:'S 1000 500 300 150 25 )NS CORNs HENNING EERSTE BLAD TOT EN MET MAANDAG AFDEELING S.D.A.P. tterbanket kjes Sprits jrstplaat No. 285 66e Jaargang 1928 /ereenigd" avo" riT9 iHEM UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. KAMER-OVERZICHT BINNENLAND UITVOERING ST. NICOLAAS OPERETTE Stads- en Provincienieuws ?AAT 44 1TRAAT 7. n vormen .STRAAT 88, .S en ËRS es avonds 8 uur, Expl. F. OTS. ;repen). Kaarten inds aan de zaal cent per plaats BAL. per ons 22 cent 16 cent 24 cent 16 cent etc. raai '9 vrcG^er iYPARK 20 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een St. Nicolaas-courant. TWEEDE KAMER. i i yergadering van Vrijdag. Waterstaat. Vrijdagmiddag en Waterstaat, twee motie ven voor vele leden om maar liever naar huis te gaan In plaats van in de zoele Kamer atmosfeer te koekeloeren. Bij den aanvang der vergadering waren eg biet moeite 55 leden aanwezig, waarvan ten minste 48 zoo verstandig waren er aan mee te werken dat de spreektijd maar twintig minuten werd. Het nieuwste punt in deze begrooting, dat bis een vast punt bij de behandeling zal komen wordt gevormd door de auto-bussen. De Kamer heeft eerst meegeholpen om de ontwikkeling daarvan aan banden te leggen en nu wordt er over geklaagd dat de Minis ter allerlei goede busdiensten den hals om draait alleen omdat spoor- en tramwegen er zooveel nadeel van hebben. De partijge noot van minister Van der Vegte, de heer Beumer, zei het onomwonden dat de Minis ter te veel zich laat leiden door de klaaglie deren van die maatschappijen om bussen te verbieden. Met voorbeelden toonde hij aan hoe de prijzen van trams zijn yerlaagd door de concurrentie van de bussen. Nu zegt de Minister, dat hij de vrees niet deelt, dat de tarieven van de trams zullen worden ver hoogd als de bussen verdwijnen. Alsof de ervaring niet precies het tegengestelde heeft Heel leelijk tegen den Minister deed de heer Krijger; die boos is dat er niets gedaan wordt aan de reorganisatie van den Water staat en hij liet zich alleen met het oog op de a.s. verkiezingen er van weerhouden om tegen deze begrooting te stemmen. Noodig acht de heer Krijger o.a. een directeur-ge neraal en dat wil de Minister niet en dit is het belangrijkste punt in de reorganisatie. Over tollen en bruggen kwamen weer de noodige klachten en wenschen op de prop pen en ieder deel van het land kreeg zijn deel. Het verkeersvraagstuk was echter het voornaamste punt zoowel in Zeeuwsch- Vlaanderen als in Groningen, in Noord-Bra bant als in Friesland. En van alle zijden kreeg de Minister op zijn tabernakel dat hij de bussen tegenhoudt in het materieel voor deel der kwijnende tramwegen, die men kunstmatig in stand wil houden. De Minister poeiert de heeren allen af, maar ook dat loopt al in de gaten en zelfs een man als de heer Van den Heuvel zei onomwonden, dat de Minister zich er niets van aantrekt. Hij hoopte het volgend jaar vriendelijker te kunnen zijn. nl. doordat iets gedaan was fo het belang van hetgeen hij verdedigde. Op dien voet ging het voort en er waren r.iet minder dan zes-en-twintig sprekers in geschreven, waarvan de meeste naast een speciaal puntje het een of ander algemeen onderwerp behandelden. Wij reisden weer heel Nederland rond per schip en per bus, hielden bij alle tollen en bruggen stil en bezichtigden kanalen die onvoldoende zijn of die er heelemaal nog niet zijn. Het aantal aanwezige leden daalde snel. Wie gesproken had, pakte zijn tasch en ging hear huis. De Minister zal Dinsdagavond wel met breeden zwier en een serie grapjes het gan- sche geval afdoen. Eerste Kamer. In de Dinsdagavond half negen te houden vergadering van de Eerste Kamer zullen zestien kleine wetsontwerpen aan de orde worden gestéld. Verder is de voorzitter voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen in de af delingen te doen onderzoeken op Woensdag December een aantal wetsontwerpen, waar onder dat betreffende de vaccinatie. Het P.T.T.-personeel en de St. Nicolaas- en Nieuwjaarsdrukte. Dij Kon. besluit is bepaald, dat art. 55 van re p'eglem8n^ dienstvoorwaarden ambtena- n p. t. t. vervalt. Dientengevolge zal voor- aan 00lc tijdens de St. Nicolaas- en Nieuw- BESTAAT DE GELEGENHEID UW ST. NICOLAAS-FOTO OP TIJD KLAAR TE KRIJGEN ATELIERS VOOR MODERNE FOTOGRAFIE MIDDELBURG MARKT 14 VLISSINGEN BADHUISSTRAAT 63 WIJ VERZOEKEN U ECHTER BE LEEFD MET HET OOG OP DE ZWARE EISCHEN, DIE IN DEZEN TIJD VAN HET PERSONEEL EN ONS ZELF WORDEN GEVERGD. NIET TOT HET LAATSTE OOGEN- BLIK TE WACHTEN voor de Ouders en de Kinderen boven 10 jaar. Vrije toegang op vertoon van diplomaboekje in het Concertgebouw OP DINSDAGAVOND 8 UUR jaarsdrukte uitbreiding van de dagtaak van het personeel als overwerk worden aange merkt. „De Telegraaf" in November 1928. Van het Persbureau Vaz Dias ontvingen wij het volgende communiqué Naar aanleiding der berichten aangaande een démarche, in 1918 ondernomen door de heeren Schroder en Israëls bij den heer Vliegen, verklaart de directie van het dag blad „de Telegraaf", dat deze démarche bui ten haar voorkennis heeft plaats gehad en deze heeren zoowel gezamenlijk als ieder Ff- derlijk de bevoegdheid misten namens haar op te treden. De directie van het dagblad „de Telegraaf" is nimmer van deze ook door haar zonder reserve afgekeurde démarche in kennis ge steld. Scheepvaartbeweging. Gedurende November 1928 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1232 schepen, metende 1.900.250 netto reg. ton, waarvan 4 zeelichters met. 2999 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1013 schepen, met. 1.681.099 netto reg. ton. In November 1927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1287 schepen, metende 2.119.638 netto reg. ton, waarvan 8 zeelich ters, met. 3688 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 1070 schepen, metende 1.749.777 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1928 13.829 22.602.888 1927 14.733 23.429.130 Rotterdam 1928 11.307 18.889.148 1927 12.127 19.584.485 F. J. A. M. Wierdels. In de vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam van gisterenmiddag had het katholieke raadslid F. J. A. M. Wierdels nog het woord gevoerd bij de behandeling van het bestratingsplan voor 1929. Even later voelde de heer Wierdels zich ongesteld en begaf zij zich naar de koffiekamer. De heer Wierdels werd door een hoogst ernstigen aanval van hartzwakte aangetast. De medici onder de raadsleden de heeren dr. P »iak Saiet en dr. Abrahams verleenden hem bijstand. Zij zagen den toestand van den heer Wierdels zoo ernstig in, dat de lijaer moest worden voorzien van de H. H. Sacra menten der Stervenden. De eerwaarde gees telijkheid van „het Rusland", werd onmid dellijk gewaarschuwd, en de weleerw. pater E. F. Snijders O.E.S.A. diende den heer Wierdels de laatste H. Sacramenten toe. Natuurlijk wekten deze droevige gebeurte nissen in de raadszaal groote ontsteltenis. Om half vijf deelde de burgemeester aan de raadsleden mede, dat de toestand van den zieke hoogst ernstig was. De zittin werd daarna geschorst. Alle aanwezigen waren diep onder den indruk Te omstreeks zes uur werd de heer Wier dels per auto naar zijn woning in de Von delstraat vervoerd. De toestand liet zich toen reeds aanmer kelijk beter aanzien. Vriendelijk dankte de heer Wierdels de raadsleden, die hem hulp hadden verleend en verzocht de raadsstuk ken te zijnen huize te doen bezorgen. Later op den avond vernamen wij, dat de toestand van den heer Wierdels redelijk wel was.» VLISSINGEN, 1 DECEMBER. Jubileum H. M. de Koningin-Moeder. In verband met het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder heeft de firma Kley- kamp te 's-Gravenhage ter beschikking ge steld een aantal lithografieën, voorstellende H. M. de Koningin-Moeder naar de bekende schilderij van Toorop. Door bemiddeling van mevrouw Quarles van Ufford, echtgenoote van den Commis saris der Koningin in Zeeland, mocht me vrouw Van Woelderen voor de gemeente Vlissingen één dezer lithografieën in ont vangst nemen, welke zal worden geplaatst in de trouwzaal van het stadhuis. Een jubileum. Hedenmorgen had op het administratie kantoor der Kon. Maatschappij „de Schelde" Afdeeling I een bijzondere plechtigheid Het was 40 jaar geleden dat de heer M. Vader Mzn. in dienst trad als ambtenaar bij bovengemelde maatschappij. Nadat hij door een collega was binnenge leid onder gejuich van zijn chef en collega's en de jubilaris plaats genomen had voor zijn met bloemen en planten versierd bureau, werd hij bij monde van den heer C. D. van Loo, procuratiehouder en chef, toegesproken, die op een even treffende als waardeerende wijze de verdiensten van den jubilaris me moreerde terwijl hij mede uit naam zijner geheele afdeeling den jubilaris een gouden remontoir-horloge als blijvende herinnering aan dezen dag 0verhanc4.de. De heer Vader dankte met eenige welge kozen woorden zijn chef en collega's voor de hulde hem hier gebracht en was gevoelig voor de spontane wijze, waarop allen zonder onderscheid hadden medegewerkt om dezen dag tot een voor hem onvergetePjken te ma ken, hen tevens dankend voor de hartelijke samenwerking, die hij steeds gedurende al die jaren heeft mogen ondervinden. In intiemen kring zal het jubileum des avonds worden herdacht. prachtig resultaat, wat is bereikt door mid del van het zelfbeheer. Ook ten opzichte van de ziekenhuisverple- ging mag het bestuur tevreden zijn. Er zijn tot op heden 1100 leden ingeschreven en als het een beetje meeloopt, hebben wij mis schien op 1 Januari, wanneer wij gaan con- tribueeren, 1500 leden. Het huishoudelijk reglement is door de leden goedgekeurd, dus kunnen wij verder onze zaak administratief in orde maken. Ook begint met 1 Januari as. de collec tieve verzekering. Vanaf dien datum kunnen de heeren patroons hun personeel verzeke ren a 70 van het loon in klasse 1 6 we ken klasse 2 13 weken en klasse 3 26 we ken. Volledige inlichtingen worden verschaft door den voorzitter, J. Marinissen, Prinsen straat 43. Door deze samenwerkende factoren biedt onze collectieve verzekering voordeelen, zoo- als controle ter plaatse, directe wekelijksche uitbetaling enz. Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbeurs alhier zijn als werk zoekende ingeschreven 2 winkeljuffrouwen, 2 vrouwelijke kantoorbedienden, 2 werkvrou wen, 1 assistente bij den tandarts, 2 letter zetters, 2 opperlieden, 3 grondwerkers, 1 tim merman, 6 schilders, 2 ijzerbetonvlechters, 6 schoenmakers, 2 koperslagersleerlingen, 1 ijzerwerker, 2 hulpscheepmakers, 2 loodgie tersleerlingen, 1 aanhouder, 1 fietsenherstel- ler, 1 voorslager, 1 stoker, 1 constructeur- teekenaar, 1 trimmer, 1 machinist, 3 bank werkers, 1 smid, 1 metaalgieter, 1 monteur, 1 slager, 1 kok, 1 banketbakker, 1 tuinman, 1 boerenarbeider, 2 magzijnbedienden, 1 kruideniersbediende, 1 kellner, 1 chauffeur, 1 loopjongen, 3 transportarbeiders, 4 varens gezellen, 5 kantoorbédienden, 1 steno-typist, 3? losse werklieden. In totaal 111 personen vorige week 94 personen. Ziekenzorg „Gelijke Plichten- Gelijke Rechten". Het bestuur van deze vereeniging verzoekt ons opname van het volgende Waar met 1 Januari 1929 voor de leden der ziekenkas de herverzekering in werking treedt, kan het zijn nut hebben de aandacht te vestigen op het volgende. Zonder dat de leden maar een halve cent contributie meer betalen, neen zelf met in gang van 1 Januari 1929 de contributie met een halve cent per verzekerden gulden wordt verlaagd, werd de duur der verzekering zeer aanmerkelijk verlengd. Vanaf 1 Januari heb ben de leden recht op 26 weken het volle bedrag waarvoor ze zijn verzekerd daarna 26 weken de helft en dan nog 52 weken een v'erde der volle verzekering, dus in het ge heel zijn zij 2 jaar verzekerd. Voorwaar een Sint Nicolaasfeest van de moderne arbeidersbeweging. Dinsdagmiddag heeft voor de kinderen van de leden der moderne arbeidersbeweging de uitvoering plaats van het Sint Nicolaas feest. Het feestje begint om half vijf in het Con certgebouw. Behalve de gebruikelijke tracta- tie zooals dit andere jaren geschiedde, wordt dit jaar voor de kinderen een ge- costumeerde St. Nicolaasoperette opgevoerd waaraan ruim 30 kinderen en eenige ouderen zullen medewerken. De operette is van den bekenden kinder schrijver Fred. Berens, terwijl de muziek van verschillende goede componisten is. Om de ouders kennis te laten maken met wat de kinderen geboden wordt, meende het comité voor de St. Nicolaasviering de operet te ook 's avonds te moeten laten opvoeren. Deze uitvoering vangt om 8 uur in het Con certgebouw aan en is toegankelijk voor alle leden der moderne arbeidersbeweging en der S.D.A.P. en kinderen boven de 10 jaar. Zie voor verdere bijzonderheden de in dit blad voorkomende advertentie. In onze Tijdinghal werd de foto-collectie aangevuld met de vol gende beelden Van de kracht van den Noord-Wester storm, die onze kust zoo geweldig teisterde, maakte onze fotograaf eenige markante op namen te Camperduinen (N.H.) werden over een lengte van 1 K.M. de duinen over een breedte van 15 20 M. weggeslagen van de zuidelijke pier van de binnenha ven te Scheveningen, waar onder den vuur toren een groot gat in den sterken muur werd geslagen. Voorts eenige foto's van de begrafenis te WmlcvOjJ as \¥aaakelti)«l» daarom is het van belang even de Paling straat in te loopen, want bij SINKE vindt gij altijd iets van Uw gadirg dat bij Uw slaapkamer inventaris van pas komt. Onze voorlichting geschiedt zonder eenige ver plichting. Zandvoort van slachtoffers van de „Salento" en een overzicht van den kerkdienst, welke geleid werd door pastoor Wijnker. Een kijkje op den dijk tusschen Zandvoort en IJmuiden tijdens den vliegenden storm. Eenige foto's van het borstbeeld van prof. Treub en van de vervaardigster, freule Van Panhuys aan het werk. Van de aankomst per stoomboot van Sint Nicolaas te 's-Gravenhage. Van de grootste oververhitter voor den grootsten ketel in Nederland en bestemd voor de electrische centrale „Noord" te Am sterdam. Het gevaarte weegt 52500 K.K. en werd gefabriceerd en gemonteerd door da machinefabriek Stork Co. te Hengelo. Van het bezoek van den Haagschen burge meester aan de pottenbakkerij in bedrijf op de Aardewerk-tentoonstelling, gisteren door hem geopend. Eenige eerste prijswinners op de Intern- Pruimvee-tentoonstelling te Bussum. Door het gemeentebestuur alhier is aan besteed het maken van een riool en het ver- gróoten van den put bij het Pompstation aan den Singelweg. Inschrijvers de heeren J. N. D. Bijl 4535 en W. Huson WLzn. voor 4490. Alhambra-Theater. Man tegen man. Thérèse Raquin. Een grauw en triest epos van burgerlijk heid een prachtig beeld van het monotone, ti age, treden langs de afgetrapte paden van een zielloozen levensweg. Menschen en het leven van menschen eten, drinken, slapen, koopen, verkoopen, eten, drinken, slapen. Een bed, een tafel, een paar stoelen, de petroleumlamp, die bij het brave burgerdom met de „goedkoope" gezichten behoorde. Een tafelstel, een soepterrien, een boter vlootje. Hoogtepunten, levensmijlpalen een theevisite, en een partijtje domino, een uit stapje naar buiten en een flesch champagne, één flesch voor vier personen om te fuiven. En in dit alles, de eeuwige, de ellendig- eeuwige driehoek. Een man, een vrouw, een man. Even iets geweldigs een moord Maar ook deze rimpels in het watervlak vloeien uit en weg en het trieste, gladde water blijftdonker, onheilspellend, zonder eind en eeuwig.... Frankrijk en Rusland, beide tegenwoor dig, waar Duitschland uitgeschakeld schijnt, nu de U.F.A. met haar geldmagnaat, Rugen- berg, als dirigent, in de Amerikaansche dol larsfeer is betrokken zijn de bakermat van de film-die-kunst is. Na het staal van revolutionaire filmkunst, van korte, bijtende, als sabelhouwen zóó he vige impressies, dat Petersburg ons bracht» komt nu dit fijne staal eener volkomen-bur gerlijke visie, uit de handen van Feyder, den •maker van het droeve Crainquebille. Hij heeft wonderen gedaan met kleine din gen en kleine menschen. Een spel dominosteenen, een nikkelen hor loge, een paar losse manchetten, een mate- lcoze slaapkamer met crusifix boven het echtelijke bed, het licht door jalouzieën op twee slapende menschengezichten. den mond dom open, een lampetkan en een ge- kleede jas. En daartusschen een kleine beambte, een om bevrijding uit deze wurgende loomheid krijschende vrouw, een bohémien en wat menschjes, kantoorfiguranten en een com missaris van politie, daaromheen. Wat kleine ambtenaren en een oude, pie kerende moeder, voor wie de zoon meer dan een afgod is. De gesprekken waarheden als dijken, of hersenbespottende stekeligheden. Het leven des kleinen burgers. Feyder heeft wonderen verricht met deze symphonie-in-grauwheid. De man, de vrouw de kunstschilder heb ben iets gedaan, dat zéér ontroerend en zeer schoon is. Thérèse Raquin is een prachtige film geworden Een volkomen zuiver en dus volkomen triest verhaal van menschen met kleine harten, kleine gevoelens en kleine beurzen. Van levens, die om te schreeuwen zoo een tonig en eenvoudig zijn. Van menschen als wij zelf, ondanks wat uiterlijk verschH. Na deze film. die toe werkelijke kunst werd, even nog het tweede hoofdnummer

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1