1000 150 100 25 MAANDAG lö JULI ■-No. 166 66e Jaargang1 1928— ppij v. Stoomvaart 16 17 I9 - F AANSLUITINGEN Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen winsinn CfUU een ongeluk. UUU fiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON^ BINNENLAND Stads- en Provincienieuws n, die hier nog geen j iter kost. «*ad der romantiek en deze stad niet alleen als l rheid gaan bezichtigen, j| zich laten komen, zich I enaardige sfeer. Boven- er dan ook goedkooper j| meeste vreemdelingen tau'rant, slechts enkele 9 an de Piazzo^S. Marco, f et-Italianen en ik steeds f| Iers. Een Poolsch en een schilder zijn mijn tafel- s taurant is op een klein lag steeds duiven rond-1 er ook buiten zitten, 1 kerkje, dat ons scheidt I vreemdelingen in het I de andere zijde van het I erschijnt er wel een mu-l r, die ons iets voorspeelt tafeltje worden gesprek- lolitiek, architectuur want de beide schilders nschappelijke taal die ze praat de een Poolsch iwaaksch, maar de ver- j deze beide Slavische [I lat ze elkander wel ver-i[ spreekt de een Franschl De Slowaak echter is tl man, want hij spreekthl talen, die in zijn land|j nl. Slowaaksch, Tsje-J en Duitsch. Bovendien ilavia nog twee officieel IJ linderheden, nl. Poolsch I Tsjechisch-SIowaaksche|: ïen dan ook zes talen, record is. J K. BREDERODE. een nette 3NSTBODE de 20 jaar. Zich aanl usschen 7 en 8 uur bijl an het Gasthuis. lame gevraagd lie klasse R.H.B.S. (Brieven letters B. D,,| ps. Courant". len KNQOPEN Bieden Zeevaartschool JSTENAU, Lange Delf! j elburg. ZONING. nsche familie bestaan-1[ olwassenen en 4 kin-I gemeub Woning let Itegen billijken prijs,] lili tot eind Augustus Inder letters B. G., bur., fant", vóór 19 Juli. I een net MEISJE de 16 jaar. Adres:S 6. TE HUDR; ZONING in de Slijk-1_ 38. Huurprijs f4.50| !oor- en Achterkamer,' lamers met raam, Keu-t ■n- en Achterplaats. Ten, doch geen vrijer, I levragen: C.SANDER-I Itraat 79. iiddelbu'-g-Rotterdani j: bngelegen plaatsen. I VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE, v.Midd, v.m.uur 8 8 v. Rott. v.m.uu lJuli |8 ko |3 batten te bekomen; N. V. Transport- en Exp,: ■Erven O. VOS, Tetefo«> k EENHOORN, Telt!. 15S| OOSTERHOUT, Telel. 2S! •bra. BUITENHEK. Tal. M 2 13.12 114.59 1 15.20 114.17 16.07 14.58 16.15 17.27 17.27 16.38 18.19 18.19 i 14.45 15.55 15.55 >15.38 16.59 16.59 116.06 17.31 17.31 i 16.14 17.40 17.40 16.39 18.07 18.07 S 17.38 19.17' 19.27' 19.28' 19.41' 8 17.54 19.38' 19.54= 19.46' 20.05= 19.58' 20.20= 20.05' 20.28= 20.14' 20.40= 5 18.21 20.21' 20.47= 20.28' 20.56' p 18.33 20.371 21.08' 20.45' 21.17' 20.52 21.26' 21.01 21.36' B 18.54 21.09 21.47' 1 19.02 21.17 21.56' ifl.nl 16.331 18.139 20.WJ 19.511 21.dl 21.51 19.41 20.451 |21.li| 21.41 22.441 23.01 23.11 23.25 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15.ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. GEMEENTEREKENING 1927. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat ter voldoening aan de voorschriften «van- artikel 219 der Gemeentewet de rekening van de inkom sten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het Havenbedrijf, het Grondbedrijf, het bedrijf der Groente- en Fruitveiling, het bedrijf der Badexploitatie, het Woningbe drijf, het bedrijf van den Gemeentelijken Reinigingsdienst en het bedrijf van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst voor den kring Vlissingen over het dienstjaar 1927, ter se cretarie voor een ieder ter lezing zijn neder- <*elegd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 14 Juli 1928. Burg. en Weth. ivoornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEiJL, L.S. GEMEENTEBEGROOT1NG 1929. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat* de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1929, met memorie van toelichting, alsmede die van de gemeen tebedrijven, op de Secretarie (le afdeeling) voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 14 Juli 1928. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Naamlooze Vennootschap Stoom vaart Maatschappij „Zeeland", Naamloo ze Vennootschap Wm. H. Muller Co., al hier, om vergunning (tot het plaatsen van een vervoerbaar benzine reservoir (auto maat) in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C no. 1083 ged, plaatselijk gemerkt" Buitenhaven dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de gemeente-secretarie (2e af deeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij bun college kun nen worden, ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 30 Juli 1928, zal ten Gemeentehuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid wor den ge/geven, om bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoek (ster) als zij, die bezwaren indienen, in de gelegen heid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 30 Juli 1928, ter Gemeente- Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden, zijn (verschenen, teneinde hun ne bezwaren, mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 16 Juli 1928. VAN WOELDEREN. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. |tot en met 8 September dags (Marktdag). |n als 0. ACHTER EEN MASKER. Uit het Engelsch van HEADON HILL. 2^ (Nadruk verboden). Dus vertelde ze den secretaris de bijzon derheden van haan ontdekking van de oude casette, van Jenkin's verhaal hoe hij het ontbrekende pistool aan een Amerikaan verkocht had en van zijn ontkenning een uur later tegen den rechercheur, dat hij iets van hét wapen wistPhyllis vervolgde dat ze niets bijzonders achter de handeling van den ouden man had gezocht, totdat ze het bericht in het middagblad) had gelezen en begrepen had dat het ontbrekende pistool net wapen moest zijn, waarmee de moord in de pastorie was gepleegd. Toen had ze onmiddellijk besloten om Dick te ondervra gen V0011 ze haar toevallige ontdekking aan de politie durfde mededeeten. 4e hadden reeds lang de stad' achter zich joen ze aan het einde van haar verhaal ge komen was. U hebt er heel, goed aan gedaan met •er te komen, zei Ravenscar, nadat ze uige minuten zwijgend naast elkaar had- aen voortgeloopen. 't Schijnt wel de tnP i V2n de Voorzienigheid, dat ik een J*"'dhtsoord voor u vond in dién winkel, w 1 sleutel van het raadsel blijkbaar I ®iwant hoef u natuurlijk niet te ver- dat ik absoluut niets van dat L.,,; Ik heb wel eens zaken met :L„. ,ns Sedaan en wist dat hij een meisje fiai zlJn voorraad te catalogiseeren dinffS, uS' begrijp niets van zijn hou- noch tegen u noch tegen den recher- De ziektegevallen op de „Insulinde". Door den heer Albarda zijn aan de mi nisters van waterstaat en, van koloniën de voljgende vragen, gesteld 1. Hebben de ministers een onderzoek ingesteld naar de waarheid der berichten, dat reeds op de heenreis van de „Insulin de" aan boord van dat vaartuig van den Rotterdamsche Lloyd zich een dertigtal gevallen van een vermoedelijk besmettelij ke keelziekte hebben voorgedaan en zijn zij bereid de uitkomsten van dat ondezoek mede te deelem? 2. Zijn de ministers van oordeel, dat, ai- vorens -met de „Insulinde" de terugreis naar Nederland werd ondernomen, de noo- tiïge maatregelen z/ijn getroffen om dat schip te ontsmetten Zoo ja, hoe is het dan te verklaren, dat op de terugreis zich opnieuw een aantal gevallen van besmette lijke ziekte hebben voorgedaan, waarbij •eenige met doodelijken afloop 3. Zijn de 'bevoegde autoriteiten in Ne- derlandsch-Indië behoorlijk in kennis /ge steld mét het feit, dat zich aan boord svan de „Insulinde" een aantal verontrustende ziektegevallen hadden voorgedaan Zoo neen, wie is dan in gebreke gebleven van de noodige mededeelinigen te doen Zoo ja, welke maatregelen hebben dan die autoriteiten genomen om voor de passa giers, die met dat schip de reis naar Euro pa wilden ondernemen, gevaar van be smetting zooveel mogelijk te voorkomen? 4. Moet uit het gebeurde worden afge leid, dat het toezicht 'van regeeringswege onvoldoende is geweest, of dat de wette lijke voorschriften niet toereikend zijn om in zulke gevallen de noodige voorschriften in het belang der gezondheid te geven 5. Indien de vierde vraag bevestigend wordt beantwoord, welke maatregelen denken de ministers dan te nemen, om in de toekomst dergelijke gebeurtenissen zooveel mogelijk te voorkomen Begrafenis burgemeester Wytema. Onder buitengewoon groote blijken van bealngstelling heeft Zaterdag op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam de begrafe nis plaats gehad van wijlen denbeer mr. dr. J. Wytema, in leven burgemeester van Rot terdam. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik hadden zich bij deze plechtigheid doen vertegenwoordigen. Verder waren op den doodenakker bijna alle leden van den ge meenteraad en tal van autoriteiten. Slechts enkele kransen dekten de lijkbaar, in overeenstemming met het verzoek van mevr. Wytema. Het eerst werd het woord gevoerd door mr. A. de Jong, wethouder. Hij zeide dat als wij iets van den ontsla pene willen leeren, zijn stem uit het graf ons zou toeroepen Hier lig ik nu en heb alles prijs moeten geven, doch leer van mij, hoe groot mijn liefde was voor Rotterdam. Waarlijk, die liefde was hecht en sterk. Laten wij iets meenemen van zijn liefde voor Rotterdam. Dan zullen wij van hier gaan met in ons een eendrachtige liefde voor de stad Rotterdam. Daarmede zullen wij de na gedachtenis van hem op de meest sympathie ke wijze eeren. Vervolgens trad ds. J. Scholten naar vo ren, die zich refereerde aan hetgeen de bla den bij het overlijden van mr. Wijtema in groote overeenstemming hebben geschreven, nl. dat hij voor alles mensch was. En dit was ook zoo een mensch, een anthropos, een naar boven ziende, zooals de Grieken spra ken, iemand, die niet onder ging in de stof, cheur en vind haar in hooge mate betreu renswaardig uit een moreel oogpunt. Hij was natuurlijk bang voor een kruisverhoor van de politie, dergelijke handelaren in tweedehands artikelen zijn dikwijls niet heelemaal zuiver) op de graat. Maar in ieder geval mogen we hem toch heel dankbaar zijn. U bedoelt, stamelde Phyllis moeilijk dat als hij aan den rechercheur de waarheid had verteld, het zou... zou... Voor Richard Wenslade gevaarlijk zou zijn geweest, hielp Ravenscar haar sympathiek uit de verlegenheid. Maar we kunnen niets met zekerheid zeggen, vóór u hem gesproken hebt. Wij, die als u en ik, hemel en aarde bewegen om hem te beschermen, moeten maar hopen dat uw ontdekking de verwarde kluwen kan ont warren. Volgens mijn oordeel heeft hij zich al tot een verkeerden stap laten verleiden. O, wat heeft hij gedaan riep het meisje ontsteld. Hij houdt zich verborgen, vermoede lijk om zich te onttrekken aan het verhoor dat morgen zal plaats hebben. Ik ben bang dat het zal uitgelegd worden als een tee- ken van schuld, ofschoon ik zelf daaraan natuurlijk niet geloof en aanneem dat hij omdat hij bang is dat hij zijn onschuld niet kan bewijzen zoo handelt, of uit het on baatzuchtige verlangen om zijn familie de schande van een arrestatie te besparen. De hemel is mijn getuige dat ik gedaan heb wat ik kon, om hem van dat onzalige plan af te brengen, maar zal uw ont dekking hem er tóe aKch ruiterlijk te verdedigen. weet dus waar hij is vroeg Phyl lis haastig. Ja. Toen ik zag dat ik hem toch niet maar bij wien de stof werd gedragen door eeuwigheidsgedachten. Heel diep in zijn ziel leefde God, de Allerhoogste en wat hij be zat, beschouwde hij als van God ontvangen. En wij danken God, dat hij ons een mensch heeft gegeven, die met ons heeft meegelachen en meegeweend. Een eerlijk en oprecht mensch. Vervolgens richtte ds. Scholten zich tot mevr. Wytema -en haar kinderen, wien hij de woorden uit de Schrift voorhield, de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd. Na eenige oogenblikken van stilte trad hierop de oudste zoon van den overledene naar voren om namens zijn moeder een woord van dank te richten tot de vertegen woordigers van H. M. de Koningin en van Z.K.H.'den Prins, tot jhr. van Karnebeek, tot mr. de Jong en ds. Scholten. Vandaag, zoo sprak hij, is het ons nog duidelijker geworden, welk een magistraat de stad heeft verloren, welk een echtgenoot mijn moeder, welk een vader zijn kinderen, welk een vriend zijn vrienden. Lieve Vader, u zien wij niet meer met onze oogen, maar leef voort in onze gedach ten. Rust zacht... Hiermede was de plechtigheid ten einde. Herdenking 600-jarig bestaan van Rotterdam. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is ingekomen het reeds vermelde voorstel van Burg. en Weth. om in verband met het over lijden van den burgemeester van uitwendig feestbetoon bij het 600-jarig bestaan der stad af te zien en iedere herdenking ach terwege te laten. Slechts enkele uitzonderingen dienen te worden gemaakt. Zoo zal de uitreiking van het herdenkingsboekje aan de scholieren, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, voortgang hebben, terwijl ook de extra-uit- keering aan de ondersteunden en bedeelden kan worden gehandhoofd. Het voorstel zal in de Donderdag te hou den raadsvergadering aan de orde gesteld worden. Nationale commissie tegen het alcoholisme Eenigen tijd geleden zond de „Nationale Commissie tegen heL Alcoholisme" aan de Ned. Spoorwegen en aan de „Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer" een schrijven, waarin zij haar ver wondering te kennen gaf, dat in een door genoemde corporaties uitgegeven reclame boekje van de IXe Olympiade, welk boekje blijkbaar voor sportbeoefenaars bestemd was, meerdere reclames voor alcoholhou dende dranken voorkwamen. Door de ver spreiding van dit boekje in het buitenland zou zoodoende daar de gedachte gewekt kunnen, worden, dat in ons land sportbe oefening en alcoholgebruik samen zouden kunnen gaan. Op dit schrijven ontving de N.C.A. van de Ned. Ver. voor Vreemdelin- génverkeer een antwoord, waarin o.a. werd medegedeeld dat ook zij bedoelde adverten ties als min of meer strijdig met de beoefe ning van sport beschouwde, maar dat het boekje niet alleen voor sportbeoefenaars, maar ook in het algemeen voor touristen bestemd was. VLISSINGEN, 16 JULI. De staking aan „de Schelde". Het aantal werkwilligen is heden met 1 vermeerderd. Wij lezen in „het Volk" Het aantal stakers verminderde in de af- geloopen week met één, doch het aantal werkwilligen, bleef gelijk, doordat een van de fabriek werd gezonden verdacht van verzet. De directie heeft thans een overwerk- vergunning voor drie maanden verkregen voor een 53-urige werkweek. Naar het blad' verneemt, lag het in de bedoeling van de directie om de werkwilligen hiervan oogen- blikkelijk te laten profiteeren, doch deze hadden niet veei lust. Men heeft nog een oogenblik gedacht aan een schriftelijke stemming, doch toen bleek, dat de tegen standers nogal talrijk waren, heeft men dit maar achterwege gelaten. Voornamelijk de ouden van dagen, die van hun organisaties mogen werken, waren niet bereid over te werken en naar men zegt moet zelfs een viertal arbeiders, wien overwerk door de directie was opgelegd, hebben geweigerd hieraan te voldoen. Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden. Aan het jaarverslag van bovenstaande vereeniging, in het Grand Hotel Britannia alhier gehouden, ontleenen wij nog, dat herinnerd werd aan het overlijden van den heer mr. J. Hingst, lid van het algemeen bestuur. Totaal verloor de vereeniging 10 leden, terwijl 3 gemeentebesturen en 4 ge meentelijke commissies als lid toetraden. Herinnerd werd o.a. verder aan de viering van het 25-jarig bestaan, in 1927 te 's-Gra- venhage gehouden. De rekening wijst in ontvang aan 3517.45 en in uitgaaf 3612.10, alzóo een tekort van 94.65. In de Zaterdagmorgen heropende verga dering werden een tweetal onderwerpen behandeld, te weten „Fabrieksbaden" door den heer ir. H. J. Scholte, hoofdinspecteur bij de arbeidsinspectie en „Schoolbaden" door den heer W. P. Blokpoel, inspecteur bij het lager onderwijs te 's-Gravenhage. De eerste spreker verdeelde de stof in 2 deelen, een, daarop wettelijke bepalingen van invloed zijn en een, dat van het vrije initiatief afhankelijk was. Wat het eerste deel betreft, ging spreker na, dat, waar in het begin (Kon. besluit 7 Dec. 1896) slechts gesproken werd van waschgelegenheden, deze langzamerhand uitgebreid werden tot badgelegenheden. Nadat de heer Scholte achtereenvolgens deze verschillende bepa- tot andere gedachten kon brengen en hij niet aan een aanklacht kon ontkomen, dacht ik dat 't het beste was, dat ik de lei ding nam en hem in de gelegenheid stelde zich werkelijk goed te verbergen. Ik ben overtuigd dat de meest scherpzinnige poli tieman zijn schuilhoek nooit zal gissen, al zou het ook een jaar duren voor hij zich weef kan vertoonen en zelfs als dat op den duur onmogelijk blijkt kunnen we hem uit deze schuilplaats nog altijd helpen bij een verdere vlucht. Maar wilt u mij zijn schuilplaats niet vertellen smeekte Phyllis. Ik had ge hoopt hem vanavond nog te kunnen spre ken en daarna naar de politie te kunnen gaan als hij daarin toestemt. Mijn beste jonge dame, ik breng u juist naar hem toe, antwoordde Ravenscar opgewekt. Voor we anderhalf uur ver der zijn, zult u weten waan u aan toe bent. Dick Wenslade is veilig geborgen in den kelder van den verlaten vuurtoren op Dead- mans' Reef. Ik moest de hulp van Mike Stan dish, den visscher, inroepen, maar we kunnen en op aan, dat hij zijn mond houdt. Er is voor gezorgd dat hij alle reden heeft dat te doen. Phyllis slaakte een zucht van verlichting. Ze was nu ten volle overtuigd, dat Ravens car gedreven werd door de motieven, die hij voorgaf en schaamde zich zelfs een beetje over haar achterdocht. Ze was blij dat ze Dick nooit had' gestijfd in zijn gevoel van onbehagen jegens den secretaris van zijn oom, die nu vurige kolen op zijn hoofd stapelde. Dick moet tl even dankbaar zijn als ik, zei ze eenvoudig. Verder liepen ze zwijgend voort. De to renklok van Beacon And ley sloeg half elf, toen ze het dorp naderden. Ze waren nie mand tegengekomen onderweg maar daar konden ze in de hoofdstraat niet op reke nen. Toen ze bij een zijpad kwamen dat om het dorp heen naar de duinen leidde, bleef Ravenscar staan. Ik hoop niet dat u te vermoeid bent, om een omweg te maken langs liet pad over de klip vroeg hij weifelend. Alles zou mislukken als we gezien werden en daar bestaat gevaar voor, als we door het dorp gaan. Phyllis zei niets, maar sloe<r het pad in dat de secretaris haar gewezen had. Voor hen uit op de kaap schitterde bij tusschert- poozen het licht van den nieuwen vuurto ren. Zij passeerden de plaats waar haar metgezel haar een week geleden had ont moet en haar zijn voorstel had gedaan om te verdwijnen. Hij herinnerde haar daar aan. Dit is de plaats van uw nobele zelfopoffering, zei hij zacht. - Laten we hopen dat deze dubbele vruchten zal dra gen, na vanavond, miss Vaughan. Ik heb er sinds dien dag dikwijls aan gedacht, mijnheer Ravenscar, antwoordde het meisje, dat Dick ondanks al zijn fouten toch geen dief kan zijn. Is het niet moge- Tijk, dat u en lord Monksilver zich vergist hebben in wat u gezien hebt in den salon van de pastorie Ach, als ik dat gelooven kon, klonk het pathetisch. Het is natuurlijk een feit, dat een vergissing inenschelijk is. Lord Monksilver is een oude man en hij was het feitelijk, die het gezien heeft. Zijn oogen zijn. niet meer wat ze geweest zijn en het kan natuurlijk zijn, dat hij iets anders meende te zien, dan er werkelijk gebeurde. Zooals u zich misschien nog herinnert heb ik u al verteld, dat ik achter lord Monksil- lingen had nagegaan en er op gewezen had, dat in groote steden slechts bij uitzon dering croedkoope volksbaden voorkwa men, dat de arbeiders de huid zooveel mo gelijk beschermden, tegen vuil worden door dikke kleeren, er niet op lettende of er on wetende van zijnde, dat een deugdelijke reiniging der huid van zeer groot belang voor de gezondheid is, dat in 1912 met uit zondering van de gasfabrieken de badgele genheden overal de bewijzen leveren nooit door de arbeiders te worden gebruikt, ging spreker na, hoe de toestand was resp. bij de spoorwegen, suikerfabrieken, glasfabrie ken en de fabrieken van Philips. Overal merkte men hetzelfde op, wat wel culmi neerde in dit voorbeeld „zeer goed inge richte waschgelegenheid, was op slot en de sleutel lag in de lade van den directeur". Ook ging spreker na, hoe dit bij den mijnarbeid geregeld was. Dat, ondanks het aanvankelijk geringe gebruik, de idee van het n-ut dezer gelegenheden langzamer hand meer doordringt o.a. in de kringen der havenarbeiders, bewees het statistiekje van de aanwezige badinrichtingen en sproeibaden, waaruit bleek, dat de aantal len in 1918 en 1925 resp. waren 2 en 8 16 en 43. Dit waren alle inrichtingen, voor geschreven door Kon. besluiten en nader omschreven in de verschillende reglemen ten, daar werden op verschillende plaatsen o.a. Borne, Kinderdijk, bij de textielindus trie in Twente, te Rijssen, bij de Gebr. Stork wasch- en badinrichtingen geopend, waarvan over het algemeen drukker ge bruik werd gemaakt. Bij sommige dezer, o.a. in Den Bosch, werd het gebruik zelfs uitgebreid tot de vrouwen en kinderen der arbeiders, waarbij als typeerend werd'op gemerkt, dat alleen vrouwen van Duitsche arbeiders van dit aanbod gebruik maakten. De tweede voorüracnt was er een, geheel gebaseerd op de praktijk van het school- bad en was er voor een groot deel op ge richt om- de bezwaren van dit instituut te ontzenuwen. Afaar tegelijkertijd was het een propaganda-rede voor het bad in het algemeen. Men had spreker wel eens ver weten een bad-maniak te zijn, maar hij verwierp dit geheel, want hij zou onmid dellijk ophouden, zoodra in ieder huisgezin een bad was. En het ligt heelemaal in de lijn van den vooruitgang, aldus ging de heer Blokpoel voort. Vroeger spaarde een jong paartje voor de inrichting van een salonnetje', daarna voor een gramafoon, vervolgens voor een radio-toestel, waarom zou het nu opkomende geslacht, dat de zegeningen van het schoolbad aan den lijve ondervindt, dan niet sparen voor een bad gelegenheid in het „home". Spreker legde uit, hoe het in Den Haag gegaan is met deze schoolbaden en hij constateerde, dat er vooruitgang is te bespeuren in het ge bruik ervan. De jongste vooruitgang is dat nu eenige besturen van bijzondere scholen daarmee een proef willen nemen. In den breede ging spreker na, hoe het de gezondheid bevordert, in de eerste plaats door reinheid, maar ook doordat de poriën deh huid steeds open blijven en doordat het lichaam meer weerstandskracht krijgt tegen allerlei noodlottige ziekten. Maar behalve deze voordeelen zijn er nog tal van andere in de eerste plaats reeds de zorg voor behoorlijke, reine onderklee- ding, bovendien die geregelde reiniging zal de schoollokalen behoeden voor de onaan gename uitwasemingen en ze zal ook het leeren ten goede komen, naast het voor deel dat de bloedcirculatie krachtiger wordt. Sommigen beweren, dat, als men met de kinderen over reinheid spreekt, deze deugd ook wordt aangekweekt, waai op ver binnenkwam. Phyllis meende zich te herinneren dat Ravenscar duidelijk had beweerd, dat hij zelf had gezien dat Dick den ring opnam, maar ze wist dat ze erg zenuwachtig was geweest toen ze de beschuldiging had aangehoord, zoodat het heel wel' mogelijk was dat hetgeen Ravenscar thans zei, over eenstemde met wat hij haar vroeger ver teld had. En ze was maar al te zeer ge neigd het te gelooven, daar de mogelijk heid nu openbleef dat lord Monksilver zich vergist had. Morgen zou het een dag van glorie zijn als de onhoudbaarheid van beide beschuldigingen zou worden bewezen Toen ze aan het einde van den zig-zag weg waren gekomen die naar de groep visschershutten aan de kust voerde, welke binnen den kring van het vuurtoren licht lagen, voerde hij haar voorzichtig in de schaduw van een paar bremstruiken aan den kant van den weg. 't Is beter dat we alle voorzorgsmaat regelen nemen, fluisterde hij. Een van de kustwachters kan bij toeval op de ga lerij loopen Toen ze dicht bij de eerste hut kwamen zagen ze een forsche gestalte om den hoek komen. Ben jij daar, Michaël? fluisterde Ra venscar. Ja, ik ben het, was het antwoord. U hebt de dame meegebracht, zie ik. Ja, en er was iets triomfantelijks in de stem van Ravenscar. lk heb de dame meegebracht. Is de boot klaar (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1