1000 500 300 150 100 25 FAAM :erste blad No. 38 67e Jaargang 1939 DONDERDAG tir firma F. VAH DEVElDllr,, Walstrsat 5840, Vlissingen. Teisf. 10. Postrekening 66281 \Ar FEBRUARI Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen «garandeerde oplaag 5100 Ex, I? TE VLISSINGEN GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws SPORT |[ya heeft haar man t nvoeren der 1 ai is het niet de eëncTJ een opstand te onderj, n reeds vier jaar 6,;., een soortgelijke moest hy met PROGRAMMA Ilag 14 Februari. M. 10.00—10.15 Mor^ Concert door het A.VJ ramofoonmuziek. 3.00 Ziekenuurtje. 5.00 v* IH. Hollander. 6.00-3 Omroep-orkest. 7.15—tij Aansluiting van het Con sterdam. Het Conce leiding van dr. M Irdewier-Reddingius, ten. Tot 11.30 Dansmitó dansorkest. (na 6 uur 1852 M.) 1 ziekendicnst. 12.30-I.ü| I A. v. d. Horst-Blee Jrst Jr.. cello. H. Hermar, fchooluitzending. Ds. D. T7on van den paarde jdoor J. C. de Graaf, fekhoudles. 7.308.00 lG. v. Raavenzwaay. ML Tniging „Adama v. Schel] T directeur Th. v. Zutpha. Eysden, sopraan. Mej pgte, piano. Spreker J. t van Prinstsrer (vervolgt! 10.35 Kerkdienst. 11.0i| Iiofoonmuziek. 12.20 Col piano). 1.20—2.20 Gra®>i roor de scholen. 3.10 t. 3.20 Vesper in de .....j Brieven van Overzee. 41)1 i band. 5.35 KinderuurtJtL 6.35 Nieuwsberichten. Aül fers. 6.55 Muziek. 7.05 llel (bariton). 7.20 Theater-L fck, 7.55 Lezing Indië. MS| en variété-artisten. 135 Lezing. 9.50 Nieuwsbfrl :t. V. Chatterton, sopraanI Orkest. 10.55—12.20 DanJ pris", 1750 M. 123 (serie. 12.50—2.10 Orkest* Symphonie, muziek, dans. pnmuziek. 8.5011.10 Coii« Mme Englebert, zang. 1. 9.35 Gramofoonmuziefc Iiziek. 12.25—1.50 Orkest- Orkestconcert. 7.20—850 unk, liedjes by de luit. 1 b.50—9.35 Vroolijke avond.) 4*. 11.20—3.50 Leztogal Iicert. 4.50—6.4Ö Lezingen.! rtellingen", opera van Of-J .nsmuziek. - 10.20—11.20 Gramo-I fcletsuiten uit oude opera's, l Cembalo-concert. Nora? Dansles. 10.05—11.10 Her* lenlandsche stations. 5.20 Orkestconcert. I |D.35 Orkestconcert. LISSINGSCHE COURANT Iaya is een klein vrorn ig mooi moet zijn. en evenals haar man>, van de toestanden in i dit konings-paar |n. Hun ideeën waren [t Afghaansche volk, iM!_ gaat men dit inzien] mogelijk kunnen zfy |ah en zijn kordate Amerika algemeen bek« (resident. Hoover, altijd t leeft gehad. Maar te o mtbijt-menu, dat op g{i dent te Miami van de rld" wordt gegeven, __u te matigen, wanneer i Inden van de geneeshes Is is gevallen. Volgens i stond een dezer fla iteen heele „grapefruit! Lpshaché, een ferme poj ek, zes worstjes. koffie, „enkele andere behoeft, zoo merkt hett, bezorgd te zijn, wanti pijn etgen eten. tBONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, •anco door het geheele rijk 2.50. Vuor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- We landen bij wekelijksche verzending/ 3.S0, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetietfendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eener Klis, zijn GRATIS verze- erd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij 'verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. [)it nummer bestaat uit 2 bladen. Auto's en Fietsen 'ebruarl uur 14 5.39 15 5.41 16 5.42 4.12 1637 4.50 17.16 5.34 18.07 ENDA pari Dresdener Kwar* lertgebouw, 8 uur. Feestavond „Mercu- tel „Britannia", 8 uur. Uitvoering grmeng- ag .,de Volksstem", Con- I pr. Buitengewone kunst* Sanatorium-fonds, P", 8 uur. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt in- icvolge art. 30, tweede lid, van het Dienst- Echtbesluit ter openbare kennis, dat door Commissaris der Koningin in Zeeland, ijj besluit van 8 Februari 1929, no. 70, 3e fdeeling, van den dienstplicht zijn vrijge- jteld wegens broederdienst de navolgende >rsonen, allen behoorende tot deze gemeente fan de lichting 1930 j. B. van Kesselen, F. N. de Veij, G. Lange- :aar, J. G. Mannaart, A Geene, I. Roeting, J. \I. Ova, R. J. M. Geijsen, J. Marijs, J. Bosse- jaar, A. P. M. Bernaert, F. J. H. Haverman, W. de Ridder, G. L. Roelse, D. Koopman, M. Heijdens, C. H. Lenaerts, J. C. van Dijk, Rosier, A. Hofman, L. Dobbelaar, A. Kop- :jan, A. H. Ie Fcber, M. Baart, A. Huibregtse, Bleijenberg, M. Boer, J. F. van Aalst, C. 'leyte, T. Brouwer, H. A. Soeters, L. A. Pie- A. C. Haarsma, M. Kopmels, F. Nieu- /enburg, C. Herman, K. C. Houmes, H. Bok, i. C. M. Rab, A. Lefeber, C. W. L. Castel, lb, A. Boone, A.A. Warren, L. Kooman, J. lostelaar, P. de Quelerij, D. Spuij, L. A. de Smit, J. Vlielander, W. C. van Son, L. Sijnke, R, Schroevers, A. Theune, C. A. Tax, C. N. van der Weijde, P. de Vries, J. Vos, M. Steen- aard, C. C. M. Tournoij en H. J. Wijtenburg. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht [in beroep komen de ingeschrevene, wien de 'uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed in gediend bij den Burgemeester der gemeente, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 14 Februari 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMER-OVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Allerhande. Vandaag was allereerst een zeer lange lijst conclusies aan de orde, die zich in de vacan- tie-periode heeft opgehoopt. Het begon met een langdradig betoog van den heer J.' ter Laan over het ontslag van een bruggewach- fersknecht. Alleen de sociaal-democraten ble ken voor een nader onderzoek, maar de meerderheid der Kamer vondt het gehouden onderzoek en de daarop gevolgde beslissing voldoende. Van meer belang was het ontwerp tot goedkeuring van een verdrag met Duitsch land over de samenvoeging van de douane behandeling aan de grens van beide landen in het belang van het scheepvaartverkeer op den Rijn. Het doel is eenvoudig, nl. samen werking van den uitgaanden dienst van het ééne land met den ingaanden dienst van het andere. Slechts éénmaal is er dan dus dou ane-onderzoek, nl. voor de schepen naar duitschland te Emmerik, voor die uit Duitschland in Lobith. Hoe eenvoudig dit ook lijkt, er rezen be waren. Lobith verdient veel geld aan de Proviandeering der schepen die daar aanleg gen moeten vóór ze naar Duitschland gaan. zal nu uit zijn en de schepen die uit Duitschland komen hebben geen behoefte aan proviand. Bovendien wordt de uitvoer v»n land- en tuinbouwproducten ^geschaad de schepen in Lobith niet meer aan eggen. Be voordeelen voor de scheepvaart, alleen gelegen in wat minder formaliteiten wegen eigens verschillende leden niet op tegen de uadeelen die Lobith zal lijden. De praktijk zal uitwijzen, dat de schippers reeds in Rot terdam het proviand aan boord zullen nemen m plaats van in Lobith. Ook ztfllen zij in Duitschland proviandeeren. Daartegenover staat alleen eenige tijdswinst voor de sche pen. Bij verdragen met Duitschland trekken altijd aan het kortste eind. Dat hebben tvij ook gezien met het handelsverdrag met Duitschland. Sedert eeuwen is de streek om Lobith op de scheepvaart aangewezen. Em merik heeft die yoordeelen nimmer gehad en kan er geen aanspraak op maken. Het ver drag dient alsnog gewijzigd te worden, aldus was het oordeel van den heer Van Voorst tot Voorst, die in deze streek thuis is. Het werd door andere leden onderschreven. Dit wets ontwerp is ontstaan door de stagnatie in de scheepvaart die het gevolg was van de mijn werkersstaking in Engeland, een abnormalen toestand dus. De heer Van Schaik achtte daarom deze kleine vergemakkelijking voor de scheepvaart niet opwegend tegen de locale hadeelen. De tijdwinst voor de schepen zou twee uur bedragen, heeft de Minister be toogd, maar die tijd is ook te winnen door sneller afhandeling der douane-formaliteiten. Het leek den heer Van Dijk, dat niet alles is geprobeerd om den dienst te bespoedigen. In ieder geval heeft men geen pogingen gedaan den wachttijd te verkorten met be houd van het huidige systeem. Is het juist, dat het verzoek tot wijziging van het systeem is uitgegaan niet van de schipperij, maar van de Dyitsche regeering De nadeelen van het verdrag zijn belangrijk. De omzet van een heele streek zal zeker met 50 dalen. Het plaatselijk voordeel zal in Duitschland komen. Is er niet geprobeerd, de zaak omge keerd te krijgen dan zij nu is, nl. zoo, dat al leen de afwachtende schepen in Emmerik wachten De Minister kon de tegenstanders niet overtuigen dat hier een groot scheep vaar tbe- lang op het spel staat. "Hij erkende de nadee len, maar geloofde niet dat die zoo groot waren. De Kamer koos de zijde van den Minister. Een voorstel—van Schaik om de behandeling van het ontwerp te schorsen ten einde nog eens een onderzoek in te stellen naar de ver meende nadeelen voor de gemeente Lobith en omstreken, werd afgewezen met 50 tegen 13 stemmen. Daarna werd het ontwerp goedge keurd met 46 tegen 18 stemmen. Nog werd het ontwerp inzake steun verlee ning aan de mobilisatie-invaliden goedge keurd. Gisteren Is onder den voorzittershamer doorgegleden het wetsontwerp tot instelling van een Nederlandsen Postmussum. In de schriftelijke gedachtenwisseling is daarover heel wat gezegd en gecritiseerd, maar bij de openbare behandeling schijnt niemand het de moeite waard gevonden te hebben. Althans van eenige oppositie bleek niets en het ont werp is aangenomen zonder dat het tot ons doordrong. Het is een interessant museum dat hiermede in werking komt. Liefhebbers van postzegels zullen er schik in hebben. Wanneer de overdreven handel in postzegels eens getemperd zal worden omdat men toch het museum niet kan evenaren, zou dit geen kwaad kunnen. Het negotie-doen waarin die liefhebberij is ontaard, heeft veel van een wind-handel. De verwoesting van het Leidsche stadhuis. Naar aanleiding van den stadhuisbrand te Leiden, waarbij alle papieren, o.a. de regis- van den Burgerlijken Stand, opgemaakt ter zijn gegaan, is thans bij de regeering de vraag in overweging, of het noodig zal zijn, een wettelijke voorziening te treffen in den geest van de wet van 4 Juli 1887 (Stsbl. 110), waarbij geregeld is de bewijskracht van acten van den Burgeerlijken Stand, opgemaakt ter vervanging van de registers, welke door den brand te Maastricht in 1886 werden vernie tigd. Gisterenmiddag heeft dr. J. Kalf, direc teur van het Rijksbureau voor Monumenten zorg vergezeld van ir. Van Heeswijk, inge nieur voor de monumenten een bezoek ge bracht aan de overblijfselen van het Leid sche Stadhuis. Dr. Kalf deelde mede, gead viseerd te hebben de rest van den gevel met zorg af te breken, opdat verschillende gevei- deelen voor het. nageslacht bewaard zouden kunnen worden. Dat de gevel zou kunnen worden gerestaureerd of gebruikt bij den bouw van een nieuw stadhuis, achtte dr. Kalf niet mogelijk. VLISSINGEN, 14 FEBRUARI. De strenge vorst. Koning Winter schijnt nog niet voorne mens te zijn ons te verlaten. Integendeel hij doet nog in al zijn gestrengheid van zich spreken. Er waren gisteren eenige teekenen die er op wezen dat de temperatuur iets mil der zou worden en gedurende het sneeuw bui tje van gisterenmiddag liep de thermome ter iets op. Nauwelijks waren echter de laat ste sneeuwvlokken gevallen of de lucht klaarde weer op en geleidelijk liep de ther mometer terug en hedennacht wees aan het filiaal van het Kon. Ned. Met. Instituut .alhier de thermometer 15 gr. Celsius aan, aizoo 27 graden Fahrenheit vorst en dus slechts 6 graden boven het nulpunt van Fahrenheit. Zulke lage temperaturen als wij deze week hebben gehad, zijn sedert 1850 niet mëer voorgekomen en toen viel deze bittere koude in de maand Januari. De provinciale stoombóotdienst op de Wes terscheids wordt zooveel mogelijk uitgeoefend doch geschiedt onregelmatig. De avondboot naar Breskens is gisteren nog vertrokken en ook nog naar hier teruggekeerd. De laatste reis naar Ter Neuzen is vervallen. Zoolang deze strenge vorst aanhoudt zal ook de vroegreis naar Breskens niet gemaakt worden en evenmin de vroegreis van Ter Neuzen naar hier. De koude. Door de brigade Vlissingen van het Ned. Roode Kruis zijn 20 nog in voorraad zijnde dekens aan het algemeen armbestuur afge staan ter uitdeeling onder de meest behoef- tigen. In onze Tijdinghal. Wij etaleeren heden eenige mooie foto's van den elfstedentocht door Friesland van den voetbalwedstrijd Roode DuivelsZwalu wen te Brussel gespeeld van het verstrek ken van gratis warme koffie aan menschen die op straat werk verrichten, in verschil lende lokalen van het Leger des Heils te Amsterdam van het 115-jarig bestaan van het 3e half regiment huzaren, bij welkè gele genheid H. M. de Koningin de troepen in specteerde. Verder nog eenige foto's van het verbrande stadhuis te Leiden. Christ, zangvereeniging „Hosanna". De Christ, zangvereeniging „Hosanna", di recteur de heer J. W. Bommsljé, geeft op Vrijdag 8 Maart een uitvoering in het Con certgebouw, ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Februari zijn in onze provincie voorgekomen 7 gevallen van roodvonk, hl. 2 te Schoondijke en 1 in ieder der gemeenten Boschkapelle, Hengst dijk, Hontenise, Neuzen en Nisse en 9 geval len van diphteritis en wel 6 gevallen te Goes, 2 te St. Annaland en 1 te Hontenisse. SOUBURG. De netto-opbrengst van den op 46 Fe bruari gehouden bazar ter gelegenheid van het Groene Kruis, afdeeling Souburg en Rit- them, bedraagt 1007.77'^. Dit bedrag is be stemd voor verbetering van het magazijn. Het aantal te raden erwten bedroeg 6044, winnaar de heer P. Versprille met 6009 het aantal te raden boonen was 3959, mej. J. M. Frelier was het dichtst bij met 3955. De naam van de pop was Clara, Klara of Klaartje en is geraden door Mej. De Voogd. De verlote stoel viel op no. 31 en de verlote Zeeuwsche pop op no. 199. Deze laatste moet nog worden afgehaald bij mevr. Van Doorn. Gistermiddag zakten alhier nabij het Wis sel een heer en twee dames door het ijs op den Watergang. Gelukkig waren zij er spoe dig uitgehaald. Dat er zelfs met de strengste vorst toch nog altijd gevaarlijke wakken overblijven, bewijst dit geval opnieuw en is uitkijken de boodschap. Gisterenavond gaf het Ritthemsch fanfare corps „Oefening na den Arbeid", directeur de heer P. Meijers, een uitvoering in café Tram halte alhier. Het weder in aanmerking ge nomen, viel het bezoek nogal mede. De be zoekers, die er een kouden neus voor over had den, zullen hier zeker geen spijt van gehad hebben. Ritthemsch fanfare handhaafde zijn goeden naam, een mooi programma werd zeer ten genoege der aanwezigen afgewerkt. Ook de beide tooneelstubjes „De verdraaide Sectie" en „De Harmonie van Knuppelveen" werden goed eiï vlot gespeeld en deden het publiek schateren. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een paar gevonden nieuwe kinderkousjes bij J. Marijs, Nieuwstraat B 87. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. G. A. van der Hooft. Heden viert ds. G. A. van der Hooft, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Over- schie, zijn zilveren ambtsjubileum. Ruim 7 jaar heeft de jubilaris te Domburg gestaan sedert 27 Augustus 1911 staat hij in zijn te genwoordige gemeente. Dc kerk in onze dagen. Niemaiid zal in onze dagen verheugd en met, dankbaar hart het terrein van de kerk kunnen betreden en al zou ook iedereen het kunnen doen, dan nog zou ik het niet kun nen, schrijft ds. J. W. F. Ie Roy, Ned: Herv. predikant te Sloterdijk in „Ons Lampje". Ik kan begrijpen, hoe een jonge ziel die Christus zoekt, terugschrikt als zij ziet hoe veelal door kerkelijke verkiezingen of door politieke ver kiezingen het laatste korreltje leven wordt doodgewrèven. Ik geloof dat de komende vijftig' jaar voor onze kerk beslissend zullen zijn. Tal van menschen zien het vrel, maar durven het niet te zien. Waarlijk, een mensch behoeft geen statistieken, maar een liefheb bend hart om te zien, hoe het alles afschil fert, afbrokkelt. Toen ik nog als kind thuis was, hoorde ik een vriend van mijn vader, die altijd bij wijlen ds. Lutge kerkte, zeggen „Niet voordat 't Woord des Heeren op alle kansels zuiver gepredikt zal worden, zal het beter worden in Amsterdam". Sindsdien zijn wij zoo ver en nuIn 't verre Oosten bot het uit „Christus langs den Indischen heir- weg" en hier kan de kerk het niet houden. Ik geloof, dat in de groote steden veelal een moeheid over de predikers gekomen is. De oude prediker voelt zich eenzaam, want zijn vrienden zijn bij tientallen om hem wegge vallen en de jonge prediker voelt zich een zaam, want ofschoon hij het schemeren ziet, hij ziet het toch niet. Er zijn nog altijd menschen, die zich zeiven en anderen willen wijs maken, dat tal van menschen in de Herv. Gemeente van Sloter dijk vragen naar een prediking, liefst met één gezangversje. De dwaasheid van die redeneering is nu toch langzamerhand wel duidelijk aan het licht gekomen, immers er waren jl. Zondagavond naar schatting een kleine honderd menschen in de kerk, toen er te Sloterdijk een confessioneele predikant op trad, terwijl er driehonderd minstens hadden moeten zijn. De verontschuldiging dat het zoo koud was gaat jammer genoeg niet op. Die verontschuldiging zou misschien hebben kunnen gelden, wanneer er een predikant ge sproken had, die het liefst gezangen laat zin gen. Hoorde ik voor eenige dagen nietnog in allen ernst beweren, dat de menschen die by ethische dominees kerken, o zoo gemakkelijk van de kerk thuis blijven. Als er ijs in de grachten ligt gaan zij rijden, en als de zon op het veld zou steken, gaan zij tennissen en des avonds om zeven uur zijn de menschen van den „halven Dominee" (zoo worden de ethische dominees veelal genoemd, halve do minee met het diner nog niet klaar, zijn zij juist toe aan het derde gerecht. Menschen van de „volle Waarheid" laten zich niet zoo spoedig afschrikken, die zijn veel getrouwer. Ik wil het gaarne gelooven, maar dan uitge zonderd Zondag 3 dezer, des avonds om half 7 tóen er in „Westerwijk" voor mij een confessioneele collega uit Amsterdam voorging". Het Leger des Heils. De rechtskundige raadsman van generaal Booth heeft in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad van het Leger des Heils het standpunt van den generaal uiteen gezet. De getuigen, onder wie bekwame ge- neesheeren, verklaarden dat de generaal fy siek in staat is het Leger te leiden. Naar wordt vernomen stelde generaal Booth voor het aan den Hoogen Raad over te laten zijn eventueelen opvolger aan te wij zen, op voorwaarde dat men hem zijn com mando onder een licht gewijzigden vorm zou laten uitoefenen. Desniettemin besloot de Raad met 52 tegen 5 stemmen den generaal zijn commando te ontnemen. Het besluit werd genomen, daar de Raad van meenning was dat de generaal niet in staat is zijn ambt langer te vervullen. Vier leden onthielden zich van stemming. De Raad zal zich thans met de verkiezing van een nieuwen leider bezighouden. Een nader Reuter-telegram meldt, dat de Hooge Raad commisioner Higgins, chef van den generalen staf, heeft gekozen tot opvol ger van generaal Booth. RECHTSZAKEN De overval in de Willebrordusstraal te Rotterdam. De advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof heeft gisteren bevestiging ge vraagd van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, d.d. 4 December jl., waarbij de 26-jarige los-werkman A. S., gedetineerd, wegens poging tot diefstal onder bedreiging- met een revolver, is veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Het betreft hier den overval in den avond van den 7en Juli van het vorige jaar op den kassier van de bakkerij De Stan daard, aan de Willebrordusstraat te Rotter dam. Herhaaldelijk in gevaar brengen der verkeersveiligheid. Voor den kantom-echter te 's-Gravenhage is behandeld de zaak tegen een automobiel handelaar, wien ten laste gelegd was, dat hij in den nacht van 31 October jl. op het Spui te 's-Gravenhage met zijn automobiel de vei- LOUIS DOBBELMANN-ROTTERDAn ligheid van het verkeer in gevaar gebracht heeft en zich vervolgens met groote snelheid heeft verwijderd, waarop een spannende jacht tusschen den automobilist en de politie volgde. Tot slot werd de auto op den Kneu terdijk aangehouden. Een groot aantal getuigen was verschenen. De ambtenaar van het O. M. wees op de talrijke veroordeelingen, welke verdachte reeds achter den rug had. In verband hier mee eischte spreker een zware straf en vroeg veroordeeling tot een geldboete van 1000 subs. 3 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs van verdachte voor den tijd van twee jaar, wegens recidive. De kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch tot 1000 boete subs. 3 maanden hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 2 jaar. MARINE EN LEGER De torpedoboot jager „Kortenaer" onder be vel van den luitenant ter zee le klasse J. La* gaay is 8 Februari te Georgetown aangeko- komen. Luitenant ter zee 2e klasse O. de Booij, on* langs uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaatst bij de onderzeedienstkazerqne te Willemsoord. De officier-vlieger 2e klasse L. H. Blink, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, is; gisteren daarheen vertrokken. Majoor H. J. Karei, van den staf der artil lerie, die is overgeplaatst van 's-Gravenhage naar Den Helder, met bestemming voor de functie van hoofdinstructeur bij het regi ment kustartillerie, zal 15 dezer zijn nieuwe functie aanvaarden. De dienstplichtigen der lichting 1929, be stemd voor de regimenten onbereden artillerie, het regiment kust- en het korps luchtdoel artillerie en aangewezen voor de officiersop leiding, die bij het vooroefeningsinstituut vóór 1 Juli in den rang van vaandrig «yn of worden aangesteld, komen 5 Augustus bij de school voor reserve-officieren der onbereden artillerie onder de wapenen en vertrekken 3 September d.a.v. weer met groot verlof. Vermindering legersterkte. Naar „de Avondpost" verneemt, wordt aan het departement van defensie een ingrijpen de wijziging der oorlogsorganisatie van het leger overwogen. De aanleiding moet zijn gelegen in de omstandigheid, dat het aantal vrijstellingen van dienstplicht en uitstel yoor eerste oefening zóó is toegenomen, dat reeds thans als vaststaande kan worden aangeno men, dat bij een eventueele mobilisatie van het leger niet voldoende dienstplichtigen ter beschikking zullen zijn om alle compagnieën op de vastgestelde oorlogssterkte te brengen. Voorts zegt het blad, dat de chef van den. generalen staf zich zeer sterk tegen 's mi nisters plan moet hebben gekant. Een ijsclub opgericht. Gisteren was te Middelburg door een ad vertentie en door omroepen bekend gemaakt, dat des avonds een vergadering zou worden gehouden op de bovenzaal van dé sociëteit „de Vergenoeging", met het doel een Ijsclub op te richten. Ongeveer een 60-tal personen hadden aan den omroep voldaan en werden welkom geheeten door den heer A. de Jonge, die zeide in de opkomst te zien, dat er voor de oprichting veel wordt gevoeld. Spr., die voorloopig nog alleen staat, heeft •voorloopige plannen bedacht, die hij gaarne voor beter geeft. Eerst zal moeten worden beslist of een ijsclub zal worden opgericht en dan zal een bestuur of commissie van b.v. 10 personen moeten worden benoemd, om de plannen verder uit te werken. Getracht zal moeten worden ook dit jaar reeds iets te doen als het blijft vriezen. Dit zal kunnen be staan uit het schoonvegen van een vest, waarop dan de leden en zij, die bijv. 25 cent betalen, kunnen rijden, maar ook andere personen kunnen volgens mededeeling van

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1