1000 500 300 150 100 25 Kalenders I Ürste blad KEES HELDER MAANDAG 66e Jaargang lillin: final. 91 VELDE Ir.. IHilsIrml SI-IS, llis:inp.lilif. 10. PislréeiiniEEilI 26 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND NVv/HDE VEU MESTDAGH VU5MEN Stads- en Provincienieuws =üBllll'illlBllll''llllBllilBllll*lillaiHI*'iillBllll'iilll*llinillaliil*ll!lgilliBlll! Voor de aanstaande Feestdagen is een artistieke foto van U of Uw gezin een WELKOM GESCHENK! Ziet onze etalage en profiteert van onze speciale St. Nicolaas aanbieding Gekleurde T0MPQUCE J. PH. ANDRIESSEN No. 1Q2© SOKKEN 85—125—160 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. pit nummer bestaat uit 2 bladen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen; brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Bataafsche Import Maatschappij te •s-Gravenhage om vergunning tot het oprich ten van een benzine-installatie met een on- dergrondsch reservoir en bovengrondsche af tap-inrichting in de perceelen kadastraal be kend Gemeente Vlissingen, Sectie A no. 2932 ged., 2933 ged., 2934 ged., plaatselijk ge merkt Kenau Hasselaarstraat dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den lOen December 1928, zal ten Gemeente- huize, des voormiddags ten 11 ure, gelegen-' heid worden gegeven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoeker (ster) als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den lOen December 1928, ter Gemeente- j Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake in- I gekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of één of meer zijner leden zjjn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 26 November 1928. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat, blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht, de haven van Bey- rooth (Servië) is besmet verklaard wegens pest. Vlissingen, 26 November 1928. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. SCHIETOEFENINGEN DEN HELDER. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 27 Novem ber, zoonoodig op 28, 29 en 30 November 1928 en op 11 December, zoonoodig op 12, 13 en 14 December 1928 zal worden geschoten met middelbaar geschut, opgesteld nabij Kijkduin. De schietproeven vangen aan te 10 uur v.m. Op het fort Kijkduin en bij het geschut, waarmede wordt geschoten, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schiet oefening een roode vlag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon der noodzaak op te houden in het onveilige zeegedeelte tusschen de peilingen 120° van het fort Kijkduin en 60° van het Zuiderhoofd of van den Wester toren Den Helder tot op een afstand van 14 K.M. uit de kust. Vlissingen, 26 November 1928. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het cadeau-stelsel. Men zal zich herinneren, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid, naar aan leiding van desbetreffende vragen van het Kamerlid Van Wijnbergen, in het begin van dit jaar een commissie heeft benoemd tot onderzoek van het cadeaustelsel. Sindsdien is er over de werkzaamheden dezer commissie VrÜwel niets meer vernomen, wat velen heeft doen denken, dat de praktijk hier al even Negatieve resultaten zal opleveren als met do organisatorische actie het geval was. „Vad." verneemt thans van welinge- *chtc zijde, dat het onderzoek nog steeds voortduurt, waartoe men o.m. aan daarvoor bi aanmerking komende organisaties en in- ^•Uingen vragenlijsten heeft rondgezonden, Pinde een juist beeld van aard en om- vMig bet Leisel ie veikrijgen. De Nederlandsche Spoorwegen. Donderdag 29 November zal een conferen tie worden gehouden tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Perso- neelraad. Besproken worden o.m, de volgen de onderwerpen lo. Weder-aanstelling van indertijd op wachtgeld gestelde klerken, die op grond van onvoldoende gezichtsvermogen niet voor lijn dienst in aanmerking kunnen komen. 2o. Het verleenen van den vrijen Zaterdag middag aan personeel op de bureaux der E.A. ambtenaren op de lijnen. 3o. Toekenning van een toelage van 0.50 per dag aan de wagenvoerders-conducteur, dienstdoende als wagenvoerder op de lijn AmsterdamRotterdam. 4o. Wijziging van de in D.O. No. 408 vast gestelde leeftijdsgrens van 20 jaar. Tom Denijs te Brussel. Uit Brussel wordt gemeld dat op het con cert van het Koninklijk Conservatorium al daar Thom Denijs geestdriftige ovaties van de uitverkochte zaal in ontvangst had te ne men voor liederen van Schubert. De koning en de koningin van België, die het concert bijwoonden, ontvingen den kun stenaar in de koninklijke loge, waar zij hem warm complimenteerden. VLISSINGEN, 26 NOVEMBER. De storm. Gisterenmiddag en den afgeloopen nacht heeft een hevige storm onze stad geteisterd. Het water beukte tegen den boulevard en den zeedijk en het bereikte vooral hedennacht een buitengewone hoogte omdat het juist middernacht springtij was. Op den Nieuwendijk en op den boulevard De Ruyter stroomde het zeewater de sous- terrains en de kelders binnen, zoodat de po litie herhaaldelijk werd opgebeld, teneinde op de een of andere wijze hoe wist nie mand hulp te verleenen. De politie heeft de brandweer te hulp geroepen, die onmid dellijk assistentie verleende teneinde de kel ders leeg te pompen, waarmede zij den hee- len nacht is bezig geweest. In den zeedijk aan de Dijkstraat sloeg het zeewater een belangrijk gat, zoodat men on middellijk met man en macht aan het werk is getogen, onder toezicht van den ingenieur van den waterstaat, om erger te voorkomen. Met steenen en klei van den openbaren weg en met zeildoeken werd het gat voorloopig gestopt. Op den Nieuwendijk was veel water over geslagen en eveneens aan de Weststraat en het Breeslop. De dienst, die gisterenavond om 6 uur in de Luth. kerk alhier een aanvang nam, moest reeds om half zeven stop gezet wor den. Door den storm viel een gedeelte van een schoorsteen van het pand van den heer W. op het dak der kerk, sloeg er een groot gat in en kwam ten slotte terecht op het plafond der kerk, dat gedeeltelijk het ge wicht niet dragen kon, waardoor er steenen, stukken van pannen en gruis in de kerk zelf vielen. Hierdoor ontstond er groote ontstel tenis. Gelukkig werd er niemand gekwetst en bleef het electrisch licht branden, hoewel een der armen van een electrische kroon door een vallenden steen getroffen werd. De brug over den Gevangenistoren sloeg gedeeltelijk stuk, zoodat de politie veilig heidshalve een voorloopige afsluiting aan bracht en zorg droeg dat de verlichting ter plaatse bleef branden. Bij het Strandhuis steeg het zeewater tot aan het boveneinde van de trap, alwaar een losgeraakte lichtboei aanspoelde. Op den Nieuwen Vlissingschen weg sloeg een telefoonpaal om. Op den Nieuwendijk is een schoorsteen van een perceel ongewaaid. De put aan de havenwerken liep gedeele- lijk onder water, terwijl ook aan de beton werken groote schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Als wij in aanmerking nemen dat de ba rometer den uiterst lagen stand van 723 Foto's in natuurlijke kleuren Origineele opvatting van Kinderopnamen Ateliers voor moderne portretkunst LANGEDELFT,MIDDELBURG. BELLAMYPARK 38, VLISSINGEN aanwees en het dus met recht zeldzaam zwaar stormweer was, mogen wij van geluk spreken dat de schade zich heeft bepaald tot. enkele gaten in den zeedijk en wat onder- ondergeloopen kelders. Het was zulk boos weer dat ernstige onge lukken te duchten zijn geweest. Op de boulevards waren de gevolgen van den storm ook goed merkbaar, doordat stee nen en allerlei vuil door de golven daarop was geworpen. Op den boulevard voor de sociëteiten van het Nederlandsch en Belgisch loodswezen lagen heden tal van straatsteenen, die door het zeewater zijn losgeslagen. Het prachtig schouwspel dat heden de boulevard weder opleverde met de woeste zee en de vele schepen op de reede, werd door verschillende fotografen op de gevoelige plaats vastgelegd, zoodat wij hiervan wel mooie opnamen kunnen verwachten. Tal van personen waren een kijkje komen nemen naar dit altijd interessante schouw spel. Velen die niet spoedig genoeg konden vluchten voor de nu en dan overslaande golven liepen een stortbad op. Op de reede lagen tal van schepen voor anker, in afwachting van beter weer. In onze gemeente valt een slachtoffer van den storm te betreuren. De Nederlandsche zeeloods de heer C. Spuij Sr. is te Hoek van Holland verdronken bij de redding van het gestrande Noorsche stoomschip „Christian Michelsen." Een redder gehuldigd. In de maand Juli van dit jaar heeft de heer P. J. Wolf, Pioenlaan 8 alhier, toege past de kunstmatige ademhaling bij den 8- jarigen C. de Jong, wonende Joost de Moor straat. Deze jongen was bij het baden in de Schelde aan de Arsenaalstraat te ver in 't water gegaan en daaruit bewusteloos gehaald. Door bemiddeling van dr. Staverman, die correspondent is, heeft Wolf nu van de Maat schappij tot het Redden van Drenkelingen, gevestigd te Amsterdam, een diploma bron zen medaille en 10 gekregen. De Snarenzangers. „De Oude Vriendschap". Voor een tamelijk bezette zaal trad Zater dag dit Rotterdamsch revue- en cabaret gezelschap voor het voetlicht met een heel aardig en afwisselend programma. Veel wat zij ten beste geven is op Rotterdam en de toe standen in deze stad geïnspireerd en toepas selijk, wat eenigszins als een bezwaar wordt aangevoeld, doch de voordracht van deze artisten is aangenaam en hun zang be schaafd, zoodat men daar wel mede ver zoend geraakt. Hun optreden was een door loopend genieten, een golf van geestigheid, rake zetten en humor, waar tusschen een en kel stemmingsmoment zonder sentimenteel te worden, zoodat de cabaretière Betsy van den Einde, de zangers Jan van der Horst en Adriaan Rouge, alsmede het vierde ensem blelid met hun liedjes, hun revue „Jan Klaessen en Co." en de vroolijke tragedie „Een verjongingskuur" zeer veel succes moch ten oogsten. De pianist van het gezelschap kweet zich op loffelijke wijze van zijn taak. Stowaways. Gisterenmiddag en den afgeloopen nacht had het bureau van politie alhier veel weg van een logement. Er waren de laatste dagen v-eer heel. wat stowaways aangebracht en deze moesten toch onderdak hebben, vandaar dat zij op het bureau werden geïnstalleerd. Daar waren in de eerste plaats 3 stowaways, nl. 2 Polen en 1 Let, die hier aan wal waren gezet van een stoomschip op weg van Ant werpen naar Buenos-Ayres. Van het Duit- sche stoomschip „Ftiiz Hugo S'-inas"' even eens van Antwerpen naar de Argentijnsche hoofdstad bestemd, werden 6 dezer vreemde lingen, nog tijdig vóór het schip in zee was, ontdekt en konden deze eveneens hier wor den ontscheept. Het waren 4 Duitschers, 1 Roemeen en 1 Hongaar. Al deze vreemdelingen zijn hedenmorgen door de politie over de grenzen des rijks gebracht. Alsof dit cosmopolitisch gezelschap nog niet voldoende was, werden gisterenavond met den trein van 6 uur ter beschikking van den commissaris van politie gesteld 3 Chi- neezen, door d§ Rotterdamsche politie des tijds aangehouden van het stoomschip „In- sulinde", waarop zij als stowaways zich had den versropt. Op last van de regeering moe ten deze Chineezen weder naar Indië wor den teruggebracht. Zij zouden in den afge loopen nacht door de politie per motorboot gebracht zijn naar het stoomschip „Medan" dat van Antwerpen naar Ned.-Indië zou vertrekken. Waar dit schip in den afgeloo pen nacht evenwel niet is aangekomen, zijn deze Chineezen thans nog in bewaring aan het bureau van politie, waar zij nu wachten tot het stoomschip „Medan" hier van Ant werpen zal aankomen. Aangehouden. Door de politie is een man aangehouden, die onder drankinvloed zijn woede koelde op de ruiten van een perceel in de Schoolstraat. Strandjutters. Hedenmorgen hield de politie 2 aankomen de jongens aan, die op een handwagen een belangrijke hoeveelheid planken, afkomstig van een afrastering aan het strand,, vervoer den. Zij hadden deze uit het water opge- vischt en zich toegeëigend. Uit het water gered. Een brigadier van politie heeft uit het wa ter aan den Trekweg te 's-Gravenhage gered den heer G. W., uit Vlissingen, die door on bekende oorzaak daarin was geraakt. De drenkeling werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was zeer ernstig. Een afscheid. Hedenmorgen had op het politiebureau te Middelburg het eerste afscheid plaats, dat de heer G. Goorhuis, commissaris van politie nam in verband met zijn vertrek als zoodanig naar Amersfoort. Het gold hier het afscheid van de brigade der rijksveldwacht, die in haar geheel met den commandant, den heer W. F. van Mserendonk, inspecteur van de rijksveldwacht aanwezig was. In de commissariskamer ontving de heer Goorhuis het corps en richtte hij zich tot allen, er op wijzende, dat hij, toen hij nu 4 jaar geleden te Middelburg kwam, niet wist hoe de verhouding hier tusschen gemeente en rijkspolitie was. Toen hij met den comman dant in aanraking kwam, was de indruk di rect heel goed. Spreker schetste den heer Van Meerendonk als iemand, die voelt, dat eenvoud den mensch en zeker den politieman siert, iemand van groote degelijkheid en groote kennis van zaken. Van die goede eigenschappen heeft spreker geen misbruik gemaakt, wel hoopt hij er in de toekomst een voorbeeld aan te nemen. Spreker acht het gelukkig, dat er hier geen animositeit tusschen rijks- en gemeentepolitie bestaat en brengt dank voor de prettige samenwerking. Spreker wijst op het nut daarvan, omdat allen tot taak hebben handhaving van de openbare orde en veiligheid, bestrijding der criminaliteit en het opsporen van misdadi gers. Steeds hebben ook de veldwachters een tegemoetkomende houding tegenover spreker aangenomen en hij heeft kunnen vaststellen, dat ajj jertx* plichtsgevoel hebben en alles doen om zich te ontwikkelen. Ook spreker heeft van hen uit gesprekken meermalen nog wat geleerd en is overtuigd dat zij het uni form met eere dragen. Spreker vraagt hen nog even te blijven voor het gebruik van een kop koffie en hoopt, dat als zij in de buurt van Amersfoort mochten komen, zij hem eens komen opzoeken, wenscht hun in hun verder ambtelijk en persoonlijk leven het beste toe en hoopt dat zij nog jaren het politieuniform met eere zullen dragen tot heil van vorstin en vaderland. De heer Van Meerendonk bracht den heer Goorhuis dank voor zijn vriendelijke woor den. Hij was onbekend met de door spreker te hoog aangeslagen goede eigenschappen van zich zelf en heeft ook nimmer getracht daar voor reden te scheppen. Toen buiten ver wachting de heer Goorhuis vier jaar geleden werd benoemd, was zijn naam geen onbeken de, gezien zijn schrijven in dagbladen en zijn werk aan de politieschool. Deze vier jaar heeft spreker den heer Goorhuis nog meer leeren waardeeren en ook de manschappen, vooral die in Middelburg zijn geplaatst, dra gen hen een zeer goed hart toe, door zijn vriendelijken omgang en zijn opgewekt ka rakter. Spreker hoopt, dat de omgang te Amersfoort even goed zal zijn. Als er wan klanken zijn, dan zullen die niet van de zijde van den commissaris komen. Namens de aanwezigen biedt spreker een groepsfoto aan, die echter nog niet in werkelijkheid kon worden aangeboden, omdat zij eerst heden* morgen kon worden genomen. De heer Goorhuis dankte voor deze zeer op prijs gestelde herinnering en verzekerde dat zij een eereplaats in zijn woning zal krijgen. Hierna bleef men nog eenigen tijd in aan*, genaam onderhoud bijeen. Woensdagmorgen neemt de heer Goorhuis afscheid van het politiekorps te Middelburg, De Kamerverkiezingen. De Kamerkringvereeniging Middelburg, welke geheel Zêeland omvat, van de Christ. Hist, Unie, hield Zaterdagmiddag in de so ciëteit „St. Joris" te Middelburg een alge* meene vergadering. Niettegenstaande het stormachtige weer, was de opkomst vrij goed. Een ingekomen verzoek om adhaesie vari de Kamerkringvereeniging Haarlem om niet met één lijst doch met meer lijsten uit te komen, kon geen gunstig onthaal vinden. De Kamerkringvereeniging Middelburg laat deze kwestie liever aan het hoofdbestuur over. Een paar artikelen van het huishoudelijk reglement over de verkiezing van de be stuursleden der Kamerkringvereeniging door tusschenkomst der Statenkringen werden gewijzigd. Tot buitengewoon lid van het hoofdbe stuur, bedoeld bij art. 17 der Statuten, werd benoemd de heer A. D. F. van der Wart. te Goes en tot zijn plaatsvervanger de heer J. J Wallien te Breskens. Tot secundus van mr. R. M. van Dusseldorp, lid van het hoofd bestuur, werd benoemd mr. H. van der Beke Callenfels. Op voorstel van een der aanwezige leden zal aan dr. J. Th. de Visser geschreven wor den dat de Kamerkringvereeniging Middel burg met leeedwezen vernomen heeft, dat hij zich uit het politieke leven zal terugtrekken en dat zij hem dankt voor hetgeen hij voor ons land en voor de Chr. Hist. Unie heeft gedaan. Het punt der agenda „Propaganda'" gaf geen bijzondere bespreking. Vraagpunten van den B. V. G. Door het bestuur van den B. V. G. is aan de Vereenigingen van oud-leerlingen van Landbouwintercursusseen, afdeelingen van den B. V. G., een tweetal vraagpunten ter beantwoording toegezonden. Het eerste betreft de suikerbietencultuur. Ten opzichte daarvan word tl de vraag gesteld wat te doen in 1929 en volgende jaren. Ge vraagd wordt of indien geen verandering in den huidigen toestand intreedt de uitzaai in 1929 onbeperkt moet blijven of de tijd ge komen kan zijn, dat de landbouworganisaties het initiatief moeten nemen om waarschu wend, voorlichtend en leidend op te treden cm zoo weinig mogelijk suikerbieten te con tracteeren aan de fabrieken a.s. voorjaar of het geen tijd zou kunnen worden, dat de coöperatieve fabrieken gingen overwegen, te EEN ST. NICOLAAS-GESCHENK waar U succes mee heeft is een uit het Parapluie-Magazijn WALSTRAAT 34 Nieuwste dessins Chique knoppen nmiiOTiwiiiiii nu nimn

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1