Firn Dn Tandarts SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT te Philippine op 30 September 11. ten nadeele van D. Temmerman, 25 boete subs. 25 da gen hechtenis. Ra G., 63 jaar, huisvr. E. M., te Clinge, verdacht van beleediging van A. M. Delein te Clinge op 22 December 11., 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. H„ 26 jaar, P. d. B., 21 jaar, P. G., 25 jaar, M. d. P., 19 jaar, arbeiders te Colijns- plaat, verdacht van mishandeling van C. Gast te Colijnsplaat op 26 December 11., eisch voor ieder f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak 6 Februari, D. d. R., 31 jaar, leurder te Clinge, ver dacht van beleediging van een veldwachter te Clinge op 30 December 11., f 15 boete subs. 25 dagen hechtenis. P. J. V., 55 jaar, metselaar te Clinge, ver dacht van huisvredebreuk in de woning van P. Hageman te Clinge op 31 December 11., 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. J. A. v. V.„ 18 jaar, werkman te Clinge, verdacht van mishandeling van J. v. d. Berge, te Clinge, op 29 December 11. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. W. F. M., 20 jaar, werkman te Zierikzee, verdacht van mishandeling van M. Haze te Zierikzee op 26 December 11. en J. Bouman te Zierikzee op 25 December 11., 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. D. H., 20 jaar, arbeider te Westkapelle, verdacht van mishandeling te Westkapelle op 1 Januari 11. van K. Huibregts 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. d. B., 45 jaar, werkman te Rilland Bath, verdacht van mishandeling van C. Kalle te Krabbendijke op 31 December 11., 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. P. v. L„ 25 jaar, voerman te Hontenisse, verdacht van mishandeling van J. Vleeskens te Hontenisse op 1 Januari 11., 10 boete subs, 10 dagen hechtenis. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse G. N. H. baron van Till is van zijn plaats bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terugge keerd. De luitenants ter zee 2e klasse F. J. E. Krips en*P. A. de Boer zijn, resp. van Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en Z 6, overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord. In verband met het einde dezer maand op komen voor eerste oefening van de le ploeg der zeemilitie 1929 wordt de marinekazerne te Willemsoord 15 dezer in dienst gesteld. Onder zeer groote belangstelling had gis terenmiddag op het kerkhof te Huisduinen de teraardebestelling plaats van wijlen den hoofdofficier van administratie 2e klasse L. Hollaar. De minister van defensie had zich doen vertegenwoordigen door zijn marine-adjudant luitenant ter zee le klasse Heydt. Aan de groeve heeft het woord gevoerd de comman dant der marine, vice-admiraal L. Quant, die den eenvoud, de plichtsbetrachting en de bescheidenheid van den overledene releveerde. Namens het corps officieren van administra tie heeft hoofdofficier Van Dam gesproken, die den overledene kenschetste als een ern stig werker en een prettig kameraad. De ad judant-schrijver Beversluis tenslotte, heeft namens het corps schrijvers woorden van hartelijke waardeering aan den goedhartigen, .weiwillenden chef gewijd. Tenslotte heeft een zwager voor de laatste jeer den bloedverwant bewezen, bedankt. De begrafenis had plaats met militaire eer. Biljarten. Uitslag kampioenschap ,Vlissingen In hotel „Monopole" alhier R, Mulder 150 punten in 34 beurten, gemid deld 4.42, hoogste serie 19 C. Notenbaard p7 punten in 34 beurten, gemiddeld 2.27, hoog ste serie 20. C. Hoornickx 150 punten in 37 beurten, ge middeld 4.06, hoogste serie 17 R. Peeman JL49 punten in 36 beurten, gemiddeld 4.14, Jioogste serie 19. Hedenavond voortzetting. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. In het Engelsche Lagerhuis werd aan mi nister Chamberlain, den kanselier van de Schatkist, gevraagd, of het de politiek der faegeering was, de regeling van de kwestie der Schadevergoedingen te verbinden met het Vraagstuk van de ontruiming van het Rijn land. Hij antwoordde het volgende De re geering wenscht evenzeer een definitieve re geling van de kwestie der schadevergoedin gen te verkrijgen als de spoedige ontruiming van het Rijnland. Met beide kwesties zijn groote moeilijkheden verbonden, doch het lijdt geen twijfel dat overeenstemming ten aanzien van eerstgenoemde overeenstemming ten aanzien van laatstgenoemde zou verge makkelijken. In dien zin zijn de beide kwes ties onvermijdelijk met elkaar verbonden, doch de Engelsche regeering zal alle moge lijke hulp verleenen om beide kwesties te fegelen. In den jongsten Italiaanschen minister raad heeft Mussolini aan zijn gebruikelijke verklaringen over de buitenlandsche politiek een korte verklaring toegevoegd over den ^ègenwoordigen stand der Duitsche herstelbe- Bprekingen. Deze verklaringen zijn eerst nu openbaar gemaakt. Na geconstateerd te hebben, dat het her- Stelprobleem nog immer het internationale politieke leven beheerscht, zeide hij, zinspe lend op de aanstaande zitting der expert commissie, dat het fascisme wil blijven, wat het in de diverse ontwikkelingsperioden van het herstelprobleem getoond heeft te zijn, een vruchtbaar element van den economi- schen heropbouw en der stablllseerlng van Europa, zonder parti pris, toegankelijk voor iedere billijke en verstandige oplossingsmo gelijkheid. Van zijn kant verwacht Italië van anderen dat bij de nieuwe regeling van Duit-schland's betalingen ook Italië zijn rechtmatige aan spraken zal zien verwezenlijkt, overeenkom stig het exposé onlangs in het memorandum van 12 November jl. gegeven, toen Italië zijn standpunt ten aanzien van het Geneefsche besluit uiteenzette. POINCARé CONTRA STRESEMANN. Het Fransche persbureau preciseert naar aanleiding van het commentaar van btrese- mann op Poincaré's jongste rede in de Ka mer, de woorden, die de premier heeft ge sproken. Poincaré citeerde een artikel van prof. Manner, leider van de gewestelijke groep Baden der Pan-germanistische Unie, waarin v/erd gezegd, dat de Duitschers in het bui tenland, die aan de grens van Duitschland wonen, Duitsche minderheden vormen, zooals Elzas-Lotharingen. Poincaré houdt vol, dat het cijfer 94 mil- üoen mark, dat hij noemde als het bedrag, dat Duitschland voor zijn propaganda in het buitenland uitgeeft, overeenstemt met dat in de Duitsche begrooting van 1927, hetwelk 94 millioen 548.720 mark bedroeg. Hij voegde er echter aan toe er niet aan te twijfelen, dat de officieele diensten in Duitschland geen betrekkingen met de El- zasser autonomisten onderhouden. DUITSCHLAND EN HET KELLOGG-PACT In den Duitschen Rijksdag-Jieeft minister Stresemann het woord gevoerd over het Kellogg-pact. De minister wees er op, dat de rijksregeering niet geaarzeld had het besluit te nemen om als eerste der regeeringen het Amerikaansche voorstel onvoorwaardelijk goed te keuren. Zij had daarbij de overtuiging dat dit pact niet alleen niet in strijd was met de reeds bestaande overeenkomsten, maar veeleer de grondslagen van die verdragen kon versterken. Duitschland heeft ook verder door zijn houding de ontwikkeling van het voorstel bevorderd, welke leidde tot de plech tige onderteekening op 27 Augustus 1928. De ten deele moeilijke en ingewikkelde bespre kingen zijn tenslotte slechts een bewijs, dat de er bij betrokken regeeringen het Ameri kaansche voorstel niet slechts als een gebaar en betooging beschouwen, maar als een ge wichtig bindende daad. Minister Stresemann eindigde met den wensch uit te spreken, dat het pact er toe moge bijdragen de tegenstellingen tusschen de volken op vredelievende wijze weg te ne men en dat het de inleiding moge worden tot een nieuw tijdperk. GERUCHTEN OMTRENT TROTSKI. Te Constantinopel doen geruchten de ron de, dat Trotski met zh geheele gezin en be geleid door twee Sovjet-ambtenaren Vrijdag jl. aan boord van een koopvaardijschip van Odessa naar Constantinopel zou zijn vertrok ken. Volgens andere geruchten zou het schip vermist worden en Trotski verdronken zijn. Van» of f icieele zijde te Moskou wordt echter medegedeeld, dat alle geruchten omtrent het verdrinken van Trotski en omtrent zijn ver trek uit Rosjet-Rusland onzin zijn, aange zien Trotski zich nog steeds in de Sovjet- Unie bevindt. VATICAAN EN QUIRINAAL. Volgens een bericht uit Rome aan de „Dai ly Tel." heeft thans de Italiaansche regeering een overeenkomst met het Vaticaan gesloten, waarin de souverelniteit van den Paus erkend zal worden over de huidige bezittingen van het Vaticaan, d.w.z. het Vaticaan zelf, de tui nen van het Vaticaan, den St. Pieter, en al de kerkelijke paleizen in Rome, als de Pro paganda Fide, het Seminario Romano, welke sedert 1870 eigendom waren van den Itali aanschen staat en waarvan alleen het ge bruik aan de kerk gelaten was. Voortaan zul len al deze paleizen en instellingen deel uit maken van den kerkehjken staat. Evenzoo zullen het Lateraan en de Scala Santa weer tot den kerkelijken staat behooren. Tusschen Vaticaan en Lateraan zal een weg tot het Pauselijk grondgebied gaan behooren (beheer en onderhoud blijven nochtans voor rekening van de Italiaansche regeering), welke achter de Porta Cavaleggiri van de muren van het Vaticaan loopt naar de Via Aurelia tot aan de poort van den heiligen Pancratius, van daar loopt hij op den Tiber toe en daarover heen naar de Aventio, dan naar de Monte Allo en vervolgens rechtaf op het Seminario Romano, het plein van Sint Jan in La tranen en de Scala Sancta. De Paus zal dus met de zen weg, die bulten Rome om loopt, van den St. Pieter naar het Lateraan over eigen grondgebied kunnen komen. - Op den Amstel, achter het clubhuis der roeivereeniging Nereus te Amsterdam heeft gisterenmiddag om vier een ongeval plaats gehad, waarvan de afloop gunstig is te noe men, aldus meldt „de Tel." Daar waren twee jongens resp. 10 en 11 jaar oud, met een meisje van ongeveer dienzelfden leeftijd aan het schaatsenrijden, toen plotseling het ijs, dat daar zwak was, scheurde. Het drietal ge raakte te water. Op hun hulpgeroep kwam een 25-jarige man toesnellen. Deze, geen kans ziende met het oog op de onbetrouwbaarheid van het ijs, er over te loopen, legde eenige planken uit en schoof zich daar langs voort. Hij slaagde er in de beide jongens te redden en behoedd hen alzoo voor verdrinken. Het meisje kwam er zonder moeite uit. De beide jongens zijn met een particulieren auto naar hun woning gebracht. Wie het meisje ge weest is, weet men niet, daar het, toen het op den wallekant arriveerde, hard weg liep. Eij de reddingspogingen geraakte de red der eveneens te water, doch wist zichzelf ook in veiligheid te brengen Een deel van het Noordeinde te 's-Gra- venhage is gisterenavond omstreeks half acht een tooneel van verschrikking geweest. De poelier van no. 143 Noordeinde uit Den Haag, heeft in een kelder een bevriezingsinrichting staan. Door onbekende oorzaak is een tot die installatie behoorende flesch met zwavelzuur gesprongen. Het gevaarlijke gas drong natuur lijk eerst den winkel en de bovengelegen wo ning binnen, om daarna op straat merkbaar te worden. Men wist buiten niet zoo gauw wat er gaande was. Menigeen, die voorbij ging, kreeg het benauwd of werd door een hoestbui overvallen. Intusschen werd de brandweer opgebeld, die van de Laan Copes vlug op de plaats van bestemming kwam. Het was zaak in de wo ning door te dringen om te zien of daar wel licht nog menschen waren. Daartoe bedien den de brandweerlieden zich van gasmaskers en z.g. Keuningsmaskers. De bewoners bleken nog niet bewusteloos te zijn, maar hadden het wel zeer benauwd. Allen werden de straat op gestuurd. Men miste nog een werkman uit de poelierderij en dus werd het geheele huis doorzocht. Vooraan ging, eveneens met een gasmasker gewapend, de inspecteur-brand meester De Jager. De vermiste werkman werd gevonden op het dak en bevond zich daar in veiligheid. De moeilijke taak van de brandweerlieden was hiermede geëindigd. De flesch met zwa velzuur was intusschen leeggestroomd. On danks de gevaarlijke dampen, die uit het per ceel kwamen, stonden nog vele nieuwsgieri gen met de zakdoeken voor den neus, op straat te kijken. Toen hun nieuwsgierigheid bevredigd was en niets meer te gebeuren stond, ging men hoestende en proestende uit een. De inbraken in Noord-Brabant houden nog steeds aan. Thans is weer ingebroken in de villa van jhr. Van Meeuwen aan den Hel- voirtschen weg te Vugt. Een nachtwaker die in het park de ronde deed, stuitte op een auto, die vlak bU den ingang met gedoofde lichten verdekt was opgesteld. Toen de wa ker het voertuig naderde werd eensklaps een felle schijnwerper op hem gericht, waardoor hij verblind werd. De geheimzinnige automo bilisten dreigden hem een pak slaag te zul len geven, waarop de waker zijn politiehond op hen losliet. De auto verdween toen ijlings. Dit geschiedde om een uur. Een uur later werd te Rosmalen, een dorp op eenigen afstand van Vugt, een poging tot inbraak gedaan in den winkel van Verstap pen. De bewoners werden echter wakker en het mannelijk gedeelte maakte zich op om de ongenoode gasten met rieken en andere voor werpen te ljjf te gaan. Eer men echter een der daders kon grijpen, was de motor al weer aangezet, en de Inbrekers waren ver trokken. Daarna hebben zij nog getracht te Oss hun slag te slaan. Een van hen trachtte door een tuimelraam in een woning binnen te komen. Ook hier werd echter tijdig alarm gemaakt, zoodat de heeren echter ijlings hun tocht vervolgden. Gisterenmiddag ontdekte een banket bakker, in de 2e Egelantiersdwarsstraat te Amsterdam, dat er rook te voorschyn kwam uit de zolverdleping boven zijn winkel. De wetenschap dat in de zolderkamer een 80- jarige vrouw geheel alleen woonde, deed hem en zijn echtgenoote in grooten haast naar boven snellen. Zij vonden daar de oude vrouw in geheel versuften toestand voor een roodgloeiend kacheltje zitten, waarvan de deurtjes openstonden. De kleeren der vrouw bleken van onderen geheel weggebrand te zijnvoorts was zij ernstig aan beide armen gewond. Waarschijnlijk heeft zij nog getracht, haar kleeren met water te dooven een kraan in de kamer stond tenminste open, terwijl het water de trap afstroomde. De banketbakker en zijn echtgenoote slaagden erin, de kleeren te dooven, waarna zij den Geneeskundigen Dienst waarschuwden. Per auto van dezen dienst Is de 80-jarige in zeer ernstigen toe stand naar het Binnengasthuis vervoerd.. - Te Leidschendam is een. vijfjarig jongetje aan gasvergiftiging gestorven. Zijn moeder, die met het kind in de keuken bewusteloos op den grond lag, kon door toepassing van kunstma tige ademhaling weer tot bewustzijn worden gebracht. Een 68-jarige juffrouw te Rot terdam is tegen een motorwagen geloopen. Zij heeft een schedelbreuk gekregen en ls kort daarna overleden. De juffrouw was hardhoo- rend en heeft vermoedelijk de tram te laat opgemerkt. - Een 35-jarige man uit Schie dam, die werkzaamheden verrichtte bij de N.V. de Wit's Dekenfabrieken te Helmond, ls van een steiger gevallen en dadelijk gedood. De man was gehuwd. Pon heer, wonende te Maassluis, was aan het schaatsenrijden op het Vliet nabij Boxmeer, toen hij plotseling in een wak geraakte. Onmiddellijk werden po gingen in het werk gesteld om den drenke ling te redden, doch toen men hem na eeni gen tijd uit het water had gehaald, was hij zoo door het koude water verstijfd, dat hij spoedig daarna overleed. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is op de Leidschevaart bij Warmond de 15-jarige de V. uit Sassenheim in een bijt gereden. Zijn vriendje, de ^"Ja rige de B., eveneens uit Sassenheim, trachtte den drenkeling te hulp te komen en geraakte daarbij eveneens te water. Beide Jongens ver dwenen in de diepte. Te Leiden zijn 4 ar tilleristen door het ijs van het Galgenwater gezakt. Zij werden met moeite gered. Xe Weenen maakte dezer dagen een ka mermeisje kennis met een jongen man, met wien zü afsprak, om samen naar de bioscoop te gaan. Het trof, dat den afgesproken avond mijnheer en mevrouw eveneens uit waren. In de bioscoop hield de aardige jongeman het handtaschje van zijn nieuw vriendinnetje j vast en zóó boeiend was de hoofdfilm, dat het meisje niet bemerkte, dat de jongeling het taschje opende en er den huissleutel uit haalde, dien hij aan een anderen jongeling, gezeten aan zijn linkerzijde, ter hand stelde. Deze stoiyi ongemerkt op, begaf zich regel recht naar het huis waar het meisje diende, ontsloot de straatdeur, roofde daarbinnen links en rechts, wist zelfs alles nog in veilig heid te brengen.... en daarna weer net bij tijds in de bioscoop terug te zijn om de dra matische ontknooping van de hoofdfilm bij te wonen. De sleutel ging, steeds onopgemerkt, weer in het taschje, en toen het meisje eindelijk weer thuis kwam, werkte het slot als gewoon en was er niets abnormaals te bespeuren, dan alleen dat een groot aantal kostbaar heden verdwenen was. Slechts een gelukkige ingeving van het meisje, dat argwaan kreeg jegens haar cavalier en snel combineerde, leidde tot arrestatie van dezen en van zijn vriend, die na lang verhoor door de mand vielen. Men maakt zich te Tromsö zeer be zorgd over het lot van een tiental vischkot- ters met een bemanning van in totaal onge veer 100 koppen, die sedert een week in de Malangerfjord ingevroren zijn. Aanvankelijk had men gehoopt, dat het mogelijk zou zijn, de kotters met een motorboot te halen, wat echter niet gelukt is. Men vreest, dat, indien een storm op zee losbarst, het ijs zal breken en de schepen stukgeslagen zullen worden. Aan het ministerie van handel is verzocht een ijsbreker te zenden en ook de noodige ontplofbare stoffen ter beschikking te stel len om het ijs, dat 12 duim dik is, te laten springen. Zaterdag is ingebroken in de kantoren van de Rheinische Chamotte- Dinawerke te Ottweiler. Een der dieven heeft zich waar schijnlijk laten insluiten en heeft zijn helpers toegelaten. De 400 K.G. zware brandkast v/erd uit een venster, dat zich circa 4 /2 meter bo ven den beganen grond bevindt, op een vrachtauto geladen en later autogenisch open gesneden teruggevonden. De inhoud, bestaan de uit 125.000 francs in contanten, was ver dwenen, terwijl effecten ter waarde van 75.000 francs op eenigen afstand van de brandkast werden teruggevonden. Twee ver dachte personen zijn reeds gearresteerd. Door de sprekende film gebeuren er in Hollywood soms rare dingen. Onlangs moest voor een filmbeeld een haan kraaien, maar hij vertikte het. Tenslotte liet men iemand komen, die dieren getrouw kon nabootsen. De man kraaide den weerbarstigen haan wat voor in de hoop, dat deze zou antwoorden. De haan boog echter zijn kop op zij, luisterde aandachtig en keek zijn concurrent ver bluft aan. Toen kwam men op het idee, dat de haan wel zou gaan kraaien als hij den man niet zag. Deze laatste ging een eind verder staan en kraaide daar lustig verder. Edoch juist toen de haan aan het kraaien wilde slaan, brak de menschelijke kraaistem plotseling af. Wat de oorzaak daarvan was Wel er was een politieagent gekomen, die den kraaienden man meenam naar het politiebureau, omdat hij dacht met een dwaas te doen te hebben. Ter dood veroordeeld.— Te Liverpool is een man van 21 jaar, Clarke genaamd, alias Kennedy, die bekend heeft schuldig te zijn aan moord op een 47-jarige weduwe, na een behandeling van zijn zaak in 4 minuten 30 seconden ter dood veroordeeld. De Londensche nacht clubs. De zaak tegen den Londenschen politie-agent Goddard schijnt een opzienba- renden nasleep te zullen krijgen. Naar ver luidt moeten talrijke personen uit de hoogere kringen door de zaak in opspraak gekomen zijn. Tijdens het proces moet van zekere zijde zwaar met geld gewerkt zijn. In verband met de vele overtredingen, waaraan de nacht clubs zich schuldig maken, heeft het minis terie van binnenlandsche zaken een lijst op gesteld van vreemdelingen, die uit het land gezet zullen worden. Eenige Italianen zijn reeds op de boot gezethun gezinnen zullen hen dezer dagen volgen. Gisterennacht heeft de politie een inval gedaan in een nachtclub te Whitechapel, een van de verdachte buur ten van Londen. Dertig personen zijn daarbij in hechtenis genomen. De politiemacht, die hier voor op de been was gebracht, was bijna te klein om het vele gespuis, dat de aange houdenen wilde bevrijden, op een afstand te houden. MR, L. P. M. H. BARON MICHIELS VAN VERDUYNEN f 's-GRAVENHAGE. In het Zuiden van Frankrijk is op 73-jarigen leeftijd overleden mr. L. P. M. H. baron Michieis van Verduy- nen, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, oud-raadslid en oud-wet houder van 's-Gravenhage, oud-lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Van 1888 tot 1904 had de overledene zitting in de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Breda en was gedurende den laatsten tijd van zijn Kamerlidmaatschap voorzitter van de Katholieke Kamerfractie. In tal van andere functies is baron Mi chieis van Verduynen zeer nuttig werkzaam De ontslapene was commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. UITVAART DR. WILLEM ROYAARDS. AMSTERDAM. (V. D.) Grauw en somber zooals ook het weer heden is, is het om en in den Stadsschouwburg, waar de laatste plech tigheid voorafgaande aan de uitvaart van dr. WiUem Royaards, plaats heeft. Van het ge bouw uit, waar de beroemde kunstenaar roem en eer oogstte, hingen de nationale vlaggen halfstok en binnen was het, waarheen men zijn oogen ook richtte, rouw- en nog eeJ rouwdoek met zilverlinten afhangende. Ifa^! groote hal, waar bij andere rouwplechtighe, den de chapelle ardente is opgesteld, zijn kransen en bloemstukken opgesteld die str? het graf op Westerveld zullen dekken, in zaal, waar vanaf half 10 de autoriteiten] vrienden en bekenden binnenkomen, ligt <J het tooneel voor de stalles de eikenhouten kist met zilver gemonteerd, opgebaard. Op baar liggen bloemen van zijn vrouw en k deren en daaromheen weer veel kransen en bloemstukken, w.o. een met zwarte linten van Willem Mengelberg, uitgespreid. Meer 100 kransen zijn door vereerders en vrienden toegezonden. In de hal is een afgebroken zuil, met bloemen versierd, opgesteld, die de fantf. lie Boissevain heeft laten aanbrengen en daarnaast staat een bronzen beeld, door den beeldhouwer Andriessen vervaardigd. Van de vele bloemstukken noemen we die van de directie van den Stadsschouwburg directie Vereenigd Tooneelartisten Vereenigd Too. neeldirectie Concèrtgebouw Arti et Ami. citeae directie en leerlingen TooneelschoolI N.V. Het Nieuw Ned. Tooneelde Schouw- bürgcommissies te Groningen en Arnhem, Voorts kransen van Jeanne en Willem Kloos Jeanne Reyneke van Stuwen prof, Vogelzang prof. KlophouwerColnot en Poon Louis de Vries Magda Janssen Bart KreeftLouis Saalborn Oscar Tourniaire John GoubotElias van Praagde directie van het Schouwtooneeldr. Willem Mengel berg Cor Ruijs en Tilly Lus het Utrecht- sche Studentencorps Vereen, van Letter kundigen de Architecturenvereen. „Arti et Amicitea" de commissie van beheer van den Kon. Schouwburg en zeer veel particulieren. Voor den Schouwburg vormden zich om 10 uur reeds groepjes menschen om de uitvaart te zien. Deze groepjes groeiden meer en meer aan, naarmate het tijdstip naderde van de beëindiging der plechtigheid in den Stads- schouwburg. Om half 11 begon de politie het Leidsche Plein af te zetten. Dsarna vertrok ken reeds 2 auto's vol met bloemen en kran sen om zich op te stellen aan de Stadhou derskade. In de Schouwburgzaal, die om 10 uur ge heel gevuld is, merken we verschillende auto riteiten op, o.m. den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Waszink, en den chef der kunstafdeeling, Visde wethouders Ketelaar en Rutgersden burgemeester van Utrecht, Fockema Andreae en als vertegen woordiger van de universiteit te Utrecht, die indertijd dr. Royaards het eere-doctoraat heeft verleend, dr. Vogelsang. Verder mer ken. we op alle kunstzusters en -broeders vati dr. Willem Royaards als leden en anderszins. De Amsterdamsche universiteit is vertegen woordigd door den voorzitter, professor De Meijere en den secretaris, prof. Scholtema. Van de voornaamste actrices en acteurs noemen we Annie van Ees, Cor van der Lugt Melsert, Louis de Vries, Saalborn. Prof. Van Vollenhoven vertegenwoordigt de academie van kunsten en wetenschappen en jhr. Sand- berg is er namens de commissie van die aca demie. Ook is dr. F. M. Wibaut aanwezightf heeft met zijn echtgenoote plaats genomen in de Koninklijke loge, waar ook de minister is gezeten. Om precies 10 uur zet het Concertgebouw orkest, onder leiding van Corn. Demper, het laatste gedeelte van Mahler's „Das Lied von der Erde" Herabschied in en als het kla gend afscheidslied is ingezet, komt de zoon van dr. Royaards, gevolgd door de andere familieleden, binnen. Zij nemen plaats op de eerste rij der stalles. Onder ademlooze stilte wordt de muziek aangehoord. Nu en dan wordt deze plechtige stilte onderbroken door gesnik, bij velen door aandoening niet te on derdrukken. Ongeveer 40 minuten duurt deze plechtigheid, waardoor allen diep ontroerd zijn. Als de muziek verstomd is, geeft de heer Dopper een sein aan het orkest om op te staan en dit sein wordt niet alleen door de orkestleden, maar door alle leden in de zaal begrepen en opgevolgd. Twee minuten blijven allen onder ademlooze stilte staan. Ontroe rend Ls de stilte, die hierdoor wordt verwekt. De schoonste redevoering door den meest ta- lentvollen redenaar uitgesproken zou niet in staat zijn geweest zulk een indruk te maken als deze stilte. Het is 10 minuten voor 11 als de bidders in de zaal komen en na de bloemen buiten ge bracht te hebben, wordt de kist uitgedragen. Onmiddellijk hierop verlaat de familie Royaards de zaal. Als de plechtigheid is af- geloopen en de rouwstoet reeds in beweging is, loopt de Schouwburg leeg. Om kwart voor 11 rijdt de ïijkauto voor den Stadsschouwburg. Vele kransen worden op de eikenhouten kist gelegd, die intusschen in den auto is geplaatst. Andere bloemen wor den in open auto's gestapeld. Langzaam rijdt de Ïijkauto het Leidsche Plein op. Een groote menigte, die zich aan beide kanten van het Leidsche Plein heeft geschaard, ontbloot bij het passeeren van den auto met het stoffelijk overschot, eerbiedig het hoofd. Vijf volg auto's sluiten zich achter den Ïijkauto aan. Precies om 11 uur zet de stoet zich In bewe ging om langs de Nassaukade, waar ook zeer velen langs de trottoirs zijn geschaard, de De Clercstraat te bereiken. Van hier uit gaat het in snel tempo naar de begraafplaats Wes terveld. Tusschen half 1 en 1 uur zijn de vele vrien den en vereerders van wijlen dr. Royaards op de begraafplaats Westerveld aangekomen om den overleden meester van het tooneel de laatste eer te bewijzen. Allen hebben zich in cirkelvorm om het graf geschaard, dat onder een zwaar bemosten eik boven op een heuvel is gedolven. Als vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin trad jhr. mr. W. A van Riemsdijk, kamer heer in buitengewonen dienst, op. Vertegen woordigers van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage hebben zich bij de vele belangstellenden gevoegd, waarvan de meesten ook het plechtig afscheidsconcert in den Stadsschouwburg hebben bijgewoond en waaronder bovendien nog werd opgemerkt fr, vos, lid van de Tweed jd van den gemeenteraai jmmissarissen van het NI an andere personen. I Als de vele belangstellej laan, verschijnt de f begraafplaats. Zij gzi... jor de geopende groeve, jjn voorafgegaan, kransei ende, anderen hebben de I Iragen. Daarachter vol! fa de vier zoons, terwijl dl [oten door kunstbroeders I Onmiddellijk nadat de f J ls geschaard en de kist is I ir, Van Riemsdijk naar I jens H. M. de Koningin J {itte seringen, Aiironskl aaraan een wit lint is bef >ud met een kroon en el In gedachten staan allel roeve. Mevr. Royaards I joode rozen, dat zij bij zl iudsten zoon, die de bloerr |p het graf legt. Als oudste zoon bedank belangstelling met deze p. M. de Koningin dat z Jan mijn vader heeft wi rerzoek dien dank aan I jen. Ik dank alle autoriti yezig zijn en alle vriende iet aanwezig zyn, voor teun aan mjjn vader geg Hiermede was de droe DRANK OF Mil [AMSTERDAM. (V. D.) f e St. Nicolaasstraat heef r een drama af gespeel !(]n daar op een kamer aakt van spiritus. Zij wl ironken en hebben toen f vond ze op de tweede veij J)e beide mannen lagen longste, een man van 341 «nder, een gepensione* itomdronken. De politie pieegenomen en het lijf }nan naar het gasthuis la j Uiterlijk waren geen tl e bespeuren. Uitgemaakt! man is overleden iöiank of door den twist. Nader wordt gemeld ds ji verhoor is af genome herinneren wat er gebeu In plaats van ka .Ondertrouwd LOURENS C. en i ELIZABETH Pj IDen Helder. Vlissingen, Oranjestrj 4 Februari 1929. 1 .Geboren JACOBUS PIJ Zoon van O. VRIENC H. VRIENC Vlissingen, 3 Feb Heden overleed kalm, onze innigj Echtgenoote en MAATJE BLOf inden ouderdom v| A. VAN DEN B| COBA. JAN. 0. en W. Souburl 5 Febrc Ritthemsche strad Algemeene kenniA houdt morgei avond-spreekt! Een groot

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 2