DE EN HET I HOR! MM 1 ril H /ok voor kinderen RADIO-RUBRIEK VOOR DE VROUW Uw Zei B!3 DE Vale kinderen lusten niet gaarne pepermunt. Een uitzondering hierop vormt PEPERMUNT omdat deze, dank zij de origineele samenstelling, geen scherpsn of bitteren bijsmaak heeft. de katholieke gewenschte reorganisatie van het hocgere onderwijs in ons land over te gaan, dan begrijpt men spoedig, welk een te leurstellend geluid de verkiezings-trompet der Christelijk-Historischen laat vernemen. De vorst- cti ijsperiode. De weerkundige mededwerker van „het Vaderland" schrijft De vorst- en ysperiode in deze maand is een van de laagste van de laatste 20 jaren ge weest. Ka eenige dagen van koud weer vroor het voor de eerste maal in den nacht van den len Januari en hiermede werd, hoewel de Nieuwjaarsdag dooi weer bracht, de vorst periode ingeluid. De volgende twintig nach ten, met uitzondering van die van den 14en en van den I9en, was de minimum-tempera tuur beneden het vriespunt, zoodat wij kun nen zeggen, dat de vorstperiode 20 dagen ge duurd heelt. Deze is op een 11a de langste sedert 1910-1911 geweest en wordt alleen in lengte overtroffen door die van 14 Januari tot 9 Februari 1917, die 27 dagen duurde en die veel lagere temperaturen bracht, dan nu het geval is geweest. Wij hebben nl. in de nu afgelopen vorstperiode slechts 8 dagen (in 1917 24) gehad, waarop de hoogste tempera tuur overdag beneden het vriespunt bleef Dit is in verband met de vorming van ijs na tuurlek heel belangrijk, daar zij op zulke „ijsdagen" (met een max. temperatuur be neden 0) onafgebroken voort kan gaan in tegenstellng met die dagen, waarop de ijs- vorming door de positieve overdag-tempera- tuur onderbroken wordt. Een strenge nacht kwam slechts eenmaal voor, nl. die van den 12en met 13 gr. C (9 F.), waarin de zg. thermometer in het gras 15.5 gr. C. (4 F.) aanwees. Verder waren d9 nachten van den 9en met —9 gr. C. (16 F.>, van den 17en met 10.2 gr. C. (14 F.) en van den 18en met 11.7 gr. G. (11 F.) in het gras bevorderlijk aan de ijsvorming. In het alge meen was echter de vorst gering tot matig. In de bovengenoemde vorstperiode van 1917 vroor het heel wat harder. De laagste tempe ratuur was toen 15.5 gr. C. (4 F.) in den nacht van 3 Februari, toen de thermometer in het gras tot 18 gr. C. (0 gr. F.) daalde. In die periode was het gemiddelde der dagelij k- schc gemiddelde temperatuur 4.2 gr. C. (24 F.>, nu slechts 0.5 (31 F.), terwijl de ge middelde minimum-temperatuur in 1917 7.5 gr. C. (18 F.) en nu 4.2 gr. C. (24 F.) be droeg. Het verschil is nogal groot en ver klaart voldoende waarom in de nu afgeloo- pen vorstperiode zoo weinig berijdbaar ijs ge vormd is. EILANDEN DIE VERDWIJNEN. Een Noorsche expeditie, die zich gedurende een jaar in de Zuidelijke Poolstreken heeft opgehouden, heeft kort geleden medegedeeld, dat twee eilandengroepen, die nog eenige tientallen van jaren geleden daar werden ge vonden, waren verdwenen. Wanneer men met lange geologische tijd perken rekening wil houden, dan is het aan tal verdwenen eilanden legio. We spreken thans niet van de eilanden, welke na eeuwen, langzamerhand zijn ver dwenen. We bedoelen hier meer de eilanden, die in een korte spanne tijds verdwijnen, waarbij meestal vulkanische krachten in het spel zijn. Het komt vaak bij vulkanische eilanden voor, dat ze snel ongelooflijk snel. uit den bodem der zee opstijgen en weder ver dwijnen. Zoo vernemen we nu, dat het in het jaar 1825 door kapitein Norris In de Zuide lijke Poolzee ontdekte Thompsoneiland, met de naburige kleine Chemnies eilanden, die nog in het jaar 1893 door kapitein Fuller werden gezien, van de oppervlakte volkomen zün verdwenen. Het oudste bericht over het plotselinge verdwijnen van esn eiland onder den zeespiegel, danken wij aan den Griek- schen schrijver Pausanias. Hij vertelt, dat in het jaar 184 na Christus bij een uitbarsting van den grooten onderzeeschen krater San- fcorln, toen bij deze gelegenheid het eiland Falac Kaimeni ontstond, ongeveer 40 mijlen ten noorden daarvan, het bij het eiland Lem- nos gelegen eilandje Chryse in de zee ver dween. Eveneens zonk bij een vroegere uit barsting van den geweldigen krater van San- torin zijn geheele westelijke wand onder de golven van de zee. Maar niet alleen in den Griekschen archipel zyn vulkanische eilanden snel ontstaan en snel verdwenen. Ook in het Westelijke gedeelte van de Middellandsehe Zee in de tusschen Sicilië en de Afrikaansche kust gelegen sfcra .t van Tunis ontstond in 1831 het meer dan 200 M. hooge eiland Fer- dinandea, dat evenwel weldra weer verdween evenals een 22 jaar later op dezelfde plaats gelegen eiland. Zoo verging het ook het eiland dat ongeveer 1 K.M. lang was, dat on der hevige aardbevingen in dezelfde burnt was ontstaan uit gloeiende, sissende en wal mende lavablokken, in 1891. Een gebied, waarvan men inderdaad kan zeggen, dat daar vulkanische eilanden met schrikwekkende snelheid ontstaan en ver dwijnen is de 200 tot 250 geografische mijlen, westelijk van de Spaansche kust gelegen eilandengroep der Azoren. Het betreft hier de talrijke kleine eilanden in de nabijheid van de eilanden San Miguel en. Tereira, van welke eilanden er vele, in historische tijden ontstonden, weder zijn verdwenen. Zoo ver scheen in 1638 bij het eiland San Miguel plot seling een nieuw klein eiland, dat even snel in zee verdween als een tweede in het jaar 1720 op dezelfde plaats. Niet ver daarvan, dichter bij de kust van San Jorge, werden, volgens kapitein Boids, in 1757 door onder- zeesche uitbarstingen zelfs 18 kleine eilanden gevormd, van welke evenwel, na korten tijd niets meer te zien was. In het jaar 1811 volg den weder in de nabijheid van het eiland San Miguel onderzeesche vulkanische uitbarstin gen. Daarbij geraakte het eiland in hevige beroering en uit zijn rivieren stegen groote hoeveelheden, waterdamp. Plotseling schoot toen uit de zee een geweldige zwarte zuil van asch op. Toen de hevigheid der eruptie na ongeveer een week verminderde, zag men dat zich een lange bank in zee had gevormd. Een maand later volgde ongeveer 4 K.M. meer westelijk een onderzeesche uitbarsting waarbij onder geweldig gedonder en uitbar stingen, een geweldige aschzuil uit zee schoot Vier dagen lang duurde de uitbarsting en daarna zag men dat om den krater zich een ongeveer 100 M'. hoog eiland had gevormd. De bemanning van het Engelsche fregat „Sabi- na", welke zich toevallig in de nabijheid be vond, toen het eilandje uit de zee te voor schijn kwam, gaf het den naam van het schip en verklaarde het dadelijk door een Engelsche vlag er op te planten, als Engelsch bezit. Doch reeds in October van hetzelfde jaar begon het eiland al kleiner en kleiner te worden en is thans weer geheel verdwenen. Een ietwat bestendiger van duur, doch thans ook al weer onder den zeespiegel ver dwenen eiland was het eiland Joanna Bogos lawa, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan aan de Beringzee. Het had zich ge vormd om een onderzeeschen krater onder buitengewone herige aardbevingen en gewel dige vulkanische uitbarstingen, waarbij eeni ge gloeiende lavablokken 30 mijlen tot het eiland Umnak werden weggeslingerd. Dat was in Mei 1796. Daar de uitbarsting vele jaren aanhield had het en-nd in het jaar 1819 een omtrek van 4/2 geografische mijlen bij een hoogte van 660 meter bereikt. Toen Tebenkoff in 1832 het eiland bezocht bezat de krater nog slechts een hoogte van 500 meter en zijn wanden dreigden ineen te storten. Thans gaan de golven der zee weer over den toenmaligen krater van Jonna Bo- goslawa. Maandag 28 Januari. Hilversum 1071 M. 10.00—10.15 Morgen wijding. 12.15—2.00 Concert door het Boris Lensky-trio. 2.002.45 Literaire voorlezing (Couperus). 2.454.45 Aansluiting van de City-bioscoop Den Haag. 4.455.00 Gramo- foonmuziek. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.00— 7.15 Concert door het Omroeporkest. 7.15 7.45 Engelsche les. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Debussy con cert. Het Concertgebouw-orkest onder leiding van Pierre Monteux. 9.00 „De Kofslachter", blijspel in 3 bedrijven van O. Walther en L. Stein. Opgevoerd door het Schouwtooneel. 10.30 Persberichten. 10.4511.30 Gramofoon- muziek. Hulzen, 336.3 M. (na 6 uur 1852 M.) 11.0011.30 Ziekendienst onder leiding van ds. W. J. v. Lokhorst. 12.301.45 Concert A. J. Blokpoel-v. d Berg, organist 2.002.30 School- uitzending. 4.005.00 Ziekenuurtje onder lei ding van ds. H. Bakker. J. H. Smit-Duy- zentk inst, bariton, met orgelbegeleiding. 5.30 6.00 Literaire causerie door W. ten Kate Jzn. 7.007.30 Stenografleles. 7.*u8.00 Zang les. 8.00 Concert. Het Chr. Radio-orkest onder leiding van J. Pouwels Spreker A. MolDe sproke van Beatrijs. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balla- crinconcert (alt, tenor). 12.50 Dansmuziek. 1.20 Orgelconcert. 2.20 Voor de scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Voorlezing. 3.15 Muziek. 3.25 Voorlezing. 3.40 Muziek. 3.50 Balladenconcert (sopraan, bariton, piano). 4.35 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor padvindsfcers. 7.05 Beethoven's pianosonaten. 7.20 Literaire cri- tiek. 7.35 Muziek. 7.45 Italiaansche causerie, 8.05 Dansmuziek en variété. 9.20 Nieuwsbe richten. 925 Lezing Crime. 9.50 Nieuwsbe richten. 9.55 Populair concert. Gershom Par- kington kwartet. S. Austin, bariton. L. Tren ton, sopraan. 11.201220 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Gramofoonmu ziek. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.35—11.00 „Macbeth", van Shakespeare. Daarna kwin tetconcert. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25120 Orkestconcert. 5.055.50 Kamermuziek. 7.20 Concert. Klein Werag- orkest. Dultsche volksliederen (Rijnland) Kamerkoor en solisten. Daarna tot 1120 dansmuziek. Zeesen, 1649 M, 11.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestcon?ert. 4.506.40 Lezingen. 0.50 „Könlgskindei*muzleksprcokje in 3 acten van Humperdinek. Daarna tot 11.5e dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramo foonmuziek. 4.20 Koorconcert. 5.20 Vrooiyk concert. 6.45 „Li-Tai-Pe", opera in 3 .bedrij ven van Frankenstein. Brussel, 512 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioooncei't. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35— 10.35 Balletmuziek. Eenvoudige spoelen voor zelfbouwers. De hieronder te bespreken cylinderspoelen zijn even goed als de beste handelsspoelen maarveel goedkooper. Ze zijn bovendien met een weinig geduld en handigheid zeer eenvoudig zeil te maken. De onkosten zijn al zeer gering en beperken zich tot de uitgaven voor wat draad, voor de meeste amateurs dus wel zeer aantrekkelijk. De noodige gegevens voor het zelf vervaardigen van deze spoelen volgen hieronder. Als wikkel-lichaam kan een koker met een diameter van minumum 5 tot maximum 10 cM. gebruikt worden. De kokers kunnen ver vaardigd worden van carton, papier-maché, celluloid, eboniet etc. Wie heeft niet een bruikbaar wikkel-model, zooals teekenkoker, monsterkoker, doos van gezouten pinda's etc. Wie zooiets niet bezit kan een koker maken van teekenpapier 12 cM. cM. lang. Men rolt het papier in de breedte eenmaal om een cyhndnsch lichaam van 5/>—6 cM. diameter en plakt de overblijvende lengte met houtlijm of gom (geen gluton) totdat het geheel opge rold is. Daarna bindt men er een touw om, opdat het papier niet meer kan uitrollen. Het geheel laat men eenige dagen goed droog worden in een verwarmd vertrek (niet bij een kachel plaatsen, doch matig verwarmen) en de tweede behandeling kan geschieden. Hij moet n.l cm goede isoleerende eigenschappen te verkrijgen voorzien worden van een ver nislaag. Met een oplossing van schellak in spiritus of oude gramofoonplaten in aceton of collodium (zeer voorzichtig te gebruiken met het oog op brandgevaar) wordt de spoelko- ker 3 a 4 maal gevernist. Natuurlijk moet iedere laag droog zijn alvorens een nieuwe gelegd wordt. Ook aan den binnenkant wordt de vernis gestreken opdat geen vocht uit de lucht kan binnendringen. Wanneer de aldus behandelde spoelkoker goed droog is kan men met de draadwikkeling aanvangen. Voor het omroepgebied van 200600 en 100—2000 M. kunnen we met een antenne- en rcosterspoel volstaan, dus het verbeterd Koo- mans-schema of de inductieve detectorkop peling. Op een koker van 60 mM. diameter en 12 cM. lengte worden 300 windingen met draad van 0.15 mM. 1 maal zijden isolatie gelegd, de windingen goed naast elkaar en stevig aangetrokken. Het begin en eind der wikke ling wordt boven en onder aan den koker door twee gaatjes getrokken opdat het ge heel in zijn verband blijft. Dit is de secun daire spoel welke tusschen rooster HF1.-lamp en min gloeidraad (aarde) verbonden wordt De primaire spoel leggen we nu op de secun daire doch bewaren eenigen-afstand tusschen de wikkelingen. We nemen hiervoor 6 strook jes eboniet van 5 cM. lang en ca. 7 mM. breed. Deze worden over den omtrek van den koker verdeeld en op haar plaats gehouden met een paar elastiekjes. Er worden nu 65 windingen gelegd met draad van 0.40.5 m.M. 2 maal katoen geïsoleerd, met een af takking bij de 50e en 60e winding. Zoo'n af takking is eenvoudig te maken door een lus in het draad te leggen. Nadat de wikkeling voltooid is haalt men de lus er weder uit en soldeert den draad dubbel aan elkaar. De an tenne wordt nu aan den bovenkant van de spoel verbonden (d.i. aan den denzelfden kant waar het rooster van de H.F.-versterkings- lamp aan zit) en aarde aan den onderkant of aan een van de beidé aftaxxingen. Dit eenvoudige spoelenstel is voor afstem ming op lange-golf uiterst selectief en be spant met een variabelen condensator van 500 c.M. parallel op de secundaire wikkeling het gebied van 10001800 M. De onkosten zijn zoo gering dat ieder dit eenvoudige spoelen stel eens moet maken, het ontvangtoestel kan er slechts op vooruit gaan. APOTHEEK GEOPEND Zondag 27 Januari is de apotheek geopend van wijlen mevr. wed. A. J. VAN OCKEN- BURG, Badhuisstraat. Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEN. Van wagen en winnen. In de opvoeding moeten we voalc wat wagen om voor de toekomst iets te winnen. We hadden het over vatbaarheid van kin deren en waren het er over eens dat het 't best was de kinderen er al vroeg aan te wennen niet zoo ingebakerd rond te loopen. „Maar", zei de bezorgde moeder, die gewoon was haar eenig kind, wanneer het de deur uitging, achterna te vliegen om het zyn muts te brengen of zyn jasje wat hooger dicht te knoopen, „Maar ik. durf het niet te wagen l Ik ben veel te bang dat m(Jn jongen den volgenden dag ziek zal zyn. En als hy maar even hoest, sta ik duizend angsten uit. O die angst, die een moeder voortdurend heeft 1 Alleen al daarom durf ik het niet te wagen." In angst verkeeren is iets ellendigs, ziek zijn is niet aanlokkelijk en kan tot allerlei complicaties den weg openen. Voorkomen is heel wat beter dan herstellen. En toch.inv de opvoeding moeten we vaak wat wagen om voor de toekomst iets te winnen. Aan de toekomst wordt in de opvoeding veel te weinig gedachten zoo er al ouders zyn, die er wèl aan denken, dan leggen velen de klemtonen verkeerd of ze laten op WAARSCHUWINGEN VAN NIERZWAKTE Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijnsel van ern stige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofdpijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hart kloppingen, kortademigheid, vermagering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangeaaan zijn. Verwaarloos zulke waar schuwingen nietKom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat rij nco- dig hebben. Begin onmiddellijk met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rug pijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig sa mengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resul taten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten 1.75 per flacon. 32 te weinig mogelijkheden den klemtoon vallen. De zorgzame moeder, die voor haar kind eigenhandig ondergoed breit, omdat dit dikker en wanner is dan de machinaal geweven kleedingstukkendie 's winters haar kind de deur niet laat uitgaan alvorens zij zich overtuigd heeft, dat het een muts op, een jas aan en een wollen das om heeft, mag dan zeggen„Dat doe ik allemaal opdat mijn kind later geen ziekelijk en teer mensch zal zijn maar ze vergeet dat het kind niet zijn heele leven door een moeder achter zich heeft staan, die warme kleeren voor hem breit en zorgt dat jas of mantel hem bij zijn uitgangen altijd vergezelt. Van wie het lichaam jaren achtereen gekoesterd is, kan het niet plotseling bloot stellen aan het klimaat, dat bij ons maar zelden mild is. Daar is een heel voorzichtige training voor noodig, waarvoor niemand iets voelt. Er is niet eens moeder's gemis aan krachten, of nog erger, moeder's dood voor noodig, om het kind geen gebreid ondergoed meer te doen dragen. Het meisje, dat den kinder schoenen is ontgroeid, bedankt er voor om „zoo ouderwets gekleed te gaan". Het schaft zich dunne, veel te dunne dessous aan, met het gevolg dat het óf een stevige kou en een chronische bronchitis of iets van dien aard opdoet óf in den bloeitijd van haar jeugd al door rheumatische aandoeningen wordt geplaagd. En de jongen Hij heeft vrienden, die blootshoofds en met een enkel colbertje of trui een winfcerwandeling maken. Zal hij met overjas aan en hoed op tusschen ze in willen loopen Hij denkt er niet aan Al ziet hij er akelig bleek uit en loopt hy te klappertanden van de kou, jas en hoed laat hij thuis en doet als de vrienden, die gehard tegen weer en wind, frank en vrij, met wapperende haren en opgewekt gezicht door de ijzige winterlucht stappen. Neen, met koesteren en vertroetelen in warme, wollen kleeren, kweeken we geen menschen, voor wier gezondheid we in de toekomst geen vrees behoeven te hebben. Als we maar zorgen dat de afkoeling niet te plotseling, niet te snel is, dan kan het geen kwaad als het kind 's winters zonder pet of das buiten speelt. „Maar ik durf het niet te wagenzegt de angstige moeder, net als de moeders spraken, aan wie men het Jaren geleden trachtte duidelijk te maken dat het inbakeren van een zuigeling nergens heilzaam voor was. Maar wie niet waagt, zal ook nooit winnen. Die zal in de opvoeding juist kans hebben te verliezen. Wie het kind niet durft loslaten als het moet leeren loopen, wie het niet durft laten zwemmen, wie het niet eens met vriendjes alleen durft laten uitgaan, beeft kans dat het kind valt, heeft ook kans dat het verdrinkt als het eens bij ongeluk in het water terecht komt of dat het later niet by machte is zelfstandig op eigen beenen te staan. Waagt, in het belang uwer kinderen. Als u het niet doet, zullen zij het doen wanneer ze dé ouderiyke macht zyn ontgroeid. Maar 't gevaar hierby is dan, dat hun jeugdige roekeloosheid ze parten speelt. We zouden hiermee kunnen eindigen, maar we willen nog even zeggen, dat geen enkele moeder nu denken moet dat wy verlangen, dat zij hun kinderen, zonder behooriyk of doelmatig te zijn aangekleed, naar buiten zullen sturen. We willen alleen maar waar schuwen Vertroetel ze niet te veelKleed ze niet aan op een wyze, die ze later niet, hetzy door modewetten, hetzy door gebrek aan geld of gelegenheid, zouden kunnen doorvoeren. Waak voor te snelle en plotselinge afkoeling, de oorzaak van iedere kouvatterij en leer ook de kinderen daarvoor te waken. Deze les zal stellig gemakkelijker zyn mee te nemen op de lange levensreis dan dikke, dubbel gebreide hemden en broeken Grappige handschoenen. Handschoenen zyn allang geen los by- hangend mode-artikel meer. Van de hand schoenen wordt reeds sinds Jaren veel werk gemaakt en in de winkels kan men deze artikelen dan ook te kust en te keur krygen. Er zyn tallooze soorten materiaal en even zoovele soorten garneering, die zich bepaalt tot de omslagjes van de handschoenen. Zoo zyn er handschoenen van glacé, van gemsleer. van peau de Suède, van fyne tricotstof, van wolen er zyn kapjes van bont, van fluweel, van zijde, van geborduurde en geappliqueerde stof en dergeiyke. Bovendien zijn er handschoenen met druk- en geps- sluiting en er zijn handschoenen, die van den mantel of de japon _valt. scheidene dingen, aan den onderkant eejfl 2 vuil dan aan den bovenkant. Zoo zyn ook witte handschoenen met .een onderzijde en gele handschoenen mefcj onderkant dezelfde kleur als de bovenka Een raffia-handtaschje. (Op verzoek) Raffia heeft in betrekkeiyk korten tijd i wereld veroverd. Vroeger was een artikel raffia een zeldzaamheid en menigeen, die bossen kleurige vezels voor de ramen vanj rietwinkels zag hangen, vroeg zich af watj wel kon zyn. Thans bezit haast wel een ie iets van dat taaie, glanzende goedje, dat zoo mooi en voor allerlei doeleinden verwerken. „Geeft u ook eens een patroontje voor handwerktaschje vroeg ons een jongeda die steeds ijverig onze handwerkjes volgt, I We zyn aan 't werk gegaan en kwau tot een eenvoudig taschje, dat by het geen moeilukheid oplevert en dus zor moeite door een ieder kan worden vei digd. Aan materiaal hebben we er voor no een stukje ecru-gaas, twee bosjes raffia verschillende kleur, een stukje voering, kan zyn van zyde, satinet of damast. Het stukje ecru-gaas knippen we tot lap, die 22 c.M. breed is en 32 cM. lang. dit stukje werken we met raffia blokjes den platten steek, bijvoorbeeld over 5 drad van het weefsel in de breede en 5 dradei van het weefstel in de lengte. Hebben we eerste blokje gewerkt met platte steken, in de lengte van den lap loopen, dan werke we het tweede blokje in andere kleur steken, die in de breedte van den lap loopea Het blokje daarnaast werken we als hif eerste, het vierde weer als het tweede. By de volgende ryen zorgen we dat blokje met steken in de lengte boven ecjl blokje met steken in de breedte valt, terwifl| ook de kleuren moeten verschillen. s S5 üS is 45". SS Het volgend stad. „Dat is van China hooge muren, kameelkarava waren. De me ven, maar de van de Chins over eenzame zee bereikten immers naar S (Nadruk ve Uoman tct rost en wol Mijnhardi's Zej oiaïer. Buisje 75 ct. Bij lichtbruin en gaar worcj donker mocht worden, Breng Intusschen in ruime hoeveelheid watd liter een eetlepel zout. r I stuk de gebroken macarol idat het water niet vanl de pan en laat de mal koken (ongeveer 1/2 uu* een vergiet, maar Koolnat op. j Verwarm in de thans 1 I rest van de boter met d| papje, voeg daarby ondej langzamerhand zóóveel nat tot een goed gebon I (ongeveer 4 d.L. kool tomatenpurée door en I macaroni door en door J Meng er de Maggi's een s&i'aal om de kaïfsd over het gerecht de fij| ïs de bereiding van po I bekend Anders herhal I eens. We snyden voor di| aardappelen in lange, I we by koolrapen doen t met zout op een vergiet! nu en dan ze omschudj In een yzeren potje 1 heid slaolie dampend aardappelen invallen. 7 ze alle mooi bruin en 1 spaan scheppen we ze Tot op 1 c.M van de kanten af wordt del lap volgewerkt. Die ongewerkte zykantenl vouwen we naar binnen en naaien er de| voering tegen. Verdeelen we het werk in 3 deelen, elk I 10 c.M. lang, dan naaien we tegen de voering I van het middengedeelte een lapje van dezelfdfl I stof, dat aan d^ onderzyde 20, aan de boven* zyde 26 c.M. breed moet zijn. De hoogte moet> I na het inslagje aan den onderkant en na het ompje aan den bovenkant 8 c.M. s Door het zoompje aan d<" bovenzijde rijgen we een elastiekje van 20 c.M. lengte. Tot slot naaien we het taschje aan zykanten dicht. Wie het noodig vindt om aan de binnen* I zyde van den overslag en het tegenover I liggende gedeelte een drukknoopje aan tfl I brengen, kan dit doen. r Benoodigd 250 grar 150 gram suiker, 200 gr schilletje, 50 gram ge een paar lepeltjes van Bereiding Roer de 1 room. Voeg daarby hel geraspte citroenschillet dooreen. Rol het deeg boterd bakblik, bestrij geklopt ei en strooi h amandelen. Bak den koek in oven vlug gaar en goi koelen en snyd hem hoekige stukjes. Kopje bouillon Kalfsoesters - macaroni met tomatensaus Brusselsch lof met hard gekookte eieren en pommes frites Kalfsoesters - macaroni met tomatensaus. Benoodigd 4 kalfsoesters 100 gram, 400 gram macaroni, wat zout, 4 eetlepels tomaten purée, 3 afgestreken eetlepels bloem, 4 af gestreken eetlepels boter, 2 theelepels Maggi's Aroma en desverkiezend een vollen eetlepel gehakte peterselie. Bereiding Wryf de kalfsoesters la met wat zout en leg ze in een yzeren potje, waarin de helft van de boter heet is gemaakt. Dek de pan dicht en laat het vleesch Mhgzaant Vragen moeten wo Brievenbus dezer cour komen voor bear aarnn Mevr. J. M.K. koken van appelen is schoon krygen door h papje van verwarmd Natuuriyk terdege me Mevr. M. van den I

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 6