25 100 Mi Hi SO ihima tiCbcfoz t6ofi êand 33 JUNI IÉERSTE BLAD 66e Jaargang1 Ipïe: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen iUUU heid tot werken. VVw een ongeluk. VwU hand, voet of oog. iV V BERICHT. I Brieven uit de Hofstad FEUILLETON Beursbeschouwingen HH No. S.47 1928= GBAAR BIJ RKENDE ANDELAREN spelen a4a3 a3a2 Td8bS Tb8b6f uit. Zwart geeft koning moet -.-.—I, want na wit verliezen, dan heeft zwart te verdubbeien -ij te verliezen O. L. witte hermen )u g2. den artij J. ..MX- ubinstein. 1 e4e5, waarop iding neemt Lc7b6f Pf6g4 De7—h4 Tc8Xc3 Td8d2 Lb7 X e4f Tc3h3 ok Tc8Xc3 Dh4Xg4 Lb7Xe4 Td8d3 -h3$ Le4Xf3 Td3Xc3 Doper voor. Lb7Xe4 Dh4—g3 Dg3h4± 81. ïrg 1895—1896. Gambiet. Dr. Em. Lasker d7—d5 e7e6 Pg8—f6 c7c5 ch indertijd sterk Rosenthal geeft r. c5Xd4 Pb8c6 7Xf6, 8 Dd4h4 7 Lg5Xf6 Pc6X -c2f, 9 Kei—dl vint. Lf8e7 ming zooals later Dd8a5 Lc8—d7 h7h6 e6xd5 0—0 Le7xf6 Pc6Xd4 Ld7—e6 volgd door Dd2 Ta'8—c8 Tc8Xc3 wint zwart de Tc3a3 Tf8Xf7 Da5—b6f Db6Xb5t Tf7—c7 Tc7—c4 Tc4c3 Db5c4 el doet verliezen. Tc3Xa3 Kg8b7 Dc4c3f b7b5f Dc3c4f Lf6—d8t t geholpen heb- Lf6Xd4. bl—cl Ta3c3, DE VRIES. VLISSINGSCHE COURANT IaBONNEMENTSPRIJS: VoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Ifranco door bet geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15,ct. |De abonné's in 't bezit eener Ipolis, zijn GRATIS verze- lierd tegen ongelukken voor A 4% f j.-, |f| gulden bij levens- C A A gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 I lange ongeschikt- Al III door III vaneen I Al I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op de „Vlis- Jsingsche Courant" abonnee- Jren, ontvangen de tot dien jdatum verschijnende num- jmers gratis. Een goed werk. -Uitbreiding. Wij hebben at eens eerder er op gewe zen dat de Huisvrouwen-vereeniging goed werk kan doen en dat ook op gezette tij den doet. Het doet ons genoegen dat wij weer eens op één barer goede werken kun- Inen wijzen. Zij heeft zich verzet tegen een nieuw en hinderlijk systeem van reclame- maken dat in* de laatste tijden was toege past door eenige verkoop-organisaties. Aangezien wij zelf den molest daarvan on dervonden hebben, doet het ons bijzonder aangenaam aan, dat men er tegen te velde trekt. Het gebeurde onlangs dat te mijnen huize de werkvrouw niet verscheen op den dag dat zij zou komen. Zoo iets is niets bij zonders. Gewoonlijk komt er dan in den loop van den dag een telefonisch bericht dat ze ziek is of plotseling op familiebezoek is of een ander verhaal, waarvan niemand een woord behoeft te gelooven. 's Morgens even vóór twaalf uur, terwijl ik in gesprek was met een bezoeker, werd ik opgebeld door een damesstem, die zegt mejuffrouw Mulder te zijn en die mevrouw te spreken vraagt. Mevrouw was naar cien tandarts juffrouw Mulder kon de zaak niet met mij afdoen. Ze vroeg of mevrouw bij voorbeeld om half twee thuis zou Ja, dat zou wel. Ik breng de boodsc lap netjes aan mijn vrouw over, die aanstonds veron derstelde dat het wel een niededeeïing van de werkster was, die niet was komen opda gen. Half twee convenieerde haar heel slecht omdat zij beloofd had dadelijk na de koffie uit te gaan, maar zij zou dan wel even wachten omdat zij toch wilde weten wanneer die werkster nu wel kwam. Ge hoed en gemanteld' wachtte zij om half twee en inderdaad tien minuten later kwam mejuffrouw Mulder aan de telefoon. Het bleek niet anders te zijn dan de telefoniste van één der stofzuiger-verkoophuizen, die met het gewone praatje kwam of ze een demonstratie mocht houden met een nieuw toestel. Is het niet om helsch te worden Het bedro<r want bedrog is het is waar lijk heel groot en brutaal. Men begrijpt wel al dat "als men zegt mevrouw te willen spreken over een stofzuiger, dat meneer den hoorn ophangt, al dan niet na een har tig woord gezegd te hebben. Men leidt dus meneer alvast om den tuin door een wille- keurigen naam te noemen om op die manier althans mevrouw aan de telefoon te krij gen, Het geval van de werkster kwam hier nu toevallig tusschen en maakte dat met eenige belangstelling op mej. Mulder werd gewacht. De Huisvrouwen-vereeniging heeft zich ACHTER EEN MASKER. Uit het Engelsch van HEADON HILL. (Nadruk verboden). Lord Monksilver was aangenaam verrast hij het hooren van de verdediging, die van zulk een onverwachte zijde kwam. Juist wat ik al tegen Raven scar zei, 'oen we hier naar toe gingen zei hij met een boosaardigen blik op zijn broer. Ik dacht wel, dat mijro waarde neef de onbe wuste oorzaak was van dit onheil. Volgens mij was je houding tegenover 'iet meisje heel verkeerd en hard, Chaloner, maar als je haar je verdenking niet hebt meegedeeld, zié ik niet in, dat haar dood jou ten laste gelegd kan worden. Dan maakte zij waarschijnlijk een einde aan naar leven, omdat ze genoodzaakt werd bij don ouden Phil in te moeten trekken. Het moet ook een droevig vooruitzicht voor haar zijn geweest, nadat dat kleine ding gedacht had, een fatsoenlijk lid van de groote wereld te worden. Dick kwam met groote passen op zijn °om toe en keek hem met brandende oogen aan. -- U meent het goed en ik dank ti, oom, zei hij. Maar hiermee is er nog geen vre(le in dit huis. Mijn vader heeft in elk °pzicht ongelijk. Hij, en hij alleen, heeft liefste in den dood gedreven. Als ze gfcen zelfmoord heeft gepleegd om zijm ge- Jk'enen laster, dan moet ze het gedaan lebben door de beleedigende manier,waar- °P bij haar behandelde, toen hij ons samen v°nd en de schande dat ze hier als een nu met nadruk tegen dit reclame-systeem verzet en ze wekt haar leden op om tegen- reclame te maken tegen de verkoopers- organisaties, die dit systeem toepassen. Het 'is dus te hopen dat het nu spoedig uit is. De telefoon is op vele tijden al geen prettig instrument omdat men veel te gemakkelijk maar oproept, zelfs op uren waarop men het niet wagen zou om aan te schellen, maar als op deze wijze de telefoon mis bruikt wordt, zakt het instrument in de sympathie van de bezitters. Overigenshoe verzint iemand zoo'n systeem, waarvan hij kan begrijpen dat het voordeel niet kan opwegen tegen de onaan gename uitwerking, die het anderzijds zon der twijfel moet hebben. Tegen het uitbreidingsplan in de duinen naar Wassenaar wordt nogal oppositie ge voerd, natuurlijk op de gewone aestheti- sche gronden. Het is altijd eenigszins hu moristisch een dergelijke actie te zien voe ren. wanneer men bedenkt dat haast nie mand naar dat natuurschoon placht om te zen en een groot gedeelte ervan zelfs voor het publiek was afgesloten. Eveneens is het niet onvermakelijk te hooren betoogen dat al het terrein bebouwd wordt, dat in ieder geval geen bebouwing moet zijn, d. w.z. in die knusse villa-park-trant, waarvan we al verscheidene specimen's hebben. Men vergat dat dit de methode is om het spoedigst tot nog grooter uitbreiding te moeten komen. De gansche bouw van Den Haag is juist zoo heel ruim, dat allijd maar weer nieuw terrein in beslag genomen moet woden. Het totale oppervlak van de resi dentie, dat dient voor woningen met plant soenen en lanen is even groot als dat van Parijs en dat is alleen het gevolg van de lage huizen en den ruimen bouw. Het is •natuurlijk heel mooi en prettig voor de be woners, maar het gevolg is dat tal van dninterreinen en andere liefeijke oorden moesten verdwijnen om plaats te maken voor rijen huizen. Wanneer men dus be toogt dat open bouw gewenscht is dan drijft men naar steeds meer vernieling van natuuschoon Wij betreuren het ook dat dergelijke mooie plekken verdwijnen, maar wij zien het onvermijdelijke ervan bij de gestadige utbreiding van de bevolking. Nergens in Europa is op zoo'n klein oppervlak zoo'n massa- menschen opgehoopt als in het wes ten van Zuid-Holland. AlleeTi in de Roer streek in het mijnbedrijf is het iets voller. Wanneer de aanwas nog tien jaar blijft voortgaan als de laatste tien jaar het geval is in deze streek, zal van Haarlem tot Hoek van Holland één breede woonwijk langs de zee gelegen zijn en of men dus al jammert, het helpt niets. Hoe meer wijd-uit-bebou- wing hoe eerder het terrein vol is. En als dat alles afgeloopen is, gaan we de weilan den bebouwen en worden de koeien ver dreven. Dien kant. gaat het trouwens ook al een aardig gangetje. Als je van Delft per trein Den Haag nadert, zie je even voorbij Rijswijk al de huizenblokken van Den Haag angstig dicht bij den1 spoorweg ko men. Het zal zoo lang niet meer duren of de groene velden zijn hier verdwenen. Als eenmaal de groote verkeersweg Den HaagRotterdam is aangelegd zal spoedig de zgn. lintbebouwing langs dien weg een aanvang nemen, zoodat ook hier de open terreinen zeer snel zullen verdwijnen. Wij zijn op dien aanwas der groote ste den heelemaal niet zoo gebrand, maar ve len plegen, daar een belangrijk verschijnsel in te zien. Zij moeten dus niet aanstonds jammeren over de duinterreinen die ver dwijnen. Men kan niet uitgeven en over houden tegelijk. hond is weggejaagd. Phyllis is fi'Otsch en gevoelig. Hij dacht even na en vervolgde toen Maar zij was ook dapper en trouw en daarom kan ik ten slotte niet ge looven, dat zij mij dezen doodelijken slag zou hebben toegebracht, als er niet iets veel ergers is gebeurd. Ik denk, dat de praatjes over den ring haar bereikt hebben en dat zal te veel voor haar zijn geweest. U kunt Phyllis' dood niet goed maken, oom, door de zaak in den doofpot te stoppen. Er moet een andere manier van afrekening zijn. De jongen draaide zich op zijn hielen om en voor iemand nog een woord kon zeggen, had hij de kamer verlaten. Er viel een pijnlijke stilte in, waarin alleen het snikken van mevrouw Wenslade hoor baar was. Lord Monksilver stond langzaam op, toen hij Carter Ravenscar voorbij het raam zag gaan. De burggraaf scheen niet zoo heel erg onder den indruk van de uitbarsting van zijn neef. De jongen vat het verkeerd op, maar dat zal wel overgaan, zei hij kalmeerend, terwijl hij naaj' de deur ging. Ik heb in ieder geval de ondeugdelijkheid van je ab surde theorie over dien ring aangetoond, Chaloner en ik waarschuw je, dat je met mijn wenschen rekening houdt Nu moet ik gaan. Ik heb mijn secretaris al te lang laten wachten. De oude lord gaf mevrouw Wenslade een hand, kneep Yvonne in 't oor in antwoord op den dankbaren blik, dien het jonge meisje hem gaf en volgde zijn broer naar de hall. Waar wil je langs door de stu deerkamer of door de voordeur vroeg de predikant strqef. Een beetje compresser bouw vooral voor de goedkoopere huizen zou heusch niet zoo kwaad zijn en men kon hier en daar wel wat spaarzamer zijn met plantsoenen en pleinen. Het gaat hiér te veel van den grooten boom. EIBER. De daling op de New-Yorksche beurs. kuim geld ie Londen. Toch vermoedelijk geen discontover laging. Berlijn sterk beïnvloed door New-York. De stabilisatie van de franc ophanden. Flauwe stemming te Amsterdam. Kunst zijde gevoelig lager. Suiker ver der gedaald. Valorisatie van Indi sche suiker? Verbeterde positie der rubber markt. Hoogere op brengst der Beursbelasting in Mei. De nieuwe emissies. De flauwe stemming, welke er deze week doorgaans op de New-Yorksche effecten- beursi heerschte, heeft ook in Europa tot afwikkeling van zaken geleid. Het is nog altijd de hooge geldkoers, waarmede de koersdalimg) der fondsen gemotiveerd wordt. Het bedrag der beleeningen van 4J/2 milliard1 is wel eenige honderden millioenen kleiner dan het geweest is, maar aanmerke lijk grooter dan één en twee jaar geleden. In elk geval schijnt de hoogere bankleidintg in de Unie dit bedrag te hoog te vinden en doet zij alle moeite om de iverdére liquidatie van efiectentransacties te bevorderen. Zij is daarin dusver nog niet bijzonder geslaagd, maar sinds de laatste dagen begint het er toch iets op te lijken. De verkoopen had den te New-York de overhand. De koersen zijn) beduidend teruggeloopen en hoewel later een herstel is gevolgd, blijft de situa tie der New-Yorksche beurs onzeker, even als de economische toestand in de Unie on zeker is blijkens de berichten uit de ijzer en staaflmdustrie en de automobielnijver- heid. Nu de heer Hoover als republikeinsch candidaat voor het presidentschap is geko zen, schijnt men op den afloop der ver kiezing tamelijk gerust te zijn. Als politieke dubbelganger van president Coohdge zal hij het vermoedelijk van den heer Smith, den candidaat der democraten winnen. Het is opmerkelijk dat ondanks de hoogere geld koersen te New-York, toch aan de buro- peesche beurzen, althans te Londen en te Amsterdam, het geld tamelijk ruim blijft. Er worden nog altijd voor groote bedragen buiten land sch e fondsen in de Unie geplaatst waardoor de Amerikaansch-Europeesche betalingsbalans tgunstig wordt beinvloed. In Londen gaat men er niet weinig trots op dat ondanks eenzelfde discontovoet als te New-York de geldmarkt aan de Theems geen verstijving ondergaat, maar integen deel het wisseldisconto op de open markt zoover beneden de bankrente (gedaald is, dat) er voor een discontoverlaging aanlei ding zou .zijn, ware het niet dat dan allicht in het najaar weer een verhooging zou moeten plaats vinden. Te Berlijn oefent de onregelmatige stemming van Wallstreet igrooten invloed. Ook de politieke strubbe lingen in (verband met het nieuwe kabinet, doen aan de beurs geen goed. Te Parijs verkeert men in afwachting van de stabili satie., Het gaat daarmede als met de ge boorte van een kroonprins ze wordt eeni ge malen aangekondigd alvorens de blijde gebeurtenis plaats vindt. Ze wordt trou wens met gemengde gevoelens begroet en de heer Poincaré schijnt er maar niet toe te kunnen besluiten de stabilisatie der franc af te kondigen. De emotie zal dan niet igroot meer zijn. integendeel, voor velen'is clan een machtige speculatie-factor uit het Door de voordeur maar. Dat zal de kortste weg zijn om Ravenscar op te pik ken. Hij ging dien kant uit, toen hij een minuut geleden langs 't raam liep. Dominee Wenslade liep de hall door en opende de deur, waardoor de beide man nen den secretaris konden zien, die de ro zen in het ronde bed bewonderde. Jij bent nooit jong geweest, Chaloner, zei lord Monksilver bij het afscheid nemen tot zijn broer, maar ik eenmaal. Ik kan me in Dicks' gevoelens verplaatsen en voel sympathie voor hem. Neem mijn raad aan, en bak zoete broodjes dezen keer, dan zul je rustiger en plezieriger leven U hebt een vermoeide strijd gehad, vrees ik, mylord zei Ravenscar, die zich weer bij den burggraaf voegde. Had u nog moeite met uw neef? De jongen gaf' dien eigenwijzen: Cha loner er geducht van langs. Als het geen twist tusschen vader en zoon was geweest, was het misschien nog tot moordi en dood slag gekomen Om den korteren weg over het kerkhof te kunnen volgen* moesten ze om den hoek van het huis heen en het grasveld over steken, waarop de ramen van de voor naamste kamers van het huis uitzagen, waaronder ook die van de studeerkamer. Zij waren ongeveer halverwege het gras veld, toen er duidelijk hoorbaar vlak achter hén een revolverschot klonk. Ze bleven onwillekeurig beiden staan en keken elkaar verschrikt aan. Dat was in het huis, zei lord Monk silver, met een angstige trilling in zijn stem. Ik ben er ook bang voor, zei Ravens car, terwijl hij aandachtig naar den be groeiden gevel keek. Zal ik gauw terug Eransche beurs- en bedrijfsleven verdwe nen, terwijl ook de politieke verhoudingen door de stabilisatie zullen worden beïn vloed. Als de franc is „veiliggesteld" heb ben de politieke jongleurs weer vrij spel. Ten slotte zal toch d<oor dien maatregel aan den handel een vaste basis worden terug gegeven, welke op den duur aan de econo mische ontwikkeling des lands moet ten goede komen. Men heeft dit ook elders hier te lande en in'Duitschland gezien. Dit is de reden waarom de Parijsche beurs de laatste dagen wat vaster was. Op de Amsterdamsche beurs zijn de koer sen deze week verder teruggeloopen, zon der dat daarvoor bepaalde redenen kunnen worden aangewezen. De daling kan tot op zekere hoogte als een gezonde reactie op de (overdreven koersrijzing! worden be schouwd. Zoo zijn de aandeelen Enka, welke 'n paar wekenj geleden Tiog 536 noteerden tot 460 gedaald, Hollandsche Kunstzijde van 244 tot 205, Maekubee van 233 tot 195, aandeelen Philips van 778 tot 716 etc. Toch is de uitvoer van kunstzijde uit -ons land in de maand Mei verder gestegen en "was ook de prijs iets hooger dan in April. Het zijn echter meesfal andere invloeden, welke de kunstzijde-aandeelen beheerschen. Geruch ten over de financieele zorgen van Loe- wenstein deden dé ronde, naar aanleiding van een minder geslaagde kunstzijde-emis sie. En reeds de geruchten zijn voJdoende de markt te verschrikken, omdat de val van dezen! igroot-manipulant, vermoedelijk de geheele liquidatie van zijn aandeelen bezit zou beteekenen. Dit is steeds het gevaar van een te grooten persoonlijken invloed op de gestie van een bedrijf of bedrijven complex, gelijk destijds ook met Hugo Stin- nes in Duitschland ervaren is. En de ge schiedenis heeft igeleerd dat dergelijke con centratie-genieën tocli vroég of laat het evenwicht verliezen. Reeds de vorige week constateerden we voor Suiker waarde een flauwe tendenz als gevolg van de zwakke suikerprijizen, wélke m het begin van deze week verder daalden, maar sinds niets herstelden. Intusschen is de prijs der picol tot ca. 9 voor supe rieur gedaald', terwijl verleden jaar weinig minder dan 11 gemaakt werd. De Visp, die van den nieuwen oogst nog slechts de kleinste helft verkocht heeft, schijnt thans te overwegen, een .hoeveelheid suiker op té slaan en daarmede een prijsherstel op de suikermarkt af te wachten. Op zich zelf be schouwd lijtot dat een maatregel, die wei nig effect zal -sorteeren, want Java produ ceert slechts 10 der wereldproductie en oefent met den opslag van een deel der oogstopbrengst dus geen grooten invloed op het geheel uit. Maar de tegenwoordige suikerprijs is voor de Cubaansche fabrieken en ook voor de bietsuikerindustrie nog nau welijks loonend. zoodat bestendiging daar van allicht tot inkrimping van den aanplant zal leiden. Daarop kunnen de Javaschc suikerproducenten, die bijna alle over ruime kasmiddelen beschikken, wel wachten. Wij schreven die vorige maal over de ruime oogstopbrengsten bij de meeste maatschap pijen Hierdoor is de kostprijs vermoedelijk verder gedaald en de voorsprong van Java op andere producenten grooter geworden. De overige afdeelimgen .hadden een onbe stemd verloop. De mededeeïingen van Sir Henri Deterding over de koninklijke waren nietszeggend, wat de mogelijkheid van een emissie betrof, maar wekt den indruk dat dé strijd met de Standard Oil op zijn einde loopt. Aanvankelijk liepen aandeelen Ko ninklijke eenige procenten op, later moes ten zij aan de toenemende apathie ook hun tol betalen. Over de Rubberaandeelen zou een opti- loopen om te zien, wat er aan de hand is, mylord Maar voor ze een van beiden nog iets konden doen, rende Dick Wenslade als een krankzinnige de studeerkamer uit, terwijl hij wild om zich heen keek, tot hij het tweetal op het grasveld zag. Komt u gauw alstublieft, schreeuw de hij. Ik ben bang, dat vader erg ge wond is. Zag u ook iemand wegloopen Er is niemand uit de deur komen loo- pen dan jij wij draaiden ons na het schot dadelijk om, zei lord Monksilver heel ern stig, toen zij bij den jongen man kwamen. Later herinnerde hij zich, dat Dick zonder aarzeling de studeerkamer weer binnen ging, even voor de anderen. Een moment later bogen zij zich over de deftige, in het zwart gekleede figuur, die vlak bij de schrijftafel lag. Chaloner Wens lade was waarschijnlijk neergeschoten, toen hij juist wou gaan zitten, om de preek af te maken, die onvoltooid op den lesse naar lag. Ravenscar, de kalmste van de drie, stelde een haastig onderzoek in, maar stond da delijk weer overeind, terwijl hij de sombere kamer rond keek, alsof hij naar eenig spoor van den moordenaar zocht. Hij is dood, zei de secretaris, terwijl hij het hoofd ontblootte. De kogel trof hem in den rug, en ging door het hart, denk ik. En, kijk Daar ligt de revolver bij de deur, minstens vijftien voet van het lichaam af. Hij kan onmogelijk zichzelf gedood hebben. HOOFDSTUK IV. De misdaad en het probleem. De drie mannen staarden elkaar hulpe loos aan, maar eindelijk begrepen ze, dat er iets gedaan moest worden. In de hall klon- STOOM WASSCHERIJ „DE VOLHARDING". Stoomververij Chem. Wasscherij i Telefoon 50 VLISSINGEN mistische beschouwing kunnen worden ge leverd ware het niet dat op 1 November de achtergehouden voorraden der Engelsche gebieden loskomen. Want de voorraad te Londen is ca. 25.000 'ton lager clan een jaar gele.den en deze week werd uit Indië ver nomen dat de export der Inlandsche plan- ters-reeds (gevoelig dalende is De heer Hen derson, president der New-Yorksche rub- berbeurs heeft zich voorts in gunstigen zin over de toekomst der rubbermarkt uitge laten. Maar Rubberaandeelen brokkelden ook iets af bij uiterst geringen handel. Dat is trouwens het kenmerk van dé beurs ge durende de laatste weken. De maand Juni wordt niet de beste maand voor den fond senhandel. Die eer behoudt vermoedeijtk de Meimaand, die ditmaal aan beursbelasting een nog nimmer voongekomen bedrag in het fiscale tlaatje bracht, nl. 283.799 tegen 491.608 in Mei 1927. Ook voor de eerste vijf maanden is de opbrengst aanmerkelijk 'hooger, nl. 3.7 millioen tegen 2.7 milli- oen in die periode van het vorig jaar. De emissies hebben tot de hooge cijfers van dit jaar in sterke mate bijgedragen, door dien alle inséhrijvingsbiljetten van een ze gel moieten zijn voorzien en den laatsten tijd voor veel grootere bedragen is inge schreven dan stukken beschikbaar waren. Ook deze week zijn er weer enkele uitgif ten aangekondigd, w.o. 2'/2 millioen 6 c/< pref. aand. Gem. Eigendom van Woon- en Winkelhuizen a 102'/22 f2 millioen priori- teitsaandeelen Singkep Tini k 100 Vc, 1.400.000 5 oblig. Gem. Meester Cor nells, 225.000 aand. Belirie a 100 en J 500.000 pandbrieven der Friesch-Holland- Nsche Bank alle fondsen, welke voldoende merites hebben om een goed resultaat te verwachten. Getd op prolongatie 4 VAN AMSTEL EN IJ. Het terrorisme der straatrcclames. Absentie van gezag. Wethou der de Vos naar de Tweede Kamer Steeds intenser werkloosheid-be st rij ding. De Centaur. ,,Be!a Kun moet vrij", „Arbeiders toont u solidair met de stakende loodgieters" „Weg niet het kapitalisme", „Bezoekt de Olympiade-bar", „Wij eischen premievrij gemeentepensioen" ziedaar een beschei den bloemlezing 'uit de vele motto's, die niet zooals gewoonlijk per strooibiljet of manifest onder de publieke aandacht wor den gebracht, doch thans allerwege in Am sterdam de asphalttrottóirs ontsieren. En kele dagen géleden prijkte zoo'n motto in schier onuitwis/chbaar kalkschrift zelfs voor den ingang van ons stadhuis en dat voor den Rus Bela, in eén revolutionnaire omlijsting van bijlen en sikkels, besloeg minstens 2/3 van het Centraalstationsplein. Dit alles resultaat van welberekend, rustig uitgevoerd nachtwerk door menschen die hun vak terdege verstaan. Men vraagt -zich af hoe liet mogelijk is, dat zoodanige pro paganda ongestoord' kan geschieden in een stad, waar ook des nachts een groote po litiemacht aanwezig is, terwijl het stadhuis, tegenover en naast een politiebureau ge- ken opgewonden vrouwenstemmen die de richting van de studeerkamer uitkwamen. Mevrouw Wenslade en Yvonne waren klaarblijkelijk gealarmeerd door het schot. - Zij moeten hier niet komen, zei lord Monksilver. Ik zal ze voorzichtig voor bereiden en ik zal om de politie en den dok ter zenden. Niets moet worden aangeraakt tot de politie een onderzoek heeft ingesteld. Hij slipte de hall binnen, terwijl hij Dick en Ravenscar alleen liet bij den doode. De secretaris keek den jongen Wenslade nieuwsgierig aan. 't Gedrag van Dick scheen hem buitengewoon tc interesseeren. Er was niet het minste blijk van smart bij den jongen te ontdekken hij toonde meer de verbijsterende nieuwsgierigheid van iemand die plotseling voor een luguber raadsel wordt geplaatst. Ik begrijp er niets van, zei Dick, toe-n hij den doordringenden blik van den ander op zich gericht voelde. Die het deed, moet zich onzichtbaar hebben kunnen ma ken. Ik kwam tien seconden nadat het schot viel de kamer binnen. Ik was op de trap, toen er geschoten werd en zou iedereen gezien moeten hebben, die door de deur zou gevlucht zijn. U en mijn. oom hadden vanaf het grasveld het gezicht op de ramen vlak nadat u het schot hoorde, en u zag ook niets Ravenscar vroeg zich af, of het mogelijk was, dat de jonge man zich zijn eigen po sitie niet realiseerde. Kon hij zoo blind zijn, dat hij niet begreep, dat hij, schuldig of niet, 't grootste gevaar liep, verdacht te worden van den moord op zijn vader (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1