300 130 WOENSDAG IS JULI 25 delburgsche ipij v. Stoomvaart -5-No. 168 66e Jaargang 1928— Uitgave: firma F. vA'N Of VELDE Ir., Walstraat 08-60, Vlissingen. Telel. 10. Pasirekening 68287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 4 A fl O 8ulden b'i levens- fAn III III lange ongeschikt- KI §11 1UUU heid tot werken. JUU DE VOORMALIGE BEURS BINNENLAND Stads= en Provineienieuws boter. Melk kon er et igsenoeg aangevuld chen niet of de ba- restaurant-exploita- den regel toch niet pleegt op te maken, og wel meevallen, aan te nemen dat de dezer dagen gepubii- Stadion-wedstrijden riemens zijn op straat weltoebereid maal te Mhsterdam-West, ge- sche ontwerp van dr. en zomer de belang- ijke hier verblijvende gen en provincialen an vele fouten in cfc eriefelijkheden, waar- ewoners kunnen oor- rdaad veel moois in wijk te bewonderen, dezer dagen een zeer moderne manier van g jgjebracht. De oude ssen natuurlijk niet in tadskwartier en waar ngrenzend polderland oducten (toch aan de kt moeten brengen, ide van de vaart door ernuftige electrische rking gesteld. De be- el geschiedt door een in een hoog gelegen, De volgeladen groen- tan de stadsgrens een innen. Daar worden en zich onder het wa an getralied ijzer, die >o<ven den grond» op- naar het aangrenzend ter op stadspeil staat, vervolgens weer neer zóó vlug en eenvou- drat op drukke tijden luiten binnen 20 a 30 Ier- in het stadswater /"est, nabij Sloterdijk, ich't van die vele daar Iers en automobilisten enzende aan genoem- Haarlemmerweg, dat gjemaakt wordt ten ieuwe uitbreiding van omvangrijk westelijk is feitelijk niet anders ras, jargn lang braak Het benoodigde zand komstig uit het zand- zullen onze lezers op maar niet met cijfers door middel van bui hoe veel heden naar het aar ingestampt, terwijl ag en nacht function- aswater af te voeren, vens een heel complex i doeleinden, w.o het ort, aanwezig, rijk werk, waarmede sommen en veel ar- ze aan het water ont- nigje duizenden huizen zoodat het aantal be n-West, thans reeds over enkele jaren wel 0 zal «estegen zijn. ekkelijk overcompleet ze nieuwe stadswijken, ren ons eerst een ge- voor, doch men ver en bezoek aldaar, dat genoeg bewoond zul- Corres Pondent. ENWONING likt voor het verhuren I Van alle gemakken rieven letters B. J., ;s. Courant". |\APKAMER aagd, zonder ontbijt, ïtters B. N., bureau nt". GDIENSTBODE 'evraagd. ;enhuisstraat 12. voor direct een Hotel-Huisknecht, ijdinghal „Vliss. Crt" roor den spotprijs van J en veertig honderd - zeer net onderhouden ikhuis aan de Coosje en een net Eenver- s voor f3400 inde AdresMakelaar jogdok 9. :T MEISJE oor halve dagen en geheelen dag. ilingstraat 24. bij inschrijving een 1ELKW1JK ieven letters B. K-» ss. Courante rtiddelbufg-Rotterdam engelegen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE, v.Midd. v. Kot)- v.m.uur v.m,» 8 VAN EREN Juli 18 19 20 21 23 24 □atlBa te oenuui*. N. V. Transport Ervan Q. "ns 8 bekomen! °Tot VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs.öct. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. i. a. Uit de geschiedenis van Vlissingen tot 1453. B. EENHOORN, TeW' OOSTERHOUT, Tetel. )(1 kb». BUITENHEK. J'l Reeds meerdere malen is bovenstaand onderwerp „de Beurs" door mij behandeld, toch is het wenschelijk, nu de „restauratie" het blijde einde is van langdurig gehaspel en gesukkel, het voornaamste nog eens te herhalen en hier en daar uit te breiden of aan te vullen met wat latere onderzoekingen hebben opgeleverd. Men heeft in de meening verkeerd en in de laatste jaren is dat ook nog al eens ge lanceerd, dat de Beurs is opgericht in 1635 en reeds meerdere malen heb ik dat weer sproken. Merkwaardig is immers juist, dat de behoefte aan een „beurs" zich hier ter stede al zeer vroegtijdig heeft doen ge voelen en wel reeds in de 15de eeuw. Hoe dit mogelijk is Juist om dit duidelijk te maken, lijkt het mij gewenscht, dit eerste artikel uitsluitend te wijden aan de geschie denis van Vlissingen in de eerste eeuwen van zijn bestaan en wel speciaal aan de economische geschiedenis. Want handel en beurs hangen nauw samen, zooals men be grijpt- De oorsprong van Vlissingen is te zoe ken in de gunstige ligging van dit punt als overvaartplaats naar Vlaanderen, d.w.z. naar wat nu Zeeuwsch-V laanderen genoemd wordt en het land daarachter. Zuidwest van Vlissingen aan den overkant der „Wylingee" of Wielingen gaf „de Vloer" toegang tot het Zwin, den breeden zeearm, waaraan Sluis en Muiden, de toegangspoorten tot Brugge lagen, dus „binnendoor" voer men naar Sluis. Natuurlijk was Vlissingen ook visschersdorp, zooals men vele visschersdorpen had in Zeeland, maar met de stukken is aan te toonen, dat Vlissingen ook overzetveer was naar Sluis. Wie bekend is met den onge looflijken bloei van Vlaanderen in de 13de, in de 14de eeuw, zal licht begrijpen, dat deze ligging tegenover Sluis, tegenover Damme, tegenover Brugge, al deze plaat sen te water bereikbaar, zeer belangrijk ge noemd mag. worden en we kunnen ons dan ook voorstellen, dat de betrekkingen met Vlaanderen zeer innig, te innig vaak waren. Ook te innig want Heer Gillis van Koude- kerke evenals Heer Pieter van Oost-Souburg hielden in de Hollandsch-Vlaamsche oorlo gen in de 2e helft der 13e eeuw de zijde van Vlaanderen. (Waarschijnlijk zou de Heer van Vlissingen dat ook gedaan hebben, maar deze was er nog niet.) Begrijpelijker wijs waren deze ambaehtsheeren naar het Zuiden georiënteerd. Toen Floris V na zijn terugkomst alhier uit Engeland in 1290 de gunstige ligging met eigen oogen aanzag, had hij al plan nen voor den nieuwen havenaanleg, door zijn ontijdigen dood is daar niets van gekomen. Het veer op Vlaanderen was eenige jaren later reeds voor een aanmerke lijke som jaarlijks verpacht door graaf Willem III, den eersten krachtigen vorst uit het Henegouwsche huis, dat drie jaren na den moord op Floris V, het Hollandsche huis verving, zoo reeds in 1308 aan Pape Gerolfszoon, vervolgens aan een zekeren Heer Lam, die ook 's. graven rentmeester was. Later had zijn zoon Jan Lams-Zone het in pacht. Deze Lam was een belangrijk heer, die eigenlijk als 's graven stedehouder tegelijk op het „Steenhuu^" of kasteel zetelde, waar van reeds sprake is in een oorkonde van 1264 en dat een leen was van den Holland- leliën graaf, (de naam Kasteelstraat her innert er nog aan) al was het dan ook ge bouwd door Heer Wisse van Koudekerke. Floris V immers had in 1294 het ambacht gekocht van den met schulden bezwaarden Heer Gillisszn. van Koudekerke en daarbij de aangrenzende ambachten, zoodat de Vlissingsche bodem voor den graaf ter be schikking stond. Toen dan ook de krachtige graaf Willem III aan de regeering kwam in 1304, wachtte hij niet lang Vlissingen van jol n'e.jlwe haven te voorzien, wat reeds in 1308 zijn beslag had gekregen. Dit was de Koopmanshaven (nu Bellamyplein en Spui gat). Zoo ook moet de Jacobskerk ge sticht zijn tusschen 1304 en 1308 (toch W°u\ no^ vaa^ als stichtingsjaar ver meld), terwijl het oudste stadhuis ook uit de eerste helft der 14e eeuw dateertstond de kerk ten Oosten van de haven, het stad ss stond cr ten Westen van (ongeveer waar nu de zaak van den heer Ovaa is). De uitbreiding van het dorp werd bekroond a°°rt J1?* allerbelangrijkste privelege van 6.raaf Willem in het jaar 1315, waarbij Vlis- p1??1 sta.dSrechten kreeg Ik behoef maar nkele artikelen van dit priVelege te citeeren. oni te doen zien, van hoeveel belang het freest is voor het wordende stadje. „In J ^ersten Soe geven wy allen coopman- die onsen havene ende poort van Vlis- sepft versoecken, ofte daer inne komen L ,ei! en vast geleide daer, ende anders- en m onsen lande", een lokmiddel,, dat don n woeHgen tijd niet overbodig was, v, .hemden koopman werd, als hij de \va:.!k2sc,le. haven bezocht, veiligheid ge- den in het geheele grondgebied van »en ^achtigen Hollandschen graaf. Vervol- end^ "Voort so hebben wij onsen lieven sulkpn £etroHwen poorters van Vlissinghe gepfven ïr:ule Sedaen' dat wij hunluyden cn hebben toolvrij te varene met alle hare goeden door alle onse heerschappijen ende landt van Hollandt ende Zeelandt, ende van Vrieslande, geduurende tot onsen wille, ende tot onsen wederseggen." Ondanks verschillende middeleeuwsche belemmeringen, die den bloei van opkomen de plaatsen in den weg stonden, zooals b.v. de respectieve stapelrechten, die Middelburg en Dordrecht hadden, zullen de vrijgevige veelomvattende bepalingen van genoemd privelege vreemde kooplieden en schippers aangelokt hebben. Maar ook Vlissingen zelf had haar stapel recht, immers er mocht geen visch „tusschen West-Kapelle en Welsingeroort" worden verkocht of ze moest „ten opslage binnen der stede gebracht" worden. En als men nu weet, dat in dien tijd de vischvangst zich niet beperkte tot enkele „plaatjes" en „gernaot", maar dat de haringvisscherij druk werd be oefend en de Katholieke vastendagen daar groote behoefte aan hadden, ook in het nabije Vlaanderen 2), was ook dit artikel van vèrstrekkenden aard. Het tegen woordige De Ruyterplein of Beursplein heette oorspronkelijk de Haringkade. Ik kom er nog op terug. De vijftiende eeuw het Bourgondische tijdvak was voor Vlissingen zonder twij fel een betere tijd. Met den ruimen blik, die Philips den Goeden kenmerkt, had hij den geest van een nieuwen tijd waargenomen, hij begreep zoo goed de ontluikende vrijheid van het economische leven. Het plaatselijk belang kon slechts in zooverre op zijn be scherming rekenen als het met dat van het algemeen niet in strijd was. Dat ondervond Dordrecht, hetwelk zijn stapelrecht door den nieuwen heer alras beperkt en in 1444 zelfs met algeheele vernietiging bedreigd zag. Middelburg geraakte eveneens al spoedig met den nieuwen heer in strijd. Een lands heer als deze Bourgondiër kon moeietijk het welzijn der overige Walchersche steden, het vlotte verkeer langs de groote wegen van zijn gebied, en de vrije beweging van den transitohandel op de Walchersche ree, in ge vaar brengen door aan de enghartige eco nomische politiek van een enkele zijner steden toe te geven. Zoo kwam er na 1430 in den Middelburg- schen stapel verslapping men kon, liggen de op de reede van Walcheren, van den grafelijken rentmeester gemakkelijk de ver plichting om naar Middelburg op te varen, afkoopen; en „zoo blijkt dan ook, behoudens enkele vluchtige notities, alle spoor van den stapel uit de Zeeuwsche rekeningen en pro cesstukken verdwenen." Terwijl Dordrecht de eerste plaats moest afstaan aan Amsterdam, Brugge aan Ant werpen, temeer nog waar beide volhardden in haar verachterde handelspolitiek, breid den de jeugdige mededingers hun zeevaart met bewonderenswaardige wilskracht en verrassende snelheid uit: Van 't midden der 15de eeuw dagteekent Antwerpens bloei de aanzienlijke verbreeding van de Hont, ten gevolge van overstroomingen in Zeeland in 't begin der 15de eeuw (niet lang vóór 1400), gaf aan haar haven een rechten weg naar de zee, dien men vroeger slechts langs de Oosterschelde bereiken kon (vandaar Bergen-op-Zoom vóór dien tijd reeds een zeer belangrijke handelsplaats). Van toen af ging de scheepvaart naar Antwerpen dus langs Vlissingen, dat daarmee natuurlijk zijn voordeel doen kon. Daarenboven „van de talrijke schepen, die aan de Antwerpsche Scheldekaaien gemeerd liggen, behoort schier geen enkel tot die stad. De Neder- landsche vaartuigen hooren meestal thuis in de graafschappen Holland en Zeeland. Bovendien doen de Hollanders en Zeeuwen (denk ook aan Veere, Brielle, Zierikzee, wier bloei onder de Bourgondiërs begon) in de Duitsche havens meer zaken dan de Duitsche Hanzeaten zelf". (Vgl. H. Pirenne, Histoire de Belgique). Zouden de Vlissin- gers achtergebleven zijn met de voor dien tijd uitstekende Koopmanshaven, haar gun stige ligging aan den weg naar Antwerpen de belangrijke voorrechten niet te vergeten, den vreemden schippers nog eens gewaar borgd bij het door Philips den Goeden, door Maria van Bourgondië in 1477 vernieuwde privelege van Graaf Willem Met leede oogen zag het altijd naijverige Middelburg het zich rekken en strekken van den jeugdigen mededinger aan en zond in 1443 een zaakgelastigde naar Pieter de Leestemaker, 's graven Yentmeester-generaal, om hem te spreken „roerende van Vlissin- ghen, wante de stede ghaerne gehat hadde in pachte". Wat dat zeggen wilde zou Arne- muiden hebben kunnen getuigen, dat letter lijk doodgedrukt werd door de stiefmoeder lijke zorgen van Middelburg. Gelukkig is er van dit schoone plan niets gekomen, daar Philips de stad overdroeg aan zijn natuur- 1) In 1915 had eigenlijk het 60Q-jarig be staan van Vlissingen als stad^ herdacht moe ten worden, zooals Rotterdam dit nu doet, maar de omstandigheden wartn er toen niet naar. 2) Naar Gent en Brugge richtte zich de Zeeuwsche visschersbevolking ook de dijk werkers vonden aan het Zwin hun brood. (Hapke, Brugge's Entwicklung, S. 42). lijken zoon Cornelis van Bourgondië, een bewijs te meer, dat de stad de aandacht trok van den Bourgondiër. Toen deze Cor nelis in 1452 gesneuveld was bij Rupelmon- de, verkocht Hertog Philips de heerlijkheid aan Hendrik van Borsele van der Vere en als onsterfelijk leen ging zij over op Wolfert van Borsele en van hem op Anna van Bor sele en haren man Philips van Bourgondië, heer van Beveren van der Vere (eveneens een bastaard). H. G. VAN GROL. Een portret van de Koningin voor Orange. Volgens de „Figaro" is aan den gemeen teraad van Orange een portret van Konin gin Wilhelmina aangeboden. Dit geschied de aan een banket, waarbij de tafel was versierd in de kleuren van Oranje en Nas sau en dat werd gepresideerd door den heer Desplans* oud-burgemeester, thans vice-consul van Nederland. Het menu be vatte o.a. een „mousse glacée princesse Juliana", en een strijkje van liefhebbers luisterde het samenzijn op. Aan den gevel van het gebouw, waar het maal werd aan gericht, wapperde naast de Fransche vlag de Nederlandsche met oranje wimpel. Noenmaal H. Colijn. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zal Donderdag 26 Juli a.s. in Hotel Paulez te 's-Gravenhage een noen maal aanbieden aan den heer H. Colijn, oud-minister-president, voorzitter der Eco nomische Conferentie van den Volkenbond, die dezer dagen van; zijn reis is terugge keerd. De heer Colijn zal aan dezen maal tijd een rede houden over het onderwerp „De economische werkzaamheden van den Vokenbond in het licht van de internationa le politiek". Vertegenwoordigers van aller lei bladen zullen mede aanzitten. Tweede Kamer. De heer mr. S. J. L. van Aalten, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten, zal in de Tweede Kamer worden opgevolgd door mevr. H. W. B. van ltallie van Embden. Minister Slotemaker de Bruine. Naar aanleiding van het bericht van „de Rotterdammer" dat het niet onmogelijk zou zijn dat prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine zijn ministerssteek zou verwisselen tegen de domineesbaret, heeft de „Haagsche Ct." zich tot minister Slotemaker de Bruine om inlichtingen gewend. De minister deelde mede, dat er geen sprake van is, dat hij tusschentijds aftreedt, tenzij politieke omstandigheden hem daar toe zouden nopen. Dat hiji echter, wanneer de tijd van aftre ding eenmaal daar is, weer een predikants plaats aanvaardt, is niet uitgesloten. Waar dit zal zijn, hangt, zoo zeide de minister, geheel en al af van de kerkbestu ren. die mij eventueel zullen beroepen. Een hulde aan de nagedachtenis van jean Louis Pïsuisse. Vrijdag 27 Juli a.s., des namiddags te 2 uur, zal in den wandelfoyer van het Kur- haus tel Scheveningen de onthulling en overgave plaats hebben van het portret van wijlen. Jean Louis Pisuisse, geschil derd door Hans van. Meegeren. Jhr. Jan Feith zal uit «naam van de re dactie van „Mondain den Haag1", die tot deze plechtigheid het initiatief heeft ge- nomenj, het portret overdragen in tegen woordigheid van genoodigden. Onze producten en hunne bewerking. Door de Levers' Zeep-Maatschappij te Vlaardingen is een nieuwe uitgave in het licht gegeven, getiteld' „Onze producten en hunne bewerking." Hierin wordt op duidelijke en populaire wijze een volledig beeld gegeven van de historische ontwikkeling van het zeepbe- drijf, in het bijzonder van de moderne en hygiënische bereiding van de bekende ar tikelen Sunlightzeep, Lux vlokkenzeep, Vim reinigingspoeder, Rinso zeeppoeder en de toiletzeepen van de De Levers' Zeep- maatschappij. De tekst is door vele foto's verlucht, ter wijl de omslagteekening en de aquarel, welke de Sunligbt-zeepfabrieken in vogel vlucht te zien geeft, evenals de verschil lende penteekeningen, werden verzorgd door den sierkunstenaar M. Güthschmidt. VLISSINGEN, 18 JULI. Vereeniging Bijzonder onderwijs op Geref. grondslag. Gisterenavond hield de Vereeniging tot bevordering van Bijzonder onderwijs op Geref. grondslag (school Kasteelstraat) een ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer C. D. van Noppen. Na ope ning op de gebruikelijke wijze sprak de voorzitter zijn blijdschap uit over de groote belangstelling. Spreker wees op het be- lanigrijk punt der agenda, nl. de bespre kingen over de plannen tot het stichten van een tweede nieuwe school. De voorzitter gaf een breedvoerige uit eenzetting vain den huidigen toestand en wees op de overbevolking van de tegen woordige school, zooals dat vooral zijn zal met den nieuwen cursus. Dan zal de school bevatten in totaal 335 leerlingen, verdeeld als volgt6e en 7e klasse gezamenlijk 51, 5e klasse 67, 4e klas se 50, 3e klasse 50, 2e klase 64 en le klasse 53 leerlingen. Hieruit blijkt duidelijk dat het aantal leerlingen in de onderscheidene klassen veel te groot is om het onderwijs aan de hoogste eischen te laten voldoen, daar ieder er van overtuigd is dat in een klasse met meer dan 40 leerlingen de inspanning, welke van den onderwijzer gevergd wordt, veel te groot is. Het is onmogelijk het on derwijs dan vruchtdragend te doen zijn. Reeds nu is splitsing van klassen noodig en het bestuur heeft ernstig overwogen de middelen om in dezen ongewenschten toe stand verandering te brengen. Het bestuur heeft een onderhoud gehad met den inspecteur van het lager onderwijs den heer Brandsma, die ook de oplossing niet anders zag dan door de oprichting van een nieuwe school. Na rijpe overweging stelt het bestuur daarom voor aan Burg. en Weth. te verzoe ken hun medewerking te willen veileenen tot het doen bouwen van een nieuwe school met aanvankelijk 4 leerkrachten. Op de school in de Kasteelstraat zouden dan geplaatst kunnen worden ongeveer 209 leerlingen met 6 leerkrachten, waarvan 5 onderwijzers voor rekening van het rijk en 1 voor de gemeente. Op de nieuwe school zouden geplaatst kunnen worden ongeveer 126 leerlingen, met 4 leerkrachten, waarvan 3 voor reke ning van het rijk en 1 voor de gemeente. Tenslotte wees spreker op den grooten zegen welken wij met de school mogen ondervinden en sprak de hoop uit dat de vergadering het bestuursvoorstel zal aan vaarden. Na eenige discussie werd daarna met algemeene stemmen door de vergadering besloten het bestuur te machtigen om de noodige stappen te doen om tot het voor gestelde doel te geraken. De vergadering werd daarna door het hoofd, der school, den heer J. Baarschers, met dankzegging gesloten. Een benoeming. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. G. F. Sasburg te Rotterdam werd met ingang van 20 Augustus a.s. benoemd tot assis tent van den consul van Canada, stand plaats Rotterdam. Een ruzie. Hedennacht heeft in de Breewaterstraat een burenruzie plaats gehad. Een man werci ter kalmeering naar het bureau me degenomen en Tater weer op vrije voeten gesteld. Scheepv aaitberichten. Het Engelsch stoomschip „Britanica" komende van Antwerpen en bestemd naar Londen is hedennacht bij Borsselen in aan varing geweest met het Noorsche stoom schip „Sabinico" komende van Duinker ken. Beiden stoomschepen zijn met averij naar Antwerpen opgestoomd. Heden binnengekomen en vertrokken na alhier gebunkerd te hebben het Deensche stoomschip „Ellen". Gemeenteraad van Middelburg. In de gisteren gehouden spoedvergade ring van den gemeenteraad van Middelburg kwam het punt aan de orde, waarvoor de vergadering was belegd, nl. het voorstel van Burg. en Weth. om de kermis niet te doen doorgaan. Overgelegd werd een schrijven gericht aan de leden van den raad door de heeren mr. H. Doorenbos, mr. P. C. Adriaanse, Kiluivingh, Leijdesdorff en Stoopman, met verzoek deze kwestie in besloten verga dering te behandelen. De voorzitter zeide dat de hoofdinspec teur der volksgezondheid hem gezegd heeft geen bezwaar tegen het toelaten van het circus te hebben, maar thans in over weging heeft gegeven de kermis niet te doen doorgaan, zulks in verband met de heerschende epidemie van paratyphus. Burg. en Weth. stellen daarom voor al thans in Juli de kermis niet te doen door gaan, wellicht kan het nog later. Mevrouw Weijl meent, dat de bedoeling van de 5 genoemde heeren goed is, maar het is beter alles openlijk te behandelen. Als spr. met het voorstel van Burg. en Weth. medegaat is dit noodgedwongen en niet omdat zij geen rekening zou. willen houden met de belangen van den handel- drijvenden middenstand. Men moet zich onderwerpen aan' het oordeel van het staatstoezicht. Dit geven ook de midden standers toe, met wie spr. het geval heeft behandeld. Wat de paratyphus betreft, zeg spr. dat dit een lichte graad van typhus is. Toch zijn er elders wel sterfgevallen bij voorgekomen, gelukkig is tot nu toe dit hier niet het geval. Spr. hoopt, dat dit zoo blijven zal. De overheid heeft echter tot taa'k te helpen om uitbreiding te voorko men. Tegenstrijdigheid met het wel toela- en van het circus is er echter niet, want de paratyphus is alleen langs den weg van de voeding overerfelijk. Het is tot nu toe niet bewezen door welke voeding of drank de zieken besmet zijn. Zij, die voor de ker mis komen, doen zich veelal te goed aan kermislekkernijen en daar schuilt het ge vaar voer uitbreiding. De ziekte neemt in- tusschen af, doch is nog niet tot staan ge- brach en daarom is men volgens spr. ver plicht, niettegensaande de onaangename gevolgen, de kermis thans niet te doen doorgaan. Ook te Breda heeft men destijds de kermis er voor verschoven. Spr. vraagt ten slotte in de a.s. raadsvergadering door Burg. en Weth. volledig te worden inge licht over het verloop der ziekte, over de genomen maatregelen en de richting, waarin men werkzaam is. Men moet voor zichtig zijn, maar er is daarom nog geen reden tot ongerustheid en evenmin om al len toegang tot de gemeente af te raden. De voorzitter deelt mede, dat de ge zondheidscommissie zich met het rapport der gezondheidscommissie vereenigt. Spr. is wel door verkregen inlichtingen op de hoogte, maar is geen deskundige en roept daarom de medewewrking in van mevr. Weijl voor het geven van inlichtingen. Aanvankelijk had de hoofdinspecteur ook geen bezwaar tegen de kermis en het Za terdag jl. ontvangen schrijven heeft spre ker dan ook wel verwonderd. De heer Paul begrijpt dat het voorstel is gedaan en meent dat het goed is de zaak in het openbaar te behandelen. Spreker heeft echter ernstige bezwaren tegen het niet doorgaan der kermis. De voedtngs- kwestie heeft men z.i. overdreven. Men zal achter het niet doorgaan der kermis te veel zoeken en het vreemdelingenbezoek zal er onder lijden. Men had juist uit Vlissingen dit jaar veel bezoek verwacht. Er zijn geen sterfgevallen voorgekomen en spreker kan zich dan» ook niet met het voorstei veree nigen. De voorzitter begrijpt de bezwaren tegen het voorstel heel goed, maar meent dat men moet luisteren naar de hoogste auto riteit in dezen. De volksgezondheid moet bij alle andere vraagstukken voor gaan. De heer Jeronimus meent, dat de voor zitter niet anders kon doen dan deze ver gadering beleggen, maar tevens dat de zaak in het openbaar moet worden behan deld. Als hij dan ook na de rondvraag een vergadering- met gesloten deuren zal vra gen^ is dit'alleen om een onderdeel te be spreken. Spreker wijst er op, dat de hoofd inspecteur toch slechts schrijft „ik geef U in overweging" en dat is niet positief, wat ook niet het geval is met het betoog van mevrouw Weijl. Het kan niet baten, maar ook niet schaden, als men de kermis niet laat doorgaan, is de conclusie. De voorzitter zegt, dat de afspraak met den hoofdinspecteur is, dat deze zou schrijven ik geef ini overweging, zijn mee ning is dus positief. De heer Jeronimus zegt, dat het te Bre da echter typhus igold. Met het circus zijn toch ook veel menschen van buiten in de stad geweest en die hebben toch ook wel wat gebruikt. Men moet ook eens beden ken, daft men een brevet van besmet zijn 'M de gemeente legt en men moet naden ken over de gevolgen voor het vreemde lingenbezoek. De voorzitter zegt men zich niet in slaap moet laten wiegen door afname van het aantal, want er kan plotseling een groote uitbreiding komen, dat is meer gebeurd. De heer Vertregt (A.R.) zegt tegenstan der der kermis te zijn, maar ook al was hij voorstander dan zou hij niet tegen het ad vies van den hoofdinspecteur in durven gaan. De heer Onderdijk (S.D.A.P.) zegt dat een zekerder en veiliger weg is als men het advies volgt. Maar dit advies geldt ai- leen medische gronden. Men moet de zaak ook op praktische en financieele gronden bekijken in het belang der ingezetenen. Voltgt men het advies niet, dan neemt de Raad de verantwoording op zich. Bij spr. wegen beide bezwaren even zwaar en hij denkt daarom aan een verzetten der ker mis, bijv. tot de tweede helft van Septem ber en dan Burg. en Wet'h. opdragen met de pachters te onderhandelen.Gaat de ker mis nu door en er komt uitbreiding dei ziekte, dan wordt de raad er aansprakelijk voor gesteld, komt die uitbreidig toch, dan kan den raad althans geen schuld treffen. De voorzitter sluit zich volkomen bij die zienswijze aan. De 'heer Hondius (A.R.) begrijpt niet1, dat men opkomt tegen het advies van deskundigen, terwijl men die anders altijd zoo hoog stelt, zooals bijv. bij de inenting tegen pokken. In het belang van hen, die de stad bezoeken, acht spr. het advies ge geven. De voorzitter meent, dat als men tot uit stel besluit, Burg. en Weth. in September zonden meer gewoon hun gang kunnen gaan. De heer Paul meent toch, dat men moeilijkheden met de pachters zal krijgen. Doch een grooter bezwaar is, dat men toch weer half 'Augustus gegadigden zal moeten oproepen. De heer Onderdijk. zegt, dait ingewijden hem verzekerden, daf uitstel heel goed mo- Igelijk is. Het aantal gevallen, is afnemend, en men moet den veiligen weg kiezen. Het gaat hier niet om een principieele, maar om een practische kwestie. Mevrouw de Graaf (V.D.) zegt, dat het een moeilijke zaak betreft, men moet zich h.i. aan de adviezen van den inspecteur

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1