1000 500 300 150 100 25 maandag I liijaSrw F. VAD DE VEIDE Jr., Walstrsaf 58-go, Vlissingen. Telef. 10. Poslrekeniiig 86287 No. 256 66e Jaargang 1928 I igONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.80. Voor de ove- jge landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct op en Ürste blad binnenland St Van Wat hGi algemeen kelanÊT Huidverzorging PU ROL Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent.Bi] abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kieine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. I n> abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- 1 tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. pit nummer bestaat uit 2 bladen. Wijziging pakketposlwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de pakketpostwet, waarbij het maximum [gewicht van postpakketten in het binnen- I landsch verkeer voorshands wordt gebracht I van o op 7 K. G. Bij een beperking tot 7 K.G. zal de dienst, paar het zich laat aanzien, ook ten platte- I lande naar behooren kunnen worden uitge voerd. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat het port voor paketten van een gewicht ;n 5 K.G. wordt bepaald op 60 cent. Met I het oog op een eventueele verdere verhoo- -ing van het maximum gewicht der pakketten i het echter wenschelijk, dat het maximum I port, dat voor een pakket mag worden ge heven, wordt verhoogd en nader vastgesteld op één gulden. Kon. Ned. Middenstandsbond. Van bovengenoemden Bond ontvingen wij I een communiqué waaraan het volgende ont- I leend is In de kringen der sigarenwinkeliers bestaat pog altijd een groote ontevredenheid over het I feit, dat de Koninklijke Nederlandsche Mid- I denstandsbond op zijn congres te Alkmaar I besloot de Tweede Kamer te adviseeren, den I verkoop van tabaksartikelen toe te staan aan I hotelhouders, restaurateurs en caféhouders, i den tijd, dat de sigarenwinkeliers i moeten zijn. Afgezien van het feit, I dat dl organisaties der sigarenwinkeliers niet I zijn aangesloten bij den bond, zoodat de ar- van de eerst-genoemde organisa- I te allicht meer tot hun recht konden komen j bi) den Bond dan die van de laatstgenoem- de, meenen wij, dat, ook al zouden de orga- I nisaties van de sigarenwinkeliers aangeslo- i geweest zijn bij den Kon. Nederl. Mid- I denstandsbond, deszelfs standpunt op het I Alkmaarsche congres niet anders had mo gen zijn dan het standpunt, wat thans inge nomen is. De zaak is, dat het algemeen be lang kan meebrengen de vervulling van een eisch die in strijd is met het particulier be lang van een bepaalde groep winkeliers. De sigarenwinkeliers stellen de zaak al dus Wij moeten gesloten zijn, worden daar- r de plaatselijke overheden op een be- 1 uur gedwongen, waaruit behoort te I volgen, dat na het voorgeschreven sluitings- uur dan ook nergens meer sigaren verkrijg- r mogen zijn. Wanneer een andere groep I van winkeliers vrijheid gegeven wordt, siga- I ren te verkoopen na het voor ons vastgestel- sluitingsuur, dan begaat men tegenover ons een onrecht. Deze redeneering is juist, wanneer men I Öch uitsluitend stelt op het standpunt van I de sigarenwinkeliers zeiven en alleen het belang van de sigarenwinkeliers in het oog houdt. Maar dat is juist de groote fout. De sigarenwinkeliers vragen niet naar het alge- I meen belang, het belang van de verbruikers, doen net alsof de verbruikers èn de sigaren er alleen zijn voor hen, terwijl de sigaren er zijn voor de verbruikers. Hun re deneering heeft een schijn van recht, zoo- tong men over het hoofd ziet, dat hotels en restaurants en café's en stationswachtka mers nu eenmaal inrichtingen zijn, die vrij- wel dag en nacht voor de verbruikers, dus in het algemeen belang, toegankelijk moeten züm Het winkelleven in een stad of in een dorp moge op een bepaald uur gesloten zijn, i het leven van de burgers gaat daarentegen m de bedoelde inrichtingen onbeperkt voort (onbeperkt dan natuurlijk in eenigszins be- j frekkelijken zin genomen). Heeft men echter ooit van een dergelijke I als siSarenwinkeliers thans voeren, ge- van de zijde van bloemwinkeliers, I ®elkinrichtingen, banketbakkerijen en boek andelaren? Dat komt omdat men in de dier winkeliers een gezond begrip ta werkelijkheid heeft de Kon. Nederl. ^denstandsbond zich op een hooger stand- Punt geplaatst dan de sigarenwinkeliers tot t°e vermochten te doen. trut hooge roePtog zal het steeds zijn, te en dat het eigenbelang van een der al of aanSesloten groepen, nimmer gesteld zal l boven het algemeen belang der ver- wuikers. v^6 ^ddenstand ls er niet voor zijn eigen maar voor het belang van het alge- Vrjjz. Democratische Bond. 2aterdag te Utrecht gehouden alge- e vergadering van den Vrijzinnig-De- In Uw woning behoort op iedere waschtafel een doos of tube Doos 30 en 60, tube 80 ct. mocratischen Bond heeft prof. mr. R. Kra nenburg een openingsrede gehouden, waar-, aan het volgende ontleend is Het jaar, sedert de laatste bijeenkomst ver streken, was geen verkiezingsjaarwat het partijleven betreft was het een jaar van regelmatige werkzaamheid ter versterking en uitbouw van de organisatie. Helaas, ook een jaar, dat aan de partij verschillende droevige verliezen heeft gebracht. Het jaar verslag van den secretaris heeft dezen keer onder de personalia den dood te vermelden van een aantal partij genooten, wier gemis zwaar te dragen is. Spr. herdenkt in dit ver band de leden prof, Lorentz, Heerma van Voss, Hendrik Wertheim, Van Aalten en Zeil makers. En thans, aldus spr., hebben wij ons weer aan te gorden tot verder werken en strijden. Stonden wij bij onze laatste bijeenkomst aan den vooravond van belangrijke electorale be slissingen in het buitenland, dezèn keer heb ben wij zelve een voor de landspolitiek zeer belangrijken verkiezingsstrijd voor den boeg. Ons land verkeert daarbij in verschillende opzichten in bijzondere omstandigheden door zijn zeer specifieke partijgroepeering, die on tegenzeggelijk tot een zekere politieke ma laise heeft geleid. Het gaat thans om de geleidelijke daad werkelijke verwezenlijking van de democrati sche beginselen in de tusschenstaatsche ver houdingen, in de verhoudingen tusschen de deelen van samengestelde genieenebesten en in de ordening der voortbrenging. Zelfs het behoud van wat thans is bereikt, zal mede afhangen van de doorwerking van de begin selen in de tusschenstaatsche verhoudingen er is in het leven, ook in het staatkundige leven, geen stilstand dan op gevaar van ver wording en verval. Op den Bond rust in dit jaar de groote taak onze medeburgers van dit alles te door dringen, aldus vervolgde spr. Dit is geen licht werk, ook al, omdat wij daarbij altijd weer zullen stuiten op een zeker scepticisme, een gevoel van moedeloosheid en onverschilligheid, dat velen t.a.v. de staatkunde heeft bevangen. Met den wensch, dat deze vergadering de innerlijke kracht en het saamhorigheidsge voel zal versterken, opende spr. de algemeene vergadering. Na de openingsrede van den voorzitter wer den enkele quaesties van huishoudelijken aard afgedaan, waarna het beleid der Kamer fracties aan de orde kwam. De heer Van Diest, Amsterdam, bracht hulde aan den arbeid dezer beide fracties en stelde eenige vragen op onderwijsgebied, o.a. betreffende de herplaatsing van wachtgelders aan openbare shcolen. De heer v. d. Brink, Baarn, bracht bezwa ren over van zijn afdeeling in verband met de vele cursussen voor Fransch L.O., die in zijn woonplaats gegeven worden. Spr. bepleitte op nieuw wederinvoering van het Fransch op de lagere school, daar er thans toestanden be staan die nergens op lijken, en vroeg hoe het stond met de aansluiting tusschen lager en middelbaar onderwijs. De gemaakte opmerkingen werden namens de Tweede Kamerfractie beantwoord door mr. H. P. Marchant. Spr. meende dat bij het aan de orde zijnde programpunt niet hoort de be handeling van wenschen die de toekomst ra ken. Toch zou hij de gestelde vragen beant woorden. Spr. oordeelde dat de Kamerfractie vrij moet blijven wat betreft het met klem verzoeken aan de regeering tot intrekking van art. 56, 4e en 5e lid der Onderwijswet 1920, zooals Amsterdam wilde. Mr. dr. Goedhart uit Arnhem, die de Ka merfractie wilde verzoeken aan te dringen op toepassing van de arbeidswet ook voor de handels- en kantoorbedienden, antwoordde mr. Marchant, dat dit zal geschieden. Wat de aansluiting tusschen lager- en mid delbaar onderwijs aangaat zeide mr. Mar chant dat de Kamerfractie diligent blijft. VLISSINGEN, 29 OCTOBER. De Sociélé Anonyme. Naar aanleiding van het debat in den gementeraad over de nieuwe concessievoor waarden met de Société Anonyme, verzoekt de heer P. G. Laernoes ons te melden, dat hij als lid van de Prov. Staten volstrekt niet kon zeggen of de Centrale door de provincie zal worden overgenomen. Hij kon onmogelijk op een nog door de Staten te nemen beslis sing vooruit loopen. De heer Berger zegt dat door hem bij het electriciteltsvraagstuk niet is gesproken. Al leen is bij wijze van interruptie door hem aan den voorzitter de volgende vraag ge steld Was er bij het openen der onderhandelin gen bekend, dat de centrale wellicht door de provincie overgenomen zou worden De voorzitter jDegreep deze vraag niet goed, maar antwoordde niettemin „ja". De heer Berger deelde ons mede dat hij zelfs geen aanleiding gevonden had zich in het debat te mengen. De winkelsluiting op 1 November a.s. Het bestuur der afdeeling Vlissingen van den Ned. R. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, heeft aan de R. Kath. Middenstandsvereeniging „de Han ze" een circulaire gezonden, waarin wordt verzocht om op 1 November, den feestdag van Allerheiligen, hun winkels te sluiten en/of het R. Kath. personeel vrijaf te geven. Het distributie-net. Wij vestigen de aandacht op achterstaan de advertentie van de Zuid-Nederlandsche Radio-Distributie-maatschappij, waarin me- adeeeling wordt gedaan van de nieuwe stra ten welke in het distributie-net zijn opge nomen. In onze Tijdinghal. Ter gelegenheid van het gouden feest van de Middelbare Technische School te Amster dam werd 24 October op Schiphol een vlieg- demonstratie gehouden met een door de leer lingen van deze school vervaardigd vliegtuig. Een foto van het vliegtuig in de lucht, ge maakt vanuit een andere machine der K.L.M. Door de 240 leerlingen en reünisten werd den geheelen namiddag druk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het maken van passagiersvluchten met de K.L.M.-machines. Een aantal vlieg-enthousiasten der M.T.S. bij het door hen vervaardigde vliegtuig. Woensdagavond werd mevr. De Boer van Rijk, ter gelegenheid van haar 55-jarig too- neeljubileum, na de voorstelling van „Een Moeder" in den Kon. Schouwburg te Den Haag gehuldigd. Mevr. Boer temidden van het huldigingscomité. Op het terrein, thans omringd door dr. Schaepman-, Van Meurs- en Guido Gezelle- straat te Den Haag, is thans de nieuwe St. Jeroenskerk verrezen, die Vrijdag door ZX>. H. den bisschop van Haarlem werd gecon sacreerd. Door de Koninkl. militaire Sportvereeni- ging werd de Cross-Country van de Hezen- berg gehouden. Voor het parcours wordt ge reden, nemen de deelnemers het loopende in oogenschouw en kunnen zich van de talrijke moeilijkheden op de hoogte stellen. Slootje- springen op een paard is lastig, maar zonder viervoeter baart het nog meer moeilijkheden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Donderdag 1 November spreekt voor het Instituut dr. René de Clercq, de bekende Vlaamsche dichter, over Vlaanderen in zijn eigen werk. Wie van Vlaanderen spreekt denkt aan Hugo Verriest, Guido Gezellf, en aan Rene de Clercq. Wie kent niet gedichten van deze drie. Emiel Hullebroek heeft ze met zijn voor drachtavonden voor ons land algemeene be kendheid gegeven. Ieder is onder de beko ring van deze liederen gekomen. En nu hebben we een dezer dichters zelf in ons midden. Het Instituut meende, dat vele niet-leden gaarne René de Clercq zouden willen hooren en heeft voor deze belangstellenden een la gen entréeprijs gesteld. Voor verdere bijzonderheden zie men ach terstaande advertentie. Dames-gymnastiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling". Men verzoekt ons mede te deelen, dat op den oefeningsavond van Donderdag jl. door de Vlissingsche Tooneelvereeniging „Konin gin Wilhelmina" met een toepasselijk woord van den voorzitter dier vereeniging alsnog aan „L.-O." een verguld zilveren medaille werd aangeboden, als blijvend souvenir aan het tienjarig bestaan. Een Belgisch nieuw lichtschip. Te Ostende is een nieuw lichtschip gear riveerd, dat deze week op de plaats zal ko men te liggen van „De Wandelaar". Het nieuwe schip, dat op de werven van Papenburg (Duitschland) ingevolge bepalin gen van het Dawesplan werd gebouwd, be hoort tot de modernste eenheden in zijn soort. Het ls bovendien voorzien van draad- looze telegrafie en telefonie. Voor het voorloopig machinisten-examen is geslaagd de heer M, Akkerdaas te Dom burg. Tramheugel gebroken. Toen Zaterdagavond de laatste tram van Vlissingen te Middelburg aankwam, brak in de Zandstraat de beugel van den motorwa gen en kon men met moeite de Markt be reiken. Hier heeft het personeel van de tram den beugel zoo goed en zoo kwaad als het ging tijdelijk gerepareerd en voorzichtig rij dende heeft men ook den laatsten rit naar Vlissingen kunnen maken, waar de tram met ruim 20 minuten vertraging aan de remise aankwam. Hier konden de passagiers die nog verder moesten met de staïonstram tot het Betje Wolffsplein rijden. Afdeeling Zeeland van den A. N. W. B. In het Grand Hotel te Middelburg verga derde Zaterdagmiddag de afdeeling IV (Zee land) van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland. Evenals vorige jaren was de heer Edo J. Bergsma, algemeen voorzitter, uit Enschedé overgekomen om de vergadering te leiden. Daar de afdeelingsconsul, de heer jhr. P. J. Boogaert, wegens ongesteldheid verhin derd was de vergadering bij te wonen, werd het door hem opgemaakt verslag over het afgeloopen tijdvak voorgelezen door den heer mr. H. Doorenbos, plaatsvervangend afdeelingsconsul. Voor beide genoemde functies zullen de aftredenden worden aanbevolen. Door de aanwezigen werden opmerkingen gemaakt en wenschen geuit over verschillen de instellingen van den Bond. Zoo werd o.a. meer in het bijzonder de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid om over te gaan tot het plaatsen van nog meer wegwijzers dan tot nog toe. Het bestuur zou aldus de heer Bergsma gaarne aan alle wenschen ten opzichte dezer nuttige borden zooveel mo gelijk tegemoet komen. De daaraan verbon den hooge kosten maken, dat het bestuur wel eens wordt gehandicapt. Ook werden eenige meer lokale belangen, welke liggen op het gebied van den A.N.W.B., naar voren gebracht. Door mededeelingen van meerdere leden kwam weer naar voren, dat verzoeken van den A.N.W.B. door de meeste autoriteiten bijna steeds gunstig worden ontvangen en dit ook wanneer verzoeken van gelijke strek king van andere zijde gedaan, niet ingewil ligd zijn te krijgen. Handelsregister Kamer van Koophandel. Gedurende de week van 15—22 October jl. werden de volgende zaken Ingeschreven: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Firma B. Th. Boot Co., Burgh (Westen- Schouwen), exploitatie van de boerderij „Duinoord" te Burgh, aankoopen en telen van bloembollen en handel daarin. Venn. B. Th. Boot CWzn. en I. C. G. Boot, Burgh N.V. Weegbrug Kwadendamme-Station, Hoedekenskerke, stationsemplacement, bouw en exploitatie van een weegbrug op het sta tionsemplacement te Kwadendamme en al datgene wat daarmede in verband staat in den ruimsten zin. Comm.P. W. Woutersen, J. Bal, B. Timmerman, P. Butefjn, L. Steijn, allen te Kwadendamme. Maatsch. kapitaal 2000, geheel geplaatst en gestort. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Singer Maatschappij (N.V.), Nieuwstraat 34a, handel in naaimachines. Onder beheer van het bijkantoor te Middelburg. Beheerder G. M. J. Mercx te Middelburg. Gewijzigd: L. BomPikaar, Ierseke, Julianastraat B 377. Overleden eigenaar L. Bom—Pikaar, Ierseke. Zaak omgezet in een N.V. Handels naam gewijzigd in N.V. Oester- en Mossel cultuur v.h. Bom—Pikaar. Dir.: J. Ph. en W. Bom, beiden te Ierseke. Comm.Ph. J. en C. L. Bom, beiden te Ierseke. Maatsch. kap. ƒ32.000, geheel geplaatst en gestort. Firma Gebroeders Duvekot, Goes, Nieuw straat 3. De comm. venn. is ontbonden. De zaak wordt op denzelfden voet en onder den zelfden handelsnaam voortgezet door een ven nootschap onder firma. VennJ. Duvekot Szn. en J. J. Duvekot W.Szn, Goes. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). „De Dubbele Poort", Hulst, Dubbele Poort A 53, café. Overleden eigenaar P. J. Janssen. Nieuwe eigenaarE. M. van de Walle, Hulst. P. Janssen Zoon, Dubbele Poort A 53, Hulst, wagenmakerij. Overleden venn.P. J. Janssen. De zaak wordt voortgezet door den venn.E. M. van de Walle, onder den han delsnaam „De Dubbele Poort", P. Janssen Zoon. N.V. Neuzensche Handel in Bouwmateria len, Kalkblusscherij, Cement-, IJzer- en Bouwmaterialernfabrjcage „De Hoop", Sta tionsweg 10. Procuratie verleend aan A. B. L. Hamerlijnck, B. van Neerbos en J. Simons. Stoombakkerlj „De Vlijt", Axel, Noordstraat B 83. Uitgetreden eigenaarJ. F. Scheele. Nieuwe eigenaar Ch. Scheele, Axel. Zeeuwsch-Vlaamsche Handel-Mij. (N.V.), Aardenburg, Wijk 13, No. 133, aan- en ver koop van roerende en onroerende goederen, effecten, fondsen en andere waarden. Uitge treden directeur Mr. J. J. Heijse en comm. Mr. H. van der Beke Callenfels. Nieuwe dir. J. van der Rijst, Oostburg. Nieuwe comm.J, Potencier, Tourcoing. Opgeheven: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Wed. W. J. BruijnoogeRemijnse, Groede, Kruisdijk O 137, winkel in kruidenierswaren. Vereffenaar Wed. W. J. Bruijnooge—Remijnse te Middelburg Frans Dekker Fz., Coejors- polder O 202, commissiehandel in fokpaarden. Vereffenaar Frans Dekker Fz.Houg Co„ Electrotechn. bureau „Zeeuwsch-Vlaanderen", Schoolweg 5. Vereffenaar H. de Kruif, Gin- neken. Landbouwschuur afgebrand. Gisterenochtend omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de landbouwschuur van J. Vermue in den Olzendepolder-te Ierseke. De brand is ontstaan doordat kinderen met lu cifers hadden gespeeld. Een stier en drie kalveren kwamen in de vlammen om. De opbouw van ZeeuwschVlaanderen. Een dezer dagen zijn in Zeeuwsch—Vlaan- deren door de ambtelijke vlascommissie, be staande uit de heeren Straatman, hoofd inspecteur van den arbeid Stevens, rijks* landbouwconsulent, en Meyer de Vries, rijks* inspecteur voor de werkverschaffing in alge* meenen dienst, welke commissie ook belast is met de b'estudeering van de mogelijkheden voor den opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, langdurige besprekingen gehouden met da directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram maatschappij en het bestuur van de Vereeni ging tot bevordering va,n den aanleg van een kanaal van Hulst naar de Axelsche Sassing. Naar wordt gemeld was aan de vlascom missie opgedragen te onderzoeken en de re geering van voorlichting te dienen over de vraag wat in de naaste toekomst moet ge schieden, nl. uitbreiding van het tramnet dan wel aanleg van het reeds genoemde kanaal. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Door den heer H. A. van Dalsum is weder een brochure uitgegeven over de voorgeno men Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Hij zegt dat de plaatselijke ondervinding zonder eenig voorbehoud leert, dat de water- winplaats te St. Jansteen niet bevat en niet kan bevatten voldoende water om geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van water te voorzien voor een drinkwaterleiding. SOUBURG. Vrijdagavond heeft in „de Zwaan" de Ouderavond plaats gehad van het Souburg's Kinderzangkoor. Na afdoening van huishou delijke zaken werd besloten dit jaar nog een uitvoering te geven en wel op 1 December, waarover later meer gegevens verstrekt zul len worden, zoomede zal met een der Kerst dagen door ouders en kinderen het Kerst feest gevierd worden. Gevonden voorwerpen. Een pakje tabellen voor herleiding bij De Landmeter, Kanaalstraat B 8. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor St. Anna- land ds. J. E. Klomp te Oldebroek voor Rot terdam ds. J. A. van Selms te Nijmegen, vroeger te Grijpskerke. De installatie van dr. G. C. Postma als al gemeen secretaris van het Ned. Jong. Ver bond zal 24 November a.s. te Amsterdam plaats hebben. Ds. Postma is voornemens Zondag 6 Januari a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente te Biggekerke. Herdenking Kerkhervorming. In de Evang. Luth. kerk alhier wordt Woensdag a.s., des avonds 8 uur, de kerkher vorming herdacht. Als spreker treedt op dr. J. E. B. Blase. Het Middelburgsch kerkkoor zal zijn medewerking verleenen. Doopsgez. Gem. Beroepen te Vlissingen ds. O. L. van der Veen te Wieringen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Souburg de heer A, de Bruijn alhier. Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en Z 6 zjjn van de in het Zuiderfrontier gehouden oefeningen te Nieuwediep teruggekeerd.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1