25 ZATERDAG 16 JUNI EERSTE BLAD es IVO. 143 66e Jaargang 1928 SO fofooük 'ikima uE&n êand jive: Firma F. Vil) DE ÏEtflt Jr., ifalslraal 58-60, Iflissingen. ïelef. 10. Postrekening 00287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen A A tfl ffÈ gulden bii levens- II lil lange ongeschikt- P|||l| JLUUU heid tot werken. UUU «Qfi jrn BERICHT. GEMEENTEBESTUUR Brieven uit de Hofstad FEUILLETON ACHTER EEN MASKER. Beursbeschouwingen BINNENLAND GBAAR BIJ RKENDE ANDELAREN n. Men gevoelt dit Engeische schaak- tsche schaakspelers geweest en meent rail Yates en sir G. is, dat zij in dit guur zouden maken. Duitsche leiders zoo o.i. zou Yates in _chter figuur hebben Tarrasch zullen doen. dit muisje geen le Engeische schaak tere gaan uitsluiten. o 80. enen (1882). opening. ZwartBird. f7—f5 Pg8—f6 e7e6 f5Xe4 DdSxfö DÏ6e7 d7d5 )oie plaats voor een Pb8c6 Lc8d7 g7—g6 0—0—0 De7—f6 Lf8—d6 Pc6e7 h7Ii6 Kc8b8 h6h5 -c5 te voorkomen, op de rokadestelling Pe7—f5 Ld7—e8 Df6e7 Ld6xe5 De7d7 Td8—c8 a7a5 Th8—f8 Dd7c6 bereidt een aanval voor. zwart een op Dc6b6 Le8—b5 Pf5Xd4, 30 Tf3xf8 a6xd4f en wint. e6xf5 Lb5—c4 c7c5 Tc8c6 zet van Zwart, r t. t g h Db6—b5 Tf8c8 Tc6Xc5 Db5—b6 a5Xb4 Tc5a5 Db6e3 De3xd2 Dd2—elf ad Dd2dlf moeten —cl was gevolgd enden zet mat. Op aten volgen Lc4a2 volgenden zet mat), dl Xc2, wat minstens Del Xg3 Kb8—a8 een kans meer. Dg3xh4 Tc8bS Dh4xf4 Lc4—a6 Df4—'fl Dflhot d5d4 d4Xc3t La6xb5 Lb5—d3 Ld3—e4 Tb8Xd8 Opgegeven. D. C DE VRIES. VL1SSIIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending ƒ3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerbuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij dood door een ongeluk. CPwU» hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op de „Vlis- singsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 44, 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Oorlog dd. 12 Juni 1928, no. 164 V., 7e afdeeling. aan MARINUS WILLEM NIEUWENHUIJ- ZE en JOHANNES FRANCISCUS MARIE SCHUTIJSER, beiden uit deze gemeente en behoorende tot de lichting 1929, met in gang van 1 Juli 1928, voor 2 jaren vrijstel ling van den dienstplicht is verleend, we gens het verkeeren in een geval als be doeld in artikel 15 eerste iid, punt d der Dienstplichtwet (Het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlie- vend ambt of opleiding tot zoodanig ambt). Tegen deze beslissing kunnen vanaf he den, binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen, of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrft. Vlissingen, 15 Juni 1928. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Verdiende straf. Het badseizoen. Verleden week is een gepensionneerde kolonel door den kantonrechter veroordeeld tot zes gulden boete wegens... het beglu ren van een paartje dat in de duinen zat. De kantonrechter gaf dezen meneer, die met zijn binocle zich op deze wijze trachtte te amuseeren, nog 'n finken uitbrander toe. Het is maar gelukkig dat dit gevalletje eens openbaar is gemaald, 't Is nu eenmaal een eigenaardig slag menschen dat soms in de dunen ronddwaalt. Typisch is dot dit soort vóór alles laf is, het onmiddellijk op een loopen zet ais het wordt betrapt en nooit voor zijn daden uitkomt. Men noemt dit slag van belangstellenden met den dui- delijken naam van „loerder". Op het vrije strand kwamen ze vroeger nog al eens voor, maar men heeft er daar korte metten mee gemaakt. De jongelui organiseerden een zandverstuiving om zoo'n betrapten loerder heen en deze zocht dan wel gauw zij" heil in de vlucht om waarschijnlijk niet meer terug te komen. De duinen zijn nu wel Uit het Engelsch van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 2) De dominee keek het gracieuse meisje dreigend na, tot zij verdwenen was om aan zijn bevel te voldoen. Toen wendde hij zich tot zijn zoon en goot de fiolen zijns toorns over hem uit. Wel mijnheer, wat had die schande lijke scène, waarin ik net.de toevallige ge lige moest zijn, te beteekenen vroeg hij 7" je aan de lange lijst van je zon den ook nog die der onzedelijkheid toe jk durfde mijn oogen niet te gelooven, toen Jk jou dat meisje, aan wie wij onze doch ter hebben toevertrouwd, iets wat klaarblij kelijk op een verkeerde beoordeeling van baar karakter berust, zag omhelzen. Wat beb je tot je verdediging aan te voeren Ik verzoek u om grofheden over miss vaughan voor u te houden, vader, ant woordde Dick onverschrokken en niet zon der humor. De verklaring van wat u ge zien hebt, is heel eenvoudig. Phyllis is juist zoo vriendelijk geweest, toe te stemmen in een engagement met -mij. Onder zulke om standigheden is hiet, geloof ik, geoorloofd, gebruikelijk zelfs de overeenkomst met een kus te bezegelen. Dp 't gezichit van dominee Wenslade eekenden zich zeer gemengde gevoelens woede en minachting werden echter verheerscht door een trek van sardonisch genot. Engagement De overeenkomst be- van deze bezoekers gezuiverd, maar na- tuurlijik komt er aiR en toe weer eens eentje even opduiken. Als ze voor de gratis bios coop-voorstelling die ze daar zochten, zes gulden boete moeten betalen, zal de pret er wel spoedig af zijn. Het leelijke van het geval is dat juist diit slag nog den moed pleegt te hebjben om een ongunstig oordeel uit te spreken over het vrije strandleven en dit in opspraak brengen met verhalen die zij geven van hetgeen zij ,,met eigen oogen" zelfs versterkt met een kijker hebben aanschouwd. Anderen, die dit weer hooren van de „loerders", concludeeren er uit dat het toch wel iets te wenschen zal overlaten als er altijd nog menschen zijn, die met de.n kijker er op uit trekken om te zien of er niets te begluren valt. Zoo wor den dan de legendes geboren en daarom is het zoo goed dat er eens één een gevoelige straf heeft gekregen. Het is overigens nog niets gedaan op het vrije strand. Zondag jl. was er 's morgens al eenige loop, maar even na den middag gaf de zon het \£eer op en daalde de tem peratuur zóó snel dat zij, die een uur te voren nog in luchtig badpak liepen, nu hun kleeren weer gauw aantrokken en zelfs een jas niet versmaadden. Het is merkwaardig hoe snel aan de zee de temperatuur kan wisselen. Een val van tien a vijftien graden in een half uur tijds is zelfs niet bijzonders. Zoodra de zon schijnt heeft er ook voort durende verdamping van het water plaats, waardoor de atmosfeer aanstonds al druk kender aanvoelt. Gaat de zon even schuil, dan is het treffend hot snel dat gevoel ver dwijnt en een zekere kilheid intreedt. De nachttemperatuur heeft ook zeer veel in vloed op den toestand overdag. Als 's nachts de temperatuur vèr onder de zestig graden daalt en dat doet ze helaas in deze dagen nog heel vaak koelt de bo venste laag van het water snel af. De zon moet 's morgens heel sterk zijn om dat weer snel op te halen. Alleen wanneer den ganschen ochtend de zon zich handhaaft js het 's middags prettig warm. Het aantal baders was tot aan het begin van de thans afgeloopen week nog uiterst gering, zeer veel geringer dan in het vorige jaar, toen toch ook de maand Mei ons lee lijke parten heeft gespeeld en Juni niet al te best inzette. Het water is voortdurend ijzig kil en het baden is'geen genot behalve voor het kleine groepje hartstochtelijke liefhebbers. Voor hen die niet geregeld in de zee ba den, maar op een dagje dat zij hier zijn daartoe verlokt worden, mag nog wel eens de waarschuwing herhaald worden om toch heel voorzichtig te zijn. Wil men veilig zijn dan bade men alleen bij hoog water en ga men niet dieper dan tot het middel in zee. Het hooge water heeft niet alleen voor #dat de stroom sterk landwaarts is, maar bok dat het water dan staat op 1iet strand, dat bij laag water droog is en een harden on dergrond heeft, geen al te diepe kuilen het'ft en niet plotseling tot dieper gedeelte over gaat. Het is ongetwijfeld het resultaat van het hardnekkig propageeren dier beide adviezen dat het aantal ongelukken aan het strand uiterst gering is, relatief tort het ontzaggelijk aantal baden dat daar geno men wordt niet dan een fractie van een percent. Intusschen blijft de zee altijd eeni- germatu' verraderlijk omdat een kleine be weging van de windrichting onmiddellijk een belangrijke wijziging van den stroom tengevolge kan hebben. Wij zouden eigenlijk dien toevalligen badliefhebbers ontraden om aan het vrije strand in zee te gaan. Zij doen verstandiger bij de zgn. volksbaden te gaan, waar toezicht is en het bad slechts eenige stuivers kost. Bovendien heeft men zegelen herhaalde hij op ongeloovigen toon. ls het de bedoeling mij te vertellen dat een Wenslade zich vernederd heeft om een gouvernante ten huwelijk te vragen de dochter van een ouden dronkenlap van een officier, die, dank zij de edelmoedigheid van je oom, voor niets woont. Kapitein Vaughan is een gentleman, repliceerde de jongeman, en 't is nog niet lang geleden, dat ik een schandvlek voor de familie was. Als dat waar is, dan is 't Phyllis die zich vernedert, dunkt me. Maar ik weet wel dat het geen nut heeft met u te discussieeren in elk geval, het engagement is een uitgemaakte zaak De predikant was plotseling kalm ge worden. Hij ondervond een nieuwe sensa tie, er gebeurde iets, dat nog nooit te voren gebeurd was, dat zijn zoon tegen hem in opstand kwam Daar moest iets achter zitten en hij moest zien uit te vinden, wat dat was: Dat verzet moest zoo snel moge lijk den kop itfgedrukt worden. Ben je vergeten, da,t je zonder mijn vrijgevigheid een arme stumper bent, dat je nog in geen jaren eenig vooruitzicht hebt en dat je geen halven cent bezit om te trouwen O, ik maak me niets bezorgd over dien halven cent, antwoordde Dick laco niek. Dien zal ik wel verdienen, als ik hem noodig heb. Oom Charles heeft me gisteren juist gezegd, dat hij alles zou be talen wat ik voor mijn studie noodig mocht hebben 1 en ik zal zijn aanbod aannemen. Wij zijn nog niet zóó idioot, dat we denken van lucht te kunnen leven. Maar we houden van elkaar, vader. U hoeft niet te probeeren ons van elkaar te scheiden. De eerwaarde Chaloner Wenslade draai- een keurig hokje om zich te kleeden en ge legenheid om zich met zoet water af te spoelen. Aan het Kurhaus-bad is dit jaar weer uitbreiding gegeven aan het zgn. zonnebad. Het blijkt dus dat daarvoor wel liefhebberij bestaat en dat het voorbeeld van het vrije strand navolging vindt. Dat is bijna een vermakelijk verschijnsel :nadat eerst op dat strandleven zooveel aanmerkingen zijn ge maakt. Ook hier was Scheveningen Ieelijk achter bij andere badplaatsen, waar derge lijke zonnebaden altijd al op groote schaal werden geëxploiteerd. Trouwens de geheele opzet van dit bad- gedeelte is nog pfimitief, maar het zal wel niet anders kunnen gemaakt worden. Het zou pas goed zijn als de gelegenheid be stond om van de hotels uit onmiddellijk in zee te gaan, zoodat men zich op zijn kamer kan kleeden. Reeds ziet men tegenwoordig wervt'Ien in badmantels van de hotels naar het bad gaan, maar zij moeten daar toch in één der badkoetsjes zich gaan drogen en zij moeten voor het bad ook het volle be drag betalen. Er zal mettertijd nog wel eens een andere afdeeling komen, nl. voor hen die onmiddellijk uit hun hotel zee wil len ingaan en in hun badmantels terug gaan nadat zij bijvoorbeeld het zonnebad hebben genoten. Het is er alles aan dit bad nog te veel reglementair en te beperkt. De zee is groot genoeg om aan alle lefhebbe- rijen te voldoen op de wijze waarop men dat graag wil en niet op de manier die aan de organisatie van het bad het beste vol doet. Zoo kon het baden bij hoog water op geheel andere wijze geregeld zijn dan bij laag water omdat het gevaar veel min der is en men dus vrijer kan laten bij het verblijf in de zee Op dit punt is men met het oog op ongelukken uiterst streng, maar voor velen te streng en dat maakt dat men naar het vrije strand trekt. Inmiddels blijft het bad zijn groote aan trekkelijkheid behouden merkwaardig is het dat men bij het Kurhaus op kleine schaal „stillestrandje" speelt. EIBER. Gevoelige daling op de New-York- sche beurs. Nooit gekende omzet ten. Vrees voor discontoverhoo- ging. Berlijn onder invloed van New-York, flauw. Amsterdam ongeanimeerd. De positie der Indi sche suikerproducenten. De nieuwe riet soort brengt vermoedelijk een record-oogst en lagere kostprijzen. Maar de verkoopprijs daalt. Terwijl op de New-Yorksche beurs deze week een nieuw en geweldig record in den omzet bereikt werd (5.230.000 aandeelen) gaat er op de Amsterdamsche beurs weinig om. Stijgen doen de koersen der leidende fondsen hier niet noemenswaard meer, blijkbaar vindt men ook voor een daling van beteekenis geen reden. Maar stilstand is achteruitgang, niet alleen in dien zin dat er door de effectenmenschen niets verdiend wordt, maar ook omdat op een periode van stilstand dikwijls een scherpe koersval volgt. Zoo is het te New-York ook gegaan. Men heeft daar lang getracht de koersen op peil te houden. De economische toe stand des lands werd als volkomen nor maal geschilderd, een nieuwe hoogconjunc tuur was slechts een kwestie van tijd. Mocht Coolidge, die, naar men meent, op het laatste moment nog in de politieke arena zal treden, worden herkozen, dan zal de haussebrand op de beurs opnieuw uitbre- de zich, zonder verder één woord te zeg gen, om, en liep naar huis terug. En Dick, in de sterke overtuiging van zijn liefde, lachte vol zelfvertrouwen. Nu Phyllis van hem hield, kwam de rest wel van zelf In enkele jaren zou hij zich als advocaat onderscheiden, want die loop baan had hij zich gekozen. Hij interesseerde zich vooral sterk voor alle problemen van misdaad en straf. Maar weinig kon hij ver moeden, dat hij spoedig de hoofdfiguur zou zijn in een van de meest geruchtmakende strafzaken van dien tijd, maar niet in een of andere juridische functie Toen dominee Wenslade Dick in den tuin achterliet, liep hij terug naar de pastorie, vast besloten om de schoone visioenen van zijn zoon te vernietigen. Hij wist nog niet precies hoe dat zou gebeuren, maar hij was er zoo aan gewend, de gevoelens van den jongen niet te ontzien, dat hij er niet aan twijfelde dat alles ten slotte zou gebeuren zooals hij het wilde In ieder geval moest de levende oorzaak van deze acute krankzinnigheid verwijderd worden en wel zoo spoedig mogelijk Hij ging zijn studeerkamer binnen, belde en zei het binnenkomende dienstmeisje mevrouw te verzoeken, dadelijk biji hem te komen. Een oogenbik later kwam een dame van middelbaren leeftijd, die er ziekelijk en niet bepaald moedig uitzag, binnen, wier aandacht geheel door het vloerkleed in be slag schéén te worden genomen. Ik heb den ring nog niet gevonden, begon ze zenuwachtig en keek met een schuwen blik naar het verwaand-opgebla zen gezicht van haar despotischen eohtge- noot. Maar miss Vaughan zoekt er naar in de ontvangkamer. Ik weet zeker, dat ik ken. 't Is niet onmogelijk. Maar men schijnt toch de verkooporders niet te kunnen te gen houden. In het begin dezer week heb ben de meeste fondsen te New-York een gevoelig koersverlies geleden en uit het cij fer van den omzet, da-t grooter is dan ooit tevoren, blijkt wei dat er op groote schaal realisaties hebben plaats gehad. Om enkele voorbeelden te noemen, Wa- hasshares zijn van 413 Juni van 87JA tot 75 teruggeloopen, Steels van 143tot 139, Southern Railway's van 157 tot 149, American Smeltings van 198 tot 192, Gene ral Motors van 193 tot 181, enz. De hooge geldkoersen zijn wel de voor naamste reden, waarom de speculatie tot afwikkeling van zaken overging. De notee ring van daggeld steeg tot 7 c/o voor cou rante fondsen en tot een beduidend hooger percentage voor min der-courante waarden en nu alle twaalf Reserve-banken het dis conto op 4J/2 gebracht hebben, vraagt men voor een nieuwe verhooging tot 5 We zouden ons over de agitatie op de New-Yorksche beurs niet druk behoeven te maken immers het Nederlandsch belang bij Amerikaansche shares is nog steeds uiterst gering j, ware het niet dat men op de beurzen van Europa de stemming van Wallstreet als richtsnoer der koersbewe- ging neemt. Vooral omdat het Ameri- kaansch kapitaal in ons werelddeel zulk een groote rol speelt. Van den dollar is men hier nog altijd 'niet verzadigd en dat de Berlijnsche beurs in het begin dezer week zoo flauw was aandeelen Verein. Glanzetoff daalden van 765 op 1 Juni tot 722 op 12 Juni vindt zijn verkla ring voornamelijk in de onzekerheid om trent het New-Yorksche disconto. Ook het feit dat enkele in voorbereiding zijnde Duit sche emissies vooreerst zijn uitgesteld, maakte uiteraard geen prettigen indruk. De weerslag van een en ander was ook te Amsterdam merkbaar. Men heeft hier ook niet zooveel reden meer om willig te zijn. Er zijn wel Amsterdamsche optimis ten, die hoogere koersen blijven voorspel len, maar vaak is de wensch hier de vader van de gedachte en aanbevelingen van fa milie-relaties hebben doorgaans slechts een betrekkelijke waarde. Zoo zijn ook hier de koersen van de „internationale" aandeelen, als Comp. du Liège, Le Linoleum, Sepera- tor e.d. afgebrokkeld Fransche waarden stonden onder den invloed van de vrees voor een stabilisatie. Dan is „de muziek daaruit grootendeels verdwenen. Op de Locale markten zijn er weinig nieuwe gezichtspunten. We zouden er deze week slechts één willen noemen, namelijk die, welke in de suikerwereld aan den ho rizon zichtbaar geworden is. In die suiker- wereld was het den laatsten tijd maar wat somber, gelijk men weet. De prijs is reeds meer dan ƒ1 per 100 K.G. lager dan verle den jaar en nog altijd heeft hij neiging tot dalen. Van de samenwerking tusschen de suikerbtlangen schijnt niets te komen. Ge ruchten over een nieuwe suikerconventie doen wel de ronde, maar missen tot dusver eiken invloed op de beurs, wat een veeg teeken is. De producenten moeten dus ieder voor zich op de versterking van eigen po sitie bedacht zijn. Het is mogelijk dat Cu ba, de grootste producent, weer heil in be perking zoekt. Maar in Europa doen de bietsuikerproducenten dat niet en op Java zoekt men juist het tegenwicht voor lagere prijzen in een grooteren oogst en gevolg daarvan een lageren kostprijs. Voor zoover thans de verslagen over 1927 ver schenen zijn kan worden gezegd dat men er in geslaagd is den kostprijs verder te doen dalen. Zoo kon bijv. de Javasche Cul- nem daar verloren heb. Kletskoek, snauwde de dominee. Ik moeit je over ernstiger dingen spreken dan over de slordige manier waarop jij met je juweelen omspringt. Ik heb daarnet Richard in den tuin erop betrapt, dat hij bezig was de gouvernante te kussen en deze nagel aan mijn doodkist heeft de on beschaamdheid ten top gedreven, door me te vertellen, dat zij hem verleid heeft tot een trouwbelofte Mijn eenige troost is, dat hij niet in de gelegenheid is, die na te komen. Sta me niet zoo aan te staren. Be grijp je, wat ik je vertelet heb? Verleid Dait lijkt me niets voor miss Vaughan, zei Dick's moeder zwakjes. Ik ik houd veel van haar en Yvonne ook. Jij bent mal genoeg om van iedereen te houden Inderdaad, ik zei „verleid" en daar blijf ik bij. Maar dat doet ten slotte niets ter zake. Ik wil het meisje niet meer onder mijn oogen zien, maar jij gaat naar haar toe, je betaalt haar een maand salaris en zegt haar, dat ze het huis binnen twee uur verlaat. In dien tijd kan ze haar boeltje pakken en Rogers kan haar koffers met den ezelwagen naar 't huis van haar vader brengen. Maar Chaloner, zij zoekt naar mijn ring en ik weet niet, wat ik zonder haar moet beginnen, begon de vrouw klagend, maar hield zich na een dreigenden blik van haar echtvriend onmiddellijk stil. 't Volgende oogenblik was dominee Wenslade alleen, als altijd ervan verzekerd dat zijn bevelen met den meesten spoed zouden worden uitgevoerd. Richard en dat mallootige meisje zouden althans niet het voorrecht hebben, van onder één dak te verkeeren, zoover was hij tenminste. STOOM WASSCHERIJ „DE VOLHARDING". Stoomververij Chem. Wasscherij Singel l Telefoon 50 VLISSINGEN tuur dien van 8.49 tot 7.57 per picol te rugbrengen. Bij een verkoopprijs van ca. 10 per picol (verleden jaar werd ca. 11 gemaakt voor de eerste soort, Superieur) wordt dan dus nog 2.50 per picol ver diend. Maar er is geen reden om te ver wachten dat de suikerfabrieken op Java voor 1928, wat den kostprijs van hun pro duct betreft, met een nieuw record zullen komen, evenals zij vermoedelijk een oogst zullen leveren, die alle voorafgaande in grootte overtreft. Er is dezer dagen een bericht geweest van het proefstation te Passoeroean, waarin gezegd wordt dat de suikerproductie dit jaar ca. 30 picols hoo ger is dan in de beide voorafgaande jaren Dit is voor een goed deel het gevolg van den toenemenden aanplant eener nieuwe rietsoort, „uitgevonden" door prof. Jeswiet en genaamd P. O. J. (Proefstation Oost- Java) No. 2878. Het opbrengstvermogen van deze rietsoort is aanmerkelijk grooter dan van de oudere en wel zijn er den laat sten tijd berichten verspreid over een ziek te in deze rietsoort, waardoor de opbrengst zou tegenvallen, dusver wijzen de cijfers het tegendeel uit. Van den geheelen Java- suikeraanplant is thans 66 met deze riet soort beplant en het gevolg is geweest dat de VISP haar taxatie van den Java-suiker- oogst met ca. 100.000 ton boven die van 30 April jl. heeft verhoogd. Het feit dat men zoo algemeen tot die nieuwe rietsoort is overgegaan, bewijst wel hoe groot de ver wachtingen zijn, welke er van worden ge koesterd. Men moet afwachten of wat meer gebeurd is de productiviteit van het riet langzamerhand niet zal verminde ren en ook of de hooge prijzen, welke voor de bibit moeten worden betaald en de meerdere eischen, welke aan de fabrieken gesteld worden, niet het voordeel van een ruimeren oogst zullen neutraliseeren. In de verslagen leest .men daarvan nog niet vee). Maar in ieder geval is het waarschijnlijk dat de suikerfabrieken op Java en dus de houders van suikeraandeelen hier te lande een veel minder slecht jaar hebben te duchten, dan aanvankelijk gevreesd werd. Enkele maatschappijen zullen vermoedelijk eenzelfde dividend kunnen uitkeeren als over 1927, tenzij de suikerprijs nog bedui dend mocht dalen. De vrees hiervoor de suikerprijs te New-York is weer iets afge brokkeld heeft deze week tot lagere koersen voor Suikeraandeelen geleid. De vrouw burgemeester. De Ned. Vereeniging van Staatsburge ressen heeft aan den min. van binnenl. za ken en landbouw een uitvoerig toegelicht adres gericht waarin zij o.a. zegt Nu er kans schijnt te bestaan dat het wetsont werp van 1923 tot wijziging der Gemeente wet niet zal worden gehandhaafd en een nieuw wetsontwerp in voorbereiding is, verzoekt het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Staatsburgeressen dringend, niet alleen de benoembaarheid der,vrouw tot secreta ris en ontvanger der gemeente voor te stel len, doch ook tegelijkertijd dit beletsel tegen Voor een afdoende scheiding moest de tijd en zijn vindingrijkheid verder zorgen. De predikant van Beacon Audley was echter geen man die zich door bijkomstig heden als die van zooeven, van zijn werk liet houden en na de zaak nog een kwartier overpeinsd te hebben, trok hij een hoogen stapel wit papier naar zich toe en zette zich aan de vervaardiging van een leerrede, waarmede hij zijn gemeente den volgenden Zondag in de oude Normandische kerk zoo wel wilde stichten als kastijden. Twee uur lang concentreerde hij zich daar volkomen op en schreef gestadig door, tot een donkere schaduw door het open raam op zijn schrijftafel viel, en hem noodzaakte op te kijken. Mr. Carter Ravenscar stond daar in de half deemoedige houding van iemand, die er tegen op ziet, te storen. De particuliere secretaris van lord Monksilver had een merkwaardig uiterlijk. Een mager, donker gelaat verhoogde het effect van zijn uitpui lende oogen. Hij was een man, van wien men onmogelijk den leeftijd met juistheid zou kunnen bepalen. Hij kon net zoo goed even over de dertig zijn als even onder de vijftig. Zijn geheele magere gestalte drukte echter kracht uit Ik ben bang dat ik u ongelegen kom zei hij eerbiedig! O neen, geen kwestie van, antwoord de mr. Wenslade met die nederbuigende minzaamheid die hij bij voorkeur tegen de ondergeschikten van zijn broer toonde. Misschien hebt u een boodschap van Char les van lord Monksilver (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1