500 300 150 100 25 MAM DONDERDAG lO JANUARI EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws No. ©Te Jaargang >TMAN 1 Uitgave: firma F. VAN DE VE10E Ir, Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening£6287 Verschijnt da;e ijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. BINNENLAND BUITENLAND -x-ZM Ien nu konden iannes wat In ord in 't Chi- izier. Toen ze (ist buiten-het usen koopen, hield hun de aagde ze, ,4k en m'n klein- „O, tob daar haar wat van veivolyï LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ;etij waardeert de Hol-m iet meest en de spreek- .tikkende klokje", het boekje" en den „eigen 'ijteid ln den winter zun rein van iemand, die ia iel bij het gloeiends |art van dankbaarheid gezellig ls thans uvr i zachte Hcht der Ar- len sfeer van intimiteit, t behaaglijkheid ziet ge m den haard het roode uur. Een gemakkelijke om plaats te nemen. ,'ijand nog de overwin- In. Hij belegert u thans u van de buitenwereld ïaal mis Ge lacht heu ant ge hebt uw radio- jeluistert een concert of ïsterdam of honden, 1 ontvangt in uw burcht ienaars, die de belang- espreken. hebt ge, gezeten in uw met de geheele buiten- - jaarboekje, ook voor 1829 wederom iven, dat o.m. verschii- jevens bevat over d« e financieels aangelt- in 1928. voor luistervergunnln- .0. over 1938 in totaal in gereserveerd worden innen nog een bedrag ond binnen kwam. Na en bleef hiervan een sterling over, zoodat a gereserveerd worden |sen aantal provincial* :r programma's kostte niet minder dan hjl voor de teohni- jmroepbedrijf 131.036 '.getrokken. Dit betee- der artisten, de sala- lersoneel. kortom alles, [a's betrekking beeft .maakt, terwijl slechts Ihe inrichting van het De resteerende 20 ndero uitgaven, rende 1928 meer dan Gemiddeld kost dus ongeveer 85. ^noemde had B.B.C. tgen te betalen aan mur, salarissen, enz. ■na's waren buitenge- st bijv. een opera-utt- al bulten het studio- In België, al tegelijk met de re- ilgischen Omroep ook uwe zenders ter hand |van plan een 5 K.W. de programma's van en verder een eigen Jnsehe taal aal uitzen- beheer zijnde zender een energie van 100 een golflengte van met meer energie 'E VLISSINGEN 0.56 If. 1.31 13.18 1381 ito's en Fietsen arl uur 4.37 4.23 Heden herdenkt de Koningin-Moeder, 'dat zij vijftig jaren gelsden Nederlandsche werd. Hare Majesteit stelt er prijs op, deze herinnering meer nog dan haar on langs bereikten zeventigsten verjaardag, als feestdag te vieren. En daarvoor is alle aanleiding. Het is aldus „Neerlandia" een tijd van rijken zegen geweestvan trouw ver vulde plichtvan voorbeeldig gevolgde roeping. Hartelijk werd de jonge gemalin van den grijzen koning hier ingehaald, 's Volks hart won zij terstond door haar eenvoud. Koningin Emma wa§ reeds drie maanden na haar komst het Nederlandsch voldoende meester, om toespraken te be antwoorden. Nederlandsche was zij ter stond met hart en ziel volkomen en on der voorbehoud gaf zij zich aan haar nieuw vaderland, waar een zoo groote taak haar wachtte. Aanstonds was zij ge heel en ten volle Nederlands eerste bur geres, ging zij voor in alles waarin zij voor kon gaan, toonde belangstelling in elke uiting van het Nederlandsch leven. De grootste tegenstanders van den mo narchalen regeeringsvorm hebben moe ten erkennen, dat onder het regentschap van Koningin Emma en daarna onder het koningschap van hare, in alle vorstelijke plichten zoo voortreffelijk ingewijde doch ter, Nederland gestegen is in aanzien on der de volken. Met nooit verflauwend plichtsbesef heeft Koningin Emma de moeilijke en grootsche taak der opvoeding van Ko ningin Wilhelmina voltooid. Ook hier is elk woord over hetgeen het volk weet en waardeert, overbodig. Toen het regent schap ten einde was en, na de inhuldi ging der jonge Koningin, de Koningin- Moeder de Nieuwe Kerk verliet, bracht de bijeenverzamelde menigte haar een uit het hart opgewelde hulde. Onlangs weder, op 2 Augustus, juichten duizenden voor het paleis in Den Haag verzameld, haar toe met een warme genegenheid, die geen twijfel liet aan haar echtheid. Bij elke gelegenheid toont het Nederlandsche volk ondubbelzinnig, welke plaats deze voor treffelijke Nederlandsche vrouw in zijn hart inneem,' 11 C.B.P.T.T. Het bondsbestuur van den Centralen Bond van Nederl. P.T.T.-personeel verzond onder staand telegram aan den minister-president Bestuur van den C.B.P.T.T. in vergadering bijeen op 9 Januari, brengt in herinnering dat reeds 1 November 1928 overeenstemming werd bereikt tusschen regeering en centrale commissie, inzake herziening bezoldigings besluit. Het P.T.T.-personeel ziet nu reeds ruim twee maanden met groot verlangen uit naar uitbetahng, die ingevolge regeeringshe- sluit, moet wachten op afkondiging bezoldi gingsbesluit. Ons bestuur verzoekt de regee ring dringend machtiging tot uitbetaling te verleenen voor die categorieën wier vaststel ling van salaris kan geschieden, zonder mo gelijkheid van latere nadeelige wijziging. Voorts verzoekt het bestuur de totstandko ming van het bezoldigingsbesluit zooveel mo gelijk te doen bespoedigen, opdat ook de overige ambtenaren op korten termijn uitbe taling van de nieuwe loonen kunnen tege moet zien. Vlaamsch banneling in Nederland. Voor de jongelieden-afdeeling van het Algem. Nederl. Verbond heeft de .heer V Haessert, in huize „De Greef", een lezing gehouden over de ervaringen, welke een Vlaamsch banneling opdoet in Nederland. Spreker vertelde, dat, toen hij in 19i8 in Ne derland aankwam, hij zich als thuis gevoelde, doordat hij alles van a tot z in zijn moeder taal aantrof. Bij het zien van alles wat er in het Hol- landsche leven gebeurde, voelde spreker zich als Verschaeve toen hij het Rijksmuseum be zocht en het een tempel des Vaderlands noemde. Wat den Vlamingen, die altijd zoo in het midden van den politieken strijd staan, het meest opviel, van de Hollanders, is, dat dezen zich zoo weinig druk maken over politiek. Spreker behandelde verder de schei ding van 1830 en zei, dat het grootste nood lot daarvan was, de vernietiging van de sa menwerking van dan Nederlandschen stam, waardoor er gevormd is een stijve Hollafld- sche en een boersche Vlaamsche bevolking. De grens is zoodanig getrokken, dat de Hol- landsche zin voor organiseeren en het Vlaam sche doorzettingsvermogen werden geschei den. Wij moeten, aldus spreker terug naar de eenheid van geest en de eenheid van voe len tusschen beide bevolkingen. Vondel-herdenking. De Vondelherdenking, welke door het be stuur van het Vondelmuseum te Amsterdam wordt georganiseerd, zal in de eerste plaats bestaan in een plechtigheid, op Maandag 4 Februari des avonds in het Muzieklyceum te Amsterdam. Prof. dr. Gerard Brom zal bij die gelegenheid een herdenkingsrede uitspreken. Voorts zullen mevrouw Ellen Russe en de heer Paul Huf medewerken met de voor dracht van verschillende gedichten en dra- maitsche fragmenten van Vondel. VLISSINGEN, 10 JANUARI. Jubileum H. M. de Koningin-Moeder. Het volgende „gelukstelegram" werd heden morgen aan H.M. de Koningin-Moeder ge zonden Hare Majesteit de Koningin-Moeder, 's-Gravenhage. De Vlissingsche Oranjebond biedt uwe Ma jesteit op dezen heuglijken dag van blijde en dankbare herinnering rret betuiging van eerbiedige hulde zijn gelukwensch aan. (w.g.) LAERNOES, Voorzitter. Radio-storingen. Uit verschillende wijken van de stad be reikten ons klachten over voortdurende sto ring van de radio, welke gisterenavond wer den waargenomen. Het begc- al om goed zeven uur en duurde tot middernacht toe voort. Ook Dinsdagavond laat werd het hin derlijk geknetter reeds opgemerkt. Vele gedupeerde luisteraars waren van meening, dat clandestiene zenders puur uit baldadigheid bezig waren roet in het aether- eten te werpen. Vermoedelijk is dit echter de oorzaak van het onplezierige verschijnsel niet, doch moet dit waarschijnlijk op rekening worden gesteld van den ijzel, die zich aan de draden der antenne's heeft afgezet. Schaatsenrijden. Het is een hard gelag voor de liefhebbers van de ijssport dat er zoo weinig gelegenheid bestaat de schaatsen onder te "binden en daarom is het niet te verwonderen dat velen zich reeds op het ijs begeven als het eigen lijk nog veel te zwak is. Zij bederven daar door de baan en de kans wordt zeer groot dat het ijs onberijdbaar blijft, tenzij het heel streng gaat vriezen. De vorst welke wij de laatste dagen heb ben gehad was nog niet hevig genoeg om het ijs betrouwbaar te maken. Toch werden op den Spuiboezem zeer veel rijders opge merkt, wier aantal voortdurend toenam, waardoor de kans eveneens vermeerderde dat het ijs op verschillende plaatsen zou bre ken. Hoewel gisterenmorg 2n op den Spui boezem de zwakste plekken waren afgezet met touwen, bleek dat het ijs ook op het niet afgezette deel van „de Kom" nog 7eel te zwak was. Op enkele plaatsen zakten dan ook rijders door het ijs en daarom heeft de politie gisterenmiddag ten ongeveer half vier den geheelen Spuiboezem laten ontruimen, want het was werkelijk niet verantwoord het ryden nog langer oogluikend toe te laten. Zoolang wij dus geen flinke vorst krijgen zal het ryden op den Spuiboezem voorloopig niet worden toegelaten. De put is nu ten minste gedempt voor het kalf verdronken is. Ook heden was het ijs op de Kom ln nog zoodanig slechte conditie dat het niet berijd baar was. Op enkele vesten te Middelburg wordt reeds vrij druk gereden, doch ook daar is het ijs nog verre van betrouwbaar en is nog niet goedgekeurd. IJsfeest. Gisterenmiddag had op de banen der IJs club „Vlissingen" een welgeslaagd ijsfeesfc plaats, bestaande uit het voortdrijven van houden knotsen met hockey-sticks en tonne tje-rijden op kruiwagens, waarvoor door meerdere firma's alhier prijzen waren be schikbaar gesteld, o.a. een paar schaatsen, een sigarettenkoker, een mondharmonica een fleschje eau de cologne, enz. Ten slotte verwierf elke deelnemer of deel neemster een stuk chocolade. Dit hadden de jongens en meisjes dan ook zeker wel verdiend, want zij heb ben de lachspieren der toeschouwers danig in beweging weten te brengen door hun ver- geefsche. zoowel als door hun geslaagde po gingen om het doel te bereiken. Dit doel moest natuurlijk op de schaats worden be reikt en dat bleek lang geen gemakkelijke taak. De meesten verloren meermalen hun knots of hun tonnetje en tevens hun even wicht, wat lachwekkende tooneeltjes tenge volge had. Grooten'zoowel als kleinen hebben van een genoeglijken ijsmiddag genoten. Moge deze middag ertoe hebben bijgedra gen het sport-enthousiasme bij de jeugd te bevorderen en voor de ouders die nog geen lid zijn, zich als zoodanig te doen inschrijven. Dat zal ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van de baan verhoogen en bet bestuur In staat stellen de outilelering te verbeteren. De ijsfeestcommlssie organiseert voor aa. Zaterdag wedstrijden in hardrijden voor jongens en meisjes, ln schoonrijden voor ouderen. En onder de energieke leiding van de heeren Van der Steen en van der Meer heeft zij nog meer in het vat, ijs en weer natuurlijk dienende. In onze Tijdinghal. Aanbieding van geschenken aan H. M. de Koningin-Moeder. O isterenmiddag werd aan H. M. de Koningin Moeder door mevr. Kleij- kamp-Haagen Smit het schilderij van Prinses Juliana (geschilderd door den heer W. B. Tholen) overhandigd, dat aangeboden wordt door de leden en directie der Kon. Kunst zaal Kieskamp te Den Haag. Mevr. en de heer Kler'jkamp begeven zich naar het paleis van de Koningin-Moeder voor het aanbie den van het schilderij. Het schilderij wordt het paleis van de Ko ningin-Moeder binnengedragen. Reproductie naar het schilderij van Prinses Juliana geschilderd door den heer W. B. Tho len. Voor de uitvoering in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op hede: avond ter gelegen heid van het gouden jubileum van de Konin gin-Moeder zal de toren der kerk door ver scheidene schijnwerpers worden verlicht. Een foto van het aanbrengen der lampen. Gisterenochtend 10.15 heeft mej. Van der Harst, directrice der muziekschool van Toon kunst te Leiden, met enkele leerlingen dier school ten paleize van de Koningin-Moeder, een kleine zanghulde aan de jubileerende vorstin gebracht. Foto öy het paleis van de Koningin-Moeder. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" vertrok 7 Janu ari van Nieuwediep voor een oefeningsreis naar de Middellandsche Zee, Het vertrek uit de haven van Nieuwediep. Schout bij nacht Quant en de docnter van den commandant van de .Hertog Hendrik" den heer Akkerman, wuiven het vertrekken de schip vaarwel. Maandagmiddag vond de officieele opening plaats van den Radio-telefoondienst met NederL Oost-Indië, waarbij tal van autori teiten tegenwoordig waren. Jeugdbond voor onthouding. Zaterdag wordt in het Grand Hotel .Bri tannia" een propaganda-avond gehouden van den Jeugdbond voor onthouding. Als spreker treedt op Geert van Oorschot. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Branden. Gisterenmiddag is in een perceel in de Bouwen Ewoutstraat een schoorsteenbrand ontstaan, welke zich aanvankelijk nog al ern stig liet anzien. 1 eze brand werd door het optreden van den brandwacht J. C. van Beers spoedig gebluscht. Hedenmorgen omstreeks kwart over vijf ontstond een begin van brand in een bene denwoning van een perceel in de Verkuijl Quakkelaarstraat. Op het hulpgeroep der be woonster snelden dadelyk eenige omwonen den ter hulp, welke met enkele emmers wa ters het vuur bluschten, zoodat erger voor komen werd. De oorzaak was vermoedelijk dat by een kachel, welke men aamgehouden had, een tafel te dicht was aangeschoven, waardoor het tafelkleed aan het smeulen was geraakt en het vuur ook de tafel had aangetast. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „August Blu- mer", van Duinkerken bestemd naar Ant werpen, heeft gisteren by Nieuwesluis aan den grond gezeten. Het schip is zonder assis tentie vlot gekomen en heeft daarna de reis voortgezet. De Kamerverkiezingen. In de algemeene vergadering van de R. Kath. kiesvereeniging te Middelburg werd candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor den kwaliteitszetel van den midden stand de heer Emile Lockefeer te Hulst en ajs plaatsvervanger de heer J. Lambermont te Middelburg. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 December tot en met 5 Januari kwamen in onze provincie voor 2 gevallen van roodvonk en wel 1 te Vlissin gen en 1 te Soub irg en 1 geval van diphthe- ritus te Goes. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland, beschikkende op het verzoek van Cornelia Karelse, wedu we Joh. Leendertse, te Wemeldinge van 24 is de tabakydielb zoekt Hcht,geurig 'en niet duur. LOUIS DOBBELMANN-ROTTERDAM October 1928 om overdracht op haar naam van de vergunning, welke aan haar thans overleden echtgenoot Joh. Leendertse te We meldinge by besluit van 1 April 1927 werd verleend tot het in werking houden van een r1 Tgelijkschen autobusdienst van Wemeldin ge naar het spoorwegstation Vlake besluiten I. in te trekken hun besluit van 1 April 1927 no. 13 f, 2e afdeeling, voorzoover daarby aan Joh. Leendertse vergunning werd verleend tot het in werking houden van auto- dusdiensten le. van Wemeldinge naar het spoorwegsta- tion Vlake, (dagelijks) 2e van Wemeldinge over Kattendijke eti Kloetinge naar Goes (uitsluitend op Dins dagen, Donderdagen, Zon- en Feestdagen) f 3e. van Weme' nge over Kapelle, Kloetin ge, Goes, 's-Heer Arendskerke en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg, (uitsluitend op Donderdagen). II. aan Cornelia Karelse, weduwe Joh, Leendertse, te Wemeldinge vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst yan Wemeldin ge naar het Spoorwegstation \jake. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerken ln Hersteld Verband. De Geref. Kerk (H. V.) te Middelburg, welke ndg steeds vacant is, en die vorig jaar een beroep uitbracht op ds. S. P. Vermeer te Oudemirdum, welke toen bedankte, ontving op de laatst gehouden classis te Zaandam toestemming een tweede beroep op ds. Ver meer te mogen uitbrengen, zulks in overleg met den kerkeraad van Oudemirdum. MARINE EN LEGER Biykens een by het departement van de fensie ingekomen bericht is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein" onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse C. E. L. Hel- frich 8 Januari j.l. te Aden aangekomen. De vaandrig A. C. Hollebrandse van het 14e reg. inf. is benoemd en aangesteld tot reserve 2e luitenant van de militaire admini stratie bij zijn tegenwoordig korps. Dinsdagmiddag gaf de majoor J. F. van vyver, commandant van het detachement 14e reg. inf. te Bergen op Zoom, wegens over plaatsing naar den General en Staf, naar Amersfoort vertrekkende, het bevel over aan. den kapitein Bruins, die het commando zal voeren tot de nieuwe functionaris zal z«n aangekomen. Allereerst nam de scheidende chef afscheid van zijn onderhebbende korporaals en man schappen. In zijn afscheidswoord wees hij op de noodzaak van het handhaven van de 1 weermacht, zoolang de toestand in de wereld nog geen anderen aanblik bood dan op het oogenblik het geval is, en bond den troep op het hart zijn plichten met lust en opgewekt heid te verrichten en vooral in het oog te houden dat dit noodig is om te komen tot een samenhangende weermacht. Eveneens binnenkamers werden daarna de onderofficieren van het detachement toege sproken. Vervolgens werd op het bureel afscheid ge nomen van de officieren, waarbij de kapitein Bruins in eenige welgekozen woorden den scheidenden chef bedankte en hem een voor spoedige carrière toewenschte. DE DICTATUUR IN ZUID-SLAVIE. Naar de „Prawda" verneemt, moeten alle politieke partijen op grond van art. 1 en 3 der nieuwe wet tot bescherming van den. Staat als ontbonden worden beschouwd. Vol gens een andere opvatting zyn enkel de par ty der Bosnische Mohammedanen en de Slo- weeische volksparty, wegens haar gods dienstig karakter, en verder de Kroatische boerenparty en de Hongaarsche en Duit sche partyen wegens haar nationaal karak ter als ontbonden te beschouwen.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1