1000 500 300 150 100 25 FAAM DONDERDAG EERSTE BLAD No. 265 66e Jaargang lp: firma F. VAN DE VEIDE Ir., Walstraat 53-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 NOVEMBER Verschijnt degelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen kamer-overzicht BINNENLAND Stads- cn Provincienieuws 9.55 „The wonder Hat" •12.20 Dansmuziek. ■is", 1750 M. - 12.50 .05—5.05 Symphoniemu- 8.20—11.20 Vocaal en in- gevolgd door een eau- I. 11.30 Mechanische ürkestconcert. 5.055.50 et pianobegeleiding) 7,20 ,11011", operette in 3 acten .rt en Gilbert. Daarna n/of 1700 M. c.a. 10.20 male Autotentoonstelling .ezingen. 3.50—4.50 C011- ngen. 7.20 „Eine Ball. acten van Osc. Strauss, msmuziek. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concert „Musikalische mlaire muziek. Orkest en luzlek en dansles. 11.10 5.20 Dansles. 6.50 Cello- Gramofoonmuziek. 8.35 oep-orkest. 10.35 Sluiten lbondszender. jaar is de kwestie der /oiken'oondszender meer- bondsvergadermg aan de hoopte nog dit jaar tot men, doch op het aller- m aan het licht, dat van ■nstemming dit jaar nog rake kon zijn, zoodat we nog wat geduld moeten we ons op een Volken- beroemen. vrede te brengen vol kan velen. En zoo hoopt rolkenbondszender te be- :ke geschillen sneller to* De praktijk zal moeten bereikt kan worden, zich bij de besprekingen dat het het plan ont eigen kosten te bouwen Genève, terwijl de exploi- iden door „Radio-Suisse", dat dit alleen in den beuren. Bij politieke ge- zender dan cp verzoek ■n Volkenbond in bruik- lan. Zwitserland schijnt ;aan te zijn (volgens me- uitsch radio-blad) dat de iteld is. ,at evenwel niet over één g en breed gesproken over vraagstuk welke golfleng ten worden. Bovendien is commissie benoemd, die ihe kwesties bezig houdt, -aten schijnen bijv. geen nemen met een 20-K.W. dat in dat geval de reik- noeg zal zijn. geschillen is het zéér on- iog dit jaar een beslissing eid zal worden genomen. Idzencler opgevangen, lukt op het laboratorium •eld" te Amsterdam de vangen, welke door Da- ■beeldontvangers worden oestel hiervoor gebruikt teem Brunn en Pedersen. een ander systeem, nl. t systeem moet eerst een en vervaardigd, die door wordt afgetact en welks ruimte ingezonden wor- systeem Brunn cn Pe- de A.V.R.O. dezer dagen wordt rechtstreeks de uikt en door middel van een reflex werpt op een uitgezonden, beeldontvanger kunnen :n opgevangen worden, n slechts het stopcontact uit te trekken cn lwt izender er in. Even tiaar- ïgrol te draaien en 1W voltrekt zich voor oiwe TE VL1SS1NGEN VLISSINGSCHE COURANT I ijjONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren f2.20 per 3 maanden. I fpnco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rriden bij wekeiijksche verzending/3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener De I polis, zijn GRATIS verze- tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. I pit nummer bestaat uit 2 bladen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Algemeen debat. Het Jaarlijksche debat begon weer. Wie in de Kamer der laatste Haren heeft gevolgd, begrijpt dat er weinig I {tof voor belangrijke debatten is. Het extra- ïentaiire kabinet sloot de politiek bui- I ten de deur en politieke beschouwingen gin- I gen over de hoofden van het Kabinet heen. I Vandaar dat thans het cerfcrum voor de I aanvallen, dat juist in het Kabinet moet lig- Di nntbreekt. Met het oog op de verkiezin- n'zal het debat daarom wel het meest een I onderlinge strijd tusschen de partyen wor- Iden, In één opzicht zullen zij homogeen I aijnzU willen geen van alle een extra-par- I hmentair kabinet al weet niemand onder de gegeven omstandigheden iets beters te I formeeren. Er zit niet genoeg aardigheid aan d Kabinet, dat men niet eens flink te lijf I kan gaan Iedere partij wou natuurlijk graag zelf meedoen aan de Regeering en invloed doen maar het is voor geen enkele partij liogeiyk alleen de macht te veroveren. Om I fot een meerderheid te geraken zijn combi- I naties van partijen noodig, maar het is I moeilijker dan ooit om deze combinaties I thans te vormen. Het zal pas mogelijk zijn Ijls de stembus gesproken heeft om defini- I lieve combinaties te vormen, als daar al- I thans genegenheid voor bestaat. Het algemeen debat werd ingezet door den Ileider der anti-revolutionaire partij. Tame ly mat was het begin. Over het algemeen 1 ma hij over het Kabinet wel tevreden het I had kans gezien goede daden tot stand te al had het zich te veel gericht op I het stoffelijk deel van de staatstaak. Ter- I loops kreeg de Minister van Arbeid een paar I likjes uit de pan en kreeg de Minister van een standje dat hij tien mille I vraagt voor het pensioenfonds van het Resl- I dentie-orkest. Dat subsidie is een bedenkelijk 1 antecedent, meende hij, want het opent een I nieuw veld van subsidie-jacht. Heelemaal I ongelijk heeft deze afgevaardigde hier stellig I niethet is iets nieuws en het valt te vree- dat er nu heel wat pensioenfondsen om steun zullen komen vragen. Om er het alge- i debat mee te openen, was dit puntje nu niet belangrijk genoeg. Het tweede punt van mr. Heemskerk's I rede betrof den gezondheidstoestand van het parlementaire stelsel. Er ontbreekt daaraan wel iets, maar mr. Heemskerk weet er ook niets op. Betrekke- I lijk is het stelsel goed en het is beter dan ieder ander stelsel van dictatuur, absolutis- t of oligarchie. Vandaar dat wij met het stelsel maar moeten voortgaan. Als de men- goed zijn, is het stelsel het ook wel I het hangt volgens dezen afgevaardigde in de I eerste plaats af van den wil der menschen, die het stelsel hebben uit te voeren of het al J dan niet slaagt. Wat de politiek van het oogenblik betreft, I betoogde hij, dat het onbillijk is te eischen dat iedere partij een regeeringsprogram klaar heeft voor na de verkiezingen. Iedere Party heeft haar eigen principes en richting, waar pas na de verkiezingen kan men even tueel in overleg met andere partijgroepen een program opstellen. Geen enkele partij kan anders handelen. Ten slotte zette hij nog eens de beginselen der anti-revolutionaire partij uiteen. We kennen van alle partijen die fraai-klinkende I moordenvrijheid van dit en vrijheid van maar practisch beteekenen die 6 woorden niet, veel. Het beteekent I bestalvrijheid voor zichzelf maar niet Vo°r anderen. Gelijk wij reeds zeiden was de rede zeer Wat en ze bevatte niets dat van eenig bij- *°öder belang was. Ze was ook niet zoo gees- N? als wij van den heer Heemskerk gewend Er was weinig aandacht voor en wat er aan aandacht was verdween spoedig toen de heer Van Gijn aan het woord kwam en financieele beschouwingen hield, waar- J00r 111 den regel niet heel veel belangstel- Pleegt te bestaan. De economische zelf- v®rantwoordelijkheid, die de heer Van Gijn bijzondere eisch stelt voor het staats lid dit dikke woord precies ip de t'Jk beteekent, is ons nooit duidelijk «worden. °ver de besteding der rente van het lee- b^ds hield deze afgevaardigde eenige bouwingen. Hij wfnscht die rente niet *er in de gewone inkomsten te storten, r wel ook voor aflossing te bestemmen. Belangrijker was de rede van dr. De Vis ser, den leider der christelijk-historische fractie. Met een woord van waardeering voor dit Kabinet ving hij aan al had de principi- eele opzet van het Kabinet niet de instem ming van zijn partij. Kritiek oefendé deze spreker vooral op het defensie-beleid van dit Kabinet, waarvan hij niet veel goed vond. Niet vooruit, maar eer achteruit heeft dit. beleid onze weermacht gebracht. Evenmin kan hij het onderwijsbeleid prijzende oogst van den Minister van Onderwijs was zeer gering en van de verwachte herziening en bezuiniging op onderwijsgebied zal onder dit bewind wel niet veel meer terechtkomen, evenmin als van de regeling van het alge meen voorbereidend hooger onderwijs. De andere Ministers kwamen er wat beter af al kon hun arbeid niet onvérdeelde in stemming bij deze fractie vinden. In het extra-parlementair Kabinet hokt iets om dat er iets aan ontbreekt. Het heeft te wei nig voeling met de Kamer en het lijdt daar door veel échecs, gelijk ieder bekend is. De toestand deugt niet en er moet verandering komen. Een meerderheid is alleen te vinden door samengaan van tenminste drie partijen. Over de houding van zijn fractie tegenover de vroegere coalitie wilde hij liever niet spreken, omdat hij daarover vroeger zijn meening heeft gezegd. De vroegere drie coalitie-partijen zullen alle drie te lijden heb ben van dissidenters, waardoor haar macht wordt bedreigd. Bovendien stelt men zich te onwrikbaar op zijn beginselen en maakt sa mengaan steeds moeilijker. De numerieke meerderheid kan daarom niet meer den doorslag geven het zal zaak zijn meer op de kwaliteit der wetsontwerpen te letten. Heel precies was dit alles niet, want een dergelijke opvatting leidt weer snel tot extra-parlementaire kabinetten. Misschien bedoelde de heer De Visser dat meer onder linge samenwerking moet worden gezocht. Hoe het anders mogelijk is bij de versnippe ring der partijen tot daden te komen, is niet duidelijk. Dr. De Visser verwacht veel van de opleving der religiositeit, en hij hoopt dat het mogelijk zal zijn op den grondslag van de christelijk-nationale gedachte op bree- de basis vooral te komen tot samenwer king. Hoe hij zich dit voorstelt, zette hij niet verder uiteen het bleef in den mist, gelijk trouwens het begrip christelijk-nationaal al tijd min of meer is geweest. De socialistische leider, Albarda, ving zijn rede aan met een scherp verwijt aan het Kabinet dat het reactionair is geweest al was het dan minder dan het kabinetColijn stellig geweest zou zijn. Wapenstilstandsdag 1928. Tien jaar geleden ontsnapte een diepe ver zuchting aan aller borst. Er kwam plots een gevoel van verlossing als uit een bangen droom. Een welkome mare vloog door het wereldruim de strijd is gestaaktde vrede komtde rust zal wederkeeren. Den diepsten indruk maakte deze heuge lijke tijding bij de oorlogvoerende volken, waar zonen, vaders, broeders, te velde ston den in voortdurend levensgevaar. Maar ook in ons vaderland werd dat, lang gehoopte en eindelijk gekomen, bericht met dankbaarheid des harten ontvangen. Want heel het Nederlandsche volk had ja ren geleefd in spanning wat de naaste toe komst zou brengen of het ons beschoren zou zijn aan den krijg te ontsnappen, dan wel of de oorlogsgeesel ook over ons vreedzaam vaderland zou gaan, of ook wij zouden moeten geven de zwaarste offers in goed en in bloed. Heel Nederland had in volle vertrouwen op de plichtsvervulling van zijne weermacht vier jaar lang gehoopt, dat de groote krachts inspanning niet zonder gevolg zoude blijken maar vooruitzicht, dat de oorlogsellende zou blijven afgewend,kon eerst nu opleven, eerst de mare van den wapenstilstand kon den drukkenden angst verjagen. En de gemobiliseerden Zeker, zij waren bereid om indien het vaderland zou roepen, z!bu eischen, met opoffering van alle persoonlijke belangen, met inzet van het leven als het moest, te ver dedigen de rechten en de zelfstandigheid van het Vaderland. Zij waren bereid zich gansch te geven tot afweer van het leed, dat over onze vredelievende bevolking zou kunnen worden gestort. Die gemobiliseerden hebben vier lange ja ren de wacht gehouden aan de grens en nu klonk ook hun in de ooren die mare, voor hen de mare der aflossing Zij zouden weer kunnen terugkeeren in den huiselijken kring, die velen de meesten ruim vier jaar te voren hadden verlaten om de onzekerheid te gemoet te gaan Laat van ons oud-gemobiliseerden, vef- eenigd in den nationalen bond „Het Mobili- satiekruis" opstijgen de bede. dat ons land mum Door een eenvoudrgen land bouwer in het Westland is een Aardappelpoot- en plant- machlne uitgevonden, welke alles wat op het gebied daar van bestaat, ver in de schaduw stelt. De plantmachine welke zonder precedent is, wekt reeds alom belangstelling van des kundigen en financiers en zal een enorme besparing be teekenen bij den aanplant van jongeplanteninhetgrootbedrijf. De plantmachine die 2 rijen tegelijk kan beplanten. (iiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiniiimi LCUI5 DOBBELIWM-RQTTERDAN en ons volk in de toekomst moge worden ge spaard voor een beproeving als in die vier bange jarer> aan Nederland opgelegd. Maar laat ons ook geven aan het Neder landsche volk de verzekering, dat mocht, onverhoopt, andermaal gevaar dreigen voor ons land wij weder zullen geven ons ge heele zijn voor de verdediging van 's lands rechten, welke niet zonder ernstig verweer mogen worden prijsgegeven. En gij, overige oud-gemobiliseerden, ver- eenigt u op den llen November in uwe ge dachten met ons en houdt met ons vast aan het u bekende en zoo gaarne meegezongen „Wij willen Holland houden" Zoo is het gevoelen van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis". De Scheldekwestie. Schrijvende over de Hollandsch-Belgische besprekingen, merkt de „Indépendance Bei ge" op, dat, hoewel de Belgische regeering tot nu toe niet antwoordde op de Nederland sche voorstellen inzake een doorvaart langs Kreekrak, Eendracht,Volkerak en Hollandsch Diep, zij toch niet minder blijft bij haar denkbeeld van een direct kanaal Antwerpen- Hollandsch Diep over land of een ander daaraan gelijkwaardig plan, dat de Neder landsche regeering eventueel zou kunnen opperen. Sympathieke daad van Prinses Juliana. Vrijdag jl. is op den rijksstraatweg tusschen Bodegraven en Woerden een 16-jarige knaap uit Bodegraven door een auto overreden. De jongen kreeg een beenbreuk en is naar het St. Elisabeth-gasthuis te Leiden overgebracht. De auto van de Prinses, die uit Leiden op weg was naar Het Loo, reed juist vlak achter de auto, welke het ongeluk had veroorzaakt. De Prinses liet toen belangstellend naar den jongen informeeren. Gisterenmiddag na afloop van een der colleges heeft de Prinses in het gasthuis een bezoek aan den jongen gebracht. Zij onder hield zich geruimen tijd met hem en bracht bloemen, geschenken en versnaperingen voor hem mede. De Rotterdamsche tramweg-maatschappij. De Rotterdamsche Tramwegmatschappij bestaat op 12 November a.s. 50 jaar. Oor spronkelijk was de opzet het vervoer van het stadsverkeer en van de passagiers van Rot terdam naar Delfshaven en Schiedam en andere omliggende plaatsen. Op 1 Juni 1879 werd de eerste paardentramlljn in de binnen stad, van Beurs naar de Crooswijksche kade, geopend. Tot 1904 is de paardentractie ge handhaafd. Daarna werd het net geëlectrifi- ceerd en deed de R.T.M. de concessie over aan een Belgische combinatie, de R.E.T.M die op haar beurt het vorige jaar de concessie beëindigd zag, toen de gemeente optrad om de exploitatie voortaan te voeren. Naar buiten bracht de R.T.M. de eerste stoomtramverbinding tot stand van Rotter dam naar Delfshaven, toen nog niet met de stad vergroeid en in 1882, een jaar later, tot Schiedam. De eilanden kwamen vervolgens aan de beurt. In 1898 werd de tramlijn Rot- terdam-Numansdorp geopend en in 1900 een paar veerdiensten ingesteld. Vooral na 1904, toen de. R.T.M., over vrijgekomen kapitaal beschikte werd het tramnet op de eilanden aanmerkelijk uitgebreid. Langzamerhand kwamen de stoombootdiensten, meerdere ve ren en in den laatsten tijd de autobuslijnen. Het vorige jaar werden op de eilanden meer dan anderhalf millioen passagiers ver voerd en daarnevens een beteekenisvolle hoe veelheid vracht. In den economischen groei van de vrucht bare eilanden heeft de R.T.M. een beteeke nisvolle positie ingenomen. Gedurende een aantal jaren exploiteerde de R.T.M. paardentrammen in Leiden, Dord recht en tusschen Hoorn en Enkhuizen, en het sleepersbedrijf voor de Hollandsche Spoor. VLISSINGEN, 8 NOVEMBER. Vlïssingsche Amateur Fotografenclub. Beursgebouw. Voor de leden en genoodigden van boven genoemde vereeniging trad gisterenavond op de heer Herman Baumann, vertegenwoordi ger der fabrieken van Ernst Leitz, te Wetz- lar, welke de „Leica"-camera in den ^andel heeft gebracht. Deze kleine camera, waarvan de alleen-verkoop voor Nederland is opge dragen aan de welbekende firma Capi, is van dat formaat, dat het heele instrument gemak* kelijk in den zijzak der jas kan worden ge borgen. Om het bezwaar, dat de beelden, welke met dit apparaat gemaakt worden, te klein zijn 24 X 36 m.M. om naar be- hooren bekeken te worden, heeft de firma van bovenstaande fabrieken toestellen in den handel gebracht tot vergrooting op een beeld grootte van 2 M. Om deze vergrootingen te kunnen maken moet het objectief der came ra dus zoo gemaakt zijn, dat de dieptescherpte zeer groot is en dat geen perspectivische ver- teekening ontstaat. Dat is mogelijk gemaakt, doordat in de Leica-camera een niet symetri- sche anastigmaat geplaatst is met opening 3.5 en 50 m.M. brandpunt. Wie de demon stratie heeft bijgewoond, heeft kunnen zien, dat, door de vereeniging dezer beide afmetin gen, beelden worden verkregen met zeer groote dieptescherpte en tegelijkertijd scherp tot op de randen toe. Het heele instrument verschilt van de andere kleine camera's voor namelijk hierin, dat men als opname-mate riaal geperforeerd kino-normaalfilm ge bruikt, welke zeer goedkoop is, daar men op 1 M. 20 opnamen kan maken, welke dan aan materiaal 30 cent kosten. Bovendien is de korrel zeer fijn, waardoor deze bij sterke vergrooting niet hinderlijk werkt. Ook dient gewezen te worden op het feit, dat bij dit apperaat dubbele opnamen op een film uitgesloten zijn, daar het filmtrans port automatisch geschiedt bij het spannen van den sluiter, een spleetsluiter, welke bij het spannen gesloten blijft en geregeld kan worden van 1/20 tot 1/500 seconde. Tegelijker tijd met het spannen wordt door een telin- richting aangegeven, hoeveel opnamen ge maakt zijn. Men kan dan zelf uitrekenen, hoeveel filmlengte afgeknipt en ontwikkeld kan worden, wat geschieden moet in de don kere kamer. De filmkasette is zoo ingericht, dat ze bij daglicht zonder schade kan uitge nomen worden. Door middel van voorzetlen- zen kan men tot op 26 c.M. afstand fotogra feeren. Aan deze camera is gemaakt een kleine galileïsche verrekijker, waardoor men precies hetzelfde beeld krijgt als het objec tief op de film maakt, terwijl het een groot gemak is, ctet men op ooghoogte fotografeert. Is het werken met een kleine camera reeds weinig in het oogloopend, men kan onge merkt nog opnamen doen in natuurlijke hou ding door gebruik te maken van een zg. „Winkeltucher", waardoor men als 't ware om een hoekje kan fotografeeren. Wat men met deze camera kan vervaardi gen en de heele inrichting en behandeling van het toestel werd ons op het doek gepro jecteerd, waardoor een duidelijke indruk ver kregen werd van de werking er mee. Na een korte pauze werd het vergrooten gedemonstreerd met een eveneens door deze firma vervaardigd toestel. Een tentoonstelling van stads- en genre- beelden, waarvan bij de vergrooting tevens het oorspronkelijke afdrukje van het negatief was geplakt, g-.f een interessant beeld van de resultaten der wering met de Leica-camera. De voorzitter was dan ook aan het slot van de vergadering de tolk der aanwezigen door dank te brengen aan den heer Baumann voor zijn interessante lezing en aan den heer Alter, vertegenwoordiger van Capi voor het beschik baar stellen van alles wat voor de demon stratie benoodigd was. Hij deelde tenslotte mede, dat op 23 dezer een club-werkavond zou worden gehouden, waarop hij den. leden dringend uitnoodigde aanwezig te zijn, zoo wel als op een trouwer bezoeken der gewone club-avonden. Lief dadigheids -concert. Vrijdag 23 November geven de blinden van het St. Henricus-gesticht te Grave in onze stad een liefdadigheids-concert in het Con certgebouw. Het moet vol loopen dien avond I Overal hebben de blinde muzikanten overvol le zalen en ook Viissingen mag dien avond deze blinde musici niet teleurstellen. Vooral als men weet wat het doel is van deze lief dadigheids-concerten. Het St. Henricus-gesticht te Grave, alwaar 115 blinden liefderijk verpleegd werden i# verouderd, veel te klein, op verschillende plaatsen bouwvallig, zoodat het hoognoodlg ja een dringende eisch is, dat in dien toe stand verbetering komt. Gedeeltelijk is men reeds geslaagd het ge sticht te vernieuwen, dank zij den onvermoei- den ijver van de blinden zelf, die geen moeite schromen en verre tochten ondernemen om in alle oorden des lands de liefdadigheid van hun ziende medemenschen in te roepen. De blinden hebben een uitstekend harmo-J niekorps van 30 personen, en een gerenom meerd strijkorkest. Deze zullen u toonen, dat de blinden, als zijn ze in schijn tot onwetend heid gedoemd, door goede verzorging ook hun talenten kunnen ontwikkelen. Overal staat men verbaasd over hetgeen deze blinden kun nen presteeren. Tevens wordt u gegeven een demonstratie van het onderwijs, wat voor velen een open baring is. Want nog altijd is de idee vastge roest, dat een blinde tot niets in de maat schappij in staat is. Meen niet, dat u een col lectie mismaakte, triestige mannen voor u zult zien, zonder levensblijheid. Neen, de blin den vau Grave zijn opgewekt, vol levensmoed, die r.og verhoogd wordt, als ze voelen dat hun de sympathie van hun ziende medemenschen niet ontbreekt. Daarom Vrijdag 23 November in dichte drommen naar het Concertgebouw. Het moet niet vol maar overvol zijn. U zult het offertje, gebracht aan dit armste deel der mensch- heid niet betreuren. U zult in die doode oogen nog den glans der vreugde zien schitteren. In onze Tijdinghal. De letters waarmede de Ned. Vliegtuigen zijn gemerkt, zuilen een verandering onder gaan. De letter N wordt vervangen door een P, waarmede de schilders op Schiphol reede druk bezig zijn. In het circus Strassburger zijn twee jonge leeuwen geboren, welke door de directe aan den Haagschen Dierentuin zijn geschonken, die de baby's met grootcn dank in cntv«ng»t

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1