen niet duurder uitkwam. De heer Damme beantwoordde de sprekers en zeide nog, dat de grens voor locaalverkeer van 7/2 K.M. wellicht op 10 K.M. zal worden gebracht. Aan overige bezwaren zal, waar stijve spieren dadelijk wrijven met het cenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers ,,Ceen goud zoo goed" mogelijk worden tegemoetgekomen, met handhaving van het stelsel. Herv. *eref. Staatspartij. Gisteren hield te Utrecht de Herv. Geref Staatspartij haar jaarvergadering, onder lei ding van ds. H. G. Gravemeijer uit Amster dam, die ds. Lingbeek dank bracht voor zijn krachtig optreden en zijn warme pleidooien voor de beginselen der partij. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de openbare middagzitting trad als spre ker op ds. C. H. Lingbeek, lid van de Tweede Kamer, die er op wees, dat alles voor zijn partij duister is, behalve de weg dien zij heeft in te slaan. Welaan dan, als wij dien weg inslaan, den weg des Heeren, dan geldt voor ons alleen „zegt dan Kinderen Israëls dat zij voorttrekken". Nederl. Spoorwegen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en omstreken heeft opnieuw een schrijven gericht aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarin op gemerkt wordt, dat de huidige abonnements prijzen nog veel te hoog zijn juist voor die genen, die niet dagelijks maar toch op vaste tijden voor hun bedrijf of beroep, reizen moeten ondernemen. Juist de abonnements kaarten met geldigheidsduur van vijf dagen zouden hen zeer tegemoet komen. Voorts wijst de Kamer erop, dat de maatschappij op deze wijze het reizen voor velen meer aan trekkelijk en gemakkelijk maakt waardoor in ieder geval de totaal-omzet vöor reizigersver- voer gunstig zal worden beïnvloed. Hoe een vreemdeling ons land „ziet". In een tijdschrift te Parijs wordt het vol gende fraais van ons land verteld als de schrijver aan het Centraal Station te Am sterdam is uitgestapt „Dat is Amsterdam, de zwarte parel. Op de glimmende dijken rijden bij trossen tege lijk de fietsen. Ze worden bestuurd door bankiers met hooge hoeden, door Marker boerinnetjes met hemelsblauwe blouses en linnen mutsen met gouden spelden versierd, door ahtletische priesters en verliefde paar tjes, die pedaal tegen pedaal rijden en droom tegen droom. En overal water, op de glinsterende straten, op de zilver-grijze hui zen, ophéél dien bodem, vevoverd door een volk van bevers, door den Batavier, die blasé van zijn rijkdom en moe van het nietsdoen nu probeert een dijk te'leggen tegen de Noordzee en de Zuiderzee aan het droogleg gen is". DE RUYTFRSCHOOL. Aan het verslag van de „de Ruyterschool" over het jaar 1928, is het volgende ontleend Den ïsten Mei was het 25 jaar geleden, dat de Zeevaartschool geopend werd. Alle bijzon derheden betreffende het lot der school, de groei van het aantal leerlingen, de uitbrei ding van cursussen, enz., werden vastgelegd in een gedenkboekje, versierd met grafieken en foto's, waarnaar wij hier gevoeglijk kun nen verwijzen. De viering van het jubileum wordt in het verslag uitvoerig beschreven. De heer F. P. Roest, leeraar in radio-tele- grafie, w^rd voor één jaar herbenoemd. Den heer J. .Louwerier, leeraar in verbandleer enz., werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend op 31 December. Het nijpend gebrek aan plaatsruimte, waarvan wij in het vorig jaerverslag reeds melding maakten, doet zich nog steeds voor, doch wij verwachten, dat in het komende jaar hieraan een einde zal komen. De tweejarige cursus telde in dm aanvang van het jaar 16 leerlingen in de laagste en 10 in de hoogste klasse. Het rijkseindexamen werd in Juni en Juli gehouden ten overstaan van gedelegeerden van de centrale commissie. Aan 6 leerlingen kon een einddiploma B en aan 4 een eind diploma A uitgereikt worden. Aan den leerling A. van de Ree werd op voordracht van directeur en leeraren toege kend, de door de „Vereeniging tot bevordering van het Zeevaartkundig Onderwijs" beschik baar gestelde binocle. Van de 15 leerlingen der laagste klasse (één had inmiddels de school verlaten) kon den, na afgelegd overgangsexamen, 10 wor den bevorderd tot de hoogste klasse. Niet be vorderd werden 5 leerlingen, waarvan 1 de lessen opnieuw volgt in de laagste klasse. De cursus begon in September met 17 leer lingen in de laagste en 10 in de hoogste klasse. Met het instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart werd voor de leerlingen van het eerste cur susjaar onder geleide van den leeraar J. F; Gugelot van 16 tot en met 23 Mei een oefen tocht naar Texel en terug gemaakt. Controle op de leerlingen buiten de school uren en op de kosthuizen wordt uitgeoefend door eenige leeraren. De heer J. Karreman, chef der werkplaat sen van de K. P. M. en J. C. J.-lijn, kwam in Januari te overlijden. In zijn plaats werd door bovengenoemde maatschappijen aangesteld de heer C. Sorgedrager, die 1 September in functie trad. Bij den aanvang van het jaar waren van de Kon. Paketvaart Maatschappij 46 leer lingen op de school aanwezig, verdeeld over twee klassen. Gedurende den loop van het jaar werden nog 50 leerlingen gezonden. 4.2 leerlingen de den met goed gevolg examen voor het voor- loopig machinisten-diploma, terwijl 9 leerlin gen, "om diverse redenen, van de opleiding werden ontslagen, zoodat aan het einde van het jaar nog 45 leerlingen aan de lessen deel namen. In Juni werd van de 14 leerlingen van heb tweede cursusjaar van de Java-China-Japan lijn het eindexamen afgenomen. De uitslag was van dien aard, dat aan 13 deelnemers een einddiploma kon worden uit gereikt. De niet geslaagde leerling volgt de lessen opnieuw in het tweede cursusjaar. Voor de leerlingen van het eerste cursus jaar werd in Juli het overgangsexamen ge houden. Van de 18 deelnemers werden 17 be vorderd tot het tweede cursusjaar. De niet bevorderde leerling werd van den cursus ont slagen. In September werden voor den nieuwen cursus 20 leerlingen toegelaten. Aan het einde van het jaar werden de les sen door 20 leerlingen in het eerste- en door 10 leerlingen in het tweede cursusjaar ge volgd. De cursus voor scheepmakers, op verzoek en op kosten van de Kon. Maatschappij „de Schelde" gegeven, werd voortgezet. De cursussen voor ambtenaren van diezelf de maatschappij werden eveneens voortgezet. Door geen der leerlingen werd verzocht de lessen kosteloos of tegen verminderd school geld bij te wonen. De school werd bezocht door 324 leerlin gen in het geheel, nl.in de stuurlieden- afdeelingen 103 in de machinisten-afdeelin- gen 209 in de radio-cursussen 12. Het grootste getal leerlingen dat tegelijker tijd de school bezocht was 224. Het aantal geëxamineerde candidaten be droeg 130 en het aantal afgelegde examens 153. Geslaagd zijn 121 candidaten, waarvan voor le stuurman groo^; stoomvaart 7 2e stuurman groote stoomvaart 4 3e stuurman groote stoomvaart 20 2-jarige cursus voor stifurlieden 10 radiotelegrafist 2e klasse 3 machinesten-diploma C (prac. gedeelte) 1 idem C (theor. gedeelte) 1 Idem B 6idem A 14voorloopig-machinisten-diploma 42 2-jarige cursus voor machinisten 13. Aan het einde des jaars bleven hunne stu diën vervolgen 47 leerlingen in de stuur- lieden-afdeelingen 116 in de machinisten- afdeelingen en 2 in de radio-cursussen. De heer C. A. Duyvis, die ruim 17 jaar deel uitmaakte van het bestuur, bedankte, wegens vertrek uit de gemeente, voor zijn lidmaat- schap. Eveneens bedankte de heer J. W. A. Mulder, die ruim 4 jaar lid van het bestuur was. Het bestuur is hen voor het vele, dat zij in het belang van de school verrichtten, groote erkentelijkheid verschuldigd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Gem. Beroepen te 's Gravenpolder ds. A. de Blois te Dinteloord. RECHTSZAKEN Steekpenningen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft be handeld de zaak tegen den directeur der ge meentewerken van Noord wijk, die terecht moest staan, in verband met het aannemen van zgn. retourcommissies en voorts wegens het niet verantwoorden van deze gelden bij zijn aangifte voor de inkomstenbelasting. Als getuige werd gehoord de heer Wilson, directeur van de Wilson's gasmeter-fabrie ken, die verklaarde, dat aan den verdachte meermalen „douceurtjes" zijn gegeven. Dit

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1