1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 14 DECEMBER EERSTE BLAD Stads- en Provincienieu ws Mo» 66e Jaariang lilim: Firn!, flH 1! ÏELOElr.. Ililstmt 51-10, Ilissiip.Itlil. 10. PisliiltiiiiEilOl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. BERUCHT. BINNENLAND fWinterhandeni Klooster balsem VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenjer Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlie» van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op de Vlissingsche Courant" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende immmers gratis. Dit geldt alleen voor hen, die per 3 maanden vooruit betalen. KAMER-OVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Defensie. Men verwijt minister Lambooy, dat hij te Weinig bezuinigd heeft, maar zelfs in de paar jaar van zijn bewind zyn de militaire uitgaven met 6 millioen gedaald en dr. Deckers wees er terecht op, dat het natuur lijk steeds moeilijker wordt nieuwe bezuini gingen te vinden, wil men niet het leger in zijn vitale deelen aantasten. Zou het niet misdadig zijn om onzen landsverdedigers voldoende kleeding en uitrusting te onthou den? Hier ontmoetten de heeren Van Rap- pard en Deckers elkaar. Beiden willen af snijden wat niet strikt noodzakelijk is, doch er is een minimum, waar geen Overheid, welke haar roeping begrijpt, beneden kan gaan. Heeft deze Minister te veel bezuinigin gen in uitzicht gesteld De heer Duymaer van Twist betoogde dit in een voor de Re geering vrij onvriendelijke rede. Had minis ter Lambooy niet over V/2 millioen bespa ring gesproken door samenvoeging der vlieg- diensten En nu staan 's Minister's plannen nog altijd niet definitief vast, wijl het rap port der daarvoor ingestelde commissie nog niet gereed is. In de memorie van antwoord had de Minister nog gewezen op de Cap^tu- lantenwet en op den voorgestelden, maar even eens door de Kamer verworpen verlengden oefentijd der dienstplichtigen bij de zee macht, welke beide voorstellen bezuiniging op de encadreering zouden hebben opgele verd verschillende sprekers brachten den Minister echter nog eens onder het oog, dat zij van bezuiniging ten koste van de perso- r.eele lasten niet willen weten. Vriendelijker dan de heer Duymaer van Twist, die van de fusie nog weinig ziet en er evenmin iets van verwacht, was de heer Van der Bilt, die over 't algemeen met het algemeen beleid kon instemmen en die den eenzijdigen ontwapenaars voorhield, dat men met inkrimping van onze weermacht voor zichtig dient te zijn met het oog op den etand van het bewapeningsvraagstuk in het buitenland. Niet zonder reden had de heer Duymaer reeds tevoren gewezen op wat Bel gië voor zijn weermacht doet en dr. Deckers constateerde op zijn beurt, dat de uitgaven Voor onze weermacht, gezien ook de positie Van ons land, zeker niet bovenmatig zijn. Maar de radicalen in ons land hebben het Vraagstuk van de landsverdediging tot een Verkiezingsleuze gemaakt, waar de woord- Voerder der liberalen zijn leedwezen over uit sprak. Mr. Van Rappard en hij niet alleen, stelde tegenover den aandrang van de ont wapenaars de vraag, of men niet hier en daar reeds te ver is gegaan met de overigens loffelijke bedoeling om het budget te druk ken. Hier dacht de liberale spreker aan de onvoldoende aanvulling van het officiers korps, aan te weinig oefeningen in groot ver band (hetgeen bij de jongtse manoeuvres Is gebleken, waar overigens de geest zoo ver blijdend goed was) en niet aan het uitblijven Van aanvragen voor den bouw van reserve schepen voor de marine. Ook dr. Deckers stelde de vraag of op het beroepspersoneel biet reeds te veel bezuinigd is, wat voor den Heer Duymaer van Twist zelfs geen vraag ls. ^an verschillende zijden is met warmte voor Het vooroefeningsinstituut gepleitniet allen Schijnen er van overtuigd, dat dit instituut door alle leger-autoriteiten met evenveel sympathie gesteund wordt. Voorts mochten de onder-officieren zich in groote be langstelling verheugen. Men verlangt voor Hen, evenals voor de burgerlijke ambtenaren, een regeling hunner rechtspositie. Minister Hambooy had het in de memorie van ant woord niet verder gebracht dan tot de toe- ^Sging, dat hij na eventueele totstandko ming van de wet op den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren zal overwegen of en ia in hoeverre een afzonderlijke rechts- tocst&r.dwet voor de militairen noodig zal zijn. Deze toezegging was sommigen sprekers te vaag en dr. Deckers dreigde zelfs reeds met een motie. Avondvergadering. Koloniën. Bij de begrooting van het departement van Koloniën dit jaar een novum. Werden vroe ger altijd bij deze begrooting de begrootingen van Suriname en Curasao behandeld, d.t- maal blijven de Staten-Generaal buiten Curasao's begrooting, ingevolge het voor schrift volgens hetwelk definitieve vaststel ling der begrooting door de wet vervalt, in dien het moederland niet behoeft bij te pas sen en de Kroon de begrooting heeft goed gekeurd. Hetgeen gelukkig met Curasao het gevkl is. De begrooting van het departement van Koloniën leverde weinig op dcor de Regee ring gedeeld leedwezen over het feit, dat de referendaris Gorter nog niet in een gelijk waardige functie is herplaatst, benevens eenlge klachten over den raadsman voor studeerenden aan het departement, die wel eens wat forsch schijnt te zijn opgetreden. Vervolgens Suriname, waarvoor nog altijd Ti groote rijksbijdrage noodig is 2.365.811, zijnde slechts 42 mille minder dan voor het loopende jaar geraamd werd. Na goedkeuring van de begrooting van Suriname vonden eenige leden bij de 3e af- deeling van de begrooting van Koloniën (Curasao) gelegenheid over dit gebiedsdeel te spreken, ook zonder dat de begrooting van Curasao aan hun oordeel was onderworpen. Vooral de onfortuinlijke Bovenwindsche eilanden genoten ditmaal de belangstelling, benevens de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, waarover de heer Van Vuuren sprak, die het voorts be treurde, dat de begrooting van het eenige Nederlandsche gebiedsdeel, dat geen verte genwoordigend college kent, nu aan de goed- kéuring der Staten-Generaal onttrokken is. Ook mr. Joekes was weinig ingenomen met den nieuwen gang van zaken, welke de Ka mer overrompeld heeft en die wijziging van het regeeringsreglement gewenscht maakt, nu de positie van de Regeering tegenover Curasao veel sterker is dan tegenover Ned.- Indië, terwijl de Kamer de gelegenheid mist om het Curasaosche beleid behoorlijk voor bereid te bespreken. Belastingbetalen op postkantoren. De minister van financiën heeft 12 dezer bij de behandeling van zijn begrooting in de Tweede Kamer den post „vergoeding voor de postbetalingen" teruggenomen.® De terzake benoodigde gelden zullen thans bij supple- toire begrooting worden aangevraagd. In verband hiermede kan de algemeene openstelling der postkantoren voor belasting betaling op 1 Januari a.s. niet doorgaan en wordt deze voorloopig opgeschort. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland naar Indië. Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die als voorzit- tei van de Vereeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam benoemd is tot regeerings- gedelegeerde op het te Batavia te houden Pacific Science-congres, zal in het begin van April naar Indië vertrekken en omstreeks einde Juli in Nederland terug zijn. Rumoerige begrootingsdebatten. In den gemeenteraad te Zwolle werd bij de behandeling der gemeente-begrooting be toogd dat het antwoord van Burg. en Weth. op het rapport der commissie van rapporteurs onvoldoende was. Het begin daarvan was merkbaar door een motie-Rumbrink (S.D.A.P.) om de behande ling der begrooting te schorsen en Burg. en Weth. gelegenheid te geven een nieuw en afdoend antwoord te geven. De rechterzijde bleek we|oig te voelen voor een motie in zulk een scherpen vorm, waar na tenslotte aangenomen werd een motie der rechterzijde, waarin afkeuring wordt uit gesproken over het onvoldoende antwoord van Burg. en Weth., terwijl een zoo uitvoerig mogelijk antwoord in deze vergadering werd gevraagd. Daarop verklaarde de wethouder Brede- wout, dat hij zich geen tekortkomingen was bewust en er dus van hem geen veranderde houding te wachten is. De voorzitter vroeg aan de andere wethou ders of zij nog het woord verlangden. Geen hunner wenschte het woord. De voorzitterDan sluit ik de algemeene beschouwingen en gaan wij over tot arfcikels- gewijze behandeling der begrooting. Op deze woorden stonden vrijwel alle raadsleden op om de vergadering te verlaten. Wethouder Boden deelde mede geen ver klaring te willen afleggen, maar nog wel het woord te willen hebben voor algemeene be schouwingen. Uitroepen klonken van alle zijden uit den raad, terwijl verschillende raadslieden met de vuist op tafel sloegen. „Nu wij opstaan, krabbelen ze terug" werd er geroepen. De voorzitter Er heerscht blijkbaar een misverstand. De herrie duurde nog eenigen tijd voort, waarbij de verwarring zeer groot werd. Na eenig nog steeds opgewonden over en weer gepraat, diende de heer mr. Koetsier een amendement in om de vergadering voor tien minuten te schorsen. Nadat echter de wethouders Tellegen en Boden beiden hadden verklaard, de vraag van den burgemeester of zij het woord wenschten, te hebben opgevat als bedoeld voor het afleggen van een verklaring ov*er de door den raad aangenomen motie, en zelf ook verbaasd stonden, toen de burgemeester daarop de algemeene beschouwingen voor gesloten verklaarde, omdat zij nog gaarne op de gemaakte opmerkingen zouden antwoor den, trok de heer Fransen zijn voorstel en de heer Koetsier zijn amendement in. Het incident was hiermede gesloten en de voorzitter stelde aan de orde d- voortzetting van de algemeene beschouwingen. VLISSINGEN, 14 DECEMBER. Fotografen-vereeniging Vlissingen. De amateur-fotografen die gisterenavond een gang naar het voormrhg Beursgebouw hebben gemaakt, zullen zich hierover niet hebben beklaagd. De lezing met demonstratie over het „Ho- ram" bliksemlicht voor het maken van kunstlichtopnamen, welke de heer Hortula- nus, als vertegenwoordiger der „Horam" bliksemlichtfabriek uit Amsterdam daar gaf. mag zeer zeker als geslaagd wonden gere kend. Het poeder is geheel gevaarloos en aange toond werd, welke zeer kleine hoeveelheid bliksemlichtpoeder noodig was, cum nog een zeer goede foto te verkrijgen, dus m.a.w. hoe groote intense lichtsterkte er van het poeder uitgaat. Het poeder wordt gemengd geleverd, zon der dat exploisie-gevaar te vraezen is. Men kan het poeder wrijven, stooten, ja zelfs ver warmen zonder ontbranding te veroorzaken. Het is dus absoluut geheel zonider gevaar. Er werden tot laat in den avond opnamen gemaakt, waarbij ook nog de zeer handige Horam-lamp voor de ontsteking van het poe der werd gedemonstreerd. Aangetoond werd, welke sedherpe beelden men krijgt bij kinderopnameta binnenshuis, omdat het poeder zoo snel verbrandt (in plm 1/90 sec.) Voor het bijlichten van binnenhuis opnamen met tegenlicht, het maken van sil houetten en het maken van reproducties is het bijzonder geschikt. Het lHatste werd nog in de practijk gedemonstreerd. Er werden van verschillende opnamen met het poeder nog lantaarnplaatjes vertoond, welke duidelijk aantoonden, de zeer aange name zachtheid der foto in tegenstelling met het magnesiumlicht. Den heer Hortulanus werd namens de aan wezigen door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor zijn demonstratie, waarna nog eenige heeren achterbleven,, ter verdere ken nisneming, waarmede deze leerzame avond was afgeloopen. Postzegelniaiws. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdagmiddag 15 December van half 4 tot 5 uur is geopend, zijin naast wat vroeger reeds is aangegeven, verkrijgbaar Nedeil. 4-zödige rolperforatie 7^2 ct. en 12'/2 ct. (blauw). Curasao in het gewiijzigd type iy2, 10, 1!iy2, 15 en 35 ct., en in uitgave 1915—'20 2V2 gld. Het scheepjesjjype is. Ingetrokken. Suriname: gewijzigd jubileum-type 22'/2 ct. Weldadigheidszegels 1J4?; 2/2, 5 en iy2 ct., resp. tegen 3, 4, 8 en 10 ct. Ned.-Indië de nieuwe luchtpostzegels 10, 20, 40, 75 ct. en 1.50 gld. i Scheepvaartberichten. Het Belgische stoomschip „Ionier", komen de van Antwerpen en bestemd naar Pernam- buco, is hedennacht met lekke ketels uit zee teruggekeerd en naar Antwerpen opgestoomd. Het Zweedsche stoomschip „Allegro",, dat alhier heeft gebunkerd, heeft in de Buiten haven een tros in de schroef gekregen, welke door den duiker Sperling is geklaard. Het Zweedsche stoomschip „Japan", be stemd naar Antwerpen en het Nederlandsche stoomschip „Vechtdijk", van Antwerpen naar Buenos-Ayres, zijn bij Antwerpen met elkaar in aanvaring geweest. De „Vechtdijk" is naar Antwerpen teruggekeerd. Heden is van hier vertrokken de Lettische viermastschoener „Euratia", na een lading hout te Middelburg te hebben gelost. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Strooperij van aardappels M. v. B., 23 jaar, J. de N., 38 jaar, J. van B., 27 jaar en W. van B., 31 jaar, allen visschers te Arne- muiden. ieder 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Heling G. van B., 51 jaar, J. G., 30 jaar en C. G„ 55 jaar, allen van beroep visscher en wonende te Arnemuiden, ieder 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Oplichting J. A. P. V., 20 jaar, werkman te Middelburg, 6 maanden gevangenisstraf. Overtred'hg leerplichtwetA. D., 37 jaar. landbouwer te Gapinge, appelvonnis kan tongerecht te Middelburg, 5 boete subs. 5 .dagen hechtenis. DiefstalJ. J., 24 jaar, bankwerker te Axel, in voorarrest, 6 maanden gevangenis straf. Verduistering J. v. W„ 51 jaar te Hoek, 2 maanden gevangenisstraf. DiefstalJ. S„ 36 jaar, landbouwer te Phi lippine 25 boete subs. 25 dagen hechtenis K .M., 18 jaar, koopman te Breda, in voor arrest, 6 weken gevangenisstraf. Bevorderen van ontuchtA. M., 39 jaar, wed. K. te Serooskerke (Sch.), V/2 jaar ge vangenisstraf. Overtreding warenwetJ. M. F., slager te Koudekerke, appelvonnis kantongerecht Middelburg, vrijgesproken met vernietiging van het vonnis waarvan beroep. Overtreding motor- en rijwielwetJ. M. v. d. M„ 44 jaar, schrijver te Rijswijk, appel vonnis kantongerecht Goes. Vrijgesproken met vernietiging van het vonnis waarvan be roep. J. L., 26 jaar, werkman en S. P., 24 jaar werkman, beiden te Domburg, hooger be roep vonnis kantongerecht Middelburg, vrij gesproken met vernietiging van het vonnis waarvan beroep. Als opkooper geen aanteekening houden in een register H. G., 61 jaar, koopman te Middelburg, appelvonnis kantongerecht Mid delburg, bevestirng van het vonnis waarvan beroep met uitzondering van de straf en ver- oordeeling tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Het auto-ongeval op den Nieuwen Vlissingschen weg. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak van den 24-jarigen chauffeur A. K. te Vlissingen, aan wien was ten laste gelegd, dat het aan zijn schuld moet worden geweten, dat een tweetal perso nen, di,e op den Nieuwen Vlissingschen weg onder Abeele liepen te wandelen, zwaar lichamelijk letsel hebben bekomen, doordat hp als bestuurder van een auto, daarmede zoo onvoorzichtig en onoplettend heeft gere den, dat tengevolge daarvan die wandelaars ziin aangereden en ernstige verwondingen hebben opgeloopen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot twee maanden hechtenis voorwaardelijk en betaling van 130 schadevergoeding. De eisch was een maand hechtenis onvoor waardelijk. Exploitatie autobusdienst zonder vergunning van Ged. Staten. In de zaak van den autobusdienst-onder nemer en secretaris-penningmeester van de coöperatieve vereeniging „Autovervoer Goes- Wolfaartdijksche veer" vice-versa, P. C. van de S. te Goes, die destijds cassatie aantee- kende tegen het vonnis van de rechtbank te Middelburg van 28 September 11., waarbij hij in hooger beroep werd veroordeeld tot 2 maa 10 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis, we gens een autobusdienst in werking hcuden zonder vergunning, 2 maal gepleegd, heeft de Hooge Raad der Nederlanden bij zijn arrest van 10 December 11. het vonnis van de recht bank vernietigd en de zaak ter berechting en afdoening verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. De moord op den Uilenburg te 's -Hertogenbosch. Voor de rechtbank te 's Bosch stond giste ren terecht de arbeider N. D., beklaagd in den nacht van 19 op 20 October op den Uilenburg aldaar E. Thijssen opzettelijk van het leven te hebben beroofd, door hem met U behoeft niet bang te zijn, ook 's win- i ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's „Geen goud zoo goed" een mes te steken. Verdachte verklaarde dien avond dertig borrels en glaasjes bier te heb ben gedronken. Toen hij thuis kwam kreeg hij een klap op het hoofd en is er een vecht partij ontstaan. Hij wist echter niet, dat hij Thijssen wat gedaan had. Hij had niets te gen hem hij was een goed kameraad. Dat hij gezegd had dien avond Thijssen gestoken te hebben, kan wel waar zijn, doch hij her innerde het zich niet. Hij had geen mes in den zak, van O. had hem er een gegeven, doch hij had het teruggeven, omdat hij het niet noodig had. Bij het verhoor had ver dachte erkend gestoken te hebben. Hij gaf toe, dat dit kon zijn, maar hij herinnerde het zich niet. Het O. M, eischte tegen verdachte, die reeds 10 veroordeelingen achter den rug heeft, 7 jaar gevangenisstraf. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Wemeldinge als hulppediker cand. A. T. W. de Kluis te Utrechtnaar Nijkerkerveen door ds. W. J. Keiler te Nieuwkoop, vroeger te St. Maartensdijk. Op het zestal te Wehe (Gr.) komen voor ds. H. J. Barnouw te Aardenburg en ds. J. P. Scholte te St. Anna ter Muiden. Vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. Kerk, In het „Vlissingsch Predjkbeutenblad" wordt bekend gemaakt dat met 2/3 van de uitgebrachte stemmen de voorgestelde wets wijzigingen van het plaatselijk reglement der kerkvoogdij zijn aangenomen, zoodat het thans in overeenstemming is gebracht met het Algemeei\ Reglement Ned. Herv. Kerk en aan de zusters der gemeente het actief kies recht is verleend. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse J. Varkevisser wordt binnenkort geplaatst bij de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse B. C. M. Schouten is ontheven van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië en zal binnenkort naar Nederland terugkeeren. De officieren van den marinestoomvaart dienst 2e klasse ir. H. Buter en A. H. Post- huma worden dezer dagen per particuliere gelegenheid uit Oost-Indië hier te lande te rugverwacht. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 3 Januarisergeant-machinist D. Lievense van de „Van Speijk" naar het wachtschip te Vlissingen bootsman G. M. Kasteel van het wachtschip te Willemsoord naar de onderzeedienstkazerne 13 December: schipper G. L. Vrijhof van de „Vulcanus" naar de onderzeedienstkazerne bootsman D. M. Zand van de „Vulcanus" naar idem ma- chimst-maioor P. de Hoog van de ..vin naar de „Van Speijk" bootsman M. de Boer van de Kooij naar de „Hertog Hendrik" idem S. van der Kooij van de „Hertog Hendrik" naa rde Kooij. Bij beschikking van den minister van de fensie is te rekenen van 6 December jl. het cnderscheidingsteeken voor langdurigen dienst als officier toegekend met het cijfer XV aan de reserve-kapiteins mr. A. de Jongh, W. Anker, W. C. Dekker en W. Geense en aan den reserve le luitenant J. J. Fanoy, al len van het 14e reg. inf. Schietoefeningen zware mitrailleurs - opleidingen. Behoudens goedkeuring van den minister van defensie zullen de zware mitrailleursop leidingen (winterploeg 1928) als volgt schiet oefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp Zware mitrailleurs en onderof ficiersopleiding der zware mitrailleurs van de le en Ve infanterie brigade van 21 tot en met 26 Januari 1929 onder leiding van een hoofd- en subaltern officier der le infanterie brigade. Alsvoren de lie en IVe infanterie brigade van 4 tot en met 9 Februari onder leiding van een hoofd- of subaltern officier der lie infanterie brigade. Alsvoren de Vile en Vllle infenterie bri-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1