NGEN VRIJDAG B JUNI 66e Jaargang1 i-szh MA'S mden igsblad BINNENLAND Stads- enProvincienieuws SPORT iNo. 134 192® «15 >875 16671 16673 1667Q 16921 169721®? 17011 17022 17037 17228 17286 17304 I 17471 17561 17573 17683 17720 17733 17944 179591797 1S076 18080 181 i 18188 1 8252 18256 -> 18466 18489 ié® 18641 18687 187U 19110 19121 19150 19399 19423 19455 19551 19571 19599 --19790 19791 19810 >2 19889 19895 19909 '"20018 20035 2007? 20214 20229 20238 20335 20343 20357 20607 20612 20633 20683 20695 20712 20806 20820 20825 20934 20954 209S4 f007 1163 r466 f659 858 070 469 442 592 990 336 550 744 862 000 191 317 572 676 802 313 TEKENTAFEL. jortboek voor Jongens ooven. Alkmaar, blijvende herinnering stijn t.w. de Olympi- maanden te Anister- |n, heeft de bekende H. van Booven. jn ele anderen, die op band houdend gebied sportboek voor jon en. moering van druk en oek uit boven andere rt als voetbal, cricket, tourisme, rugby, vlie- en skiën in boeiende kundige handen ver- bonte mengeling de 1 Booven het meeren- zijn rekening neemt, opstellen en schetsen Muiier, Tom Schil- ■Hooft, David Tom- ïooie geheel bij. Vol- >g onder de aandacht >rtboek enkele verha- avontuur en het zoe- ïn, maar die toch met den sportieven nen en vrouwen van ïst en durf zit. De koenen Franschman Heen in een zeilboot ischen Oceaan over- .n luitenant Koppen, vlieger, de spannen- ekenden Vlaamschen uit den loopgraven- rooten oorlog, geven e wijze getuigenis. >ek loopt een draad eer zeker zal vatten, lijking van individu, i een of anderen tak og mogelijke plaats olympisch tournooi ■eft. geeft het zijn eigen plaats, voor iedere t bij den onbevoor- en waardeering te doel tracht cte sa- 3 te voeren. In het aan, dat de in alle leer en meer geest- p de vredige kamp- ksch olympisch spel ïedewerken tot ver- dus tot bevordering Wij hopen het van 55 ct. 17^-50 D-32^ -40lA H -110 5-42 H >-57 h LISSINGSCHE COURANT I nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEMENTS-PRÏJS ■Vóór Vlissingen en gemeenten op Wal leen 2.2G per drie maanden. Franco Ier het geheele rijk: 2.50. Week-abon- ïnenten 17 cent, alles bij vooruitbeta al11 B Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 re gels ƒ1.25, voor iederen loei meer 25 centbij abonnement spe- Eje prijzen. Reclames 50 cent per regel Tfcjne Advertenties betreffende Huur en Etiuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- Len en Dienstaanvragen, enz. prijs bij fcoruitbetaling van 15 regels 0.75, voor Keren regel meer 15 cent. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. I Een wijziging der Indische begrooting be- eenige gelden uit te trekken voor den "et van "het burgerlijk vliegwezen J.OOO gld en voor de uitbreiding van |t leger in Atjeh 2.400.000 gld. en lor eenige algemeene doeleinden. I De uitbreiding van leger en politie bracht leer redevoeringen over de communistische Tietjes van den heer Cramer en den 'heer Je Visser. Niet met politiemacht moeten de Iwegingen worden onderdrukt de econo mische toestanden moeten verbeterd worden, [et geval van den assistent-resident Car- Jjcn, Boven-Digoel en alle andere zaakjes Eerden er met de haren bijgesleept, zoodat Ij weer de algemeene beschouwingen over ge Indische begrooting dunnetjes over «en. IDe heer L. de Visser wierp alle schuld oor de z.g.n. onlusten op de regeering, die .e rechten aan de bevolking onthoudt en lus iedereen dwingt tot verzet. De exorbi- |nte rechten kwamen weer ter sprake en fc van ouds werd daartegen geprotesteerd, per bannelingen in Dijoel zijn onschuldig leent de heer de Visser en hij eischte on- liddellijk opheffing daarvan. Een uur lang leeft de communistische leider de tien Ka- lerleden die aanwezig waren op zijn booze ■oorden vergast. I Met de massa-interneering stemt niemand Harne in, maar men achtte het onvermij- ieiijk dat de Regeering met kracht optrad legende leiders. Het civiele bestuur is reeds (gevoerd en daarvoor was ook de heer Bij- leveld reeds tevreden. Hij bracht daarvoor pilde aan hen die dit tot stand gebracht had- Een nader onderzoek naar de schuld |an alle 548 geïnterneerden achtte pze afgevaardigde ook niet ongewenscht. et is best mogelijk dat er eenige bij zijn :e niet zoo'n zware straf verdienen. I De luchtvaart-opzet vond principieel geen bestrijding maar alleen waren de inlichtin gen onvoldoende, zoodat niemand begreep Boever nu eigenlijk het voorstel ging. Vol lens den Minister moest men het voorstel ■aar gauw aannemen, omdat anders buiten landers de beste „boutjes" weghalen. Veel ■rek had men daarin niet, maar daarover pi morgen worden gestemd. I In deze begrooting zit ook een bedrag Boor een Indische vertegenwoordiger bij den folkenbond. Hoe dat kan Men heeft er nu ft op gevonden dat die vertegenwoordiger ooiets van koloniale attaché bij het gezant- te Bern zal worden, waardoor die dus licht bij de vertegenwoordiging zit. Men Beft dan een Indischen adviseur in de nabij heid. I Enfin, dat handigheidje slikte de Kamer. Avondvergadering. Een zakelijk karakter droeg de interpel- fetie-Kersten, over de in den laatsten tijd [«troffen maatregelen t.o.v. het intercom munale autobusverkeer, ook in verband met jstaande wettelijke bepalingen. Eenige maanden geleden had de heer versten reeds vragen gesteld over een spe- iaal geval (Goes-Wolfaartsdijksche Veer) daarop had de Minister van Waterstaat intwoord, dat de gronden voor weige- l!1§ van een autobusdienst niet bestonden vrees voor concurrentie, doch in zorg voor N goede en duurzame regeling van het •rvoer, die door een te veel aan onderling "icurreerende vervoermiddelen zou kunnen 'orden geschaad. Dit was ook thans het 'Oote motief. Op de ernstige klachten van in interpellant over benadeeling van het ptteland, dat hoogen prijs stelt op autobus- ybindingen, beriep minister Van der ,c§te zich op de verkeerseconomie, welke prevaleert. Dit was ook de strekking van de W op de openbare vervoermiddelen en een toepassing van deze wet gaat voor J minister boven de belangen van hen, een autobusdienst exploiteerden en die jet belang van een goed en duurzaam \l ,s9ms benadeeld moeten worden, etswijziging, door den interpellant ge- aagd, werd dan ook door den bewindsman ^eigerd. En eveneens wees mr. van der egte af eten aandrang van ds. Kersten ,r Zondagsheiliging de Minister beriep 7? °P het karakter van het kabinet, dat de '«lening van een nieuwe Zondagswet uit- achtte een absoluut verbod op Zondag 'nogelijk en wees er nog op, dat er auto- saiensten loopen, die de menschen naar a u brengen. Intusschen had de .a,tk: .gereformeerde interpellant de gele- rip h ^enut 9!11 z'Jn anti-revolutionairen "den te verwijten, dat de aanhangers van ]°hg christendom om deze dingen wei- meer geven d de andere redevoeringen bleek ook, weimg ingenomen men is met de wijze, rop vele autobusondernemers en het pu- ■j gedupeerd zijn ten voordeele van spoor Eerste Kanier. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond 12 Juni na dé openbare vergadering in comité (generaal gaan ter behandeling van de huis houdelijke begrooting /voor 1929. iDe voorzitter is voornemens aan de centrale afdeelrng voor te stellen eenige wetsontwerpen .in de afdeelingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de vergade ring in comité-generaal en ook op Vrijdag middag 15 Juni afdeelingsveijgadering te houden. Op Woensdag 13 Juni voormiddags te 11 uur zal in openbare vergadering worden behandeld het wetsontwerp betreffende de naamlooze vennootschappen. Examen technisch ambtenaar rijks waterstaat De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Februari en Maart en, zoo noodig, in April van het jaar 1929 een onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afge legd examen voor technisch-ambtenaar van den Rijkswaterstaat, volgens -het in 1923 vastgesteld programma. Uit de metaalbedrijven. Men meldt, aan de „N. R. Ct." dat de jj werknemersorganisaties in de metaalfc^drij- i ven fhans var» den Metaalbond bericht heb- ben ontvangen, dat de werkgevers bereid zijn, de vacantiedagen door te betalen. Omtrent de gevraagde loonsverhooginig is nog geen bericht ingekomen. Onderscheiding voor een Nederlandschen gezagvoerder. Kapitein Pieter Koningstem, gezagvoer der van de „Simon Bolivar" van de Kon. Ned. Stoomboot-maatschappij is, blijkens een Lloyds-bericht, door den president van Venezuela begiftigd met het commandeurs kruis van de orde van Simon Bolivar. De insignes zijn hem overhandigd door den vice-president der republiek, generaal Go- mejz, gedurende het verblijf van genoemd stoomschip in de draven van La Guayra. Ge wezen werd op het feit dat kapitein Koning stem 33 jaren op Venezuela heeft gevaren en dat zija nieuw schip den naam draagt van den grooten bevrijder. VLISSINGEN, 8 JUNI. De staking aan „de Schelde". Volgens mededeeling van de directie van „de Schelde" ;was het aantal werkwilligen heden precies gelijk aan dat van gisteren, nl. 359. Ook gisterenavond is de politie weder handelend moeten optreden in het centrum der stad. Herhaaldelijk vormden zich groe pen menschen op de trottoirs op de Kleine Markt, in de Walstraat en op het Betje Wolffplein, wachtend op de dingen die zij hoopten, dat zouden komen. Opgeschoten jongens bevonden zich daar tusschen en trachtten nu en dan door schreeuwen de orde te verstoren. Herhaaldelijk trad de politie waarschuwend op en maande de menschen aan tot doorloopen. Om circa 10 uur greep de politie op het Betje Wolffplein in, toen wederom aan de aanmaning om naar huis te gaan, geen gevolg werd gege ven. Met den gummistok is de menigte daarop uiteengedreven door gemeente-po- litie, marechaussée en rijksveldwacht. Na een tweetal charges van de politie was de rust weergekeerd. Inmiddels was het circa half elf geworden. De „Metaalbewerker", uitgave van den Christ. Metaalbewerkersbond in Nederland, bevat weer een artikel over de staking, waaraan het volgende ontleend is De staking aan „de Schelde" is zoo goed als algemeen. Dat is een goede inzet ge weest voor een gewettigde staking. Het feit, dat de staking zoo algemeen is, bewijst, dat ze de sympathie 'heeft van het geheele per soneel. Deze strijd is niet het gevolg van een z.g. overrompelingstactiek. Jaren lang is ge vraagd om wat nu inzet van de staking is. Met het grootste geduld is ieder jaar, als er gesproken werd over de loon- en andere* arbeidsvoorwaarden gevraagd om de door betaling van feest- en vacantiedagen. De laatste maal (October 1927) was er een kleine hoop, gezien de 'heenwijzing van de directie naar de nieuwe landelijke loon regeling van den Metaalbond, dat dit nu eindelijk eens geregeld zou worden. Helaas, de regeling kwam, maar geen in williging van deze verzoeken. Dit heeft toen zeer veel kwaad bloed gezet. Immers, met de heenwijzing naar de nieuwe regeling schept men de verwachting, dat het er nu eens van komen zal. Als het dan niet ge beurd is, dan zeggen de menschen wij zijn voor den mal gehouden. Dit heeft mede beïnvloed het massale van het conflict. Want, hoe de directie ook poogt een voorstelling te geven van het bedrijf, feit is, dat 95 pet. van de productieve ar beiders in staking is. Een nauwkeurige telling aan de poorten, met uitschakeling van de bazen en leerjon gens geeft aan, dat er geen 200 werklieden naar binnen gaan. Daaronder zijn dan de invaliden en de ouden van dagen. Men gevoelt wel, dat is op een bedrijf waar 20Ó0 man werken van geen beteekenis. De strijd heeft overigens een kalm ver loop. Incidenten zijn er gelukkig nog niet voorgekomen. Dat moet zoo blijven. Den meesten last hebben wij nog van de nieuws gierigen, van de menschen, die hopen wat te zien, die belust zijn op wat sensatie. Dooi de stakingsleiding is daarom aan het publiek dringend verzocht zijn medewerking te ver- leenen, door zich niet met het conflict te be moeien en thuis te blijven. Het posten aan de poorten bij een staking behoort nu eenmaal tot de dingen, die moe ten gebeuren. Wij moeten op de .hoogte zijn wat er geschiedt op en om de werkplaatsen. Het posten heeft eveneens ten doel om de „werkwilligen" te bewegen eveneens den ar beid neer te leggen. Dat is op zichzelf niet ongeoorloofd. Doch dit posten mag niet in pesten ontaarden. Daarom verzetten wij ons, als het posten dit karakter verkrijgt. Wan neer werkwilligen aan den arbeid blijven, clan moet men met hen spreken, hen trach ten te overreden eveneens den arbeid neer te leggen. Het beste middel daarvoor is, dat bezadigde menschen bij dezulken op huis bezoek gaan. Blijkt dan, dat de persoon in kwestie een serieus mensch is en meent, dat zijn godsdienstige bezwaren hem in zijn ge weten geen vrijheid geven om aan de sta king mede te doen, dan moet deze met rust gelaten worden. Natuurlijk geldt dit alleen voor die menschen, die het niet als een ge legenheids- en verlegenheidsbezwaar ge bruiken, doch die in hun leven toonen in derdaad zeer ernstig te willen leven naar en volgens hun overtuiging. Posten aan de woningen der werkwilligen, daar voelen wij niets voor. Natuurlijk zal men het niet altijd kunnen beletten, doch van onzen kant moet aan zoodanig posten nimmer worden medegedaan. Tevens rust op ons de plicht, dit posten zooveel mogelijk te voorkomen. Het is een zeer gelukkig verschijnsel, dat de staking de sympathie heeft van het pu bliek in Zeeland. Dit is een gevolg van de waardige houding der stakers en van de redelijkheid en de billijkheid van de gestelde verzoeken. In boot, spoor en tram wordt over de sta king gesproken. Steeds treft u dan, dat de buitenstaander de verzoeken heel billijk en gematigd vindt. De voorlichting van het pu bliek speelt in dezen een groote rol. Men weet, dat van den kant der werklieden steeds een tegemoetkomende houding is aangeno men. Daarom keurt men het in de directie af, dat ze zoo stijl op haar standpunt is blijven staan. Ook op andere wijze worden wij gesteund. De winkeliers en coöperaties in V'lissingen, Souburg en Middelburg hebben öf in het publiek, öf aan hun klanten-stakers, de me dedeeling gedaan, dat op vertoon van sta kerskaar t 10 tot 15 pet. korting zal worden gegeven. Dit gelukkige gevolg is mede te danken aan het feit, dat onze Besturenbond te Vlis- singen aan deze corporaties en winkeliers heeft geschreven om tot het nemen van de zen maatregel over te gaan. Wij zijn voor dezen arbeid en medewer king zeer dankbaar. Alles wat kan worden gedaan om het leed van de staking te ver lichten moet worden aangewend. Kalm en waardig strijden, dat is en blijft het advies aan de leden-stakers. Zorg moet worden gedragen, dat niemand ons kan verwijten het doen van ongeoorloofde din gen. Steeds moet met kracht worden mede gewerkt ordeverstoring tegen te gaan. Het allerbeste middel daartoe is steeds onmid dellijk de bevelen van de overheid op te volgen. Het is voor ons een zaak van het aller grootste belang, dat in Zeeland niets ge beurt, wat men ons later zou kunnen ver wijten. Uit den Vlissingschen Bestmurdersbond, de zanigvereeniging „de Volksstem", de Metaalbewerkersbond en het Instituut voor arbeiders-ontwikkeling is een comité ge vormd, welk comité zich ten doel stelt voor de modern georganiseerde stakers gedu rende den duur van de staking een aantal •ontwikkelinigs- en ontspanningsavonden en -middagen te organiseeren. Het comité is als voligt samengesteld J. de Meij, voorzitter E. Maas, secretaris C. J. Roos, penningmeester J. >A. Berger, J. A. van Meenen. Van verschillende moderne vakbonden ontving dit comité belangrijken steun. Voorloopig is een programma voor tien weken ontworpen, terwijl bereids enkele middagvoorstellingen en een avondconcert werden gegeven. Dinsdalg 12 Juni a.s. treedt in den tuin van de kazerne Willem 111 op, de bekende declamator Sternheim, die behalve decla matie, voor Vlissingen iets nieuws brengt, nl. een poppenkast. Niet een poppenkast voor kinderen, nyiar voor groote men schen. Reeds jaren oogst Sternheim met deze poppenkast een' uitbundig succes. Naast Sternheim treedt de zangvereeni- \giing „de Volksstem" op. Alle modern georganiseerde stakers en luun vrouwen of meisjes hebben op vertoon van hun stakingskaart vrijen toegang,terwijl daarnaast eveneens vrije toegang wordt verleend aan alle modern georganiseerden op vertoon van lidmaatschapsbewijs en aan alle leden en donateurs van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Donderdag 14 Juni a.s. worden een drie- of viertal bioscoopvoorstellingen (gegeven, in welke voorstellingen eén humoristische film van het Instituut vertoond zal worden. Bovendien is gevormd een sportcomité. Uit de modern georganiseerde stakers zijn een aantal voetbal! elftallen gevormd, welke een (geregelde competitie zullen spelen, ter wijl daarnaast meerdere athJetiek-wedstrij den. zullen plaats vinden. Bovendien is gezorgd, dat de stakers zich regelmatig onder deskundige leiding kun nen bekwamen in tontel-turnen. Schietoefeningen Burgerwacht. De zomerschietoefeningen der Vlissing- sche Burgerwacht zullen aanvangen op Za terdag 9 Jtind en eindigen op Zaterdag 6 October. Elke week zullen 2 oefeningen worden gehouden, t.w. des Maandags en des Zaterdags, aanvangende ten 3 ure. Een onderscheiding. Bij Kon. besluit van 5 Juni is aan jhr. mr. J. W. Quaiies van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, verlof verleend tot het aannemen van het vreem de eereteeken het grootkruis der Orde van Leopold II van Bellgië. Voor het examen als machinist diploma A is geslaagd de heer A. Smit, leerling van de De Ruvterschool. SOUBURG Gevonden te Vlissingen een portemonnaie waarin o.a. een horloge. Te bevragen bij A. Meijer, Buteuxstraat B 209. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Anna- land ds. N. C. Bakker te Benschop. Een Ned. Herv. Lyceum te Amsterdam. Eenigen tijid geleden is te Amsterdam een vereeniging op Ned. Herv. grondslag ge sticht 'tot oprichting van een lyceum de vereeniging heeft de Kon. goedkeuring op haar statuten gekregen. De bestuursleden zijn de heeren dr. P. A. Klap, voorzitter ds. L. C. W. Ekering, secretaris ds. F. Los, allen Ned. Herv. predikant te Amsterdam H. L. van Eejgihen, mr. H. Mulderijé, R. Wil- lemze, mr. J. Schoenmaker. Zoo mogelijk zal het lyceum in September van dit jaar geopend worden. Middelbare Technische School. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op achterstaande advertentie betreffende het Instituut voor Middelbaar Technisch Onderwijs te 's-Gravenhage. Het doel der School is het opleiden voor verschillende technische examens of diplo ma's. Op aanvrage wordt het prospectus der school gratis en franco toegezonden. Verschrijving in eindexamenwerk H.B.S. In het eindexamenwerk voor de leerlin gen der H.B.S. 5-j. cursus voor trigono metrie, dat die examinandi Woensdag te maken kregen, en dat voor het geheele land 'geldt1, blijkt een verschrijving drukfout zejgt men wel eens ten onrechte geslopen te zijn. In het tweede vraagstuk wordt ge vraagd naar de grootte van hoek ABC. Tot onuitsprekelijke verbazing van leeraren en leerlingen was drie regels verder te le zen, dat... hoek ABC 78 (graden telt. Dit is niet juist, bedoelde hoek is 53 a 54 graden. De fout in de opgave is, dat die hoek van 78 gr. niet is hoek ABC, maar een andere hoek. Hoe de examineerende leeraren zich ge houden hebben ten Qpzichte der vergissing weten we niet. Iets zeggen tegen de leer lingen is niet toelaatbaar, maar vrij zeker hebben alle leeraren de fout onmiddellijk opgemerkt. Aan het eind van den middag hebben de directeuren der scholen1 een telegram van den minister ontvangen inhoudende, dat maatregelen (genomen zullen worden óm de fout te herstellen. Overal waar gewerkt wordt, worden wel eens fouten gemaakt en niet alleen de goe de Homerus sliep wel eens, maar zou het niet wensctielijk zijn, dat hij, die het exa menwerk voor een bepaald vak corrigeert, de proef ter meerdere .zekerheid nog eens even door een ander laat nazien, opdat niet honderden candidaten door 'n verschrijving of een zetfout in extra-exainenmoeilijkhe- den (geraken, vraagt het. „Hbld." RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Overtr. Motor- en Rij wiel wet Jhr. H. J. A. B„ ontvanger van den polder Walche ren, te Oostkapelle. Appel vonnis kantonge recht Middelburg. Vernietiging vonnis van den kantonrechter. Vrijspraak. Mishandeling: J. R., 30 jaar, werkman te Stekene (België) F. D. R., 27 jaar, werkman te Koewacht, ieder 25 b. of 25 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij herhaling J. K„ 60 jaar, vischkoopman te Terneu- zen, appèlvonnis kantongerecht Terneuzen. Bevestiging vonnis van den kantonrechter met uitz. straf, 15 of 15 d. h. Overtr. Prov. Reglement P. van O., 78 jaar, brouwersknecht te Hulst F. X. A., 35 jaar, molenaarsknecht te St. Jansteen J. A. P., 34 jaar, arbeider te Graauw, appèl- vonnissen kantongerecht te Hulst. Voor allen bevestiging van den kantonrechter. Ontslag van rechtsvervolging. Huisvredebreuk W. J. van V., 54 jaar, zonder beroep te Aardenburg, 25 of 25 d. h. Oplichting tweemaal gepleegd K. K., 49 jaar, vader in het Militair Tehuis te Mid delburg, 4 maanden gevangenisstraf. Haar blinden man vergiftigd. Voor de rechtbank te Middelburg werd hedenmiddag behandeld de zaak tegen de 26-jarige W. A. B„ wie ten laste was gelegd: dat zij met voorbedachten rade en wel nadat zij na rijp beraad en na kalm overleg het besluit had genomen en het plan had ge maakt om haar echtgenoot Stoffel de Jonge opzettelijk van het leven te berooven, op zettelijk te of nabij Middelburg op of om streeks 19 April 1928 voornoemden Stoffel de Jonge van het leven heeft beroofd door hem opzettelijk vergift en wel Rodent rat- tenvergift, welk vergift phosphorus bevat te, dat zij te voren zich verschaft had met het oogmerk om dit te gebruiken om haar echtgenoot Stoffel de Jonge daarmee van het leven te berooven, gelijk haar voornemen was, naar zij meerdere malen voor 15 April 1926 aan Frans de Troye had gezegd in zoo groote hoeveelheid toe te dienen, dat voor noemde Stoffel de Jonge omstreeks 19 April 1928 te of nabij Middelburg daardoor is> overleden, hebbende zij toch op of omstreeks 15 April 1928 en op of omstreeks 18 April 1928 te of nabij Middelburg in de pap, al thans in het eten, dat zij voor Stoffel de Jonge, die niet zien kon, daar hij blind was, had gereed gemaakt en dat zij hem liet op eten een zoo groote hoeveelheid Rodent, een phosphorus bevattend rattenvergift, gedaan, dat Stoffel de Jonge na het gebruik van die met vorenvermelde Rodent vermengde pap, althans eten en tengevolge van dat gebruik omstreeks 19 April 1928 te of nabij Middel burg is overleden. (Zie verder Draad en Lucht) Een gefingeerde berooving. De rechtbank te Rotterdam heeft behan deld de brutale berooving op Zaterdag 17 Maart gepleegd, waarbij een bedrag van 13.660 is verdwenen, door een jongen wissellooper van 19 jaren H. de J. geïnd bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. De jongen zelf maakte deel uit van een com plot, dat zich het geld wilde toeëigenen. Het Openbaar" Ministerie eischte tegen den 19-jarigen H. de J. wegens verduiste ring in dienstbetrekking, tezamen en in vereeniging, van 13.660 een gevangenis straf van twee jaren. Tegen den 29-jarigen A. K., verdacht van diefstal in vereeniging van 13.660, eischte het O. M. eveneens een gevangenisstraf van twee jaren en te gen den 20-jarigen electro-technicus C. F. K„ verdacht van verduisterinsr van 1600, eischte het O. M. eveneens twee jaren ge vangenisstraf. Poging tot vergiftiging. Het O.M. bjj het gerechtshof te Leeuwar den vorderde gisteren acht jaar gevange nisstraf telgen een 38-jariige vrouw uit Nieuwebrug, bij Heerenveen, wegens po ging tot vergiftiging met rattenkruid van een vrouw, met wie de man van verdachte omgang zou hebben. De rechtbank had haar vijf jaar opgelegd. Tegen den 76-jarigen winkelier uit Nije- haske werd vrijspraak gevraagd van de ten laste gelegde uitlokking. De rechtbank had hem ook vrijgesproken. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit is, met ingang van 6 juni lo. de hoofdofficier van den marine- stoomvaartdienst der 2e klasse C. P. Kap- tein bevorderd tot hoofdofficier van den marine-stoomvaartdienst der le klasse lo. aan den hoofdofficier van den ma rine-stoomvaartdienst der le klasse C. P. Kaptein, op zijn verzoek, wegens langduri- gen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van levenslang pensioen 3o. de officier van den marine-stoom vaartdienst der le klasse titulair M. P. J. Pover bevorderd tot officier van den ma rine-stoomvaartdienst der 2e klasse G. den Hertog de titulaire rang van officier van den marine-stoomvaartdienst der le klasse verleend. Het pantserschip „Hertog Hendrik", com mandant de kapitein ter zee C. C. Kayser, dat 14 Mei van Nieu.wediep naar Vigo ver trok, is daar, vergezeld van de Z-booten 5. 6 en 7, Woensdag teruggekeerd1. De staf- muziek was ter begroeting aanwezig, ter wijl de kapel van de „Hertog Hendrik" zich liet hooren, tot het schip in de buitenhaven gemeerd lag. De luitenant ter zee 2e klasse A. J. L. Muller wordt op nader te bepalen datum ovengeplaatst van het wachtschip te Wil lemsoord naar den torpedobootjager ,,'Evertsen." Bij beschikking van den minister van ma rine a.i. is de luitenant ter zee 2e klasse der marine-reserve S. de Hoo 11 dezer ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Ondervollgende onderofficieren zijn aan gewezen orn den 17 Juli a.s. per stoom- schap „P. C. Hooft" naar Oost-Indië te worden uitgezonden Seigeant-majoor der mariniers J. Klau- eke, sergeant der mariniers J. F. Bosmann, sergenat-mtonteur J. W. Klapmeijer, ser geant-konstabel J. Sohier, sergeant-hof meester H. Kruik, sergeant-schrijver D. van der Kamp, torpedomaker-majoor C. van Poelje, bootsman F. J. Kerker en sergeant- vliegtuiigmaker J. Veenstra. De le luitenant der militaire administratie O. M. van Rossum en de reserve 2e luite nants der militaire administratie J. K. Hem mes en J. Blokker, allen van het 15e reg. inf. komen van 3 tot en met 17 September voor herhalingsoefeningen onder de wape nen eerstgenoemde wordt gedetacheerd bij het 14e reg. te Breda. VOETBAL. UruguayItalië 32. Voor den laatsten wedstrijd van de de mi-finale was vrij groote, maar toch niet overdr uktke belangstel ling. Een kwartier voor het begin was de staantribune onder het standenbord vrijwel geheel bezet. De andere tribunes echter vertoonden nqg| gapingen, waarvan er en kele geleidelijk werden aangevuld. Enkele minuten voor zevenen betreden

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1