INMAKEF 1000 500 300 150 100 25 HrIte blad S!©BEtïï@®» CS@©8® ouw EUGD No- 255 66e Jaargang 1928 iOPOLE" ante ite ■IIIUIUIIUIME Hailjts, n, Arm* eraz. enz. 21 lipe: firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTERAAD FEUILLETON tDAG en ZONDAG jopulairen en vroo. :k-Humorist JOOP hdstrijdmet JOOP met JOOP naar lieping 1 met JOOP scherij 1 met joop :rend, enz. enz. te te noemen, alge- onze vroolijke en ■eres Y JPETRIJ latinée van 12 tot 2 uur. ids om 8 uur. HET VOORT. gramma om eens ijk te lachen, ivelend, P. J. HAAZE. saicaven en «1- sdinppen len,Timmerlieden, cers, Electriciens, enz. enz. ester en Wethouders gen roepen sollici- ror de betrekking van van het Stedelijk en van het Oud Archief onder kinderen.) 400.— tot f 700.— veejaarlijksche ver van f50.— verder vuur, licht en water- ollicitaties (ongeze- gegevens omtrent werkkring aan den ter vóór 3 Nov. a.s. ijk bezoek eerst na ^•BRIEFJES A ATSLOTERIJ. Va V. Vz - f 17.50 f35 f70 [EBERS, Walstr. 10. B||L Entree B tot 12 uur tot 6 uur ir de Dames. Entree iet recht reigeren. iding mooie 3 jes, enz. enz. lage VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzon derlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. Be abonné's in 't bezit eener polis, zij" GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zitting van Vrijdag 26 October, (Vervolg en slotj Na heropening der zitting werd door Burg. gn Weth. bet volgende voorstel overgelegd betreffende de wijziging der concessie met öe Sociétó Anonyme De directie van de Société Anonyme des yramways Vapeur de FlessingueMiddel- bourg et Extensions heeft zich tot ons col lege gewend met het verzoek, ons gevoelen te vernemen omtrent de vraag, of wij gene gen zouden zijn aan uwen raad op zeer korten termijn een verlenging van haar con cessie te willen voorstellen, «indien daarte genover door haar tastbare voordeelen ten van de tarieven werden aange boden. Ons college heeft dit voorstel, hetwelk toowel voor de gemeente als voor haar in gezetenen door ons van groot belang werd geacht, aanvaard, echter onder beding, dat de bedoelde voordeelen ook inderdaad van beteekenis konden worden beschouwd. Hierop volgden verschillende onderhande lingen tusschen de directie der Société Ano- nyce en ons college, welke tot resultaat heb ben gehad, dat partijen tot overeenstemming BÜn gekomen. Wij mogen aannemen, dat de wijzigingen In de concessie, welke tevens worden aange boden, kunnen worden beschouwd als de uiterste grens, waarop ten slotte de directie der Société Anonyme bij de onderhandelin gen over de te verkrijgen voordeelen voor de gemeente is blijven staan. Ofschoon verschillende artikelen der con cessie door ons ter wijziging worden voorge- tteld, kan deze herziening niet als een alge- heele worden beschouwd, hetgeen ook niet de vooropgezette bedoeling is geweest. Volgens art. 2 der concessie zou deze ein digen op 30 Juni 1935. Dit tijdstip zal nu porden verlengd tot 30 Juni 1948. Indien U zich hiermede kunt vereenigen zullen de volgende voordeelen worden ver kregen. De prijzen voor electrisch licht worden verlaagd op a. 1 Januari 1929 van 28 cent op 25 cent per K.W..U De prijs in de concessie opgeno men is 25 cent, doch daarbij komen nog 3 cent ingevolge de toepassing van de arbitrale duurte-clausule in verband met den kolen- prüs; b. 1 Januari 1930 van 25 op 24 cent per K.W.U. c. 1 Januari 1931 van 24 op 23 cent per K.W.U., zoodat de verlaging van den licht- prljs op dat tijdstip 5 cent per K.W.U. be draagt. De prijzen voor kracht en ver warming zullen worden verlaagd op mrr DE WATEREN VAN DE LETHE Naar het Engelsch van DOROTHEA GERARD. (Nadruk verboden) 32) Toen bracht Nella hem geheel in de war ffiet zjjn berekening, door nóch flauw te vallen, nóch in tranen uit te barsten, maar door integendeel zich fier op te heffen en veel nadruk en duidelijk te zeggen „Nu maar ik geef er niet om!" dan „Hè?" ..Feiten zijn het, niet waar barstte zij Dit, terwijl haar oogen fonkelden en het loed haar naar het gelaat steeg. „En on betwistbaar 1 Des te erger. Ik geef er juist veel omEn zij knipte verachtelijk jneet de vingers, waardoor haar vader zich °e langer hoe meer verbaasde over haar optreden. „Wat geef ik nu om zoo'n onge- hkkige overjas Of mr. Vogler heeft ze in st geheel niet weggenomen, öf hij had er redenen voor. In ieder geval verandert niets aan hèm kan het hem niet tot een rsoon maken, verschillend van die hij nu kt is heb eenige feit, waarom ik geef ot de snoeischaar slap afhangend in zijn jw, stond mr. Gairdner daar sprakeloos, ber T zoowaar fliet, hetgeen hij had willen ofcen. Had zij boudweg de feiten ont- k* dan had hij daartegen kunnen te velde MMm* maar ^e&en dezen vorm van vrou- iogica bezat hij geen wapenen. Wij- a. 1 Januari 1929 van 18 cent op 16 f2 cent per K.W.U. voor klein krachtverbruik. De prijs in de concessie opgenomen bedraagt 15 cent per K.W.U. b. 1 Januari 1930 van 16y2 op 15f2 cent per K.W.U. Voorts is nog overeengekomen, dat de ge bruikers volgens het vastrechttarief naast het vaste recht zullen betalen a. vanaf 1 Januari 1929, in plaats van 8 cent, 7 cent per K.W.U. en b. vanaf 1 Januari 1930, van 7 cent op 6 cent per K.W.U. Deze verlaging, welke In de briefwisseling is vastgelegd, behoeft in de concessie niet te worden opgenomen. De vergoeding welke voor het verleenen van de concessie aan de gemeente wordt verstrekt en welke hier geschiedt in den vorm van gratis-lampen voor de straatver lichting, kon in verband met de belangrijke levering van electriciteit aan de grootver bruikers niet gehandhaafd blijven. Werd volgens de bestaande regeling voor elke 20.000 K.W.U. verkochte electriciteit stroom voor de tram niet inbegrepen boven 100.000 K.W.U. per jaar aan de ge meente 1 booglamp geleverd, boven de 10 bij de concessie bedongen lampen, thans zal voor de aan grootverbruikers, zoowel binnen als buiten het grondgebied der gemeente Vlissingen, voor de eerste 20.000 buiten de speruren betrokken K.W..U per kalenderjaar, aan hen gezamenlijk geleverd, 1 gratis lamp worden vestrekt, bovendien een lamp voor iedere 50.000 K.W.U. daarboven tot 200.000 meer, evenzoo 1 lamp voor iedere 100.000 K.W.U. daarboven tot 1.000.000 K.W.U. meer voor iedere 250.000 K.W.U. daarboven afgele verd 1 lamp. Deze regeling blijkt aan de hand van de verkregen gegevens betreffende de gelever de K.W.U. aan grootverbruikers voor de ge meente minder voordeelig te zijn dan de be staande regeling, doch bij wijziging van de concessie is vastgelegd, dat geleverde elec triciteit zoowel binnen als buiten het grond gebied van Vlissingen voor de berekening van het aantal gratis lampen in aanmerking komt. Bovendien zijn wij overeengekomen, dat in de concessie zou worden opgenomen, dat het aantal gratislampen bij de toepassing van de nieuwe schaal nimmer daalt beneden het aantal op welk de gemeente op 1 Janu ari 1928 recht had. Als grootverbruikers worden verstaan zij, die voor buiten de speruren geleverde elec triciteit minder dan 6/z cent per K.W.U. betalen. Bij het nagaan van de wijzigingen, welke in de concessie zijn aangebracht, zal U blij ken, dat de verandering en aanvulling van art. 1 verband houden met de oplossing van de kwestie betreffende de levering van elec triciteit buiten de gemeente en de toepas sing van de te vorigen jare aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" verleende con cessie voor het leggen van kabels, rails enz. Voorts is geschrapt in art. 5 de maximum prijs ad 0.20 per M2. voor bestratingen. In art. 13 is, ten aaanzien van de verlich ting van gemeentegebouwen, eveneens re kening gehouden met de verlaging van de electriciteitsprij zen. De toepassing van art. 16, waarin een op somming van de verschillende straten is vervat waarin kabels moesten worden aan gelegd en dat bij uitbreiding buiten het ka belnet de concessionaris van de verbruikers een jaarlijksche betaling kon worden ge vraagd, gaf in de praktijk tot onbillijkheid aanleiding. Vandaar, dat thans is overeen gekomen de opsomming van de straten te doen vervallen en daarvoor te bepalen, dat in alle straten electrische geleidingen zullen worden aangelegd indien het publiek den wensch tot aansluiting te kennen geeft. Teneinde den concessionaris voor een on billijke toepassing te vrijwaren, is daaraan tevens de bepaling toegevoegd, dat voor uit breiding buiten het gebied van meer dan 70 M. vanaf de aaneengesloten bebouwing der gemeente hij het recht zal hebben een jaarlijksche betaling te vragen, gelijkstaan de met 5 van den kostenden prijs. Tenslotte moesten de artikelen 22 en 23 betreffende de naasting van het bedrijf door de gemeente en het eindigen van de concessie, gewijzigd worden in verband met de in den loop der jaren tot stand ge brachte werken. Ook de bepaling, dat de concessionaris niet het recht heeft om de concessie zijnerzijds te doen eindigen en verplicht is om deze op aanvraag van de gemeente steeds met 5 jaar te verlengen kon niet meer gehandhaafd blijven. Een ontwerp-besluit tot vaststelling der gewijzigde concessie werd tevens door Burg. en Weth. aangeboden. De heer Van Hal wilde bij deze belang rijke zaak het beleid van Burg. en Weth. bespreken. Er is destijds critiek uitgeoefend dat Burg. en Weth. den raad onkundig hebben gelaten over den toestand. Onze be sprekingen zouden niets meer te beteeke- nen hebben wanneer alles reeds afgehan deld zou zijn. Er is jaren uitgezien naar den datum dat deze concessie aan de orde zou worden gesteld. De vaak onbuigzame houding van de concessionarissen is bekend. Deze was niet bereid met den tijd mede te gaan en ver schillende onderhandelingen werden op stroeve wijze gevoerd. Wij hebben niets van de onderhandelingen afgeweten, die Burg. en Weth. hebben ge voerd, omdat de SD.A..P geen zitting heeft in het college van Burg. en Weth. Eerst een week geleden kregen wij kennis van deze belangrijke veranderingen. Het zou toch wel wenschelijk geweest zijn dat Burg. en Weth. het gevoelen van den raad eens hadden gevraagd. De eerste brief toch was gedateerd 3 September, zoodat er toch eenige voeling had kunnen plaats hebben. Hij noemt als een belangrijke eisch de overneming van het laag-spanningsnet. Het is van groot belang dat de gemeente dit net zelf exploiteert. Dit belangrijke punt is door Burg. en Weth. niet ter sprake gebracht met de Société Anonyme. Voor de S.DA..P. is de eigen exploitatie van het laagspannings net van zeer groote beteekenis. Wij be schikken hier over geen enkele concessie en nu de eerste gelegenheid bestaat om dit wel te doen, praten Burg. en Weth. daar niet eens over. Een tweede punt is de rechtspositie van het personeel, welke eveneens ter sprake had moeten worden gebracht. Deze rechts positie is eveneens een zeer belangrijk punt. Het is voldoende bekend hoe de S.D.A.P. hierover denkt. Als de SD.A.P. van de onderhandelingen geweten had, zouden deze punten bij de Société Anonyme ter sprake gebracht heb ben kunnen worden. Over de verdere onderhandelingen spre kend, zegt hij dat deze uitsluitend zijn ge voerd met de Société Anonyme. Er is echter nog een derde persoon. Het was wenschelijk geweest dat Burg. en Weth. het gevoelen van Ged. Staten eens hadden gepolst. De Société Anonyme sluit een overeen komst niet uit liefde voor de gemeente doch uit puur eigen belang. Wat staat daar nu tegenover voor de gemeente. Misschien en kele voordeelen voor de gemeente Vlissin gen, doch wij hebben rekening te houden met andere groote belangen die bij deze zaak op het spel staan. Wij zouden door de kleine voordeelen gepaaid onze rechtspositie prijsgeven. Wanneer wij overleg hadden ge pleegd met Ged. Staten hadden allicht andere plannen gemaakt kunnen worden. Als wij aan de provincie hadden voorge legd hoe de zaak er voor staat, zou een voorloopige overeenkomst met de provincie gemaakt hebben kunnen worden. Het gevolg van de nieuwe concessie zal zijn, dat het financieele nadeel voor de Société Anonyme onvoorwaardelijk zal over gaan aan de provincie. Het nadeel van deze concessie betaalt dus uitsluitend de provin cie. Het is voor de Société gemakkelijk voordeelen aan te bieden, want deze verhaalt zij toch op de provincie. Er wordt aan de provincie een belangrijke schatting opge legd. Er komt nog bij dat geen nieuwe centrale wordt overgenomen, doch een gevestigde zaak. De voordeelen die wij in Vlissingen genieten gaan wij nu afwentelen op het platteland. Het bedrag is voor het platte land te hoog. De verschillende bezwaren tegen deze nieuwe concessie nopen hem zich daartegen te verzetten en dus de bestaande concessie te laten loopen en voor een nieuwe conces sie als eerste eisch te stellen de gemeente- explotiatie van het laagspanningsnet. De heer Van Oorschot kan zich bij veel wat de heer Van Hal heeft gezegd, aanslui ten. Hij keurt het ook af dat de raad geen len mrs. Gairdner zou vermoedelijk wel ge weten hebben, hoe zij het geval had moeten behandelen. Een droeve, maar onvruchtbare gedachte werd aan haar nagedachtenis ge wijd door den verlegen vader van vijf aan komende dochters. Nog vier volgden er op Nella Op dit oogenblik was die gedachte met recht benauwend. „Ongetwijfeld zijn er wel verzachtende omstandigheden voor hem", begon hij flauw tjes. „Maar, als ik zijn jeugd en zijn finan cieele moeilijkheden er niet bij in aanmer king had genomen, dan zou ik hem geen dag langer op de Bank gehouden hebben." Nella's stomp neusje werd verachtelijk op getrokken. „Het is dan wel heel lief van u, om der gelijke dingen als verzachtende omstandig heden in aanmerking te nemen van een man, dien u anders vertrouwen kunt als u zeiven, ondanks alle overjassen ter wereld Wat beteekent zoo'n overjas nu nog En waar schijnlijk was het niet eens voor zichzelf, dat hij ze verlangde, maar voor dien broer, over wien hij zich altijd zoo bezorgd maakt. Het is verschrikkelijk, als je bedenkt, wat hij al niet moet hebben doorgemaakt, om daartoe te komen Bij dit blijk van vrouwelijke intuïtie voelde mr. Gairdner zich zeezeer overtroefd, dat hij ijlings terugkeerde naar de rozenstruiken, uit vrees, dat Nella anders op zijn gelaat mocht lezen, hoe juist zij den spijker op den kop geslagen had en met welk een heimelijke sympathie zijn innigste wezen haar woorden volgde. Het zou hem niet gelukt zijn, om een diefstal te verkeeren in een heldendaad maar wel kon hij die onderneming op zich zelf toejuichen, ofschoon hij er niet openlijk voor uitkwam. -u-jdS „De maatschappij heeft haar wetten", merkte hij op, nog eens zijn toevlucht ne mend tot kunstmatige hardheid, „en zij, die zich daartegen vergrijpen, moeten er voor boeten". En hij knipte weer een roos af. Maandagmorgen al heel gauw na de ope ning van de bank ging de bel voor Viktor op het kantoor. Hij had geen bijzonder voorgevoelen, toen hij aan den oproep voldeed, maar dit kwam op het eerste gezicht van mr. Gairdner. Dit maal had de patroon zijn stoel niet in de richting naar de deur geschoven, maar hij zat wat dieper dan gewoonlijk over zijn schrijftafel en juist die gebogen rug en de langzaamheid, waarmee hij den groet be antwoordde, vervulde Viktor met een onbe stemde vrees. Nu al tweemaal gedurende de laatste veertien dagen was die stoel aan de schrijftafel hem verschenen in het licht van een rechtszetel en onwillekeurig viel hem de gedachte in, dat de rechter, die daar zat, zich gereed maakte om zijn doodvonnis uit te spreken. „U heeft mij geroepen?" vroeg hij einde lijk, toen mr. Gairdner zich zijn tegenwoor digheid nog niet bewust scheen te wezen. Alsof het hem moeite kostte, hief de ban kier het hoofd op, zoodat Viktor kon zien, hoe verwilderd zijn blik was. Tweemaal schraapte hij zich de keel, eer hij begon „Ja, ik heb je laten roepen, om je een vraag te doen. Je herinnert je immers, wat ik gezegd heb van de noodzakelijkheid, om te voorkomen, dat een zeker voorval aan het licht zou treden en dat dit als voorwaar de werd gesteld voor j# blijven aan de Bank „Dat herinner ik mij", zei Viktor, terwijl een rilling hem over den rug liep. „Nu, tot mijn groote spijt, zoowel als tot mijn verrassing, kom ik tot de ont dekking dat de zaak is uitgelektniet door mijn schuld, want ik kan eerlijk getuigen, dat ik mij aan de gelofte heb gehouden. Dat geloof je toch, is het niet „Ja, ik geloof het". „Dan zal je ook gelooven, dat het besluit, waartoe ik tot mijn spijt heb moeten over gaan, haast zoo pijnlijk is voor mij als het voor jou moet zijn". „U bedoelt, dat ik gaan moet vroeg Viktor, met iets als de kalmte der wanhoop, die over hem kwam. „Ik vrees dat er geen keus is. Gedurende enkele dagen heb ik dit zien aankomen. Iets in de manier, waarop je naam werd uitge sproken door je collega's, kwam mij verdacht voor, ofschoon ik het mijzelf niet erkennen wilde. Maar Zaterdag hoorde ik iets, dat geen twijfel overlaat. De noodlottige episode is hier bekend, niet alleen in Engeland, maar zelfs in dit huis, en je weet, wat mijn begin selen zijn, wat betreft den goeden naam van de Bank". Mr. Gairdner keek Viktor haast smeekend aan, toen hij ophield. „Goed, ik zal gaan", zei Viktor op dien zelfden doodkalmen toon. Het maakte niet eens meer den indruk van een verpletterende mededeeling. Hèm leek het ook, of hij het al had zien aankomen. „Ik zal gaandadelijk". „Je begrijpt natuurlijk, dat dit op geener lei wijze mijn persoonlijke opinie omtrent je verandert zei mr. Gairdner overtuigend, op een voor een rechter haast beschaamde STOOMWASSCHERIJ „DE VOLHARDING". Stoomververij Chem. Wasscherij Singel 1 Telefoon 50 VLISSINGEN gelegenheid heeft gehad zich over deza nieuwe voorwaarden uit te spreken. Evenmin als met „de Schelde" hebben Burg. en Weth, den raad in deze zaak ge* kend en het is toch een zeer belangrijke zaak. Het ergste is dat Burg. en Weth. zeggen dat geen enkele wijziging meer gebracht kan worden in de voorwaarden. Hij vraagt zich af waarvoor wij dan hier zitten. Dan heeft ons zitten hier geen enkele beteekenis. Over dergelijke zaken moeten wij ons oor deel kunnen uitspreken. Dit alleen zou reeds een reden zijn zich tegen de voorstel len te verzetten. Hij wees er op dat de verlaagde prijzen voor Vlissingen zullen gelegd worden op da landelijke bevolking. Wij halen voor ons eigen klein kringetje een vet kluifje binnen* waarvan de kosten op anderen verhaald worden. Doet de Société Anonyme de nieu-* we transacties om onze gemeente een voor deel te bezorgen Allerminst, want zij heeft ons altijd gestroopt. Als de provincie de Société niet overneemt dan zijn wij tot 1948 verkocht aan de Société Anonyme. Hij ziet de voordeelen nog niet in, tenzij een kleine verlaging van den prijs voor onze gemeeente. Hij zal ook stemmen tegen deze nieuwé concessie-voorwaarden. Hij hoopt ook dat de rechterzijde niet zal medewerken tot het aanvaarden van deze concessie. De heer Andriessen had liever ook meer; tijd gehad dit belangrijke voorstel te onder zoeken. Als wij het voorstel niet aanvaar den, zal de provincie de centrale toch koopen. Hij heeft zich afgevraagd of het voordeel is dit voorstel aan te nemen. Wij kunnen voordeel voor de gemeente krijgen. Hij keurt het af dat wij voor een' feit worden gesteld. Dat noemt hij treurig, doch overigens kan hij nog niet zeggen hoe hij zal stemmen. De heer Wesseling meent dat er geen re den is een verwijt te maken aan Burg. en Weth. Hij noemt het een verkeerd gezichtspunt dat wij een immoreel beslujt zouden nemen. Wij krijgen een billijker tarief. Wij betalen hier wat de electriciteit kost en het platteland betaalt eveneens den kostprijs en deze zal allicht wat hoogeer zijn. Het oogenblik om concessies te krijgen voor electriciteitsprij zen en alles wat met electriciteit in verband staat, is nu aange broken. Hij kan zich niet voorstellen dat er in de eerste jaren gelegenheid voor de ge meente zal zijn een behoorlijkeer contract te sluiten dan het contract dat thans wordt aangeboden. Het contract is zeeer voordeelig voor de gemeente en al zou hij enkele be wijze, terwijl hij het zeker niet aangenaam vond, om Viktor's blik te ontmoeten. „Het spijt mij meer dan ik zeggen kan, om je te verliezen maar „Zoudt u mij de hand nog willen geven, mr. Gairdner viel Viktor hem in de rede, daar hij voelde, dat dit was ai wat hij vra gen kon. Ten antwoord stak de patroon zijn parf culier secretaris beide handen toe. „Van harte En, Viktor, wat de geldelijke schikking betreftje salaris van drie maanden zal je vandaag uitbetaald wor den. Dat zijn de voorwaarden van onze statutenèn, als ik het op zes maanden mocht brengen, als een particuliere zaak, dan zou mij dit veel verlichtenwant het kan wel eenigen tijd duren, eer je een andere betrekking vindt, in aanmerking genomen de moeilijkheid, om naar referentiën te ver wijzen". Bij die laatste woorden stotterde en bloos de hij, op die eigenaardige beschaamde wijze. Voktor's massieve gestalte scheen als ver stijfd en zoo ook de toon, waarop hij sprak t „Neen, dank u, mr. Gairdner I Ik zal aan nemen, wat mij toekomt, maar geen cent meer. Laat ik mij mogen terugtrekken". Met vormelijke buiging keerde hij zich om. Ofschoon mr. Gairdner maar een werktuig was van het lot, ontkwam hij toch ook niet aan den wrok, die zulke werktuigen in den regel oogsten. Op zijn eigen kantoor keek Viktor eens langzaam om zich heen. Dus dit hoofdstuk was geëindigd Wat nü {Wordt vervolgd). o

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1