Een bewogen Oudejaarsavond NECROLOGIE 1928 VAN AMSTEL EN IJ TOB r Van de in het jaar 1928 overleden personen noemen we BINNENLAND. Kunsten en Wetenschappen. Prof. dr. J. van Rees, Hilversum, oud- hoogleeraar in de Histologie en Physiologic aan de Amsterdamsche Universiteit. Prof. Gerardus de Langen Wendels, Nij megen, hoogleeraar in de moraal-mystick, algemeene sociologie en de geschiedenis der godgeleerdheid aan de Nijmeegsche Univer siteit. Henri J. Doorman, 's-Gravenhags, oud redacteur van de „Haagsche Courant", re dacteur van het maandblad „Dierenbescher ming". Jan Toorop, Den Haag, beroemd schilder. Prof. dr. J. Ritzema Bos, Waganingen, be kend figuur in landbouwkringen. Dr. F. J. L. Kr&mer. 's-Gravenhage, direc teur van het Koninklijk Huisarchief. Mevrouw C. S. F. BisschopSwift, Sche- veningen, kunstschilderes. Dr. E. Mulder, 's-Gravenhage, oud-hoog leeraar in de oogheelkunde aan de rijksuni versiteit te Groningen. Prof. dr. A. J. Th. Jonker, Heerde, oud- hoogleeraar vanwege da Ned. Hen*. kerk aan de universiteit te Groningen. H. J. Haverman, 's-Gravenhage, portret schilder. Prof. dr. J. J G. Vürfcheim, Leiden, hoog leeraar in de Grieksche taal en letterkunde en de Grieksche oudheden aan de Leidsche universiteit. Prof. P. J. H. Geuvts, Boekel. oud-hoog leeraar aan het Groot-Seminarie te Roer mond. Dr. J. P. G. Hulshoff Pol, Utrecht, ee;ste bacterioloog aan het centraal laboratorium voor Volksgezondheid. Prof. dr. C. P. Holst, 's-Gravenhage, oud- hoogleeraar aan de Technische Hooge rchool te, Delft. Prof. W. van der Vlugt, Epe, oud-hooglee raar in de wijsbegeerte van het recht en de encyc-lopaedie der rechten. Willem Steelink, Voorburg, bekend kunst schilder. Hubert Laroche, Schaerbeek, bekend too- neelspeler. Rechterlijke macht en juristen. Mr. dr. G. J. A. van Berckel, 's-Graven hage, oud-president van den Raad van Ju stitie te Batavia. Mr. O. W. Sipkes, Den Haag, raadsheer in het Gerechtshof aldaar. Sport. W. J. Lugard, 's-Gravenhage, oud-lid van het dageiyksch bestuur van den A.N.W.B. N. J. Cupéras, stichter van den Internati onalen Turnbond. Leger cn Moot. R. M. Mac Leod, Velp, gep. majoor, echt genoot van Mata Hari. Jhr. H. Laman Trip, Oegstgeest, gep. ge- neraal-majoor. A. C. Baron Bentinck, Den Haag, gep. ge neraal-majoor. P. P. C. Collette, Den Haag, luitenant- generaal van het wapen der infanterie. Generaal A. R. Ophorst, Amsterdam, oud ste lid van den gemeenteraad. D. W. de Jager, Dusseldorp, gep generaal- majoor. J. S. A. Kroon, Nijmegen, gep. kapitein ter zee. K. E. Schut, 's-Gravenhage, gep. luit.ge- neraal van het O. I. L. A. E. Roest van Limburg, generaal-majoor der infanterie. H. G. van Diermen, Amersfoort, gep. ge neraal-majoor der inf. I. L. F. van Hasselt, Anrhem, gep. generaal- majoor der artillerie W. E. A. Burton, Bergen op Zoom, oud kolonel van het N. I. leger. H. C. A. de Block, 's-Gravenhage, gep. luit.-generaal. Generaal-majoor H. Z. A. van de Roemer. Amersfoort, commandant van de TVe divisie. J. M. Campbell, 's-Gravenhage, gep. luit.- generaal. G. J. W. Koolemans Beynen, Den Haag, gep. luit.-generaal der infanterie, oud-com mandant der 2e divisie. P. Kleijnhens. Arnhem, luit.-generaal der genie b. d. J. Burger, Den Haag, luit.-generaal,. oud commandant van het veldleger. W. J. Vervloet. oud-hoofdofficier van het Ned.-Ind. leger, Ridder in de Militaire Wil lemsorde en den Nederl. Leeuw. Handel en Industrie. D. W. Stork, Hengelo, directeur der ma chinefabriek aldaar. F. W. Braat, 's-Gravenhage, president directeur van de N. V. S. W. Braafs Kon. Fabrieken van Metaalwerken te Delft. Ir. J, Muysken, Laren, directeur van de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materiaal „Werkspoor". J. Sluis Nzn„ Enkhuizen, mede-directeur van. J51uis en Groot's Kon. Zaadteelt en Zaadhandel. Jacob Sluis, Amsterdam, directeur der N.V. P. Sluis, Pduimvee en Vogelvoederfa- brieken. Ambtenaren. Ir. A A. Beka&r, Doetinchem, oud-inspec teur-generaal van den Waterstaat. Ir. P. H. Kemper, 's-Gravenhage, oud- hoofdlnspecteur-generaal van den Water staat. Mr. dr. J. Wytema, Botterdam, burgemees ter van Rotterdam. Ir. H. Seijdenzaal, Arnhem, hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Gelderland. Mr. J. C-. Veldcamp Helbach, lid van den Raad van Justitie te Soerabaya. Hr. A. J. I. M. Smits, Berchem, oud-lid van de Eerste Kamer. Regcering en Vertegenwoordigende Lichamen. E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg, "s-Gravenhage, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Mr. G. W. Baron van der Feltz, Assen, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin, oud-lid der Eerste Kamer. J. van Hengel, 's-Gravenhage, oud-resi dent in Ned.-Indië. Dr. H. Franssen, Zwolle, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-wethouder aldaar. Mr. J. Baron van Nagell van Ampsen, Deventer, vroeger burgemeester van Laren, lid van de Eerste Kamer. Jhr. mr. F. K. van Lennep, Vorden, oud lid der Tweede Kamer. Mr. S. J. L. van Aalten, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van Rotterdam. L. W. de Vries, Utrecht, lid van de Eerste Kamer. Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Ir. P. H. Kemper, oud-hoofdinspecteur- generaal van den Waterstaat. Dr. J. G. Scheurer, Apeldoorn, Tweede Kamerlid. J. F. A. Wagenaar, Den Bosch, griffier van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Mr. dr. Geertsema, Wiesbaden, oud-Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen, president-curator der Groningsche Universiteit. W. Cool, 's-Gravenhage, lid van den Raad van State, gepens. luit.ygeneraal. W. Frijling, Den Haag, oud vice-president van den Raad van Indië, officier in de orde van den Nederl. Leeuw. Kerk. H. J. L. Poort, Rotterdam, predikant bü de Ned. Herv. Kerk te Streefkerk, vroeger te Middelburg. Ds, B. van Schelven, Santpoort, emeritjis- predifcant van de Geref. Kerk te Amster dam, vroeger te Souburg. Ds. C. Beets, Arnhem, predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar. Ds. P. van Willemswaard, Zeist, emeritus- prediknat der Ned. Herv. Kerk. Ds. T. H. Siemelink, 's-Gravenhage, em.- predikant van de Doopsgezinde gemeente al hier. Ds. C. J. Six Dijkstra J.Jzn., ter Aa, Herv. predikant aldaar. Mgr. A. J. Callier, Haarlem, bisschop van Haarlem. Ds. Chr. Hunningher, Amsterdam, em- predikant der Ned. Herv. Kerk te Amster dam, vroeger alhier. Ds. D. W. L. Offerhaus, 's-Gravenhage. em.-predikant, ridder in de orde van Oranje Nassau. H. Derksen O.P., Rotterdam, pater, bekend priesterfiguur. Dr. H. J. Offerhaus, Heemstede, em. -pre dikant der Ned. Herv. Kerk. Particulieren. J. J. Baron Fagel, 's-Gravenhagc, laatste mannelijke telg van zijn geslacht. Dorus Rijkers, Den Kelder, redder van vele schipbreukelingen. J. P. van Fastenhout, Amsterdam, bekend figuur op phiJantropisch gebied. NEDERLANDSCH-INDIE. Mr. dr. S. Nauta, Batavia, advocaat-gene raal bij het Hooggerechtshof. K. Wybrands, Indië, gep. resident. BUITENLAND. Vorstelijke personen. Prins Lichnowsky, Breslau, gewezen ge zant van Duitschland te Londen. Prinses Sophie van Orleans, dochter van den hertog en hertogn van Vendome. Prins Alexander Trepof, Nice, oud-premier van Rusland. Frederik II, Badenweiler, vroeger Groot hertog van Baden. Bernhard van Saksen-Meiningen, voorma lig hertog. Keizerin Maria Feodorowna, Kopenhagen, keizerin-weduwe van Rusland. Kunsten en Wetenschappen. Prof. Philip Zorn, Ansbach, bekencl Voï- kenrechtsgeleerde. Gaston Lemaire, componist. George Goethals, gewezen hoofdingenieur bij den aanleg van het Panama-kanaal. Eduard Deru, San Francisco, bekend Bel gisch violist. Paul van Ostayen. Miavoyé-Anthee, be kend Vlaamshc dichter. Prof. B. L. Modzalefsky, Leningrad, expert op het gebied der moderne literatuur. John Stanley Weyman, Engelsch roman schrijver. Leger cn Moot. Lord Haig, Engelsch veldmaarschalk. Maarschalk Diaz, tijdens den wereldoorlog aanvoerder van de Italiaansche legers aan het Isonzo-front. Groot-admiraal von Koester, Kiel. Admiraal Skalofsky, Antihes, tijdens den wereldoorlog commandant der Russische Oostzeevloot. Maarschalk Fayolle, één der knapste le gerleiders van Frankrijk. Generaal Scholl, Potsdam, gewezen adju dant-generaal van den keizer, commandant van diens lijfgarde. Generaal-majoor A. W. L. Baily, Amster dam, gen-majoor van het Britsche leger. Admiraal Starck, verdediger in den Rus sisch—Japanschen oorlog van Port Arthur tegen de Japanners. Admiraal Sir Hugh Evan Thomas, bekend Engelsch vlootvoogd. Reinhard Scheer, bekend Duitsch admiraal. Generaal Destricker. vroeger medewerker van Foch. Generaal Cadorna. Bordighera, Italië's op perbevelhebber bij de slagen aan de Isonzo. Handel en Industrie. John Dal Piaz, Parijs, bekend figuur op internationaal scheepvaartgebied William Hodge Coats, hoofd van de beken de katoenfirma Coats. Regeering; en Vertegenwoordigende Lichamen. Emiel Verhees, Berlijn, voor den oorlog directeur-generaal van het Belgisch minis terie van oorlog. William O'Brien, bekend lersch nationalist Lord Oxford and Asquith. Londen, oud- Ieider der liberalen in Eng"!and. A. D. W. Wolmarans, Pretoria b~k°nd fi guur in Zuid-Afrika uit den t'jd van gene raal Boiha. Kerk. t Aartsbisschop Keating. Engeland. Ds. B. Coüvé, Fransch geref. pre i' ant. Mgr José Mora, aartsbisschop van Mexico. Gezanten en Consuls. Graaf BvockdorffRantzau. Berlijn, ge zant van Duitschland te Moskou. Particulieren. Mrs. Pankhurst, Londen, bekend suffra gette. door E. J. MICHIELSEN. Uit een oud studieboek fladderde een ver geeld briefje, met ongeoefende hand geschre ven en viel ritselend op den vloer. Werktui gelijk raapte ik het op om te lezen. De in houd was alledaagsch, stelt mogelijk te leur, doch vormde ongevraagd de aanknoo- pingspunten^ voor het eenvoudige, ware ver haal, aan het lezend publiek voorgelegd. D18 Mei 1911. Mijnheer, Bij deezen laten wij U weten, dat onzen geliefden vader naar het hemelsen land is afgereist in den ouderdom van ruim vier en zeventig jaar. Zachtjes is hij heengegaan zonder pUn of smart te verdufen. Eenige da gen voor zijn dood heeft hü nog over Uw gesproken en ons op het hart gedrukt Uw zijn laatsten groet over te brengen, waaraan wij door dit schrijven voldoen. Wy hoo. en, dat gij hem niet zult vergeeten. Gegroet van Uw dienaar J. Grondhorst—VersL-yden. Zeventien afgesloten jaarkringen, waarvan sommige zeer bewogen, zijn wel in staat her inneringen te doen verflauwen en het moge naar ongevoeligheid zweemen, het beeld van den ouden treinmachinist was eerst ver vaagd, later weggedoezeld door in den maal stroom des levens voortdurende wisselende, nieuwe indrukken. Doch nu zag ik den forschgebouwden grijsaard weer scherp om lijnd voor me staan met de diepe groeven in het getaande gelaat, zijn borstelige wenk brauwen, kortgeknipten, zilverwitten knevel en de staalblauwe ocgen, die iemand zoo onbevangen en doordringend konden mon steren of hij in het diepste der ziel wilde lezen. De eenige liefhebberij van den vete raan op de tweelingslijn bestond in hengelen en, aangezien een oud paard nog graag het klappen van de zweep hoort, was het gelief koosd plekje voor deze sport gekozen dicht bfj de spoorbrug, waar de mailtreinen naar Vlissingen met donderend gedruisch en ijlen de vaart westwaarts jagen door het Brabant- sche landschap. Als het waarschuwend, schril gefluit der groene monsters de luchtlagen scheurde, legde vader Berend de roede neer, volgden zijn blikken aandachtig de in een wolk van stof gehulde wegschuifelende reu zenslang. Soms bewogen zich de neusvleu gels zennuwachfcig en knikte hij goedkeurend, ook gaf onverstaanbaar gebrom wel eens misnoegen te kennen. Waarom Dat was zijn geheim, nooit werd er een tipje van ont sluierd aan den leek in de rollende beweging. Eer de laatste van half tien ongeveer was gepasseerd, zocht Berend zijn legerstede niet op en bij ongunstig weer stond onze man voor de bovenramen van het huisje, waar hy by zijn eenige, gehuwde dochter verbleef, om toch het aangename schouwspel niet te mis sen. Weinig spraakzaam van natuur, verge-, noegde de met een karig pensioentje in rust gezette „manchesterdrager" zich door uitten- treuren op baarsjes of snoekjes te loeren en in het barre seizoen rond de omgeving van het rangeerterrein te dwalen, waar hy met kennersblik de „felle dravers" monsterde. Slechts éénmaal gelukte het me hem aan den praat te krijgen over voorvallen uit zyn emotievollen, langdurigen diensttyd en wel daags na een spoorwegongeval vlak in de buurt. „Je kunt het in ons vak soms onverwacht zwaai* te verantwoorden krijgen en alle kracht noodig hebben om by de positieven te blijven", verklaarde Berend eenvoudig. ,,'t Is al haast een halve eeuw geleden, dat ik voor 't eerst op de machine stapte. Myn vader, moet je weten, had lang op een zand treintje gereden en was vervolgens by den Zuidooster beland. We zaten nog niet dik in de spoorwegen en die particuliere maat schappijen speurden 2500 nauw niet by de keuze van personeel, maar hy was ten volle voor de taak berekend. Overmatige inspan ning werd gevergd, dagen van vyftien en meer uren behoorden niet tot de zeldzaam heden en als vader afgetobd thuiskwam kon er geen sprake meer zijn zich met de opvoe ding der kinderen te bemoeien. Geen drop nel sterke drank beroerde 'VDifc zyn l'ppen 't Is spelen met menschenlevens in dit be roep", zei hy eenvoudig. Moeder was een voortreffelyke Duitsche jen vergoedde veel van zijn gemis. Onverwachts echter klemde het blinde noodlot ons in de verpletterende armen Vader werd thuisgebracht, doodge drukt by het manoeuvreeren. We kregen veel mooie woorden en bezoek van heeren met yseiyk voorname gezichten, ook de toezeg ging mij, den oudsten, spoedig een baantje te zullen geven en daar blééf het bij. „Nooit komt er een van jullie op een locomotief", snikte moeder, ,,'k werk me nog liever de handen van het lijf." Als je een half dozyn monden moét openhouden, is schraalhans keukenmeester by een weduwe zonder mid delen. loert de armoe spoedig over de onder deur en van het loon was nimmer een cent overgespaard kunnen worden, 't ging schoon op, bleek amper toereikend om de nooddruft te stillen. Toch stond ik een paar jaar later achter den vuurhaard te blaken- in den gloed- Dat zat zoo. Ondenks zwoegen en tobben, waarbij ze zienderoogen vermagerde, gelukte het de op offerende vrouw niet onze hongerige maag jes naar behooren.te verzadigen en de zware gang naar het armbestuur zou in- 't verschiet hebben' gegrijnsd, zonder den edelmoedigen bystand van een collega en "tevens dikken vriend myns vaders. Wat de'heeren met de prachtige redevoeringen en deftige, gekleede jassen verzuimden, deed Gilles Velters, reser veerde wekelyks een klein bedrag van zyn loon voor ons, speelde toeziende voogd of schoon niet in eenige verwantschap met het gezin te staan en verzachtte het schrynend leed zooveel raogeiyk. Nobele kerel, een gou den hart klopte onder het met oliedoortrok- ken buis Nog zie ik hem des Zaterdags be scheiden de gave, zorgvuldig in een papiertje gewikkeld, op den schoorsteenmantel depo- neeren.„Ik los een eereschuld af", verklaarde hy eenvoudig en sneed daarmee alle verdere vragen den pas af. Hoe meer we opgroeiden, des te benarder werd de, toestand, moeder begon te sukkelen en een leege schapraai is in staat om bezwa ren als kerktorens opteruimen .Velters kwam met het voorstel voor den dag my als leer ling-stoker naar de loods mee te nemen moeder spartelde geweldig tegen, doch moest tegen wil en dank door den zuren appel by- ten, de wagen liep uit het spoor. Voor myn achttiende hadden al aardig wat wieltjes onder me gedraaid, menig „lokaaltje" had ik helpen loodsen en kende de iyn op een prik. Myn pleegvader zorgde ervoor, dat ik geen bokkesprongen kon maken en evenmin roe- kelooze grappen uithalen, overigens wydde hy me nauwkeurig in alle geheimen van het vak in. Standvastig bleven wy op dezelfde ma chine, „Hercules" geheeten en je kunt er overtuigd van zynze blonk als een spiegel, of een gemedailleerde keukenprinses haar ge schuurd en gepoetst had. Veel vrijen tyd bleef er ni^fc over, daar zorgde de directie wel voor, men zoog het personeel uit om het rendement op te voeren. Of dit leventjè beviel „Wat van katten komt, muist graag", zegt het spreekwoord niet te vergeefs en het snuivend ros met den langen sleep werd myn ideaal, zyn ronkend en sissend geluid de schoonste muziek, welke het hart' kon opvroolüken. Moeder, als echte Duitsche, wist van het nog altyd schrale budget toch iets af te zon deren voor het Kerstfeest en uit een onbe- grypelyk samenstel van kleinigheden een ge- noegiyken avond te tooveren. O, nog levendig herinner ik me, hoe ze in het najaar van 18.. drie ganzen mestte voor den heuglijken feestdag. Twee ervan moesten verkocht wor den om de onkosten te dekken, maar d? derde, een kolossale dikkerd, was voor den „Weihnacht" thuis bestemd. Doch we reken den leelijk binten den waard, op den vyf en twintigste toerde ik lustig elders om laat terug te keeren. Oudejaar zou echter alles goedmaken, dan was het myn vrye dag en met zoo'n smulparty in 't zicht't was om te watertanden. Het begin deed ook aardig wat verwachten, we poften kastanjes en loerden kwansuis naar den grooten pot op de kachel de grootste kwaakster pruttelde om het ge hemelte met den voorsmaak te streelen. Daar stapte me tegen het vallen der schemering Velters met een effen gezicht binnen en zei „Er staat een kar met mankement te S.en nu zyn we opgekommandeerd daar den nachttrein te gaan halen. Ook een kluifje zoo'n karwei en dat juist nu, bovendien voel ik me niet erg sikker." Dat was een leeWke streep door de rekening. Mopperen baatte niet, het buis met de onafscheideiyke roet- lucht werd te voorschyn gehaald en vooruit jakkerden we. „Ik kom je afhalen hoor", had moeder me nog toegevoegd. Leunend over de balustrade zagen we buiten verwachting voor den aan vang der terugreis een groot aantal passa giers de coupé's vullen, beladen met pakjes en doozen. Ook zy spoedden zich waarschyn- lijk naar den familiekring, waarnaar ik even eens haakte, 't Had gesneeuwd en begon nu het met Oosteiyken wind, schoongeveegde lucht en helderen sterrenhemel krachtig te vriezen, maar onze Hercules maalde er niet om, huppelde over de gladde rails of ze den stal rook. Reeds waren we tot een slordige dertig kilometers van het eindstation gena derd en 'k wilde juist nog een stevigen bonk in den gapenden muil van het vuur gooien, toen ik met een geweldigen smak tegen de steenkolen van den tender werd geslingerd. Een zwaar lichaam drukte loodzwaar op me. Velters, door een plotselinge duizeling bevan gen, was achterover gestort. Slechts één oogenblik verloor ik de zelfbeheersching, werkte vervolgens me onderuit en kwam waggelend op de beenen. Een lauwe stroom vloeide langs myn gelaat uit een gapende wonde aan het voorhoofd. Intusschen raasde de trein met volle snel heid zyn ondergang tegemoet om on verbid- deiyk verderf en onheil te zaaien. Tc Dacht aan de passagiers, volkomen onbewust van de dreigende catastrophe, die schertsten en Igchten en niet konden bevroeden hoe de dood zyn vale schaduwen reeds over hen uit strekte. Snel greep ik met beide handen den regulateur en wist de machine in bedwang te krygen. Hoog tyd hoor, want in de verte doemden reeds de eerste seinlichten op. Den stoom afzetten, knarsend de remmen tegen de wielen laten schuren om de vaart te verminderen en.de sliert waggons precies onder de overkapping tot stilstand brengen, geschiedde alles volgens de reglementaire voorschriften. Eén ding had ik echter in de consternatie vergeten signaal van aankomst blazen De chef snelde toe, zeker om op dat verzuim attent te maken, overzag de situatie in één oogenblik, liet een brancard halen voor. den nog altyd bewusteloozen meester enja, eer ik nog recht besefte wat er gebeurde, zag het zwart van menschen rond de Hercules. Ze tilden me op de schouders van hoeren met kostbare bontjassen aan, die zich niet bekommerden om de vettige kiel van den stoker. In triomf werd ik over het perron ge dragen. „Mijn jongen, myn beste jongen", riep moeder, „als vader dat had mogen be leven. wat zou hy trotsch op je geweest zyn." Het geheele corps gaf den bruin aan dien oudejaarsavond, geloof ik, want tot haast in den morgen kwamen de lui in onze enge ka mer elkaar verdringen om te feliciteeren, myn hand was letterlijk blauw geknepen. Gilles geraakte er boven op, moest wegens wankele gezondheid ontslag aanvragen en.... ik werd commandant vah de Hercu les Hoeveel jaren ik het beestje gereden heb, kan ik niet by benadering vaststellen. By de fusie van de kleine maatschappyen tot één groote werd de trouwe machine afgedankt, ze zat vol gebreken en verhuisde naar het kerk hof. 't Ging me waariyk aan het hart. Kyk, dit gouden horloge met inscriptie en dezen zwaren ketting gaven de passagiers als aandenken, 't heeft me nooit een oogenblik in den steek gelaten. Weet je nu, wat ik dien nacht het beroerdst vond Niet Welnu, het was mooi naar drieën geloopen en de haantjes kregen al aanvechting om te kraaien, eer ik een stukje van de smakelyke juffer tusschen de kiezen kreeg te vermalen en ze gaf een geur om van te watertanden. Zoo is nu genmaal de jeugd, later bekykt men de zaken meer van den ernstigen kant. Atjuus- kes hoor, de koffie zal bruin zijn en mag niet wachten." Buitengewone drukte tijdens Kerst- mis. Openbare zang- en muziek* uitvoeringen. De broodoorlog. Geestesstroomingen de nieuwe groep van Christen-Israëlieten. Jackie Coogan als revue-artist naar Neder land en de sprekende Jüm. Sedert jaren is de drukte met Kerstmis hier ter stede, niet zoo groot geweest als dit jaar het geval was. Het „waarom" laat zich niet zoo gemakkelijk verklaren, want by zon- dere attracties stonden niet op het stedeiyk vermakelijkheidsprogramma en de door dui zenden bezochte Kerstmeeting der SJD.A.P. is een gewoon verschynsel op den eersten Kerstdag. Het begon al met den Jeugddienst in het nieuwe gebouw der Amsterdamsche Maat- schappy voor Jongemannen, onder leiding van dr. Eykman, waar de toeloop een kwar tier voor den aanvang reeds zoo geweldig was, dat alle deuren gesloten moesten wor den. Dit bracht echter een verrassing mee voor den predikant in een nabygelegen kerk gebouw, die nu niet bepaald gezocht is by de jongeren en zich plotseling op onverklaarbare wyze voor een ongedacht-groot jeugd-audito- rium zag geplaatst. In het centrum was er, wat men noemt, „geen doorkomen aan" dank zy ook het mooie weer en voor de bioscopen, die her haaldelijk uitverkocht waren, maakte het pu bliek tot in de zijstraten queue. Op den Nieuwendyk zag de politie zich zelfs genoodzaakt den geheelen dag regelend voor de bioscopen op te treden. Treinen uit alle richtingen brachten Maandag en Dins dag een stroom van bezoekers aan en men moet zich verwonderen, dat tydens het ge drang op de stations geen ongelukken van beteekenis plaats hadden. Er zijn dit jaar ook buitengewoon veel Kerstboomen verkocht, zelfs Maandag nog, wat zyn oorzaak vindt in de goedkoope pry- zen. Verleden jaar waren de dennen opval lend duur. Aan wijding heeft het ditmaal zeker niet ontbroken. Iet? nieuws voor Ami sterdam waren naast de- gewone carillon bespelingen en Kerstfeesten der armen (het Leger der Heils alleen deelde niet minder dan 1500 Kerstmanden uit), de uitvoeringen van toepasselijken zang en muziek op pleinen in de buitenbuurten. Reeds tusschen 7 en 8 uur op Kerstmorgen waren de uitvoerenden daar in actie. Het Duitsche systeem van nationale Kerstfest- viering burgert zich dus ook hier te lande al meer en meer in. Voor vele buitenzaken, vooral die in 't Gooi en de richting Haarlem-Eandvoort, is de tweede Kerstdag een teleurstelling ge weest het regende onafgebroken en hield duizenden van een voorgenomen uitstapje terug, waarvan echter de café's en attracties in de stad en meer nog de huiselykheid bU Kersboom en radio profiteerden. Een potsierlyken indruk maakte thans in Haarlem, op een der anders drukke pleinen met tal van kruisingen, een verkeersagent» staande op een verhevenheid. Nagenoeg nie mand passeerde nu het verlaten plein, want half Haarlem was mistroostig naar Amster dam getogen, zoodat de stad uitgestorven leek, en de auto's kon men tellen. Toch bleef de agent in den stroomenden regen op zyn eenzamen post, wachtende op de gebruikeiy- ke verkeersdrukte van den tweeden Kerst dag, die ditmaal echter geheel uitbleef. De broodoorlog hier ter stede, die verleden jaar tot demonstaties en volksoploopjes aan leiding gaf, is opnieuw met groote hevigheid T^ Wien velen vreezenHet is wereld een men zooal niet gevret bemind wordt, gaan, zonder rek langen en verlan mer de gevoelig schen ontziet en kiest, zal al heel getapt is. Degen hébben, omdat z een. afhankelijks zullen zich naar gedragen en zich zij niet anders k buiten den krin< gen, zullen alras len hebben, of he lijkheid betoonen verlceer nu eer doch waarbij het den, die in een veel behagen sc ruijs maken, dat uit zijn de hierv pen nog meer ir Maar wie staat Want als dergeli in moeilijkheden graag het welwil dat zijzelf nimmt zullen zij als een te voélen, die hébben geschape menschen elkaar den mensch in 2 ders. Daarom is in te richten, da behoeven te vree pen niet en wac dingVooral de eigen gedrag tcge gejaagd. Voor de leze Psychologische rn Van Merlsnstraai kundige adviezen zij hun geest ki Wilskracht cn E De vragen zullt den behandeld. A te uitvoerig woi aan de aanvrager N. N. teV. omstandigheden toch waarschuwe de zaak bekijkt. Gij wilt om de Zoodoende de za blijft U in de 1 zorgen en komt Beter is het de te vattenUzelf te plaatsen, waar kunt bezien. Bet netel hem stee aankomt. Saamgevat gev Bezie de zaak vc rijp beraad een k houdt gij vast t dende neemt gij hier geldt, het cc Zoo noodig will zonderheden nog Verzonden brie uitgebroken. Het strijd is wel dit, het grootbedrijf steek toebrengt, gekeerde plaats 1 sociaal-economisc rassingen geplaat iyk het is hier Het klein-bedr bescherming der van jongensexplc gemakkelijker te groote. Met gevo ook aanzienlijk Ij noodzaakt te zyn het brood te verb Thans hebben bakkeryen in de opnieuw verlaagc plus bon, zoodat cent kost. De ts ryen in alle dee week voor Kerstö wegens de voor van het Kerstbro zaken, waar de p den, stil was. Neemt men in verbruik in Amst* arbeldersbevolkin vele gezinnen ooi kennen, zoodat 1 nend is, dan ligt te financieele bel Ook de positie een verminderd en bakkeryen ge Men verwacht gen tusschen we en personeel om concurrentie var hoofd te kunne van de geheele A als voornaamste noodig zyn. E bekend ver is in 't algemee waarop men zi goede als ten kv massa-bevolking meerdere Individ ging cn opinie hier op 1-Meidag

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 6