s CHOOLBOEKEN N.V. v.h. DE VEY MESTDAGH pssgsne Pastoor Heumann's Sacht;031 gee betroken gemeenten gesteund worden. Naar dezen maatstaf gerekend, stellen Burg. en Weth. voor 200 te betalen. De heer Cysouw vindt dat Burg. en Weth. een te groote greep in de gemeente kas doen. Hij wijst er op dat de gemeente Kruiningên slechts 100 betaald. Spreker gelooft dat de betrokken ouders wel meer kunnen bijdragen, daar de vader een goed inkomen heeft. Hij stelt voor 100 subsidie te geven. De heer Janssen betreurt het dat dit voorstel nop- in een raadsvergadering moet besproken worden. Evenzoo betreurt hij het dat de wet steun voor zulk onderwijs nog niet verplichtend stelt. De vergelijking met een kind dat op Souburg onderwijs ontvangt, gaat niet op. Het geval moet gelijk gesteld worden met zooveel andere inrichtingen van onderwijs waarvoor de wet verplicht subsidie te verleen en. Spreker acht het voorgestelde bedrag veel te weinig. Het bedrag dat de ouders zullen moeten betalen is zeker veel hooger. Het is onze plicht om van dergelijke slachtoffers der maatschappij te maken wat er van te maken is. Het geld is niet ten onnutte besteed, want de" resultaten van zulk onderwijs zijn niet te onderschatten. Spreker is er van overtuigd dat wan neer de wet er ons toe verplichtte, wij veel meer zouden betalen. Hij stelt voor 250 subsidie te geven. De heer Melis zegt dat hij 200 niet te hoog vindt, daar wij moeten trachten dit kind te helpen. De heer De Priester meent, dat Burg. en Weth. op den goeden weg zijn met hun voorstel, gezien de nevenvoorstellen uit den raad. Spreker betreurt het ook, dat de wet niet tot steun verplicht. Ware het verplicht dan was deze discussie niet noodig. Wanneer de gemeente geen subsidie geeft, dan zijn de ouders niet in staat hun kind onderwijs te doen .genieten en het in staat te stellen bruikbaar voor de maat schappij te worden, met het gevolg dat de betrokkene later toch ten laste van de ge meente komt. Wij hebben als gemeente in dit opzicht een moreele taak te vervullen. Spreker verzet er zich ernstig tegen om het voor gestelde bedrag te verlagen. De heer Jobse zal het voorstelSuur- mond steunen. Wij moeten rekening hou den met ons hoog belasting-budget. De heer Suurmond komt er tegen op dat gezegd wordt dat het aan de gemeente zou liggen, wanneer dit kind dit onderwijs zal moeten missen. Het is in de eerste plaats de plicht van de ouders zelf om zich hier voor opofferingen te getroosten en niet de publieke kas. De gemeente kan wel helpen doch deze steun moet niet het grootste deel omvatten. Hij acht een subsidie van 75 voldoende. De heer Cysouw wil adressant gaarne tegemoet komen, doch wil niet hooger gaan dan een bedrag van 100. De heer Janssen zegt dat het loon van den betrokkene werkelijk niet zoo hoog is. Hij houdt vol dat nu wij moeten betalen voor allerlei takken van onderwijs, wij ook dit kind moeten helpen. Er is nog best een nuttig mensch voor de maatschappij van te maken. De ouders zullen wellicht 5 a 6 per week moeten bijbetalen en dit noemt hij heel veel. Wij hebben als gemeente in dezen een taak te vervullen. Gehoord de besprekingen trekt spreker zijn voorstel in en zal stemmen voor het voorstel van Burg. en Weth De heer De Priester zegt dat de taak van de ouders door de omstandigheden wordt beperkt. Bovendien mag voor één kind het geheele gezin toch niet in armoe de gedompeld worden en de andere kinde ren mogen er niet onder lijden. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna in stemming gebracht en verwor pen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de hee- en Janssen, Hildernisse, Leenhouts, Melis en De Priester. Het voorstelCysouw om 100 te ge- ven wordt verworpen met 6 tegen 5 stem men, Vóór de heeren De Pagter, Cysouw, De Visser, Hildernisse en Melis. Het voorstelSuurmond om 75 te ge ven, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de socialisten. Burg. en Weth. stellen voor een geld- leening aan te gaan van 3110.86 ten be hoeve van de kosten van het faillissement der Algemeene Woningbouwvereeniging. De heer De Visser wil deze leening ook in de exploitatie-rekening opgenomen zien. De voorzitter zegt, dat dit niet zal wor den toegestaan door den minister. De heer Janssen zegt dat het precies eender is hoe het geregeld is Het tekort op de exploitatie der woningen moet toch door gemeente en rijk gedekt worden. D heer De Visser vraagt hoeveel de ad- vocatenkosten bedragen. De voorzitter zegt, dat deze kosten nog niet bekend zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling de circu!aire"van Ged. Staten betreffende hef instellen van districts-schoolartsen. De voorzitter zegt dat dit voor onze ge meente ongeveer 1000 zou kosten, gere kend tegen 0.25 per inwoner. De heer De Priester is van meening dat de circulaire van Ged. Staten niet duide lijk is. Hij wijst op de medewerking van het „Groene Kruis", dat de helft der kos ten door de provincie wil doen betalen. Dan zouden de kosten voor de gemeenten maar 12y2 cent bedragen. Spreker vindt de vraag van Ged. Staten aan de bijzondere scholen verkeerd. Dit blijkt duidelijk uit het schrijven van het bestuur voor Christelijk Volksonderwijs. Hier is niet het principe doch de financi- eele kwestie in het gedrang. Hij wijst er echter op dat het bedrag door de bijzon dere scholen uitgegeven, van de gemeente kan teruggevorderd worden. Het schrijven van Ged. Staten vindt hij zeer onduidelijk en dit heeft vooral bij de schoolbesturen verwarrend gewerkt. Het instituut schoolartsen zal in de toe komst toch aanvaard moeten worden en er zal niet aan te ontkomen zijn. Vele bij zondere scholen hebben zich reeds in be ginsel vóór het instituut uitgesproken. Verder wijst spreker op het nut van de schoolartsen en in het bijzonder op den arbeid van dr. A. P Smitt te Vlissingen, di'e nu reeds tal van jaren met zooveel vrucht arbeidt. Tal van ziekten worden bij de kinderen ontdekt, juist door het werk van den schoolarts. Her instituut schoolartsen zal in de toe komst voor de jeugd van grooten zegen zijn en dus ook voor de maatschappij. De heer Jobse zegt dat tal van gemeen ten tegen het instituut zijn met het oog op de financieele gevolgen. Spreker heeft ook financieele bezwaren, en hoewel geen godsdienstige toch ook eenige princi-pieele bezwaren. De ouders hebben toch hun huisarts en die kan zich een beter oordeel over de kinderen vormen dan een school arts. De taak der ouders mag niet geheel weggecijferd worden en de voorstanders stappen daar wel wat te gemakkelijk over heen. Ook de kosten zijn voor hem te hoojg. In het geringste geval zal het de gemeente 10 per week kosten. Een sala ris van 7000 voor den schoolarts en 3000 reis- en verblijfkosten acht spreker veel te hoog. Er zijn ook nog wel dokters die tegen standers zijn van het instituut. De heer Cysouw is in principe tegen het instituut. Het wordt heel mooi voor gesteld, doch de zorgelooze ouders han delen niet naar het advies van den school arts en de goede ouders hebben het niet noodig. Deze gaan vanzelf naar hun arts. Spreker vindt verder de beweging veel te hoog opgevoerd. De heer Suurmond heeft principieel in het minst geen bezwaar tegen een school arts, doch dit wil niet zeggen dat hij met de voorgestelde regeling accoord kan gaan. Er is nog een andere regeling mo gelijk, bijv. door samenwerking van de bijzondere scholen met een plaatselijk arts. Dan zou het misschien veel goedkooper kunnen zij-n. De heer Janssen gelooft dat wanneer de circulaire van Ged. Staten duidelijker vvas geweest, de houding in vele gemeenten wel anders zou zijn geweest. Spreker zegt dat de huisartsen het veel te druk hebben om goede aandacht aan de kinderen te kunnen besteden. Dit is de taak van den schoolarts, die aan de kin deren bijzondere zorg kan wijden. Spreker gelooft dat wij ons in principe kunen uitspreken vóór het instituut en aan Burg. en Weth. verzoeken dat Ged. Staten een nadere uiteenzetting zullen geven. Den heer Leenhouts bevreemdt het dat er ook hier nog tegenstanders van den schoolarts worden gevonden. Spreker toont met voorbeelden het nut en dé noodzakelijkheid van schoolartsen aan. De heer Melis is in principe voor een schoolarts. Hij gelooft dat Ged. Staten, gehoord de gemeenten, wel met een nader voorstel zullen komen. Hij is echter van meening, dat het niet bij \2l/2 cent blijven zal, doch dat de kosten in de toekomst veel hooger zullen worden. Daarom moe ten wij zeer voorzichtig zijn. De heer De Priester gelooft niet dat de kosten hooger zullen worden. Hij heeft uit de discussie nog geen en kelen principieelen tegenstanders" kunnen beluisteren. Spreker gaat uitvoerig de werking van het instituut na en bespreekt de taaie der ouders en die der overheid. De wet ver plicht de ouders hun kinderen naar de school te zenden en daarom heeft de over heid ook de taak zoo goed mogelijk voor de kinderen te zorgen. Spreker stelt ten slotte voor dat de raad zich in principe zal uitspreken vóór het instituut schoolartsen, doch zich later over de werking zal beraden. De heer Suurmond zegt dat hij in eiken vorm tegen overheidsbemoeiing is inzake de schoolartsen dit moet van het parti culier initiatief uitgaan. Daarom kan hij zich ook niet met deze regeling vereeni gen. Wanneer wij dit voorstel aannemen, zitten wij er aan vast. De schoolartsen moeten uitgaan van particuliere vereeni- gingen. De heer Jobse komt op tegen de wijze waarop door de heeren Janssen en De Priester over Ged. Staten wordt gespro ken. Dit lijkt op een verdachtmaking. Spreker kan met het idee van den heer Suurmond medegaan. Hij gelooft ook dat de overheid duurder zal werken. Men kan best een schoolarts aanstellen zonder dat dit van de overheid uitgaat. De heer De Priester zegt dat het, ge hoord de discussies, beter is aan Ged. Sta ten alleen te berichten hoe de zienswijze van den raad is over het instituut school artsen. Alzoo wordt besloten. Burg. en Weth. stellen voor over te gaan tot rioieering van den Padweg. De heer De Visser vraagt of bij de 2700 ook het graafwerk is begrepen. De voorzitter antwoordt hierop beves tigend. De heer Jobse vraagt of er al een op lossing is gevonden met den vroegeren aannemer. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak in orde is. De heer Jobse zegt dat hij zich niet met het voorstel kan vereenigen. De kosten gaan boven de begrooting en hij vraagt of voor de meerdere gelden de middelen zijn gevonden. De voorzitter zegt dat een bedrag van 800 pas het volgend jaar zai worden be taald. De begrooting wordt dus niet over schreden. De heer De Pagter vraagt waarom de zinkputten in den Padweg zooveel duur der zijn dan in de Buteuxstraat. De heer Melis zegt dat de putten in den Padweg jnet nieuwen steen gemetseld worden. Verder vraagt de heer De Vjsser of het werk zal worden aanbesteed ovf in eigen beheer wordt uitgevoerd. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. van meening zijn dat het werk het goed koopst in eigen beheer wordt uitgevoerd. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Jobse. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt in de plaats van eten heer A. Stahlie benoemd de heer P. J. Arendse Azn., met algemeene stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer Hilder nisse om meer toezicht bij de zwemgele- gefiheid. Dit zal geschieden. Hierna wordt de vergadering gesloten. VAN AMSTEL EN IJ. Belangrijke Olympiadedagen. Waar men de athleten ontmoet. Mislukkingen met de werkloozen-uit- zendingen. Een gevaarlijke proef neming der posterijen. Steeds hoo ger e lasten. Zonder twijfel mogen de jongst verloo- pen dagen de belangrijkste der Olympiade genoemd worden. Niet alleen wegens de herhaalde Koninklijke bezoeken aan de stad en de feestelijkheden ten paleize, maar ook weigens ide komst van vele vorstelijke personen, vreemde oorlogsbodems en jachten en de spelen in :het algemeen. ;Het valt daarbij sterk op dat men van oificieele Belgische zijde tot dusver zoo weinig belangstelling toonde. Zelden ook zaïgen we in onze stad zoo verschillende marine-uniformen en vreemde kleeder- clrachten. De meeste aandacht trekken wel de Alpenjagers met hun sierlijk gevederde mutsen en de Hongaarsche sportmeisjes in heur vroollijke, veelkleurige costumes. Wie zich overigens een volledig beeld wilde vormen van wat deze Olympiade hierheen voerde, wandelde bij voorkeur niet naar het drukke centrum, maar begaf zich tijdens een of ander onbelangrijken wedstrijd naar de wandelwegen langs de fraaie gazons van het Stadion (afgesloten binnen terras gedeelte) waar meer no;g dan in de stad te observeeren viel. De vreemde officieren en matrozen had den blijkbaar vrijen toegang tot deze lint- gestrekte terrassen, althans men trof ze daar in groote groepen aan en de vele bui- tenlandsche deelnemers van allerlei natio- naliteit, die of rust genoten of niet aan de wedstrijden van den dag deelnamen, hiel den zich meestal tusschen de gazons van het Stadion op. Het uitzicht van de buitenzijde der Ko ninklijke tribune op de omliggende v. lan den is daar ook buitengewoon fraai. Men heeft er tevens gelegenheid op ongezochte wijze met de buitenlandsche athleten ken nis te maken en hun indrukken te verne men, iets wat in de stad nu eenmaal niet zoo gemakkelijk gaat. Buiten het Stadion zagen we een buitengewoon groote sa lon-autobus /gestationeerd, waarvan het interieur vermoedelijk bij wijze van recla me gratis voor het publiek te bezichtigen was. De auto, die vorstelijke personen tot verblijf zou kunnen dienen, bevatte 'o.ni. een keurige zit- en slaapkamer, kabinet en keuken. Blijkens het opschrift in drie talen zal de gelukkige eigenaar, de heer. Sam son, met deze bus een wereldreis maken. Eerst echter worden eeniige provincies, o.a. ook Zeeland door hem bezocht. Deze heer Samson is hier ter stede en ook elders in het land een goede bekende uit de rumoe rige dagen der socialistische beweging, de nooit ontbrekende debater en destijds althans volbloed revolutionnair. In de nabijheid van het oude Stadion kan men bovendien iederen middag een luxe autobus vinden, bestemd voor de Oostenrijksche deelnemers. Zij is uit Wee- nen door de Oostenrijksche regeering be schikbaar gesteld en draagt het opschrift Oostenrijksche Olympiade-deelname. Deze sportdelegatie behoeft dus niet over on voldoende egards har-er regeering te kla gen. !En ten slotte -heeft de Dam weder het bekende gezellige karakter als gewoon lijk tijdens Koninklijke bezoeken. De pa leiswacht wordt ditmaal met groote zelf bewustheid waargenomen door de militaire politie en (het betreden van de befaamde kleine steentjes voor het paleis is thans strenig verboden. Dat dit nogal eens aanleiding geeft tot incidenten, laat zich wel denken. Het pu bliek is nu eenmaal gewoon het geheele jaar door over de kleine paleissteentjes te gaan, dikwijls in de vlucht voor razend geworden- automobilisten of om een korte- ren weg naar de zijstraten te nemen. Die gelegenheid wordt hun nu plotseling ont nomen. Velen loopen ook, in zakenigedachten verdiept, achteloos langs het paleis, wat hen dan een gedachte réprimande van de wacht bezorgt. Maar er zijn ook geraffineerd-brutale menschen, die opzettelijk het bekende ge bod overtreden. Zoo zagen we gisterenavond een Jor- daansche juffrouw regelrecht op bet bal dakijn afgaan, eenige treden het bordes op, om door de glazen deur naar binnen te gluren. Zooiets gaat zelfs het bevattingsvermo gen dér militaire politie te boven. De juf frouw, die beweerde „dat de Koningin dat heusch zoo kwalijk niet zou nemen" en overigens nog een vrij brutaal betoog hield, zou zeker in de wacht terecht /geko men zijn, ware het haar niet gelukt onder een vloed van scheldwoorden Jordaan- sch-e taktiek tusschen het te hoop ge- loopen publiek te verdwijnen. r Reeds meermalen schreven we weinig optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van de uitzending van Amsterdamsche weikloozen naar Wilnis, Vriezenveen e.d. Even als te Wilnis, waar na enkele weken slechts een klein /gedeelte van de uitge zondenen aan het werk bleef, is het con flict te Vriezenveen ontstaan wegens een kwestie met den leider van het werk. Waarbij het in hoofdzaak gaat om een bil lijker regeling van het loon. Doch over he/t algemeen" wordt door de uitgezonden Amsterdamsche weikloozen, voor het mee- rendeel menschen op leeftijd en niet aan grondwerk gewoon, geklaagd over den zwaren arbeid. Wij spraken er deze week enkelen, die zich liever de door den mi nister van biniienlansdhe zaken gevraag de steunonthouding zullen getroosten, dan weer naar Vriezenveen terug te gaan. De arbeidsregeling is daar nl. van dien aard, dat wie weinig presteert ook een zeer ge ring loon ontvangt. Zelfs al is de leider zich bewust van incompetentie. Dit systeem we herhalen het is een voor Amsterdam onbegonnen werk, waar bij men ihet bovendien betreuren moet dat er telkens honderd duizenden der belas tinggelden aan geofferd worden. /Het gemeentebestuur behoeft zich overi gens niet bezorgd te /maken voor critiek, want de regeling dezer uitzendingen, de Geneesmiddelen steeds ook voorradiy in het Alleen depot N. V. Apotheek „Coronae", Bergen o Zoom.Zuivelstr. 35 'lel52. Postgiro 3269 Het groote Pastoor Iieu- manji-Boek, 352 bladz., 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezei\ die zijn adres in zendt aan H. Heumann en Co.Amsterdam C134 Staalkade 4. Briefkaart voldoende. vaststelling van /het loontarief etc. ge schiedt tot in details in overleg met de vakvereeniginigen, die dus feitelijk de ver antwoordelijkheid dragen. Dat men van deze zijde he.t hier zoo impopulaire systeem niet aanstonds heeft afgewezen, lijkt ons werkelijk onverklaar baar. Indertijd wezen wij al op den nieuwen maatregel onzer plaatselijke posterijen, hierin bestaande, dat men zijfi brieven kan posten in busjes, welke zich aan de ach terzijde der tramrijtuigen bevinden. Op het plein vóór het Centraal-Station, waar nagenoeg alle trams passeeren of 'hun eindpunt hebben, worden deze busjes door jongens geledigd en op bepaalde tij den door bestellers van het stationspost kantoor overgenomen. Dit is ongetwijfeld een der vlugste wijze van expedieeren voor wat het binnen- en buitenland be- itreft. Wat niet belet, dat vele ingezetenen w.o. ook uw Corres Pondent corres pondenties van beteekenis of brieven met geldswaarde, bijv. postbewijzen, bij voor keur niet op de omschreven manier ver zenden, omdat zij het ledigen van busjes door... knapen gevaarlijk achten. Deze jon gens toch loopen geruimen tijd spelender wijze met de postzakken rond, zetten zich in de tramhuisjes /tusschen het publiek neer uiterst onvoorzichtig in een stad als Amsterdam en houden praatjes of stoeien met passeerende fietsjongens. Al zijn er onder die hun taak meer postaal op vatten. Ook het ledigen der busjes, zoo maar met de hand, heeft om meer dan een reden zijn bedenkelijke zijde, vooral nu de dagen korten. Hot inconvenient van deze wijze van expedieeren wordt er niet minder op, nu reeds tal van brievenbussen in de stad naai de trambusjes verwijzen en voortaan slechts enkele malen per dag gelicht zul len worden, o.m. op de uren waarop de rijdende busjes buiten dienst zijn gesteld ('s avonds na half acht). Men wordt dus feitelijk /gedwongen aan dit onbetrouwbaar positspel mee te doen. Wij vragen ons af waarom, gelet op de heerschende werkloosheid, geen mannen op leeftijd jongens vinden hier hun weg weldie men bovendien beëedigen kan, met een zoo hoogst verantwoordelijk werk als het ledi/gen der trambussen wor den belast. Bij ervaring wetende dat de Vlissing- sche Courant ook onder de oogen der hoo- ge post-autoriteiten komt, /twijfelen wij niet of men zal met onze opmerkingen waarvan de ge/grond/heid voor de hand ligt en waarbij het geheele binnen- en buitenland belang heeft te zijner tijd wel rekening houden. Hopelijk voor er betreurenswaardige dingen met dait onbeholpen ledigen en het achteloos spelen met de postzakken voor komen. Schreven we dezer dagen dat de ge- meentebegrooting voor 1929 stellig wel de honderd miliioen zou overschrijden, thans blijkt dat deze is vastgesteld op onigeveer honderd en veertien miliioen. Op bijzonde re inkomsten valt in 1929 niet te rekenen en wanneer men bedenkt, dat alleen de post belastingtegenvallers in 1928 reeds 21/2 miliioen bedraagt, mag men ook voor 1929 eer /het tegenovergestelde dan mee vallers doen verwachten. De Liebermann^affaire, waarbij vele in gezetenen een aanzienlijk vermogen heb ben gelaten, zal ook hierop wel van in vloed zijn. De gemeentebedrijven blijken dit jaar weder nie<t onvoordeelig te zijn geweest, althans de raming is, dat deze twee mil iioen meer aan de gemeente kunnen uit- keeren dan een vorig jaar. Dit cijfer blijkt geflatteerd, wanneer men Iet op de hooge electricdteits- en jgasprijzen hier ter stede. Waarom thans terecht een verlaagd elec- triciteitstarief wordt voorgesteld. Dat Burg. en Weth. tot de grootste voor zichtigheid met heit doen van belangrijke, niet beslist noodzakelijke uitgaven aan sporen, 'kan men zich wel indenken. In de laatste jaren sluit iedere gemeen te-begrooting met aanzienlijke tekorten en het dringend Damocles-zwaard eener be langrijke verhooginjg der toch reeds zware belastingen, komt al meer en meer in het gezicht. Zeer stellig zou zij een uittocht van vele kleinvermogenden en renteniers tengevolge hebben, waardoor de post„belasting- tegenvallers" een nog ontstellender beeld zou gaan vertoonen. Corres Pondent. Naar de Noorsche Fjorden met de Ned. Reisvereeniging. IV. Industrie. Noorwegen brengt geen steenkool voort. Het zou dus geen of bijna geen industrie hebben, als' niet zijn watervallen een on uitputtelijke bron van arbeidsvermogen leverden, de „witte" steenkool, die Noor wegen naar het oordeel van den beroem den Amerikaanschen natuurkundige Tosla in de verre .toekomst tot het eerste indus trieland der aarde zal maken. No;g slechts een klein gedeelte der 28 miliioen paarde- kracht der watervallen (volgens Tesla) wordt omgezet in electriciteit en no« overal kah de toerist genieten van de on gerepte schoonheid der natuur, die den waren natuurminnaar de tranen uit de oogen perst. Geschiedenis. Reeds een paar duizend jaar vóór Chris tus werd Noorwegen door een Germaan- schen stam bevolkt, die de oorspronkelijke bevolking des lands, de Lappen naar het Noorden verdrong. De Noren van heden zijn de nakomelingen der Germaansche veroveraars. De geschiedkundige tijd begint met de 8e eeuw na Christus, als de Noorsche fjorden en eilanden de dapperste zeevaarders voortbrengen, die ooit geleefd hebben dé Noormannen. In kleine open booten, de zeedraken, trotseeren zij de gevaren der Noordsche zeeën en brengen weldra door hun rooftochten, schrik en ontzetting op alle kusten van Europa. De geringe diepgang hunner vaartuigen veroorlooft hun tot ver van de kust de rivieren op te varen. Vooral ons* land en Frankrijk hebben te lijden van hun plunderingen driemaal veroverden zij Parijs (845r 857 en 861), voeren de Garonne op tot Toulouse en vertoonden zich in 859 ook op de Rhóne De oorzaken der rooftochten der „vikin- gar", d.i. wijs- of bochtlieden (aan de zelfde fjord wonenden) waren de on vruchtbaarheid des lands, het erfrecht, dat de jongere zoons dwong tot zeeroof, waar bij natuurlijk komt de zucht naar avon turen, wapenroem en buil Zonder kompas staken zij zelfs den At- lantischen Oceaan over, ontdekten na de Orkadische en Shetlandsche eilanden in 860 ook IJsland, dat door Noorsche kolo- üisten spoedig bevolkt werd. Erik de Roo- de stichtte in 891 een nederzetting in Groenland en zijn zoon kont daarna, 500 jaar vóór Christus, de kust van Noord- Amerika, dat hij Vinland (Wijnland) noemde naar de in het wild groeiende ruiven. De nederzettingen in Noord-Ame- rika gingen, evenals die op Groendland, in de 14e en 15e eeuw door de aanvallen der Eskimo's en der Indianen te gronde. De geschiedenis dier kolonisatie is door de sage in een dichterlijk kleed geweven. In de 9e eeuw woonde in Noorwegen vorst Harald, een der kleinkoningen, die de heerschappij voerden over de verschillende landschappee van Noorwegen, elk ge vormd door een fjord met de naaste omge ving. Harald, wegens zijn rijken blonden haardos Hafargi, d.i. de schoonharige ge naamd, zond boden uit om voor hem de hand der schoone koningsdochter Guda te verwerven. Maar het meisje verklaarde vol stouten trots, dat zij haar hand slechts zon schenken aan hem, die geheel Noorwegen onder zijn scepter vereenigd had. Harald werd niet toornig, maar sprak „Dat zweer ik, dat ik mijn haar knippen noch kammen zal voor ik gan-sch Noorwegen in mijn macht heb gekregen anders wil ik liever sterven". In weinige jaren, van 866872 had hij het geheele land onder zijn heer schappij gebracht en zijn geslacht regeer de met onderbrekingen tot 1391. Zijn juk drukte niet zwaar op de over wonnenen, maar toch te zwaar voor de vrijheidslievende Noren. Gansche scharen trokken" onder hun aanvoerclers over den Atlantischen Oceaan andere Noren van edelen bloede schiepen zich met het zwaard in de vuist nieuwe hertogdommen, nieuwe koninkrijken' in Europa. In deze periode foonen inderdaad de Noormannen een groote statenvormende kracht. Hrolf sticht aan den mond der Seine het hertogdom Normandië, na koning Karei den Eenvoudigen den Iteneed gezworen te hebben en als Christen den naam Robert te hebben aangenomen. Zijn nakomeling" Willem de Veroveraar maakt zich in 1066 door den slag bij Hastings ook meester van Engeland. In ZuïcÜ-Italië strijden Nor- mandiërs, nauw verbonden met den Paus, tegen Saracenen en Grieken-. Robert Guis- card verwerft zich den hertogstatel, terwijl zijn neef Roger II in 1120 door den Paus te Palermo tot koning van Napels en Si cilië wordt gekroond. Terzelfder tijd ongeveer als Hrolf het hertogdom Normandië grondvest stichtten Zweedsche Noormannen onder Rurik het Russische rijk, waar de nakomelingen van- I Rurik 700 jaar regeeren. Tegen het einde der 10e eeuw werd in Noorwegen het Christendom ingevoerd, waarvoor koning OIov I zeer ijverde. Ech ter eerst onder zijn opvolger Olaf II den Heiligen (10161028), den middeleeuw- schen schutspatroon van Noorwegen.kwam de nieuwe leer tot volkomen heerschappij Toch duurde het tot Olaf III Kyre (1C67— 1092), den stichter van Bergen, eer Noor wegen een zelfstandige kerkelijke organi satie kreeg door het stichten van een aartsbisdom Drontheim. Een tijdperk van verval brak voor Noor wegen aan in de 14e eeuw. Koningin Mar- garete van Denemarken, weduwe van den /Noorschn koning Haakon, en sinds 13j# ook koningin van Zweden, deed in 1397 de drie Noorsche rijken die Une van Kalniar sluiten, waardoor meer dan 400 jaar Noor- wegen met Denemarken verbonden raakte (Zweden viel later af). Doordat de eens zoo bloeiende hanod geheel in handen was gekomen van de Hanze, het verbond van Duitsche koophe* den, die als strenge heeren regeerden m Ber/gen en langs de kust, was de innerlijke kracht van Noorwegen zoo gering gewor den, dat het zwaartepunt van de Unie wel dra in Denemarken kwam te liggen. l!l 1536 werd Noorwegen zelfs /geheel tot een Deensche provincie gemaakt, het hoo?e Noorsche gerechtshof werd opgeheven, de Noorsche jongelui moesten studeeren in Kopenhagen, alle ambtenaren kwamen w - Denemarken. Het Deensch verdrong Il(;, Noorsch in de staatsstukken en weldra o°* in den beschaafden omgang, de Oudnoor- voor alle inrichtingen van onderwijs worden geleverd door BELLAMYPARK 45-58 Bob was een aa Behendig, flink. Hij was de trots Een standplaats Gekleed als heen Was hij de liev'li En ouders, kind' Genoten van zijn (Nadruk verbode llllilllilliliilii sche taal bleef alleei en in sommige bot uur der bevrijding k met de Napoleontisc de lange jaren bele ieder verkeer tusscii I remarken, dat de zi gekozen. Zoo raakt 1 zekere zelfstandighe verwonderen dus, d I Napoleon 'die zelfs houden. Ongelukki Mogendheden, Noo voegen, ten einde d stellen v/oor het verl verzetten zich de N maar zij waren teg I opgewassen en moe koning als koning v nen, niet echter dan cratische grondwet Zweden slechts in j neele unie had toei J Niettemin bl ever I het democratische N tocratische Zweden i I een onbloedige revo I Noorwegen geheel v I scheiden en een vrij ninkrijk werd onder Sindsdien is de 01 wegen rustig voortg het Noorsche volk" zelfbewust, eerlijk I tegemoet. God* Hoewel volkon I lieersdit, is in Noorv Luthersche leer de s de overgroote meerd hangt. Echter heeft [kerk, evenals de pro kerk bijv. bisschoppt I zes in hun stift (bi I zicht hebben op de j dikanten) en op het Volk /Bijna 99 der gen zijn Noren, de i, maansche veroveraar lands en op de fjr en 20.000 Lappen, oorspronkelijke bewo Een klein deel der Met hun rendierkud den uit 300 a 560 ken zij in den zomer te of naar het I jaargetijde naar j streek terug te I pen, de Zeelappen I de kust, waar zij hebben. De Lappen maar buitengewoon De Noren zijn ernstig en gesloten gastvrij, een tro waarde kenmerkt grootsch verleden deugden. Als ze worden zij door ten. Een zekere melancholie is jage donkere nacht< uer Noormannen '848 is tegen den afgeschaft) en j erotische grom De boeren wc I iF5nde ,loev'en '0 K.M. en meer Jöningen zwev hooger langs bijzonder aan Jgn zich verbaa zm van leeft en I Kan verkeeren. boeren achter den do I Is t,?il "nam 15°" of dotter e'so" Hendrik I Het brood wo 'akten m ronde, Plan p hef lm! wordt Kaakten. Platte koeken, ïïrzii worden gehangen en i, vaard- Bij het To!?debl0°d feravaw„' fjord Noon de keer Ir le trotst zeeman r geen 2 neigi wellich iacht< leef dat wil zi grondwet g wonen van ven i den de als stei «v Ge verbaasd af ui hoe Dorpei ---« hebbe 1 doopnaam Zoo va_ be zoo I wordt hard zgn. slech De hebben aan st i de eten. gebn niet alt ---> mei ai verdwijnen dp?," Vdn onbev o» die van worden de c onbewerk ""'ige hoi de Sta

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 2