1000 LEZING MAANDAG SO DECEMBER 500 300 150 25 EERSTE BLAD No. 293 66e Jaargang I93S Ililpvt: Firma F. (Ill DE VE1DE Ir., Ililslrnl il-60, (lissiinn. Iilcl. 19. Pisltiltninj 96181 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. Onze Kerstprijsvraag BINNENLAND Stads- en Provincienieu ws Dr, P. H. RITTER, VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zooals wij in ons nummer van Zaterdag mededeelden, is het mede dingen naar de uitgeloofde prijzen ge heel gratis. Voorschrift is alleen, dat men het formulier uit het speciale num mer van ons blad gebruikt. De prijsvraag eindigt op Maandag 24 December. Oplossingen worden in gewacht tot Donderdag 27 December, des morgens 9 uur. Op den avond van dien dag ver gadert de commissie en besluit aan wie de prijzen zullen worden toege wezen. In ons nummer van 28 Decem ber hopen wij den uitslag te kunnen publiceeren. Hieronder volgen enkele toegezegde prijzen welke bestemd zijn voor de inzenders van goede oplossingen. De namen der firma's, welke deze prijzen beschikbaar stelden, zijn daar bij vermeld. „VLISSINGSCHE COURANT": 50.—, te besteden bij de deelnemende win keliers. N.V. v/h GEBR. POLAK, Nieuwendijk: een Gilette-scheerapparaateen zakmes een stalen duimstok (1 voet)een broodzaageen celluloid zandlooper.; 5 Elesva-mesjes. J. VAN BOVEN, St. Jacobstraat1 doos toiletzeep en odeur. J. VAN BOVEN, Walstraat 56 een paar Friesche Heeren of Dames- schaatsen. C. PAPEGAAIJ, Nieuwendijkeen Kerstklok (gebak). J. H. SCHROOTE, St. Jacobstraateen leesglas. P. G. LAERNOES, Walstraat: een paar wollen kousen. Firma HACCOU, magazijn „De Ster". St. Jacobstraateen dames- of heeren pulloven N. ZANDEE, Walstraateen flesch Samos Moscato. A. F. BALJEU, magazijn „Flora", St. Jacobstraateen Kerstidylle. J. J. DE VLIEGER, Steenenbeer een divankussen. I. VAN DEN BOOGAART, St. Jacob straat een schilderstuk. L. BEVERS ZOON, Scheldestraat een zijden das. F. STRÓO, Nieuwendijk een mooie handwerkmand. H. H. F. FASTENAU, St. Jacobstraat een courantenhanger. J. BULTHUIS, Walstraateen heeren das (zelfbinder). J. J. VAN DE SANDE, Groenewoud een vulemmer. W. VAN WESTEN, Walstraat: een courantenhanger. Firma HOLLAER3, Oude Markteen luxe-doos bretelles. Firma J. GOETHEER, Walstraateen imitatie-zilveren trommel, gevuld met Verkade's biscuit. Firma JOH. FIBBE ZOON, Groene woud een driedeelig borstelgarni tuur. C. J. PAUL, St. Jacobstraat: een Kerst krans. L. CIJVAT, Scheldestraat 8 een flesch wijn en als troostprijzen vijf pak jes Civotra. Eventueel nog inkomende toezeggin gen zullen tijdig worden gepubliceerd. Uit het bovenstaande ziet men, dat het alleszins de moeite zal loonen aan deze prijsvraag mee te doen men volge dus de mededeelingen hierover in ons blad van morgen en volgende dagen. Rijkswegenfonds. Blijkens de begrooting van het Wegenfonds voor 1929 is een eerste post van 500.000 uit getrokken voor bouw van bruggen over groote rivieren. Overbrugging van de Waal bij Nij megen kan het eerst ter hand worden geno men. Vermoedelijk zal er een groote overbrugging over het Hollandsch Diep worden tot stand gebracht. De S.D.A.P. en de verkiezingen. „Het Volk" publiceert het ontwerp-verkie- zingsprogram der S.D.A.P., dat aan het a.s. verkiezingscongres dier partij zal worden voorgesteld. In de inleiding wordt gezegd De partij stelt zich voor de komende par lementaire periode ten doel, zoo krachtig mogelijk te bevorderen, dat zoowel hier te lande als in Indië het werk der hervormin gen op het gebied van het sociale leven en op dat van het onderwijs met energie wordt ter hand genomendat de geestelijke vrij heid wordt geëerbiedigd dat een sterke vredes- en ontwapeningspolitiek wordt ge voerd dat de weg naar de socialisatie wordt geëffend. De partij stelt zich tevens ten doel de be scherming en de verdere ontwikkeling van de democratische staatsinstellingen en van het parlementaire stelsel, als middelen om den invloed des volks nu en in de toekomst ten volle tot zijn recht te doen komen. Indien na afloop der verkiezingen en op grond van haren uitslag in de nieuwe Ka mer een meerderheid aanwezig mocht zijn, bereid en in staat om met een parlementair kabinet de wetgeving en het bestuur des lands te leiden in democratische banen, in den hierboven bedoelden zin, dan verklaart de S.D.A.P. zich in beginsel bereid tot sa menwerking, op duidelijk te omschrijven voorwaarden, met andere democratische ele menten, ook bij een kabinetsvorming. De vraag, of de omstandigheden en de vooruitzichten van dien aard zyn, dat de partij aan zulk een kabinetsvorming kan deelnemen, zal, alvorens eenige defmitieve stap daartoe wordt gedaan, na overleg met de vakbeweging, ter beslissing worden voor gelegd aan een buitengewoon congres der partij. De „Kertosono". Het Nederlandsche stoomschip „Kertoso no", van Batavia naar Rotterdam, is in het Suez-kanaal op een bank gestooten. Duikers stellen een onderzoek in men verwacht dat de schade van ernstigen aard zal zijn. Het roer is gebroken. Het schip zal van Suez naar Port Said worden gesleept. Eervolle onderscheiding van een Nederlandsche geleerde in Amerika. Volgens een uit Chicago ontvangen tele gram, heeft de Radiological Society of Ame rica ter gelegenheid van haar Congres al daar besloten, de gouden medaille voor ver diensten op het gebied der Röntgen-weten- schap toe te kennen aan den bekenden Ame - rikaanschen physicus prof. Compton, win naar Nobelprijs 1927, alsmede aan den Ne-\ derlander dr. A. Bouwers van het Röntgen- laboratorium der Philips fabrieken te Eind hoven. Dr. Bouwers dankt zijn wereldreputatie aan de door hem uitgevonden Metalix- Röntgenbuizen, die reeds spoedig den oude ren vorm van Röntgen-buizen over vrijwel de geheele wereld hebben weten te verdrin gen. De groote beteekenis dezer Metalix-buizen ligt voornamelijk in het feit, dat de zoo ge vaarlijke Röntgenstralen geheel door een combinatie van ondoordringbaar metaal- en loodglas in bedwang gehouden worden, zoo dat de straling uitsluitend door één opening naar buiten treedt. Door deze uitvinding kon het gevaar voor den medicus en zijn helpers, alsmede voor den patiënt tot een minimum gereduceerd worden, zoodat hiermede ook de omslachtige, kostbare en hinderlijke voor zorgsmaatregelen voor het grootste deel over bodig werden. Nadat deze Metalix-RÖntgen-buizen hun succes hadden bewezen, heeft dr. Bouwers als verder resultaat der proefnemingen, wel ke onder zijn leiding plaats vonden, het draagbare Philips „Metalix"-Röntgen-toestel ontworpen, hetwelk naast de bescherming te gen de RÖntgen-stralen bovendien een vol ledige beveiliging tegen het gevaar der hoog spanning biedt. Dit Philips Metalix-apparaat is niet, zoo als de buizen, speciaal bestemd voor de Röntgen-specialiteiten, doch beoogt, de Röntgen-diagnostiek binnen het bereik te brengen van alle doctoren, welke in hun dagelijksche psactijk gebruik willen maken van het voortreffelijke hulpmiddel der Rönt gen-stralen. Een bijzonder gemak van dit toestel is, dat het op een gewoon stopcon tact kan worden aangesloten, terwijl de be diening geenerlei technische kennis ver- eischt. Waar vroeger alleen groote Instellingen zich de luxe van een gecompliceerde en kost bare Röntgen-installatie konden veroorlo ven, kan thans iedere dokter, zelfs een plat telandsgeneesheer, zich het handige en wei nig kostbare Philips Metalix-toestel aan schaffen, waarmede men op eenvoudige wij ze bij feitelijk alle geregeld voorkomende gevallen zelf kan diagnosticeeren. In de Vereenigde Staten werden tot dus verre de glazen Coolidge-buizen nog steeds algemeen gebruikt. Nadat echter de Ameri- kaansche Röntgenologen, speciaal dezen zo mer op het Röntgen-congres te Stockholm, de Metalix-producten hebben leeren kennen is hun belangstelling voor dezen vooruitgang in de Röntgen-techniek dusdanig toegeno men, dat zij dr. Bouwers tot het houden van een lezing in hun midden hebben genoodigd. De onderscheiding thans aan onzen land genoot tezamen met een beroemden Ameri- kaanschen physicus te beurt gevallen, is een eer, waarop de Nederlandsche wetenschap en industrie met recht trotsch mogen zijn. al TE VL8SSIKGEN. Laatste Zittingsavond in 1928 op Dinsdag 11 December a.s. van 9 uur in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Adviezen zoowel voor Rrïeisjes als voor Jongens worden kosteloos verstrekt. Ie Zittingsavond in het Nieuwe Jaar op 8 Januari a.s. VLISSINGEN, 10 DECEMBER. Het wegenfonds. Uit het wegenfonds zijn in de provincie Zeeland gelden aangevraagd voor de volgen de wegen MiddelburgGoesKapelle, Breskens Belgische grens, Ter NeuzenBelgische grens, KapelleNoord'orabantsche grens, Zie- rikzeeZijpe, GoesHoedekenskerke, 's Heer Aï-endskerkeWolfaartdijksche Veer, Wals oordenHulstBelgische grens en van de Belgische grens bij Sluis tot den rijksweg Breskens—Belgische grens. Instituut voor Arbeidsontwikkeling. Donderdag 13 December a.s., des avonds 8 uur, spreekt in de groote zaal van „de Oude Vriendschap" voor het Instituut dr. P. H Ritter van Utrecht over A. M. de Jong als schrijver. Dr. Ritter is voor ons Zeeuwen geen onbe kende. Hij heeft eenigen tijd te Middelburg gewoond, waar hij commies was ter provin ciale griffie, uit welken tijd o.a. zijn bekend werkje stamt „Zeeuws'che Mijmeringen". Het Instituut meende goed te doen een zoo bekend letterkundige over den schrijver A M. de Jong te doen spreken. Het is be kend dat een lezing van dr. Ritter zoogoed als zijn schrijven steeds is klaar, helder en objectief. De Jong is thans d e schrijver in ons land. Met Merijntje Gyzen's Jeugd is voorgoed zijn naam gevestigd, hoewel daar vóór reeds verscheidene werken waren ver schenen, o.a. Marcus Houwant, Het Evange lie van den Haat, enz. Dr. Ritter zal ook over dit laatste werk spreken. De waardeering voor dit werk is bij dr. Ritter veel grooter dan voor Merijntje Gij zen. Zoo zelfs dat hij voor de radio, waar voor hij De Jong's werken besprak, zeide, dat als De Jong's naam vereeuwigd wordt, dit niet zal zyn door dit werk, maar door het Evangelie van een Haat. Het Instituut wil ook ni.6t-leden in de ge legenheid stellen de lezing van dr. Ritter bij te wonen en heeft daarom den toegangsprijs zeer laag gesteld. Cabaretgezelschap Chris de Ia Mar. „De Oude Vriendschap", Een blij wederzien en een prettige kennis making heeft het optreden van dit gezel schap ons Zaterdag- en Zondagavond ver schaft. Chris de la Mar, den ras-acteur, den kunstenaar van goeden huize, hebben we hier reeds eenige malen ontmoet en aan hem hebben we de beste herinneringen bewaard. Het mag voorwaar een prestatie heeten, dat hij, zij het dan eenigermatfe gesecondeerd door enkele goede krachten, bijkans den ge- heelen avond alleen heeft gevuld met de ver tolking van een eminent program, wat op een enkel stemmingsmoment na, geheel in het teeken van buitengewone vroolijkheid heeft gestaan. En die steer van jolijt, van een intiem-gezellig samenzijn weet Chris reeds te scheppen vanaf het allereerste mo ment. Zijn inleidend woord, beschaafd, door spekt met kwinkslagen en geestigheden, pakt de aanwezigen ■*"~ds dermate, dat feitelijk reeds daarmede het cachet van den ganschen avond is bepaald en het succes eenerzijds, de hoogste voldoening anderzijds van stonden aan verzekerd zijn. Chris de la Mar c.s. beoefenen de zgn kleinkunst, maar de wijze waarop zij dit doen, het spel wat zy laten zien, wettigen ongetwijfeld, dat me:> in de eerste plaats Chris een Kunstenaar heet, met kapitale be ginletter. In fijne, rake zetten lanceert hij zijn levenslessen, waarvan o.a. „De Kamer verhuurster van Plan Zuid" (een gedicht van Eduard Jacobs), „Het bal-masqué des le vens", zijn praatje over den aristocraat met de twee bedelaars, en zijn beschouwing over het „roddelen" wel treffende voorbeelden zijn. Ook in parodie-vorm weet hij zijn stof aan trekkelijk en genietbaar te maken en dan denken we aan „My old Kentucky-home" en „Ay, Ay, Ay" Een prettige, hoogst komische scène was wel ,,'t Beertje",aardig van vinding en bij aanvaarding van de volle consecquenties van beertjes dansmanifestaties voor den aan vankelijk gelukkigen bezitter wel noodlottig, maar juist daardoor demonstreerend, dat men niet in de zon moet loopen, als men boter op het hoofd heeft. De artisten speel den dit leuke nummertje met veel expressie en in den juisten toon. Verscheidene malen hebben we de rollen zien uitbeelden van den echtgenoot, die na bezetten tijd en in begrijpelijken toestand in het echtelijk huis arriveert en door zyn lieve wederhelft wordt verwelkomd. Zooals we dat echter van Chris en Ria Schmitz hebben bijgewoond, echter nog nimmer, 't Was eenig Moge het onderwerp niet zóó verhef fend zijn, 't blijft in ieder geval menschelijk. Wat Chris hierin heeft gepresteerd was waarlijk onverbeterlijk en de zwijgende rol van zijn tegenspeelster evenzeer. Het hoogtepunt van de voorstelling was wel „Pierrot" de nieuwste transformatie schlager van Chris de la Mar. Hierin leverde hij spel van geweldige kracht in alle vier de karakter-rollen, welke hij moet uitbeelden hierin openbaarde zich de meester in de too- neelspeelkunst met groote capaciteiten, die boeit, treft, aangrijpt en suggereert. Dat was volkomen meesterschap. Ook Ria Schmitz, het echte type van een kermismeid gerecruteerd uit den boerenstand, de aan hoogmoed lijdende Lita en de smoorlijk ver liefde Valesco waren te loven, 't Geheel werd, mede door de verschillende dansen uitgevoerd door beide laatstgenoemde artis ten, een knap stuk werk, wat „Trein no 26" nog wel overtreft. Het danspaar Lita Morena en Valesco heeft op verschillende dansen geregaleerd welke zich kenmerkten door elegantie in be wegingen, sierlijkheid in lijn en onberispe lijkheid van rhythme. Met den Apachen- dans gaven zy wel een onvervalscht beeld uit het Parijsche volksleven. Met waar enthousiasme hebben de aan wezigen dit waarlijk zeer goede cabaret-pro gram ontvangen en beloond. By het vele dilettanten-werk, wat ook recht op een plaats heeft in ons leven, doet het echter welda dig aan, en verdient het geapprecieerd te worden, wanneer kunstenaars ons iets komen geven van hun hoogere gaven. En die appre ciatie, waar het voor de beroepsartisten toch maar op aan komt, daar mangelt het helaas wel eens aan. Een ander maal zij de zaal dan ook te klein Hotel Noordzee-Boulevard. Alhambra-trio. Duo Duponti. Een Zondagmiddag van instrumentaal en vocaal genot was het gisteren in de conver satiezaal van deze inrichting. Het Alhambra- trio (Salmon, Driessens, Vleugéls) geeft er regelmatig zijn afternoon-concerten, welke zeer zeker onze belangstelling verdienen. Bij zonder gunstig gelegen, met een riant uit zicht op de immer van aspect veranderende zee en een schitterend panorama over een deel van onze stad, warm, smaakvol en comfortabel aangekleed, vormt deze groote „huiskamer" want echt huiselijk en be haaglijk is het er een wijkplaats voor hen, die zich eens voor een wijle wenschen af te zonderen van het alledaagsche beweeg om in zoet gepeins of gemijmer, in dolce far niente te luisteren naar de muziek. En als dan bij schemerlicht Vleugels „zingt" op zijn geliefd instrument, gesecondeerd door Salmon,waant men zich in een andere wereld. Technisch heeft het trio groote verdien sten, de trio-klank is dikwerf buitengewoon mooi, maar daar staat tegenover, dat we ook meerdere malen het spel veel meer ge acheveerd hadden gewenscht. Het is ook zeer moeilijk om zich over te geven aan samen werking en daarbij eigen voordeel niet te INSTITUUT VOOR RBEIDERSONTWIKKELING OP DONDERDAG 13 DEC. A.S. in de „OUDE VRIENDSCHAP", des avonds 8 uur door Utrecht, overA. M. DE JONG als schrijver. Toegangsprijs Leden en Dona teurs f 0 10. Overigen f 0.25 achten dat beteekent een groote opoffering. En dis toewijding vonden we niet altijd bij den pianist, terwijl de violiste met minder gelukkige intonaties te kampen had. Doch nogmaals, naast deze vlekjes, was er zeer veel te prijzen en werd er van gezonde muzi kaliteit getuigd. Het uitgebreide program ma bewoog zich langs „populaire" lijnen, wat voor een zuivere ontspanningssfeer ge wenscht istoch zullen we, als het trio be ter aan elkaar is aangepast, gaarne eens een zuiver klassiek nummer zien ingelascht. „Carmen" van Bizet, Weber's „Freischütz" e.d. vormen, van die bekende werken, welke met hun pakkende melodieën-stroom steeds een dankbaar gehoor en onthaal vinden. Maar buitendien bieden Haydn, Schubert, Brahms, Mendelssohn toch ook veel schoons I De middag won aan beteekenis door de vocale prestaties van het zangpaar Duponti. Met kristalzuivere sopraanstem en warm doorvoelde voordracht zong mevrouw Du ponti een „Wiegeliedje" van Jac. Gritt en een „Berceuse" de heer Duponti gaf een brillante vertolking van de bekende Figaro aria uit Rossini's sprankelend operawerk „De barbier van Sevilla", benevens van het met cello-solo doorvlochten lied „Si vous l'aviez compris". In een belangrijke „Pot pourri" en in een duet uit Mozart's „Don Juan" vereenigden zich beider gelijk-getim- breerde stemmendeze, heerlijk vol zeg gingskracht gezongen duo's bewezen wel, dat het zangpaar Duponti over muzikaal-samen- stemmende duo-stemmen beschikt. De voca listen werden slagvaardig en prijzenswaardig door het trio begeleid, waardoor oogenblik- ken van zuiver, stijlvol kunstgenot werden doorleefd. Het auditorium was vrij groot en deed alle uitvoerenden veel bijval uogsten. O. In onze Tydinghal. Vrijdag werd te Lanteren het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Werkhoven, in leven secretaris-penningmeester der S. D. A. P., ter aarde besteld. Van deze plechtig heid werden door onzen fotograaf drie opna men gemaakt. In den stoet is o.a. duidelijk te herkennen het Eerste Kamerlid, de heer G. F. Lindeijer. Aangehouden. Zaterdagavond is op de Zeilmarkt een man door de politie aangehouden, die in dronken schap met een revolver liep te dreigen. Een vechtpartij. .In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond op straat een vechtpartij met dit gevolg, dat een man aan beide armen ver moedelijk met een scheermes, érnstige sne den bekwam. Hevig bloedend werd de man ia behandeling genomen door de artsen Smitt en Lacomblé. Verdacht van deze mishandeling heeft do politie aangehouden twee vreemdelingen, af komstig uit Joego-Slavië, die tijdelijk werk zaam zijn bij den constructiebouw aan de werf der Kon. Maalsch. „de Schelde Een dezer aangehoudenen heeft bekend zijn te genstander met een mes bewerkt te hebben. De toestand van den gewonde is redelijk goed. Een sleeperswagen te water geraakt. Zaterdag is in de Binnenhaven het paard en de sleeperswagen van een sleeper alhier te water geraakt. Op het laatste oogenblik wist de voerman zich zeiven te redden. Het paard is verdronken. Hedenmorgen heeft men het cadaver en den wagen op het droge gehaald. Een bedreiging. In den afgeloopen nacht werd de hulp van de politie ingeroepen door een man, die op straat door een onbekenden man te voren was bedreigd en daarna was mishandeld ge worden. De politie stelt een onderzoek in.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1