DINSDAG 13 JUNI DEN HEER" ERING M UILTJE" burgsche v. Stoomvaart 66e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON een wanhopige keuze Stads* en Provincienieuws KLASSEN HEO HöFELEIN VAN ngspel van dts Buijs Jr., op 14 Juni 1928, 3 uur in het Con- gebouw. ten ad f 0.50, verkrijgbaar bij ►man en 's avonds de zaal. ing Dinsdag 12 acht. Loting pre- acht uur. Verhuur, Koop en Verkoop en Dienstaanvragen, enz. etallng, \an 1-5 regeil egel meer 15 cent MVVON1NG, urgstraat 79, West ENHU1S 5.per maand. Kasteelstraat 68. ElSJfc de morgenuren. 1 geheelen dag. gstraat 24. n Banketbakker. Badhuisstraat 28. trde Meid zoekt STBODE Brieven Ieders X. ss. Courant". delburg-Rotterdam elegen plaatsen. tN passagiers, EN en vee, v.Midd. v. Rott i v.m.uur v.m.uur n 9 8 n 9 8 9 8 te bekomen: Transport- en E*P' i G. VOS, Telefoon ENHOORN, Telef. I®. ►TERHOUT. Telef. fflj BUITENHEK, Tel. I»1 es NO. 13^7 1928' VLISSIINGSCHE COURANT 0gsB£ta ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissimgen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling- ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels: ƒ1.25, voor iederen feoeI meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, voor iederen regel meer 15 cent. Gasten ten Hove. Aan. den maaltijd van de Koningin en den Prins ten Koninklijke paleize Het Loo hebben gisterenavond deelgenomen de Commissarissen der Koningin in Noord- Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel Groningen en Drenthe, heeren bleven ten paleize overnachten. De fout bij het eindexamen H. B. S. Jn zijn antwoord op de vrajgen van me juffrouw Westerman betreffende een in de opgave voor het vak trigonometrie voor het thans afgenomen wordende eindexamen voor de HBS. met 5-jarigen cursus inge slopen fout, heeft minister Waszink beves tigd dat hetgeen daarover jgemeld werd juist is. Ook de minister betreurt 'het zeer, dat ondanks de controle, waaraan, volgens de mededeeling der inspectie, de examenop gaven zijn onderworpen geweest, daarin een fout onopgemerkt is gebleven. Maatregelen, om te voorkomen, dat de examinandi van de gemaakte fout schade lijke gevolken zouden ondervinden, «z.ijn aanstonds getroffen. Zij bestaan hierin, dat de Candida ten in plaats van het vraagstuk, waarin de fout voorkwam, een ander vraagstuk, zullen maken, terwijl zij, indien zij dili wenschen, ook in plaats van het an dere vraagstuk, waarin niet een fout voor kwam, een ander vraajgstuk mogen maken. De minister zal de inspectie opdragen, voortaan een nog scherper controle toe te passen, ten einde, zoo mogelijk, in de toe komst herhaling van een fout, als ditmaal gemaakt, te voorkomen. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Te Utrecht wordt de algemeene vergade ring gehouden van den Alg. Ned. Metaal bewerkersbond. Over de financieele positie van den Bond onticenen wij aan „het Volk" het volgen- De financieele positie is sterker ge worden Aan contributie ontvingen wij in 1926 ruim 876.000, in 1927 ruim 996.200 dat is bijna een millioen. Het bondsvermo- ;en, behalve dat van de werkloozenkas, is an 1926 tot 1 Januari 1928 gestegen van 1 833.024 47 op 1.095,738.46, dus met 262.713.95 Indien wij het bezit der werk loozenkas, dat eveneens sterk gestegen is, en bijna een half millioen bedraagt, hierbij voegen, komen wij tot een kapitaal van ruim anderhalf millioen gulden en sinds 1 Januari van dit jaar is, niettegenstaande groote uitgaven voor strijd, een belangrijke vooruitgang waar te nemen. Het totaal ver bogen, inclusief de werkloozenkas enz., bedroeg op 1 Juni jl. 1.766.488. Aan steun bij stakingen enz. is uitgegeven bijna 130.000. In de eerste vijf maanden van dit jaar reeds 65.000. Versterking van onzen bond, zoowel wat het ledental als wat de financiën aangaat, blijft geboden. Het ledental van den Bond bedraagt Ihans ongeveer 29.000. De beteekenis van de Olympische Spelen. In het „Haagsche Maandblad" zet de heer W. F. van Deventer te 's-Gravenahge, voorzitter van die Algemeene Ned. Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, de betee kenis van de Olympische Spelen uiteen, evenals de beteekenis dat het bezoek van ele buitenlandsche toeristen aan Holland ban hebben. Overbodig is het niet, dat den feemdelinig/ de oogen geopend worden door MARIE CORNOR LEIGHTON. (Nadruk verboden). Er restten haar nog slechts vier dagen en was de dag daar, waarop Malcolm, die onschuldig was, terechtgesteld zou wor den. De gedachte daaraan vervulde haar n,t't een koortsachtigen angst, lederen nacht had zij op een gelegenheid pwacht om in Martha's kamer te komen to daar een onderzoek in te stellen naar en geheimen doorgang in den muur. Te '/geefs. Het leek wel or de oude meid 'ermoedde, dat er iemand was die wensch- J een kijkje in haar kamer te nemen. Zij fas ni' zoo goed als geheel hersteld van e rheumatiek, die haar eenigen tijd het ,L'd had doen houden. Zij verliet echter aar kamer niet. W'IH 'eelc We' alS0* 'iet ^OOdlot ,iet 200 "de, dat al haar werken en streven om Malcoli •Als m te redden vruchteloos zou blijven, zij de politie eens in kennis stelde 'lp* ^it, dat Blacklock wist wie de erkelijke schuldige was. Dit denkbeeld „rwierp zij echter onmiddellijk. Het zou Ji^n resultaat hebben, want Blacklock zou c" hoogst verbaasd toonen en ontkennen J maar iets van den Blythswood-moord 'n e weten hij zou zelfs ontkennen er ooit /Ulara over gesproken te hebben. En zou hem gelooven. boed beschouwd zou men haar bewering 'wijfel trekken haar positie tegenover voor heti geestelijk en economisch leven van Nederland. „Er heerschen inderdaad omtrent ons vaderland nog wonderlijke begrippen in het buitenland, gevolg van de verbijsterende onbekendheid!, met hetgeen. Nederland, pres teert. Men kent lang niet voldoende onze scheepswerven,, onze mijnindustrie, onze land4- en ttuinbouwbedrifveiTven kweekerijen en onze daarmede verband', houdende on derwijsinstellingen. De droogmaking van de Zuiderzee, d'e sluiswerken te IJ muiden, de havens van Amsterdam en Rotterdam, onze moderne stedenbouw, onze instellingen van wetenschap en kunst, die op sociaal en hy giënisch gebied; en last but not least de beteekenis van Nederland als koloniale mo gendheid van den eersten rang, dit alles verdient waarlijk meer en beter bekend te worden. Als de IXe Olympiade, die inmiddels een aanvang genomen heeft, daartoe het mid del wordt; dan zal Nederland daarvan de vruchten plukken tot in de verre toekomst, al zou zijn vlag niet rijzen aan den Olym- pischen vlaggestok en ook al zou de.kwa liteit onzer gasten moeten vergoeden, wat de kwantiteit mocht te wenschen overlaten. Het sou ons niet verwonderen, als de Schitterende organisatie der Olympische Spelen in Stockholm gehouden en de har telijke ontvangst der deelnemers, leiders, juryleden en journalisten in Zweden, krach tig1 bijgedragen heeft tot hef venhcogen van de reputatie van dit land als toeristenland, terwijl het niet onmogelijk is, dat ook zijn betrekkingen op handels- en industriege bied daarvan de goede gevolgen hebben ondervonden. Want sportbeoefenaars en toeristen zijn tenslotte in 't dagelijksch leven kooplieden, ingenieurs, geleerden, technici enz., die hun oogen niet kunnen sluiten voor hetgeen het land dlat zij bezoeken, heeft aan te bieden op hun speciaal terrein. Niet alle gasten van Nederland' zullen bestaan uit dat soort toeristen, d'ati zulks beklaagt na een ééndaagsch verblijf nog geen enkel „nationaal" costuum te hebben zien dragen, niet allen zullen denken, dat wij als natie hebben afgedaan, omdat wij niet meer op klompen loopen of niet) allemaal Goudsche pijpen rooken en niet allen zullen zich daar om bekocht achten. Er zijn ook nog fijn proevers onder, voor wie Amsterdam en een groot deel van Nederland een openba ring: kunnen zijn. Deze tot propagandisten te maken voor ons landschaps- en stedeschoon, kunst schatten en beschaving, voor onze reputa tie als hard' werkend: volk met een open oog voor hetgeen de moderne tijd van ons eischt, moet het doel zijn van alle Neder landers, die het wel meenen met hun land. Zij kunnen op deze wijze medewerken tot het wegnemen van onjuiste 'begrippen, zij kunnen bruggen slaan over afgronden van Misverstand en onkunde en aldus het jaar 1928, het eerste jaar der IX. Olympiade, maken tot «en in waarheid gewichtig jaar voor geheel ons landi, voor het gansche Nederlandsche volk". strekkende om de sluiting der winkels aan den Boulevard, de Palacestraat en het Ge vers Deynootplein te bepalen op 10 uur des avonds tusschen 15 Juni tot 15 Septem ber) aangenomen met 15 tegen 12 stem men. VLISSINGEN, 12 JUNI. De verbetering van het Moerdijksche veer. A.s. Zaterdag zal vanwege den rijkswa terstaat een excursie voor journalisten, ver tegenwoordigers van dagbladen, ter bezich tiging van de uitgevoerde werken voor de verbetering van het Moerdijksche veer wor den georganiseerd. Het gezelschap genoodigden zal zich te half een van Dordrecht uit per auto naar Willemsdorp en vervolgens na bezichtiging van de nieuwe aanlegplaats, per boo: naar Moerdijk begeven, alwaar eveneens df* nieuwe aanlegplaats in oogenschouw wordt genomen. Tegen 4 uur wordt de terugtocht ondernomen. De Prins Hendrik-stichting. De Prins Hendrik Stichting voor oude be hoeftige zeelieden te Egmond aan Zee j heeft van mej. P. M. van Weel, geboren te Dirksland en overleden te 's-Gravenhage een legaat ontvangen van honderdduizend gulden. De winkelsluiting te Scheveningen. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad -te 's-Graven hage is het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting (o.m. Blacklock was dan ook wel eigenaardig eerst haar huwelijk met hem,, en kort daar op haar vlucht. Tegen hem kon zij niets aanvoeren. Zij had geen bewijzen. Op de bloote veronderstelling van haar, dat hij een schurk en een misdadiger was en dat zich in Deep Deen House de bewijzen daarvan moesten bevinden, zou de politie zich niet gerechtigd achten om het huis aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Aan het einde van dien derden nacht van vergeefs zoeken, wierp ze zich uitgeput en wanhopig op het bed van Jane Lynch rust kon ze echter niet vinden, aangezien een vreeselijke angst haar zenuwen ge spannen hield. „Hij heeft nog maar vier dagen te leven, Jane. Denk eens aan nog maar vier da gen Ze legde haar brandende hand op den arm van de trouwe vrouw. „Jane, Jane, morgennacht moet ik die sleutels vinden. Anders is alle hoop verloren." Jane Lynch richtte zich op in bu£ steu nende op haar elleboog. „Gisterenavond kon ik het u niet ver.tel- lèn", zei ze, „want u waart al heen ge gaan voordat ik hier kwam, maar gisteren middag heeft mijnheer Blacklock mij over u gesproken. Misschien vermoedt hij, dat ik weet waar u zich verborgen houdt. In elk geval zei hij mij, dat hij zonder u niet kon leven, dat hij er verkeerd aan had gedaan, zijn woord niet te houden en dat, als hij u nog eens kon ontmoeten en u er in zoiidt toestemmen, naar hem terug te keeren, hij dokter King nog zou redden." „Zei hij dat vroeg Clara ademloos. „Ja", antwoordde de ander „ik kreeg den indruk;, dat hij het meende." Clara schrok op en aarzelde. Een vree- De staking aan „de Schelde". De toestand is, wat het aantal werkwilli gen betreft, onveranderd gebleven. Het be draagt 359. Een der stakers, behooren-de tot den modernen bond, is gisteren aan het werk gegaan, nadat hij eerst zijn lidmaatschap had opgezegd. In het congres van den Algemeenen Ne- derlandschen Metaalbewerkersbond, te Utrecht gehouden, werd door den voorzit ter, den heer P. Danz, hulde gebracht aan het adres van de strijdende makkers aan „de Schelde", die het hebben aangedurfd den zwaren kamp tegen den machtigen werkgever, lid van den Metaalbond, aan te binden. De heer F. van der WalJe, sprekende namens het N. V. V., zeide dat de werkne mers van „de Schelde" strijden tegen ar- beidsverlenging. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Middelburg werd bij de rondvraag over de staking bij „de Schel de" gesproken. De heer Paul wilde iets opmerken in ver band met de genomen politie-maatregelen. Spreker weet dat de zorg voor de politie maatregelen bij den burgemeester berust, doch hij wil toch eens, vragen waarom het noodig is één man met 12 of 13 man poli tie, daarbij gerekend de commissaris en de inspecteurs, thuis te brengen. Spreker heeft dit zelf gezien en de betrokken werkwillige was reeds gepasseerd voor hij hem had gezien. Er was totaal geen sprake van ver storing der orde. Hoe minder politie er bij is, hoe minder gevaar er is voo ordever storingen. Als men politietoezicht noodig acht, kan dit toch met veel minder mannen. De voorzitter zegt van zulk een geduchte politiemacht niets te weten, maar wel weet hij dat er veel belangstellenden zijn bij het thuis brengen. Het is plicht van de over heid ieder te beschermen. Spreker krijgt iederen dag rapport, maar van 13 man po litie is hem niets bekend. Maar de politie moet de orde bewaken en zelfs de heer Cornelisse is reeds aangemaand door te loopen. Rust moet er zijn en de werkwilli gen hebben recht op bescherming. Als men hen overreden wil moet men dit thuis in een onderling gesprek trachten te doen, maar niet door volgen op de openbare straat. Men moet het naloopen nalaten en rustig en kalm zijn, dan blijft het publiek ook weg. De heer Paul meent, dat het volgen al leen dan ongeoorloofd kan worden geacht, als het hinderlijk wordt. Spreker blijft erbij aan het Arnemuidsche voetpad Donderdag jl. 12 politiemannen te hebben waarge nomen. De voorzitter zegt dat men moet uit scheiden met posten. De heer Naezer Juist, dat komt niet te pas. t De voorzitter zegt dat men de werkwil ligen niet moet hinderen en omgekeerd mag men dit ook de stakers niet doen. Ei- gebeurt door de politie niets te veel en ver der heeft er niemand mede te maken. De heer Cornelisse vertrouwt, dat de voorzitter begrijpt dat hij de openbare orde niet wil verstoren (de voorzitter knikt toe stemmend). Als raadslid gaat men wel zich eens op de hoogte stellen en ook spreker heeft 13 politiemannen geteld, toen er bijna geen menschen waren. Hij was in de Lelie straat en daar waren wellicht 25 menschen, meest vrouwen en kinderen, die het thuis brengen van een werkwillige gade sloegen. Er werd toen doorloopen geordend en kwam er ook een agent bij spreker en zeide ,„je moet ook doorloopen". De man dreigde zelfs met een proces-verbaal. Spreker keurt selijke gedachte was bij haar opgekomen. Indien Blacklock eens verantwoordelijk was voor den dood van haar zusters Ze fcette dat denkbeeld echter van zich af. Welke redenen zou hij daarvoor hebben gehad Joan was de eenige die voordeel had kunnen hebben bij het sterven van de twee rampzalige meisjes. In de schuld van Joan wilde Clara echter niet gelooven. „Mijn zusters kunnen niet vermoord zijn geworden nep ze luid. „Dat is niets dan een droombeeld van ons, Jane een af schuwelijk droombeeld. Dezen morgen nog moet je naar mijnheer Blacklock gaan, zoo vroeg als je eenigszins kunt en dan moet je hem zeggen, dat je weet waar ik ben. Zeg hem echter niet waar breng hem maar in de meening, dat ik heel ver weg ben. Zeg hem echter, dat als hij wil zwe ren, geen poging te zullen doen geweld te gebruiken, je mij zult telegrafeeren en dat ik hem dan morgenmiddag zal ontmoeten op de een of andere openbare plaats in de stad bijvoorbeeld de markt en dat hij me daar dan zelf kan vertellen, wat hij van plan is te doen. De ontmoeting moet echter voor Joan geheim blijven." Verbaasd en ontsteld' keek Jane Lynch haar aan. „Wilt u dat allemaal wagen, juffrouw Clara vroeg ze. „Ik moet het wagen, Jane", antwoordde het meisje rustig. „Ik ben tot het uiterste gedreven. Ik moet het wagen ter wille van Malcolm King." HOOFDSTUK XXXVIII. De geheime bergplaats. „ik kan u op uw woord niet gelooven, mijnheer Blacklock zelfs op uw eed kan de wijze van optreden van dezen agent af. Als hij geen raadslid was geweest, had hij het wellicht op een proces-verbaal laten aaankomen. De voorzitter hoopt, dat het niet tot rel letjes komt, maar waarschuwt de heeren dat zij dan ook niet ontzien kunnen worden door de politie. De heer Van der Beke Callenfels meent, dat men deze zaak niet in een openbare vergadering had moeten brengen, maar eens onder vier oogen met den burgemees ter had moeten bespreken. De heer Van der Weel meent, dat de po litiemaatregelen het publiek lokken. Hij heeft in de Langeviele gezien, dat er geen enkele staker was en toen waren er ook veel politiemannen achter een werkwillige, want die menschen staan nu eenmaal on der hooge bescherming (spreker noemde ze eerst onderkruipers, maar trok dit woord op verzoek van den voorzitter in). De voorzitter vraagt wat dat hindert. De heer Van der Weel zegt dat dit relle tjes uitlokt, die de bezittende klasse gaar ne heeft. De voorzitter komt hiertegen op en zal met verder antwoorden als de heer Van der Weel zoo doorgaat. Als er brand is moet men gereed zijn dien te blusschen en men kan de politie niet zenden als de relletjes reeds aan den gang zijn. De heer Naezer zegt U moet zich vei lig stellen. De heer Wondergem zegt dat als de po litie bij de werkwilligen gaat vragen of zij bescherming wenschen, zij zich reeds par tij stelt, terwijl de burgemeester gezegd heeft zich geen partij te stellen in het be treurde conflict. De heer Naezer Neen hoor. De voorzitter zegt dat men de zaak kalm van beide kanten moet bekijken men kan niet alle personen tevreden stellen. Spreker is altijd bereid klachten aan te hooren. Spr. kan nog verzekeren, dat als er rijksveld- wacht is, die uit eigen beweging komt, hij heeft geen assistentie aangevraagd. Vernieuwing Rijbewijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijbewijzen afgegeven vóór 1 November 1926 met ingang van 1 Juli a.s. vervallen. Zij, die alsnog hun oud rijbewijs door een nieuw wenschen te vervangen, kunnen in lichtingen verkrijgen ter gemeente-secreta rie (2e afdeeling, kamer no. 4). Wat de verwisseling van de rijbewijzen, uitgegeven in 'het tijdvak 1 November 1925 tof 1 November 1927 aangaat, diene het volgende Deze rijbewijzen vervallen twee jaren en acht maanden na de dagteekening dier af gifte Vóór het vervallen van deze rijbewijzen, dienen de houders ervan zich tijdig ter ge meente-secretarie te vervoegen, tijdig om te voorkomen, dat zij in ongelegenheid zouden igieraken. Concert „Orkestvereeniging Vlissingen". Grand Hotel Britannia. Medio Juni is wel wat laat om het con cert-seizoen af te sluitennu echter het weder nog niet van «het alleraangenaam ste is, accepteert men gretig een binnen- concert. En men doet dit zelfs met een. ze kere animo, wanneer het onze orkestver eeniging geldt, omdat men de wetenschap deelachtig is, dat deze vereeniging, onder de ervaren leiding van haar directrice, me vrouw R. Brandl-Bekker, van goeden wille is en er ernstig naar streeft werkelijk iets te presteeren. Nu blijft bet altijd een lastig probleem voor een. muziekvereeniging met een vlottend ledental om volledige bevredi ging te schenken. Voor een directeur in dit geval een directrice is het voorts een groote opoffering en een geweldig geduld - werk om de dilettanten al zijn ze indi vidueel ook middelmatig of daarboven een. harmonisch geheel te ontwikkelen, wat een lust wordit voor oor en hart. Want de orkestroutine, het zich zelf een deel gevoe len van het groote geheel, waarin het per soonlijke element slechts in voorgeschreven gevallen tot uiting mag .komen, het samen spel, bereikt men niet na een enkele repe titie. Dat eisciht oefening, ja zeer veel oefe ning. En dan zal men nog ervaren, dat men alle ijver en toewijding der dirigente ten ik niet vertrouwen. Eenmaal hebt u mij op die wijze bedrogen, maar een tweeden keer zal mij dat niet overkomen. Indien u meent wat u zegt, moet u onmiddellijk de waar heid gaan onthullen. Het politiebureau is vlak bij. Ga dadelijk zeggen, wie de schul dige is, opdat de onschuldige worde gered. En morgen of zoodra ik heb vernomen, dat dokter King in vrijheid zal worden' ge steld zal ik naar u toekomen en overal met u heengaan, waar u verkiest." „Je zult overal met mij heengaan hoe ver ook weg Zelfs naar een oord als bij voorbeeld Argentinië vroeg hij. „Ja", antwoordde Clara. Ze keek echter op met een eigenaardigen glans in haar wanhopige oogen. „Waarom wilt u daar naar toe gaan vroeg ze. „Bent u dan een misdadiger, die zich voor de wet moet verbergen Stephen Blacklock lachte schor. „Dat komt er niet op aan", zeide hij luchtig „het is voldoende, dat indien ik daarheen moet, je met mij zult gaan. Het is vreemd, dat ik me zoo door mijn gevoelens voor jou laat meesleepen. Ik richt mijzelve en anderen tc gronde alleen om jou te winnen. Heel goed, ik zal mijn verklaringen gaan afleggen. Zoodra je uit de couranten zult hebben vernomen, dat Malcolm King in vrijheid is gesteld, begeef je dan naar Londen en kom aan dit adres. Ik weet, dat ik je kan vertrouwen." Hij overhandigde naar een blaadje pa pier, dat ze aannam en zorgvuldig opvouw- I de. Het kwam niet bij haar op om hem te i vragen naar den naam van den misdadiger, dien hij bekend zou maken, den inbreker en moordenaar, wiens schuld Malcolm had gedragen. Ze keerde zich om en met zijn spijt, trots haar voorbeeldig instrueeren, op den concertavond niet alles loopt, -zooals het moet. In dit licht bezien zijn we over het musiceeren tevreden. We zijn dat des- temeer, omdat de tweede violen, die we het vorige concert uit piëteit jegens de dames, met clementie behandeld hebben vorderingen hebben gemaakt en omdat ook de ensemble klank edeler is geworden. Toch eischen we van het. orkest nog meer doorzichtigheid. Zeer zeker waren er heele mooie momen ten;, waarin ons alles glashelder en ragfijn werd voorgetoo'verd; doch op dit gebied is nog) veel meer te bereiken. Wij twijfelen echter niet, of men zal ook hierin wel sla gen. In het algemeen willen we er nog even op wijzen, dat het spelen van een tweede partij werkelijk geen minderwaardig werk is. Ook zij is een noodzakelijke stem in het orkest, die niet stiefmoederlijk behandeld mag worden. Het systeem, wat gaarne toegepast wordt cm nl. een bij de tweede partij ontdekte goede kracht, direct over te planten naar de eerste, achten wij dan ook absoluut ver keerd» Wijders zagen we gaarne, dat de iMianceering nog meer in details werd doorgevoerd; opdtat inderdaad een fijne, ar tistieke vertolking? van de composities, wor de gegeven. En dan de gelijkheid van streek, waar we reeds eerder op wezen. Laten de orkestleden toch eens bedenken dat dit voor een leidster onaangename za ken zijn. Een woord van lof mogen we orkest en directrice zeer zeker niet onthouden. Er was liefde en ijver bij het spel. De oaverture „Heimkehr aus der Fremde" van Mendels sohn had een goeden klank evenals de bé kende „Fantasie aus Lohengrin" alleen leek het of een pook in stede van een trian gel in het orkest aanwezig was. Behoudens een enkel zwak punt, werd de bloemlezing uit Beethoven's werken, gearrangeerd door Urbach, verdienstelijk gespeeld; De bloe men, mevrouw Brand na dit nummer ge bracht, waren een welverdiende hulde. Als laaïste orkestnummer hebbero we d'e „Suite Oriëntale" van Popy gehoord, een zeer dankbaar stuk, wat Oostersche roman tiek ademt, soms iets droomerigs en myste rieus aandoet, heele fraaie kleurschakeering biedt en aan cel-liclarinet, piano en trom bone even gelegenheid gaf een beschaafd geluid te doen hooren. Hadden we in het orkestrale gedeelte volop te genieten van- het heerlijke fluitspel van de heeren Joh. Versloot en O. van Geest uit Rotterdam, in een tweetal kamer- muziekwerken, een sonate a trois (2 flui ten en piano) van J. B. Loeillet (1653— 1728) en een van J- J- Quant (16971733, leermeester van Frederik den Groote) was evenzoo te beluisteren, dat beiden hun instrument volkomen beheerschen. Met mevrouw Brand aan den vleugel, werd de vertolking door dit trio, waarvan ieder lid met muzikaliteit begaafd is, dat één in streven- bleek en zich overgaf aan volledi ge samenwerking, een brillant gebeuren. Als toegift speelde men Chant sans paroles" van Tschaikowsky, terwijl Joh. Versloot, geaccompagneerd dbor mevr. Brand, ver gastte op een drietal soli een fragment van Bach en Mozart en het Menuet in G- dur van Beethoven. Dit laatste heeft ons het meest bekoord; Door deze solisten heeft de Orkestver eeniging ons iets nieuws gebracht, waar voor we haar dankbaar zijn. Een tamelijk (groot publiek heeft van het concert gepro fiteerd en meerdere malen orkest, directrice en solisten hulde betoond, 't Was een mooie avond' Laatkomers willen we er attent op ma ken, dat men pleegt te wachten tot een mu zieknummer beëindigd is, alvorens een zit plaats in te nemen, en dat men zeer zeker niet pal voorlangs het podium passeert ge durende het musiceeren'. -O. beiden verlieten ze zwijgend het marktplein, waar het op dat oogenblik zeer druk was. Bij het begin van de Hoogstraat scheidden ze. Geen van beiden had opgemerkt, dat Craven Tempest verborgen had gestaan achter de fontein in hef midden van het open plein. Zijn zoogenaamde blinde oogen hadden elke beweging die ze hadden ge maakt, gevolgd terwijl ze heen en weer wandelden was nu en dan een brokstuk van hun gesprek tot hem doorgedrongen en zijn gelaat had zich donkerrood gekleurd van woede. Toen ze voorzichtig tegen d-e schemering naar huis terugkeerde, vertelde Jane Lynch haar, dat Joan en de oude Martha beiden waren uitgegaan. Clara ging onmiddellijk de trappen op naar het kamertje van Martha, waarin ze niet meer had kunnen binnen dringen sinds den nacht, toen de muur onder den druk van haar hand was terug geweken. Evenals toen tastte ze langs de» wand. Hetzelfde zachte geklik was waarneem baar. Bevende van zenuwachtigheid be merkte ze, dat haar eerste vermoeden van een geheime veer juist was geweest. Op nieuw week de muur terug. Een gedeelte er van, ongeveer ter grootte van een gewone deur, opende zich langzaam binnenwaarts en onthulde een ruime daarachter gelegen bergplaats, die volgestapeld was met een groote verscheidenheid van voorwerpen en die verlicht werd door een van de zoldering afhangende lamp. Een oogenblik aarzelde Clara, verbaasd en verschrikt als ze was, om den drempel te overschrijden. Toen keerde haar moed plotseling terug en trad ze binnen, zonder te vermoeden welke onthul lingen haar daar wachtten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1