1600 500 300 25 eerste blad HET LIED dvertentiën No. 4a 67e Jaargang 1929 DINSDAG gave: Firma F. VAN OF VELDE Jr., Walstraat 53-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 1^ FEBRUARI VerscJiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen J Scheldestr.6 BINNENLAND j Opbr. Loodsgelden - 432.397 449.286 PAULSANDERS Stads- en Provincienieuws GRIEP AKKER'* ABDIJSIROOP Voorde Borst WLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het gebeele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending^ 3.80, met Zondagsblad J 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeh'uur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. L abonné's in 't bezit eener Polis, z'in GRATIS verze- [kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Sen Dgramma zijn een Jezocht ie is dan leze op te lellen dat nbfeden. I de films t cliënten nen zeer seren U, jrogram larom wij na sterk zaal Ig f 0.20. KOOP om in te richten huis. n bij den eigenaar zn., Coosje Bus- Verhuur, Koop en Vertf op en üleastainvratiea, eiz- et aflag, van 1-5 regtis eeel meer 15 cent raagd klein LMtRINGSHUIS oude stad. rs V. Z., bureau KE JONGEN jerij HENDRIKSE, raagd een nette sTBODfc. eistraat 62 boven. ERKVKOUW Vrijdags of Zater- ighal „Vliss. Crt." gemeubileerde LAAPKAMt R pen1 ion. Brieven X., bur. „Vliss. Ipit nummer bestaat uit 2 bladen. ■coMITE voor leniging van den ■nood wegens de strenge koude. Bij de penningmeesferesse, Mevrouw Ipaap—Ritmeester is tot heden ingeko- pien Vorige opgaaf ƒ515. Irani. D. W- 10.- |v. - 50.— Illej. V- 5.— lp. - 10.— ■Van een Bridge-avond- 9.25 ■Gr. - 25.— |v - 10.— Id. s- 2.— B- 2.50 |K N- 2.50 |N. N- 2.50 |N. N- 4.— ■Mevr. E- 10. Iv. R- 25. |M.H- 25.— Ij V- 2.50 l.Mej. F- 2.50 |N. N.- 10.— IN. N- 25.— I ile V, en de W- 6. Ir. - 2— I Verceniging R.-K. Mb- 25.— Totaal 780.75 Ingekomen giften bij Mevr. P. G. Laernoesdc Kam Vorige opgaaf 0. IN,n- 1.— in, n- l— IK- 10.— Totaal f 18.— Het Comité is dankbaar voor J tie tot heden ontvangen giften. Het doet evenwel nog een drin- Igend beroep op verdere offer vaardigheid, want de vorst houdt I nog steeds aan. Het blijft koud hedenmiddag 1 uur stond de thermometer nog 23 graden en de nood blijft dus nog groot. Rijksmiddelen. Hieronder, laten wij volgen een overzicht I van de opbrengst der rijksmiddelen over de maand Januari 1929. in vergelijking met de I overeenkomstige periode van het vorige jaar. 1929 1928 I Grondbelasting 3.152.841 2.918.525 I Personeele belasting - 3.214.075 - 3.038.563 Inkomstenbelasting - 7.774.557 - 9.226.398 Vermogensbelasting - 1.193,123 - 1.128.273 Divid. en Tantièmeb. - 1.326.245 - 1.220.726 I Rechten o. d. invoer - 5.376.428 - 5.287.709 Statistiekrecht - 378.587 - 363.028 Accijns op zout - 169.177 - 181.120 geslacht - 943.349 - 882.844 wijn - 36.426 - 38.152 gedistill. 3.236.485 - 3.013.137 bier - 1.101.324 - 920.648 suiker - 3.740.018 - 4.614.739 tabak - 2.535.698 - 2.031.993 I Bel, op goud en zilver - 78.799 - 78.542 Zegelrechten - 3.177.264 - 2.588.920 Registratierechten - 4.296.859 - 1.684.621 Successierechten 3.083.169 - 3.194,415 Domeinen enz. - 180.862 - 198.188 Opbr. Staatsloterij - 17.027 - 16.992 Totaal ƒ45.385.519 ƒ43.076.431 Regceringssteun gedurende dc koude. Het Tweede Kamerlid de heer L. L. H. de Visser heeft Zaterdag aan de ministers van binnenlandsche zaken en landboiiw en van arbeid, handel en nijverheid gevraagd Heeft de regeering kennis genomen ondanks de reeds genomen maatregelen tot extra steun van den ontzettenden nood, die desondanks nog in verscheiden provincies van het land wordt geleden 2e. Is de regeering niet van oordeel, dat de tot nu toe genomen buitengewone iftaatrege- len tot steun aan werkloozen en behoeftigen bog zeer onvoldoende zijn 3e. Is de regeering bereid zich direct tot de gemeentebesturen te wenden met de mede deling, dat alle hoogere kosten van extra Steun van 's rijkswege worden vergoed en MEtyt tepjitefc M Aeeriögss IfflSTlTUUT VOOR R8EIDERS0NTWIKKELIK6 Donderdagavond 2! Februari 8 uur, spreekt in „De Oude Vriendschap" over met muzikale illustratie. Toegangsprijs voor leden en dona'eurs 10 ct.; anderen 20 ct. lijk met minstens 50 moeten worden ver hoogd De minister van binnenlandsche zaken en landbouw en van arbeid, handel en nij verheid hebben hier gisteren op geantwoord Ad 1 um en 2 um. De ongemeen felle en aanhoudende koude heeft gelijk helaas steeds in vele gezinnen gebrek doen ont staan. Leniging daarvan, voor zooveel van de overheid afhangt, is taak der gemeenten. Met het oog op de buitengewone omstandigheden heeft echter aanstonds, toen de vorst abnor male verhoudingen begon aan te nemen, de eerst-ondergeteekende zich bereid verklaard die taak, waar zy de gemeentefinanciën te zwaar zou drukken te verlichten. Toen daarna bleek, dat in gemeenten, waar de nood het zwaarst schijnt, de uitkeeringen niet hoog genoeg waren om in d ebehoeften te voorzien, welke door de buitengewone kou de zijn ontstaan, heeft de eerstondergetee- kende die gemeenten aangespoord, waar noo- dig, de uitkeeringen tot het vereischte peil op te voeren. Hij verklaarde zich tevens bereid, als de gemeente-financiën dientengevolge te zwaar gedrukt worden, een voldoende bijdra ge te verleenen. Uit den aard der zaak zullen soortgelijke maatregelen ook genomen worden ten behoeve van andere gemeenten, wanneer de behoefte er aan blijkt. Bovendien heeft de tweede ondergeteeken- de gelegenheid geopend om den uitkeerings- duur van verschillende werkloozenkassen met twaalf dagen te verlengen. Ad 3 um. In verband met een en ander be staat geen behoefte aan zoo drastische maat regelen als in deze vraag bedoeld, die boven dien 's-rijks kas zouden openstellen voor tal van gemeen'.„n, volkomen in staat de door den nood geboden,extra uitgaven zelf te be talen. Mr. Marchant gehuldigd. Gisteren liecft te 's Hage in restaurant „An- jerha" een diner plaats gehad, waar mr. H. P. Marchant ter gelegenheid van diens zestig sten verjaardag is gehuldigd. Het feestmaal, dat een intiem karakter droeg, werd mr. Marchant aangeboden door de leden van het hoofdbestuur van den V. D.-Bond, door de V. D. Tweede- en Eerste Kamerclubs, de V. D. Raadsfractie van Den Haag en door de oud-voorzitters van het hoofdbestuur. Aan den disch voerden het woord prof. Kranen burg namens het hoofdbestuur, de heer Ke telaar namens de V.D. Tweede Kamerclub, prof. Van Embden namens de V. D. Eerste Kamerclub, mr. Josephus Jitta namens de V.D. raadsfractie van Den Haag en de heer Herman Snijders namens de oud-voorzit ters. Mr. Marchant ontving nog een fraaie bloemenmand van den Centralen Bond van P. T. T.-personeel. Op de linten stond „Arti kel 40 uw glorie". Nedcrlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft de goederendienst weder enkele maatregelen ge troffen ter bevordering van een regelmati- gen gang van zaken en ter vermijding van opstopping. Ten eerste gelden deze maatregelen het station Fijenoord te Rotterdam, hetwelk thans overbelast is. Gisteren en heden wer den daar geen wagenladingen, van welken aard ook voor binnen- en buitenland ten ver voer aangenomen. Verder zullen de overige spoorwegstations in Nederland naar dat sta tion niet ten vervoer mogen aannemen wa genladingen vrachtgoed, met uitzondering van levensmiddelen voor mensch en dier, brandstoffen (ook vloeibare) alsmede ledige tankwagens, bestemd voor het vervoer van grondstoffen voor levensmiddelen en- brand stoffen. Ten tweede wordt morgen op alle stations stopgezet de aanneming ten vervoer van vrachtstukgoederen en wagenladingen vrachtgoed naar binnen- en buitenland, met uitzondering van levensmiddelen voor mensch en dier (geen genotmiddelen), de grondstof fen daarvoor, brandstoffen (ook vloeibare), levende dieren, alsmede ledige tankwagens, bestemd voor het vervoer van grondstoffen voor levensmiddelen en voor brandstoffen. Scheepsbouw. De stoomvaart maatschappij „Nederland" droeg aan de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Fijenoord" den bouw op van een motorvrachtschip van de volgende afme tingen lengte tusschen de loodlijnen 460', breedte 62' en holte 36'3", welk schip zal worden uitgerust met de reeds eerder door de „Nederland" aan „Fijenoord" ter vervaardi ging opgedragen motorinstallatie, bestaande uit een enkelwerkenden tweetakt M.A.N. Die selmotor van 7000 A.P.K. VLISSINGEN, 19 FEBRUARI. STRENGE VORST EN IJSGANG. Aan het filiaal van het Kon. Ned. Meth. Instituut alhier wees de thermometer heden nacht weer 7 graden Celsius aan, zoodat de temperatuur sinds Zondag constant is ge bleven. De wind is weer naar het Oosten ge- loopen, waardoor de kans groot is dat de tem peratuur weer zal dalen, want in het Oosten van Europa vriest het nog zeer hard. Het filiaal van het Kon. Ned. Met. Insti tuut te Amsterdam meldt, dat de gunstige teekenen voor een gunstiger weersgesteldheid weer zijn verdwenen en de kans op een voor- loopig aanhouden van de strenge vorst weer in Noord- en Zuid-Europa was gisteren niet minder dan 83 graden. In Valencia in Spanje, wees de thermometer 52 gra den Fahrenheit aan en de Stensele in Zweden had men de jjselijke temperatuur van 35 gr. Celsius of 31 graden onder nul Fahrenheit (alzoo 63 graden vorst). *Men huivert bij de gedachte aan zulk een Siberi sche koude. Te Clermont was de temperatuur 22 gr. C. onder nul. In Noord-Oost-Duitschland en de Beltische Staten' nam de v$rst weer toe. De laagste temperatuur 35 gr. C. 31 gr. F. kwam voor te Stensele. Sinds Zaterdag 9 Februari 20 uur is de temperatuur te Amsterdam onder het vries punt in het voorjaar van 1895 bleef de tem peratuur van 27 Januari tot en met 16 Fe bruari onder het nulpunt. De provinciale boot heeft hedenmorgen een reis heen en terug naar Breskens gemaakt en hedenmiddag zou weder een reis worden gemaakt. Van Ter Neuzen is hedenmorgen een boot hier aangekomen en hedenmiddag zou een boot trachten van hier naar Ter Neuzen te vertrekken. Wegens ijsgang zijn hier op de haven ge komen de Duitsche stoomschepen „Bac chus" en „Achilles" en het Engelsche stoom schip „City of London". Het op de reede geankerd liggende Griek- sche stoomschip „Yero Carras" is gisteren nacht op drift geslagen en in aanvaring ge weest met het Fransche stoomschip „Mei- nam". Het Grieksche schip bekwam schade. Het Duitsche stoomschip „Georgia" van de HamburgAmerika-lij'n, dat op de reede al hier ligt met bestemming voor Antwerpen, heeft orders gekregen zijn lading te Rotter dam te lossen, aldus lezen wij in het „Hbld. van Antwerpen". Hetzelfde blad meldt dat verschillende an dere hier op de reede liggende schepen order hebben gekregen naar Engelsche, Fransche of Nederlandsche havens. Welk een verlatenheid op den stroom te Antwerpen, schrijft „het Laatste Nieuws". De groote booten en lichters hebben de ka den verlaten en zochten een toevlucht in de dokken voor de ijsschotsen, die we nu met den vloed snel zien aandrijven, 't Zijn als duizenden vlotten, grijs met blanke kuiven van de sneeuw. Ze botsen tegen elkaar, vereerfigen zich, gaan weer uiteen, schuiven op andere schollen en 't is een druk gewemel zoo ver we kunnen zien Blanke meeuwen scheren er boven en ko men in bevallige zwenkingen naar de vlot brug, waar kijkers hun brood toewerpen. Daar staan honderden menschen te wach ten om overgezet te worden maar de poli- tieboot, die nu den dienst waarneemt, kan slechts kleine bosjes wegbrengen en het gaat traag. Volgens bericht van het Belgisch Tele- graaf-Agentschap hebben de loodsen in een te Antwerpen gehouden vergadering beslo ten, wegens de gevaren van de scheepvaart, geen diensten te verrichten voor de toestand is verbeterd. Dit besluit werd genomen, om dat de directie van het loodswezen had be sloten dat de dienst op de Schelde op be perkte wijze zou worden hervat. De toestand op de rivier de Schelde te Ant werpen is steeds slechter geworden thans ligt het verkeer zoo goed als geheel stil. Het -, besluit, Vrijdag door het loodswezen getrof fen, om nl. geen schepen meer van en naar Antwerpen te loodsen, een besluit dat toen als voorbarig werd bestempeld, is thans door de vorst tot werkelijkheid gemaakt. Zaterdagavond is het laatste schip, het Duitsche stoomschip „Alster" naar zee ver trokken. Zondag heeft geen enkele zeeboot het gewaagd de rivier op of af te varen. Ver scheidene schepen, voor Antwerpen bestemd, zullen naar andere havens gezonden worden. Zoo wordt gemeld, dat de Congo-boot „An- versville" naar Rotterdam zou gaan om daar te lossen. De haven van Antwerpen biedt het beeld van een troostelooze verlatenheid. Het aantal werklooze havenarbeiders is te Antwerpen gestegen tot 10.000. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Donderdagavond spreekt in „de Oude Vriendschap" de heer Paul F. Sanders over het lied De heer Sanders is in de muziekwereld geen onbekende. Als criticus is hij zeer ge waardeerd, terwijl hij ook als musicoloog en componist een plaats inneemt. Tevelen weten nog te voelen van Het Lied en daardoor heeft het eenvoudige lied, met die het verdient. hooge muzikale waarde niet die waardeering Teveel is nog de muzikale opvoeding van ons volk gericht op uitblinkers, uitvoeringen, enz. Maar daardoor wordt de muzikale op voeding niet voltooid, daardoor krijgt deze opvoeding geen waarde voor het gezin. Dit kan bereikt worden o.a. door kennis en waardeering van het Lied. Een bij uitstek bevoegde als dc heer San ders zal daarin Donderdag zeker slagen. In onze Tijdinghal. Wij etaleeren heden nog enkele mooie foto's, in verband met de felle koude der laatste week, o.a. van de Merwede bij Dord recht van den Drommedaristoren te Enk huizen, welke van de vorst veel te lijden heeft gehad van het vreemdelingenbezoek aan Marken; van den traditioneelen tocht van vele Rotterdammers om op de schaats naar Gouda te rijden en daar zich van pijpen te voorzien van de pier te Scheveningen en van de golf brekers, die thans door het ijs wel een meter hoog zijn. Een tweetal foto's van het stoomschip „Merauke" welk schip in het Kanaal in aan varing is geweest met'het Grieksche stoom schip „Alcyon", en thans te Rotterdam is aangekomen. Verder nog een foto van de bezorging van aangeteekende stukken aan huis. Deze bezor ging werd bij wijze van proef 16 Februari voor het eerst te Utrecht uitgevoerd. IJsfcest. Op de banen van de ijsclub „Vlissingen" wordt morgenmiddag 3 uur een wedstrijd voor kinderen gehouden en morgenavond 8 uur heeft een gecostumeerd ijsfeest plaats. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Verwonde. Gisterenmiddag vroeg het Fransche stoom schip „Meinam" van de Compagnie des Mes- sageries Maritimes te Marseille, liggende -p de reede alhier, assistentie, daar een tier op varenden zich den hals had afgesneden, al thans gepoogd had dit te doen. Per sleepboot werd de patiënt naar den wal gebracht en in het St. Joseph-ziekenhuis opgenomen, waar dadelijk operatief ingrijpen op hem is toege past. Naar wij vernemen stelde een inspecteur van politie een onderzoek in, ook aan boord van het schip, teneinde na te gaan of er ook van misdrijf sprake zou kunnen zijn. De toestand van den patiënt was heden morgen bevredigend, hoewel t'eze toch nog zeer ernstig kon worden genoemd. Het slachtoffer is een 25-jarig man. Nagekomen belastinggelden. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangens wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en,of ver mogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburj 2500 te Goes 45.50 te Tërneuzen 277.31, 224.93 en 15 en bij den inspecteur der registratie en domeinen te Middelburg ƒ1188.60. Verkoop grond aan de gemeente Meuzen. De gemeente Neuzen heeft ten behoeve van het aanleggen van straat en in verband met haar verdere bouwplannen in koop gevraagd de zgn. Affuitloods over de Burgemeester Geillstraat te Neuzen met ondergrond en de aan vier zijden daarvan grenzende strooken grond, samen groot 17.68 are. Een wetsontwerp Is Ingediend tot goedkeu- Dat is Griep is vooral gevaarlijk om de complicaties, die ge- makkelijk ten gevolge van haar verzwakkenden in vloed op het algemeene gestel kunnen optreden. Wacht dan ook niet langer en neem vandaag nog de versterkende ring van den onderhandsche verkoop van de loods en den grond voor 8280, Denk aan de vogels. Wij verleenen nog gaarne plaats aan een opwekking om bij dit koude weer vooral toch aan de vogels te denken, wat met zoo'n klei ne moeite kan geschieden. De eenvoudigste hulpmiddelen zijn door gaans al dadelijk bij de hand een korstje kaas, wat bruin brood, een stuk spekzwoerd. En noodzakelijk is, vooral bij strenge vorst, een drinkbak met koud water. Op een sneeuwschoon geveegd plekje in den tuin wordt dat alles uitgestrooid en neerge zet, en al spoedig komen de vogels daarop af. Musschen en spreeuwen op het brood, de meezen aan het spekzwoerd en tal van an dere gasten op het fijngeraspte stukje kaas. Die meezen hebben ook een speciale voor liefde voor pinda's, die ge aan slingers gere gen in de boomen op kunt hangen en waar aan ge ze dan alle mogelijke evoluties kunt zien uitvoeren. Een halve kokosnoot, aan touwtjes opgehangen, wat reuzel en het afval van vleesch en gevogelte en hun menue is compleet. In den handel zijn de laatste jaren ver krijgbaar de zeer practische zg. vetbollen, die uit vet bestaan en doorspekt zijn met allerlei zaden waar de vogels dol op zijn. Daar heb ben ze trouwens ook een paar dagen 'ang genoeg aan. Zijn er veel katten in de buurt dan is eigenlijk een eenvoudig voederplankje, ruim een meter van den grond, vereischt. Daarop kunnen dc diverse ingrediënten het trood bruin, de kaaskorsten, hennepzaad, zonnepit- ten, raapzaad, wit zaad, kortom heel de ge varieerde inhoud van de pakjes gemengd zaad voor insecten-etende vogels uitgestrooid worden. Dan zijn de bezoekers tenminste voor rondsluitende katten gevrijwaard. Een maaltje appelschillen en een paar heel of half rotte er bij onder de struiken, bezorgt aan de merels en lijsters een feestmaaltijd in optima forma. Tenslotte nog deze raadgevingIn de practijk der vogelvoeder ing zult ge er nog wel eens last van hebben, dat de musschen, de brutaalste onder de steuntrekkende vogel bevolking, de voederplaats met een dusdanig bazig bezoek vereeren, dat er voor rmdere vogels niet veèl overblijft. En daar is het toch niet om begonnen. Een eenvoudig middel daartegen is het aanbrengen van een zwarten draad rondom de voederplank, aan vier op de hoeken opgerichte, ongeveer 10 cM. hooge spijltjes. De wantrouwige musschen hebben het op de geheimzinnige zwarte draden niet begrepen en wagen er zich niet meer in de buurt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Sleeuwijk ds. A. T. W. de Kluis, hulpprediker te Wemel- dinge. Geref. Kerken. Zondag werd ds. C. Vonk als predikant bij de Geref. Kerk te Baarland bevestigd door zijn vader ds. E. Vonk te Nieuw Loosdrecht, die tot tekst had gekozen Efeze 6:1. Na de bevestiging zong de ge meente staande Ps. 134 3. Des middags deed ds. Vonk zijn intrede met een rede naar aanleiding van Handelin gen 17 30. Den nieuwen leerair werd toegezongen Ps. 103 1. Examens. Aan de Middelbare Technische School te Amsterdam slaagde voor werktuigkundige, onze vroegere stadgenoot de heer E. Alleda. RECHTSZAKEN Kinderdoodslag. Voor de vierde kamer der rechtbank te Am sterdam is gisteren opnieuw behandeld de SBi-Jarige J. die op. SS'

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1