1000 500 300 150 25 DINSDAG 11 EERSTE BLAD No. 303 Jaargang 1928 Uitgave: Firma F. VAN OF VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. Onze Kerstprijsvraag STEEDS MEER CADEAUX. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws SPORT Pas op Uw KEEL ABDIJSIROOP BUITENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abanné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De stroom blijft aanhouden en de thans weer toegezegde prijzen verhoo- gen de attractie voor onze prijsvraag in niet geringe mate. Hieronder volgen enkele toegezegde prijzen welke bestemd zijn voor de inzenders van goede oplossingen. De namen der firma's, welke deze prijzen beschikbaar stelden, zijn daar bij vermeld. „VLISSINGSCHE COURANT": ƒ50.— te besteden bij de deelnemende win keliers. N.V. v/h GEBR. POLAK, Nieuwendijk: een Gilette-scheerapparaateen zakmeseen stalen duimstok (1 voet)een broodzaag een celluloid zandiooper 5 Elesva-mesjes. J. VAN BOVEN, St. Jacobstraat1 doos toiletzeep en odeur. J. VAN BOVEN, Walstraat 56 een paar Friesche Heeren of Dames- schaatsen. C. PAPEGAAIJ, Nieuwendijkeen Kerstklok (gebak). J. H. SCHROOTE, St. Jacobstraat een ieesglas. P. G. LAERNOES, Walstraat: een paar wollen kousen. Firma HACCOU, magazijn „De Ster". St. Jacobstraateen dames- of heeren pullover. N. ZANDEE, Walstraateen flesch Samos Moscato. A. F. BALJEU, magazijn „Flora", St. Jacobstraateen Kerstidylle. J. J. DE VLIEGER, Steenenbeer een divankussen. I. VAN DEN BOOGAART, St. Jacob straat een schilderstuk. L. BEVERS ZOON, Scheldestraat een zijden das. F. STRÖO, Nieuwendijk een mooie handwerkmand. H. H. F. FASTENAU, St. Jacobstraat een couraptenhanger. J. BULTHUIS, Walstraateen heeren das (zelfbinder). J. J. VAN DE SANDE, Groenewoud een vulemmer. W. VAN WESTEN, Walstraat: een courantenhanger. Firma HOLLAERS, Oude Markteen luxe-doos bretelles. Firma J. GOETHEER, Walstraateen imitatie-zilveren trommel, gevuld met Verkade's biscuit. Firma JOH. FIBBE ZOON, Groene woud een driedeelig borstelgarni tuur. C. J. PAUL, St. Jacobstraat: een Kerst krans. L. CIJVAT, Scheldestraat 8 een flesch wijn en als troostprijzen vijf pak jes Civotra. Heden kwamen van de volgende firma's toezeggingen binnen Coöp. „DE BROEDERBAND" U.A., Scheldestraat1 pond Haka-Cacao. Firma J. J. PERVOOST, Nieuwendijk 1 paar voetkussens. Firma A. J. WITTE ZONEN, Stee nenbeer Kerstbloemstuk (buiten mededinging). VLISSINGSCHE GASWINKELtwee- pits gasconfoor (prijs ƒ8. Coöp. „DE BROEDERBAND" U.A., Nieuwendijk 1 pond Haka-Cacao. Coöp. „DE BROEDERBAND" U.A., Scheldestraat1 pond Haka-Cacao. Het eerste nummer voor de Etalage- week met Kerstprijsvraag verschijnt op Zaterdag 15 December a.s. Tot Donderdagavond bestaat nog gelegenheid zich als deelnemer op te geven. U ziet dat de prijzen „voor elck wat wils" bevatten, zoodat wij ons van de publieke belangstelling veel voorstel len. Morgen vermelden wij nadere ge gevens. Uitvoering Fabrieksartsenwetje. Naar „de Volkskrant" verneemt, hebben de werkgevers- en arbeiderscentralen aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank voor het lidmaatschap van de commissie van advies, die over aanvragen om erkenning van een geneeskundigen dienst heeft te oordeelen, voorgedragen de volgende personen als le den-werkgevers tot leden de heeren mr. J, Smit, directeur van de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen, en A. L. M. van de Lande, directeur van de De Wit's dekenin dustrie te Helmond tot plaatsvervangers de heeren mr. A. N. Molenaar, algemeen-secre taris van het Verbond van Nederl. Werkge vers, en W. J. Dercksen, directeur van de N.V. Beschuit-, Koek- en Suikerwerkenfa- briek v.h. Dercksen te Dordrechtals Jeden- werknemers tot leden de heeren Jos. Pelzer, secretaris van den R. K. Mijnwerkersbond te Heerlen, en Chr. van der Bilt, voorzitter van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond te Heerlen tot plaatsvervangende leden de heeren J. S. Ruppert, penningmeester van het C.N.V. te Utrecht, en N. Kramer, secretaris van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond te Heerlen. De „Kertosono". De zeesleepbooten „Roode Zee" en „Witte Zee", van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst, zullen het beschadigde stoom schip „Kertosono" van Port Said via Mar seille en Londen naar Rotterdam sleepen. De sleepbooten zullen waarschijnlijk in de twee de helft van deze week van Port Said ver trekken. VLISSINGEN, 11 DECEMBER. Nieuw aan te leggen rijkswegen in Zeeland. In een toelichtenden staat, behoorende bij de raming der uitgaven van het Wegenfonds voor 1927, worden de volgende nieuw aan te leggen rijkswegen vermeld Zeeland ZierikzeeZijpe GoesHoe- öekenskerke 's Heer ArendskerkeWol- faartsdijksche veer KapelleNoordbrabant- sche grensVlissingen—Rijksweg Middel burgKapelleBelgische grens bij Sluis— Rijksweg Breskens—Belgische grens Wals oorden—Hulst—Belgische grens. PostduivententoonstelHng van „de Vriendenkring". Deze tentoonstelling, waar 179 nummers waren ingezonden, behoort weer tot het ver leden. De keurmeester, de heer Van der Meer uit Tilburg, had een zware taak, vooral toen onder de collectie zeer mooie vogels de twee schoonste der expositie moesten worden uit gezocht. Hy was dan ook vol bewondering over de kwaliteit der ingezonden dieren en volgens hem was naast Vlissingen alleen Venlo in staat een dergelijke collectie vlieg- postduiven bijeen te brengen. Ons rest nog de vele schenkers van eere- pryzen onzen dank te betuigen voor hun me dewerking. De uitslag der expositie is als volgt Mooiste doffer der expositieA. Ots. Mooiste duivin der expositie H. Duijm. Mooiste doffer (oude duiven, donkere kleu ren): A. Ots. Mooiste doffer (oude duiven, lichte kleu ren): H. Duijm. Mooiste duivin (oude duiven, donkere kleu ren): H. Duijm. Mooiste duivin (oude duiven, lichte kleu ren): K. van Belzen. Mooiste doffer (jonge duiven, donkere kleu ren): F. Ots. Mooiste doffer (jonge duiven, lichte kleu ren): F. Ots. Mooiste duivin (jonge duiven, donkere kleu ren) W. Huiszoon. Mooiste duivin (jonge duiven, lichte kleu ren): A. Ots. De prijzen werden als volgt behaald Klasse I: Oude doffers, donkere kleuren A. Ots le pr. en 2 eerepr.H. Duijm 2e en 3e pr. en 2 eerepr.H. Naaktgeboren 4e pr., 1 e. v. en 1 eerepr.gebr. Wisse 5e pr., 1 e. v. en 1 eerepr.M. de Bree 1 e. v.A. Botting 1 e. v.G. Jacobs 1 z.e.v.J. van Akkeren 1 e. v. en C. L. Berting 1 e .v. Klasse II. Oude doffers, lichte kleuren H. Duijm le en 5e pr. en 2 eerepr.A. Ots 2e pr. en 1 eerepr.G. Jacobs 3e pr. en 1 eerepr.K. van Belzen 4e pr., 2 z.e.v. en 1 eerepr.W. Huiszoon 6e pr. en 1 eerepr. en gebr. Wisse 1 e.v. Klasse III. Oude duivinnen, donkere kleu ren H. Duijm le en 3e pr., 1 e.v. en 2 eerepr.' A. Ots 2e pr. en 1 eerepr.A. Botting 4e pr. en 1 eerepr.J. C. van Beers 5e pr. en 1 eerepr.M. de Bree 1 z.e.v. en C. L. Berting 2 e.v. Klasse IV. Oude duivinnen, lichte kleuren K. van Belzen le en 5e pr. en 2 eerepr.gebr. Wisse 2e pr. en 1 eerepr.A. Ots 3e pr. en 1 eerepr.H. Duijm 4e pr. en 1 eerepr.A. Botting 1 z.e.v. en 1 e.v.H. Naaktgeboren 1 z.e.v. en 1 e.v.F. Ots 1 z.e.v.C. L. Berting 1 z.e.v. en 1 e.v. en J. C. van Beers 2 e.v. Klasse V. Jonge doffers, donkere kleuren F. Ots le en 3e pr. en 2 eerepr.A. Botting 2e pr. en 1 eerepr.J. C. van Beers 1 z.e.v.; A. J. Osté 1 e.v. en K. van Belzen 1 e.v. Klasse VI. Jonge doffers, lichte kleuren F. Ots le pr., 1 e.v. en 1 eerepr.K. van Bel zen 2e pr. en 1 eerepr.W. van de Voorde 3e pr. en 1 eerepr.J. C. van Beers 4e pr., 1 z.e.v. en 1 eerepr.J. van Wezel 5e pr. en 1 eerepr.gebr. Wisse 6e pr. en 1 eerepr.A. Ots 1 e.v. en C. L. Berting 1 z.e.v. en 1 e.v. Klasse VII. Jonge duivinnen, donkere kleu ren W. Huiszoon le pr. en 1 eerepr.A. J. Osté 2e pr. en 1 eerepr.H. Duijm 3e pr., 1 e.v. en 1 eerepr.C. L. Berting 4e pr. en 1 eerepr.M. de Bree 1 z.e.v.gebr. Wisse 1 e.v.F. Ots 1 z.e.v. Klasse VIII. Jonge duivinnen, lichte kleu ren) A. Ots le en 2e pr. en 2 eerepr.J. C. van Beers 3e pr. en 1 eerepr.J. van Akke ren 1 z.e.v.A. J. Osté 1 z.e.v.K. F. Kab- bendijk 1 e.v. en K. van Belzen 1 e.v In onze Tijdinghal. In het Amsterdamsch Historisch Museum werd Zaterdag een tentoonstelling geopend van oud-Amsterdam. Wij etaleeren eenige ge kleurde teekeningen van J. M. A. Rieke, voorstellende het Muntplein in 1889 en Noordzijde tusschen Singel en Rokin. Een foto van de jaarvergadering der Cen trale Commissie voor Maatschappelijk werk der indepedent Order of Odd Fellows, in het Odd-Fellow-huis te Amsterdam, welke werd bijgewoond door den beschermheer Z.K.H. Prins Hendrik. In de Weesperstraat te Amsterdam is men bezig met het sloopen van een huis. Het eigenaardige en lastige geval doet zich voor dat de ingang van het belendende perceel zich in het gesloopte huis bevond en men thans een wel zeer primitieve entree voor de bewoners heeft gemaakt. Ter voorkoming van ongelukken tijdens het werken aan de tramrails wordt te Am sterdam tegenwoordig een nieuw veiligheids paaltje, waarop een rood vlaggetje is ge plaatst, gebruikt. Een foto van het vertrek van prof. Treub met den Parijschen trein van het HolL Spoorstation uit Den Haag voor zijn reis naar Ned.-Indië. Beppie de Vries, uit Australië op weg naar Europa, bij haar aankomst in San Fran cisco gefotografeerd met haar twee Austra lische hazewindhonden. Presentiegeld aan raadsleden. De commissie voor financiën te Goes stelt voor wijziging te brengen in de aan de leden van den raad toegekende presentiegelden. Zij stelt zich op het standpunt dat het raads lidmaatschap in het algemeen belang wordt vervuld en dat daarvoor geen belooning be hoeft te worden toegekend. Alleen moet worden voorkomen, dat door het niet toe kennen van presentiegeld aan personen met minder ruime inkomsten belet zou worden om het raadslidmaatschap te aanvaarden. De commissie stelt daarom voor het pre sentiegeld van den raad uisluitend voor mid dagvergaderingen toe te kennen en vast te stellen op een bedrag van 5 per middag. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Mededeelingen ver de zending. Dr. K. J. Brouwer, de zendingsdirecteur, die kortgeleden van zijn inspectiereis in ons land teruggekeerd is, heeft Zondagmorgen de godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's-Gravenhage geleid. Onder het gehoor wa ren de Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana voorts minister Slotemaker de Bruine en andere bekende personen. Dr. Brouwer had tot tekst gekozen de laatste helft van het 10e vers van Johannes 10 „Ik ben gekomen, opdat zij het leven en overvloed hebben". Spreker behandelde het schijnbaar tweeslachtige van de Kerstpredi- king „Hij komt" en „Hij is gekomen". Maar het verband tusschen deze twee begrippen wordt inniger, wanneer wij den voortgang van het zendingswerk volgen, waarbij het „Hij komt, want hij is gekomen" telkens nieuwe beteekenis krijgt. Christus doet tel kens nieuw leven opbloeien, en de dood wordt overwonnen. Daarom is de medische zending van zoo'n groot belang, niet enkel om een sfeer van toenadering te scheppen, maar om daadwerkelijk te toonen óók evangelieprediking dat de strijd tegen den dood aangebonden wordt. Dat is toena dering van een beter soort, en een evangelie verkondiging, die mede de groote les leert ten verlossing van zonde en dood. Spreker verhaalde van zijn bezoek aan Toradja's en Papoea's, dat zelfs by die heidenen, die slechts oppervlakkig met het christendom m aanraking kwamen, de angsttrekken wegvie len. Met een opwekkend woord besloot spreker deze predikatie, die het begin is van een tournee door ons land. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Doornspijk door ds. A. Koning te St. Laurens. Kerstnachtwljding. Evenals vorige jaren zal in den nacht van 24 op 25 dezer in de Oude Kerk aan de Ael- brechtskolk te Rotterdam weder een wij dingsure worden gehouden. Zij wordt belegd vanwege de Chr. Jongemannenvereeniging en zal om 12 uur aanvangen. RECHTSZAKEN Beleediging. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satie-beroep van den hoofdredacteur van het R. Kath. Noord-Hollandsch dagblad „Ons Elad" te Alkmaar, die ter zake van beleedi ging was veroordeeld tot 50 boete. Op 11 April 1927, toen te Heiloo de verkiezingen voor den gemeenteraad in aantocht waren, had verdachte onder het hoofdje Heiloo on der de rubriek „Gemengd Nieuws" een arti kel doen opnemen, dat gericht was tegen een candidaat van de R. Kath. Volkspartij. In aat artikel werd deze candidaat van allerlei beschuldigd, een vijand der R. Kath. Kerk genoemd en als onbetrouwbaar gekwalifi ceerd. AANBESTEDINGEN Het maken van sluisdeurenbergplaats te Veere is door den rijkswaterstaat gegund aan A. A. de Wilde te Middelburg voor 32.762. Aan de N.V. Maatschappij tot aanneming van werken „Mawe" te Middelburg is voor 60.460 gegund het maken van een rijvloer en een voetpad van gewapend beton op zes overspanningen van de brug over de Maas bij Grave. MARINE EN LEGER De tot kapitein ter zee benoemde kapi tein-luitenant ter zee C. Rühl blijft in zijn nieuwen rang te Amsterdam in garnizoen. De luitenant ter zee 2e klasse J. P. W. Nu- boer is uit Oost-Indië hier te lande terugge keerd. De luitenant ter zee 2e klasse J. C. d'Engel- bronner wordt den 27en December geplaatst bij het departement van defensie. De officieren van den marinestoomvaart dienst 2e klasse J. Dijkstra en H. Koster zijn van hun plaatsing bij den dienst in Oost- Indië hier te lande teruggekeerd. Hr. Ms. politiekruiser stoomloodsvaartuig no. 6 is van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken voor het hervatten van het toe zicht op de visschery. Bij Kon. besluit van 1 December 1928 no. 60 is, gerekend van 27 November 1928, aan den reserve le luitenant K. A. Warmenhoven, van het 14e regiment infanterie, op grond van het bepaalde in de artt. 36, punt 2*., en 37 der wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, en eervol ontslag als zoo danig verleend uit den militairen dienst. De officieren-vlieger 2e klasse R. J. Mulder en K. J. A. Meester die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen Woensdag daarheen vertrekken. Verandering in de legerleiding. Wij meldden reeds, dat luitenant-gene raal Muller Massis ernstig in aanmerking komt voor het lidmaatschap van den Raad van State, ter vervanging van wijlen gep. luitenant-generaal W. Cool. Daar het lidmaatschap van den Raad van State niet vereenigbaar is met de functie van commandant van het veldleger en com mandant van de vesting Holland, zou een eventueele benoeming dus een belangrijke mutatie in de legerleiding ten gevolge heb ben. Luchtvaart. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende November 1928 aangedaan door 338 vliegtuigen van het regelmatig bur- In de keel beginnen enkele der pijnlijkste en. om haar ergere gevolgen, gevaarlijk ste aandoeningen. Grijp dan ook bij de geringste klacht pijn, heeschheid, gezwollen- dadelijk naar de flesch AKKER'S Voorde Borst gerluchtverkeer en door 218 militaire vlieg tuigen van leger en marine, terwijl tien extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken.Voorts werd er nog een aantal proef- en rondvluch ten gehouden. Het aantal aankomende, vertrekkende en transitopassagiers over November 1928 be draagt 411 (tegenover 255 in Nov. 1927), ter wijl aan goederen, post enz. is vervoerd 52.100 KG. (tegenover 32.500 KG. in Novem ber 1927). Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 161 verkeersvliegtuigen en door 50 militaire, terwijl er 16 speciale vluchten (proef- en fotovluchten) met K. L. M.-machines plaats hadden, 98 vluchten met Pander-vliegtuigen van dq Rotterdamsche Aeroclub en 27 vluch ten met particuliere vliegtuigen. RADIO-RJBRIEK Radio N.S.F. Kon aan het eind van 1927 worden mede gedeeld, dat by de Nederlandsche Seintoe- stellenfabriek (Radio N.S.F.) te Hilversum de duizendste arbeider was aangenomen, thans wordt ons bericht, dat een dezer dagen reeds de vijftienhonderdste zijn intrede heeft ge daan. In één jaar tijds is het aantal arbeiders (beambten meegerekend) dus met 50 ge stegen. DE VERKIEZING VAN DR. BORMS. Volgens de officieele lijst heeft dr. Borms 83085 stemmen behaald, de liberaal Baelde verkreeg er 44.410, terwijl 58.052 stemmen blanco zijn uitgebracht. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." schrijft De verkiezing van dr. Borms is in den grond te beschouwen als eeen slag en dan een zeer gevoelige slag door de Vlaamsche bevolking aan de kleine leidende kringen uit Brussel toegebracht. Uit de verkiezing is de les te trekken dat de meerderheid der Vla mingen den heerschenden toestand beu zijn en besloten zijn zich desnoods liever met de extremistische frontpartij solidair te verkla ren dan zich nog langer" de heerschappij der Brusselsche verfranschte bourgoisie te laten welgevallen. Of die les zal worden gehoord moet worden afgewacht, al moet wel uit den toon der Brusselsche pers worden opgemaakt dat de tyd voor een beter bekrijpen der Vlaamsche quaestie nog niet aangebroken is. De bittere verrassing draagt er natuurlijk toe bij dat die toen in ongehoorde heftig heid overslaat en men wel eens de kluts kwijt raakt, zoodat de verkiezing van Borms voor Antwerpen en voor het land een on herstelbare ramp wordt genoemd. Doch als straks de storm wat gaat luwen, zal mis schien blijken dat Antwerpen, door partij voor Borms te kiezen, de oogen heeft ge opend voor het gevaar dat België onweer staanbaar dreigt als de Vlaamsche bevolking in de toekomst, zooals totnogtoe het geval is geweest, op cultureel gebied steeds achter gesteld en geknecht wordt. Want men kan veilig aannemen dat wat te Antwerpen is gebeurd, onder gelijke omstandigheden in tal van gewesten in het Vlaamsche land zou zijn gebeurd, terwijl ook vrij zeker is dat van 58000 blanco stemmen velen nog voor een uitgesproken Vlaamsch-gezinden candidaat zouden hebben gestemd indien die candidaat niet Borms was geweest, zoodat de Vlaamseh gezinde meerderheid nog grooter dan thans het geval is, zou zijn geweest. Voor de Belgische regeering is de Antwerp- sche les ongetwijfeld een bittere pil, en dit ia zij ook voor de Belgische vaderlandsliefde, doch als die les vruchten draagt, groeit uit het kwaad veel goeds, waarvoor België wel licht eenmaal de Antwerpsche bevolking dank zal moeten weten. Wat zal nu in het geval-Borms beuren? Binnen vijf dagen moet het rappe, i der ver-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1