DONDERDAG 7 «JUNI EERSTE BLAD No. 13366e Jaargang - 1928 BINNENLAND Stads= en Provincienieaws VLISSINGSCHE COURANT pit nummer bestaat uJt 2 bladen. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissinigen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door her geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 15 regels 1.25, voor iederen regel meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, voor iederen regel meer 15 cent. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Minister De Geer heeft em terecht alle amendementen die niet precies de wijziging van de wet aakten afgeweezn. Alleen de technische verbeteringen waren aanleiding. Verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd voor vrouwen viel buiten het ka der en de Minister dreigde het omtwerp in te trekken als zoo'n belangrijk element ui deze wet werd gebracht, zonder eenige 1 kosten-berekenincr zelfs. De Kamer maakt van deze wijziging een pensioen-bacchanaal, zei de Minister. Hij had gelijk 1929 is echter in 't zicht De niet-toeïaatbare amendementen wer den weer lustig ingetrokken. Het belangrijkste punt uit dit ontwerp is 'het volgende De Regeering stelt voor dat het Rijk ter dekking van het tekort dat de wetenschappelijke balans aangeeft, aan het pensioenfonds gedurende 54 jaar een. bij drage zal geven van 34/2 millioen gulden per jaar. De heer Van Gijn stelde voor dit bedraa niet definitief vast te leggen maar te bepalen, dat de bijdrage van 34j/2 mil- Hoen slechts voorloopig zal gelden, nl. tot dat de tweede wetenschappelijke balans za! zijn verschenen. Men zit dan niet vast aan dit hooge bedrag. Verschillende leden hadden bezwaren te gen het opleggen van deze zware la9ten aan het thans-levende geslacht en tegen de onzekerheid die toch nog bestaat. Op het oogenblik wordt 28 millioen gestort en dit bedrag wordt steeds hooger. Met 34,/2 -mil lioen zou men het zóó brengen', dat na 54 jaar het fonds op zichzelf kan staan. Deze tegenstanders willen op den gewo nen weg voortgaan en telkens nagaan wat er noodig is. Het bedrag dus niet vastleg gen voor zooveel jaar, dat is de bedoeling. De Minister, die tegen alle amendemen ten was die niet met het ontwerp te maken hadden, had tegen deze voorzichtige tak- tiek geen bezwaar. Hij nam het amende mentVan Gijn over zoodat op voorstel van den heer Gerhard het bedrag nog met 3 millioen gulden was verminderd, hetgeei mogelijk was met het oog op den tijdelij- ken duur. Alleen de normaliseering van het tonds is. nu geregeld, de rest volgt later. Het amendement werd aangenomen en de wet zonder stemming goedgekeurd, en de Kamer ging tot morgen naar huis. Dienstregeling Ned. Spoorwegen. Onder de aandacht van belanghebbende personen en lichamen wordt 'gebracht dat mogelijke wenschen en bezwaren met be trekking tot de op 15 Mei 1928 ingegane dienstregeling der Nederlandsche Spoorwe gen vóór 1 Augustus 1928 aan den voor zitter van den Spoorwegraad te 's Gra- venhage moeten zijn medegedeeld, om bij de vaststelling van de volgende dienstre geling in overweging te kunnen worden ge nomen. Vereeniging van uitgevers van dagbladen „de Nederlandsche Dagbladpers". De vereeniging ,De Nederlandsche Dag bladpers" hield Dinsdag jl. in. een der ge bouwen op het tentoonstellingsterrein der „Nenijtto" te Rotterdam haar jaarlijkse he algemeene vergadering. De voorzitter de heer Chr. iA. Vieweg, die de in grooten getale opgekomen leden har telijk welkom heette kon in zijn openings rede met voldoening gewagen van het vele goedle werk, dat in het belang der leden en van de dagbladpers in het algemeen, in bet afgeloopen vereenigingsjaar was ver richt. Hij wees daarbij o.a. op de ontvangst, die de vereeniging op 17 Mei jl. den vreem den journalisten, naar ons land gekomen voor de Olympische spelen, had bereid door een noenmaal op dien dag te Amsterdam aangeboden, welke ontvangst een schitte rend succes was geweest. Maar bovenal imocht hij er met voldoe ning op wijzen, dat, dank zij veler steun, Qien van de leden niet te vergeten, door de vereeniging een ons land waardige afdee- bng Nederland op de Internationale Pers- jentoonstelling te Keulen was tot stand gé- bomen en hij bracht in verband daarmede Inilde aan den regeering-commissaris van °ns land op de Préssa den heer W. Graadt [an Roggen, door wiens organiseerend ta- le.ut bovenal, mogelijk was geworden, dat b'j de opening dier tentoonstelling de Ne- krlandsche afdeeling volledig gereed was 2* weest. De jaarverslagen van secretaris en pen- ningmeester, die reeds in het vereenigings- fJrgaan waren opgenomen, werden zonder Iedere bespreking met dank aan de opstel- J» daarvan goedgekeurd, terwijl op voor- Ti van den penningmeester eenige wijzi ngen gebracht werden in de contributies 'an liet lidmaatschap van het nieuwe ver- ^tiigingsjaar. Het aftredende bestuurslid!, de heer H. Nijgh (N.R.Ct), die als penningmeester vol gens de statuten dadelijk herkiesbaar was, werd als zoodanig herkozen, terwijl in de plaats der niet dadelijk herkiesbare en thans aftredende bestuursleden, de heeren ir. A. Heldring (Handelsblad) en Felix H. H. He- roM (Utrechtsche Ct.) werden gekozen de heeren H. Diemer (de Rotterdammer) en H. Knijpers (de Maasbode), die de benoeming aannamen. De voorzitter bracht onder applaus der vergadering den aftredenden bestuurders hartelijk dank voor het vele werk dat zij in het belang der vereeniging hadden ver richt. Hei aanwijzen der plaats voor de volgen de jaarvergadering werd aan het bestuur overgelaten. Door den heer Herold, die met den heer Van der Giessen de vereeniging vertegen woordigt in de commissie voor controle op patentgeneesmiddelen, werden eenige be langrijke niededeelingen over den arbeid dier commissie gedaan, welke mededeelin- gen nog werden aangevuld door den heer mr. van Walsem, secretaris der commissie. Die mededeelingen leidden er toe dat de vergadering besloot den belangrijken arbeid der commissie nóg krachtiger dan tot dus verre ter hand te nemen, zoowel moreel als financieel. Na afloop der vergadering bood de heer Nijgh, als directeur der „N.R.Ct." den ledei. in het restaurant der .Nenijto" een noen maal aan ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Rotterdam en het bestaan der „Nenijfo", een vriendelijkheid, waarvoor de heer J. C. Peereboom gedurende dat sa menzijn aller dank betuigde. Daarna hadden de leden gelegenheid de „Nenijto" en het bedrijf der „N.R.Ct." te bezichtigen. Velen vereenigden zich des avonds nog aan een vriendschappelijken maaltijd in het Pailk Hotel. Nederlandsch Kankerinstituut. De vereeniging het Nederlandsche Kan- kerinstituut heeft gisteren te Amsterdam haar jaarlijksche vergadering gehouden. De penningmeester deed voorlezing van een pas door hem ontvangen schrijven, mededeelende, dat nu wijlen mevrouw P. M. van Weel, te 's-Gravenhage, vrij van alle rechten en kosten aan de vereeniging Het Nederlandsche Kaïikerinstituut vermaakt heeft een som van tweehonderdduizend gulden. Groote legaten. Wijlen mej. P. M. van Weel heeft bui ten de reeds gemelde bedragen van 100.000 en "l.000.000 aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk en het gemeentebe stuur aan de diaconie der 'Ned. Herv. kerk te Dirksland afzonderlijk nog gelegateerd aen som van 200.000 voor armenzorg. Aan de gemeente Hetkingen werd gele gateerd 50.000 voor de stichting van een bewaarschool. VLISSINGEN, 7 JUNI. De staking aan „de Schelde". Volgens opgave van de directie werd lieden door 359 personen gewerkt of 5 min der dan. gisteren. Het aantal werkwilligen bedraagt, volgens opgave van werknemerszijde, nog ongeveer ruim 200, doch' eiken dag blijven er enkelen thuis. Daar de coöperatieve verbruiksvereeni- ging ten gerieve van de stakers haar brood met 5 cent per brood verlaagd heeft, hebben ook de bakkerspatroons hun broodprijzen met 5 cent verlaagd. Verschillende winkeliers hebben hun wa ren met 10 voor de stakers verlaagd. Gisteren is het den geheelen dag onrus tig geweest Vooral bij het wegbrengen van de werkwilligen was de atmosfeer zwaar geladen. Vele klachten kwamen bij de politie in over overlast. Een vischvrouw, wier mam werkwillige is, werd op straat gemolesteerd en in haar handel belemmerd, zoodat zij politie-bescherming moest in roepen. Andere werkwilligen, die zich nog n;et onder politie-bescherming- hadden gesteld, weiden mede lastig gevallen of zeer hin derlijk gevolgd. Telkens zag men in de hoofdstraten op loopjes. Te circa 8 uur moest de politie een werkwillige beschermen, die naar zijn barbier was gegaan en daar toen werd op gewacht en lastig gevallen. Op het bureau zijn gisteren meerdee personen door den commissaris van politie ernstig vermaand doordat zij bemoeilijkend of ordevei'storend waren opgetreden. Zoo werd daarbij een 28-jarige man door den commissaris ernstig- onder handen geno men, omdat hij 's middags tartend tegen de politie was opgetreden^ Gisterenavond circa 9>!/2 uur bevond zich in de Walstraat een groote volksmassa, die blijkbaar het plan had een werkwillige die 's avonds nog was gaan werken, op te wachten. Sommatie's der politie om door te loopen hadden geen enkel effect, zoodat op een gegeven oogenblik krachtig moest worden opgetreden. De gemeente-politie, versterkt door rijkspolitie, besloot toen tot ontruiming over 4e gaan, waarbij door een inspeceur van politie de menschen eenige malen werden gesommeerd naar huis te gaan. Aan deze sommatie werd niet voldaan, waarna gebruik werd gemaakt van den gummi-stok. De memschen werden de Walstraat ingedreven en verspreid. La ter ontruimde de politie nog gedeeltelijk eenige zijstraten, van de Walstraat, waar zich schreeuwend en tierend persomen had den verzameld. Er werden harde klappen uitgedeeld. Onder het publiek werden vele stakers opgemerkt, zoomede zeer vele nieuwsgieri gen en opgeschoten jongens en meisjes. Op een gegeven oogenblik kreeg een. vrouw van den schrik een zenuwtoeval, waarbij zij de geheele straat bij elkaar gil de en werd zjj in een nabijgelegen café bin nengedragen. Bij onderzoek bleek dat de schrik naar verstoorde zenuwen te pakken had. Om half elf was de rust teruggekeerd. Opnieuw doen wij een beroep op de in gezetenen om de taak der politie miet noo- deloos te verzwaren en de bevelen der po litie nauwgezet op te volgen. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. Dit is zeer zeker in deze dagei het geval. Goedgezinde personen zullen dan ook wel zorgen dat er geen volksverzame lingen ontstaan. Als deze eenmaal gevormd zijn en zij moeten worden uiteengedreven, dan kan. het niet anders of er vallen klap pen. Als ieder zich nu verre houdt van der gelijke opioopen, zal er van verstoring van de rust geen sprake zijn. Daarom raden wij iedereen ernstig aan er krachtig toe mede te werken dat alles vermeden wordt wat de gemoederen' kan prikkelen. Als de stakers het parool opvolgen van hun 'leiders en als de nieuwsgierigen hun Lust tot relletjes weten te.breidelen, dan. zal er van verstoring van de rust geen' sprake zijin. Het stakings-comité verzoekt ons opndme van het volgende Het stakings-comité heeft bij geruch-e vernomen en besproken, het optreden der politie. Gaarne ziet het comité zich ingelicht door personen, die er ooggetuigen van' ge weest zijin. Het comité stelt er prijs op de juiste ge gevens te verkrijgen. Daarvoor houdt het zitting Vrijdagmorgen 8 Juni om 9 uur in het voormalige St. Vincentiusgebouw. Gisterenavond hield de Christ. Besturen bond voor de aangesloten leden een verga dering, waarin het uitgebroken conflict werd toegelicht door den heer H. Wetselaar, hoofdbestuurder. Spreker begon met te zeg gen dat het recht van staken voor den Christen-arbeider door verschillende emi nente leidslieden reeds lang geleden is er kend, o.a. door dr. A. Kuyper en prof. dr. Slotemaker de Bruine. Wanneer men dan ook dat recht moest missen, zou de vakvereeniging een groot goed verliezen om te komen tot het bereiken van sociale verbeteringen. De Christ, vakbeweging, en.in 't bijzon der de Chr. Metaalbewerkersbond stelt zich echter op het standpunt, dat werkstaking een uiterste middel moet zijn. Volgens spreker is dit oogenblik op „de Schelde" echter nu ge komen. Wij gebruiken dit'niet om de macht te veroveren het is ons niet te doen om de directie te onttronen en de macht aan de arbeiders te trekken. De strijd gaat er al leen om, om ook voor de metaalindustrie te komen tot een geschreven recht voor de arbeiders, nl. de doorvoering van het collec tief contract, dat zoo zeer in de bedrijven den bedrijfsvrede bevordert. Het collectief contract is voor de arbeiders vag groote waarde. De arbeiders in de metaalindustrie staan in deze ten achter bij verschillende andere bedrijven. De grootste rem voor de doorvoering van een collectief contract in de metaalindustrie is de Kon. Maatsch. „de Schelde". De heer Wetselaar besprak vervolgens de onderhandelingen door de arbeidersbonden met den Metaalbond over de doorvoering van het collectief contract. Het spreekt van zelf dat moest getracht worden om een be drijf als „de Schelde", dat van zoo'n grooten invloed is op de metaalindustrie in het land, te stuwen in de richting van de aanvaar ding van het collectief contract. Spreker stond hierna breedvoerig stil bij de door de bonden aan de directie „de Schelde" gedane verzoeken om loonsverhoo- ging, waardoor de financieel minder be loonden het meest gebaat zouden zijn. Spr. wees er op, dat in de na-oorlogsche jaren het loon op „de Schelde" zeer is ge daald. Steeds blijft „de Schelde" op heden aan den staart bengelen van de 2e gemeente klasse, waarin het bedrijf is geplaatst. Verschillende cijfers werden door spreker genoemd om te doen uitkomen dat de loonen op „de Schelde" te laag zijn. Er zijn in ver houding met gelijke bedrijven in ons land loonsverschillen te constateeren met „de Schelde" van 14 ct. per uur. Dit geldt niet alleen voor de loonpolitiek, doch evenzoo voor de algemeene arbeids voorwaarden, als Christ, feestdagen en va- cantiedagen. Spr. zag vervolgens onder het oog of de nu uitgebroken staking rechtvaardig is, ook van Christelijk standpunt, en daarop ant woordt spreker volmondig ja. Als Christelijke sociale arbeidersbewe ging hebben wij de roeping om te streven naar de consolideering van de arbeiders- voorwaarden in Christelijk socialen geest. Nu ondanks alle pogingen de weg tot over eenstemming door de directie was afgesne den, was het plicht om den strijd in te gaan. Dit is niet lichtvaardig geschied, maar aan alle kanten kanten gewikt en gewogen, doch in de overtuiging dat er geen andere weg meer was. Spr. hoopt dat de Christelijke vakbewe ging in geheel Zeeland achter den Christ. Metaalbewerkersbond zal staan in dezen strijd. Quarantaine-dokter. Bij Kon. besluit van 23 Mei is belast met het gezondheids-onderzoek van uit zee te VÜssingen aankomende schepen die heer A. J. Lacomblé, arts alhier. Dr. Lacomblé zal dus dr. De Koning als quarantaine-arts opvolgen. In onze Tijdinghal. Maandagmiddag zijn de bekende Pool- vliegers Wilikins en Eyelson, die Maandag morgen aan boord van een JunkervHegtuig van de Lufthansa te Berlijn, met bestem- minig naar Amsterdam zijn opgestegen, op het vliegveld Schiphol gearriveerd. Op onze foto komen voor van links naar rechts. 3e persoon van links Thomson, chef van den vliegdienst der K.L.M., 5e persoon van links Eyelson (met sigaret in de hand), daarnaast Wilkins, geheel rechts Schenck de Jonge (Commandant van de Marine te Amsterdam (in uniform). Dinsdagochtend halfzeven is de derde en laatste sluisdeur voor de nieuwe sluizen te IJmuien bij de N.V. Burgerhout's Machine fabriek en Scheepswerf aan den Kreekweg te Rotterdam met goed gevolg te water ge laten. Het gevaarte is naar het gemeente dok te Rotterdam gesleepr, waar de be kisting zal worden weggenomen. Zaterdag a.s. hoopt men de deur naar IJmuiden te kunnen transporteeren. Een foto van de derde sluisdeur op weg naar het gemeente-, dok. Te Oostvoorne had de plechtige ope ning plaats van het nieuwe koloniehuis Naar Buiten. Een mooi succes voor 'het ijverige bestuur van deze nuttige vereeni- igling. Het koloniehuis is bestemd voor de bleekneusjes van de Vrijzinnige Zondags scholen. Een exterieur van dit nieuwe ko loniehuis. Openluchtsanienkomst. Op het Oude Gasthuis hoopt ds. De Voogd hedenavond een openluchtsamen- komst te houden. Voor verdere bijzonder heden zie men achterstaande advertentie. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Burg. en Weth. stellen voor den heer dr. J. P. Cannegieter overeenkomstig diens ver zoek wegens vertrek udt de gemeente eer vol ontslag te verleenen als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium zulks met ingang van 1 September 1928. Naar aanleiding van het verzoek dd. 27 Januari 1927 ingekomen van het bestuur der Vereeniging „De Christelijke Burger school" en in verband met de bepalingen der L. O.-wet stellen Burg. en Weth. voor aan dat bestuur over 1926 voor een boven tallige leerkracht 1096 uit te keeren. Inzake het verzoek van de vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" tot verhooging van het gemeentelijk subsidie, deelen Burg. en Weth. mede, dat, blijkens door hen verkregen inlichtingen, het voort bestaan der leeszaal: bij voortzetting van het tegenwoordig gemeentelijk subside ai 2640, per jaar "in ieder geval tof 1 Januari 1932 verzekerd is. Onder die omstandighe den meenen zij te moeten voorstellen aan adressant mededeeling te doen, dat voor alsnog geen termen aanwezig worden ge acht tot inwilliging van het gedane ver zoek. In art. 6 der verordening op de heffing van begrafenisrechten wordt wel een op somming gegeven van de verschuldigde bedragen voor vergunningen van Burg. en Weth. tot het plaatsen van grafpaaltjes, kruisen en andere gedenkteekens, benevens het leggen van grafzerken, doch niet voor het aanbrengen van beplanting. Ook ont breekt een tarief voor het ruimen van eigen graven, alhoewel de desbetreffende werk zaamheden meermalen voorkomen. Burg. en Weth. stellen voor een beplanting voor 5, voor het ruimen van een eigen steenen graf 15 en van een aarden graf ƒ10. De commissie voor financiën acht 6 voor een beplanting „van welken aard" ook onbillijk, waaronder dan het eenvou digste rozenstruikje ook zou vallen. Burg. en Weth. zijn bereid daaraan tegemoet te komen en stellen voor nader te lezen voor een beplanting bij een eigen aarden graf ruimte ƒ5; bij een algemeen aarden zgn huurgraf 4 bij een algemeen aarden graf le klasse ƒ3; 2e klasse 2 en 3e. klasse 1. Burg. en Weth. bieden den raad de reke ning aan over 1927 van den vee- en vleeschkeuringsdienst, sluitende met een goed slot van 968.50 en stellen zij voor deze goed te keuren en te besluiten het winstsaldo aan de tot den kring behooren- de gemeenten te doen uitbetalen. Ten slotte ontleenen wij aan de ter visie liggende stukken dat Burg. en Weth. n verband met de verplichte invoering vai het zevende leerjaar en gezien het feit, dat aan geen der scholen A, C, J en K ruimte voor een 7e klasse is, voorstellen over e gaan tot de instelling van een centrale 7e klasse en deze onder te brengen in de voormalige school B aan de Nieuwe Haven. Verder stellen zij voor daarmede in ver band de noodige toestemming van Ged. Staten en van H. M. de Koningin te vra gen. Terwijl het in de bedoeling ligt om dit voorstel in de vergadering van 11 Juni te doen behandelen, zeggen Burg. en Weth. toe zoo mogelijk in de Juli-vergadering te zullen komen met een voorstel inzake het personeel der centrale zevende klasse. Middelburgsch Muziekkorps. De uitvoering door het Middelburgsch muziekkorps op het Molenwater zal mor genavond niet doorgaan. De eerstvolgende uitvoering is bepaald op Vrijdag 15 Juni. Dijkverzakking. Maandagavond vertoonden zich in den zeedijk bij de sluiswerken te Schore enkele scheuren, tengevolge van een verzakking in den dijk aan de landzijde. Dinsdagmorgen, toen men met de herstelwerkzaamheden zou beginnen, zakte de landhelft van den dijk over een lengte van pl.m. 25 M. naar om laag. Het beschadigde dijkgedeelte is voor het publiek afgesloten met het oog op mo gelijk gevaar. De grond werkt nog steeds. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rilland- Bath ds. A. A. Wildschut te Hoogersmilde te Nisse ds. J. H. Buinink te Rheden. Geref. Kerken. Beroepen te Eindhoven ds. K. Sietsma te Schoondijke. De opvoering van gewijde muziek in kerken. Aan het Kamerlid ds. Kersten werd in „De Banier" de vraag gesteld, hoe zijn oordeel luidde over de opvoering van Pas sionen en dergelijke muziekwerken zelfs in 'kerken. In „de Banier" geeft ds. Kersten daarop het volgende antwoord Wij gevoelen niets voor muziek, welke het lijden des Heilands tot voorwerp kiest. Wie van mnziefk houdt, laat hij naar mu ziekstukken, luisteren gaan, die den slag bij Waterloo of zoo iets vertolken. Voor ons ligt er altijd iets stuitends in, zoo moest men toch geen muziek gaan „genieten". Wij verwachten dat er christenen zijn die het zoozeer aangrijpend vinden en dat past wel eenigszins bij het gevoels-christendom van onze tijden. Evenwel moesten wij niet wij zer zijn dan God, die Christus door de prediking van Zijn Woord en niet door stomme beelden of muziek wil verkondigd hebben. Wij kunnen het ons nu eenmaal moeilijk indenken, hoe iemand, die bezet is met diepe indrukken van dat gewichtvol lijden en sterven des Verlossers, zich kan vermeien iii dergelijke muziek. Een mooie gift. De R.-Kath. kerk te Naaldwijk is te klein geworden voor de zich sterk uitbreidende gemeente en ziet ér bovendien zeer on- oqgelijk uit. De pastoor heeft alle moeite gedaan om de noodige gelden bijeen te Ikrügen voor nieuwbouw, maar dat vlotte niet te best, het waren slechts kleine bedra gen die ibinnen kwamen en verder veel toe zeggingen. Daar komt een schatrijke land bouwer, de heer Hofstede te overlijden en blijkt het dat deze zijn (geheele bezit, tus- schen 3 en 4 ton vermaakt heeft aan het Parociaal kerkbestuur voor het bouwen van een kerk met pastorie, behoudens eenige legaten. De man was ongehuwd, maar van zijn beide dienstboden 'krijgt de een levens lang 40, de andere 50 gulden per week en zoo zijn nog enkele personen bedajciht. iHet kerkbestuur heeft er geen (gras over laten groeien, maar reeds plannen laten ontwerpen voor een nieuwe kerk op de plaats waar nu nog de hofstede van wijlen den heer Hofstede staat. Het protestantisme in Amerika. Voligens de door den Amerikaanschen Kerken bond verzamelde statistische gege vens neemt het aantal avondmaalgangers in de verschillende protestantse he kerken van Amerika niet onbeduidend toe. Het bedroeg in 1927 46.504.163, welk getal 573.732 hoo- tger is dan in 1926. Moeilijkheden met wachtgelders. In de Dinsdagmiddag gehouden spoed vergadering van den gemeenteraad van Zierikzee, die belegd was op verzoek van eenige raadsleden, werd' met op één na al gemeene stemmen besloten, een deputatie te zenden naar den minister van onderwijs, om gedaan te krijgen, dat de onderwijze- res-wachtgeldster, die hier is benoemd en die zeer waarschijnlijk niet zal voldoen, weer wachtgeldster wordt, dus hare benoe ming wordt ingetrokken en tevens om den minister te vragen, of het nu niet mogelijk is dispensatie te verleenen wat de benoe ming van wachtgeldsters betreft en den raad vrije keuze te geven. Tot leden der deputatie werden door den voorzitter aan gewezen de heeren Gerritsen en Doeleman. RECHTSZAKEN Gekleurd licht. Voor bet kantongerecht te Goes heeft te rechtgestaan P. B. J. K. te Ellewoutsdijk, wegens aldaar fietsrijden des avonds zonder dat zijn rijwiel van een voorwaarts helder wit licht uitstralende lantaarn was voorzien. Verdachte reed wel met licht doch dit straalde volgens de politie een eenigszins blauwachtig licht uit. Mr. Brinkman, advocaat te Nijmegen, trad als verdediger van verdachte op en toonde aan dat van een blauw licht hier geen sprake is, integendeel, dat gloeiende metaaldraadjes als hier gebruikt, geworpen door een ietwat blauw gekleurd glas, een licht uitstralen dat het daglicht meer nabij komt dan het tot dusver gebruikelijk z.g.n. witte licht. De ambtenaar van het O. M. was van oordeel dat zeker niet gesproken kan wor den van niet wit licht, bedoeling van het voorschrift is toch te voorkomen dat ver warring stichtende verlichting wordt ge voerd en dat is bij gebruik van dit lampje uitgesloten. Spreker eischt vrijspraak. De kantonrechter zal 8 dezer schriftelijk vonnis wijzen. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister van ma rine a.i. ïs de luitenant ter zee 2e klasse der marine reserve V. H. Augspurg 8 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Hr. Ms. politiekruiser „Triton" is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse H. Breedenberg, van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken ter hervatting van het toezicht op de visscherij. Een transport van 11 onderofficieren de* marine zal 13 dezer met bet stoomschip „Patria" uit Rotterdam naar Oost-Indië worden uitgezonden. Bond van gepasporteerde marinemannen. In een openbare vergadering in het ge bouw „Amicitia" te 's-Gravenhage heeft de heer Goos, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond voor Gepasporteerde marine mannen, gevestigd te Amsterdam, gespro ken over het onderwerp Uitgesteld pen sioen óók voor de oudere gepasporteerde marinemannen. Spreker betoogde dat, gezien de groote ontberingen van de vroegere marineschepe lingen, vooral tijdens hun meerjarig verblijf

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1