insecten woensdag jun! doodt [eerste blad 66e Jaargang -192® ïwrgsche v. Stoomvaart BINNENLAND Stads= en Provincienieuws i we es niet lijven r men ,kuur >ofd, rood, an ten et ode een n en bedenken, (jj °t voor de stad we altijd' mij ed ook hij het mood badplaatsen, aan |,»J voor zijn VaJ heengaat zij„| zelfs de kleitril wit en blatuv f Zooals het keurivèl teekenmg laat zien I gsblauwe stof is, nietl h<* kraaglooze manT _.n rok. De wiftp* ensche motieven ver I blauw picootje. Hetl >;ood leer cn eenl hals gezet. Eenl een donkerblauw I garneering, eenl donker blauwenl i tu roode motieven >tuum een bijzonder I deintgheden doorge-l naar keuze witte otl es gedragen kunnen voorkeur geeft aanl van gevlochten leer I kleuren uitgevoerd I IELHEID. der Parisienne moet aandacht aan haarf vintertoilet besteden j schaarscbe en weittjj I ■ine imperfecties van I Maar in den zonter, I de stralende zon' I dheid zichtbaar. Wie (genoeg doen kan erobe bij een fijnen f len, zorgt tenminste van een goed mo ot er uitzien, alsof, i ige inzetstukken, en een zéér geJdeede of revers, een fijn I eenvoudig gemaakt tailleurcosUmm, zijn liet meest door een ijn. Op een eenvou- .teekt liet weer iets WILH'ELMINE. i No. S33 tgemeub. Woning ard. Brieven letters „Vliss. Courant". n net MEISJE. nstraat 8. nde ÏSKKECHT es Slagerij JACs. ;eboden een mooie HE PIANO Srieven lett. W. Z., Courant", meubileerde SLAAPKAMERS an half Juli tot half èk Boulevard, rs W. W., bureau NK MEISJE de morgenuren, irstraat 17. (21 j zoekt VRIENDIN tlfden leeftijd, rs W. M., bureau APKAMER nsion, f 55 a f60, nsion. Brieven letf. „Vliss. Courant". 2 kinderen vraagt leerde Kamers d, liefst beneden. W. T., bureau zonder kinderen, ISJE lalf acht tot 3 uur. ghal „Vliss. Crt." ndigheden te koop Herdershond. Istraaf 42b. itte «5EN bakkerij- en loop- NOOM, Schelde- :RK MEISJE 2 middagen per in 7—8 uur 'sav. at 72. elburg-Rotterdam degen plaatsen. N PASSAGIERS, N EN VEE, v.Midd. 'v.m.uur v. Rott. v.m.uur VLISSINGSCHE COURANT «S5 8 9 te bekomen t Transport- en Exp. G. VOS, Telefoon :NHOORN, Telel. 155. rERHOUT, Telef. 282. BUITENHEK, Tel. lUr pit nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- 1 rteren 2.20 per drie maanden. Franco Idoor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- Ijementen 17 cent, alles bij vooruitbeta- |ing. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 15 regels f 1.25, voor iederen |,e»el meer 25 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 50 cent per regel ttine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij Ivooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, voor jrferen regel meer 15 eenl. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. De Tweede Kamer is weer bijeengekomen. I Misschien maar voor twee weken om dan liet zomer-reces in te gaan. Ze doet nog af L herziening der Pensioen-wet, de Dienst plichtwet en het Klompenwetje. Eerst de Pensioenwet voor ambtenaren, die een algemeene grootendeels technische herziening ondergaat, naar aanleiding van de resultaten van de eerste wetenschappe lijke balans van het Pensioenfonds. Van de gelegenheid dat de Pensioenwet echter aan de orde was, maakten diverse leden gebruik om allerlei verbeteringen in de pensioenregeling te krijgen. De heer Ger hard diende een motie in waarin volledige [herziening werd gevraagd mevrouw Bak- her—Nort wenschte invoering van het zus- lerpensioen en verlaging van de leeftijds grens voor alle onderwijsmenschen. Van dit alles was niets aan de orde en de Regeering [moet dit bij deze gelegenheid allemaal afwij- n. Zij heeft vroeger al herhaaldelijk ge- Jzegd dat zij niet voornemens is een herzie ning der pensioenen ter hand te nemen en dat ze nu een technische ondernam is alleen liet gevolg van de omstandigheid dat enkele [leemten noodzakelijk voorziening eischten. Alle debat was dus nutteloos. Maar de verkiezingen van 1929 spelen al om het Binnenhof in spookachtige gedaan ten De gelegenheid was te mooi om die voor- te laten gaan al is ze ook geheel mis plaatst. Stemmen bij volmacht. In de memorie van antwoord aan de I Tweede Kamer over het wetsontwerp tot [wijziging vant de Kieswet, de Provinciale I wet en de Gemeentewet zet de regeering I uiteen, dat de opzet van het wetsontwerp I er toe leidde, de bevoegdheid bij volmacht I te stemmen, alleen te verieenen in bepaalde gevallen van nood zakelijkheid! en, dan om- I Seeds met zooveel' mogelijk waarborgen. I Toekenning van de bevoegdheid aan alle I kiezers, of zelfs aan alle vrouwelijke kiezers zou veel verder gaan dan noodzakelijk is. I Een voorstel tot opheffing van den stem- I plicht zou eveneens het kader van dit wets- I ontwerp ver overschrijden. De regeering I wijst er voorts nog eens op, dat reeds onder Ide geldende wet de mogelijkheid bestaat I tot tegemoetkoming aan de gewetensbe- I zwaren en dat het in het voornemen van den minister van; Binraeralaradsche Zaken en [Landbouw ligt, dienaangaande een rond- schrijven te richten aan de burgemeesters. De Memorie gaat vergezeld van een nota I van wijzigingen. De Scheldekwestie. In de Kamer van Koophandel te Antwer pen heeft burggraaf Ch. Terlinden uit Leu- I ven, gesproken over het geschiedkundig I vraagstuk van de Schelde en de toekomst van Antwerpen. Blijkens het verslag in de Brusselsehe I „Standaard" zeide hij, dat, onder juridisch oogpunt, de Schelde een internationale I rtroom is, welke echter slechts nut oplevert Ivoor een, der drie landen, welke hij be- Isproeit; alleen voor België is hij een le- I vensader. Door zijn bekken, zijn bij-rivie- I ren, zijn economie, en zijn trafiek, hoort de Schelde toe aan Deljg.ië, en zij vloeit door hen strook HoUandschen grond zonder I venig economisch nut voor Nederland, een [toestand, welke z.i. slechts kan verklaard I worden door politieke redenen. I Bij de omwenteling van 1830 werd de I Scheldeblokkade opnieuw uitgevaardigd I door Holland, terwijl België de vrijheid der I Schelde en de teruggave van Zeeuwsch I Vlaanderen en Maastricht opeisch'te. De I "loigendlheden verwierpen de Belgische ter- I ritoriale eischen, maar gingen in op de ma ritieme. Met Holland bleef liet bij een voor lopig imodus vivendi tot het tractaat van 1839 een oplossing bracht, welke voor Bel- I g'ë geen voldoende is. De nadeelen voor België van het Schelde- I rt'gime, voortvloeiende uit dit tractaat, noemde hij die werken van onderhoud, waarvoor Beljgië geen genoegzame waar- ""gen heeft, met de passen en dijken de dskwestie, het visitatierecht op de sche- I Pen, de quaestie van de Scheldeverbinding met het achterland, bijzonder met het JRijn- oekken, en van de verbinding met dë Rijn monding t.«t.z. de quaestie van, het Moer- riijkkanaal. Wat de toekomst betreft, betoogde prof. 'blinden dat het steeds de tactiek van Jederlanid is geweest de Scheldekwestie floor diplomatische procédé's te houden I oisschen beide 'landen en door gedeeltelijke j Afl^oiltoevoeginigen de voornaamste punten I °oopgelost te laten. Juridisch gesproken I mm* Hij de Belgische rechten onaanvecht- "~rle. Artikel 113 van de slotacte van het Congres van Weehen zegt, dat elke staat, gelegen aan den oever van een inter nationalen stroom, zich zal belasten voor dat igedeelte van den stroom d'at vloeit door zijn gebied, met de noodige werken in de ■bedding van dë rivier, opdat de scheepvaart geen hinderpaal zou ontmoeten2e. Para graaf 8, artikel IX van het tractaat van 1836 verplicht Holland België naar de Rijn mondingen uitwejgen te geven, welke zoo veilig, zoo goed, zoo gemakkelijk zijn als die welke het België ontnam door de ooste lijke Schelde af te sluiten. En daarom bepleitte de heer Terlinden de internationaliseering der Scheldekwestie, welke z.i. heelemaal overeenkomt met de algemeene 'beginselen der na-oorlogsche di plomatie en met de huidige evolutie van het Volkenrecht. Aansluiting Leerplicht- en Arbeidswet. Het landelijk comité van actie voor de aansluiting aan de leerplicht- en arbeidswet hield onder leiding ivan zijn voorzitter J. D. Ros te 's-Gravenhage een vergadering, waarin besloten werd een schrijven van dankbetuiging te richten tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor zijn krachtige medewerking bij de be handeling van dë vervroegde invoering van den zevenjarigen leerplicht. Voorts besloot het comité zich tot de regeerinjg; te wenden met het verzoek de zgn. Stopxvet, welke de uitbreiding van her nijverheidsonderwijs belemmert in të trek ken en die invoering van het onder den titel 11 der nijverheidsonderwijswët genoem de leerlingstelsel krachtig ter hand te ne- Een legaat van 200.000 aan de vereeniging „Rembrandt". De vereeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van. kunstschatten in Ne derland heeft een buitengewoon mooi le gaat ontvangen het mooiste waarschijnlijk dat haar ooit ten deel viel. Mejuffrouw P. M. van Weel, te 's-Gravenhage overleden, heeft haar het belangrijke bedrag van 200.000 vermaakt. De erflaatster, die, zooais men gisteren heeft gelezen, ook vele vereenigingen met religieuze eni liefdadige doeleinden heeft begiftigd, heeft getoond tevens een ppen oog te hebben vooi het groote belang, dat door deze vereeniging behartigd' wordt. Cornélie Noordwal f De bekende schrijfster Cornélie Noordwal is te Parijs, waar .zij sedert jaren woonde, overleden. Van haar talrijke, veel gelezen romans zijn vooral „Kleine Trees" en „Usule Ha gen" zeer populair geworden. In 1893 verscheen van haar „Géraldine", dat binnen enkele jaren verscheidene malen werd herdrukt. Ook van „Kleine Trees" en „Freule Edith", die daarop volgden, ver scheen vrij spoedig een tweede druk. Een tooneelstuk van haar hand „De refe rendaris-titulair" is indertijd vaak en met succes opgevoerd. Aan haar meeste romans kan echter geen bijzondere literaire waarde worden toegekend, zegt het „Hbld.", of schoon zij, vooral bij vele lezeressen en,voor een deel ook als meisjesboeken, een gretig onthaal vonden. VLISSINGEN, 6 JUNI. De staking aan „de Schelde". Heden werd door 365 personen gewerkt of 1 minder dan gisteren. Er beginnen zlcth nu en dan kleine rel letjes voor te doen, doordat thans ook de oudere en minder valide arbeiders, die aan het werk zijn gebleven, door de stakers wor den gevolgd. Tot nog toe werden deze men- schen niet lastig gevallen, doch de laatste dagen worden deze arbeiders ook gevolgd. Eenige malen is de politie reeds tusschen- beiden moeten komen, teneinde zorg te dra gen dat dezen menschen geen overlast wordt aangedaan. In de „N. R. Ct." wordt gewezen op de groote beteekenis van de staking voor onze gemeente en gezegd dat het wel begrijpelijk is, dat menigeen zich de vraag stelt of het conflict lang zal duren. De diepe ondergrond daarvan zit niet in de loonkwestie en evenmin in de gevraagde uitbetaling op feestdagen en het "toekennen van vacantiedagen. Het heet wel, dat de strijd voor deze eischen is aangebonden, doch wie er iets meer van afweet, begrijpt wel, dat de eigenlijke oorzaak heel wat die per ligt, en dat het om de macht gaat. Aan de ééne zijde de Metaalbond en aan den anderen kant de arbeiders-organisaties. Daarom is deze werkstaking van zoo groote beteekenis voor de geheele metaalindustrie. Trouwens in „De Metaalbewerker", het orgaan van den modernen metaalbewerkers- bond wordt onomwonden toegegeven, dat het een machtsstrijd is. Er wordt gestreden voor meer loon. maar niet minder in het ver langen naar grooteren invloed op de ar beidsvoorwaarden in het algemeen. Het is 'clus wel te voorzien, dat het conflict niet spoedig zal worden opgelost. Weerberichten. Blijkens een bericht aan luchtvarenden, wordt met ingang van 15 Juni a.s. de dienst der weerberichten door middel van grond- teekens te Vlissingen opgeheven. Nederlandsche Reisvereeniging Grand Hotel Britannia. Reeds eenige malen hebben wij van de avionden dezer vereendginp £aé en ander kunnen medëdeelen, art hetzij een tochtje naar den vreemde,hetzij een zwerf- toicht dloor ons eigen land deden maken. Gisterenavond echter w'as dit geheel op den achtergrond gedreven en alleen' de ope ningswoorden van den voorzitter, den heer Noest en. 'het door dc aanwezigen 'gezongen lied, herinnerden er ons aan, dat niet de een of andere willekeurige vereeniging, maar de N.R.V. een prppaganda-feestavo rad gaf. Nadat het uit leden dezer vereeniging be staande strijkje een nummertje ten .beste had gegeven, dat, blijkens het applaus, zeèr in den smaak was gevallen, trad de voor zitter naar voren om eenige woorden van welkom te spreken. Hij bracht in herinne ring, dat een jaar geleden een dergelijke avond was gehouden, waarbij ook aan niet- leden toegang werd verstrekt, terwijl op de maandelijksche clubavonden alleen leden worden toegelaten. De opkomst op dezen avond had wel iets grooter kunnen zijn hoewel de groote zaal aardjg bezet was - en schertsenderwijze gaf de heer Noest te kennen, dat de leden niet genoeg hun best hadden gedaan, maar toch zou nojg geschikt moeten worden, als straks de dansvloer vrijgemaakt moest worden. Waar steeds getracht wordt 'met eigen krachten den avond te vullen, vond spreker het aange naam, dat dezen avond zich 'het NjR.V.- strijkje voor het eerst iliet hooren. We ver oorloven ons hier evenwel de opmerking, dat een deel Van het publiek de taak van het orkestje niet heeft vergemakkelijkt door druk igepraat, wat zoowel voor de uitvoe renden als voor de luisteraars zeer onaan genaam was. 'Na de leden, die iets voelen voor gezelligheid en die deze door een of andere prestatie wemschen te verhoogen, te hebben opgewekt zich op te geven aan de speciale commissie en te hebben meege deeld, dat ter eere van de liefhebbers van dansen na de pauze tusschen de nummers een danisje zou worden injgelasc'hk wensch te de heer Noest de aanwezigen een gezel- Jigen avond. Deze werd gevuld door nog enkele nummers van het strijkje, welke met luiden bijval werden «begroet, afgewisseld door eenige cabaret-nummers van den heer C. de Ruijter. Voor bezoekers van cabaret avonden hier ter stede, behoeven wij over het werken van dezen voordrajger niets te zeggen en ook op dezen avond heeft„Kees" om hem maar te noemen, zooals hij in der gelijke kringen bekend is, de aanwezigen geboeid, wat bleek én uit de aandacht waarmede hij werd aangehoord èn uit het handgeklap, dat hij na ieder nummer in- oogstte. Wij gelooven, dat zijn imitaties in de opinies over den handel en zijn voor dracht „Alleen de vrouw" het meeste inge slagen zijn. Voor het laatst hebben we bewaard „De Armband", een een-acter door Charivarius, dat door leden van meergenoemde vereeni ging vrij vlot werd gespeeld en waarin we krachten zagen optreden, die haar of hun rol geheel uitleefden. De (geschiedenis te vertellen gaat moeilijk, maar wel willen we even releveeren, dat in .het spel der vrou welijke jollen veel te .toven^viel. We mogen echter ook de stille rol, die van den regis seur, niet vergeten, want de regie was goed. Ook de mannelijke rollen werden aardig vertolkt. Na de pauze betrad de voorzitter het too- neel om mee te deelen, dat er (gedanst zou kunnen worden, zonder dat men zich "onge rust behoefde te maken over dien tijid, want voor de Middelburgers was een extratram besteld en na afloop der uitvoering gaf de heer Noest uiting aan zijn dank aan. alle meewerkenden voor het aandeel in den avond, die allen samen gezellig hadden ge maakt. Tot in de kleine uurtjes werd (gebruik ge maakt van den veerenden dansvloer Woningbouw vereeniging „Gemeenschappelijk Belang". Gisterenavond hield bovengenoemde ver eeniging in „de Oude Vriendschap" haar 10e jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer Chr. Steketee. Uit het uitvoerig jaarverslag van den se cretaris-penningmeester, den heer W. de Ridder, bleek o.a. dat op het bouwplan 1917 (76 woningen) het verlies op de exploitatie bedraagt 511.95 op bouwplan 1919 (89 woningen) is het verlies 10.026.83 en op bouwplan 1920 (113 woningen en 3 winkel huizen) bedraagt het verlies 20,698.85. De balans, winst- en verliesrekening over 1927 werd gecontroleerd vanwege het Cen traal Bureau van Verificatie en Financieele Adviezen van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage, en is in de beste orde be vonden. De voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris-penningmeester voor de zeer vele werkzaamheden ook dit jaar weer in het belang der Woningbouwvereniging verricht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. van der Graaf, J. Marijs en S. Roose. In de vacature J. van der Eijk werd gekozen de heer D. Heijboer. Tot commissaris werd gekozen de heer J. E. J. Jurry. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter een hartelijk woord van afscheid aan den heer Van der Eijk, uitte de beste vvenschen bij zijn vertrek naar elders en wenschte hem algeheel herstel toe. De heer Van der Eijk dankte voor de har telijke woorden en voor de aangename sa menwerking in het bestuur en wees op den mooien socialen arbeid, welke door de Wo ningbouwvereniging verricht wordt. Zangklasse „Looft den Heer Zoo als uit achterstaande advertentie blijkt, zullen, de zangklassen va/n de zang vereniging „Looft den Heer Donderdag 14 Juni een. uitvoering geven van „Goud- muiltje", -een. kin derzangspel in 2 bedrijven. Daar bij de uitvoering van het vorige jaar in het gebouw Palingstraat menigeen we gens plaatsgebrek moest teleurgesteld wor den, zal deze thans in de groote zaal van het Concertgebouw worden gegeven. Verwacht ma^r dan ook worden, dat met de ouders der kindëTen, velen deze uitvoe ring zullen1 bijwonen, waarvoor de toe gangsprijs geen> belemmering vormt. Stowaways. Door de politie werd een drietal stow aways over de grenzen des rijks gebracht, nl. 2 Polen en l Oekraniër/die op de reede van het Noorsche stoomschip „Lisbeth", komende van Antwerpen met bestemming naar Buenos-Ayres, hier aan land waren gezet. Lastige venters. Door de politie werden de laatste dagen eenige leurders aangehouden, die zonder de vereischte vergunning aan het venten waren met een of andere negotie. Daar de ingezetenen, tamelijk veel' last van. deze leurders ondervinden treedt de politie krachtig tegen hen op. Diefstal. Door de politie werden een paar zeer jeugdige knapen aangehouden, die er hun werk van maakten uit winkels ansicht kaarten weg te nemen. Na ernstige vermaning en na teruggave van het ontvreemde, werden de knapen weder onder het ouderlijk gezag gesteld. Aanrijdingen. Op den hoek van de Breewaterstraat en de Weststraat reden twee wielrijders tegen eikaar, doordat een hunner die de linker zijde van den weg bield, om den hoek kwam. Natuurlijk werd het rijwiel van den geen,'die zich aan de verkeersregelen stipt gehouden had, grootendeels vernield. Door den wielrijder die de aanrijding bad ver oorzaakt werd de schade grootendeels vergoed. Op den VKssingschen weg nabij het vliegveld' reed' een automobiel tegen een. wielrijder, die de verkeerde zijde van den weg hield en die op het laatste oogenblik ging oversteken. De fietser werd tegen den grond geslagen, en bloedend aan het hoofd verwond. De chauffeur, die naar Middel burg moest, nam den aangeredene in zijn auto op en vervoerde hem naar het gast huis te Middelburg. Op den hioek van de Scheldestraat Singel reden1 twee wielrijdsters tegen el kaar, doordat een der wielrijdsters de lin kerzijde van den weg hield. Een der rijwie len werd beschadigd. Orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Prof. DrAlbert Schweitzer. De Straatsburgsche oud-professor Albert Schweitzer kan zich in een wereldver maardheid verheugen hij is een universeel geleerde, driemaal doctor (ia de theologie, philosofie en medicijnen), die bekende the ologische en wijsgeerige werken schreef en wien een leerstoel te Leiden en Zürich werd aangeboden. Voorts is hij een musicus, een vereerder van Bach en een Bach-kenner, die aan den. grooten Leipziger Cantor een standaardwerk wijdde, dat in drie talen verscheen. In de voorrede van dit werk zegt de beroemde Parijsche organist Charles Marie Widor, dat zijn leerling Albert Schweitzer hem een veel dieper inzicht wist te geven in veel van Bach's werk, dat hem tot nu toe duister was gebleven.Hij schrijft „Terwijl Schweitzer me 't een na het andere verklaarde, leerde ik een Bach kennen, var. wiens bestaan ik vroeger slechts een duis ter besef had". Ook als orgelbouwer heeft hij naam ge maakt. Doch iets onbegrijpelijks is het voor onze dagen, dat een geleerde en kunste naar, voor arts gaat studeeren en daarna medischen zendingsarbeid gaat verrichten onder een primitieve oerwoudbevolkiing van Afrika. Ontegenzeggelijk wordt hier dus door een leven van algeheele zelfverloo chening en toewijding, Christus' leer be leefd:. Evenals door Zweden en elders heeft prof. Schweitzer een tournee door ons land gemaakt om middels voordrachten de kas van zijn ziekenhuis te Lambarene te steu nen en door het houden van concerten te bereiken, dat hij, die alles voor zijn zieken huis heeft opgeofferd, niet al te veel be zorgd moet zijn over 't lot van zijn gezin. Bovendien wil hij alleen in actieven dienst uit de zendingskas leven. Na een bezoek aan Engeland was prof. Schweitzer weer naar ons land teruggekeerd en zoo hebben we gisterenavond de eer mogen genieten een uur te luisteren naar het orgelspel van dezen kunstenaar bij de gratie Gods. 't Is dan ook met een gevoel van innige dank baarheid, dat we deze gebeurtenis in de ge schiedenis vastleggen, waarbij we bijzonder in 't licht willen stellen, dat onze drieledige dank geldt den schepper van deze werel den vara schoonheid, den herschepper van al dien rijkdom uit het gebied der tonen en Ds. van Empel, die een niet genoeg te waardeeren werk verricht heeft, door dezen concertavond te organiseeren. Qua het programma. De spelwijzer be vatte eera uitvoerige toelichting der te spe len werken vara Schweitzer's hand, voort vloeiende uit het feit, dat Bach, evenals al zijn tijdgenooten, zich o-nthield van elke aanwijzing omtrent registreering enz. Schweitzer, wars van het moderniseeren van Bach's orgelwerken, heeft ons in een viertal koraal voorspelen, de kleine fuga "ui G. mol, het Praeludium en de fuga in B. mot era het Grave und alia breve in D. dur dus geen modern doch ouderwetsch orkest doen hooren, waarin, dank zij het langzame tempo, de melodische lijnen, zich rustig voor het oor konden ontwikkelen. Buitengewoo,n massaal krachtig geluid hebben we niet mo gen beluisteren, doch ook dit is overeen komstig de goede wedergave van Bach's kunst, waarbij schoonheid van klank hoofd zaak blijft. En die is ons in zeer ruime mate geboden en geschonken. Wanneer we niet alles hebben mogen beleven, zooals de be schrijving het vermeldde (bijv. het slot van no. 2), dam schuilt zulks o.i. .in de kwaliteit van het orgel, daar wel afdoende gebleken is, dat Schweitzer ten volle aanspraak mag makeni op den meestertitel, zoowel wat techniek, registratie als voordracht betreft. We hoorden nog de opmerking „Wat is die Bach-muziek eenvoudig We vragen echter„Is ook hier de eenvoud niet het kenmerk van de ware schoonheid fuy Vara Mendelssohn speelde de kunstenaar een Adagio in As-dur, van zijn leermeester een Cantabile in Des-dur en een Allegro in As-dur, welke wedergaven evenzoo getuig den van zijn. verheven kunstenaarschap en geweldig kunnen. We zijn van meeravrag, dat hij die eenmaal onder den indruk is geko men van het ongeëvenaarde spel van Schweitzer, dit ook nimmer zal vcTgeten. Men zal goed doen. echter ook deze wijze woorden van dezen beroemden man, van dezen mensch in de ware volle beteekenis steeds indachtig te zijn „Volgens het be sef van verantwoordelijkheid, dat ieder in zich aanwezig gevoelt, moet hij beslissen hoeveel van zijn leven, zijn bezittingen, zijn rechten, zijn geluk, zijn tijid en zijn rust hij aan anderen moet wijden en hoeveel hij daarvan voor zichzelf behouden mag. Even als een golf niet op zichzelf bestaara kar, maar steeds deelneemt aan den golfslag van den Oceaan, zoo moet hij zijn leven nooit als iets afzonderlijks beleven, maar altijd als een deel van het groote gebeuren, dat om ons heen paats vindt." Als Schweitzer's devies geldt ongetwij feld „Wilt ge veel van het leven ontvan gen, begin dan met veel van U zelf te eischen". Zij, die verhinderd waren het con cert van dezen apostel van Lambarène bij te wonen het bedehuis had overvol moeten wezen kunnen alsnog zijn menschlievend werk steunen door het aanschaffen van zijn boekwerken (in het Nederlandsch versche nen „Aan den zoom van het oerwoud", „Uit mijn jeugd" en „Opnieuw naar Lom- barene".) O. Met ingang van 16 Juli a.s. wordt de commies der posterijen en telegrafie B. D. Pronk verplaatst van het postkantoor te Amsterdam naar het most- en telegraafkan toor te Goes. Adjunct-commies rijks directe belastingen. Bij het onlangs gehouden examen voor adjunct-comimies bij 's rijks directe belas tingen zijn geslaagd de heer P. Nonnekes voor deel A en de iheer N. Dekker voor deel B„ rijksklerken resp. te Ter Neuzen en Vlis singen. SOUBURG Opgave van gevestigde of vertrokken per sonen gedurende de 2e helft van de maand Mei 1928. GEVESTIGD L. de Hondt en gezin, Ritthemsche straat B 390, van Middelburg. Mej. Versluijsde Nooijer, De Decker straat E 24, van Vlissingen. A. de Buck, Ritthemsche straat B 382, van Bergen op Zoom. A. de Feijter en gezin, Spoorstraat A 85. van Barneveld. Mej. A. de Witte, Buteuxstraat B 188, van Koudekerke. VERTROKKEN: Mej. M. Langebeke Dobbelaar, Paspoort straat B 365, naar Vrouwepolder. A. Stroo en gezin, Nieuwstraat B 84, naar Alblasserdam. A. Pieterse en gezin, Vrijburgstraat C 94, naar Middelburg. J. Broeder, Van Turnhoutstraat E 11, naar Ned.-Indië. Mej. J. SinkeFilius, Nieuwe Abeele C 225, naar Vlissingen. Mej. J. E. LandmanJanssen, Vlissing- sche straat B 318, naar Ned.-Indië. P. Plooy en gezin, Vlissingsche straat E 5, naar Middelburg. Mej. D. C. Wielink, Wissel C 128, naar Heemstede. Mej. Wed. BruggemanPaauwe, Nieuw straat B 68, naar Bergen op Zoom. Mej. J. N. Blok, Tuindorp D 71, naar 's- Gravenhage. L. Caljouw, Nieuwstraat B 85, naar Rot terdam. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Afschaffing van Kath. Feestdagen. Men schrijft uit Rome aan „de Maas bode'' Onder den titel „Een nieuwe kalender" brengt de „Osservatore Romano"de opzien barende mededeeling, dat de d»rectie der Noord-Italiaanscfoe metaalindustrie, in over leg met de fascistische syndicaten, heeft uitgemaakt, dat van nu af aan noch Hemel vaartsdag, noch Sacramentsdag Vrije feest dagen voor de arbeiders der metaaiindustFe zijn. Daarentegen krijgen de arbeiders op Carnevals-Dinsdag en Paasch-Maandag vrij De feestdag van de H.H. Petrus en Patt- ius wordt niet meer gevierd;doch wel woTdt 's konings verjaardag als vrije dag inge voerd. Naar aanleiding van deze zonderlinge re gelingen in een Katholiek landi waar boven dien de door het fascisme in gevoerde,, Carta de Lavoiro" de handhaving der Katholieke feestdagen voor alle arbeiders waarborgt, maakt de „Osservatore" natuurlijk scherpe opmerkingen, welker beantwoording men met spanning tegemoet ziet. Examens van stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurliedenexamens 1 bedoeld in de Schipperswet(Staatsblad 1907,

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1