itkorrell I^RSTË^BLAD STRAAT II ZATERDAG 28 AF»RBL NO. ÏOI 66e Jaargang1 1928= ècmdi coopen: I pi) nummer bestaat uit 2 bladen. Beursbeschouwingen FEUILLETON EEN WANHOPIGE KEUZE KON. MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE" llJG BAAR BIJ ERKENDE (.HANDELAREN vLISSINGSCHE COURANT H. R. STRUVE tel is voornemens opf mei 1928, des na-I lur, op de Hofstede! bewoond door dei! TERSE, aan de Vrij-I 97 te Oost- en West-| iliek te Werriepaard, oud len Vosbles Merrie-I jaar Vos jaarJing-B [gevende Melkkoeien! ige Vaarzen, Varken! che Biggen, 13 Kip-I Menwagen op ijze-1 toebehooren, Drie-! laimachine (Albion), Iandhooihark, Ploegl Veldslede, Melkkarl rt, Windmolen, Man-! eeschhouwer), Korl-I en Mestkruiwagenl ieeselstoel met steen,I Waterbak met zink! houd 100 emmers),f Graankist, Ladders! loppen, Houweelen! ïsnoeier, Sabel, Zeis.l HarnassemenlJ inghouten, Afsteker,j ien en Blokken, Paa['| 'den en Staken, Mest-I Bietenspaden, Kla-I llijpsteen, Mutsaard-I Vorken, Touwjrl eedschap, alsKa1! eikbussen (40, 30 ol Melkemmers, Mels-I n met touwen eni en, Roombus, Koe-J ng, geen muziek, wf!| oor fietsen. Ie andere voeders.! ^arLF S B l,en fe via-1 r <~rt. van d.d. 18 No-f aakspelers. earborough 1927. iche partij. ZwartYates. c7—c5 Pb8c6 C5Xd4 Pg8-f6 d7dG g7—g6 Lf8g7 misschien beter Lc8—(17 Dd8c8 Jachtige zet. h7—hö Pf6-h7 Dc8d8 0-0 15 Le3Xd4 Lg7Xd4,| Ta8—c8 e7—e6 Dd8a5 Tf8d8 Pc6b4 -d7Xb5, 20 Le2xi»| 20 Dd2Xc2 Ld7xb5,f Ld7a4 La4Xb3 d6d5 )d e4e5 was de z evaarlijk worden. Td8Xd5 e6xd5 d5d4 zou volgen. D. C. DE VRIES. ABONNEMENTS-PRIJS «nor Vlissingen en gemeenten op Wal- J" f 2.20 per drie maanden. Franco J f het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- ■jjaten 17 cent, alles bij vooruitbeta- r|izonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS J i_5 regete ƒ1.25, voor iedere» I pel meer 25 centbij abonnement spe- e prijzen. Reclames 50 cent per regel ,re Advertenties betreffende Huur en IVerhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- |Le„ én Dienstaanvragen, enz. prijs bij ■«uitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, voor (deren regel ineer 15 cent. te Vlissingen v.m. njn. 8.31 9.10 I 10.02 10.32 1 11.10 11.26 De concentratie der grootbedrijven opent nieuwe perspectieven voor tal van ondernemingen. Jurgens f5 millioen meer verdiend dan verleden jaar. Philips in een wereldtrust Kalme stemming te Amsterdam voor Rubber en Rubberaandeelen. Aankoopen van rubber te Londen. Hooge tab aks prijzen. Suiker flauw. Engelsche invoerrechten op ruw- suiker met 2 ch. per cwt. verlaagd. Koersavans voor meerdere aandeelen. Amerika nog vast. Geld tijdelijk wat krapper. De Amsterdamsche fondsenmarkt heeft ,,ii de afgeioopen: week wederom een ge animeerd verloop gehad. De aangekondigde ineenstorting van de New-Yonksche markt, Isa de geweldige hausse der laatste maan- ifcn blijft nog uit en heeft! de Europeesche beurzen nog weinig beïnvloed. Zelfs de om vangrijke v da li mg van Rubberaandeelen oefende op de overige afdeelingen nage- geen druk uit. Men blijft met name ,vv. Industrieele waarden én voor de aan- I deden- der „openbaarniutsbedrijven" de vertaling 'van het Amerikaansohe „public [utility" willig gestemd. In het buitenland is men ons voorgegaan in de appreciatie van dergelijke waarden, overtuigd dat ge bomde bedrijven nog een veel hoogere [vlucht zullen nemen. Het is vooral de voort gaande concentratie die de verbeelding prikkelt. Er is in Engeland een maatschappij opgericht itiet een bedrijfskapitaal van h 500 millioen, zegge 6 milliard, die de Icontrole zal verkrijgen olver tal van groote [ondernemingen op het gebied! van de ijzer en staalindustrie, de radiotechniek, de elec- jtriciteitsvoorziening etc. en die voor En- t en misschien voor heel Europa een 1 nieuwe periode van, industrieele ontwikkeling zal inluiden. Deze beweegt zich al meer in. de richting der vei trusting, waarvan: ten onzent de Margarine-Unie ook een voorbeeld1 is. Uit de cijfers door Jurgens gepubliceerd (een exploitatiewinst van 14 millioen tegen 9 millioen in 1926) blijkt we! dat men dusver in zijn verwachtingen ten aanzien wam dit wereldconcern niet is [beschaamd geworden. Het bezwaar is al- n, dat dergelijke trusts zich allengs ge- [iieel onttrekken aan een beooreelinig van [hun positie, omdat enkel de uitkomsten van cc moedermaatschappij;, worden gepubli ceerd en het actief der balans voornamelijk lait aandeeleni bestaat. Maar Voor het pu bliek schijnt dit thans geen bezwaar te zijn. Men gelooft in den nieuwen voorspoed' van Europa, dank zij de voortschrijdende ontwikkeling van wetenschap en techniek en koopt het) liefst aandeelen van onder nemingen, die daarbij ten nauwste betrok ken izijn. Zoo konden aandeelen Philips Gloeilampen de 700 overschrijden. Wel bleef het avans niet behouden, maar wel de vaste tendenz en de verwachting dat we het einde der koersrijzing nog lang niet bereikt hebben. Het bezoek van, den heer Philips aan Amerika wordt uitgelegd als een. stap j de richting van een eieefcridteistrust in Europa onder leiding van de Amerikaan se General Electric, die met de Philips- fabrielcen reeds een belangengemeenschap door MARIE CORNOR LEIGHTON. (Nadruk verboden). ..Soms blijft hij enkele uren, soms weken en toch ben ik er nimmer achter kunnen komen vanwaar hij komt, noch waar heen ri gaat, wat hij doet of waar hij thuis boort. Hij kan niet verwachten dat ik er in zou toestemmen met hem te trouwen, ter- Mik zoo weinig van hem weet. En waar om begeert hij mij tot vrouw Hij heeft mij pet lief daar ben, ik zeker van. Wan- U^er een man van een vrouw houdt, toont "J dat in. eiken blik in elk woord en we beweging. Joan Tempest bewoog zich een beetje onrustig. «Stephen Blacklock heeft je wel degelijk A Clara, hij heeft het je echter nog niet yrveni toonen. Wat zijn familie aangaat, Jus zeer respectabel. Hij heeft verder ge- Peg geld, meer dan genoeg om je een ^makkelijk leven te bezorgen. Je had-t in I 't geval wel op mijn oordeel kunnen ver duwen." „Lieveling" het meisje keerde zich vol ewijding tot haar zuster „misschien ad ik dat ook wel gedaan, indien ik van jut had, Eurineni houden. Maar wat ik je pt had willen bekennen is, dat ik een liefheb." „Ah!" Joan Tempest verschrok en een, blik, af- .huwelijk door de plotselinge woede die er straalde, maakte haar knap gezicht een heeft. Dat d»e momopoliseering van derge lijke bedrijven groote winsten meebrengt, ligt voor de hand en er schijnt tegenwoor dig aan geschikte leiders voor zulke wereld- ondernemingen geen gebrek te zijn. Ook in de Kunstzijde-industrie zien we hetzelfde verschijnsel. De strijd die thans op de beunzen gestreden wordt om de controle over de Hoilanidsche Kunstzijde, de Mae- kubee en de Enka en waardoor de koersen nog steeds stijlgen, heeft als achtergrond de -pogan/gén om in de kunstzijde-industrie de thans nog gescheiden belangen bijeen te brengen om zog tot een wereldtrust voor kunstzijde (te geraken. In* den keten tus schen productie en consumptie komt zoo 'langzam'erhand een geweldige schakel bij, nl de groote financieringsondernemingen, de „holding companies", die de aandeelen van een bepaalde groep bedrijven bezitten en voor de bedrijfsmiddelen daarvan zorg dragen. Het is vooral dit perspectief dat de beurzen van Europa de laatste maanden „begeistert". In 'hoeverre het menschelijk kunnen hier wordt overschat valt moeilijk uit te maken. Wet kan worden, opgemerkt, dat de toenemende welvaart in de voor naamste landen door de ontplooiing dezer trusts gunstige voorwaarden schept. iHet behoeft niet .te* verwonderen, dat waar op zoo (velerlei gebied naar samen werking gestreefd wordt, ook de rubber producenten pogingen blijven doen om tot aaneensluiting te geraken. Er wordt druk geconfereerd', de uitslag der besprekingen is echter nog geheim, wat vermoedelijk wil' zeggen, dat men nog geen- tastbaar resul taat heeft kunnen bereiken. Intusschen blijft men aan de Amsterdamsche beurs en in Hollandsche rubberkringen kalm. Tegen de lage prijzen van ca. 50 ct. per pond heeft men hier nog weinig verkocht. Het groote aanbod is ontstaan door de verkoopen van Engelsche producten, die in een zoodanige financieele positie verkeeren, dat zij niet veel meer mogen- wagen. Men is het er thans wel over eens dat bij de tegenwoordige rubberprijzeni het verbruik in sterkere mate zal toenemen dart de productie, daar de inalndtsche rubberproducenten den tap reeds grootendeels hebben gestaakt. In de Unie, waar het amtomobielenverkeer toeneemt, stijgt de behoefte aan rubber dienovereen komstig. De Lonidensche ivoorraden zijn de vorige week dan ook weer met 800 ton gedaald en heel wat kleiner dan een jaar geleden. Rubberaandeelen, die bij een rub- berprijs van 150 ct. nog veel te duur zijn, hebben: ditmaal dan ook geen verdere koersverliezen geleden, in afwachting van een prijsherstel op de rubbermarkt. Met het oog hierop worden thans te Amsterdam ook voor rekening van particulieren rubber- aankoopen op de Loiidensche beurs uitge voerd, waarbij een surplus van 20 noo dig is. Het gaat hier om partijen van ten minste 30.000-pond, welke eerst in de drie laatste maanden des jaars worden geleverd, zoodat men voldoende tijd heeft om er voor dien met winst of verlies uit te loopen. Speculanten vinden hier een nieuw „ar beidsveld", dat thans aanmerkelijk kleinere risico's met zich brengt als de effecten beurs. Tabaksaandeelen waren vast. De vierde inschrijving heeft, met inbegrip van de on- derhandsche afdoeningen weer mooie prij zen doen -izien, zoodat het totaalresultaat dusver boven dat van verleden jaar uit gaat. De mooie zandibladpartijen zijn meest in handen gekomen van den tusschenhan- dell en zal door de fabrikanten ditmaal weer dluur moeten worden betaald. Maar de ta baksmaatschappijen profiteered van dit te gen elkaar opbieden en maken een goed jaar, dat zich thans in de koersen begint af te spiegelen. Het dividend der Deli Batavia (45 viel tegen en leidde Woensdag tot een koersdaling van, 20 Maar dit verlies werd later weer ingehaald. Mem is ook weer eens willig op Olieaan- deelen. Koninklijke liggen reeds geruimen lijd vast in de markt, dank zij de aankoo pen voor Engelsche en Fransche rekening Men begint meer en meer tot de overtuiging te komen, dat de strijd' tusschen de Konink lijke en de Shell schijn vertooning is, waar achter de drang naar samenwerking schuil gaat. iDe overeenkomst van de Standard Oil en de Sovjet inzake de Russische ter reinen brengt; thans ook de Koninklijke reeds wat in het laatje en nu de productie in de Unie teruggaat, verwacht men in oogenblik onherkenbaar afstootelijk. Onge lukkigerwijze keek Clara op dat oogenblik omlaag en zij was daardoor niet in staat een blik te werpen op het karakter van haar zuster, die haar later voor veel onheil had kunnen behoeden. Toen Joan weder sprak was haar stem zacht en volmaakt kalm. „Wie is het Toen eerst keek Clara op. „Het is een* man dien je acht en ver trouwt, Joan. Het is Malcolm King dok ter King." „En je hebt beloofd met hem te zullen trouwen „Ik heb het nog niet beloofd, omdat omdat Clara hield op en aarzelde. Ze sprak niet graag over de vreemde vrees, die haar had weerhouden. „Juist dezen middaig heeft hij zich ver klaard", vervolgde ze, snel adem halend „ik heb hem verteld, dat ik hem liefheb en ik ben m,u besloten, hem morgen mijn woord! te geven." „Zelfs indien ik je zeg, dat ik daar niet mee instem „Dat zul je niet zeggen, Joan. Je houdt te veel van me om mijn geluk in den weg te staan Een eigenaardige glimlach plooide de roode lippen van Joan Tempest. Doch deze verdween oogenblikkelijk en' in haar oog-en kwam een blik als van afgrijzen een blik waarvoor Clara terugdeinsde, terwijl ze doodelijk bleek werd. „Joan u-iep ze bezorgd' uit. „Joan, wat is er De oudere zuster liep het weelderig in gerichte vertrek op en neer. „Stephen Blacklock is een ma-n, die diep 1928 voor de oliemaatschappijen weer be tere resultaten. Er wordt reeds gefluistend dat de Koninklijke straks met een rnooi ver slag zal uitkomen. Suikeraandeelen hadden een flauw ver loop. New-York zond lagere merken de verlaging der Engelsche douanerechten op den invoer van- ruwe suiker beteekent ver moedelijk een verminderden uitvoer van Java- en Europeesche bietsuiker naar En geland, terwijl de uitivoer van ruwe Cuba- suiker naar Europa er door zal worden be vorderd. In sujkerkringen was men derhal ve over dit besluit der Engelsche regeering niet best te spreken. Aandeelen H.V.A. vie len aanvankelijk 20 konden later weer iets herstellen. Van Diversen waren er verschillende shares, die mep een- koersavans uit het gelid traden. We noemen Peruvians, Mc Keesport Tinplate, Algem. Exploratie, SaLida (die een -proces tegen de Kinandam gewonnen heeft), Bran,ton Silk, een- Engelsche Kunst zijdefabriek, Seperator A'ktiebologet etc. Op de Amerikaansche imarkt maakten U.S. Leather een avance van 7 op één dag in. verband met de gepubliceerde cijfers. Voorts waren ook Chic, Milwaukee, Wa bash en Bethlehem Steel vast. Maar ons pu bliek waagt zich slechts schoorvoetend' in Yankees. De geldmarkt blijft ruim, hoewel tegen het einde dezer maand de discontokoersen en de prolongatierente wat oploopt. Maar dat wordt na 1 Mei wel weer anders. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Maatsch. „de Schelde", scheepsbouw- en werktui- genfabriek alhier, werd het jaarverslag uit gebracht over 1927, het 52ste boekjaar der maatschappij. In het verslag woudt het eerst herinnerd aon de belangrijke beslissing, die in 1927 voor de Maatschappij is gevallen doordat de jarenlang met den Staat gevoerde on derhandelingen over den bouw van een wijdere sluis en daarmede in verband ge brachte kwesties tot een resultaat hebben geleid. De voornaamste bepalingen van de nieuwe overeenkomst met den Staat zijn, dat de erfpacht is beëindigd) en®de werf- terreinen. in vollen eigendom aan „de Schel de" zijn overgegaan dat de Staat een keersluis zal bouwen, wijd 35 M., diep 8.20 M. onder kanaalpeil dat eigendommen van derden, die noodig zijn voor tie uit breiding van; het bedrijf der maatschappij, onteigen-di en, aan de maatschappij overge dragen zu'Hen worden dat de Staat aan „de Schelde" een leening zal verstrekken tot een maximum van 3.500.000. Door deze nieuwe overéénkomst gaat voor „de Schelde" verloren de periodiek wederkee- rende gelegenheid, het bedrijf aan den Staat over te dragen voor het bedrag, dat de zgn. bouiwrekening aangeeft. Dit betee kent practisch, dat het risico voor een slechten gang van zakèn voortaan geheel voor rekening van- aandeelhouders is en niet meer op den EStaat kan worden afge wenteld en verder dat een eventueele ver plaatsing van het bedrijf veel moeieiijker is dan onder de oude overeenkomst. Daar te genover zal over een- tweetal jaren, de ver binding met de zee geschikt zijn voo<r de grootste schepen, zoodat „de Schelde" we der als vam ouds zal kunnen mededingen naar den bouw van alle schepen, die de Nederland-sche koopvaardijvloot noodig heeft. De rechten, die „de Schelde" kon ontke nen aan de thans vervallen overeenkomst met den Staat, waren gesteld! als waarborg voor de 5 obligatieleening. Daar deze waarborg door d<e nieuwe regelingen ver viel, moest de obligatieleening geheel af losbaar worden gestekt per 31 December 1927. In haar plaats komt dé leening van den Staat, die intusschen vooralsnog niet in haar geheel behoeft te worden opge nomen. In 1927 kon over het algemeen met na genoeg volle kracht worden gewerkt. De normale werktijd is 48 uur per week, het voelt, Clara het is gevaarlijk hem te dwarsboom-en. Wat zal hij zeggen wan neer hij hoort, dat je dien jongen dokter, die betrekkelijk een vreemdeling is, de voorkeur hebt gegeven boven hem Clara keek haar verwonderd aan en lachte toen zachtjes. „Mijnheer Blacklock heeft niet het recht om iets te zeggen", antwoordde ze. „Hij d'ient te weten, dat wanneer een vrouw haar liefde heeft weggeschonken, zij te vens haar leven heeft gegeven. Je bent toch stellig' niet bang voor hem, Joan, jij, •die zoo sterk bentjij, die alles en ieder een kunt overwinnen het Noodlot zelfs, geloof ik." Joan Tempest opende en ontsloot haar sterke, welgevormde hand' de linker hand, die Clara niet kon zien. Toen verliet ze snel het vertrek, zonder nog een woord te spreken. HOOFDSTUK IV. Een verdachte ongesteldheid. Behalve Stephen Blacklock, die nauwe lijks zoo genoemd kon worden, waren er dien avond geen. gasten te Deep Deen House -en Joan, Tempest verscheen niet aan het -diner. De oude Martha, die dienst deed als kamenier zoowel' als huishoudster, ver kondigde dat haar meesteres hoofdpijn had -en niet gestoord wenschte te worden. Zoo kwam het dat Ciama Escott den avond moest doorbrengen in, gezelschap van twee mannen, voor wie ze afkeer gevoelde Stephen Blacklock en de oude, blinde Cra ven, Tempest. Nu eni dan ving ze een blik op van Ste phen Blacklock, waaruit een wilde harts tocht en- een ontembare wilskracht spraken en die een minder dapper meisje van vrees gemiddelde aantal werklieden bedroeg 1973, het grootste aantal op zeker oogen blik 2032. Het aantal ambtenaren- bedroeg op 31 December jl. 247, van wie 16 tijde lijke. Van de werken, welke in 1927 zijm vol tooid, hebben eenige verlies, andere een kleine winst opgeleverd. Evenwel is in het laatst van, 1927 eindelijk de eindafrekening van- den kruiser „J-ava" (die 1 Mei 1925 is afgeleverd) gereed gekomen. Dit heeft nog een- bate voor 1927 opgeJeyerd; welke het mogelijk maakt, ook ditmaal na voldoende afschrijving, een dividend van 5 voor te stellen. De reserves kunnen echter niet versterkt worden. Voor 1928 is er voor alle afdeelingen voldoende werk, de prijzen zijn evenwel weinig bevredigend. De balans is vereenvoudigd, nu na het vervallen- van het erfpachtscontract geen splitsing meer noodig is tusschen gebou wen enz. vallende onder of buiteni het erf pachtscontract. De post „Woningin Arse naal1" is vervallen. Deze woningen zullen, in de naaste toekomst voor sloop in aanmer king komen en zijn daarom afgeschreven. De post, omschreven als' „Staat der Neder landen, Erpacht Taxatie" is in verband met de opheffing van de oude overeen komst met deru Staat, vervallen. Afgeleverd werden een vrachtschip, ge naamd „Kota Radja" met ca. 9500 ton laadvermogen» aan dem Rotterdamschen, Lloydtwee Schelde-Yarrow Landketels aan het Prov. Noord-Brabantsch Electrici- teitsbedrijf. Voorts kwam gereed doch werd in Januari jl. afgeleverd het 12.500 ton groote mail- en passagiersschip „Siba- jak" voor den Rotterdamschen Lloyd. Het gezamenlijk v^warmend oppervlak der afgeleverde scheepsstoomketels (11 stuks) bedroeg 28.71^, vierkante voeten (2664 vierkante meters). De geleverde land-ke tels hebben- te zamen een capaciteit van 64 ton stoom per -uur bij normaal bedrijf. Ook dit jaar werden verschillende her stellingen aan schepen en machines uit gevoerd. Op 31 December jl. waren onderhanden of in bestelling een vrachtschip, compleet met motor, voor den Rotterdamschen „Lloyd" een, torpedobootjager,' compleet met machines, voor het departement van marine een machine-installatie voor een vrachtschip, dat elders wordt gebouwd twee motor-vrachtschepen voor de maat schappij „Nederland", waarvoor „de Schel de" alleen de casco's bouwt, de machines komen van elders en worden aan boord op gesteld. Verder een- machine-mstal-latie voor een elders gebouwd wordend schip van dé Java^ChinaJapan-lijn een on derzeeboot van de O-klasse voor het depar tement van marine; drie Schelde-Yarrow- landketels voor de Staatsmijnen, in Lim burg twee voor de N.V. Van VJissiiigen Co.'s katoenfabrieken te Helmond en een voor de Amstelbrouwerij te Amster dam. In Januari jl. werd! de bouw opgedra gen van twee motor-mailschepen voor den Rotterdamschen Llbyd. Daar het eerste de zer schepeni geleverd) moet wordem vóór de nieuwe Keersluis gereed is, werd het casco besteld bij de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Feijenoord" te Rotter dam. De motoren en de betimmering zal de Schelde zelf uitvoeren. Kort geleden, werd nog opgeafageii de bouw van de Schelde- Sulzer-hoofdmotoren voor een mailschip van de stoomvaart-maatschappij „Neder land". Aan arbeidsloon» werd uitbetaald 2.636.018.27 (v.j. 2.286.178.04). De verlies- en» winst-rekening geeft aan débetposten intrest 5- Jeening 83.453; salarissen en al'gemeene onkosten ƒ600.638. Ondersteuning gewezen beambten 8708 bijdragen ten- bate van personeelbelangen 84.501.44; kosten ongevallenwet en ar beidscontract 117.978.26; kosten invali diteitswet 64.617.35 onderhoud gebou wen, 30.241.56 explotatie Dok te Mid delburg ƒ2058.51 idem dok te Vlissin- gen 377.66 afschrijvingen! 449.798.92; netto winst 109.492.42 (waarvan 5 di vidend; is 100.000 en 9492.42 voor be lastingen).^ De oredietposten zijn uitkomst diverse werken 1.450.444.17 effecten 11.344; huur gebouwen en erven 5332.40 inte rest 70.151.02 exploitatie woningen zouden hebbem vervuld. Ze las daaruit, dat de man zich niet zonder strijd gewonnen zou geven. Wat voor strijd dit zou zijn, kon. ze echter niet voorzien. Het w.«as al over elven, toen ze zich ten slotte naar haar kamer kon begeven. Een diep gevoel van teed-erheid voor Joan, ster ker, dan ze sinds lang had gevoeld, deed haar besluiten naar haar toe te gaan. Maar de oudé Martha, die de wacht hield aan de deur, zei dat Joan in slaap was gevallen en dat zelfs het zachtste geluid haar zou kun nen doen» ontwaken. Gerustgesteld ging Clara heen en< terwijl ze de mooie, licht blauwe Japon uittrok, die haar schoonheid dien avond sterker had doen uitkomen, dan goed was voor haar toekomst begon ze te mijmeren over haar geluk. Weinig vermoedde ze wat voor vreemde dinjgen er op datzelfde -uur gebeurden meit hem, die het onderwerp vormde van haar gedachten. HOOFDSTUK V. De inbreekster en haar slachtoffer. De gedachten van Malcolm King waren vervuld van het beeld van Clara. Hij zat voor het vuum in zijn eenvoudig gemeu belde eetkamer, terwijl hij zich al-les tracht te te herinneren wat zij dien middag tot hem had! g-esproken. Terwijl hij aan haar dacht, geraakte hij opnieuw in vervoering hij hoorde weer haar lieve zachte stem en zag haar weer in haari volle bekoorlijkheid voor hem staan. Ook dacht hij aan zijn -nieuwe huis, dat nu bijna voltooid was en, welke kamers hij voor haar zou bestemmen, wan neer hij haar zou hebben overtuigd van haar vrees voo»r het noodlot e-n zij het zon netje van zijn huis wilde zijn. Hij ging zoo- STOOMWASSCHERIJ „DE VOLHARDING' Stoomververij I Chem. Wasscherij 'Singel 1 Telefoon 50 Vlissingen 11.107.01 en expeditiekantoor haven f 3288.15. De balans geeft aan activa gebou wen, getimmerten en vaste inrichtingen» 4.335.723.47 buiten gebruik gestelde Tnnchtingen, fabrieksterreinen, te sloopen activa, dok te Middelburg, losse machine ries en gereedschappen en gereedschappen in centraal' magazijn ieder ƒ1, de beide laatste posten werden, in 1927 geheel afge schreven, resp. met 76.927 en 34.245 verder ook lichter „Schelde" en» meubilair iedér 1 bouwterreinen! 4136.09 wo ningen GJacis 35.000aandeel sleep- maatschappij „En Avant" 5000 effecten 1.570.547.85 effecten verbonden- ten be hoeve der Centrale Werkgevers Risico Bank e.a. 309.228.99aandeel waar borgfonds Vereeniging Vervoerj Risico 2500 magazijngoederen 953.404.25 werken in behandeling 11.507.248.83; debiteuren) 1.385.116.57 te vorderen! in terest 8801.95 kassa 2873.72 Rotter- damsche Bankvereeniging, dividend-reke ning 830. De passiva zijn aandéelenkapitaa-l 2.000.000 5 aflosbare obligaties 1.476.100 crediteuren 1.436.630.51 vooruitbetalingen» op werken in behande ling 11.325.084 te betalen coupons 5 leening 33.432.50 onopgevraagde divi dendbewijzen 830 uitgelote ob'igaties 2100 pensioenfond^ 74.303.82 Rotter- damsche Bankvereeniging 558.383.85 Amsterdamsche Bank 121.519 blijvende rentetrekkers wegens ongevallen 229.760; reserve ongevallen-kosten 399.365.31 re serve 535.243.35 assurantie eigen Risico ƒ71.174; assurantie reserve ƒ100.000; reserve voor onderhanden werken 600.000 extra-reserve 800.000 reser ve voor afschrijving 850.000 dividend 1927 5 100.00 belastingen 9492,42. N.V. „Nationaal Bezit van Aandeelen der Kon. Maatsch. „de Schelde". Volgens het heden in de algemeene ver gadering uitgebrachte jaarverslag, werden gedurende 1927 18 aandeelen van, „de Schelde" verkregen. Daar het dividend van „de Schelde" 5 bedraagt, kan» op de ge wone aandeelen 5'/2 dividend worden uitgekeerd, dus 55 betaalbaar vanaf 2 Mei a.s. terwijl op de preferente aandee len 40 wordt uitgekeerd. j EENIGE OVERPEINZINGEN BIJ HET 25-JARIG JUBILEUM DER DE RUIJTERSCHOOL TE VLISSINGEN. Dindag 1 Mei a.s. tzal het 25 jaar zijn, dat de Vlissingsche Zeevaartschool bestaat. 25 jaar, een kwart een, een respectabele tijd». En toch, hoe paradoxaal' het bij deze her denking moge ldimken, wanneer we onze gedachten richten naar den bestaansdnur vani andere scholen, speciaal die in het Noorden, dan moeten we ons verbaasd af vragen,, hoe het mogelijk is, cfat het tot om streeks 1900 kon duren», vooraleer hier aan het oprichten- van een dergelijke inrichting werd begonnen. Ik wil hiermee slechts den nadruk leggen op het feit, hoe goed het was gezien van hen, die 25 jaar geleden de handen in el kaar sloegen, om te Vlissingen een zee vaartschool te stichten en hoezeer zij zich daarmee verdienstelijk hebben -gemaakt. De naam van» den' grooten- admiraal kon zeker op geen betere wijze worden geëerd. De groote behoefte aan nautisch onder wijs demonstreerde zich zeer duidelijk in de (voortdurende uitbreiding der school. Van eenige lokalen; tijdelijk afgestaan van school E tot het imposante gebouw aan den Boulévard Bankert, in dien tijd van haar -bestaan, is eeni enorme vooruitgang. danig op in zijn overgroot geluk, dat uur na uur verstreek, zonder dat hij het bemerkte. En nu was het reeds half twaalf. Nauwelijks had de klok geslagen of er werd hevig aan de bel getrokken en Mal colm King ontwaakte met schrik uit zijn gepeins. Hij ging -rechtop in zijn stoel zit ten. Vermoedelijk werd hij geroepen om medische hulp te verleenen aan- een zieke. Kort daarop kwam zijn knecht de kamer binnen. „Hier is één van de meiden van The Lar ches, dokter", zei de man, „ze zegt, dat mevrouw Effingham- plotseling ziek is ge worden." „Mevrouw Effingham herhaalde Malcolm King met verwondering in zijn stem. „Ik dacht, dat die op reis was. Zegt de meid) ook, wat haar mevrouw man keert „Neen, dokter. Dat schijnt ze niet te weten." „Span het paardi in", zei de jonge dok ter haastig. Uit de sfeer van verheven gedachten, waarin hij zich bevond; werd) hij terugge plaatst in de koude werkelijkheid. Terwijl hij de gang inliep om zijn hoed en jas te krijgen, hoorde hij de snelle, zenuwachtige ademhaling van de vrouw, die in de deur opening op hem stond te wachten. „O, dokter, kom toch vlug smeekte ze opgewonden. „Mijn mevrouw is er zoo vreeselijk aan toe. Ze heeft één van haar oude aanvallen gekregen en ligt zonder hulp alleen in» het groote huis." „Alleen herhaa»lde Malcolm King- ver wonderd. „Waar is dan het overige -dienst personeel (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1