1000 500 300 150 100 25 L SU MAANDAG 31 DECEMBER EERSTE BLAD HET JAAR 1928 Mo. 30S 66e Jaargang 1923 Uitgave: Firma F. UAH D£ VELDE lr„ Walsïraat58-60, Vllssingen.Teief. 10. Postrekening6828y Verschijnt dare ijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. VLISSIN08CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. WEGENS DEN jNIEUWJAARSDAG ZAL DE „VLISSINGSCIjE COURANT" MORGEN NIET VERSCHIJNEN. 3 Ongemerkt schier gaat het leven ons voorbij. In den mojotomn gang der opvol gende dagen, die 2hh ongezien aaneenrijen tot de eindelooshei van den tijd, schakelt gebeurtenis zich aan gebeurtenis tot den onafzienbaren ketel der wereldgeschiedenis. Wij merken het rót. Zoo we al een enkele maal verrast opziej wanneer een ongewoon gebeuren zijn betekenis toont, wij zijn ons niet bewust, dat ii'de reeks van opeenvol gende gebeurtenissÈ de levensontwikkeling, de voortdurende vei ndering van den levens vorm gestalte verlq gt. Willen we ons daar van bewust maken willen we de beteekenis van het dagelijks gebeuren begrepen en zien, hoe uit dat goeuren de nieuwe levens- en wereldvorm gro t, die straks weer voor andere vormen plaats maken, en het onvermijdelijke weltht, waarvan het zien alleen ons den ern afsnijdt, dan is het noodig, dat we Q£ een oogenblik als het ware bui.ten den iagelijkschen sleurgang plaatsen en, ataani naast den weg, verle den en heden ove^ende, voor ons uit den weg gemerkt vinde die naar een onvermij delijke toekomst le$t. Het is de beteemis van den Oudejaars avond, dat hij onsaaarvoör als 't ware de plek aanwijst. In ej eervormigheid van den tijd hebben we alsafzonderlijke schakels in den eindeloozen kern de jaren afgepast. En wanneer weer eenandere schakel is inge voegd en de Oifcjaarsavondklokken het Oude jaar uitluide! dan laten we, stil ge worden, al peinzen! de schakals nog eens door onze handen lijden. Het is een glim lach van weemoed,l|e zich daarbij om onze lippen teekent, vèmoed c om wat voorbij ging en nooit weddceert. Maar de peinzen de blik richt zich Aderzoekend ook op de schakels, die door -nze handen glijden en, nauwkeuriger toeende, merken we hoe iedere schakel tocléen anderen vorm ver toont. En nadenkel vragen we ons zeiven af, welke nieuwe scakel zich aan den laat- sten onvermijdelij '£al moeten aanpassen, wat ook dit laatste ,ar voor beteekenis heeft en wat het heeft wbereid. Het is geen wider, wanneer aan den avond van 1928 darbij ons voorhoofd zich onwillekeurig samerrèkt. Het is nu tien jaar geleden, dat we, eerréeks van bloedige jaren overziende, toch mi den glimlach der ver wachting stonden Mm de poort van een nieuw jaar, die onsen weg naar een betere wereldorde scheen ontsluiten. Deze glim lach der verwachtiï jheeft reeds lang voor ;goocheling plaats ge- we, de laatste jaren de bitterheid der maakt. Maar wannffl overziende, van heta ir 1928 de beteekenis willen vasttsellen df tien we, alle teekenen van een uiterlijken oei der vredesbeweging ten spijt, dit jaar tschen de anderen toch wel duidelijk geteciiid met het merk der Verzwakking van 't tèrnationalisme en eon OPENLIJKER TEtJGKEER TOT HET CHAUVINISTISdE IMPERIALISME en de politieke meDÖen, die het vóóroor- logsche stelsel kemrljten. Want het is niet alleen in een feller oirden der tegenstellin gen, dat het verzwkèn der internationale gedachte, die toch stop de regeeringen en de internationale Utlek haar merkbaren invloed heeft geoefdleen invloed, die zich nog altijd laat giflti, zich zoo gevoelig openbaart. 1928 vod-li heeft het duidelijk gemaakt, dat het h al openlijker mani- festeerend imperialkej hetzelfde stelsel van opvoering der bewapi$igen en bondgenoot schappen noodzalceli acht, dat het Europa van voor 1914 zoo ixBott'g is geworden. De wereldoorlog hffc de tegenstellingen, die Europa verdeeleiaÜerminst kunnen op heffen. Zoo. hij al dele heeft terzijde ge steld en sommige hjgevolge van de ver zwakking van denéjenstanaer verzacht, andere zijn door dc Oorlog in gevaarlijke mate verscherpt. En 'vredesverdragen met de kunstmatige vendingen, die ze te voorschijn riepen en® geweld, dqt ze het nationale zelfbesch^hgsrecht aandeden, hebben overal nieuwé voorschijn geroepen, die de rust der were mede bedreigen. Deze tegenstellingen doen ch al duidelijke- gel den en toonen opnic?» - Volkenbond en in ternationale bewegingen ten spijt, den ten- denz de wereld in groote vijandelijke kam pen te verdeelen. Het zijn onder deze vele tegenstellingen vooral de Engelsch—Amerikaansche en de FranschItaliaansche, die naast de Fransch Duitsche het internationale leven en de politiek der kabinetten beheerschen. En al deze drie tegenstellingen hebben zich gedu rende 1928 merkbaar verscherpt en hebben deze verscherping ook in een duidelijker te rugkeer tot de vroegere politieke methoden getoond. De herleving van de FranschEn- gelsche entente, in het vloot-accoord tus- schen de twee landen tot uiting komende, dezelfde, die in zoo belangrijke mate bij droeg tot het uitbreken van den wereldoor log, het Amerikaansche vlootprogram, de poht:ek, die Italië in Midden- en Zuid- Oost-Europa voert en de moeite, die het kost den nog steeds voortdurenden oorlogs toestand door de ontruiming van het Rijn land en de regeling van het schadevergoe- dingsvraagstuk eindelijk te liquideerén, zijn er de treffende bewijzen van. Het duidelijkst spreekt deze terugkeer tot de vóóroorlogsche politiek zich zeker wel uit in de herleving der EngelschFransche En tente. Deze Entente heeft de bedoeling een inniger samenwerking te scheppen tusschen Engeland en Frankrijk en dus de onloochen bare strekking zich in een bondgenootschap, ter versterking van de eigen macht, af te zonderen. Het vlootaccoord, waarin zij aller eerst tot uitdrukking kwam en waarmes Engeland en Frankrijk zich omtrent den aanbouw van kruisers en kleine duikbooten verstonden, bewees reeds, dat zij zich in de allereerste plaats tegen Amerika richt, dat door zijn voorgenomen vlootfcouw, waarin het streven naar sterker bewapening zich duidelijk uitspreekt, een direct gevaar dreigt te worden voor de Engelsche macht. Maar ongetwijfeld heeft ook Italië's hou ding op de tot standkoming van het ver end invloed geoeiena. italië's streven naar uitbreiding van zijn macht' en invloed" be dreigt in ernstige mate Frankrijk's hegemo- nistische positie op het Europeesche vaste land. En het is daarom niet-te verwonderen, dat Frankrijk naar een bondgenootschap uit zag dat. zijn bedreigde macht versterken kon. Langen tijd scheen het, of Engeland zich daartoe niet wilde laten vinden, maar veeleer tot Italië toenadering zocht. De ver scherping, die de Engelsch-Amerikaansche tegenstelling na het mislukken van een ac- coord omtrent de bewapening ter zee onder ging, heeft het ongetwijfeld de waarde van Frankrijk's vriendschap doen beseffen. Maar het is niet onwaarschijnlijk, dat Italië's hou ding ook Engeland ongerust maakte. Musso lini voert een agressieve politiek en is er in geslaagd Italië's macht in Zuid-Oost-Europa en het Oosten der Middellandsche Zee en in Midden-Europa belangrijk te versterken Met Italië als middelpunt wist hij van Grie kenland, Turkije, Roemenië, Bulgarije en Hongarije een kring van bondgenooten te vormen, die op Polen reeds een sterke aan trekkingskracht blijkt te oefenen, de macht der kleine Entente vrijwel geannuleerd heeft en bezig is Italië de heerschappij over Mid den- en Zuid-Oost-Europa uit te leveren. De positie, waarin Zuid-SIavië daardoor geraakt is, is, gegeven de scherpe Italiaansche-Ser vische tegenstelling aan de Adriaatische Zee, al heel weinig benijdenswaard. Door den in vloed, die Italië in Albanië verwierf en die het na de omvorming van dezen Balkan-staat tot een koninkrijk vrijwel een protectoraat verschafte, werd deze positie nog hachelij ker. De terugslag hiervan op Frankrijk's po sitie was duidelijk. Maar ook de Engelsche belangen in het nabije Oosten dreigen er door in het gedrang te raken. Het Fransch- Engelsch betoog te Sofia terwille van Zuid- Slavië toonde reeds, dat Engeland dit be greep en er voor zijn houding in de Fransch- Italiaansche tegenstelling zijn conclusies uit getrokken had. Het Fransch-Engelsch vloot accoord heeft dit bevestigd en duidelijk te genover Amerika's aangroeiende macht en Italië's f el-imperialistisch streven een Fransch-Engelsche Entente gesteld. Het kan niet anders, of ook Duitschiand moet van het bestaan dezer Entente den in vloed ondervinden. De Duitsch-Engelsche te genstelling, voor het uitbreken van den we reldoorlog van zooveel beteekenis, heeft door dien oorlog zijn voornaamste beteekenis ver loren. Maar de Fransch-Duitsche, ofschoon zij niet meer in de mate als voor den oorlog het Europeesche leven beheerscht, blijft haar ernstigen invloed op de internationale poli tiek oefenen. Door de overeenkomsten van Locarno en Thoiry scheen die tegenstelling na het tot stand komen van den vrede en Frankrijk's mislukte pogingen om op het Rijnland beslag te leggen aanmerkelijk ver- zacht. Maar de pogingen van Duitschiand om eindelijk tot een volledige LIQUIDATIE VAN DEN OORLOG te geraken, hebben in 1928 een nieuwe ver scherping getoond, die voor den Europee- schen vrede te gevaarlijker ":an worden, nu de Fransch-Engelsche Entente Engeland bui ten staat stelt, als in de eerste na-oorlogsche jaren, bemiddelend op te treden. Het is de eisch tot ontruiming van het Rijnland, door rijkskanselier Müller ter Vol kenbondsvergadering gesteld, die deze Duit sche pogingen officieel hebben ingeluid. Briand's antwoord toonde onmiddellijk het Fransche verzet, dat een nieuwe verscherping der tegenstelling onvermijdelijk maakte. Toch kwam een conferentie van Engeland, Frank rijk, Duitschiand, Italië, België en Japan te Genève bijeen, die besloot de kwestie der ont ruiming, van de Duitsclie schadevergoedings betalingen en de instelling van een controle-* commissie over het Rijnland, die Frankrijk wenschte, nader te onderzoeken. Maar het is duidelijk, dat, tenzij Frankrijk de ontruiming niet langer afhankelijk stelt van het ten volle nakomen door Duitschiand van zijn schade- vergoedingsverpiichtingen en de geallieerden den eisch, dat Duitschiand's betalingen vol doende moeten zijn om hun schulden aan Amerika te dekken, niet langer handhaven en Frankrijk de controle-commissie opgeeft, overeenstemming niet gemakkelijk bereikt zal worden en de liquidatie van den oorlog ook tien jaren na den vrede nog niet zoo vlot tot stand zal komen. Het werpt een schel licht op de activiteit der Fransch- Duitsche tegenstelling, die hiervan de oor zaak is, op den toestand van Europa en de heerschende mentaliteit. En wanneer men dan ook ,de internationale verhoudingen en de richting waarin ze zich ook dit jaar verder ontwikkeld hebben wat nader beziet, dan is er weinig reden voor optimisme en verliezen de successen van VOLKENBOND EN VREDESBEWEGING veel van him beteekenis. Zij zijn er ongetwij feld. Al kon de Bond er niet in slagen Polen en Lithauen öf Roemenië en Hongarije tot elkaar te brengen, zijn houding in het laatste geschil, dat nu ter oplossing aan de beide betrokkenen is overgelaten., beteekende toch in vergelijking tot die ven het vorig jaar, toen- Ghairfèerlain's voorstöl de arbitrage- rechtspraak geheel in discrediet dreigde te brengen, een vooruitgang, en onder zijn auspiciën verrichtte de voorbereidende com missie voor de veiligheidsconferentie, die een tweede Russisch en een Duitsch ontwape ningsvoorstel te behandelen kreeg en ten slotte tot het officieus bijeenroepen der groo te zeemogendheden besloot, haar arbeid, ter wijl een wereldverdrag voor arbitrage en verzoening op het Volke:. iondssecretariaat ter teekening werd gelegd. Maar bovendièn kwam buiten den Volkenbond om als gevolg van onderhandelingen tusschen Frankrijk en Amerika, het anti-oorlogsverdrag van Kel- logj;, den Amerikaanschen minister van staat, tot stand, dat door tal van staten ge- teekend werd. Men zal echter voorzichtig doen de beteekenis van dit verdrag niet te hoog aan te slaan. Het laat zekere oorlogen toe en sanctioneert, als een Amerikaansch professor het uitdrukté, deze daardoor min of meer. Bovendien staat het nog volstrekt niet vast, dat de Amerikaansche Senaat het zal goedkeuren. Is dit wel het geval, dan heeft het in elk geval het voordeel, dat het Amerika binnen dè vredesactie betrekt. Maar vooral ook heeft het beteekenis door de ge dachte die er aan ten grondslag ligt. Het streven, dat hierin en in de Volkenbonds actie tot uiting komt, spreekt ongetwijfeld de begeerte uit naar een betere internationale samenleving dan waarheen de politiek der regeeringen wijst en maakt het duidelijk, dat de internationale gedachte levend gebleven is en zich te belichamen zoekt. Het is ongetwijfeld in de eerste plaats on der de bevolking der kleine staten, dat zij haar kracht toont, al openbaart ze zich ook elders en vooral in Duitschiand vrij krachtig. En het zijn dan ook deze staten, die te Ge nève de stuwkracht zijn van het internatio nale streven. Ook NEDERLAND heeft zich daarbij steeds krachtig geweerd en dit jaar, evenals het vorige, rapporteurs ge leverd voor de Volkenbondscommissies. Ons land stond trouwens dit jaar in bijzondere mate in het teeken van het internationalis me, doordat de Olympiade dit jaar te Am sterdam gehouden werd, die een stroom van vreemdelingen naar ons land bracht en on zen sportlieden de gelegenheid gaf zich te laten gelden. De hoop op dit vreemdelingen- bezoek was ongetwijfeld niet vreemd aan het tot stand komen van de Nederlandsche Nij verheidstentoonstelling te Rotterdam en de Indische tentoonstelling te Arnhem. Ons eigen nationaal leven werd verontrust door onaangenaamheden als de corruptie in de gasbedrijven, de zaak der Veendammer Hypotheekbank en door de veenbranden in Drente. Ons parlement toonde zijn ijver door het aannemen van tal van wetten, waarvan de voornaamste zijn het Vaccinatiewetje, de wet tot bestrijding der flesschentrekkerij, wijziging van de Ongevallenwet, van art. 88 van de Arbeidswet en van de Lager Onder wijswet, waardoor het aantal leerlingen per klas veranderd werd, de Radiowet, de Bevor- deringswet van de Landmacht, de belasting van nalatenschappen van Nederlanders in den vreemde, enz. Verder werden de departementen van oor log en marine tot één departement van de fensie samengevoegd, werd tot aanleg van het Rijn-Twente-kanaal besloten en werd het Aardewerkwetje verworpen. De onderhandelingen met BELGIE over het verdrag, dat in de plaats van het door de Eerste Kamer verworpen verdrag meet komen, werden hervat door een onder zoek door deskundigen van de voorstellen, die onze regeering officieus had gedaan, welk onderzoek blijkbaar de Belgen allerminst voldaan heeft. De stemming tegenover ons schijnt er daardoor niet beter op te worden. Alleen de Vlaamsche nationalisten blijken ons standpunt te kunnen eerbiedigen. De strijd, die deze Vlamingen zelf in Bel gië t« voeren hebben, concentreerde zich dit jaar om de behandeling der legerwetten, waarbij ze tevergeefs het Vlaamsche ais com mandotaal eischten en om den eisch van am nestie voor de politieke veroordeelden, die de verkiezing van den gevangen activist dr. Borms tot Kamerlid tengevolge had, waaraan slechts in zooverre voldaan werd, dat de straffen aan deze veroordeelden werden kwijtgescholden, maar ze niet in hun rech ten hersteld werden. In ENGELAND, waar men thans in zorg leeft over den ko ning, George IV, nam dit jaar de strijd tus schen conservatieven eener- en liberalen en arbeiderspartijders anderzijds een nog feller karakter aan tengevolge van de in aantocht zijnde verkiezingen, die de conservatieven blijkbaar onder de leuze van bescherming der binnenlandsche nijverheid willen ingaan. Het geschil met Egypte over het Engelsch- Egyptisch verdrag kreeg een oogenblik een scherp karakter, toen Engeland met een vlootbetooging dreigde, wanneer het Egyp tische parlement de wet op de vereeniging en vergadering goedkeurde, een bedreiging, waarvoor dit parlement terugweek. En in Indië stuitte de verzoeningscommissie van Simon op sterk verzet. Het vlootaccoord toonde een toenadering tot FRANKRIJK dat eveneens moeilijkheden met zijn buiten- Europeesch gebied had, doordat ter gelegen heid van de vaststelling der Grondwet de Syrische nationale vergadering geschorst moert worden. Maar ook binnen zijn Euro peesche grenzen had het met moeilijkheden te kaïnpen tengevolge van het in kracht toe nemen der autonomistische beweging in Elzas. De verkiezingen, die in dit jaar gehouden werden, gaven een kleine verschuiving naar rechts te zien, maar brachten in het ministe rie geen verandering. Dit geschiedde evenmin door de ministerieele crisis, die later van het uittreden der radicale ministers, krachtens de uitspraken van het radicale partijcongres, het gevolg was. Het zachte vonnis, door de jury over den moordenaar van den Italiaanschen cunsul te Parijs geveld, lokte in ITALIË zelve anti-Fransche betoogingen in de volks vertegenwoordiging en op de straat uit, die het heftige karakter der Fransch-Italiaan- sche tegenstelling en de animositeit tusschen beide volken, maar ook den agressieven aard van het fascisme opnieuw toonden. Dit ka rakter openbaarde zich ook in het geschil met den Paus over de opvoeding en in het optre den tegen de Duitsche bevolking van Zuid- Tircl, dat een schaduw wierp op de verhou ding tot OOSTENRIJK, waar dezer dagen in de plaats van Hainisch de christelijk-sociaal Miklas tot president ge kozen werd en waar de strijd tusschen so cialisten en burgerlijke partijen met de christelijk-sociale partij aan het hoofd nog in hevigheid schijnt toe te nemen. Maar dit agressieve karakter bepaalde ook Italië's buitenlandsche politiek, die naar ver meerdering van macht en invloed in Midden- Europa en op den BALKAN streefde. Het was Zuid-SIavië, dat daarvan de ge varen besefte, die, nog ernstiger werden ten gevolge van de binnenlandsche verdeeldheid In dit koninkrijk. De strijd van de Kroaten en een groot deel der Slovenen tegen de re geering te Belgrado groeide na den aanslag in de Skoepsjina op Kroatische leden en den dood van Raditsj, den leider der Kroatische boerenpartij, tot een openlijk verzet aan, zich openbarende in het wegblijven der Kroaten uit de Skoepstjina, die te Agram vergaderden en in straatbetoogingen, waarop de regeering antwoordde met het invoeren van een militair bewind in Kroatië. Ook Roemenië had een heftigen binnen- landschen strijd te doorstaan, waarin de boerenpartij de overwinning behaalde, ten gevolge waarvan haar leider Manin in dé plaats van Bratianu als minister-president optrad. De reis van dezen naar POLEN, die een nauwere aaneensluiting tusschen de beide landen tot doel had, iets, waaraan ook Italië's invloed niet vreemd was, bewees, dat in Roemenië's buitenlandsche politiek geen verandering is gekomen. Aan Polen zelf baarde het geschil met Lithauen, dat de afstand van Wilna maar niet erkennen wil, eenige zorg. Bij dit geschil voelden ook Polen's buren zich geïnteresseerd. RUSLAND dat nog steeds de strijd tusschen links en rechts in de communistische partij in hevig heid ziet toenemen, die hoofdzakelijk over de economische politiek loopt, had dit reeds ge toond door een waarschuwingsnota. Ook DUITSCHLAND dat zijn goede verstandhouding met Rusland een oogenblik bedreigd zag door de arresta tie van in Rusland werkzame Duitsche inge nieurs en technici, zond een dergelijke nota* teneinde Poletf van militaire maatregelen af te houden. Op de toch al niet te beste ver houding tusschen de beide landen, gevolg vooral van den Poolschen corridor en de vaststelling van Duitschland's Oostelijke grenzen, had die een slechten invloed. En de Duitsch-Foolsche onderhandelingen over een handelsverdrag hebben dan ook altijd nog niet tot een resultaat kunnen voeren. Blijk baar heeft dus de ommekeer in Duitsch iand tengevolge van den uitslag der verkie zingen daaraan nog weinig goed kunnen doen. Deze verkiezingen bezorgden namelijk de socialisten, die 20 zetels wonnen, evenals de communisten, wier winst 10 zetels bedroeg, een belangrijke overwinning,' waarvan vooral de Duitsch-nationalen, maar ook het cen trum de slachtoffers werden. Kefc ministerie dat toen de strijd tusschen centrum en volkspartij over de schoolwet zijn bestaan bedreigde, door president Hinden- burg's tusschenkomst nog een tijd op de been gehouden was, moest nu aftreden en plaats maken voor een kabinet uit socialisten, cen trum, democraten en volkspartij gevormd, aan wier hoofd de socialist Müller als rijks kanselier kwam te staan. In de VEREENIGDE STATEN hadden de presidentsverkiezingen plaats, die Hoover, den repüblikeinschen candidaat, te genover Smith, den candidaat der democra ten, de overwinning bezorgde. Het Amerikaansche vlootplan, dat 750 mïl- lioen dollars vroeg, waarvan thans als eerste termijn reeds 274 millioen is toegestaan, heeft bewezen, dat Amerika's vredelievendheid, die president Coolidge op het Pan Amerikaan sche congres nog zoo duidelijk uitsprak, op de Amerikaansche politiek nog slechts gerin gen invloed oefent. Het was hoofdzakelijk te gen Engeland gericht en als 't wate een be twisting van Engeland's oppermacht ter zee, die in den wereldoorlog Amerika zooveel last heeft bezorgd. De uitvoering er van zal de groote republiek in staat stellen zich overal in de wereld met meer kracht te laten gelden en zal ook haar invloed in OOST-AZIE versterken. De overwinning van de nationalisten op Tsjang-tso-lin, die als slachtoffer van een moordaanslag viel, en de vorming van een nieuw Chineesch rijk op modernen, West- Europeeschen g.ondslag, die er het gevolg van schijnt te zullen zijn, geeft aan dit deel der wereld een nieuwe beteekenis. Het zal het streven der groote mogendheden om zich hier een grooten invloed te verschaffen, aanwak keren. Maar het is wel opmerkelijk, dat door het inroepen van Duitsche hulp bij de reor ganisatie door de Chineesche regeering het ontwapende Duitschiand hier een belang rijken voorsprong krijgt. Zou dit het herlevend imperialisme er wel licht van kunnen overtuigen, dat nog andere dan militaire bewapeningen dienstig zijn tot bereiken van het doel? Voor onze gemeente was het afgeloopen jaar van bijzonder gewicht, tengevolge van de staking op de Kon. Maatschappij „de Schelde". Dit geweldige conflict dat ten slotte door een schikking tot oplossing werd gebracht, heeft groote financieele nadeelen voor de geheele gemeente tengevolge gehad. In hoe verre de gemeentelijke schatkist getroffen zal worden is nog niet met zekerheid te zeggen. Mogelijk dat daaromtrent in de Nieuwjaars rede van den burgemeester mededeelingen worden gedaaan. Wij hopen dat wij voortaan voor dergelijke conflicten bewaard zullen blijven, want zoo veel is zeker dat de staking een niet precies onder cijfers te brengen nadeel heeft opge leverd. De uitbreiding welke de Kon. Maatsch. „da

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1