I ■eeds over hen uit belde handen den line in bedwang te want in de verte ;einlichten op. irsend de remmen uren om de vaart •t waggons precies stilstand brengen, de reglementaire id ik echter in de ïaal van aankomst zeker om op dat Dverzag de situatie brancard halen isteloozen meester ht besefte wat er m menschen rond p de schouders van issen aan, die zich ettlge kiel van den ver het perron ge- jn beste jongen". it had mogen be- ip je geweest zijn." bruin aan dien want tot haast in in onze enge ka rn te feliciteeren, lauw geknepen, op, moest wegens itslag aanvragen nt vah de H^rcu- sestje gereden heb, vaststellen. Bij de chappijen tot één hine afgedankt, ze ;de naar het kerk- m het hart. met inscriptie en de passagiers als loit een oogenblik je nu, wat ik dien Niet Welnu, het ?en en de haantjes om te kraaien, smakelijke juffer te vermalen en ze itertanden. Zoo is t bekijkt men de 'gen kant. Atjuus- ti zijn en mag niet EN IJ ikte tijdens Kerst zang- en muziek- broodoorlog de nieuwe groep dieten. Jackie irtist naar "Neder- de film. kte met Kerstmis ot geweest als dit vaarom" laat zich iren, want bijzon- t op het stedelijk en de door dui- fcing der SD.A.P. op den eersten eugddienst in het rdamsche Maat- en, onder leiding toeloop een kwar- ■eeds zoo geweldig ten moesten wor- verrassing mee nabijgelegen kerk- d gezocht is by de op onverklaarbare root jeugd-audito- wat men noemt, dank zij ook het >ioscopen, die her- n. maakte bet pu- lueue. de politie zich :elen dag regelend ïden. Treinen uit laandag en Dins- kers aan en men ifc tijdens het ge- ongelukken van ïitengewoon veel fs Maandag nog, le goedkoope pry- de dennen opval- eeft het ditmaal nieuws voor Am* gewone carillon- Li der armen (het ielde niet minder de uitvoeringen muziek op pleinen .r op Kerstmorgen ar in actie. Het tionale Kerstfest- k hier te lande el vooral die in oarlem-Zandvoorb, teleurstelling ge- jebroken en hield nomen uitstapje afé's en attracties e huiselijkheid bij eerden. maakte thans in rs drukke pleinen :n verkeersagent, ïid. Nagenoeg nle- rlaten plein, want stig naar Amster- stad uitgestorven tellen. Toch bleef den regen op zijn op de gebruikelij- tweeden Karst- eel uitbleef. ;tede, die verleden Dlksoploopjes aan- t groote hevigheid BeaKtaaat/,. TOB NOOIT-HOEKJE Wien velen vreezen, die heeft velen te vreezen, Oude zegswijze Wien vélen vreezen, die heeft velen te vreezenHet is heel gemakkelijk om in de wereld een mensch te zijn, die door velen, zooal niet gevreesd dan toch stellig ook niet bemind wordt. Wie steeds zijn eigen weg wil gaan, zonder rekening te houden met de be langen en verlangens ran anderen, wie nim mer de gevoeligheden van zijn mede-men- schen ontziet en slechts doet wat hijzelf ver kiest, zal al heel gauw iemand zijn, die weinig getapt is. Degenen, die met hem te maken hébben, omdat zij in een of ander opzicht in ee% afhankelijksvcrhouding tot hem staan, zullen zich naar zijn wenschen en invallen gedragen en zich er aan onderwerpen, omdat zij niet anders kunnen. Maar menschen, die buiten den kring van zijn zeggenschap lig gen, zullen alras niets mei hem te doen wil len hebbent of hem alleen die uiterlijke hoffe lijkheid betoenen, die in het maatschappelijk verkeer nu eenmaal, vaak noodzakelijk is, doch waarbij het hart zwijgt. Nu zijn er lie den, die in een dergelijke geïsoleerde positie veel behagen scheppen (of zichzelf althans ivijs maken, dat zij dit doen) en er juist op uit zijn de Uiervoren geschetste eigenschap pen nog meer in het oog te doen springen. Maar wie staat, zie toe, dat hij piet volle Want als dergelijke menschen eenmaal eens in moeilijkheden geraken en zij in hun nood graag het welwillende woord zouden hooren. dat zijzelf nimmer tot anderen spreken, dan zullen zij als een angstwekkend iets de leeg te voelen, die zij kunstmatig om zich heen "hébben geschapen. Op den duur hébben alle menschen elkaar toch noodig, al schijnt het den mensch in zijn hoogmoed wél eens an ders. Daarom is het goed zijn leven zoodanig in te richten, dat er niet velen zijn, die wij behoeven te vreezen. Want de vijanden sla pen niet en wachten op de ure der vergel ding, Vooral de vijanden, die wij door ons eigen gedrag tegen ons in het harnas hebben gejaagd. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onip Psychologische medewerker Dr. Jos de Cock Van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis ziel- "kundige adviezen, o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de bcantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N. N. te V. Hoewél wij toegeven, dat uw omstandigheden moeilijk zijn, moeten wij U toch waarschuwen voor de manier, waarop U de zaak bekijlct. Gij wilt om de gevaren heenzeilen en brengt Zoodoende de zaak niet in het reine. Dan blijft U in de sleur van moeilijkheden en zorgen en komt er nimmer geheel boven uit. Beter is het de zaak direct met kracht aan te vattenUzelf midden in de moeilijkheden te plaatsen, waardoor gij ze van alle kanten kunt bezien. Bedenk steeds, dat de brand netel hem steekt, die er even voorzichtig aankomt. Saamgevat geven wij U dus dezen raad r Bezie de zaak van alle kanten en neem na rijp beraad een kloek besluit. Aan dat besluit houdt gij vast en handelt daarnaar. Strij dende neemt gij in kracht toe, zoodat ook hier geldt, het eerste begin is het moeilijkst. Zoo noodig willen wij U gaarne ook in bij zonderheden nog van dienst zijn. Verzonden brieven K. D. te V.J. te V. uitgebroken. Het meest typeerende van dezen strijd is wel dit, dat niet, zooals gewoonlijk, het grootbedrijf het kleinbedrijf den dood steek toebrengt, maar ditmaal juist het om gekeerde plaats heeft. Zoo ziet men zich op sociaal-economisch terrein telkens voor ver rassingen geplaatst en leert men hoe gevaar lijk het is hier te willen generaliseeren. Het klein-bedrijf toch schijnt zich onder bescherming der arbeidswet en met behulp van jongensexploitatie in het bakkersbedrijf gemakkelijker te kunnen redden dan het groote. Met gevolg, dat het de broodprijzen ook aanzienlijk lager kan stellen, zonder ge noodzaakt te zijn dit op de kwaliteit etc. van het brood te verhalen. Thans hebben do patroons van de volks bakkerijen m de Kinkerbuurt de broodprijzen opnieuw verlaagd en wel van 14 op 13 cent, plus bon, zoodat een brood feitelijk maar 12 cent kost. De talrijke filialen dezer bakke rijen in alle deelen der stad werden in de week voor Kerstmis als 't ware bestormd, ook wegens de voor de helft verminderde prijzen van het Kerstbrood, terwijl het in de andere zaken, waar de prijzen nog 18 of 20 cent gel den, stil was. Neemt men in aanmerking, dat het brood- verbruik in Amsterdam met haar overwegende arbeidersbevolking buitengewoon groot is en vele gezinnen ook hun geregelde brooddagen kennen, zoodat het bakkersbedrijf goed loo- nend is, dan ligt het voor de hand dat groo te financieele belangen op het spel staan. Ook de positie van het personeel loopt bij een verminderd debiet der groote fabrieken en bakkerijen gevaar. Men verwacht dan ook opnieuw besprekin gen tusschen werkgevers in het grootbedrijf en personeel om te trachten deze moordende concurrentie van een bepaalde groep het hoofd te kunnen bieden. De medewerking van de geheele Amsterdamsche vakbeweging, als voornaamste broodconsument, zal hierbij noodig zijn. E i bekend verschijnsel in de groote steden is in 't algemeen de ongedwongen manier waarop men zich daar uitleeft zoo ten goede als ten kwade. De uitgestrektheid en massa-bevolking brengt als van zelf ook meerdere indlvidueele vrijheid van bewe ging en opinie mee. De S.D.A.P.-er steekt hier op 1-Meidag en tijdens verkiezingen ge- Dezer dagen heeftgene- raal Muller Massis een bezoek gebracht aan het regiment Wielrijders. De kranige jongens stonden in lange kolonnen opge steld, aan de spits hun leiders. Tusschen de rijwielen van links naar rechts; Generaal Muller Massis, Gen.-Majoor Van Mens, Baron B. W, v. Dedem, Comm. R. W. B D lllllllllllllllliilllllllüllllillllllllllllllllllllllllllllllD moedeltp de roode vlag uit niemand zij ner buren die zich hieraan ergert, en wie het ergert neemt er eenvoudig geen notitie van.Zijnerzijds neemt de S.D.A.P.-er of com munist er geen aanstoot aan wanneer zijn oranjelievende buurman op 31 Augustus de nationale vlag met wimpel uit zijn venster ontplooit. Op openbare pleinen, 't Amstelveld e.d. worden de dwaaste dingen gepropageerd, in voor ieder toegankelijke gebouwen de Soefi-beweging, het Boeddhisme en mormo nisme. Niemand die 't den propagandisten kwalijk neemt of lastig maakt. Zoo was het ock Zaterdagavond, toen zich hier het allerzonderi "te feit voordeed dat een groep vreme Israëlieten in Salvatori het ....Kerstfeest kwam neren. Deze samen komst was belegd door de nieuw-gestichte vereeniginr" van Christen-Israelieten. Een 20 a 30 jaar terug zouden deze menschen bij het betreden of verlaten van het gebouw er niet zoo gemakkelijk zijn afgekomen. Thans In ter., xe.da het blijkbaar niemand der vroe gere gelocfsgenooten. Het 1 beralirme heeft trouwens reeds velen atv 3 gemaakt de trek uit de Semitische wijken wordt steeds greater en nu openbaart zich ook een zwenking naar het Christen dom, waarvan de groep in Salvatori voor het eerst in Jt openbaar getuigde. Intusschen blijft een deel van het Joden dom - en men moet dit evenzeer eerbiedi gen zich onwrikbaar vasthouden aan het geloof der vaderen. Amsterdam telt reeds eeuwenlang Joodsche scholen, thans zal eindelijk, op initiatief dezer gelö'ófsgetrouweriook een Joodsche HJB.S verrijzen. De besluiten hiertoe zijn reeds ge nomen en de gelden voor een aanzienlijk be drag bijeen. Straks \*olgt cok do door velen vurig begeerde Joodsche universiteit. Zoo openbaart zich in deze groote stad een voortdurende wisselwerking van opinie en religieus belijden, waarbij, hoezeer uiteenloo-. pend de meeningen ook mogen zijn, het ver ketteren van elkaar zoo al niet erger gelukkig toe het verleden behoort. Momenteel trekt in een onzer bioscopen bijzonder de aandacht een interessante film, waarin Jackie Coogan zijn eerste groote jon- gensrol speelt. De nu reeds 15-jarige toont in deze creatie (De kleine cavalerist) opnieuw zijn buitengewone begaafdheden. Is dit op zich zelf nu niet zoo'n wereldschokkend feit, we vernamen in verband hiermede, dat een Amsterdamsche bioscooptrust en de directie van een revue-gezelschap reeds eenigen tijd met de familie Coogan in correspondentie staan om Jackie, thans te Londen spelend, ook hier te lande te doen optreden. Dit zou dan zijn in een revue, daar Jackie de film voorloopig heeft vaarwel gezegd. Ook verwacht men hier ter stede reeds vóór Mei de eerste sprekende film, waarvan, na de attractie van het nieuwe, het groote bezwaar zal blijken, dat velen de Engelsche taal dier film niet verstaan. Doch reeds zijn, naar men ons mededeelde, plannen in be werking voor een Hollandsche „sprekende film", speciaal bestemd voor Nederland en Koloniën, België en Zuid-Afrika. Binnenkort hopen we in staat te zijn over deze nieuwe belangrijke tak van nationale industrie meerdere bijzonderheden te publi ceren. Corres Pondent. Samenstellen van den fok toom. Met het gestadig inkrimpen, wegsmelten als 't ware, van de lange lijst der tentoon stellingen in ons land, met het aanbreken van dat stadium begint men al meer en meer aandacht te wijden aan de vraag hoe de foktoom moet samengesteld worden, om ir het voorjaar Jongbroed te verkrijgen, dat aan onze wenschen beantwoordt. Er zijn talrijke voorbeelden, die het bewijs leveren, dat ook binnen de perken van de stadsren aardig wat te bereiken valt op het gebied van doorfokken, ja zelfs van verbeteren van sommige rassen, wanneer daarbij met oor deel gewerkt wordt. Als allereerste punt, als de meest gewich tige voorwaarde van alles rekenen wij de conditie, de gezondheid, de lichaamskracht van al de dieren, die den toom, klein of groot, samenstellen. Daarom is het zoo'n voordeel als men deze dieren zelf gefokt, of althans zelf grootgebracht heeft, om daar door met zekerheid te kunnen weten, dat ze bij hun opgroeien geen tegenspoeden heb ben ondervonden. Hier moet het oordeel streng, heel streng zijn. Kuikens toch, die een tijd doorgemaakt hebben van hangerig heid, van storingen in den groei, van moei lijke bevedering, houde men liever als pro ducenten van eet-eieren, maar niet van broedeieren. Allereerst moet de grootste attentie gericht worden op den haan, die zijn goede en min der goede eigenschappen kan overbrengen aan al de komende kuikens van den toom, terwijl de voortreffelijkheden van elke hen slechts kunnen vererven op die kuikens, welke speciaal uit haai* eieren voortkwamen. Hiermede alleen is reeds duidelijk van welk een overwegenden invloed de haan in den foktoom is. Er zijn er die een jongen haan verkiezen boven een overjarigen, maar onze keuze gaat meer in de richting van den laatstgenoemde, mits hij bogen kan op volle, onverzwakte levenskracht, die zich uit in een zuiver Jsraa'geluid. Al is de toon nog zoo somber, bijv. van een Cochin of Biahma- itaan, men kan toch onmiddellijk vaststellen of de stem zujyer is, vrij van aandoeningen der luchtwegen. Vooral ook zijn helder oog, zuiver rond en bol, begrensd door dunne oogranden, moet schitteren in het vuurvoode aangezicht. Zijn krachtige bewegingen, zijn flinke stap, zijn overheerschend karakter, zijn moed, zijn houding moeten opvallend zijn. Een haan met gabrekkigen beenstand, met scheefgedragen staart, met kromme tee- nen zal al zijn gebreken; dóórgaans versterkt, op zijn nakomelingen overbrengen. Hij moet dus vrij rijn van al deze, fouten. Daarom valt, zoo er meerdere hanen aanwezig zijn, de keus op den schoonst gevormden, den best gekleurden en juist geteekenden haan. De hennen moeten wat het uiterlijk betreft ook aan de strengste eischen voldoen. Zij ook mogen in hun kuikentijd geen ziekten door gemaakt en geen gebreken als beenzwakte, slechten veder groei gehad hebben. In de tweede plaats komen de innerlijke, onzicht bare eigenschappen van den foktoom in aanmerking. Zoo zal het noodig wezen om dieren te kweeken, die flink leggen, de fok- dieren dat ook doen en dat ook de haan af komstig moet zijn van een moeder, die een hoog legcijfer in haar eerste jaar bereikte. Eveneens moeten de fokhennen van goed leggende moeders afkomstig zijn. Niet alleen heeft men bij de keuze der fokhennen te. letten op het aantal eieren dat zij legden, maar ook op den tijd van het jaar, waarin die eieren kwamen. Verder is de vraag hoe de rui werd door gemaakt en hoe lang de rustperiode geduurd heeft. Hennen die zeer lang na den rui bui ten Iegconditie blijven verkiest men niet als het uitsluitend te doen is om productie. Ook is het te verwachten, dat hennen die in hun eerste legjaar goed gevormde,stevig geschaal de eieren gaven, dit ook zullen doen als ze in den foktoom loopen, wat voor het bebroe den onder kloeken een veroischte van broed eieren is. Van de levenskracht en ook van het ras van den haan hangt gedeeltelijk het aantal hennen af, dat men bij hem toelaat. In het algemeen bij de middelzware rassen tot zes hennen in de ren, tot 8 bij vrijen uitloop. Bij de lichtere rassen kan men het aantal stellen op 10 in de ren, tot 15 in de vrijheid. Deze laatste getallen gelden ook voor de krielen. Voor zeer nauwkeurigen, meer wetenschap- pelijken fok kan men ook werken met slechts één hen, maar dan dienen zekere voorzor gen genomen te worden om de hen tegen den haan te beschermen, zonder het oog merk te missen. Deze laatste methode kan toegepast wor den door hem, die uitsluitend fokt voor de tentoonstellingen, waarvoor dus dieren ge bruikt worden, die aan alle standaard- eischen beantwoorden en bovendien van een beslist gelijk eenvormig type zijn. RADIO-RUBRIEK Dinsdag 1 Januari. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00 Concert door het Boris Lensky-trio. 3.004.00 Ha waiian radio-vijftal. 4.005.00 Concert op twee vleugels door mr. J. den Hartog en Jan Nieland. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.00 7.30 Concert door het Boris Lensky-trio. 7.30 3.00 Ziekenhalfuurtje. 8.008.80 Boekbespre king door dr. Snellen. 8.30 Persberichten. 8.45 Concert. Omoep-orkest onder leiding van Nico Treep. Louis Davids, humorist. 9.40 „De bruiloft van Kloris en Roosje", klucht met zang en dans. Nieuwjaarswensoh van Speen hof. Huizen, 340.9 M. (na 6 uur 1852 M.) 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding door P. de Waart Zalig Nieuwjaar. 9.50 N.C.R.V. Dienst in het gebouw „De Eendracht", te Rotterdam Voorganger ds. C. J. Hoekendijk. Mej. J. Molendijk, sopraan 12.301.30 K.R.O. Concert door het K.R.O.-trio. 2.305.00 Con cert in Nijmegen De harmonie „Nijmeegsch Vrijwilligers-corps", onder leiding van H. v. d. Berg. Mannenkoor „St Caecilia", van de R.-Kath. Werkliedenvereeniging, onder lei ding van A. Tromp. Mevr. B. Jaspers-Vos sopraan. Mevr. Velthuijs-Deutman, piano. 8.00 „Martha" of „de Markt te Richmond" opera in 4 bedrijven van F. v. Flotow. Met medewerking van Elise de Haas, Gusta Scheepmaker, E. v. d. Ploeg. Jules Moes, H. Kibbinga. Het versterkte Amsterdamsche Salonorkest onder leiding van F. Boshart. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (alt tenor, piano). 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Populaire kamermuziek (alt, viool, piano). 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Beethoven's sonaten. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. De mili taire kapel. A. Moxon, sopraan. S. Robert son, bas. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Concert door Pouish- noff, piano. S. Logen, bariton. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.056.50 Dansmuziek. 7.05 8.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest. Mile. Navar. Coste, declamatie. Langenberg, 469 M. 8.259.20 Kath. Morr»"wijding. 12.20—1.50 Orkestconcerfc. 3.50 5.20 Het Rijnlandsche Madrigalkoor. 7.20 9.20 Nieuwjaarsbaladen. Klein Werag-or- kest. 9.3511.20 Orkestconcert. Werag-orkest. Zeesen, 1649 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Koslecksche blazersbond. 3.50 Orkest- concert. 6.50 Causerie over papegaaien met demonstratie. 7.20 „Zigeunerliebe", operette in 3 acten van F. Léhar. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 12.25 Concert. 1.20 Nieuwjaarsconcert. 3.50 Vaderlandsche liederen. 4.20 Noorsche ge dichten. 5.20 Walsmuziek. 7.20 Duitsche volks liederen. 10.50—11.10 Dansmuziek.- Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestcoricert. Woensdag 2 Januari. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgen wijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lensky-trio* 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.303.00 Cursus leerbewerking. 3.004.00 Maak het zelf. 4.005.00 Lezing over de cul tuur van het Oude. Egypte. 5.00—5.45 Orgel concert door P. Palla. 5.456.15 Landbouw- halfuurtje door mevr. Gr. G. Smit. 6.157.15 Concert door het Boris Lensky-trio. 7.15 7.45 Gezondheidshalfuurtje. 8.009.00 Con cert. Joodsche zangvereenlging „Harpe Da vids". Diemer Harmonie. 9.05 Concert door het Omroep-orkst onder leiding van Nico Treep. 9.30 Ed. Verkade (declamatie). Huizen, S40.9 DL (na 6 uur 1852 M.) 11.0011.30 N.C.R.V. Ziekendienst onder lei ding van ds. L. Oranje. 12.301.45 Concert. Mevr. Helderman-Smit, piano. D. Vos. viool. *F. Meijerse, zang. 5.006.00 Kinderuurtje on der leiding van D. A. v. Alkemade. Mej. A. v. d. Zwaai, zang. 6.308.00 Het Amsterdamsche Vocaal Kwartet, mevr. Canté-v. Amerongen, sopraan. Mevr. Müller-v. EJJgen, alt. W. La- man, tenor. J. Strooraenberg, bas. A. Adema, pianobegeleiding. 8.00 Concert. Het Chr. Ra dio-orkest, onder leiding van J. Pouwels, Spreker prof. dr. T. Hoekstra Uit ons Ziels leven Daventry, 1562 M. 10.35 Nieuwsberichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladencon- cert. (Sopraan, viool). 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Balladen- concert (alt, tenor, plano). 4.05 Licht klassiek concert. D. Ord-Bell, mezzo sopraan. Kamer orkest. 5.05 Concertorgelbespeling. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuinpraatje. 7.05 Beet hoven's sonaten voor viool en piano. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Orkest concert. H. Nash, tenor. D. McCallum, viool 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causei4e. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „The passing of the third floor back". 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50—2.10 Kwintet-concert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Literaire causerie. 8.50—11.35 Solistenconcert. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orvestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7.20—8.20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. 8.20—9.50 „Wunderdokter wi der willen", hoorspel in 3 acten, Molière Daarna tot 11.20 dansmuziek. Zeesen, 1650 M. 2.05—3.50 Lezingen. 3.50 —4.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezingen. 7.20 Concert. 8.20 Schubertliederen. A, Walter, bariton. B. Sidler-Winkler, piano. 8.50 De journalist. Daarna tot 11-50 dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.20 Gramofoonmu ziek. 3.50 Oude Italiaansche muziek. 5.20 Or- kestconcert.- 7.35 „Robert und Bertran", klucht met zang. 10.0511.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50— 10.35 Orkestconcert. Eisenberg, cello. Beluister de intrede van het Nieuwe Jaar in de radio De wisseling van het jaar wordt, zoo lang er van een radio-omroep sprake is door vrij wel alle omroepstations ter wereld op de een of andere wijze feestelijk gevierd..De luiste raar, die in het bez3f is van een voldoend ge voelig radiotoestel verkeert dus in een goede gelegenheid, om door middel van de radio de intrede van het nieuwe jaar in de verschil lende landen der wereld mede te vieren, Indien men de beschikking heeft over een kortegolftoestel, zal men reeds vele uren vóór de intrede van het Hollandsche Nieuwjaar, de jaarwisseing van andere landen en zelfs van andere wercïddeelen kunnen meemaken. Even voor half drie op den middag van den 31 December wordt voor het eerst op onze- aarde de intrede van het nieuwe jaar door de radio aangekondigd. Het zijn de korte- golfstations 3 LO (Melbourne) en 2 FC (Sydney) in Australië, die deze eer te beurt valt, en wanneer wij een beetje geluk hebben, zal het ons niet moeilijk vallen om het ge beier der kokken van Melbourne op te van gen. De golflengte van dit station is 36 M. en het wordt van tijd tot tijd zeer goed hier te lande, ontvangen. De Indischman, die hier te lande met ver lof toeft, en den laatsten dag van het oude jaar ongetwijfeld met zijn gedachten in de tropen wijdt, zal, wanneer hij tegen vijf uur in den namiddag op Bandoeng afstemt het evenement in Indië kunnen beluisteren. La ten w\j hopen, dat dien dag de storingen eens wegblijven. Dan wordt 1929 tenminste goed ingezet voor de kortegolfenthousiasten. Is "oor het beluisteren van deze verver- wijüe.-de Jaarwisselingen" een kortegolftoe stel noodig, voor het hooren naar de Euro- pesche Nieuwjaarswenschen kan men met zijn gewone omroepontvanger volstaan. Reeds om even vóór tienen op den avond van den 31 en December kan men de Finnen door op den grootzender Lathi af te stemmen (1523 M.) het Nieuwe jaar hooren begroeten, terwijl om 10.10 de klokken van het Kremlin te Moskou L ieuwe jaar in de Sovjet Unie inluiden. V. l Januari wordt nl. de oude Russische toerekening, die ongeveer twaalf dagen achter is bij de onze, door de normale vervangen. Het is dus een historisch moment in de geschiedenis der wetenschap en in die van Rusland, dat men kan bijwonen, wan neer men op Moskou of Charkow (golflengte resp. 1450 en 1680 M.) afstemt. Beide stations komen 'evenals Leningrad goed door in ons land, zoodat het wel de moeite waard is, de Sovjets te beluisteren. Een uurtje later om 11.20 kan men het meerendeel der Europeesche radiostations als Warschau, Berlijn, Bern, Milaan, Gothen burg, Oslo, Praag, Stockholm en Copenhagen het nieuwe jaar hooren inluiden. Verschil lende mooie programma's zullen er te hooren zijn. Vooral dat van München is aardig, welk station na de intrede van het nieuwe jaar in Duitschland, ook de jaarwisseling in Holland, België en Engeland relayeert. Waarschijnlijk zal men via dit station ook de Nieuwjaars viering in Amerika kunnen hooren, doch dat is pas 's morgens om vijf uur. Men behoeft dus slechts op München af te stemmen, om verschillende Nieuwjaarsfeestelijkheden in andere landen te kunnen meemaken. Onze westelijke buren vangen het nieuwe jaar, evenals Frankrijk en België twintig minuten later aan dan wij. Ook de jaarwisse ling in deze landen kunnen wij dus bijwonen. Het aardigst en indrukwekkendst is onge twijfeld wel de viering van het Engelsche, waar „Big Ben" een groote rol in speelt. Voorloopig is er nu geen jaarwisseling meer te beluisteren in den aether, doch wel zal het opvallen, dat tal van stations den geheelen nacht door spelen en vroolJjke dansmuziek geven. Vooral de Duitsche en de Fransche zenders spelen nog geruimen tijd. Om 5.20 in den morgen van den eersten Janua-' begint ook het nieuwe jaar in Ame rika door te dringen. Dan zullen WGY en haar kortegolfstations 2 XAF en 3 XAD het Amerikaansche Nieuwejaaar inluiden. Daar Amerika, naar men weet, in vijf tijdzones is verdeeld, krijgen wij achtereenvolgens om zes, acht en negen uur de nieuwjaarsbegroetin gen van Detroit (8 XAD), Portland Oregon (XAD) en Los Angelos (6 CAL) te hooren. Juist als wij in Holland aan ons ontbijt wil len gaan, kunnen wij ons dus door de bewo ners van de Pacifickust een gelukkig nieuw jaar hooren wenschen. Het Nieuwe jaar in het Engelsche radioleven. Overal treft men thans voorbereidingen voor de feestelijke viering van de jaarwisse ling en Londen's eerste rangs hotels en res taurants wedijve. met elkander om de meest attractievolle programma's te brengen. Er is voor gezorgd, dat op tal van plaatsen gelegenheid is, om het luiden van Big Ben te hooren. Krachtige versterkers en groote luidsprekers zijn reeds geïnstalleerd, in Cla- ridge's, Savoy, Hyde Park Hotel, Café de Pa ris, Café Anglais, het Kit Cat restaurant enz., terwijl op het Chelsea Arts Ball in Albert Hal zulk een groot aantal luidsprekers Big Ben's welkomstgroet aan 1929 zullen weer geven, dat het oerspronkeijke geluid er aan zienlijk door overtroffen wordt. Licht op voor Auto's en Fietsen Januari uur Dinsdag l 4.25 Woensdag 2 4.25 Donderdag 3 4.28

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 7