25 WOENSDAG 27 JUMÏ EERSTE BLAD No. ISO 66e Jaargang 1928 -58 cent IK0LA2EN rgsche Stoomvaart ilitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I lange ongeschikt- iUUU beid tot werken. (/Uv BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN Stads* en Pro vincienieu ws ook de rok heeft den zoom. Juist unen met fluweel, ecten. )EKEN. aardige, kleurige k zoo in de mode eurde nopjes be- c. Ik zag een heel n doek met kleine doek was afge- )te oranjemoezen Ie effen band, van ïken worden het n van een fiku of :t model van een n of op zij vast geknoopt. Heel nieuw is het om hierbij groote strooien hoeden dragen, waar om heen zoo'n zelfde doek is ge- qgd. Als men heel slank en de doek liet om den hals smal is, staat het snoezig, maar om de heupen te inoopen. Bij een wit japonnetje >ijv. een witte doek tnet roode m zwarte moezen m met een effen band in beide kleuren afge werkt. Soms ziet men zoo'n doek ook wel eens stijf om ien hals gewon- len en met een toefje bloemen levestigd, liefst leel eenvoudige iloemen, van een :1 ein soort zooals •fooitjes, mar grieten, vergeet- nij-nietjes, pri- nula's, enz. Men drapeert 'n doek jaalkraag om den geval mag ze niet en moet ze liefst en of ruiten ver- dein formaat. De m het vorige jaar meer in de mode. WILHELMINE. ingewerkte is grooten lorraad bekende I 272. IOP: jote Trekhond, snde 50 K.G. en :n. AdresP. DE t 27. disponibel <EIJN st. at 8. :én kind vraagt zomermaanden HUISJE. etters A. V., bur. >p flinke JDWAGEN UIWAGEN. ïal „Vliss. Crt." 2 nieuwe le klas n, model Royal Heeren f 57.50, volle garantie, i letters A. B., urant". burg-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE, v.Midd. v.m.uur 8 v. Rott. v.m.uur bekomen: Transport- en F.xp. G, VOS, Teleïoon- tOORN, Telef. 155. RHOUT, Telef. 28'J. IITENHEK, Tc!. 105 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending ƒ3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames50ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meerlö.ct. De abonné's m 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor a n fi n guWen bii|evens- r? n n gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BERICHT. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op de „Vlis- singsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De reis van de Koningin en de Prinses. Het Zweedsche telegraafagentschap meldt uit Abisko, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana naar Noorwegen ver trokken zijn, na een verblijf van een week te Abisko. De „N. R. Ct." ontvangt nog het volgen de bericht uit Stockholm Gedurende het verblijf van Koningin Wilhelmina en de Prinses te Abisko was het weer prachtig. H. M. en haar dochter maakten verscheidene uitstapjes, o.a. naar de woonplaatsen der Laplanders. De Ko ningin heeft veel geschilderd naar de schoo- ne motieven die Lapland biedt. Nederland en België. Naar de parlementaire correspondent var „de Tel." verneemt, is liet interdeparte mentale overleg hier te lande nopens het ontwerp-verdrag met België zoover gevor derd, dat men daarmede zeer spoedig ge reed zal zijn. Dit beteekent echter geens zins, dat dan de nieuwe onderhandelingen met BeJjgië dadelijk kunnen beginnen. De regeering zal eerst nog 'de daartoe in aan merking komende organisaties van handel, nijverheid en scheepvaart raadplegen. Met dit overleg zal uiteraard eenige tijd gemoeid zijn, zoodat het nog volstrekt on zeker is, wanneer de besprekingen met België een aanvang kunnen nemen. Onderscheiding aan minister Koningsberger De Fransche gezant te 's-Gravenhage, de heer de Marcilly, heeft gisteren te Parijs aan minister Koningsberger de onderschei dingsteekenen van groot-officier van het Legioen van Eer overhandigd. Fransche hulde aan Nederland. Uit Parijs seint B. T. A. dat aan het diner dat gisteren door de Union Coloniale fran- <;aise is aangeboden ter eere van België en Nederland, en waarbij o.a. aanzaten Dou- mergue, de presidenten van Kamer en Se naat, de minister van justitie, de ministers van koloniën, handel, marine en arbeid, jaspar, de Belgische minister van koloniën, minister Koningsberger, jhr. Loudon, enz. enz., verschillende toespraken zijn gehou den, waarin hulde werd gebracht aan het koloniale werk van België en Holland. On der de Nederlandsche tafelgenooten. bevon den zich ook nog de heeren Droogleever Fortuyn, Van Aalst, De Kat Angelino, De Rijck en Van de Gracht. De Fransche minister van koloniën, Francois Marsal, hield een rede, waarin hij in 't bijzonder de aandacht vestigde op de vrije, vriendschappelijke samenwerking tus schen Frankrijk en Nederland en herinner de aan de onweerlegbare superioriteit der Nederlanders in Indië op het gebied van landbouw, irrigatie, groote cultures, weten schappelijke inrichtingen en de regeling van den grondeigendom. De methoden die gevolgd worden, zeide spreker, kunnen dienen voor alle kolonisee- rende naties. Hij complimenteerde minister Koningsberger als een. der voorvechters van deze bewonderenswaardige organisa tie en somde de maatregelen op welke de verheffing der beschaving van alle volken tot hetzelfde -niveau beoogen. Spreker bracht hulde aan het toestaan van een millioen gulden voor de oprichting van een vliegdienst tusschen Europa en het Verre Oosten en herinnerde aan de ont roering die hij onderging bij zijn ontvangst van verleden jaar in Den Haag. Ten slotte wees hij op de noodzakelijkheid van een nauw contact tusschen de leiders op poli tiek-, koloniaal-, arbeids- en ondernemings- gebied. N.V. Ëxpeditie-onderneming Van Gend en Loos. Naar „de Tel." verneemt heeft de directie van de N.V. Expeditie-onderneming Van Gend en Loos zich met een aanschrijving, 'd-dl 25 Juni, tot! het personeel gericht, waar in zij medecieeling doet van de overdracht van hetigeheele bedrijf op 1 Juli a.s. Voorts deejt de directie mee, dat do nieuwe onderneming gevestigd .is te Utrecht, directeur R. G. M. A. Heg* maar nat de inspectie te Arnhem blijft van waar uit tot nader order alle zaken van de nieuwe onderneming worden behandeld en Waarheen alle correspondentie is te richten. Algemeen procuratie is verleend aan elk pn- de 'heeren J. B. F. Kreus, inspecteur en WalKen, chef van de af deeling controle. Voorts heeft de nieuwe directie aan het personeel medegedeeld, dat zij bereid is, hen op 1 Juli a.s. in 'hun tegenwoordige functie en op heli thans genoten loon of salaris in dienst te nemen. Daar de nieuwe maatschappij door de expeditie-onderneming Van Gend en Loos, H. Colignon en Cie., echter niet in staat gesteld wordt t.z.t. aan hen, die uit den. dienst dier onderneming in haar dienst over gaan, pensioen of ondersteuning over de ja ren in dienst dier onderneming doorge bracht. toe te kennen, zal de nieuwe maat schappij daartoe dus niet overgaan. Wel is zij bereid, in overlegt met het per soneel, een pensioenregeling in het leven te roepen en daartoe ook harerzijds een per centage van het loon of salaris van het per soneel bij te .dragen. Bovendien -zal de aslge- meene expeditie-onderneming Van Gend en Loos, H. Colignon. en Cie.. een bedrag van 130.000 beschikbaar stellen. Met behulp van die som za.1 het, naar wij vertrouwen, moigelijik zijn, ook over de ja ren, in dienst dezer expeditie-onderneming doorgebracht, door 'het op te richten pen sioenfonds pensioen te doen toekennen. Een schriftelijke verklaring wordt ten slotte gevraagd van degenen, die in functie willen overgaan. De besturen van de organisaties van kan toorbedienden en transportarbeiders, heb ben naar aanleiding; van1 deze mededeelin- gen, onverwijld een conferentie met den directeur, R. Heg, aangevraagd, die te Utrecht plaats had. Een havenarbeidersstaking in de haven van Rotterdam Belga seint uit Brussel d.d. 26 dezer De „Libre Belgique" deelt mede, dat er in den loop van den dag zeer belangrijke besprekingen hebben plaats gehad. Er zou den zekere aanwijzingen zijn, waaruit men zou mogen opmaken, dat er een groote internationale havenarbeidersstaking voor de deur staat. hi zekere kringen is men sterk van mee ning, dat het niet lang meer zal duren, of ook te Rotterdam zal een havenarbeiders- staking uitbreken. Geen bloemenverkoop op Zondag. De gemeenteraad te Hilversum heeft be sloten dat alle bloemenwinkels des Zondags gesloten moeten zijn. Ook de aflevering van bloemen zal op Zondag verboden zijn. Balten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE STAKING AAN „DE SCHELDE". Mijnheer de Redacteur, Ik verzoek U beleefd het volgende in de „Viissingsche Courant" op te nemen, waar voor bij voorbaat dank. In uw blad van 22 dezer haalt U een ge deelte aan van een artikel door H. W. in de „Metaalbewerker" van 23 dezer geschreven over de staking bij „de Schelde". Teneinde het geheel beter te kunnen overzien, heb ik mij het bewuste nummer van de „Metaal bewerker" aangeschaft een en ander geeft mij aanleiding hetgeen volgt te schrijven. De heer W., getroffen door deri twijfel over de vraag, of hetgeen door de organi saties wordt voorgesteld, wel door de Afaat- schappij betaald worden kan, heeft deze vraag bekeken en deelt het resultaat van zijn onderzoek mede. (Hierbij heeft de heer W. weer ervaren, dat het dikwijls duister is in een andermans boeken te lezen, wat mij na lezing van zijn artikel duidelijk is). De heer W. bleef aan den veiligen kant en bouwde zijn conclusies op uit wat de directie zelve heeft medege deeld in de officieele verslagen. Officieeier kan het al niet. doch hoe staat het met die conclusies De heer \V. gaat uit van de stelling, dat hij een bedrijf als „de Schelde" en hare be zittingen naar de objectieve bedrijfswaarde heeft te beoordeelen. Dit is volkomen juist, doch de heer W. kan dit onmogelijk doen zooals het behoort, omdat (ik zeker weet dat) de daartoe benoodigde gegevens hem ontbreken. De heer W. staat evenwel niet verlegen, want hij kan het toch, wat straks blijken zal, men vrage evenwel niet hoe ja. de heer W. kan nog wel meer, want hij kan het bedrijf ook beoordeelen naar de... liquiditeitswaarde Welke soort waarde dit is, is mij en velen met mij een raadsel. Waarschijnlijk bedoelt de heer W. liquida- tiewaarde, dit valt tenminste uit jiet verdere betoog af te leiden, doch er is een groot verschil tusschen liquiditeit en liquidatie. Keeren wij evenwel terug naar de objec tieve waarde van de bezittingen en het be drijf, want, zegt de heer W., vanuit dit oog punt moet de politiek bezien worden, die door de directie wordt gevoerd bij afschrij ving en reserveering. Hoe ongelooflijk dit den heer W. ook schijnen moge, stellen wij vooraf vast, dat de objectieve waarde van het bedrijf slechts tot uiting kan komen, wanneer dit als zoo danig aan derden zou worden overgedaan, die dan voor de objectieve waarde een zeker bedrag als „goodwill" betalen moeten, in dien en voor zoover er op dat tijdstip een objectieve waarde aan het bedrijf is toe te kennen. Rest derhalve de objectieve waarde van de bezittingen. De heer W. erkent, dat hierbij met verschillende zaken rekening moet worden gehouden. Ook verklaart de heer W. nadrukkelijk, dat het mede in het belang van de arbeiders is, als een maat schappij nteer afschrijft dan strikt noodza kelijk is, doch de lust tot expansie kan bij een directie wel eens zoo groot zijn, dat zij in 4 jaren afschrijft, hetgeen in 6 jaren af geschreven zou kunnen en mogen worden. Verder zegt de heer W„ wanneer een di rectie dit doet, dan geschiedt dit in den regel om met hetgeen vrij gekomen is, nieu we bezittingen aan te schaffen of uitkee- ringen te doen aan de aandeelhouders. Veel afschrijven en de vrijkomende middelen be stemmen voor verbeteringen en uitbreidin gen getuigt van een degelijk gevoerd be heer, doch het denkbeeld de middelen, welke door afschrijving zijn vrijgekomen, uit te keeren aan de aandeelhouders, zooals de heer W. zegt dat geschiedt, kan alleen aan het brein van een financieel genie ont spruiten. Volgt nog de mededeeling, dat vlugge afschrijvingen in een bedrijf, dat zeer rendabel is, niet bepaald noodig zijn, wat ik niet gaarne zou onderschrijven. Voor de arbeiders is het ook goed, zegt de heer W., dat de Maatschappij een flinke reserve heeft, maar de reserve kan ook te hoog worden opgevoerd, met als gevolg, dat de aandeelhouders te weinig ontvangen en/of dat de arbeiders te laag worden be taald. Den aandeelhouders zullen thans de oogen wel open gaan Voor wat de arbei ders betreft verwart de heer W. wat oor zaak en gevolg zou kunnen zijn. Volgens den heer W. is het zeer opval lend, dat „de Schelde" de laatste jaren niet heeft gereserveerd de reserves zijn niet verhoogd, maar toch zijn de zichtbare reser ves zeer aanzienlijk. Wat wenscht de heer W. nu aan te toonen Verder zegt de heer W., dat er tevens door hooge afschrijvingen flinke geheime reserves worden gevormd. De heer W. schrijft hier iets neer, wat strijdt met zijn gezegde, dat hij zijn conclusies op bouwt uit de officieele verslagen. Immers, wanneer hij de verslagen goed gelezen had. dan zou de ongegronde bewering over de vorming van geheime reserves achterwege zijn gebleven (zie o.a. jaarverslag 1926). De Maatschappij brengt zoo vlug moge lijk alle bezittingen op ƒ1, ofschoon zij een veel hoogere objectieve waarde hebben, ja, zelfs een nog veel hoogereliquiditeits waarde. Dit is de door dén heer W. ontdekte nieuwe waarde! Fabrieksterreinen voor ƒ1 op de balans van 1 Januari 1928, het meu bilair idem, terwijl op de balans voor 1927 het meubilair ook voor 1 stond en de post fabrieksterreinen daarop niet voorkwam. Heeft de directie dus in 1927 fabrieksterrei nen aangeschaft, dan heeft ze die ook in hetzelfde jaar tot op 1 afgeschreven. Heeft ze in 1927 meubelen aangeschaft, dan heeft ze deze ook afgeschreven. De heer W., eere wien eere toekomt, heeft wat de meubelen betreft gelijk, daar de aangeschafte meube len, ruim 1400, zoo maar in één jaar wer den afgeschreven. Wat evenwel de fabrieks terreinen betreft heeft de heer W. het mis wanneer hij het jaarverslag 1927 goed ge lezen had, dan zou hij gezien hebben, dat door beëindiging van de erfpacht de werf- terreinen in vollen eigendom aan „de Schel de" zijn gekomen, zoodat er niets viel af te schrijven op terreinen, integendeel, zij wer den voor 1 in de balans opgenomen, welke daarmede dus geflatteerd werd Wanneer de heer W. de reserves nagaat, dan blijkt, dat reeds voor 2.285.243.35 is gereserveerd bij een kapitaal van 2.000.000, terwijl dan daarbij niet is gerekend de post reserve voor ongevallen van rond ƒ400.000. De heer W. is evenwel nog aan den lagen kantwanneer hij juist te werk gaat zal hij in totaal 2.755.783.55V2 aan reserves vin den, waarin begrepen de bestemmingsreser- ven. De heer W. zegt, dat er voor iedere reserve een extra-reserve is en noemt o.m. als voorbeeld blijvende rentetrekkers en reserve voor ongevallen. Dit is een ergerlijke miskenning der rekening blijvende rente trekkers deze rekening geeft aan de con tante waarde per den balansdatum der ver schuldigde uitkeeringen aan de tengevolge van een ongeval blijvend invalieden of aan de nagelateti betrekkingen van door een doodelijk ongeval getroffen personen. De afschrijvingen zijn volgens den heer W. reeds hoog en toch staat er op de balans nog ƒ250.000 reserve voor afschrijving. Blijkbaar is het den heer W. nog niet in de gedachten gekomen, dat de leiding van een grootbedrijf, ter behartiging van alle daar bij betrokken belangen, vóóruitzien moet, want „gouverner, c'est prevoir". De heer W. vindt het voor „de Schelde" van groot belang, dat de gebouwen en vaste inrichtingen binnen een niet al te langen tijd het eigendom van de Maat schappij zijn en ook, dat losse machines en gereedschappen worden afgeschreven, maar, vraagt hij. dat moet toch oordeelkun dig geschieden Wanneer de heer W. het verslag goed leest, dan kan hij zien. dat de gebouwen etc. van meet af eigendom der Maatschappij zijn over de oordeelkundig heid der afschrijvingen behoeft de heer W. zich heusch niet bezorgd te maken. De Maatschappij staat er best voor. Dat blijkt den heer W. duidelijk, wanneer hij de verhouding tusschen de vlottende bezittin gen en de schulden op korten termijn eens nagaat. Afgezien van de aanvechtbaarheid dier verhouding voor het doel, dat de heer W. zich stelt, telt hij bij de bezittingen ruim ƒ300.000 ten behoeve van derden, o.m. de blijvende rentetrekkers, in pand gegeven effecten. Commentaar overbodig. Bij de schulden is de heer W. wel zoo goed nog ƒ1.476.100 afiosbare obligatien op te tellen, ofschoon dit een schuld is, die volgens den heer W. betaald wordt door vaste bezittingen, zooals gebouwen etc. Dit kan de heer W. wel beweren, maar niet be wijzen en bovendien staan die bezittingen, altijd weer volgens den heer \V„ toch op naam De heer W. berekent dan, dat de reé'ele bezittingen van de zaak nog 750.002.81 meer bedragen dan al de schul den aan derden, want, zegt de heer W., het zal wel geen betoog behoeven, dat het aan deelenkapitaal slechts een schuld is aan de aandeelhouders, waar tegenover alle vaste bezittingen staan. Dit behoeft zeer zeker wel betoog, want ten eerste is het aan deelenkapitaal geen schuld aan de aandeel houders, doch het door hen in de maat schap als deelhebbers bijeengebrachte nominale kapitaal en ten tweede is de be wering, dat daar tegenover alle vaste bezit tingen staan in lijnrechten strijd met het 'hierboven door den heer W. in verband met de afiosbare obligatien naar voren ge brachte, die toch betaald worden door vaste bezittingen Hoe is het een nu met het an der te rijmen Voorts becijfert de heer W„ dat „de Schelde" aan vaste bezittingen (dit zijn dus zeker geen reëele bezittingen heeft 4.379.867.56,waaronder de „vaste" be zittingen ,,Losse"Machines, Gereedschappen in Centraal Magazijn, Lichter Schelde, Meu bilair en aandeelen Sleepmaatschappij. De objectieve waarde is volgens den heer \V. echter hooger, omdat hier een zeer groote reserve, geheime reserve, ligt. De heer W. komt tot gevolgtrekkingen, waarvan hij ver zuimt de grondslagen aan te geven. Zoo ook het vervolg Wij kunnen dus veilig consta- teeren, dat „de Schelde" aan vaste bezittin gen heeft 4.379.876.56 en een overwaarde van ƒ750.002.81 ƒ5.129.870.37. waar tegenover staat een aandeelenkapitaal van 2.000.000. Dat die veilige constateering ruim ƒ274.000 er naast is, moge-blijken uit het volgende Volgens de balans per 1 Januari 1928 be dragen de bezittingen ƒ20.123.419.72 en de schulden -15.267.636.16*4 rest derhalve' 4.855.783.55/2 bestaande uit ƒ2.000.000 kapitaal, reserven 2.755.783.55V2 en ƒ100.000 dividend 1927. De heer W. concludeert nu lo. dat de Maatschappij „de Schelde" er zeer goed voor staat 2o. dat de afschrijvingen voornamelijk met het oog op de stille afschrijvingen hoog zijn 3o. dat de reserves hoog genoeg zijn op gevoerd en een hooge reserve in de eerste jaren niet meer noodig is, omdat alle vaste bezittingen het eigendom der Maatschappij zijn. Ik merk hierbij op ad Io. Indien de heer W. bedoelt, dat de balanspositie goed is, dan ga ik daarmede accoord ad 2o. ik ontken, dat de afschrijvingen hoog zijn stille afschrijvingen zijn er niet; ad 3o. het deel der conclusie, dat betrek king heeft op de reserven, is nergens op ge baseerd en is dusgeen conclusieof een hooge reserve in de eerste jaren niet meer noodig is kan de heer W. onmogelijk beoordeelen. Voor het doel. dat de heer W. zich stelde, is noodig niet een onderzoek alléén naar de balanspositie, doch óók en allereerst een on derzoek naar de rentabiliteit van het bedrijf, daar hier alles van afhangt. Onverklaarbaar is voor den heer W. de houding van den Metaalbond, die met al de door hem ge noemde bijzonderheden wel op de boogte zal zijn gefeest. Ik vermoed, dat de Metaal- bond beter op de hoogte is dan de heer W. en een en ander voor dien bond wel ver klaarbaar is. Het doel van den heer W. was geen an der, dan door het brengen der zaak in het publiek mede te werken aan de oplossing van een conflict dit is op zichzelf een prij zenswaardig streven, doch met zijn dilettan terig gepruts maakt de heer W. zich bij hen, die zulks naar waarde kunnen schatten, een voudig belachelijk. Mijn doel is niet den heer W. onaange naam te zijn, doch om zijn scheeve voorstel lingen recht te zetten. Mijnheer de Redacteur, ik heb veel van uw plaatsruimte gevergd, doch het was niet korter te maken. Hoogachtend, W. J. THEUNE, Hoofdboekhouder der Kon. Mij. „de Schelde". Vlissingen, 27 Juni 1928. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd een plaatsje voor het onderstaande in uw blad. Het gaat alweer over de staking Vrienden en medestakers. Wij staken nu reeds bijna vijf. weken en staan al sinds vier weken op het zgn. „doode punt". Ik voor mij vind, dat we daarop nog al lang blijven staan en ik vermoed sterk wan neer de staking niet „verloopt", waarvoor een alleszins gegronde vrees is dat we over tien weken nog geen stap over het doode punt gekomen zullen- zijn. Vrienden, wij ruïneeren onszelf èn de Maatschappij, waarvan wij bij slot van re kening toch moeten bestaan Over het al of niet rechtvaardige van onzen strijd! valt niet te twister* maar. wanneer een rechtvaardige strijd in een catastrophe dreigt te eindigen, doordat het leger bij gedeelten naar den vijand over loopt, dan is het zaak voor de legerleiding zoo spoedig mogelijk tot een wapenstil stand of vrede te komen. En als die leger leiding dit niet doet, staat zij binnen korten tijd zónder leger en zal nooit meer een le ger bij elkaar krijgen. Zoo staan wij op het cogenblik. De de serteurs zijn er en er zullen nog veel meer overloopen. Om nu het verval van de met veel moeite hier opgebouwde vakbeweging te voorkomen is het voor de legerleiding zaak ten spoedigste vredesvoorstellen te doen en waaneer zij dit niet doet, is het onze plicht daarop ten sterkste aan te dringen. Mannen, bespreekt onder elkaar deze zaak ernstig en nuchter en wanneer gij het met elkaar eens zijt, dien dan onver wijld een initiatief-voorstel in, opdat we komen tot een spoedige heropening der onderhandelingen. U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk dan kend voor de verleende plaatsruimte, tet- ken ik, „WAARNEMER". Staker-Vakvereenigingslid. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor het volgende AAN DE STAKERS Naar aanleiding van hetgene dat over de staking zoo wordt gezegd en geschreven het volgende Van verschillende zijden valt men U aan Neringdoenden, niet-neringdoenden, bui tenstaanders, abonné's, Fax en zelfs de oude Grieksche wijsgeer Socrates is terug gekomen om U op den verkeerden weg te brengen. Wat toch is het geval Gij staakt tot het verkrijgen van betere arbeidsvoor waarden. Dat ge staakt is een bewijs dat men ze u eigener beweging niet gaf. Ook niet na overleg en een ultimatum dat ge steldet, welnu dan is staken uw sterkste en laatste wapen. Men trachtte U te o<ntrve- men uw 8 urendag, opgediend in den vorm van overwerkvergun.mng. Verlof krijgt ge als ge hetzelf betaalt, evenals uw pensioen en ziekenuitkeering. De loonen zijn 'laag en de rente-uitkee- ringen hoog, 8%. Er zijn er nog, zie de gegevens der directie, van beneden de twintig gulden 't is schande. Zou nu, wan neer het koud is 's winters en iemand staat boven op zoo'n schip, waar duizenden aan verdiend worden, te rillen van de kou om dat men niet behoorlijk gekleed en gevoed is, zoo'n Pax nooit eens aan jullie denken En de directie, doorgecijferd als ze is, be grijpt die niet dat je dan tekort hebt. Hebben zulke tobbers niet recht op een geringe vacantie Gij, die niet begrijpt den zang van de zee, onwillekeurig en zonder dat ge het weet zegt ze ook tot U iets. Als ge staat te turen op den boulevard, mijmerend over de hardheid van het lot dat U tot arm-zijn doemde, denk aan het volgende. Hoe klein en nietig is één droppel water uit die Schelde, maar wanneer ge ze ziet tesamen en beheerscht door de elementen, da-n worden ze opgevoerd tot een krach tige, beukende, kokende massa met een onweerstaanbare macht. Voortbewogen te samen vernielen ze de sterkste dijken en wallen. Welnu, gij: zijt alleen een droppel klein en nietig, maar tesamen met uw ka meraden, gedragen door één willen, wordt ge machtig en sterk als een bruisende storm. Is er eenmaal één steen los, dan maakt ge een bres en ge bruist binnen met donderend geraas als overwinnaars. En die steen is al los zie Borgerhout, Fijnwerk enz. Met dank voor de plaatsing, ARBEIDER. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het lange ingezon den stuk van „de Broederband"" in uw blad van 26 dezer, waarin ook de brandstoffen ter sprake komen, is „de Broederband" in gebreke gebleven te melden dat de kwali teit niet altijd is zoo als ze behoort te zijn. Zoolang „de Broederband" met geen betere kwaliteiten gaat concurreeren kan al het geschrijf in de courant wel achterwege blijven. Met'dank voor de plaatsing, EEN VERBRUIKER. VLISSINGEN, 27 JUNI. De staking aan „de Schelde". Het aantal werkwilligen was heden weer met 2 vermeerderd en bedraagt thans 399 Het wordt in de laatste dagen bij het af gaan der fabriek aan de Van Dishoeck- straat steeds drukker met stakers en pu bliek. De politie is echter in voldoend aan tal aanwezig om de orde te handhaven. Gisterenavond tusschen acht en negen uur trokken groepjes stakers door ver-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1