Co. (ming 1000 500 300 150 100 25 iMAVE toeden (UUR ZATERDAG 34 NOVEMBER oopen! aat 92 SMAAK]] 66e Jaargang 1928 reestraat 6 GERS" KEN woud lilliit: Firma f. IM Of VELDE IrMimi Sl-iO. Ilissiigin.1iltl. 10. Pastrefiening GC28I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5100 Ex. EERSTE BLAD KAMER-OVERZICHT BEROEPSKEUZE. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws rao. '£'7*3 STRAAT 44 >TSTRAAT 7, IIIIIHIIIklIlHiiliaillH! rst en Rouge. PROGRAMMA mhuis, Waspik, schtigheid" enz. uge Gieren \n v. d. Horst. het lachen. BEGREPEN). I 0 ct. per plaats. -** miiBiimniaiiuHiiiiHiiHiiii ebben doos en bij en ten larstr. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVour Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.^0 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk/ 3.80. Voor de ove- hge landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné s in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- keid tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voel of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een St. Nicolaas-courant. Aan de Abonné s der „Vlissingsche Cou rant" die deze 's Zaterdags-namiddags aan bet bureau AFHALEN, wordt medegedeeld flat het voortaan om 4 UUR WORDT GESLOTEN en dat de gelegenheid voor het afhalen is opengesteld tusschcn 2 en 4 uur. g n ERJAS oncur- van onze ALAGE EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De Eerste Kamer heeft zoowaar het wets ontwerp voor de successiebelasting van Ne derlanders in den vreemde verworpen. Met 23 tegen 16 stemmen. Vóór stemden alleen de socialisten, drie katholieken, drie christelijk- historischen en één anti-revolutionair. In étappes is dus dit heele wetje ver woord Eerst heeft de Tweede Kamer er de gewone belastingen uitgehaald en nu heeft de fierste het wetje verworpen. Veel beteekende dit wetje niet meer maar er was een principe mee gemoeid en het is niet plezierig dat dit verworpen is. Voor Minister De Geer is het onaangenaam om dat dit weer tegen hem uitgespeeld zal worden. Dat is echter onbillijk, want het betreft hier geen politiek en de Tweede Ka- irer had het al aangenomen. Bij de replieken wees de Minister nog eens ter dege op het feit, dat reeds acht landen ln Europa het nationaliteitsbeginsel in hun belastingwetgeving hebben erkend. Het gaat ooi met aan, het betalen van belasting door ben, die om andere redenen dan belasting vrees naar het buitenland gingen, als een straf te beschouwen. De bedoeling van Genève is, dubbele be lastingheffing te voorkomen. Het ontwerp is daarmee niet in strijd, hetgeen de Minister net enkele voorbeelden aantoonde. Het ver gemakkelijkt den weg naar Genève en stelt ons in staat, tractaten te sluiten op grond Van het territorialiteitsbeginsel. Verwerping van het ontwerp zou een anti nationale daad beteekenen. De Kamer liet het zich kalmpjes aanleu nen en deinsde voor die anti-nationale daad niet terug. Grappig is daarbij dat de socialisten een parig wel vóór deze nationale daad waren. Tegenstemmers waren de liberalen Gel derman, Rink, De Muralt en Van den Bergh, de vryzirmig-democraten Van Embden, Slin- genberg en Westerdijk, de katholieken Jans sen, Blomjous, Michiels van Kessenich, Heer- kens Thyssen, de Wit, Steger, Dobbelman, van Lanschot en Fransen, de christ.-histori- sthen Van der Hoeven, de Gijselaar, van Wassenaar van Catwijck en de Savornin tohman en de anti-revolutionair De Veer. Dat zijn dus de bedrijvers van een anti nationale daad Vermoedelijk zal de Minister het onderwerp nu wel laten rusten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Arbeid. De heer Leenstra heeft een goed werk ge daan met de aandacht van den Minister te vestigen op de groote fondsen die de Ka mers van Koophandel al hebben opgetast. is er één de afgevaardigde noemde öeu naam niet die al anderhalf millioen gulden bezit. Het gevolg van dezen rijkdom iv dat op veel te grooten voet wordt geleefd, öat allerlei luxe in gebouwen enz. bestaat, <i&t allerlei subsidies worden gegeven en dat een kapitaal nog wordt opgestapeld. Het werd tijd dat daaraan eens een einde wam, want er blijkt uit dat de tarieven veel te hoog zijn. Minister scheen van niets te weten, geloofde het maar half en zegde toe eens te herwegen. Hij geloofde echter niet dat het mwdig was in te grijpen. Nu, dan moet de Minister maar eens de Haagsche Kamer van Koophandel even controleeren, dan zal hij Wat anders zien. ^en lange reeks van allerlei punten ver scheen vervolgens. De IJkwet, de kalender- vorming, de middenstand, de winkelstand, kregen alle een beurt. Daarna was de °lksgezondheid aan de beurt, die de dames de linkerzijde in het harnas joeg. Ver- eeSsters, gezondheidsdienst, schooltoezicht. r dog tal van onderwerpen meer. al te ga- herhaligen uit de schriftelijke stukken. et was alles te samen niet veel belang - niks. Het kiezen van een beroep eischt veel overleg. Ouders, raadpleeg daarom het Bureau voor Beroepskeuze alhier. Inlichtingen kosteloos. Eerstvolgende zittingsavond op Dinsdag 27 November van 7.30-9 uur. Subsidies. Exposities. Het dage'.jjksch bestuur onzer gemeente heeft aan den Raad voorgesteld behalve de tachtig duizend gulden die het Residentie orkest jaarlijks uit de gemeentekas ontvangt, nog weer eens gedurende twintig jaar dertig duizend gulden 's jaars daaraan te geven en een pensioenfonds voor de leden van dit orkest op te richten. Het zijn geen kleine bedragen, die hier uit de belastingpenningen worden weggenomen om het genoegen van een klein aantal men- schen mogelijk te maken. Het heet met een breed gebaar dat het voor de Kunst is, maar men moet zich daardoor niet op een dwaal spoor laten brengen. Juist de muziek staat geheel anders in de Kunst en tegenover de menschen dan eenlge andere vorm van Kunst. Alleen de personen die op een oogen- blik de uitvoering meemaken hebben er h|t genot van en zij die niet aanwezig zijn, hebben het niet. Geeft men een bedrag uit vcor den aankoop van een schilderij, dan kan iedereen die wil daarnaar gaan kijken tot in lengte van jaren. De muziek heeft aUeen oogenblikkelijke waarde voor degenen die ervan genieten steun te geven aan muziekuitvoeringen be- teekent dus aan een klein aantal personen voor hun genoegen een toeslag te geven. Het aantal is gering, dat blijkt wel hieruit dat het nog niet eens gelukt bij een concert de zaal uitverkocht te krijgen. Daar komt nog bij, dat bij die concerten de goedkoo- pere rangen bezet worden door menschen die heusch meer kunnen betalen. Wij vinden deze subsidieering geheel en al onverdedigbaar. Wanneer in een stad als de enze, waar het dan heet dat zoo ontzettend veel aan muziek „gedaan" wordt, de instand houding van een dergelijk orkest niet moge lijk is zonder dat men de menschen die er niet van genieten laat bij betalen, dan is het net beste bewijs dat men voor zijn Kunstgenot niet voldoende geld over heeft. Het gaat dan zeker niet aan om nu maar over de belastingpenningen te beschikken. Laat men de dwaze belasting op de verma kelijkheden opheffen en voor de rest ieder te laten modderen in zijn eigen vermaak. Tachtig duizend gulden per jaar beteekent bijna twee millioen gulden kapitaals waarde en het is buiten allen kijf, dat dit bedrag exorbitant hoog is voor deze muziek-pres- tatie. Thans wordt nog eens dertig mille be schikbaar gesteld om het pensioen-fonds te helpen vormen. Als de muzikanten geen pensioen in het voo-uitzicht hebben loopen zij weg naar andere orkesten. Stil laten loo pen zouden we zeggen en als de muzikale Hagenaars dat niet willen voorkomen, dan moeten zij het gevolg ervan lijden óf meer betalen. Het is vooral zoo gruwelijk onbillijk tegen over tal van andere minstens even nuttige instellingen, die maar moeten zien dat zij rondkomen en die nimmer een aanspraak zouden kunnen doen gelden op algemeenen steun. De kans Is gering dat de gemeenteraad deze dertig mille extra afwijst, vooral nu het Rijk zich zoo waar ook heeft laten bepraten cm nog tien mille voor die pensioenkas bij te dragen. Maar onrechtvaardig, ontoelaatbaar en onbehoorlijk is het en blijft het èn op zich zelf èn tegenover tal van andere nuttiger instellingen. We zitten vol-op in de tentoonstellingen. Het ware te wenschen dat het gemeentebe stuur daaraan eens wat steun verleende door bijvoorbeeld goede expositie-lokalen beschik baar te stellen. Breitner is in het gemeente museum de held van den dag, Brauer heeft zijn tentoonstelling en nog vele anderen van lagere orde hebben een beurt. Natuurlijk trekt Breitner heel veel en het is jammer cfat er niet wat meer reclame voor gemaakt wordt zoodat het drukker loopt. Het systeem is gelukkig men b°zie:t nu een deel van het museum voor tijdelijke expositie D*t stelsel moest men door zetten en in verschillende wijken var» *a gele genheid geven om zoo'n bijzondere expositie te zien. Daaraan is behoefte omdat de musea door hun ongelukkig pakhuis-systeem de aandacht der burgerij hebben verloren. Alleen kleine, tijdelijke exposities ln de centra kunnen de belangstelling voor de musea weer terug halen. Hst is n.«t gelukt de menschen naar- de jmusea te trekken, wel nu, dan moet men de musea naar de men schen brengen. Aardig en interessant is een expositie, die gegeven wordt door de Haagsche Schets- club. Dat is een club die al vijf-en-twintig jaien bestaat en voor een groot deel men schen omvat, die liefhebberij in teekenen en schilderen hebben, zonder nu dadelijk daar van een levensberoep te maken. Verschillen de beroepsteekenaars en schilders zijn er ook wel lid van en voor velen neeft de weg naar liet beroep via deze schetsclub geleid, maar de hoofdzaak zijn de menschen die het voor hun genoegen, als ontspanning, doen. Al heeft het werk niet altijd hooge kunstwaar de, het is belangrijk dat er aandacht en be langstelling is voor deze Kunst, want vast staat dat de jongelui en ook vele oude ren die hier hun liefhebberij botvieren, ook op andere wijze hun genegenheid voor de schilder- en teekenkunst toonen. Hier was nu ook eens een terrein voor de gemeen te om te helpen, maar hier is indertijd een subsidie van twee honderd gulden geweigerd. En als ze een dergelijke subsidie geven dan maakt de gemeente nog zooveel complimen ten met toezicht op het beheer en de beste- dingswijze der financiën, dat men er hoffe lijk voor bedankt. Maar aan een snert-koor als van Toon kunst geeft de gemeente 3600 gulden jaar- lijksche subsidie. Zelfs aan een muziekzaakje van jongens van het Gymnasium wordt honderd gulden gegeven. Aan de schilderkunst, de beeldhouwkunst, de letterkunst, de bouwkunst geeft de ge meente geen cent. Integendeel, zi) steelt uit de kassen daarvan een deel der opbrengst van alle tentoonstellingen die tegen entrée gehouden worden. Onze burgemeester heeft dezer dagen in een tijdschrift een interessant artikel ge schreven, waarin hij o.a. wijst op het gemis aan verantwoordelijkheid voor het financieel beheer bij gemeenteraden. Gelijk heeft onze burgervader en de houding van den Haag- schen gemeenteraad tegenover de subsidiee ring van de Kunst is er een typeerend staal tje van. Men doet maar raak en deinst voor geen onbillijkheden terug. EIBER. Steun voor imigratie naar Canada. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin, onder verwijzing naar het schrijven van den minister van 9 December 1927 in zake landverhuizing naar Canada wordt medegedeeld, dat de daarbij gegeven regeling ook zal gelden voor het jaar 1929, met dien verstande, dat de geldelijke hulp aan de emigranten alleen zal worden vertrekt als renteloos voorschot. De Emigratie Centrale Holland te Den Haag blijft met de uitvoering belast en is bereid zich met de invordering van de voor schotten in Canada te belasten. De organen der arbeidsbemiddeling zullen ter zake door den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling worden ingelicht. De minister verzoekt den gemeentebesturen aan hem voor 1 December e.k. te berichten of zij bereid zijn hun medewerking in voor komende gevallen te verleenen. Is op dien datum aldus de circulaire geen bericht ontvangen, dan neemt de minister aan, dat het gemeentebestuur instemt, in deze aange legenheid medewerking niet te moeten ver leenen. Verkrijgbaarstelling van de nieuwe weldadigheidszegels. In afwijking met de regeling van het vo rige jaar zal de termijn van verkoop van de nieuwe weldadigheidszegels fcenigszins wor den vervroegd. In overleg met de centrale propaganda- commissie voor den verkoop van weldadig heidspostzegels is het verkooptijdvak thans definitief vastgesteld op 10 December 1928 tot en met 9 Januari 1929. Pakketpost in St. Nicolaas. In verband met de a.s. drukte in den pak ketpostdienst tijdens het St. Nicolaasfeest wordt ter algemeene kennis van het publiek gebracht le. dat het aanbeveling verdient de pakket ten steviger te verpakken dan anders 2e. dat vooral niet worde vergeten het adres behalve op de label ook op het pakket zelf te vermelden (vermelding van den naam van den afzender verdient aanbeveling voor het geval het pakket onbestelbaar blijkt. Veilig heidshalve dient een tweede adres ln het pakket te worden gesloten) 3e. dat het aanbeveling verdient met de verzending der pakketten niet te wachten tot 3 en 4 Decemoer, doch ze, zoo mogelijk, eer der per post te bezorgen, waardoor een tij dige overkomst beier la gewaarborgd. Inspectie scheepvaart. Bij Kon. besluit is aan den heer G. h. Bou- man, op zijn verzoek, met ingang van 1 Janu ari 1929, eervol ontslag verleend als inspec teur van de Scheepvaart in het 2e district te Rotterdam, en is, met ingang \an genoemden datum, ais zoodanig benoemd de heer A. Wolkammer, thans aajimcl-inspecteur voor de scheepvaart te Rotterdam. VLISSINGEN, 24 NOVEMBER. De ferryboot „Koningin Wilhelmina". •Toen door de provincie besloten werd voor het traject VlissingenBieskens een ferry- bcot in dienst te stellen, werd daarbij in de eustc plaats rekening gehouden met het feit dat voor het doorgaand verkeer van Vlissingen via Breskens naar België en om gekeerd, de primitiève wijze van vervoer van automobielen, wat zeer dikwijls vertraging van den geregelden dienst tengevolge had, geheel op te heffen en rekening te houden mee de moderne eischen van het verkeer. Het toenemend autoverkeer eischte drin gend dat in den onhoudbaren toestand ver andering zou worden gebracht en een veer boot was het aangewezen vervoermiddel om de auto's vlug en gemakkelijk over te zetten. Een moeilijk probleem was nog om de booten een goede en veilige ligplaats te ge ven. Ook hierin is men op afdoende wijze geslaagd. Ieder die dezen zomer een reisje naar Breskens heeft gemaakt weet hoe prac- tiscb de electrische brug is, waaraan de veerboot aanlegt. De brug komt geheel paral lel te liggen met de boot en op de meest ge makkelijke wijze kan men de boot verlaten, terwijl ook de autos' in een minimum van tijd van de boot op de brug, welke beide één geheel vormen, kunnen afrijden. Het oprij den geschiedt op precies dezelfde wijze. De brug te Vlissingen was evenwel nog niet gereed en men heeft zich dezen zomer dus nog moeten behelpen, omdat men bij het maken van de brug eenigen tegenslag heeft ondervonden. Thans is deze brug ook geheel gereed en Maandag 3 December zal de brug in dienst worden gesteld en wordt dan de veerboot „Koningin Wilhelmina" weder in de gere gelde vaart gebracht. De ideale verbinding tusschen Vlissingen —Breskens zal dan tot stand zijn gekomen. Wij vertrouwen dat het tourisme door deze moderne verbinding nog meer zal toe nemen. Alhambra-Theater. Zonsopgang. Cabaretleven. „Zonsopgang" (Sunrise), het levenslied van een jong menschenpaar, een film met weinig of geen titels, een doodeenvoudig gegevenslechts enkele hoofdpersonen, waarbij men gefascineerd wordt door het geen men daar op het doek aan zich voorbij ziet rollen. Hierbij voelt men plotseling de fantasti sche kracht, waarover de film weet te be schikken hier is een rhytme, zóó mee slepend, dat men geen oogenbllk het gespro ken woord van de rolprent, h»t bijschrift, mist De handeling is duidelijk, sprekend en realistisch, zoodat men alles mee doorleeft. Men krijgt hét gevoel, men zou er zich Jn willen mengen, zijn meening geven. Gelukkige menschen zijn altijd moedig zij trotseeren de wereld en de slapheid van hen, die zich maar laten gaan. Zoo vecht hier een jong paar in opperste zielsconflict er helderziendheid voor het geluk, dat slechts ieder voor zich zelf kan veroveren en niemand te geven is. Wij doorleven mee het geluk, de bedrei ging, de verleiding tot de misdaad, het ont waken, het nieuwe geluk, waarbij de zielen ontwaakten en dat dus nu pas zal stand houden. Het is een schitterend werk, dat een Duitsch regisseur dit aan twee volbloed Amerikanen kon bijbrengen. Het filmtrege- ven is een der eenvoudigste der laatste ja ren. doch Murnau heeft de hartstochten, de rams^oed en de vreugd dermate voor ons doen leven, de spanning zóó ccedraven dat, MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 et Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75 et Bij Apoth. en Drogisten deze rolprent tot een buitengewone repro ductie geworden is. Het spel der hoofdperso nen is meer dan uitstekend. Men zie, hoe de twee jonge menschen als toonbeelden van ellende door de stad wan delen en hoe ze plotseling bij een kerk ko men, waar een huwelijk wordt voltrokken. Met hun zenuwen tot het uiterste gespan nen en open voor elke stemming, leven ze het huwelijksgeval mee.... ze vereenzelvigen zich met de plechtigheid.... zij zijn op dat cogenblik het jonge paar. Ook voor hen Is weer geluk mogelijk. Dan volgt een reeks beelden, hoe ze hun nieuw geluk uitleven. Beelden van uitbundige vroolijkheid, vol geest en humor. Kostelijke scènes in een Lunapark, bij een kapper, een fotograaf e.a. Er is een dansscène, vol volks kracht en temperament. Dan later het on geluk, dat beiden in dieper zielsgebeuren on breekbaar vereenigt. Een der beste rolprenten uit dit seizoen Lya de Putti is de „Midnight-Rose", die de attractie vormt als danseresje ln een caba ret. Het scenario heeft niet veel om het lijf. Een man, die berouw heeft over gedaan onrecht, zijn tegenstander uit de gevangenis haalt en weer met vrouw en kinderen doet vereenigen. Lya de Putti kan heel wat beter en sterker dan dit amusementsfilmpje. Ze gooit hier haar talent weg aan onbenullig heden, wel aardig, meer niet. Wereldnieuws brengt al heel interessante opnamen, waarbij vooral de keurig uitge voerde rhytmische oefeningen een deskundig oog een genot moeten zijn. Verder ojn. oefe ningen met de groote Amerikaansche kust- artillerie. In onze Tijdinghal hebben de volgende foto's een plaatsje ge- kiegenVan tie huldiging van den heer Marcusse, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, die op 22 November zijn functie neerlegde van het plaatsen van den laatsten steen op den St. Cesiliatoren der Kath. kerk te Haarlem, door mgr. Aengenentvan de officieele opening van de waterleiding „De Tien Gemeenten" door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. Van Karnebeek. Deze drinkwaterleiding zal het centrum van Zuid-Holland van water voor zien, nl. de gemeenten Pijnacker, Nootdorp, Zoetermeer—Zegwaart, Bleiswijk, Zevenhui zen, Berkel, Benthuizen, Bergschenhoek, Moercapelle, Stompwijk en Veurfoto van den ontwerper prof. ir. Ch. Visserfoto van het Erdelyi-proces in Hongarije van Louis Davids en Sophia de Vries tijdens het ver- koopen bij Gerzon te Amsterdam. De „A.V.R.O." te Middelburg. De A.V.R.O.-stedentocht een zegetocht Kan het ook anders Dag-in, dag-uit haar hooren, de „Algemeene Verecniging voor Radio-Omroep", en nooit haar zienEiken dag opnieuw van haar genieten en haar in stilte bewonderend, maar nooit eens haar lulde toejuichen Is het wonder, dat de daartoe gisteren avond in het Schuttershof te Middelburg ge geven gelegenheid, door enkele honderden (de zaal bleek ook hier te klein) enthousiast werd aangegrepen? En van alle kanten wa ren de luistervinken komen opdagen. Mid delburg leverde natuurlijk het grootste con tingent, doch ook uit Vlissingen en de Wal- chersche dorpen en van Zuid-Beveland waren ze opgetrokken om Willem Vost te zien, Chris de Vos, Nico Treep met zijn staf, en de andere medewerkenden. En heusch. de kennismaking is nogal mee gevallen. Van beide kanten, naar we meenen 't Staat wel vost, dat deze moo'e avond do reeds zoo populaire A.R.V.R.O. nog populair der heeft gemaakt en dat vele nieuwe luister vinken. als gevolg daarvan, zullen worden in geschreven. De stemming zat er in, vanaf het eerste moment, de voorstelling door Chris de Vos, tot het laatst uitgevoerde nummer, de Zeeuw- sche reien, toe èn bij het aud't^rium èn bij de uitvoerenden, 't Spreekt we! vanzelf, dat heel het tusschengelegen programma in- slo°tr en ieder nummer opnieuw met een luid, langdurig en hartelijk applaus werd besloten. Op den inhoud van dat programma zullen wij in ons volgend nummer nadar terugko men. De Avro-leden waren per vliegtuig van Am sterdam vertrokken. Het was anders allesbe halve vliegweer. Het stormde uit het Zuid- Westen, zoodat t*e*n den feilen wind moest

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1