300 150 100 25 MAANDAG 3 JULI VLUGKOKENDE HAVERMOUT H-0 66e Jaargang 65 >5.oo 69 69 64 44 SLUITINGEN Uitgave: Firma F. Villi DE VELDE Jr., Walstraai 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads= en Provincienieuws J |ï-0A WANNEER DE ZON HOOG STAAT -- No. 154 1928 en Fietsen. uur 9.53 9.53 hissingen 1.16 (.50 n.m. 1.31 2.05 lec, Openbare ngeta enz. felijks voorstellin- lur. Woensdags 1 matinée's. ellingen op Vrij- ag en Maandag, jatinée Zaterdag» matinée's. Vrij-dag'concert tondaig, Dinsdag, ^g en Zaterdag 11.30 uur Za- pn 3.306 uur en - lederen avond ƒ.30 tot 1.30. lanvang 7.30. len Zondag mati- p uur. erdag en Zondag Zondag matinée 6.30 uur. I matras. 1.25 4.90 6.25 3J0 5.60 8.50 8.90 >4.00 1.65 14.58 17.27 18.19 15.55 16.59 17.31 17.40 18.07 19.17' 19.28' 19.38" 19.46" 19.58' 20.05' 120.14' 20.21' 20.28' 20.37' 20.45' 20.52" 21.01" 21.09' 21.17" 16.07 16.15 17.27 18.19 15.55 16.59 17.31 17.40 18.07 121.42 119.00 120.42 21.04 116.17 16.33 18.13 20.04 19.51 21.07 21.53 19.49 20.45 21.13 19.27' 19.41' 19.54' 20.05' 20.20' 20.28' 20.40' 20.47' 20.56' 21.1 21.17' 21.26' 21.36' 21.47' 21.56' 22.28 22.44 23.02 23.13 23.25 23.45 23.53 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.öct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15,ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 4 ftnnguiden biiievens_ cnn 11IIIII ,anëe ongeschikt- bllll 4.U UU beid tot werken, v W gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Kon. familie in Noorwegen. Het Noorsch Telegraafbureau meldde Za terdag uit Oslo Koningin Wilhelmina zal morgenochtend met het stoomschip „Dronning Maud" te Trondiheim aankomen. De Koningin zal per trein, in een speciaal rijtuig met een slaap wagen, die haar door de Noorsche spoor wegen ter beschikking zijn gesteld, naar Fefor in het Gudbrandsdal reizen, waar de Koningin in .hetzelfde gebouw zal wonen als het vorige jaar. Te Fefor zal de Koningin eenige weken blijven, daarna is nog niets definitief vast gesteld. Prins Hendrik zal Zondagavond te Oslo aankomen en den volgenden ochtend naar Fefor verder gaan. Prins Hendrik te Keulen. Vrijdagavond heeft Prins Hendrik te Keu- Jen aan een diner vereenigd den ópper-bur gemeester van Keulen en andere stedelijke autoriteiten, benevens verschillende voor aanstaande personen uit Keulen en uit net Rijnland, die hem gedurende zijn drie- daagsch bezoek aan de Domstad gastvrij heid: hadden geboden. In geestige bewoor dingen bracht de Prins dank in de eerste plaats aan het gemeentebestuur van Keu len hij roemde de energie, waarmede een tentoonstelling als de „Pressa" op touw was gezet en verzekerde verder, „dat hij deze dagen, in het Rijnland doorgebracht, niet licht zou vergeten. De opper-burgemeester van Keulen, de heer Adenauer, wees er op, hoe geliefd de Prins zich in deze dagen had1 weten te ma ken. Aan dezen maaltijd zaten aan de voor zitter van de Ned. Dagbladpers, de heer Oh. Vie weg en de voorzitter van het Ned. Pres- sa-comité, de heer J. W. Henny. S cheep vaartbew eging. Gedurende Juni 1928 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1173 schepen, me tende 1.953.189 netto reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 950 sche pen met 1.628.156 netto reg. ton. In Juni 1927 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1300 schepen, metende 2.055.361 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1038 schepen, met. 1.662.480 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1928 7284 11.950.848 1927 7923 12.391.162 Rotterdam 1928 5981 10.048.059 1927 6581 10.543.891 VLISSINGEN, 2 JULI. De staking aan „de Schelde". Het aantal werkwilligen is heden volgens opgave van de directie van „de Schelde' met 8 vermeerderd en bedraagt thans 412. Van werknemerszijde wordt ons gemeld, dat het aantal werkwiligen met 7 is ver- vermeerderd. met 8 September; (Marktdag). 0. Kunstkring Het Zuiden. Zaterdagmiddag had' in de zalen van den „Het Zuiden" alhier de opening plaats van de permanente tentoonstelling van. schilde rijen, uitgaande van dien kring. De voorzitter, de heer C. A. van Woelde- ren, zeide niet geaarzeld te hebben, ook deze 9e tentoonstelling te openen en daar voor uit Domburg over te komen. Door den heer Jacobs met zijn staf zijn van een 13- tal personen ongeveer 65 doeken bijeen ge bracht en zeker voor de helft bestaat de in zending uit nieuwe werken. Een bewijs dat de schilders ijverig doorwerken niettegen staande de voor hen benarde tijden. Spreker hoopt dat men volgend jaar met het 10- jarig bestaan dezer tentoonstelling met iets bijzonders voor den dag zal kunnen komen. Thans zal de tentoonstelling alleen gedu rende Juli en Augustus op Zaterdag en Zon- dag geopend zijn. Dank brengt spreker aan de schilders en andere kunstlievende leden, die zich bereid hebben1 verklaard gedurende de uren van openstelling aanwezig te zijn. Hij hoopt, dat een druk bezoek hun toewij ding zal beloonen. De koopkracht van het publiek is niet groot, maar toch zijn er bij deze opening reeds twee doeken verkocht en dit opent een beter perspectief. Het is met vreugde, dat spreker kan constateeren, dat ditmaal gesproiken kan worden van een tentoonstelling van1 echt Zeeuwsche kunst. Dam dëelt spreker mede, dat de bouw van een steenen paviljoen in plaats van het hou ten in overweging is, de ligging aan zee is eenig mooi en het is gebleken', ook zelfs van een deel der ruimte een mooie pacht is te verkrijgen. Spreker meent dat men met vertrouwen het 10-jarig bestaan, te gemoet kan' gaam en. brengt speciaal dank aan de heeren Jacobs, Bergsma en Heijmans, voor hun arbeid aan deze tentoonstelling. Spre ker eindigt met de hoop, dat 1928 voor den kring een goed jaar zal zijn. De heer G. Bergsma bracht den burge meester dank voor zijn mededeeling, welke dern toestand voor den kring vooruitgaande kan doen zijn. Er ontbreekt nog veel aan. Reeds zijn wel 2 stukjes verkocht, maar tot nu toe hebben de maatregelen de tentoon stelling tot bloei te brengen gefaald. Moge het nieuwe jaar brengen, dat ook' anderen zich een kleine opoffering getroosten door iets te koopen. Als er verkocht wordt, wordt ook de belangstelling van de zijde der schilders grooter. Er is wel geld, maar ihet wordt op andere wijze besteed. Men ziet er niet tegen op een 'auto van f 10.000 te koopen of er voor 1000 aan te doen repareeren, maar men schrikt terug voor 500 voor een schilderij, dat toch een kunstwerk blijft. Spreker meent, dat een nieuw steenen gebouw zal kunnen mede helpen aan den bloei van den. Kring en dankt den burgemeester voor zijn steeds verleenden grooten steun. Hiermede was de opening afgeloopen en maakten de aanwezigen gebruik van de ge legenheid de werkelijk mooie expeditie in oogenschouw te nemen. Er zijn schilder stukken van de dames Van Dam van Isselt, Hendrix,EversKeg, en van de heeren Ja cobs, Schütz, Koets, Hunemam, Van Dijck, Heijmans, Rezefanan, Klarenbeek en Bergsma. Er zijn van alle ook veel nieuwe werken en zonder in* bijzonderheden af te dalen-, willen wij in het bijzonder wijzen op het groote stuk van den heer Jacobs, die een denkbeeldige Schelde stad op het doek bracht, waarin men de kerktorens van Ant werpen, Veere en' den stadhuistoren van Middelburg broederlijk vereenigd ziet. Het is een bijzonder zuiver afgewerkt schilderij met fraaie kleuren en geeft tevens een symbool van de zoo zeer gewenschte Ne- derlandsoh-Belgische toenadering. Behalve de schilderijen troffen wij er aan het ontwerp van den architect Prellcr voor het te bouwen steenen paviljoen, dat in déze omgeving zeker een sieraad voor de badplaats zou zijn. Mogen zeer velen zich geroepen voelen op Zaterdag of Zondag een bezoek aan het paviljoen te brengen, zij zullen zeker met voldoening van de mooie collectie kennis nemen. Inbraak. Meidden wij Vrijdag dat ingebroken was in een loods nabij de havenwerken, thans vernemen wij dat wederom is ingebroken in den nacht van Zaterdag op Zondag in den kruidenierswinkel van de firma Albert Heijn in de Scheldestraat. Door openschui ving van een raam is men binnengedron gen. Levensmiddelen worden vermist en blijken ontvreemd te zijn. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Diefstal. Bij de politie deed een landbouwer aan gifte van diefstal van perziken uit zijn moestuin aan den Koudekerksehen weg. Blijkbaar zijn hier jongens aan het werk geweest, doch op zulk een bandelooze wijze, dat vele onrijpe vruchten waren af gerukt en op den grond geworpen. Dat dit een schadepost beteekent voor den eige naar is duidelijk, wanneer men nagaat dat een perzik een vrucht is die een vrij hoo- gen inkoopsprijs vertegenwoordigt. Schip in nood. Door de reddingsboot uit Cadzand werd gisterenavond in de Engelsche haven alhier binnengebracht een Engelsch jacht, waar van op de Schelde de mast was gebroken en welk vaartuig nabij Cadzand hulpeloos ronddreef. Het jacht was op weg naar Engeland. Scheepvaartberichten. Heden is vertrokken na alhier gebun kerd te hebben het Duitsche stoomschip „Kellerwald" naar Mexico. Hedenmorgen is alhier gepasseerd naar Antwerpen de Amerikaansche forpedoboot „Shaw" en het Amerikaansche aviso „Alexander Hamilton". Heden is van Middelburg vertrokken na aldaar een lading hout te hebben gelost, het Lettische motorschip „Eurasia" naar Antwerpen. Benoeming sluiswachter. De heer P. Meijers, brugknecht te Oost en West-Souburg, is benoemd tot sluis wachter te Vlissingen. Voor het examen als machinist diploma C (theoretisch gedeelte) is geslaagd de heer J. M. Korver, leerling van de De Ruyter- school. Autobusver gunningen. Bii Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen a. ingesteld doof de stoomtrammaat schappij BreskensMaldeghem tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan I. C. Colijn te Biervliet vergun ning is verleend tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Biervliet over IJzendijke en Schoondijke naar Breskens, uit overweging, dat de on derhavige autobusdienst in een verkeersbe- hoefte voorziet, aangezien hij tusschen Breskens en Biervliet een veel snellere ver binding- geeft, dan de tram biedt b. ingesteld door W. de Schmidt te Bres kens tegen de beschikking van hetzelfde college, waarbij hem vergunning voor een dagelijkschen autobusdienst Breskens over Sluis naar de Belgische grens werd gewei gerd, zulks uit overweging, dat blijkens de overgelegde ambtsberichten naast de tram verbinding tusschen Breskens en Brugge over Sluis en den autobusdienst van J. A. Manneke van Breskens over Aardenburg naar Brugge aan een nieuwen autobus dienst van Breskens naar Brugge geen be hoefte bestaat. SOUBURG Zaterdagnamiddag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De 17-jarige M. passeerde op de fiets in de Deinsvlietweg een kar met paard en kwam, vermoedelijk door een ruk wind, met de kar zoo hevig in botsing, dat hij er onder kwam te liggen. Er van onder gehaald, bleek zijn hoofd vreeselijk verwond. De zoo spoedig mogelijk ontboden genees heer oordeelde zijn opname in een zieken huis noodzakelijk, waarna de patiënt naar Vlissingen in het St. Joseph Ziekenhuis werd opgenomen en aldaar Zaterdagnacht aan de bekomen wonden is overleden. Den voer man van paard en kar treft geen schuld, daar het paard oogenbljkkelijk stilstond en de grootst mogelijke ruimte voor passage was gelaten. RITTHEM. De gemeente Ritthem is toegetreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheids besluit 1927. BIGGEKERKE. Zaterdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Biggekerke. Gelezen werd de circulaire inzake de aan stelling van schoolartsen, wat de gemeente op 25 cent per inwoner zal komen te staan. De voorzitter lichtte deze aangelegenheid toe en deelde mede dat Burg. en Weth. nog geen advies geven. Persoonlijk is spreker in beginsel niet bijzonder warm voor deze zaak. Hij meent, dat de toestand op het platteland niet van dien aard is dat zulke bijzondere toestanden zich voordoen, die het aanwezig zijn van schoolartsen noodzakelijk maken. Hij is echter geen tegenstander, een schoolarts kan als deskundige dingen ont dekken, die voor een ouder of onderwijzer verborgen zijn. De financieele bezwaren zijn echter in dezen niet gering. De heer Dekker kan'niet inzien dat de hooge kosten een nuttig effect sorteeren evenzoo de heeren Poppe en Coppoolse ach ten dat de kosten niet opwegen tegen het nut van een schoolarts. De heer P. Janse voelt er veel voor en vindt dat het werk van een schoolarts zeer veel nut kan afwerpen voor het later leven, wanneer h.et kind aan de maatschappij wordt afgeleverd. De geldelijke motieven zijn evenwel niet gering doch wellicht wordt ook door de provincie in dezen iets gedaan. Ook de heer Moens ziet er wel degelijk iets nut tigs in, de groote massa is niet deskundig en grijpt al zoo niet in, als het noodig is. De financieele bezwaren wegen bij hem echter zwaar. Het schrijven wordt hierna voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van den heer Chr. Bond van Politie-ambtenaren om verhooging van de jaarwedde van den veldwachter tof 1500 werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Gelezen werd de akte van borgtocht voor den benoemden penningmeester van het armbestuur. Vastgesteld werd een nieuwe instructie voor den gemeente-ontvanger. Hierna werd overgegaan tot beëediging van den benoem den secretaris der gemeente, tevens secre taris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. De beëediging van den ont vanger kon nog niet plaats hebben, omreden diens zekerheidstelling nog niet in orde is. Nadat de vereischte eeden waren afge legd, neemt de voorzitter het woord om den nieuwen secretaris geluk te wenschen met zijn benoemingen. Ondanks uw jeugdigen leeftijd hebben" we, gezien uw arbeid gedu rende tal van jaren, goede hoop, den rechten man op de rechte plaats te hebben gevon den. Spreker hoopt dat hij met den raad, burgerij en ambtenaren in gepaste verhou ding en vriendschappelijken omgang zal verkeeren en dat hij als eeri goed ambte naar zijn plicht zal doen. Spreker verzekert aller steun. De secretaris dankt voor de volle mede werking, die hij heeft ontvangen en hoopt het in hem gestelde vertrouwen bij een ieder waardig te maken. Hij beval zich daartoe in ieders gunst aan en hoopte op de medewer king en vriendschap van burgemeester en raadsleden. Thans nam de burgemeester het woord om den scheidenden secretaris, den heer Florusse, toe te spreken. „Welk een verschil met uw opvolger is het thans bij U, nu het oogenblik is gekomen om afscheid te nemen van uw ambtelijke loopbaan. Het stemt weemoedig heen te moeten gaan, doch an derzijds stemt het dankbaar dat God U deze zeer lange ambtenaarsloopbaan on der gunstige omstandigheden heeft mogelijk gemaakt. Wat door U is gepresteerd be wijzen wel de volgeschreven boeken en de bundels van het archief en we willen con stateeren, dat U uw taak uitmuntend hebt verricht. Uw administratie, ook de finan cieele, was steeds in goede orde. Wij zeg gen U onzen welgemeenden, diepgevoelden dank voor het vele in dienst der gemeente verricht en voor den genoten steun, mede werking en voorzichting zoo ruimschoots ons geboden. Uw persoon en arbeid zal bij ons in dankbare herinnering voortleven. Wij hopen dat God U verder zal schenken wat OF BIJ MINDER WARM WEER ALTIJD SMAAKT EEN BORDJE OMDAT DE KWALITEIT ZOO IETS APARTS IS OOK ALS TOESPIJS AANBEVOLEN. gij noodig hebt. Ook persoonlijk dank ik U voor wat U voor mij zijt geweest en het ver trouwen mij ruimschoots geschonken." De heer Florusse dankte voor de harte lijke woorden. Het valt zwaar afscheid te moeten nemen van al die betrekkingen, die hem zoo lief zijn. Doch de weemoedige ge dachten worden overstemd door gevoelens van groote dankbaarheid voor de hem van God geschonken zegeningen. Het is zijn streven geweest zijn belofte bij de aanvaar ding zijner betrekking afgelegd, zoo nauw mogelijk te vervullen. Hef is moeilijk, van de betrekkingen, waarvoor men leeft, te moe ten scheiden, doch de tijd is gekomen om rust te nemen en het werk aan jongere krachten over te laten. Bijzonder richtte hij een woord van dank tot den burgemeester, voor den aangenamen omgang en den steun van hem ondervonden en tot de raadsleden, voor de welwillendheid en toegenegenheid van allen genoten. Ook de hoofden van scholen en den gemeentebode dankt spre ker voor de medewerking en bereidwillig heid in zoo ruime mate genoten. Spreker richt in gedachten een woord van afscheid tot de ingezetenen en brengt dank voor de achting^ en toegenegenheid hem betoond. De raadsleden dankten den heer Florusse voor zijn betoonde vriendschap en wensch- ten hem een rustigen levensavond toe. De nieuwe secretaris dankte zijn leer meester in het bijzonder voor zijn wijze les sen en zijn warme vriendschap. Bij de moei lijkheden van het scheiden is het een groote voldoening voor hem, dat zijn leerling zijn werk mag voortzetten. Spreker hoopte in alle opzichten zijn voortreffelijk werk naar bchooren te kunnen vervolgen en wenschte hem een aangename rust toe. Aan den scheidenden secretaris werd daarna aangeboden een schitterende foto van den gemeenteraad, als een blijvende herinnering aan de omgeving, waarin hij zoo langen tijd is werkzaam geweest. Hierna werd de vergadering gesloten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bevestiging en intrede ds. J. S. Hartjes. Gisterenmorgen werd ds. J. S. Hartjes, overgekomen uit Rilland-Bath, in de Groote Kerk door prof. dr. Joh. de Groot uit 's- Gravenhage, bevestgd bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Na het zingen van Gezang 209 1 en 2, las prof. De Groot Psalm 40 en hield vervolgens een predikatie over Psalm 40: 18 (le ged.) „Ik ben wel el lendig en nooddruftig, maar de Heere denkt aan mij." Na de bevestiging sprak prof De Groot ds. Hartjes en zijn echtgenoote in hartelijke bewoordingen toe en wees hij er op, dat ds. Hartjes na een 4-tal jaren in Zuid- Frankrijk te hebben gearbeid, nu reeds 10 jaren in de lage -landen aan de zee het Evangelie verkondigd heeft. Als oud-pre dikant van Vlissingen verheugt spreker er zich over dat ds. Hartjes het beroep naar hier heeft aangenomen, daar hij' er van overtuigd is dat de predikant en de ge meente van Vlissingen bij elkander zullen behooren. Spreker hoopt dat mevrouw Hartjes haar echtgenoot zal bijstaan in zijn moeilijken, doch heerlijken herderlijken arbeid. Door de gemeente werd den nieuwen leeraar toegezongen Gezang 96 (gewijzigd) Gezongen werden nog Psalm 42 1 en 5, Psalm 62 1 en Psalm 103 11. Des avonds verbond ds. Hartjes zich aan zijn nieuwe gemeente. Na het zingen van Psalm 89 7,"las de predikant Lukas 5 vers Iii, waarna hij zijn predikatie hield over Lukas 5 811 De grondtoon der prediking was de vrees van de discipelen en de heerlijke be lofte welke Christus aan zijn discipelen gaf bij het verrichten van hun arbeid. Ook spreker steunt op die belofte en hij wenscht niets te prediken dan den Heere Jezus als de verlosser van zondaren. Na de predikatie hield ds. Hartjes de ge bruikelijke toespraken, allereerst tot zijn bevestiger, prof. De Groot, hem dankzeg gende voor zijn bereidwilligheid hem te willen bevestigen tot het gemeentebestuur van Vlissingen voor zijn tegenwoordig heid vervolgens tot de verschil!én de ker kelijke college's zijn ambtsbroeders ds. C. L. Voorhoeve en ds. A. de Voogd, van wie hij reeds zooveel vriendschap mocht ondervinden, waarbij spreker er op wees dat hij n-u voor het eerst met collega's in dezelfde gemeente zal samenwerken ver volgens zijn collega's uit den Ring. Spreker richtte zich daarna tot de afge vaardigden uit zijn vroegere gemeente, en sprak er zijn blijdschap over uit dat het hem vergund wordt deze week het nieuwe kerkgebouw te Rilland te mogen inwijden. Ten slotte sprak ds. Hartjes zijn- nieuwe gemeente toe, de hoop uitsprekende dat deze hem in liefde mag ontvangen. Door de gemeente werd hem toegezon gen Gezong 224 1 en 5. Gezongen werden tusschen den dienst Gezang 4 15 en 8 en Gezang 50 4. In de beide diensten was de Groote Kerk overvol, waaronder ook zeer velen uit de vroegere gemeente van ds. Hartjes aan wezig waren. De collecte voor kerkverwarming heeft f290 opgebrahct. Derde provinciale Landdag van Vrijzinnig godsdienstigen in Zeeland. Gisteren werd te Zierikzee de derde Pro vinciale Landdag van Vrijzinnig godsdien- stigen in Zeeland gehouden, welke zich in een groote belangstelling mocht verheu gen. Alleen uit Middelburg, Vlissingen, Bergen op Zoom en Goes en omstreken waren een 200-tal belangstellenden aan wezig. Des morgens werd een godsdienstoefe ning gehouden in de Nieuwe kerk, onder leiding van ds. Hoekstra te Zierikzee, met medewerking van het zangkoor van vrijz. godsdienstigen uit Middelburg, onder lei ding van mej. Guijot. De Nieuwe Kerk, plaats biedende aan ongeveer 1000 perso nen, was geheel gevuld. Des namiddags, nadat velen zich aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd veree nigd hadden, begon de openluchtsamen komst op het terrein van den heer Ten Haaf, onder lieiding van ds. Hoekstra, voor zitter van het provinciaal Landdag-comité. Als sprekers traden daar achtereenvolgens op dr. H. de Noo-, voorzitter van het plaat selijk comité te Zierikzee, ds. De Jonge, Ned. Herv. pred. te Bergen op Zoom ds. Van den Wissel^ Doopsgezind pred. te Aardenburg en ds. J. A. de Koning, secre taris van den V. C. J. B. te Utrecht. Een en ander werd afgewisseld met zang van het zangkoor der vrijz. godsdienstigen te Middelburg, terwijl het muziekgezel schap van Ouwerkerk zijn muzikale mede werking verleende. Bevestiging en intrede van dr. Blase. Gisteren was het een blijde dag voor de Luth. gemeenten op Walcheren. Des mor gens werd dr. J. E. B. Blase door zijn ex- leermeester prof. J. W. Pont in de Luth. kerk alhier tot zijn ambtsbediening inge leid. De bevestiger had tot tekst gekozen 2 Corth. 4 610. Het voorgelezenSchrift- gedeelte was Jesaja 40. Uit den Hersteld Luth. bundel werden gezongen Gez. 5 1 en 2, Gez. 266 1, 2 en 4, Gez. 325_ 1 en 3 en Gez. 379 5, terwijl op verzoek van prof. Pont de gemeente, na dëv-bevestiging, haai' nieuwen herder en leeraar staande toezong Gez. 413 3. Prof. Pont noemde het een groot voor recht zijn vriend voor de derde maal (eer tijds te Stadskanaal en Den Helder) te mo gen bevestigen en nu op een plaats, waar hij zelf, voor ongeveer 40 jaar, als jeugdig predikant eens het Evangelie mocht verkon digen. Des avonds verbond dr. Blase zich aan zijn nieuwe gemeente. Zondag a.s. hoopt dr. Blase intrede te Middelburg te doen. Als tekst was gekozen 1 Joh. 1 14, terwijl uit de H. Schrift werd voorgelezen Joh. 1 1—18. De gezangen waren Gez. 407 1, Gez. 211:1 en 2, Gez. 72 2 en 3 en Gez. 32. Na de gebruikelijke toespraken en na het uitspreken van den zegen werd dr. Blase, op verzoek van den president-ouderling, den. heer M. J. Krug, door de gemeente toege zongen Gez. 415 1. Beide malen was het kerkgebouw met een groote schare gevuld, waartoe de zus- tergemeente van Middelburg een groot contingent hadi geleverd. Waar de beide vorige predikanten, ds. Leepel en ds. Bieger te Vlissingen woon achtig waren, heeft dr. Blase zijn intrek genomen in de Luth. pastorie te Middel burg. Mgr. J. D. J. Aengenent. Naar „de Maasbode" verneemt zal de •plechtige consecratie van mgr. J. D. J. Aen genent zeer waarschijnlijk plaats hebben op 25 Juli a.s., het feest van den Apostel Ja cobus. De consecratie zal dan geschieden door Z.Exc. mgr. L. Schioppa. Door 130 ouders van leerlingen der R. H. B. S. te Middelburg is aan den minister van onderwijs een adres gezonden met verzoek het aantal leerlingen eener klasse, hetwelk tot splitsing aanleiding geeft, terug te bren gen tot 24 voor de lagere en 20 voor de hoogere klassen.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1