Vlissinpciie iouraol DERDE BLAD BRIEVEN UIT DE HOFSTAD BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN van de van Maandag 31 Shs. 1323. No. 338. f- Terugblik. Verkeersdrukte. Het is al weer de laatste maal in het jaar, dat wij onzen brief uit de Hofstad schrijven. Als te doen gebruikelijk op Oudejaarsavond, werpen wij een blik terug op het vervlogen jaar. We kunnen wat Den Haag betreft te vreden zijn en gelijk dit behoort, niet ten volle voldaan. Als vele jaren reeds heeft de Hofstad zich weer zeer uitgebreid en mis- schieh is dit jaar wat dat betreft, weer vóór bij de laatste jaren. Het aantal zielen waar mee de bevolking aangroeide zal niet ver van de tien duizend af zijn. Op de juiste cijfers moeten wij nog even wachten tot de burge meester zyn jaarverslag in zakformaat bij de opening van de eerste raadsvergadering heeft uitgesproken, maar tot December liet het zich aanzien, dat het cijfer dicht de tien duizend zal naderen. Ge moet daarover niet min denken. Een plaats van tien duizend zielen is een aardig stadje, dat al heel wat bestuur en heel wat zorg eischt. En dat komt er hier jaarlijks kalmpjes bij. Alleen voor onderdak zijn hier voor 2500 huizen noodig,'die aan elkaar ge plaatst in twee rijen wel een straat van een paar kilometer geven. Daar is straataanleg voor noodig, verlichting en toezicht en dat kost alles aardig wat. Den Haag is wijd-ult gebouwd en de straatverlichting kost hier per hoofd zooveel als Nederland per hoofd aan zijn defensie uitgeeft. Dien groei van Den Kaag bewonderen wij niet zoo vurig als vele andere menschen dit plegen te doen. Wij zien er het verschijnsel in van de ernstige overbevolking ten platte- lande en wij vragen ons altijd af waar het op den duur heen moet als die groei aan houdt. Hoe vinden al deze menschen ten plotte in de stad een bestaan Er is natuur lijk een deel bij, dat van zijn geld leeft, hetzij als rentenier, hetzij als gepensionneerde, maar de statistiek wijst toch ook uit, dat nog geregeld een groot aantal werkende mannen en vrouwen hier hun domicilie vestigen. Groot is steeds ook het aantal dat vertrekt en juist dat verschijnsel is funest, omdat er uit blijkt hoe een deel van hen, die zich ves tigen v/eer onverrichter zake terug keert en een ander deel, dat komt personen van hun plaats dringt. Natuurlijk eischt een aanwas van tien duizend personen op zichzelf een 3egertje werkkrachten, dat hen van alles voorziet, maar er zijn hier altijd nog eenige duizenden werkloozen, die in de eerste plaats in aanmerking moesten komen voor werk, omdat zij thans een zware last zijn voor de gansche burgerij. De werkloosheid neemt niet noemenswaard af en dat is ook een leelijk verschijnsel. Het wijst er op dat er iets niet in den haak is in het economische leven en dat wij gevaar loopen, dat dit verkeerde niet verdwijnt. Het is haast onbegrijpelijk, dat het gemeentebestuur maar rustig voortgaat jaarlijks tonnen gouds voor werkloozen-zorg uit te geven en niet op middelen zint om daaraan toch eens een einde te maken. Men zou moeten beginnen met krasser maatrege len tegen vestiging van hen, die eigenlijk geen bestaan hebben. Wie een jaar in de gemeente woont en werkeloos wordt kan al hulp krijgen. Als men dien termijn eens ver lengde zou dit al een belangrijk effect heb ben. Er moet een einde komen aan de blijvende werkloosheid, .want zij is een voortdurende last voor de stad, die al schatten heeft ver slonden, die waarlijk heel wat nuttiger te be steden zouden zijn. We hopen dat het vol gend jaar verbetering brengen zal, al vree zen wij er zeer voor. Een tijdlang hebben wij geen nieuwigheid gehad op het gebied van het verkeerswezen. Thans is er weer één, de schel voor het ver ouderde ras der voetgangers. Op één der drukste punten van onze stad, aan het einde der Spuistraat bij het Spui is een schel aan gebracht. Als die luidt staat tien seconden alle rijverkeer stop en kunnen de wandelaars over de gevaarlijke kruispunten gaan. 't Lijkt iets op een operette en de eerste dagen was het een vermaakje maar dat went op den duur ook wel. Het gaat tegenwoordig met het drukke verkeer aardig vooruit. Enkele dingen zijn nog wat vreemd, o.a. de veel te breede rijwegen op de kruispunten, waar de voertui gen niet mogen verhalen, d.w.z. achter op en voorbij elkaar rijden. Dan zijn ook op die punten geen breede wegen noodig en juist daar zijn ze ook gevaarlijk. Er zijn hier pleinen die ware steppen zijn en die je als voetgangers eigenlijk nooit zonder gevaar kunt oversteken. Op den duur zal daar het rijverkeer nog meer genormali seerd moeten worden. Het hopeloos verknoeide Buitenhof bijvoor beeld zal nog heel wat verbeterd kunnen wor den door overal smalle vluchtheuvel-trottoirs aan te brengen. Dit heeft vóór dat de voet gangers slechts een paar meter over den rijweg behoeven te gaan en alweer op een verhoogd punt te zijn aangekomen. Het is op het Buitenhof zeer druk en gevaarlijk om dat van den aanleg uit een vërkeersoog- punt niet veel terechtgekomen is. Men heeft indertijd den aanleg opgedragen aan dr. Ber- lage en het zal dus architectonisch wel heel mooi zijn, maar het is zeldzaam ongelukkig uit een verkeersoogpunt. Er kan aan den aanleg der wegen vooral nog heel wat verbeterd worden door een meer stelselmatige overweging van de eischen die gesteld worden. Men heeft wel als exima ge- steid dat breedé wegen noodig zijn, maar voor de binnenstad is het gewenscht dat geleerd wórdt en file te rijden en elkaar niet te pas- seeren zonder dat het noodig is. Óok dient nog eens veel meer de aandacht gevestigd te worden op de verstoppingen die stilstaande wagens veroorzaken. Op den duur zal daar aan een einde moeten komen. Men zal in veie straten het stilstaan moeten verbieden. De genen die daar in die straten moeten zfjn zullen, dan maar een eindje moeten loopen van hun wagen en terüg. Voor één oude da me die midden in de Veenestraat in een win kel moet wezen gaat dikwijls het gansche verkeer in de war, omdat haar auto den weg verspert. Een eigenaardigheid is het dat vele plant soentjes in onze stad zóó zijn aangelegd, dat zij het uitzicht belemmeren. Juist op de hoe ken legt men boschages aan en in het mid den is er een vlakke grasruimte. Het kon evengoed andersom en het uitzicht op de we gen zou beter zijn. Inmiddels blijft men aan het zoeken en uitvinden. Gelukkig went iedereen er gere geld aan. De dwazen die maar raak doen nemen in aantal af, en ieder leert op zijn tel len passen. Het is een moeilijke puzzle en on getwijfeld zal de oplossing hoe langer hoe moeilijker worden. Ook duurder, want het aantal posten voor verkeersagenten wordt steeds uitgebreid en dat is geen goedkoop gevalletje. En er zijn nog zeer vele onbewaakte, ge vaarlijke overwegen, waar het rijdend publiek nog de vrijheid heeft en er naast gebruik ook nog maar al te dikwijls misbruik van maakt. EIBER. Het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder. „Sint Jansklokken" vermeldt het volgend schrijven van Z.D.H. mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's Hertogenbosch Op 7 Januari 1929 zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de Koningin-Moeder Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina The- rsia, dochter van George Victor, vórst van Waldeck en Pyrmont, te Arolsen in het hu welijk trad met Zijne Majesteit Willem in, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg, en 10 Januari zal de vijftigste verjaardag zijn der vestiging van Hare Ma jesteit in Nederland. Terecht zullen deze historische dagen alom in den lande herdacht en gevierd worden. De hooge Vorstinne, die wij eeren als Moeder onzer geliefde en geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, heeft alle aanspraak op die hul de. Grooten dank toch zijn wij Haar schuldig om de hooge wijsheid en de onvolprezen toe wijding, waarmede Zij van 1890 tot 31 Augus- hus 1898 als Koningin-Regentes zich gaf aan dc opvoeding van haar Koninklijke dochter en aap het bestuur van ons dierbaar vader land. Gedachtig het woord des Heeren „Door Mij regeeren de koningen, en verordenen de wetgevers hetgeen recht is", (Prov. VIII, 15), hebben wij in Haar verheven persoon met blijmoedige volgzaamheid het Haar door God toevertrouwde gezag zoo langen tijd geëer biedigd. Is dit zoo, dan past het ons ook bij deze nationale gedenkdagen haar te eeren en Gode openlijk en plechtig dank te bren gen voor al de weldaden aan ons vaderland in en door Haar geschonken. Ons aansluitend bij de algemeene recht matige nationale hulde, schrijven Wij daar om voor, dat op Zondag 13 Januari 1929 in alle openbare kerken van ons bisdom onder het Lof met expositie in Ostensorio, of na de Hoogmis een plechtig „Te Deum" van dankbaarheid zal gezongen worden en sporen wij al onze onderhoorigen aan in vurige en hartelijke gebeden Gods zegeningen over H. M. de Koningin-Moeder, over ons geliefd Vorsenhuis en over ons dierbaar vaderland af te smeeken. Wij deelen verder mede, dat dit plechtig lof met „Te Deum" door Ons in onze kathe draal pontificaliter zal plaats hebben en Wij schrijven voor, dat de te houden plechtigheid in de bovengenoemde kerken van ons bisdom op Zondag 6 Januari 1929 zal worden aange kondigd. Het Belgisch kroonprinselijk paar in Indië. De Brusselsche bladen maken melding van de telefoongesprekken, welke prins Leopold en prinses Astrid van Bandoeng uit gevoerd hebben met de ouders van de prinses te Norr- köping en de koninklijke familie te Brussel. Ze noemen dit feilt een wonder van moderne techniek en zeggen dat het gesprek met Brussel zeer duidelijk was. Het prinselijke paar deelde aan koning Albert en koningin Elisabeth uitvoerige bijzonderheden mee over de reeds afgelegde reis en hun verdere plan nen. Zij verklaarden, opgetogen te zijn over de zeereis, de ontvangst in Nederlandsch- Indië en het reeds gebrachte bezoek aan sommige Javaansche steden en interessante plaatsen. Generaal Snijders terug uit Indië. Na een afwezigheid van drie maanden is Zaterdagmiddag met de Lloyd Rapide te 14.04 uur aan Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage generaal Snijders terugge- kerd uit Indië, waar hij tegenwoordig is ge weest bij de opening van de lijnen der Kon. Ned.-Indische Luchtvaart Mij. op 1 Novem ber. Ter begroeting was o.m. aanwezig de hee ren De Vogel voorzitter van de Kon. Vereeni- ging voor de Luchtvaart, kolonel Wallaardt Sacré, agemeen secretaris van die vereeni- ging, de heeren Delprat, directeur van de stoomvaart-maatschappij „Nederland", W, Ruys, directeur van den Rottetdamschen Lloyd, die den generaal ook reeds tegemoet was gereisd, Ruys, hoofdagent van den Rot- terdamschen Lloyd te 's-Gravenhage, Steen beek, secretaris van den raad van bestuur dei- Kon. Ned,. Luchtvaart Mij, en Plesman, di recteur der K.L.M. en mededirecteur der K N.-I.L.M. De generaal werd bij aankomst dcor de aanwezigen hartelijk begroet. Kolonisatie-plan Z.W. Frankrijk. De regeeringscommissie voor emigratie van landarbeiders naar Frankrijk, zal waar schijnlijk in de gelegenheid zijn in de eerste helft der maand April 1929 een tiental land arbeidersgezinnen te plaatsen in Z.W. Frank rijk waar reeds een aantal Nederlandsche ge zinnen als deelbouwers zijn gevestigd. In aanmerking komen gezinnen bij voor keur met volwassen kinderen, die met het geheele landbouwbedrijf (veehouderij en werk op het land) bekend zijn. De gezinnen zullen eerst gedurende ongeveer een half jaar in loondienst werken, teneinde op de hoogte te komen van den landbouw in Frankrijk. Daar na zal gelegenheid bestaan zich als deelbou- wer (halfbouwer) te vestigen. Gegadigden kunnen zich schriftelijk opge ven vóór 15 Januari 1929 bij den secretaris der cómmissie, Bezuidenhoutsche weg 97 te 's-Gravenhage. Liebermann's uitlevering weldra te wachten. De Finsche regeering zal begin van deze week de Nederlandsche mededeeling doen aangaande de uitleverinug van Liebermann, welke, naar men verwacht,spoedig zal plaats hebben, aldus wordt uit Helsingfors aan „de Tel." gemeld. Namens Liebermann zijn besprekingen be gonnen met een vooraanstaand Nederlandsch advocaat, die zijn verdediging voor de Ne derlandsche rechtbank op zich zal nemen. Als assisteerend juridisch adviseur heeft Liebermann dr. Hermann Friedmann aan gesteld, een welbekend Finsch rechtsgeleerde met Europeesche bekendheid. Een gedenkboek. Van de firma H. P. de Swart Zoon te 's-Gravenhage ontvingen wij een gedenk boek ter gelegenheid van giet 125-jarig be staan van de boekdrukkerij van deze firma. Behalve een korte geschiedenis van de jubi- leerende firma bevat het gedenkboek ook verschillende bijzonderheden over de residen tie nu ruim een eeuw geleden. TJit typografisch oogpunt beschouwd heeft de firma De Swart een prachtig stuk werk geleverd, ook wat de illustraties betreft. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERKE. Zaterdagmiddag hield de gemeenteraad een spoedeischende vergadering, onder voor- tirschap van den heer A. Bakker, burge meester. Afwezig de heer Moens. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek volgens artikel 40 der Gemeen tewet, waarbij door 3 of meer leden een zit ting wordt aangevraagd. Onderwerp huur en verhuur gemeentewoning, geteekend door 8 leden. De heer Lorier verzoekt eerst een verga dering met gesloten deuren. De heer Sanderse wenscht openbare be handeling. De voorzitter sluit echter de vergadering. Na een half uur wordt de vergadering her opend. De heer Sanderse bespreekt het ingedien de voorstel en wijst er op dat er voor hem moeilijkheden in den weg rijn gesteld door de geheime vergadering. Hij constateert de benulligheid van het voorstel. Het lijkt zoo onschuldig, dit voorstel, van rechts inge diend als een voorstel van algemeen belang, waarin de linlcsche leden niet zijn gekend. Spreker gelooft dat de ontwerpers twee erlei zijn en zegtwas met een ander voor stel voorstel gekomen, opheffing van de openbare school. Op het platteland is de strijd niet uitge streden. Ik heb de gedachte dat werkelijk bij een gedeelte de verhooging van huur voorzit en dat er een gedeelte is die den burgemees ter in dit gebouw willen hebben. Alle hulpkrachten worden gebruikt als af brekend voor de openbare school. Gebruikt eerlijke middelen. Het voorstel bedoelt nu de gemeentekas te spekken met de verhooging van 350400. 400 huur kan een reden zijn dat een flink hoofd bezwaar maakt de benoeming aan te nemen. Het tegenwoordig hoofd gaat weg omdat er hier geen omgang is. De ware argumenten zitten hier in de openbare school, die moet verdwijnen. Maar wij zullen niet stilzitten. Spreker hoopt, dat de raad tot bezinning zal komen en deze woning niet zal ontnomen worden aan de openbare school en hoopt dat het voorstel zal worden aangehouden. De heer J. A. Contant wil zeggen, dat hij niet begrijpt dat voor dit onderwerp een buitengewone vergadering belegd wordt, daar toch de eerste onderteekenaar, wethouder Stoppels, bekend was dat de huur in de eer ste wethoudersvergadering met Burg. en Weth. zou worden besproken. Deze vergade ring was onnoodig geweest en wat het meest de verbazing wekt is dat er geen berekening is of een prijs genoemd is. Burg. en Weth. hadden toch in de op 31 December te houden vergadering voorstellen kunnen doen. Wat willen ze toch eigenlijk De heer Stoppels vond het te laat om tot Nieuwjaar te wachten en wil zan zijn recht gebruik maken het verzoek op aanzoek van zijn medeleden hier ter tafel te brengen. De heer Lorier bespreekt de verdwijning der openbare school. De school staat volgens hem of valt niet door het verhuren van het huis of het verhoogen van den huurprijs. Wethouder Contant vindt het voorstel zóó klein, dat het beêt had kunnen wachten. De heer Sanderse wijst op het niet-kennen van 3/11 der leden in dit voor hen zoo be langrijk voorstel, en wijst de bezuinigers op de 27.50 die deze vergadering aan de ge meente kost. Er is niet eens gevraagd of de burgemeester bereid is de woning te betrek ken. Is hier zoo ondoordacht gehandeld, dan zeg ikVader, vergeef het hun. De voorzitter roept den heer Sanderse tot de orde. De heer Sanderse wijst op het ontbreken van toelichting zelfs in de geheime zitting. De heer Stoppels stelt nu als inhoud vast de voordeeliger exploitatie van de gemeerite- woning en den prijs te stellen, op 400. De heer Sanderse beschouwt dit voorstel als een trap tegen Burg. en Weth. dat zij niet actief genoeg zijn, en stelt voor een schat tingscommissie te benoemen. De voorzitter vindt een commissie over bodig. Hij acht den raad hiertoe geschikt. De heer Lorier zegt dat de heer Sanderse uit het voorstel kan halen wat hij wil. Wij hebben hier geen bedoeling gehad den heer Stoppels een trap te geven, ik voel de zaak zoo aan, dat er op gerekend wordt dat er door de hoofden geïnformeerd is of er een woning is en naar den huurprijs. Thans kunnen de menschen weten hoe of het zit. Wij behoeven den burgemeester er niet in te kennen. De heer De Kroo zou ook de commissie niet willen. Wij weten wel wat de minimumhuur kan zijn. De heer Contant zegtWij hadden ons voorgesteld den huurprijs vast te stellen bij de benoeming van een hoofd. Ik zal geen deel nemen aan vóór of tegen van dit ont werp. De heer De Rijke zegtEr is door de hee ren Sanderse en Contant geklaagd dat zij niet zijn gekend. Wij hebben een wettige vergadering en de heer Sanderse heeft het recht de openbare school te verdedigen. Men heeft gezegd, het principe dat er wel inzit, geen bijslag geven aan het hoofd der openbare school. De heer Sanderse wijst er op dat de voor standers van bijzonder onderwijs de openbare school ontnemen, waarvoor ze zelf in de eer ste plaats bij hun school voor zorgen, nl. een woning voor het hoofd, en merkt op dat dit niet de weg is om een geschikt hoofd te krij gen. Ook wijst spreker op het verschil bij openbaar en. bijzonder onderwijs, waar de vereenigingen steun verleenen. De voorzitter merkt op dat het bijzonder onderwijs offers brengt, wat ook de voorstan ders van openbaar onderwijs zouden kunnen doen. De discussies worden gesloten en gestemd over den huurprijs van 400. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Sanderse, Contant en Verhage. De voorzitter stelt voor geen rondvraag te houden. De heer Sanderse informeert nog even naar het rooien van de 2 boomen bij het kaarten- bord. De voorzitter deelt med, dat de provincie met jhr. A. H. van Doorn hierover in corres pondentie is. De heer De Rijke stelt voor een bepaling te maken, dat het hoofd van de gemeente de voorkeur heeft deze woning te betrekken. De heer Sanderse stelt voor hierover eerst eens kalm na te denken, daar het niet op de agenda staat en het in de volgende vergade ring te beslissen. Wethouder Stoppels wenscht eerst het hoofd der school voor te laten gaan. De heer Contant wenscht geen beslissing. De heer De Rijke Voorzitter, we hebben gemerkt dat u voorliefde had in het dorp te wonen. De meesteen onzer bewoners zullen er prijs op stellen en 't geeft groote bezuini ging in de kosten van telefoon enz. en daar om, nu er een ambtswoning beschikbaar is, wenschen wij die aan te bieden. De heer Sanderse wijst er op dat de bur gemeester niet voor zijn geheele leven naar hier gekomen is en wel zal trachten zijn po sitie te verbeteren en hoopt dat de voorzitter niet tot de woning zal besluiten. De voorzitter zegtIk beschouw het zoo dat het gemeentebestuur een gemeentewoning kan aanbieden aan wien het wil. Ik hoop te zijn en te blijven een burgemeester voor allen. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Stoppels, Contant, Verhage en Sanderse. De burgemeester wenschte de leden een gezegenden overgang van oud- in Nieuwjaar. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse marine re serve J. Luske wordt den 3en Januari a.s. ge plaatst aan boord wachtschip te Willems oord, tot het medemaken van een oefening van drie maanden. De bevolen overplaatsing van den sergeant vliegtuigmaker P, Mager van de Koojj naar Papendrecht en van zijn ranggenoot P. Wal- laart van Papendrecht naar de Kooij is tij delijk uitgesteld. Bij beschikking van den minister van de fensie is met den 3en Januari 1929 de hoofd officier van administratie der 2e klasse H. Riem, eervol ontheven van de betrekking van hoofd van de Vie afdeeling A van het departement van defensie en ter beschikking gesteld, en is de waarneming dezer betrek king opgedragen aan den officier van admi nistratie der le klasse H. G. Gerdes. 3 Januari Monteur-majoor G. de Vries van Wachtschip Willemsoord naar radio dienst Amsterdam, onder intrekking der be volen overplaatsing naar de onderzeedienst- kazerne. Ondervolgende onderofficieren zijn aange wezen om den 6en Februari a.s. per stoom- PAEDAGOGISCHE OVER PEINZINGEN VAN EEN VADER. In een van onze dagbladen frappeerde mij de foto van de uittocht van een groep En- gelsche kostschooljongens bij het begin van de vacantie een groote boerenwagen vol geladen met koffers en valiezen, en daar bo venop de jongens, juichend en jubelend, om dat dit voor hen beteekende het begin van de vacantie. De uitgelaten vreugde, die ons van deze foto tegenstraalt, is treffend en pleit zeker niet voor het kostschoolwezen dat in Engeland nog min of meer bloeit, terwijl het in ons land zooals men weet reeds lang zijn bloeiperiode heeft gehad ten onzent heeft men het gezinsleven tijdig op de juiste waarde weten te schatten. Iets van die vacantie-pret straalde ons ook ook uit onze eigen kinderen tegen, toen zij met Kerstvacantie thuiskwamenook de Hollandsche dagschool-leerlingen slingeren bij den aanvang van elke vacantie schriften en boeken in een hoek en gaan de vrije da gen juichend in. Wijst dit op een gebrek aan waardeering voor onze scholen Wij gelooven van niet, omdat we ook weten, dat vele leerlingen aan het eind van de vacantie weer met genoegen het schoolleven beginnen. Wat nu tot blijdschap stemt is niet zoo zeer haat tegen de school, dan wel het feit, dat het plichten-leven tijdelijk een einde neemt, dat de autoriteit van de klok eens een poosje van de baan is. Wij ouderen weten nu eenmaal, dat we in ons leven persoonlijke liefhebberijen aan den kant hebben te zetten voor de vervulling van onze dagelijksche plichten, die ons dwingt tot onderwerping aan de klok. Wij weten dit nu eenmaal, al komt ook bij ons vaak verzet daartegen op, al zijn ook wij blij, als een paar vrije dagen ons werkleven onderbreken. Hoeveel te grooter moet in een kind de be hoefte zijn aan vrijheid, en daaraan evenre dig vreugde als die vrijheid aanbreekt. Elke vacantie heeft zijn eigen karakter 3 zoolang sneeuw- en ijsvermaak niet decentra- liseerend werken, kenmerkt de Kerstvacantie zich door huiselijkheid en gezelligheid. Door de vele feestdagen is de vader ook vaak in huis en de winterkoude maakt de haard tot een magneet. Boeken, die men „al lang eens had willen lezen", komen uit de kast, werkjes, waar men „telkens maar niet toe kon ko men", krijgen nu een beurt, en vrienden, aan wie men „van den zomer al had willen schrij ven", krijgen nu een langen brief. Geen wonder dus, dat de vacantie met zijn gelegenheid voor liefhebberijwerkjes, voor vrijen arbeid, met gejuich wordt begroet Want het is niet zoozeer de kans, nu eens heerlijk niets te doen, wat aantrekt, niets doen verveelt al heel gauw neen, het is juist de vrije arbeid die aantrekt. Men late de vacantie vooral niet bederven door de nawerking van slechte rapporten;, vacantie-taken en straffen zijn uit den boo ze, omdat het heilzame van de vacantie juist is gelegen in de totale ontspanning, het weg nemen van alle plichtgedachten. Wie daarin slaagt en een kind heeft daarvoor geen verblijf buitenlands noodig wie daarin slaagt, ondervindt den heilzamen invloed van de vacantie. Men late die dus niet tegengaan door thema's of sommen of extra-lessen in de vacantie. In dezen gelde vrijheid, blijheid schip „ïndrapoera" naar Oost-Indië te wor den uitgezonden sergeant-konstabel A. J. G. van der Braak, sergeant-konstabel J. J< Kroes, sergeant-bottelier P. L. F. de Vries, sergeant-ziekenverpleger G. J. Kurvers, ser geant-torpedomaker G. A. Weerden. Tevens vertrekken hiermede ongeveer 25 korporaals en manschappen naar Oost-Indië. 10 Januarisergeant-bottelier P. J. J. van der Kolk van wachtschip Willemsoord naar Van Speijk. Met het stoomschip „Johan de Witt" zal 1 'Januari een transport van 5 onderofficieren en 29 minderen der zeemacht uit Amsterdam naar Oost-Indië vertrekken. Een transport van 8 onderofficieren en 44 minderen in rang der zeemacht zal 9 Januari met het stoomschip „Slamat" uit Rotterdam, naar Oost-Indië worden uitgezonden. Buiten verantwoordelijkheid der rednetie Dc copie wordt niet teruggegeven VEREENIGING RIJWIELPAD „WALCHEREN". Mijnheer de Redacteur, Eenige maanden geleden heeft onze ver- eeniging plm. 468 M. boschgrond te Valke- nisse aangekocht om ook aldaar een rijwiel pad te kunnen aanleggen, zulks in verband met de slechte verbinding, nl. een zandweg, 8 ter' plaatse. In de afgeloopen week is een be gin gemaakt met den aanleg van dit nieuwe gedeelte pad blijft het weer gunstig dan zal vermoedelijk aan het einde van de maand Januari a.s. ook dit gedeelte als rijwielpad in gebruik kunnen worden genomen. Ditl nieuwe gedeelte is aangekocht met de gelden welke uitsluitend door de leden zijn bijeen gebracht, dus zuiver eigendom van de ver- eeniging, m.a.w. van de leden. In dit oude jaar willen wij nog laten zien wat de leden onzer vereeniging voor hun genot over heb ben. Laten nu de niet-leden, die ook van dat gedeelte pad gebruik wenschen te maken, zich nog heden aanmelden als lid voor 1929 en vervolgens, dan hebben zij nog in het oude jaar een goeden daad verricht. Met dank voor de plaatsing, Rijwlelpadvereeniging „Walcheren".

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 9