WOENSDAG 23 JULI No- 174 66e Jaargang delburgsche ppij v. Stoomvaart! raofe"'| Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. DE VOORMALIGE BEURS BINNENLAND 21 Juli van Tampico Juli te Buenos-Ayres Va, 22 Juli te Belawan Juli te Dar Deli s<Uaam van Calcutta 22 Jul, te Rott. van Ai«J uisr.) 21 Juli van Genual 21 Juli Kaap del Arini lisr.) p. 22 Juli Suez Juli te Rott. van Antw sr.) 21 Juli van Perm p. 22 Juli Vlissingen te Dar es Salaam 20 Juli Gibraltar 21 Juli te Paramaiiivj 22 Juli van Las lGiii,.! tr p. 22 Juli OuessMt itr.p. 23 Juli Gibialtar Juli te Deiagaobaai ïa,| 21 juli van Delagoa tl ili van New-York n. iav,| p. 22 Juli Finisterre 21 Juli van Port Said isr.) p. 22 Juli Peiim p. 22 Juli Kaap del A™| r.) 22 Juli van Belawan I >n van New-York te ItoJ lit 1 N AMSTERDAM an 24 Juli, 3.07 uur ng werd op de Fondsen, k in beslag genomen dooi, orten. Ook thans voruidj loek in de Pihilipsaandee-| eduidend hoog niveau al ch later te lijden kreoal deelen Van Berkei's ft.| derom hooger genoteerd, I ideelen waren bij geringel dend. Op de Mijnafd»! n drukke affaire in algt.1 die een verdere avanttl Rubberwaarden vondel izetten plaats. De meeste! >ed op peil. ÏLKOERSEN heden, 24 Juli 1928, des] iet-officieel) lue-koersen. en verkoopen. \S%'— 2.48% Loridefl Berlijn 59.28—1 f 34.58—34.66 Parijs mkpapier. 72.49% PondenI Marken 59.25-1 Francs 34.5534.69; I 9.68—9.81. RBERICHT leterstand 768.2 te Scilljl kerstand 748.1 te Haps-I den avond van 25 juliI ?e Westelijke tot Zuide-I rbewolkt to<t betrokken;™ gen. Weinig verandering PPELZIEKTE. rn den avond van 22 Julil 23 Juli zijn in FrieslandI gunstig geweest voorl lardapelziekte. Aan land- r wordt aangeraden 'hun met Bourgondische of| e bespuiten. Auto's en Fietsen| Juli uu 25 9.31 26 9.30 27 9.28 28 9.27 r te Vlissingen v.m. 8.10 9.10 10.19 11.24 1 net DAGMEISJE. AUL, St. Jacobstraatil gevraagd tegen Aufl net Benedenhuis vool et één kind. Huurprijst 50 per week. Brievetl bur. „Vliss. Courant'T kt gedurende de rnaancl ZIT SLAAPKAMElfl end pension, letters B. X., bureau| rant". Middelburg-Rotterda#| lengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, IEREN EN VEE, Juli 25 26 27 28 30 31 ïatlën te bekomen: N. V. Transport- tn Erven O. VOS, B. EENHOORN, Telfl b Tetefo"! VLISSINGSCHE COURANT c. Ill (Slot) Het Beursgebouw. Reeds in het tijdvak 14391489 moet Vlissin gen een beurs gehad heb ben, mits men zich niet voorstelt dat het een grootsch gebouw is ge weest, 't was een over dekte ruimte op pilaren, te vergelijken met de ko renbeurs in Middelburg. Deze beurs besloeg een deel van de huizen no. 39, 41 en 43 op den hoek van de Molenstraat, dus schuin over het tweede stadhuis (nu Zusterschool), bij de Korenmarkt. Tusschen de nummers 43 en 45 was er een slopje. Tusschen de Markt en dit slopje heeft de oude Beurs gestaan. Reeds vóór 1577 was het terrein van de oude Beurs in particuliere handen, 't geen overeen komt met de vermelding van een nieuwe beurs in 1540. Zij stond dus aan den westkant van de haven stadhuis, kerk en beurs bevonden zich in het centrum der veste. Dicht daarbij was ook de vischmarkt met een gaan derij op steenen kolom men, eenige banken voor de vischvrouwen, vlak tegenover de Lange Zelke. Zij dateert ook reeds van 1443 en is vernieuwd in het jaar 1576, later is de oude vischmarkt afgebro ken, nl. in 1664 besloot men er toe, maar er is pas van gekomen in 1694, toen is zij ver plaatst naar de Haringkade, nu De Ruyter- plein genoemd .omdat het standbeeld van De Ruyter eerst daar is opgericht. Onder de regeering van Adolf van Bour- gondië, (22 Augustus 15047 September 1540) is de tweede Beurs opgericht op de tegenwoordige plaats, wat dan nu het Beurs plein heet. De verplaatsing en vermoedelijke vergrooting van de Beurs zal noodig ge weest zijn, omdat het aantal inwoners en daarmede ook het handelsvertier toenam, zoodat in 1548 „die van Vlissingen" aan Maximiliaan van Bourgondië (heer van Vlis singen van 15411558) bewezen, dat het aantal rechtsdagen moest worden uitgebreid „alsoo de stad tsedert sekeren tyt merkelyk vermenichvuldigt was en noch dagelyks vermeerderde van ingesetenen, als ook in neeringe en coopmanschappen, gedreven by vreemden, hanterende en besoekende de stad." Op de plaat, die de aankomst te Vlis singen in 1613 van Frederik van den Paltz en zijn gemalin Elisabeth voorstelt, ziet men de Beurs duidelijk achter het Groote Bol werk staan. Zij is daarop geteekend als een langwerpig vierkant dak. onmiddellijk op pilaren gebouwd tegen de huizen van het Beursblok. Bij de restauratie in 1635 heeft men er een verdieping opgebouwd met ver sieringen en een torentje met uurwerk. Denkelijk geschiedde dit, toen het pand, waartegen zij aanstond, aangekocht en de westelijke helft er mede vereenigd was. Deze lezing van mijn voorganger, die dus afweek van die van den heer Winkelman, die het stichtingsjaar op 1635 bepaalde, klopt vol komen met wat Brahé zegt in „Vlissings Eeuwvreugde" „Dat gebouw onder de regeering van Adolf van Bourgondië, als Heer van Vlissingen en door deszelfs beleid eerst gesticht en naderhand op verscheiden tijds verbeterd en versierd, rijst niet on aardig uit den straatgrond op, en geeft met zijn ronde pilaaren en overdekte galerij beneden, met zijne op die pilaaren en ge welfde boogen rustende tweede verdiepinge en eindelijk met zijn aardig en fraai toren tje, dat met uurwerk en wijzer, slagklok en windwijzer midden uit het dak omhoog steekt, een zoet gezicht voor 't oog, de voor gelegene ruimte sierlijker makende. Op den voorgevel der tweede verdieping pronken aan de eene en andere zijde van het middelste raam de wapens van Zeeland en Vlissingen. Daar boven en op de lijst, voor het schuinopgaande dak, ziet men vlak in 't midden het Prinselijk wapen van Oran je en Nassau in sierlijk lijstwerk gevat, en gehouden door twee half liggende beelden, verbeeldende zeegoden, beiden met een drie tand gewapend. De opgemelde verdieping, Hoe de Koopmansbeurs er een eeuw geleden uitzag. sedert eenige jaren zinnelijk naar den nieuwere» kant opgehaald, is thans van binnen verdeeld in twee nieuwe vertrekken, en geschikt tot een koffyhuis voor de Hee- ren van de Regeeringe en andere der voor naamste Burgeren Scheppende licht door vijf raamen van den breeden voorgevel, en noch twee andere op de zijden, als een in de Zuidstraate en een aan den kant der Beursbrugge." We kunnen dit nog aanvullen met een uittreksel uit de notulen van den Raad „17 Febr. 1742 Jan du Pon gepermiteert de woning boven de Beurs tot een koffiehuis en billiard te mogen approprieeren." Jammer dat de metalen klok, die 150 K.G. woog, niet meer te achterhalen is ge bleken zij had tot opschrift Soli X Deo X Gloria X Michael X Bur- gerhuys X me X Fecit X Anno X 1634. De Heeren Nicolaes Jansen Honnynck En Pieter Jaspersen Burgemeesters X Jacob Heyns en Jasgër de Maecht X Tresoriers der Stede Vlissyngen." Daaronder bevond zich het wapen der stad in haut relief. Uit een handschrift van 1754 „Beschry- vinge van Vlissingen" citeer ik nog het vol gende „Op dit pleyn vindt men een over- wulfde wandelbeurs, welkers boogen oft opgangen rust op blauw arduinsteene pilaa ren, synde aen den anderen gehegt tot styvinge der toogen met swaare ysere stan gen. Den vloer is belegt met blauwe ar duinsteene», tn op den gemelde grondt staat een rust- of sittebank. Voor twee toogen staen twee banken, alwaer voor desen de pondtgaarders haar monsters plagten te moeten setten te koop van thien tot elf uren op de marckdagen, dog dit is uyt practyk geraekt door het weynich goedt dat hier werde aangebragt, en dat by den pondtgaerder aen de huysen werdt om- geveyldt. Over deese koornbeurs pleegen twee hoeftluyden te syn om als er geschil was tusschen k-Toper oft verkooper om als arbitraire mannen de saak te desideeren." Verder volgt de beschrijving van het uiter lijk van het gebouw ongeveer als reeds ver meld. Een ordonnantie van 1763 bepaalt„op dat de kooplieden in granen, pondgaarders ein alle andere, van eene behoorlyke ver gaderplaats mogen worden voorzien, hebben wy by desen bepaald, als van outs daartoe te ordonneeren, de galdery van de koop mansbeurs en dat wel op de navolgende dagen en uren" enz. Een vroegere ordon nantie bepaalde, dat „de granen de beurs en de markt moesten passeeren", wat er natuurlijk op neer kwam, dat de daarop verschuldigde rechten betaald moesten wor den. De stad verhuurde dus de zaal, die. oorspronkelijk dienen moest ten behoeve van de kooplieden en handelaars. In het jaar 1785 werd het koffiehuis verhuurd on der voorwaarde, dat de huurder zou zorgen, „dat op de gewone tyd van byeenkomst, namelyk des morgens van half 10 tot half2, geen lieden van geringere classis, schoon onberispelyk op zich zeiven, zich zouden gewennen aldaar te compareeren, daar d.t koffyhuis was een stadsgebouw en gede:;- telyk gedestineerd voor de leden van den Raad en andere fatsoenlyke lieden." De huurder betaalde 100 per jaar. Later is het onder minder bezwarende voorwaarden ver pacht. Den laatsten tijd dus voor 18861), toen het verkocht is aan „Eigen Hulp" en verbouwd, d.i. verknoeid, 't werd nl. van on deren dichtgemaakt, was de ingang tot het koffiehuis onder de gaanderij. Aan de ach terzijde was een klein vertrekje, dat tot kantoor van aangifte voor de belastingen wordt gebezigd. Aan de linkerzijde was een kamertje, dat tot het woonhuis behoorde. Waarom nK-i^nu in 1540 de Beurs ver plaatst heeft naar het tegenwoordige ter rein Mij dunkt, ik kan hierop niet beter antwoorden dan met een aanhaling uit de Walchersche Arcadia van 1717: „Zee'en Beurs is hier wel voeglyk by-een. en onaf- scheidelyk genoemd, want de zee maakt ZU1D-NEDERLANDSCHE RADIO-DISTRIBUTIE MAATSCHAPPIJ mr Van heden af gelegenheid voor aanmelding van gegadigden voor aansluiting op het Distributie-net voor de bewoners van Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Kasteelstraat, Clljver- straat, Bouwen Ewoudstraat, Verkuyl Quakkelaarstraat, Paul Krugerstraat, Scbeldestraat, Hobeinstraat en Badhuisstraat. Aansluiting voor 2 radio-programma's, welke gelijktijdig worden uitgezonden. Aansluitkosten f 16.—. Abonnement f 0.50 per week. Aanmelding en inlichtingen bij Firma J. J. QCASTERS, Nieuwendfjk 15 en bij P. C. OORSCHOT, Paul Krugerstr. 62(bov.) Het gerestaureerde Beursgebouw nadert zijn voltooiing. den koopman en de koopman de beurs". Doch deze verklaring is mij te ruim en ik zou nog wel gaarne deze mededeeling er aan willen toevoegen In hetzelfde door mij genoemde handschrift van 1754 staat het volgende „Regt over de poort van het Wester- of Groot Hoofd staat een tamelyk groot gebouw, versierdt met een torentje, op de selve een spitsje, waarop een man netje staadt, wysende met een vaantje in de handt den windt die der waaydt en is ge- naemt het Oosters Huis, omdat in vroegere tyden de Oostersche kooplieden pleegen al hier hun verblyft te nemen, dog is nu een gemeene herberg aen particuliere toe be- hoorende." In 1760 is het torentje afgebro ken en in 1812 is het gebouw met nog eenige andere daar ter plaatse staande ge bouwen afgebroken voor den aanleg van de kasematten en andere versterkingen. Wie door de nabuurschap in dien tijd van het West-Indisch pakhuis (op de tegen- Toen met de restauratie begonnen werd in Februari jl. De opening der Olympische Spelen. Prins Hendrik wordt morgen per Staats- spoorttrein te 10.24 in Den Haag terugver wacht van zijn reis in het buitenland. Z. K. H. zal zich Zaterdag, tegen liet uur van de door hem in opdracht van de Konin gin te openen Olympische spelen van het Koninklijk Paleis in de hoofdstad naar het otad'ion begeven in een a-la-Deaumont, dus met vier paarden bespannen gala-calèche, waarin mede zal plaats nemen vice-admi- raat Bauduin, adjudant-generaal van de Koningin en chef van Hr. Ms. militaire huis, oie aan den Prins is toegevoegd bij deze gelegenheid. Dit gala-rijtuig zal worden voorafge gaan door een met twee paarden bespan nen hofrijtuiig, waarin zal gezeten zijn de xamerheer-ceremoniemeestier der Koningin, a'°" van Hardenboek van Lockhorst. Achter het gala-rijtuig zullen in een hof.- JtUTg volgen de beide adjudanten van* den ins, majoor jhr. Laman Trip en luitenant zee le klasse Terenytelen. Het generaal Van Heutsz-monument. Na langdurige discussie heeft de gemeen teraad van Amsterdam met 24 tegen 21 stemmen aangenomen de voordracht van Burg. en Weth., om hen te machtigen aan de commissie tot huldiging van de nage dachtenis van generaal Van Heutz mee te deelen, dat tegen het plaatsen van een mo nument op een terrein, deel uitmakende van den openbaren weg, geen bezwaar bestaat. Later zal een terrein worden aangewezen en zal het monument door het gemeentebestuur worden aanvaard. De nieuwe raadzaal te Amsterdam. Gisteren heeft in de nieuwe raadzaal te Amsterdam de eerste zitting van den raad plaats gehad. Bijna twee jaar geleden ver huisde de raad tijdelijk uit het Admiraliteits gebouw naar de Militiezaal. Thans is de raad naar het oude gebouw teruggekeerd. In die twee jaar is een ge heel nieuwe raadzaal met omgeving ge bouwd, nadat» het oude Admiraliteitsge bouw geheel, maar dan ook geheel was uitgebroken. Er zijn igroote verschillen met de oude raadzaal. De grootste verandering is wel het verschil in oppervlakte en dat de geheele situatie is omgedraaid. Waar vroeger de zetels stonden van Burg. en Weth. is thans de publieke tribune. Bij de ze nieuwe raadzaal werden gevoegd een marmeren hal, die naast de zaal lag en waarop de toegangen' uitkwamen. Dooi deze samenvoeging heeft de nieuwe zaal aan weerzijden lichtramen gekregen. De nieuwe tribune is 8.75 Meter diep en 14.60 Meter breed, en' bevat de plaatsen voor de pers en voor de overzichtschrijvers, de gereserveerde plaatsen' en de plaatsen voor het publiek. Er zijni zeven tafels voor de raadsleden, waarvan de buitenste rij in U-vorm is ge plaatst de stenografentafel staat in het midden en is door een lage, versierde borst wering omgeven de zetels van Burg. en Weth. en secretaris staan op een podium, door een. balie .met twee doorgangen om sloten. In de raamnissen bevinden zich stoelen en enkele kleine tafels. De betimmering van plafond en wanden van de raadzaal is uitgevoerd in gebeitst eikenhout, de breede plinten van wanden en balies zijn van coromandel ebbenhout, de vloer is een eikenhouten parketvloer met een rand van coromandel met palis sander biezen en wordt grootendeels be dekt door een groot, met de hand geknoopt karpet. De a jour bewerkte rand' van de balie der publieke tribune met aansluitend lage toegangsdeurtjes, vertoont een sym bool van het water, dait'. voor Amsterdam van zoo groote beteekenis is. In het midden van dezen sierrand is aangebracht het wa pen van Amsterdam. Het weer in Juni. Aan het maandelijksch overzicht der weersgesteldheid in Nederland, van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, ontleenen wij Gedurende de geheele maand was de luchtdruk hoog in het N.N.W., of N.O., van den 6en af ook in het Z.Z.W. of Z.O. Van 5 tot 7 vormde de N.-lijke hooge druk een uitlooper tot over W.-Europa, van 11 tot 13 vormde zich een verbinding van de beide gebieden, eerst in het W. en later over onze omgeving. Van 1 tot 5 lag een stationnaire depressie op den Oceaan ten W. van Portu gal. Een groot aantal depressies trok in N.O.-lijke of O.N.O.-lijke richting over de Britsche eilanden naar'de Noorsche Zee of de Botnische Golfdie van den 14 gaf zwaren storm in ons land. In de eerste de- woordige scheepswerf er tegenover) het verleidelijk vindt bij „Oosters huis" te denken aan een Oost-In disch pakhuis, die slaat den bal geheel mis. Het „Oosters huis" en de Oos tersche kooplieden heeft betrekking op de Duitsche zeesteden aan de Noord zeekust, maar vooral aan de Oostzeekust, met name Danzig, maar ook Riga en Reval, dus de Russische havens in dien tijd ten minste (nu Letland en Esthland). Reeds in de verre middeleeuwen, bij voorbeeld de 13e en 14e eeuw, voeren de Hanze- kooplieden, die voor een groot deel den Ooster- schen handel beoefenden, op Walcheren en Vlaan deren. Behalve hout, teer en pek brachten zij ook koren mee. Uit den aard der zaak gingen zij den eersten tijd naar Middel burg, waartoe zij het Veersche Gat binnenkwa men, en Brugge, maar later in de 15e eeuw naar Antwerpen, maar ook naar Veere, toen de Heeren van deze stad (en Vlissingen) hen vrijstelden van het „ankeragerecht", dat den graaf toekwam. En toen nu na 1477, zooals wij vroeger gezien hebben, Vlis singen vast in hun handen was, werd ook in Vlissingen geen „ankeragerecht" geheven. Al kwamen er in de kleine haven van Vlissingen niet veel vreem de schepen nog, de heeren hadden ook met deze stad groote plannen. Deze plannen werden meer en meer verwezenlijkt in de 16e eeuw, zoodat Middelburg in 1549 zich met een klacht tot de centrale regeering wendt ter afwimpeling van een nieuwe Vlis- singsche haven, dat de schepen, komende „van Oost of West of Zuid en Noord", niet meer te Middelburg komen, daar zij de beide steden „Vlyssinghe" en Veere „toutes deux appartenantes a monsieur de Leveren" passeeren moeten (nl. óf het Veersche gat öf de Wielingen binnenkomende) en dus daar blijven. En nu geloof ik wel niet, dat het Ooster sche huis reeds gesticht zal zijn in de 16e eeuw, eerder neem ik aan, dat in de 17de eeuw, toen de handel op het Oosten zich zoo uitbreidde, de behoefte aan een Oos- tersch huis zich zou doen gevoelen. Maar dan zal dit toch ook zeker het geval ge weest zijn in de eerste helft dier 17de eeuw en dus in den tijd toen het Beursgebouw als zoo'n sierlijk specimen van Renaissance bouwkunst werd opgetrokken, als een be lichaming dier stedelijke 17de eeuwsche kracht, die zich reeds verzichtbaard had in het schitterende stadhuis. Dit was de be kroning van het feit, dat men, ondanks alle tegenwerking van den Middelburgschen rivaal, deze stad op zijde was gestreefd, zij het dan ook dat dergelijke gebouwen eerst een eeuw later dan daar konden verrijzen. Tragisch intusschen is het wel, dat de Heeren van Beveren niet meer hebben kun nen beleven, hoever het door hen steeds be voorrechte Vlissingen het had gestuurd. Maar de tijd der feodale heeren was on herroepelijk voorbij, het bewind der mar kiezen uit het huis van Oranje was wel zoo soepel, dat niets de vrije ontplooiing den kooplieden-regentengeslachten in den weg stond, die zelf hun rijkdommen ten behoeve van hen zelf ook vergaarden. En hoe innig die band was, hoe verknocht men zich aan de respectieve nieuwe heeren van Vlissingen gevoelde, aan Prins Willem, aan Maurits, aan Frederik Hendrik blijkt wel uit de combinatie van het „Prinselijk wapen van Oranje en Nassau" en die van Vlis singen en Zeeland op den voorgevel van het in 1635 nieuw opgetrokken gebouw. H. G. VAN GROL. 1) In Januari 1881 was het gebouw voor 8000 van de stad gekocht door een parti culier. Deze verkocht „het koffiehuis De Beurs" voor 4530 aan de Vereeniging „Eigen Hulp" den 16 Oct. 1886. kade waren O.-lijke en Z.-lijke, in de twee de vooral W.-lijke, in de derde W.-lijke en vooral Z.W.-lijke winden talrijker dan nor maal. De windkracht was in de tweede en derde dekade boven normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk 1.0 gr., 1.2 gr. en 1.1 gr. bene neden normaal. De temperatuur was in alle dekaden te laag, de afwijkingen waren resp. 0.4 gr., 0.4 gr., 1.4 gr., 2.3 gr., 2.5 gr., -1.8 gr., 0.1 gr., 0.6 gr., 0.2 gr. De hoogste temperatuur 27.3 gr. werd waargenomen te Sittard op den 13en, de laagste 0.1 gr. te Wijster op den 5en. In de eerste dagen der maand kwam nog vrij algemeen nachtvorst voor. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 55 mm. tegen 57 normaal. In Zuid-Holland en Groningen viel ongeveer 15 pet. minder dan de normale hoeveelheid, in het overige deel van het land waren de afwijkingen niet grooter dan 10 pet. Friesland, Utrecht, Gelderland en Zuid-Limburg hadden een geringe overmaat; de andere provincies een gering tekort aan neerslag. Onweer kwam vooral voor op den 9, 10, 15, 17, 18 en 20, verspreide berichten

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1