1000 500 300 150 100 25 MAANDAG V7 DECEMBER EERSTE BLAD 5-— No. 229*© 66e Jaargang Uiigaw: firma F. VAH DE IfïtflfIr.. Hfalstraal 56-60, Vlissingaa. Isief. 10 Pastrekaning6G28T Verschijnt dage'ijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BERICHT. GEMEENTEBESTUUR Stads- en Provincienieuws BINNENLAND SPORT BUITENLAND VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: VoorVlissingenendegemeenten op Walcherenƒ2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Diiitschland en Frankrijk j 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 januari a.s. op de Vlissingsche Courant" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt alteen voor hen, die per 3 maanden vooruit betalen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen 5 ingekomen een verzoek van P. HERMAN, alhier, om vergunning tot het oprichten van een brood-, beschuit- en kleingoedbakkerij, waarin zullen worden geplaatst één electro motor van 1 P.K., dienende tot het drijven van éèn amandelwrijfmachine en één kluts- machine, één heeten luchtoven en één rijs- kast, in het perceel kadastraal bekend Ge meente Vlissingen, Sectie A, no. 3249 ged., plaatselijk gemerkt Singelweg no. 30 dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijke bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 31en December 1923, zal ten gemeente huize, des voormiddags ten 11 ure, gelegen heid worden gegeven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen e gedurende drie dagen vóór den 31 December 1928, ter Gemeen te- Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake in gekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 17 December 1928. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. meene vergadering der Z.L.M. door den voor zitter, den heer mr. P. Dieleman, er op gewe zen werd, dat er zoo weinig jongeren aan wezig waren Het bestuur zegt, dat dit jam mer genoeg was, en acht mogelijk, dat een der vraagpunten van den B.V.G. voor dezen winter, aanleiding gegeven heeft om deze opmerking te maken. Het bestuur veronder stelt echter dat de kring- en afdeelingsver- gaderingen wel trouwer door de jongeren worden bezocht. De jongeren beweging in Zeeland heeft vooral dezen winter daar een taak. In alle afdeelingen der Z.L.M. zal bin nenkort ter sprake komen, de herkiesbaar heid der hoofdbestuursleden der Z.L.M. Het bestuur beveelt de afdeelingen vrien delijk aan deze actueele zaak in studie te nemen. Het voor en tegen der verplichte af treding is reeds in het hoofdbestuur der Z.L. M. besproken. Het lijkt het bestuur niet ver keerd er op te wijzen, dat naar zijn meening de heer Welleman in zijn vóór sterker stond alleen, lan al de andere heeren in hun tegen samen. Let wel, aldus het bestuur wij pleiten er niet voor, omdat vermoedelijk de vader van deze gedachte een der meest ontwikkelde leden van onzen bond is, doch omdat het ons om diverse redenen voorkomt, te zijn in het belang van onzen landbouw en van het ver- eenigingswezen. In het belang van de goede zaak dus. Laten onze leden zich tijdig op de hoogte stellen en present zijn om het te ver dedigen, met klem en overtuiging, met waar deering en achting, ook voor het huidige hoofdbestuur. Wij, jongeren, zijn vooral hier zoo nauw betrokken, omdat het is een zaak der toekomst. Daarom als één man opgetrok ken voor dit doel, aldus eindigt het schrij ven. VLISSINGEN, 17 DECEMBER. Verbetering. In ons Prijsvraag-nummer van Zaterdag komen, niettegenstaande de zorgvuldige cor rectie, gedeeltelijk ook door foutieve opgaaf, nog enkele fouten voor, die verbeterd dienen te worden om de oplossingen juist te kunnen invullen. In de advertentie van den heer W. A. Groen v/h firma Haarsma, moet de onder- ste regel er als volgt uitzien Oli ƒ0.75. De vijf punten in de advertentie van Ma gazijn „De Ooievaar", Walstraat, worden ver anderd in B...t ƒ0.49. De punten In de advertentie van den heer P. G. Laernoes, Walstraat, worden geschei den als hieronder aangegeven. ƒ1.30. Die in de advertentie van den heer N. Zandee, Walstraat, te scheiden als volgt ƒ1.per flesch. Op het Invul-formelier dient in de rubriek van den heer A. P. Huijbrechts, Groenewoud, nog een vierde puntlijn te worden aange bracht, waarachter in te vullen 80 cent per pond. Uit de Katholieke Staatsparty. In verband met zijn besluit om ontslag te nemen als lid van het dagelijksch bestuur der Katholieke Staatspartij had de „Resb." een onderhoud met prof. Veraart, waaraan wij het volgende ontleenen Op onze vraag of het juist is, dat hij geen vrijen zetel wenscht te aanvaarden, ant woordde de hoogleeraar, dat de zaak iets an ders is. Hij kan zich niet laten diskwalifisee- ren als deskundige op het gebied van ar beidszaken. Wanneer men tegen mij zegt U is niet geschikt om arbeidsvraagstukken te behandelen in de Kamer, dan is dit voor hem degradatie, waarin hij onmogelijk zon der meer kan berusten. Had men voor Den Haag twee kwaliteits zetels aangewezen, een voor een binnen- idsch bestuur en een voor financiën of mi litaire zaken bijv., dan zou hij zonder be zwaar een vrijen zetel hebben aanvaard. Maar wanne'- men zegt, daar is ln Den Haag een kwaliteitszetel van arbeidszaken maar gij Veraart komt daarvoor niet in aan merking, dan legt hij zich daarbij niet neer. Hij zal zich dan ook wel degelijk voor dezen setel candidaat laten stellen en wacht met vertrouwen de beslissing van het partijbe stuur af of hij voor dezen kwaliteitszetel al of niet in aanmerking komt". Bond van Vereenigingen van oud-leerlingen der landbouw-wintercursussen. Door het bestuur van den Bond van ver enigingen van oud-leerlingen der landbouw- wintercursussen in Zeeland is aan de afdee lingen een schrijven gericht, waarin er aan *5Cdt herinnerd, dat op de laatste alge In onze Tijdinghal. Wij etaleei»en het portret van den nieuw- benoemden commandant van het veldleger generaal-majoor Insinger. Verder een foto van de nieuwe synagoge te Enschede van het te water laten van het tankschip „Josefina" van de werf der Ned. Scheepsbouw-Maatschappij te Amsterdam van het bezoek van minister Kan aan Drente en een mooi plaatje van Giethoorn in de sneeuw. Gevaarlijke val. Een wielrijder die Zaterdagavond ondanks dat de rijweg ter plaatse was afgezet, toch door de* Aagje Dekenstraat voortreed, kwam daardoor te vallen in een gat en wel dusdanig, dat medische hulp noodzakelijk was. Het bleek dat de man zijn neus- en kaakbeen had gebroken. Hy werd opgenomen in het St. Joseph Ziekenhuis. Stowaway. Hedennacht is van het Engelsche stoom schip „Kasenga" op weg van Antwerpen naar Engeland, op de reede alhier een versteke ling, een Tsjecho-Slowaak, aan wal gezet. De man is door de r '-tie gearresteerd en werd door haar tusschenkomst over de grenzen des ryks gezet. De Campveersche toren. De gemeenteraad te Veere heeft onlangs besloten aan het rijk en de provincie subsi die te vragen voor een noodzakelijk gebleken restauratie van een deel van den bekenden Campveerschen toren. Het bereft het coste- i jk stuk muur, opgetrokken van lagen berg steen om de vijf lagen baksteen, met over- bcuw op gemetseld rondboogfries, dat het eenigst overgebleven deel van den ouden vestir ;muur van het oude Veere vormt. Duidelijk is dan ook op de overkraging, die op corbeaux van natuursteen rust, de aard van den muur te herkennen een zestal bogen vertoonen het karakter der middel- eeuwsche machicoulli. Smallegange, Zee- land's kroniekschrijver uit de zeventiende eeuw, geeft een uitvoerige en nauwkeurige beschrijving van de „schoone galerye", dis de stad omgaf, en van de poorten, die daarin waren gemaakt. Daarvan is thans alleen het onderhavige fragment en de in 15041510 door Antonis Keldermans gebouwde Camp veersche toren in eenigszins gewïjzigden vorm over. Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na langdurige onderhandelingen is defini tief besloten tot den bouw van een vehings- gebouw voor tuinbouw-producten te Terneu- zen, een besluit dat voor den economischen opbloei van Zeeuwsch-Vlaanderen van zeer groote beteekenis kan zijn. Immers wordt de tuinbouw meer beoefend, dan zal de werk loosheid minder worden. Men sat echter tot dusver met de moei lijkheid, dat vlug vervoer van tuinbouw producten uit Zeeuwsch-Vlaanderen zoo be zwaarlijk was. Daarom wil men thans die moeilijkheden oplossen door het veilingsge bouw te Ter Neuzen te bouwen op een gun stige plaats, naast de machinefabriek „de Schroef", waarheen een zijlijntje van de Zeeuwseh-Vlaamsche tram zal worden ge legd. Ook zal er verbinding komen met de spoorlijn Ter Neuzen—Mechelen. Voor ver binding te water zal ligplaats worden geko zen nabij de trambrug over den Oostelijken kanaalarm. Zoo krijgt men vlugge verbin ding met België en Duitschland. Met Enge land is er eenige malen per week water verbinding. Het ligt in de bedoeling om met April. 1929 alles bedrijfsklaar te hebben. In het a.s. sei zoen begint de veiling. Moord Zaterdagmiddag ontdekten eenige bewo ners van het gehucht Klein Brabant, gelegen onder de gemeente Oostburg, nabij een hooi berg het lichaam van een 18-jarig aldaar woonachtig meisje, waarvan de keel was af gesneden. Onmiddellijk werd de marechaus see gewaarschuwd, die het onderzoek aanving en het lijk in beslag nam. In de nabijheid van het lijk is een scheermes gevonden. Heden vertrok de jusitie uit Middelburg met den deskundige dr. Hulst^uit Leiden tot het opnemen van den plaatselijken toestand en het verrichten van de lijkschouw. SOUBURG. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Juliana- school te Oost- en W"t-Souburg is benoemd de heer M. van der Maas te Middelburg. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Voorganger Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Ds. H. J. Kastein te Grootebroek heeft de benoeming tot voorganger bij de Vereeniging voor Vrijzinnig Hervormden te Middelburg aangenomen. Ds. C. van der Waa is voornemens Zondag 10 Maart 1929 zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Biggekerke. Het gouden priesterfeest van den Paus. Op 20 December zal de H. Vader bij gele genheid van de opening van het jubeljaar voor 's Pausen gouden priesterfeest in de Basiliek van Sint Pieter aan het Pauselijk altaar een stille H. Mis opdragen, waarbij talrijke bisschoppen en pelgrims uit alle streken van Italië zullen tegenwoordig zijn. De leerlingen van de Romeinsche colleges zullen daarbij verschillende gewijde zangen uitvoeren. Gedurende het jubeljaar des Pausen zul len er geen heiligverklaringen plaats heb ben. zooals oorspronkelijk gemeld was, wijl de aanhangige zaken nog niet zoover gevor derd zijn. In alle bisdommen van Italië zijn de comi- té's om 'sPausen priesterfeest voor te bereiden met hun voor te bereiden werkzaamheden begonnen. Congres der Onderwijs Centrale. Zaterdag werd te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden van leeraren en onderwijzers uit het geheele land, in verband met de nieuwe salaris-rege ling voor het onderwijzend personeel. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd werd de volgende motie aan genomen Het Congres der Onderwijs Centrale spreekt zijn afkeuring uit over de methode, door de regeering gebezigd om een eenparig advies te verkrijgen van de centrale com missie voor georganiseerd overleg constateert, dat van eenig noemenswaar dig redres van de vele na 1920 in de salariee- ring aangebrachte verslechteringen geen sprake is constateert daarnevens.dat deze herziening daardoor nieuwe ontstemming wekt in plaats van bevrediging te brengen is van oordeel, dat een bevredigende her ziening der salarissen slechts verkregen kan worden a. wat het lager onderwijs betreft door aanvaarding van het voorstel der zeven on- derwijzersvereenigingen, die vertegenwoor digd zijn in de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg in onderwijszaken, b. wat het nijverheidsonderwijs betreft door totstandkoming van een regeling, zooals verdedigd is op het congres van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het nijverheidsonderwijs op 19 September 1925 en besluit de actie voor dusdanige herzie ningen onverzwakt voort te zetten. MARINE EN LEGER De luitenants ter zee 2e klasse A. Kroese en P. A. Mulock van der Vlies Bik zijn ontheven van hun plaatsing bij den dienst in Oost- Indië en 28 November, aan boord van het stoomschip „Prinses Juliana" uit Tandjong- Priok naar Nederland vertrokken. De luitenant ter zee#2e klasse P. Wentholt. die dienst heeft gedaan aan boord van Hr. Ms. politiekruiser „Vulcanus", is geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. De officier van administratie le klasse der zeemacht J. M. Tinga is, van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, hier te lande teruggekeerd. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse W. P. J. Brunet de Roche- brune is ontheven van zijn plaatsing by den dienst in Oost-Indië en keert binnenkort naar Nederland terug. Hr. Ms. politiekruiser, stoomloodsvaartulg no. 6, js, onder bevel van luitenant ter zee le klasse H. Vreedenberg, van het toezicht op de zeevisscherij, te Nieuwediep terugge keerd en op 's rijkswerf te Willemsoord bui ten dienst gesteld. De bij de firma Thorn-croft in Engeland gebouwde 2 torpedomotorbooten, welke be stemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zijn na geslaagde proeftochten door de m%rine overgenomen. Bij ministerieele beschikking is ter kennis van de landmacht gebracht, dat te reke nen van 1 October jl. voor bevordering tot sergeant-majoor de volgorde op de candida- tenlijst wordt bepaald naar ouderdom ais onderofficier en voor die tot adjudant-onder officier naar den ouderdom in rang, *met dien verstande, dat voor bevordering tot ad judant-onderofficier-administrateur en ad judant-onderofficier der militaire admini stratie alleen in aanmerking zal worden ge nomen de diensttijd als sergeant-majoor administrateur, voor de bevordering tot ad judant-onderofficier-instructeur alleen de diensttijd als sergeant majoor-instructeur, voor bevordering tot adjudant-onderofficier vuurwerker alleen de diensttijd als sergeant majoor-vuurwerker en voor bevordering tot adjudant-onderofficier-pikeur alleen de diensttijd als opperwachtmeester-pikeur. VOETBAL. Het Zuiden le klasse. Tilburg Willem II—B. S. V. Den Bosch B. V. V.—Roermond 2—2 2—1 2e klasse A. MiddelburgDongen 15. Middelburg verschijnt volledig, terwijl Don gen 4 invallers telt. In den aanvang wegen beide partijen tegen elkaar op. Na een half uur wordt Dongen sterker. Haar rechtsbinnen weet dit uit te drukken door een mooi doch houdbaar schot. 0—1. Voor rust weten resp. de linksbuiten en midvoor dit op te voeren tot 3—0. Na rust is de Middelburg-spil Romijn ver vangen door Van Hese. Kort na den aanvang van de 2e helft weet Geelhoeds met een mooi schot de eer te redden. 1—3. Geleidelijk wordt het door midvoor en rechtsbinnen 15. Na rust was de wedstrijd het aankyken niet waard, zegt „de Maandagmorgen". Het veld was gedeeltelijk met sneeuw bedekt. Reserve le klasse. Tilburg Willem n 2—Eindhoven 2 3—1 LAKEROL-PASTILLES 50 ct p. doos. Bij alle Apothekers en Drogisten Vijf-en-twintig jaar vliegwezen. Heden is het 25 jaar geleden dat de gebroe ders Wright te Kitty Hawk, m de Vereenig- de Staten, hun eersten geslaagden vliegtocht deden. Hoe zal het over weer 25 jaar zijn heeft de „Evening Standard" aan verschillende vliegautoriteiten gevraagd. Sir Samuel Hoare, de luchtminister, acht het mogelijk dat onze meest optimistische verwachtingen na 25 jaar overtroffen zullen zijn. De kleine Moth- -en de reusachtige Argosy-toestellen zullen vermoedelijk vreem de antiquiteiten zijn geworden. Het Londen- sche luchtstation van Croydon zal even wei nig lijken op dat van nu als het nieuwe sta tion van de Ondergrondsche onder Piccadilly Square lijkt op het eerste station van de twopenny-tube. Elke mijl luchtroute van nu zal dan wellicht tot honderd uitgebreid zijn. Sir Sefton Brancker, de vice-maarschalk \an de lucht, rekent op een uitbreiding van het luchtverkeer tot het vijftigvoudige. In 1927 werden er 15 millioen mijlen gevlogen, in 1953 zullen het 750 millioen mijlen moe ten zyn. Wij dienen motoren voor zware olie te hebben, die even licht zijn als onze beste benzine-motoren van nu. De postvlieg tuigen zullen op 30.000 voet hoogte met een snelheid van 300 mijlen (480 K.M.) in het uur vliegen. Vrijwel alle luchtvaartuigen zul len gedwongen zijn draadlooze installaties te hebben en op zekere routes op bepaalde hoogte te vliegen. Lord Thomson, de. vroegere minister van de lucht, gelooft dat over 25 jaar het lichter- dan-luchtvaartuig de grootste vorderingen gemaakt zal hebben. Vele autoriteiten deelen niet in die opvat ting, maar zy is gegrond op de onderstelling dat het aanbod de vraag moet volgen. De vraag naar luchtschepen komt voornamelijk uit het Britsche ryk en de continenten van Noord- en Zuid-Amerika, waar de menschen luchtverkeersmiddelen over wijde open ruim te wenschen. Aan deze eischen kan men en kel voldoen met luchtschepen met een capa citeit voor tochten zonder lading van eenige henderden uren. Hij waagt dus de onderstel ling dat luchtschepen binnen 25 jaar onze denkbeelden over luchtvervoer geheel zullen wijzigen. NA DE VERKIEZING VAN DR. BORMS. De neiging tot talmen van de speciale Ka mercommissie, belast met het onderzoek van het dossier der 9 dezer te Antwerpen gehou den tusschentijdsche verkiezing, blijkt som mige ministers, onder wie ook de minister president, fel te hebben ontstemd. Een feit is het dat, waar de oppositie van socialisten en Vlaamsche nationalisten, in de commissie, toevallig over de meerderheid beschikt, deze het den liberalen en katholiekconservatieven ministers die den libaraal Baelde in de Ka mer willen zien komen, heel lastig kan ma ken, aldus meldt de Brusselsche correspon dent van de „N. R. Ct.". Van haar kant heeft de regeering evenwel ook nog een wapen in de hand de in den Senaat nog niet behandelde clementie-wet, welk wapen echter, op onvoorzichtige wijze gehanteerd, wel eens meer haar eigen vrien den, de katholieke Vlamingen der groep Van Cauwelaert, dan de oppositie zou kunnen kwetsen. Het is duidelyk dat Jaspar, Janson en Hy- mans de invrijheidsstelling van Borms af hankelijk willen maken van de aanvaarding van den liberalen candidaat Baelde als Ka merlid. Baelde zelf blykt nu echter te heb ben medegedeeld dat hij den zetel van wijlen prof. Kreglinger wel wil aanvaarden maar hem niet zal komen innemen. Hij zou dus, althans tot na de verkiezingen in Mei, bij dewelke hij wel weer candidaat zal zijn en zeer waarschynlijk gekozen zal worden, uit de Kamer wegblijven. Verwacht wordt dat, van liberale zijde, een wetsvoorstel zal worden ingediend, houdende wyziging van de bestaande kieswetten. Deze zou hierop neerkomen, dat de van hun kies recht beroofde of nog geen kiesrecht hebben de Staatsburgers voortaan ook niet meer verkiesbaar zouden zijn. De bedoeling welke voorzit is te beletten dat, by de algemeene verkiezingen in Mei 1929, de Vlaamsch-natio- nale Frontparty, in al de Vlaamsche arron dissementen, Borms als eersten candidaat op hare lyst zou kunnen brengen of de candi-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1