rzoek 300 150 100 25 2 JUNI i n n nguiden bij ,evens- c n n ;rman angcn bliek zijn staking in te houden geven, t gebeuren, wij geen Igen van No. 129 66e Jaargang 1928 Firma F. VAN ÜE VELQE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telai. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen eerste blad gemeentebestuur Michiel Adriaansz. de Ruyter FEUILLETON een wanhopige keuze Pastoor Heumann's Brieven uit de Hofstad >ID IN CHINA. Naar uit Peking legercorps der Noor- het muiten geslagen nqg langer aan den Tengevolge van. deze -raai Feng den spoor. het de politie. 1 In den afgeloopen .te menigte .getracht in de StahIhelm-or»a- De politie moest van ibruik maken om de :n. Een politieagent worp (gewond. isschers vem1st. Volgens berichten uit >rd-Oostkust van Ho- >ot door een vloedgolj hers worden vermist •dronken zijn. Een oh n dit bericht ontbreekt des lOERSEN en, 1 Juni 1928, >fficieel) koersen, verkoopen. 2:f 2.48 Londen Berlijn 59.25- 4.5534.62 Parijs japier. 2.49 Ponden Marken 59.23- ancs f 34.52—34.65 71—/ 9.84. ERICHT >tand 774.8 te Röst. stand 756.9 te Mar- n avond van 2 Juni: jke tot Noord-Ooste waar bewolkt. Droog ring in temperatuur. ND A telijkheden, Openbare rgaderingert enz. Dagelijks voorstelün- 8 uur. Woensdags igs 2 matinée's. oorstellingen op Vrij- Zondag en Maandag, :r. Matinée Zaterdag- gs 2 matinée's. nina. Van 25 Mei soirée-dansante van ondags cabaret, aar- Densdag, Zaterdag en ansante van 36 uur. Eerste concertavond, —10 uur. iburg. )r,gel-concert Nieuwe ORES LDESTRAAT 7 MITÉ. TENO - 9 UUR IRPLEIN. MEISJE halve dagen. Aan- ;n 8 en 9 uur n.m. 2 (boven). ïgemeubil. Kamer zonder pension, in :r stad. :rs W. L., bureau t". HEVALIER, Boul. tagt een net MEISJE le 18 jaar, tegen 1 's avonds na 7 uur. MANTEAU IresScheldestraat BEDIENDE. tantoor wordt ge- Bediende, 15 a 16 vr. Eigenhandig ge en onder lett. w-o. CoHrant". VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: VoorVlissingen en de gemeenten opWalcheren 2.20 per 3maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending ƒ3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor III lange ongeschikt- >t|||| 1UUU beid tot werken. VwU gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. herkeuring voor den dienstplicht. 0e Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de herkeuring van de voor de lichting 1929 dezer gemeente injgescshreven personen, door of omtrent wie een nieuw geneeskun dig onderzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op 12 Juni 1928, des voormiddags 11.30 uur te Middelburg in 'het Militair Hos pitaal aan de Houttuinen. Vorenbedoelde ingeschrevenen, die moch ten wenschen bet onderzoek elders te on dergaan, 'kunnen ?icb daartoe schriftelijk wenden tot den voorzitter .van den raad. Het verzoekschrift kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Zij zijn met verplicht tot het ondergaan van een nieuw onderzoek voor den her- keuringsraad te verschijnen. Evenwel zul len zij, zoo zij zich aan, dit nieuwe onder zoek niet onderwerpen, voor geschikt wor den gehouden, tenzij zich een bijzonder ge val voordoet, dat aanleiding geeft hen te onderzoeken o.p de plaats, waar zij zich be vinden, of om uitspraak te doen o,p een overgelegde geneeskundige verklaring. De uitspraken van den berkeuringsraad worden in het openbaar medegèdeeld- Vlissingen', 1 Juni 1928. De iBuilgemeester, VA-N WOELDEREN. door Prof. Dr. P. J. BLOK X. .Nauwelijks in Amsterdam, trof De Ruy ter en de zijnen het groote verdriet van het verlies van zijn oudsten zoon Adriaan, nog geen 18 jaar oud, die de loopbaan zijns vaders had gekozen hij was reeds luitenant ter zee, denkelijk op zijns vaders schip, en werd in de Zuiderkerk te Amsterdam be graven. De geboorte van een dochter Anna (13 September), die door de aanzienlijke Mevrouw Witsen, echtgenoote van den Am sterdamsehen burgemeester Dr. Cornelis Witsen en moeder van den beroemden Nico- laas, ten doop werd gehouden, volgde nog in dit jaar (1655). Nu we toch over zijn gezin spreken, vermelden we nog in dit ver band, dat zijn dochter Cornelia in 1659 liuwde met den gewezen fiscaal zijner vloot, Johan de Witte, van het Nieuwe Waalseiland (waar De Ruyter woonde, zie beneden) uit. Dit geschiedde den 4en Maart. Onder de daarbij tegenwoordige „speelgenooten" noemt Cornelia „neef Adriaan Lampsins", een neef van haar man. Met dit huwelijk trad zij dus in aanzienlijke Zeeuwsche verwant schap. Bij De Ruyters komst in Amsterdam had de stadsregeering (2 Maart 1655) den „Ed. manhaften" vice-admiraal, „ten opzigte van zijne voortreffelijke diensten aen den Lande gedaen ende die van zijn Ed. alsnoch ver hoopt werdén", vereerd met het kort te voren ingestelde gföótbiirge'rrecht dér stad, welk n-cht hem, zonder betaling ervoor, het poor terschap schonk en hem op gelijken rang met de leden der stadsregeering plaatste -1) ju] vestigde zich voorloopig in een gehuurd huis op lief Nieuwe Waalseiland, welk ter- door marie cornor leighton. (Nadruk verboden). ,..Ze keek uiterst verwonderd en naar het J"J voorkwam ook eenigszins verschrikt toen lachte ze hardop en zei, dat ik mijn heer Blacklock groot onrecht had aange daan, niaar dat biji een vriendelijk niah was en mij het wel zoy vergeven. Langen tijd Praatte ze tot mij' en ten slotte stemde ik er m toe, met haar mede naar Deep Deen ftouse te gaan. Dat was ongeveer drie we- en geleden en sinds dien tijd ben ik daar j»eweest. Van juffrouw Joan heb ik natuur de niet veel gezien, omdat ze den dag, vol gende op dien van onze ontmoeting, naar u s gegaan. Mijnheer Blacklock is heel goed oor me geweest. Hij was zeer boos toen va V6i?am'. '^e Dad geleden en hij vroeg over het huis, waar ik gevan- ouri gezeten. Maar het) schijnt dat de trni i ma-n' ^-e ei e'genaai' van was, ver weken is'en niet kan worden teruggevon- "aarom helpt het noch dokter King, en mij om ons te beklagen over de wijze, waarop we zijn behandeld" ,,weet je, dat dokter King ter dood is. veroordeeld -Ter dood veroordeeld?" dnffC*n.b''k van afschuw verscheen er in de te zwarte oogen van Jane Lynch. een - dat wist ik niet. Zelfs nu kan ik nauwelijks gelooven. Hij was zoo goed ,F, "J® *7* hij heeft me zoo dapper gehol- D, juffrouw Clara, juffrouw Clara, rein enkele jaren te voren voor bewoning was ingericht, hoogstwaarschijnlijk het in 1651 gebouwde huis, dat hij in Januari 1661 voor ruim 28000 gulden van den eigenaar kocht. Het is dat aan de tegenwoordige Prins Hendrikkade no. 131. Daar heeft .De Ruyter tot zijn dpod gewoond en zijn weduwe ook daarna. Het is later van binnen zeer veranderd, maar de gevel heeft over het geheel zijn nog zeventiende-eeuwsch karak ter behouden en de daarin aangebrachte buste van den grooten admiraal stempelt het huis tot het merkwaardigste in deze buurt. Wij kennen het huis in bijzonderheden, zooals De Ruyter het bewoond heeft, uit den nauwkeurigen inventaris, na zijn dood door de zijnen opgemaakt. Na de hooge stoep te hebben beklommen en de in boven- en on derdeur verdeelde deur mét klopper te" heb ben geopend, stond men er in een niet al te ruim voorhuis, een soort van hal. Daarop volgde links de gang, waarin rechts een kantoortje, bestemd voor het behandelen van zaken en vervolgens een „zijkamer", waar gewone bezoeken konden worden ont vangen. Een „lantaren", een met glas ge dekt vertrek, volgde achter de trap naar boven. Een trapje naar beneden leidde uit de gang, naar keuken en kelder, die beide nog zoo goed als in den oorspronkelijken zeventiende-eeuwschen staat aanwezig zijn, beide ruim en samen onder het geheele huis doorloopend tot aan de straat, waar mede zij door een kelderdeur in verbinding stonden. Langs de trap naar boven kwam men aan de „groote zaal", de pronkzaal, die in den aanvang nog niet zoo fraai voorzien zal zijn geweest als later, toen zij, evenals de andere groote kamers, vol kostbaarhe den, schilderijen, porselein enz. was. Op het portaal volgde dan een eenvoudig kamertje en drie slaapkamertjes, denkelijk voor de meisjes en de dienstbode,, de kamer van Engel en eindelijk achteraan een eetkamer met een van tafellinnen en eetgerei ruim voorziene „spinde". Het eenvoudige kamer tje zal wel de slaapkamer van den admiraal en zijn vrouw zijn geweest, terwijl de „lan taren" op de eerste verdieping voor huis kamer gediend zal hebben. Boven de tweede verdieping, van waar uit men toen nog een moei. ruim uitzicht naar het open Y had ihet links de „eilanden" en rechts hét Zee magazijn, kwamen vier voor- en achterzol ders, bestemd voor het bewaren van des admiraals zeeuitrusting, die er in kisten verpakt stond, kajuitmeubelen enz. Daar boven volgde nog de „opperste vliering". Een kleine tuin strekte zich achter het huis uit. Zoo ongeveer moet het huis aan den Bui tenkant er toen hebben uitgezien. Het lag in een echte zeemansbuurt, waar De Ruyteris huis en nog enkele andere van dien aard met hun sierlijke, nog bewaarde gevels Geneesmiddelen uleeds ook voorradig in het Alleen depot N. V. Apotheek „Coronae", Bergen o Zoom,Zuivelstr. 35 lel. 52. Postgiro 3269. Het groote Pastoor lieu- mann-Boek352 bladz.. 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezerdie zijn adres in zendt dan H. Heumann en Co.Amsterdam C134 Staalkade 4. Brie f kaart voldoende hoe vreeselij'k Hevig snikkend wendde Clara zich af. Lady Blyth liep naar haar toe en nam haar teeder in haar armen. „Je moet haar niet zoo opwinden", zei ze waarschuwend tot Jane Lynch. „Ze is ziek en zeer zwak. Heb je haar al alles verteid, wat je haar te zeggen had „Neen, mevrouw, ik heb mijn boodschap nog niet overgebracht." „Wat is dat voor een boodschap vroeg Clara op zachten en zwakken, maar bègeerigen toon. „Mijnheer Blacklock en juffrouw Joan opk vragen of u onmiddellijk met mij naar Deep Deen House wilt terugkeeren, daar mijnheer Blacklock u iets kan rnede- deelen met betrekking tot dokter King, waar zijn leven of dood' van afhangt." HOOFDSTUK XXXIII. Een wanhopige keuze. „Hier ben ik, zooals u ziet", zei Clara Escott. Het was op den middag van den volgen den dag en zij stond tegenover Stephen Blacklock in de eetkamer van Deep Deen House. Het was nog geen uur geleden, dat ze was aangekomen. Na een onrustigen en koortsaohtigen nacht, was ze eerst met het aanbreken van den morgen in slaap gevallen; de enkele uren van slaap, waarin ze was gekweid door benauwde droomen, hadden haar maar weinig goed gedaan. Alvorens naar Risington te gaan, was ze m| »aar de stad gereden ju de flauwe hoop, fcaar veroor deelden verloofde te kunnen spreken. Het onderhoud was haar voor dien dag ten minste geweigerd ze had er zich mede tevreden moeten stellen, om met door tra- de vensters zijn natuurlijk door meer mo derne vervangen een goed figuur maak ten. De Vlissingsche meubels en de verdere eenvoudige zeemansinbGedel zullen aanvan kelijk in dit als koopmanshuis gebouwde ruime perceel een ietwat pooveren indruk hebben gemaakt; nog jaren later getuigen bezoekers van den eenvoud, die er heerschte. Nu we afscheid genomen hebben van de 48-jarige Vlissingsche periodé is het mis schien wel eigenaardig, hieraan als een soort bijlage toe te voegen de pas, die de Ruyter van de Vlissingsche vroedschap mee kreeg in Januari 1644 het origineel berust nog in het Rijksarchief te 's-uravenhage in het Archief De Ruyter onder No. 176. Pas voor De Ruyter 14 Januari 1644. ALLEN DENGHENEN, DIE DESE ONSE TEGENwoordige lettren sullen sien ofte hoofen lesen, Wij, Baiiliu, Burgemeesters, Schépenèn ende Raedt der stadt VHssinge, oirconden ende certificeeren bij deseri voor de gerechte waerheyt eenen ygelyck, dient behooren sal, dat MICHIEL ADRIAENS DE RUYTER, onsen inwoonenden poorter, is eygenaer ende meester, naest Godt, van seker schip genaemt DEN SALAMANDER, groot omtrent 200 lasten, waeromme wy, Baillu, Burgemeesters, Schepenen ende Raet voornoemt int faveur van onsen voorn, poorter ende om rechts willen seer ernste- Lyck versoecken ende requireeren aan alle CONINGEN. PRINCEN, HERTOGEN, GRAVEN, Gouverneurs, Capiteynen ende Luyden van oorloge te lande ende ter zee, haeren stadthouders ende substituyten ende elck van henlieder bysonder, dat sy den voorn, onsen poorter met synnen voorsz schepe mitsgaders syne metghesellen, schipsvolck ende bootsluyden met haerlieder vrachten ende goederen ofte coopmanschap- pen laten doen ghedoogen alomme seker- lyck ende vryelyck vaeren, keeren, handelen ende frequenteren om-me hunne traffiequen ende affairen te doen,,daer het onsen voorn, poorter goet, oirbaer duiicken ende believen sal, sonder hunliedergedaen te worden éenich hinder, beletz ofte empeschement, maer hunli-eder doen aVé hulpe ende by- stant des versocht. Gelyckerwys, syluyden soude begeeren hen ofte haere ondersaten by óns gedaen en vó'orgestaén werde," den welcken wy van onsent wegen alle goede jbnste, vrientscap ende behulpsaemheyt seer gewillich syn beteyt te doen ende bewysen. IN kennisse der waerheyt hebben wy, Baillu, Burgemees ::rs, Schepenen ende Raet voorn, tsegei ter saecken der vPorn. stadt Vlissinge hyer onder aen uyt gehangen op den 14 Januari 1644. Perkament met uithangend papieren zegel, op de pliek geteekend Altena. We zagen reeds, dat De Ruyter nu Vlis- singer-af is geworden en te Amsterdam bin nengehaald werd met groot eerbetoon als „grootburger" van deze stad. Hiermede sluit ik voorloopig mijn serie artikelen die dit tijdvak omvatten, doch dit Vlissingsche overzicht zou niet volledig zijn, als ik niet een korte beschrijving van het Vlissingen dier dagen, zooals 'ook in dit voortreffelijke werk voorkomt, mede aanhaalde ik stel mij voor dit in een tweetal artikelen te be handelen en hoop dan een overzicht van het verdere leven van De Ruyter in breede trek ken in het najaar voort te zetten. H. G. VAN GROL. O Het diploma van De; Ruyter als Groot burger van Amsterdam luidt" in extenso als volgtBurgemeesteren ende regierders der nen verduisterde oogen naar het sombere gebouw te kijken, waarin, hij werd gevan gen gehouden. Ziek, moede, bitter: teleurgesteld maar nog stéeds trachtende om dapper te zijn, had ze zich afgekeerd van de muren, die haar scheidden van den man, die haar nu dierbaarder was dan haar leven en ze was onder de hoede van Jane Lynrh verder ge reisd naar het huis te Risington. Gedurende de reis vroeg ze zich onop houdelijk af, wat Stephen Blacklock haar toch te zeggen kon hebhén wat hij kon weten, dat zoo nauw samenhing met het lot van Malcolm King. Nu en. dan drong er een zwakke straal van hoop in. haar hartdaarna overmees terde haar weder het denkbeeld, dat Ste phen Blacklock niet zonder meer iets zou doen ten gunste van Malcolmi King. Wat Blacklock haar dan ook zou voor stellen zou in geen geval onverdeeld in zijn voordeel zijn er moest wel meer achter zitten. Weat dat was zou ze nu vernemen., terwijl ze hier in de eetkamer voor hem stond. „Hier ben ik, zooals u ziet", 'herhaalde ze, terwijl ze moeilijk sprak tengevolge van hare pogingen om haar opwinding te on derdrukken. „Wat hebt u me te zeggen Inwendig beefde ze, terwijl ze het ant woord van Steven Blacklock afwachtte. Het warme, rijke, goud bruine kleed dat ze droeg, zou de geringste kleur op haar wangen hebben doen uitkomen. Ze was echter zoo bleek en ze stond zoo beweging loos, dat men haar voor een marmeren beeld had kunnen houden, als haar heldere blauwe oogen niet hadden geschitterd met een vuur, alsof ze de geheimste gedachten van den somber uitzienden man voor haar stadt Amstelredamme hebben den E. Man haften Michiel de Ruyter, Vice Admirael óver Hollandt ende West Vrieslandt, onder t CoIIegie ter Admiraliteyt alhier resorterende, ten opsichte van syne voortreffelycke dien sten, aen den lande gedaen, ende die van Syn E. alsnoch verhoopt werden vereert met het Groote Burger-recht deser stede Lastende een Yegelyck Syn E. daer voor te erkennen, ende te laten genieten de vry- heden, privilegiën ende immuniteyten, den Burgeren deser Stede competerende. Actum ónder t cachet der voorsz. Stadt, den twee den Martij, A° zestienhondert ende vijffen yijftigh. Ter ordonnantie van hare Ed. Achtbn. J. Corverss. Pinksteren. Een tocht. Een merkwaardig geval. Het zou ondankbaar zijn als wij niet onzen.- brief aanvingen met een enkel woord ter herinnering aan de schitterende Pink sterdagen. Eindelijk kwam er dan toch een eind aan de :gure buien waardoor de lief lijke Meimaand haar reputatie bedierf. Het is wel onnoodig te zeggen hoe honderd dui zenden- in Den- Haag vol-op genoten -heb ben van de frissche lucht en de zon. Het was overal tjokvol, vooral den tweeden dag* Voor Scheveningen zijn het enorme dagen geweest, die een aardige inzet vorm den van het badseizoen, dat Zaterdag vóór Pinksteren geopend is. Het water was nog wat koud, zoodat veel liefhebbers om in de golven onder te duiken- niet gekomen zijn, maar dat is een kwestie van een paar dagen mits de zon blijft schijnen. - In de stad' zelf was het op de brandpun ten zeer druk, vooral van het auto-verkeer. Ontzaggelijk groot wordt het aantal auto's, janpleziers, vrachtwagens die voor deze dagen als passagierswagen dient doen. We zagen er die volgepropt zaten, maar ook heibben wij er één gezien waarop vier fau teuils stonden, waarin de reizigers zeer ge makkelijk gezeten waren. Opvallend is dat in- de auto's altijd minstens één persoon te veel izit. Als er plaats is voor vier, zitten er juist altijd vijf in Trouwens, alles is op die dagen overbe last en dat kan ook niet anders. Niets is er in te richten op een dusdanige drukte, Waarbij komt dat zeer velen ongeveer ter zelfder tijd vertrekken en- terug keeren. Gewandeld wordt er niet veel meer -Wie de afgelegen paden die niet per wiel te bereiken zijn, bezoekt, vindt daar vrijwel de eenzaamheid. Maar men moet dan wel heel ver wég gaan, want het aantal van dergelijke wegen is gering. Het aardigst vindt men ze nog in het Westland, tusschen de landerijen in, waar men vrij kan loopea op de smalle wegen, die voor een auto on berijdbaar zijn en door de fietsers ook ge meden worden omdat ze niet op kaarten voorkomen. Eigenaardig is op die dagen- de groote trek uit Den Haag naar buiten, in alle rich tingen en daartegenover wellicht de nog grootere trek naar Den Haag. Vooral Rot terdam. en het Westland leveren den aan voer van dagjesmenschen, die in dichte horden per trein, per auto en per fiets 's morgens vroeg reeds komen opzetten om dikwijls ipas heel laat weer weg te gaan.Het was 's avonds aan de stations zoo vol dat van kaartjesknippen geen sprake meer ko i zijn men liet op vertoon van een kaartje de menschen door, die onafgebroken van had willen doorgronden. Stephen Blacklock hield een bos teedere hyacinthen in de hand. Hij reikte ze aan haar toe met een gebaar van iemand, die iéts wil schenken aan zijn aangebedene.... „Ik heb dit te zeggen", antwoordde hij haar met zachte stem ,ik weet wie de in braak en den moord te Blythswood hebben begaan en ik zal dit bekend maken en het leven redden van je verloofde, indien je er in wilt toestemmen hem op te geven en met mij', te trouwen." Hij sprak op een vasten toon, als iemand die weet wat hij zegt en de gevolgen onder oogen- heeft gezien. Zelfs in haar groote verbazing bemerkte Clara, dat hij buiten gewoon onrustig was zijn manier van doen en de uitdrukking in zijn oogen wa ren als van iemand, wiens lot op het punt staat een geheele verandering te onder gaan. Nu en dan keek hij zenuwachtig om zich heen, maar zijn blik keerde steeds we der vol hartstocht terug tot het opgewon den gezichtje van Clara. Zijn doordringen de blikken boorde hij diep in haar ver schrikte, blauwe oogen. Op haar beurt keek zij hem scherp aan, voor een oogen- blik geheel van haar stuk gebracht, terwijl ze de hyacinthen die hij haar gegeven had in haar koude, bevende handen samen kneep. „Uit liefde voor jou doe ik je dit voor stel", ging 'hij snel sprekend verder, op een eigenaardigen, muzikalen toon. Behalve dat ik jou zal bezitten heb ik, zooals je wel bekend zal zijn, met dit huwelijk niets te winnen. Maar jou te bezitten is alles voor me dat is mijn grootste verlangen. Je houdt niet van me ik geloof zelfs, dat je mij haat. Waarom weet ik niet. Maar daar geef ik niet ohi. Wanneer je eenmaal van acht tot twaalf hebben gestroomd. Op den LeidSchen straatweg is het wel het druksthet is ongelooflijk, hoe het 'daar in den namiddag een onafgebroken optocht is die uren aan houdt. Gelukkig hoeft die massa niet meer door het Haag- sche Bosch heen sedert aan weerskanten daarvan breede wegen zijn aangelegd. Als dat alles midden door het bosch moest zou dit wel, ongenietbaar worden. Alle verkeer van Leiden komend voor Scheveningen Vindt nu een zeer gemakkelijken weg te; rechterzijde van het bosch en alle verkeer hit het Noorden voor Delft, Rotterdam en verder, kan zonder iets van Den Haag te zien, zijn weg vinden. Dit alles heeft er toe geleid dat het doorgaand verkeer niet meer in de Haagsche straten verward, raakt. Over de Pinksterdagen zijn wij dus dub bel tevreden en wij hopen--dat het vervo'g van het seizoen in overeenstemming met deze dagen zal zijn. Veel nieuws is er in de residentie verder niet te boekstaven. Wij hebben ook het be- zoek der buitenlandsche journalisten ge had en zij waren over hun reis die op een èinde liep, zeer tevreden en voldaan. De schoonheid varr ons land, vooral in Zeeland, had hen zeer getroffen. Ze was verre bo ven hun verwachting geweest. De ontvangst door de Regeering in de Ridderzaal was als altijd weer voor de gasten indrukwekkend door de bekoring," welke van deze ongeëvenaarde zaal uit baat. Voor hen die gevoelig zijn voor mooie kunst, moet het binnenkomen in deze zaal altijd' een emotie zijn. Zoowel overdag als het zonnelicht door de prachtige ge brandschilderde ramen valt, als 's avonds wanneer deze verlicht worden van binnen uit, is het zeldzaam mooi. Vele van de gas ten waren uitermate verrast door de fraaie zaal anderen die minder gevoelig ervoor bleken, meenden dat het alles te nieuw en te. mooi was om heusch echt te kunnen zijn. De beoordeeling van dit bouwwerk is wel een criterium voor iemand's kunstzin nigheid. In auto's hebben wij nog een tocht dooi de stad' gemaakt, waarbij een bezoek is gebracht aan het Vredespaleis, dat als museum een internationaal karakter heeft. Ongetwijfeld- bevat het heel veel moois, ihaar het geheel is altijd wat te pompeus. In één der kamers hangen thans de por tretten van den eers-ten en den tweeden voorzitter van het Permanent Hof van Ju stitie, de heeren Loder en Htiber. Dat van den laatste is van Toorop's hand en onge twijfeld een kunststuk dat van den eersten van Van Welie en stellig veel én veel min der. Jammer dat zoo'n weinig artistiek stuk hier ten eeuwigen dage zal pareeren. Men mocht toch wel eens eén beteren advi seur daarvoor aanstellen. Schitterend is de tuin van het Vredes paleis. Aleen reeds om dien tuin te bezich tigen loont het de moeite nog eens door de Weelderige zalen te gaan van waaruit men een prachtig gezicht daarop heeft. De tocht duurde niet lang maar ging wel door het mooiste gedeelte, waarbij zich een rit door Wassenaar aansloot. Het was een mooie zomer-dag en de frissche Jente- weelde was in haar grootste bekoorlijkheid. Het was alles nog zoo frisch in de kleuren en vooral zoo- vrij van de stofplaag, die anders een autotocht zoo- onaangenaam lean bederven. Tot slot de vermelding van een aardige intieme bijzonderheid betreffende één onzer groote mannen. We kennen allen den Staatsraad mr. Cort van der Linden, die gedurende de oorlogsjaren ons land zoo voortreffelijk heeft geleid. Hoewel twee en rriij bent, zal ik er wel voor zorgen, dat je van mij gaat houden door mijn groote teederheid- zal ik je hart veroveren. Het is me voor het oogenblik voldoende, dat je er in toestemt met mij te trouwen. Ik dacht, dat het misschien mogelijk zou zijn, dat je toestemde, als je de keus gesteld werd mijn vrouw te worden of den man, dien je je liefde hebt geschonken, een onirech.tvaardi- gen en eerloozen dood te zien sterven den dood aan de galg." Over zijn gelaat kwam- een uitdrukking van slechtheid, die geheel in tegenspraak was met zijn zachte stem. Even glimlachte hij zelfs, maar in haar ontroering zag Clara dat niet. De prachtige hyacinthen waren op den grond gevallen. „Is het volkomen waar, dat u weet, wie schuldig was aan de inbraak en den moord vroeg ze met gebroken stem. „Is het volkomen waar, dat u dokter King kunt redden „Dat is volkomen waar", antwoordde Stephen Blacklock vast. „Dat is even waar als ik hier voor je sta en dat ons beider 1c: afhangt van je ja of neen". Clara rilde niettegenstaande de warmte in de weelderige eetkamer. Ze keek hem onderzoekend aan. In een zeker opzicht was hij knap, met zijn gladgeschoren ge zicht, regelmatige trekken, bewegelijke oogen, kortgeknipt haar en zijn slank, recht figuur. Hij was knap, maar toch geheel verschillend van Malcolm King, wieh de eerlijkheid op zijn open mannelijk gelaat geschreven stond, terwijl de teederheid en moed hem uit de oogen straalden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1