500 300 150 100 25 si (MUIT I PU ft O L ETilitEVEEI El KEISTPIIJSViAlS .-PAP VOERING 3ENA 8 DECEMBER EERSTE BLAD VLISSINGSCHE COURANT -I No, 29! 66e «Jaargang 1^2© [KE STAND E LA MAR lilim: Firn I. HU DE VELDE Ir., Dnltlriil 58-60, Ilissinpi.Itlil. ID. Postreksnirg EB581 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen KAMER-OVERZICHT 3 VEN. IE BAL Wilhelmina" BINNENLAND Stads- en Provincienieuws dadigheidsoproep. 91 R Concert. De militair# I sopraan. R. Heoder- piloog. II.OO—11.20 „Th« 1750 M. 1.05-2,10 ...O Gramofoonmuziek j Poppenkast „Radio-Pa.! stconcert. -5.50 VLISSINGSCHE COURANT 10—5.5 8-209 20 Morgen- Drkestconcert. 2.20—3,00 1 tenor. 3.50-4,50 Ml- I -5.50 Aöventsmuzlek. I Bruiloft van Figaro"', I Mozart. Daarna tot 11.20 G80 M. 8.20 Morgen» *t door de militaire ka« )orlezing. 4.20—5.20 Or- )n -Giovanni", drama in d da Ponte. Muziek van 11.50 dansmuziek. 8.35 Morgen\.VWU8i 3.50 Concert door het >rkest. 3.20 Cabaret. 7,20 komische opera in 3 be- 10.0511.10 Dansmuziek, 2.50 Populair orkest! oncert. 6.50 Gramofoon. )ncert met medewerking de gewone telegraaf? af dienst heeft een zwa. tegen de radio, waarin ongelegenheden betreft, noeten gaan. Hoewel ae in Amerika thans nog arden langs de telegraaf- ;zenden, wordt meer en it van den draadloozen ^adio Commissie heelt jagentschappen en de igbladen concessie ge- v van niet minder dan JBURG. ber5 December. T R O W D: Maatje van den Broeke, O U W D 22 j. en Maatje Annj OREN: Jan de Witte en Jozina 'ieternella, dochter van Elizabeth Roose. jEDEN: 66 j., man van Pieter- ie plaatsbespreking buitengewone voor» van het Cabaret- ezelschap g 8 en Zondag 9 het Concertgebouw mid 'ags 11 1 uur. ABONNEMENTSPRIJS VoÖr Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk J 3.80. Voor de ove- lige landen bi^wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. meert door tat I Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Onderwijs. Het Nijverheidsonderwijs gaf niets anders dan een reeks redevoeringen, waarin op meer steun aangedrongen werd voor nijver heidsscholen. Vele/ leden hebben wel een pchool die zij graag willen helpen. Het ge wone liedje dus en de Minister poeierde de bedelaars en bedelaressen allen af. Bij lager onderwijs was het niet veel beter, ftfevr. Van Italiëvan Embden wil het ge- Échiedenis-onderwijs eens grondig herzien en alle oorlogen daaruit weglaten. De pacifisti- iche idee dient door dat onderwijs tot de jeugd gebracht te worden. Voor de radio op school voelde de heer Gerhardt niet veel. Het moet een aardigheidje blijven. Interessant is stellig voor de lezers de Schoolkwestie te.... te Murmerwoude. Grie- Eelige geschiedenis van dorpsdictatuur. Ieder Jaar is er wel zoo één. Op dien voet ging het door. Toepassing Van wetsartikelen van allerlei soort in ge meenten geeft telkens aanleiding tot con flicten. Het aantal Kamerleden zakte geleidelijk en )lleen de onderwijs-maniakken bleven over ira te getuigen. Daar is nu eenmaal van alles bij overhoop te halen. Zelfs kan er een plei- Hooi bij gehouden worden voor betere vak opleiding van straatmakers. De heer Scha per kan daarover aandoenlijk praten en den ]of zingen van de klinkerstraat waarop heel )rat minder gemakkelijk een slippertje wordt gemaakt. Wel te verstaan met een auto of jen fiets. Het is wel heel bar dat altijd maar weer jgeld wordt gevraagd voor allerlei onderwijs- cetails. Dat gaat heusch te ver en er moet een eind aan komen. Het zonderlinge is dat tooit eens over het onderwijs zelf wordt ge sproken maar altijd alleen maar over de dui ten ervoor. Er is misschien heel wat te verbeteren aan het onderwijs zelf dat geen geld kost en mis schien nog wel uitspaart ook.... LLE GEZINNEN VAN EN DE OMGEVINQ ourant". OCPJES r DE ETALAGE. ERN" )ERS. - anvang 's avonds Emmastraat. ng van den Heer rechten inbegr. N EN???? R a.s. Groote precies. ■t. Niet-Donateurs ima's worden den ijgbaar aan de zaal. 2.15-2 uur. lA terkt Orkest T BESTUUR. Qooub 30-60 ca 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. ca Drogisten Mobilisatie-slachtoffers. In zake de uitkeeringen aan mobilisatie slachtoffers wordt medegedeeld, dat het niet in het voornemen der regeering ligt om tot Wetswijziging mede te werken en zeker niet aan zoodanige wijziging, waardoor verkregen tou worden, dat in het vervolg steun zou moeten worden verleend, zonder dat uit een baar den maatschappeiyken toestand en de lichamelijke gesteldheid ingesteld onderzoek gebleken, dat het herhaald verleenen van steun alleszins gewettigd is. Degenen, die na 1 Januari 1923 een ver- soek om steun inzonden, kunnen niet in de wet opgenomen worden, daar het niet mo gelijk is te beslissen of de toestand, waarin 6e verzoeker verkeert, al dan niet het gevolg |s van hetgeen met hem in het mobilisatie- tijdperk eventueel mocht zijn voorgevallen. Sinds 1 Januari 1928 zijn ingekomen 557 verzoeken om steun. Op 462 werd gunstig beschikt, 11 zijn nog in behandeling, terwijl Gp 84 afwijzend werd beschikt. De organisatie van het reddingswezen. Het bestuur van de afdeeling Haarlem Van den Vrijheidsbond heeft een vergadering gehouden, waarin harde woorden zijn gespro- en over de organisatie van het reddings- ezen in ons land. Eenparig waren de leden van oordeel, dat het reddingswezen een zaak an staatszorg moet zijn en dat ten spoedig- maatregelen dienen te worden getroffen m zoowel het reddingsmateriaal als het aarbij ingedeelde personeel in een betere Positie te brengen. Over de te nemen maatregelen werd langdurig gediscussieerd en tenslotte werd het resultaat der besprekingen vastgelegd in een brief die, met het verzoek, de uitvoering van den inhoud met bekwamen spoed te bevorde ren, is gezonden aan het hoofdbestuur van deh Vrijheidsbond en aan den voorzitter van de Kamerfractie, dr. A. van Gijn. In de eerste plaats geeft het bestuur in dezen brief te kennen, dat algeheele reorga nisatie van het reddingwezen noodzakelijk is, welke reorganisatie vooral gericht moet zijn op het scheppen van eenheid en leiding en commando. Voorwaarden daarbij zijn mede werking van den Staat en instandhouding van het wezen der Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij. In de tweede plaats vraagt het bestuur een behoorlijke geldelijke vergoeding van het red- dingspersoneel, hetwelk bij invaliditeit ten gevolge van eenig reddingswerk een behoor lijk pensioen moet warden gewaarborgd, evenals dat het geval moet zijn met de na gelaten betrekküigen voor het geval een der manschappen het leven laat. De Nederlandsche wetenschap boekt een nieuw succes op RÖntgengebied. Het is gebleken dat het voor het röntgeno- logisch onderzoek van den Engelschen koning gebezigde apparaat inderdaad het Philips Metalix Röntgentoestel was. Aan de „Daily Mail" ontleenen wij dien aangaande de volgende bijzonderheden Van officieele zijde wordt gemeld dat dezer dagen een röntgenologisch onderzoek van den koning heeft plaats gevonden, geleid door dr. H. Graham Hodgson van het Kings College Hospital. Binnen twee uur, nadat dr. Hodgson naar het Buckingham Paleis ont boden was, waren de Röntgenfoto's gereed. Een röntgenologisch onderzoek van een patiënt lijdende aan een acute kwaal, was tot voor enkele jaren verbonden aan het ver voer van den patiënt naar de röntgeninstal- latie van een ziekenhuis. Het groote en ge compliceerde apparaat, dat men voorheen noodig had, is thans geworden tot een een voudig te bedienen, draagbaar toestel, zoo dat een röntgenfoto van den patient kan worden gemaakt, terwijl deze zich in bed be vindt. Een koffer van de afmetingen van een handkoffer van twee handvaliezen van zeildoek (die in totaal minder dan 50 K.G. wegen) bevatten een complete Röntgen- installatie, die in enkele minuten bedrijfs klaar kan worden opgesteld naast het bed van den patiënt. Electrische stroom wordt, waar mogelijk, verkregen door aansluiting op het gewone lichtnet, door middel van een stopcontact. Het geheele prodédé der ontwik keling van de foto's duurt minder dan 10 minuten. Inderdaad voor de Nederlandsche weten schap en industrie een fraai succes. Nederlandsche kunstschatten naar Londen. De torpedobooten Z 5 en Z 6 zullen de Ba tavierbooten, die de Nederlandsche kunst schatten voor de Londensche tentoonstelling zullen overbrengen, op 10 en 11 dezer escor teeren. Het departement van buitenlandsche zaken heeft aan de Engelsche autoriteiten verlof 'gevraagd voor de torpedoboten om naar Londen te mogen opstoomen. Later zullen de torpedobooten de kunstschatten weer huiswaarts geleiden. Begrafenis C. Werkhoven. Het stoffelijk overschot van den heer C. Werkhoven, secretaris van de S.D.A.P., is gisteren onder groote belangstelling uit ver schillende deelen van het land te Lunteren ter aarde besteld. Er waren een vijftig kran sen. De kist was gedekt door de partijvlag. Als slippendragers fungeerden de heeren Oudegeest, Albarda, Henri Polak en mr. van Eek. De heer Oudegeest heeft als voorzitter van het partijbestuur woorden van erkentelijk heid, dankbaarheid en herinnering gespro ken. De heer Albarda getuigde van de droefe nis der Tweede Kamer-fractie en de heer Henri Polak sprak namens de fractie in de Eerste Kaumer. De heer Kupers getuigde van de liefde van Werkhoven voor het Ne derlandsche Vakverbond. De heer E. Polak sprak woorden van waardeering voor het geen Werkhoven gedaan heeft als secretaris van de Vereeniging van gemeenteraadsleden en leden van provinciale staten en voor zijn prestaties als directeur van het adviesbureau dezer vereeniging. Vervolgens spraken nog de heeren Thomassen en Herman, resp. namens de afdeeling Bussum van de S.D.A.P. en den Bestuurdersbond De echtgenoote van den overledene dankte voor de belangstelling. Dierenmishandeling in circussen. Burg. en Weth. van Arnhem zetten in een prae-advies hun standpunt uiteen omtrent circusvergunningen en geven daarbij aan de gedragslijn welke zij willen volgen. Zij mee- nen, dat in circussen vele dressuurkunsten het resultaat zijn van een systeem, dat in menig geval met doorloopende mishandeling veel overeenkomst vertoont. Toch achten zij dressuur en dierenmishandeling niet in alle gevallen synoniem (geenszins bijv bij paar- dendressuur). Door een algeheel verbod van circusvoorstellingen zou men te ver gaan. Burg en Weth. zijn echter voornemens om meer nog dan tot dusverre er voor te waken dat circusvoorstellingen aanleiding zijn tot noodelooze kwelling van dieren. Zij zullen het toezicht op wat er met de bij een circus behoorende dieren geschiedt ook buiten de uren der voorstellingen, aanmerkelijk ver scherpen. De ondernemers zullen door voor waarden, verbonden aan de vergunning, ge dwongen worden scherpe controle toe te laten. De burgemeester heeft bovendien be sloten bij aanvragen van circussen om voorstellingen te geven, bij het Jack London- Verbond te informeeren of er iets ten nadee- le van het circus bekend is uit een oogpunt van dierenbescherming. Bij ongunstige, be hoorlijk gedocumenteerde inlichtingen, zal de gevraagde vergunning worden geweigerd. Gratis boeken. Onder het mottovolkomen kosteloos worden in den laatsten tijd door de uitge versmij. „Groot Nederland", boeken aange boden. Maar wat gratis heet, is het daarom nog niet. Uit de regelen, die voor deze gratis boek- aanbieding gelden, blijkt, dat de met deze boeken begiftigden moeten betalen (voor het verkrijgen van twee boeken 's maands), voor 2 prachtbanden 2 maal 75 cent, voor het in binden 2 maal 45 cent, voorts 2 maal 20 cent voor de algemeene onkosten en 45 cent voor vracht en emballage, dus samen 3.25. Voor dezen prijs koopt men in den gewonen boekhandel ook al een paar heel mooie boe ken. We willen maar zeggen, dat deze „koste- looze" boekaanbieding een nieuwe vorm is van reclamemaken, die hJorvan uitgaat, dat de menschen doorgaans slecht lezen, en er verzot op zijn om wat gratis te ontvangen. De uitgevers-maatschappij „Groot Neder land" geeft nu de boeken gratis, maar de banden, het inbinden en de rest moet wel zoo goed betaald worden dat het voordeel aan den kant van de uitgeversmaatschappij is. Wat trouwens begrijpelijk is ook. Het bestuur van den Ned. Uitgeversbond protesteert tegen deze misleidende boekaan- biedingen. Zij gaan in tegen de goede gebrui ken, welke in de uitgeverij en in den boek handel als regel gelden. Een Kerstnummer. Het Kerstnummer van het magazine „No va", thans uitgegeven en geredigeerd door A J. G. Strengholt en G. de Lange, is met een rijken inhoud verschenen. Allereerst noe men wij „Het hoofd van no. 213376", een pakkende Kerstnachtschets door Henri van Wermeskerken. Hans Martin, Ivans en Amy Vorstman ten Have completeeren de Kerstlectuur met ge slaagde vertellingen. Van Piet Kloppers is er het eerste deel van een spannenden detective-roman „Mid dernacht." E. Philips Oppenheim schreef „Drie vliegen in een klap". De hoofdredacteur A. J. G. Strengholt hield een „Somnabulistische Enquête", waar bij 28 vooraanstaande Nederlanders, meer of minder optimistisch voorspellen „Wat 1929 ons zal brengen." Er zijn bovendien interessante artikelen Van en over Esther de Boer van Rijkeen interview met Albert van Dalsumover Raspoetin, de heilige duivels en een curieuse bijdrage van ds. Bakels. De geestige Nono geeft Amsterdamschen straathumor. Verder bijdragen door E. van Lidth de Jeude, H. Visser van Wouw en Willy Corsari, terwijl J. P. Wren, de auteur van „Beau Geste", „Liefde in het Vreemde lingenlegioen" schreef. Een origineele prijsvraag besluit den veel- zijdigen inhoud. VLISSINGEN, 8 DECEMBER. Koopt de weldadigheidszegels. Van 10 December a.s. tot en met 9 Januari 1929 zal het publiek wederom in de gelegen heid zijn, de openbare Liefdadigheid te die nen door bij het frankeeren van zijn post stukken gebruik te maken van het viertal kinderzegels, dat in genoemd kort tijdsbe stek .verkrijgbaar zal zijn. De frankeerwaar- den zijn l/2, 5, 7'/2 en 12/2 cent, de verkoop waarden 2 y2, 8, 10 en 16 cent. Hoewel mis schien ten overvloede, zij er nogmaals op gewezen dat de winst wederom ten goede komt aan 311 vereenigingen, welke zich "het UITGESCHREVEN DOOR DE Aangemoedigd door het succes hetwelk aan onze letterprijsvraag in den Kerst tijd van 1927 is ten deel gevallen en mede op verzoek van eenige onzer handel drijvende ingezetenen, hebben wij besloten ook dit jaar weer een etalageweek te organiseeren. in overleg met de deelnemende winkeliers zal deze gehouden worden van 15 tot 24 December a.s. We verbonden aan deze etalageweek een prijsvraag, die het nuttige met het aangename bedoelt te vereenigen. Het nuttige is, dat de deelnemers hun aandacht richten op hetgeen in Vlissingen verkrijgbaar is, meer bekend worden met de goederenprijzen en hun vernuft kunnen oefenen het aangename is de tijdpasseering en de kans op een prijs. Op Zaterdag 15 en Woensdag 19 December zal een extra prijsvraagnummer worden uitgegeven. In de aankondigingen zal de adverteerder de verschillende artikelen vermelden die bij hem verkrijgbaar zijn, doch van één artikel zal hij alleen den prijs noemen en niet den naam van dit artikel. Onze opgave is nu, om uit de etalage van dien adverteerder het artikel te vinden dat in de annonce niet is genoemd. Bijvoorbeeld De firma X. adverteert e"n of meer artikelen en zet daartusschen ƒ1.50 Nu gaat de deelnemer naar de etalage van de firma X. en kijkt welke artikelen geprijsd zijn met 1.50. 't Kan er één zijn en dan is de oplossing voor die firma gemakkelijk, maar er kunnen ook verscheidene artikelen zijn die met 1.50 staan geprijsd. De naam van het goede artikel heeft evenveel letters als er puntjes staan in de advertentie vóór den prijs. Hierboven staan acht puntjes vóór 1.50, het prijsvraag-artikel van de firma X. moet dus 8 letters hebben. Reeds thans nemen 45 adverteerders aan de prijsvraag deel, men moet dus in evenveel winkels het juiste artikel zoeken. In de speciale nummers van de „Vlissingsche Courant" zal een opgaaf van de deelnemende winkels verschijnen alsmede een formulier ter invulling. Voor hen die de oplossing inzenden wordt door ons ais le prijs een bedrag van ƒ50.-beschikbaar gesteld (te besteden bij de deelnemende winkeliers). Bovendien loofden velen hunner een groot aantal waardevolle prijzen van allerlei aard uit. De kans op een fraaien prijs is dus verre'van gering. Ten overvloede deelen wij nog mede, dat de inzending van oplossingen geheel gratis is voorschrift is alleen, dat men het formulier uit het speciale nummer van ons blad gebruikt. Wij verzoeken onzen lezers, de in de komende dagen nog te verwachten nadere mededeelingen over deze prijsvraag nauwkeurig te lezen en wekken hen thans reeds op, aan de oplossing daarvan mede te doen. Waar de deel nemende firma's zich zeker zullen beijveren om van de prijsvraag-etalages iets bijzonders te maken, zal men van een wandeling langs de winkels der deel nemers geen spijt hebben. H.H. Winkeliers, die ons hunne deelname toezegden en tot heden hun advertentie-kopij nog niet inzonden, verzoeken wij beleefd dit ten spoedigste te willen doen. Zij die niet bezocht werden en aan de Etalageweek met Kerstprijsvraag wenschen deel te nemen, gelieven dit even te berichten. DE DIRECTIE DER „VLISSINGSCHE COURANT". Hieronder laten wij een opgaaf volgen van enkele toegezegde prijzen „VLISSINGSCHE COURANT": ƒ50 te besteden bij de deelnemende win keliers. N.V. v/h GEBR. POLAK, Nieuwendijk: een Gilette-scheerapparaateen zakmes een stalen duimstok (1 voet)een broodzaag een celluloid zandlooper 5 Elesva-mesjes. J. VAN BOVEN, St. Jacobstraat1 doos toiletzeep en odeur. J. VAN BOVEN, Walstraat 56: een paar Friesche Heeren of Dames- schaatsen. C. PAPEGAAI], Nieuwendijk een Kerstklok (gebak). J. H. SCHROOTE, St. Jacobstraateen leesglas. P. G. LAERNOES, Walstraat: een paar wollen kousen. Firma HACCOU, magazijn „De Ster". St. Jacobstraat een dames- of heeren pullover. Nadere mededeelingen volgen N. ZANDEE, Walstraat: een flesch Samos Moscato. A. F. BALJEU, magazijn „Flora", St. Jacobstraat een Kerstidylle. J. J. DE VLIEGER, Steenenbeer een divankussen. I. VAN DEN BOOGAART, St. Jacob straat een schilderstuk. L. BEVERS ZOON, Scheldestraat een zijden das. F. STROO, Nieuwendijk een mooie handwerkmand. H. H. F. FASTENAU, St. Jacobstraat een courantenhanger. J. BULTHUIS, Walstraateen heeren das (zelibinder). J. J. VAN DE SANDE, Groenewoud een vulemmer. W. VAN WESTEN, Walstraat: een courantenhanger. Firma HOLLAERS, Oude Markteen luxe-doos bretelles. in ons blad van Maandag. lot aantrekken van ongeveer 30.000 hulpbe hoevende kinderen. En dat deze instellingen niet „met een kwartje worden afgescheept" moge blijken uit het feit, dat van de vorige opbrengt niet minder dan 33 vereenigingen tusschen 1000 en 5000 steun hebben ont vangen. Een omstandigheid, welke een be roep op deze vereenigingen, om aan den ver koop der zegels het hare btj te dragen, alles zins gerechtvaardigd doet zün 1 Dringend noodzakelijk Is het, dat de nieu we zegels in grooten getale worden verkocht, want de winst per serie is dit jaar li/2 cent minder dan het vorige jaar. Voorts zijn zoo els gemeld de nieuwe postzegels niet in rol- tsnding verkrijgbaar.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1