Ki erij DONDERDAG 26 APRIL, 66e Jaargang1 1928= Ieces 111 AR- EP AGO EERSTE BLAD ""kamer-overzicht BINNENLAND Stads= en Proviociemeuws ■££■050?* I -t hersens ei Iontoneekt, evenaft- eratieperiode" BavL?c tmiddej geen SS*» zin, dat rineiS* I hun 1 zin ■oor i e-p Ivoor _ter ■ten Irde bij et VJIl. 5.48 7.01 8.31 nan, 6.18 7.36 9.10 |e inlicfitin- VLISSINGSCHE COURANT - y a. r a id ei„I Londen ls eeil kt - ruim 400 uitgelee" n. Waarh,; 'uugei tringen, waarbij de man. ter waarde van 12 1 dragen en laten feu! twintig speurders waren enodiën te bewaken. Bii T was elk kleinood zore. gewogen en gefotowa-1 rtoonid werd. thley, de vrouw ivan den 1 ïsportwezen, ontving de en Nationalen Jnwelicrs- ïrittannië, die de mode- I ;erioht in samenwerkin» Caltot Soeurs. Deze had Idelijk ontworpen om de mmige sieraden goed uit nder de gasten was o.a Connaugt. Duizenden es die aanwezig wilden Een, omdat er maar zit- enschen waren. ■n uit de vier hoeken een verhooging waar- zicfa verzamelden. ;ke dingen die de aan- ook het veelbesproken de van 600.000 gulden zijn verzending als van, Parijs naar Lon- irug is gevonden in de ide jas, waarin een sor- te Parijs het aan zijn gezonden had. Met gheid is het, dpdat het verdwijnen, nu over het it parelsnoer was noch- •tbaarste stuk dat vei- waren ook twee snoe- aarde van 1.2 millioen ardigderi. ten op veertig verschil- ragen. Een Londensche as op een bescheiden voor de gasten, aanwe- ,paar potloodschetsen ty-gebeurtenis. iven schijnt een fametise voeren, besteller, dat je hebt. maar hij heeft een ruzie h postbeambten en nn ïdag een briefkaart aan V dwingen dagelijks vijf lien tot aan zijn kamer. ■Auto's en Fietsen Vpril uur 7.46 7.47 te Vllsslngen pit nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEA1ENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- heren 2-20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Week-abon- I nenienten.17 cent, alles bij vooruitbeta- jjng. j Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels: ƒ1.25, voor iederen recrel meer 25 cent bij aoonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- djn«en en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, voor lederen regel meer 15 cent Eerste Kanier. Vergadering van Woensdag. Vandaag was het 't onderwijs dat tot onderwerp diende voor de Eerste Kamer j om genoegelijk over te keuvelen. Een on derwerp zonder eind als men dat wil. De Tweede Kamer heeft deze begrooting j overgeslagen! en dus is het alles gereede aanleiding voor de Senatoren om nu eens hun best te doen. Weer over het Friesch. Dat schijnt in* de mode te zijn en waarom het noodig is het i nu nog eens te behandelen, is al weer niet duidelijk. Nu kwam de heer Ossendorp den heer Croles steunen in zijn actie voor die taal, waarvoor de Regeering al een< toezeg ging deed. In plaats vani te wachten tot het zóó ver is dat er eeni voorstel op tafel ligt, gelijk de plicht der Eerste Kamer is - loopt men er op vooruit. Voor de Kunst de heer Polak. Ditmaal over monumentenzorg. Er moet een wette- i lijke regeling komen, meent hij. Best, maar de Eerste Kamen moet er niet over praten vóór die regeling er is. De heer Smeenge schippersonderwijs. Driehonderdste redevoering van dezen af gevaardigde over dit onderwerp. Ditmaal vol dank. Over plannen nopens het ambachtson- derwijs de heer De Zeeuw. De Eerste Ka mer moet niet over plannen, spreken. Minister Waszink heeft de vragers afge poeierd. Hij overlegt nog vani allerlei, o.a. inz'ake het Friesch met de Ged. Staten van Friesland. De heer Polak kreeg te hooren dat aan de monumentenzorg wordt ge werkt. Enzoovoort. Toen ""OnTrCTWtjs' was"afgedaan, kreeg Marine een beurt en al spoedio- was die be- 1 grooting ook achter den rug. Daar was nu heelemaal geen stof tot praten nu pas 'de samenvoeging der defensie-departementen er door is gebracht. Over die vereeniging viel nog iets na te boomen, maar veel was het niet. Tegen' de duikböoten. sprak mevr. Pot huis—Smit. Wisten we al lang. Met 25 tegen 12 stemmen tegen s.-d. en v.-d. is deze begrooting goedge keurd. Dertien leden waren met het mooie weer uit wandelen. Gelijk hadden ze. ekochte en tzendingen De verbetering van het weer. De weerkundige medewerker van „het Va<j-" schrijft net veel verbeterde en Dinsdag zelfs zeer jnooie weer is een gevolg van een zeer be- pijpïjke verandering in de algemeene 'uchtdrulcverdeeling in Europa. Gedurende J® koude dagen, die hieraan voorafgegaan SI", was de luchtdrukking hoog in het woordwesten en laaig in het Oosten, zoo- een breede Noordelijke ffluchtstroom ïïI\zeer ,a§e temperatuur in geheel Europa wua weer bracht. Deze toestand heerschte Wc nog 11. Zondag, maar den volgenden S Was een'groote verandering gekomen oe algemeene luchtdrukverdeelimg, door- Nederland en België. In een commentaar op de verklaring, die minister Beelaerts van Blokland in de Eerste Kamer heeft afgelegd op het stuk van de betrekkingen tusschen Nederland en België en de hervatting van de onderhandelingen over het verwprpen tractaat met België zegt de „Independance beige", dat hetgeen de Belgen vragen is, dat de Nederlanders de verplichtingen nakomen, die op hen rus ten ten opzichte van het op redelijke wijze onderhouden van de bevaarbaarheid van de Schelde. De zeevaart heeft zich ontwikkeld sinds 1839 en .de verplichtingen van Nederland dienen met den nieuwen toestand in over eenstemming te worden gebracht. Het bl<nd voegt eraan toe, dat zelfs de in Nederland het gunstigst gezinde Antwerp- sche kringen' wrevel begint te ontstaan over de weinige toeschietelijkheid door Neder land tegenover Antwerpen betoond. „De Rotterdamsche kooplieden behoeven de zaak "iet zoo heel veel verder te drijven of de oenheid onder alle Belgen zal zich herstellen en de toestand zal een voor Nederland ge heel onverwachten keer nemen", eindigt het Zondagsdienst der treinen. Eenigen tijd geleden had de directie der ^ederlandsche Spoorwegen aan den minis ter van waterstaat ter goedkeuring voorge legd de ontwerp-zomerdienstregeling, welke zich onderscheidde van die van vorig jaar, doordat het aantal op Zondag loopende trei nen uitgebreid was. N<iar het „Hbld." thans verneemt, heeft de minister zijn goedkeuring aan dit ontwerp onthouden, zoodat hét aantal Zondagstrei- nen dit jaar niet grooter zal zijn dan vori- 2en zomer. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. De President van de Fran- sche Republiek, de heer Dou- mergue bracht bij de verkie zingen der vorige week ook zijn stem uit. dat in het Noordwesten een vrij diepe de pressie was verschenen, terwijl de lucht drukking over het vasteland en over Scan dinavië gestegen wes. De Noordelijke, kou de luchtstroom had opgehouden te waaien en een warmere Zuidelijke was er in het Westen voor in de plaats gekomen, terwijl op het vasteland de wind üifceenloopemd van richting was. Het gevolg hiervan was een belangrijke stijgin/g, van de tempera tuur. Intusschem heeft zich de hooge druk over bet vasteland gehandhaafd, hoewel Dins dag in den namiddag de barometer hier een weinig begon te dalen, hetgeen zou kunnen wijzen op een verder naar het Oosten voortdringen der depressie. He.t zeer mooie en heldere weer behoeft daarmede niet op te houden, af zou ook een lichte bewolking het algemeen karakter van het weer eenigszins 'kunnen veranderen. De hoofdzaak is thans, dat de Noordelijke wind plaats heeft gemaakt voor een Zuide lijke en wel in zoo'n groot gedeelte van West-Europa, dat het niet gaat om een lokale, maar wel om een meer algemeene verbetering van den weerstoestand. Hier door is het weer teruggekeerd tot den voor dezen tijd van het jaar normalen toestand, die ons de -lente-dagen geeft, waaraan wij in het voorjaar, na den lan/gen winter, zulk een groote behoefte hebben. Het is niet uit te maken of deze verbe terde weersgesteldheid van eenigszins Jan- gen- duur zal zijn. In het hooge Noorden was de temperatuur nog verdacht laag, zoodat het opnieuw doorkomen van den Noordelijken luchtstroom een herhaling der koude zou kunnen veroorzaken, doch zoo lang de hooge luchtdruk gehandhaafd blijft, bestaat daarop zeer v/eihig kans. plaats hebben op 30 April, den datum waarop de Prinses zal jarig zijn -, maar door onvoorziene omstandigheden moest zij tot 2 Mei a.s. worden uitgesteld. Tot de bijeenkomst zullen slechts wor den toegelaten zij, die léden zijn van den Vlissingschen Oranjebond, ieder met één gezinslid, waartoe aan ieder lid twee toe gangsbewijzen zullen wdrden toegezonden. Zij, die alsnog als lid tot de vereeniging wenschen toe te treden, kunnen zich daar toe aanmelden bij een d|r bestuursleden of aan het secretariaat van deni Oranjebond, Emmastraat 28 (boven). De bijeenkomst zal te 8 uur 's avonds aanvangen. Opening'der zaal' te 7.30. Het bestuur van den Oranjebond ver zoekt ons, er nadrukkelijk de aandacht op te willen vestigen, dat na 8.15 niemand tot de bijeenkomst zal worden toegelaten. VLISSINGEN, 26 APRIL. 25-jarig bestaan van de Zeevaartschool. De Vereeniging Zeevaartschool alhier zal Dinsdag 1 Mei, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan^ van 85 uur receptie houden1 im het Grand Hotel Britannia Vernieuwing rijbewijzen motor- en rijwielwet. Naar wij vernemen dienen houders van rijbewijzen, afgegeven in de jaren 1906 t/m 1 November 1925 zich alsnog zoo spoedig mogelijk te wenden tot de secreta rie der gemeente (2e afd.) Verplaatsing bij de rijksbelastingen. De adjunct-commiezen der rijks directe belastingen enz. de heeren J. van der Eijk en» L. C. de Rijke en die rijksklerk mej. M. F. Auer worden overgeplaatst naar de in spectie te Middelburg en de rijksklerk, de heer P. Nonnekes, naar de inspectie Ter- Neuzen. Al deze overplaatsingen gaan in met 1 Mei, in verband met de opheffing der in spectie der directe belastingen alhier. Vlissingsche Oranjebond, Naar aanleiding van den aanstaanden verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal op Woensdag 2 Mei d.a.v. in de groote zaal van het Concertgebouw aan de Emma straat alhier, een door het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond georganiseerde bijeenkomst worden gekouttB, waarin als spreker zal optreden de welbekende Utrechtsche declamator, de heer J. L. Feij- ten, wiens voordrachten zullen worden af gewisseld door muziek van een plaatselijk strijkorkest. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van het bestuur, deze bijeenkomst te doen Enimabloem-cofiecte. A.s. Zaterdag zal weder de jaarlijksche Emmabloem-collecte hier ter stede worden gehouden ten behoeve van de plaatselijke commissie tot bestrijding der tuberculose. Deze commissie doet heel goed werkin het afgeloopen jaan werden 11 kinderen verpleegd in het zeehospitium „Zonne veld", 1 patiënt in een sanatorium en 2 patiënten in „Zonnestraal". Bovendien werd in 18 gevallen huurtoeslag gegeven voor woningverbetering, werd in meerdere gevallen onderstand verstrekt voor hulp in de huishouding ,en> had 14 malen ontsmet ting plaats. Een en ander brengt belang rijke kosten mee moge dan, ook een zeer ruime opbrengst van den Emmabloemver- koop de vereeniging in staat stellen, haar nuttig werk voort te zetten. Een 1 Mei-vergadering. Het Plaatselijk Arbeids Secretariaat zal Dinsdag a.s. des avonds 8 uur een 1 Mei vergadering houden, in „de Oude Vriend schap". Het mannenkoor „Ontwaakt", di recteur de heer M. P. Ventevogel, verleent zijn medewerking. Als declamatrice zal op treden mej. Truus Post uit Amsterdam. Deze declamatrice heeft een zeer goede pers. Wij zullen enkele korte aanhalingen doen. De „Tel." zegt De volle zaal scha terde om den gezonden humor waarmede Truus Post de grappige situatie weergaf. Het „Hbld." De voordracht van Truus Post biedt veel aantrekkelijks. „Nieuwe Groningsche Courant" Met haar heldere, welluidende stem en haan uit drukkingsvolle gebaren wist mej. Post haar gehoor voortdurend te boeien. „Haarlemsche Courant" Wij hebben gewaardeerd de wijze waarop Truus Post voordroeg. De verzen, werden met juist begrip van hun inhoud en met gevoel voor hun eigenaardig sentiment gezegd. Scheepvaartberichten. Heden is hier binnengekomen het Duit- sche stoomschip „Annchen Peters" om een lading biikafval in te nemen. De Duitsche viermastschoener „Salis bury" is van Middelburg naar Kopenhagen vertrokken, gesleept door de Duitsche sleepboot „Thor". Een ongeluk. De poelier G. alhier heeft bij het schoon maken) van een kip een mes dat geopend in zijn zak stak, bij het bukken in het) lichaam gekregen. De man werd zoodanig gewond dat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Een afscheid. Gisterenavond heeft de iheer Herman Snijders in een bijeenkomst van het be stuur, regentessen en personeel der Gods huizen ini de regentenkamer van het Gast huis afscheid genomen, als voorzitter van het bestuur der Godshuizen te Middelburg, welke functie hij gedurende ruim 16 jaar heeft vervuld, zulks wegens vertrek uit de gemeente. Daarbij is hij toegesproken namens het be stuur door den oudsten regent, den heer E. H. P. Peek, namens den medischen staf van het Gasthuis door dr. Reilingh, namens het personeel) van het bestuur, door den secretaris, den heer mr. A. J. v. d. Weel, namens het gasthuis door de directrice, door de binnenvaders van oude mannen- en vrouwenhuis en weeshuis, namens de apotheek door de apothekeres, namens de zusters door de presidente van de zuster vereniging en door den architect der Godshuizen, dit onder aanbieding van ge schenken, grootendeels bestaande uit foto's der gestichten, terwijl aan mevrouw Snij ders bloemen werden aangeboden. Bij zijn dank aan allen voor hun blijken van waardeering en dank voor hun aange name samenwerking voegde spreker woor den tot zijn opvolger, den heer mr. G. J. Sprenger en wenschte hem een even.aange- namen werkkring toe als spreker zelf heeft gehad. De heer Sprenger zeide te hopen de voetsporen van den heer Snijders te zul len kunnen drukken en riep daartoe aller medewerking in. Gemeüd zij nog, dat een portret van den heer Snijders zal worden geschilderd, dat een- plaats in de regenten-kamer zal krij gen. Zeeuwsche Hypotheekbank. Aan het in de vergadering van aandeel houders van de Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg op 2 Mei uit te brengen jaar verslag is het volgende ontleend Evenals het vorig jaar kan ook dit ver slag over het 30e boekjaar (1 Maart 1927 29 Februari 1928) melding maken, vani den gunstigen gang van zaken en den ver deren vooruitgang der bank. De winst steeg tot 131.225.54. Commissarissen stel len daarom voor wederom 20 dividend uit te keeren en de meerdere voor aandeel houders beschikbare winst in het reserve fonds te storten, waardoor dit zalli stijgen tot 388.152.72. Het maatschappelijk ka pitaal ad 2.000.000 is verdeeld in 2000 aanideelen, die in handen zijn van 581 aan deelhouders. Er zijn 18 aandeelen volge stort, op de overige is 10 gestort. Over de onverplicht gestor.fe 90 wordt 4 rente uit de winst uitgekeerd. Tot 1 Maart jl. waren 2872 hypotheken verleend tot een bedrag van 36.401.269.20 (vorig jaar 2615 en 33.002.446.20) hier van zijn afgelost 20.550.366.20, en ston den 29 Februari jl. nog uit 1219 leeningen tot een bedrag van 15.850.930, waarbij nog komen 25 leeningen van de Maas- Hypotheekbank tot een bedrag van 266.670, totaail dus 1244 leeningen ad 16.117.600. De gemiddelde rente der in dit boekjaar gesloten leeningen bedraagt 5.297 van alle leeningen 5.481 Er hadden in den loop van het jaar 11 executies plaats, de vorderingen der bank konden geheel uit de opbrengst worden voldaan'. De pandbrieven blijlveu voorkomen op de lijst van fondsen, die in aanmerking komen voor belegging der gelden van de Rijks verzekeringsbank. De uitstaande 5/2 pandbrieven werden aflosbaar gesteld. Ge legenheid werd gegeven deze om te wisse len in 4i/2 of 5 stukken. De koers van uitgifte d'er 4% pandbrieven bleef het geheeie jaar op 99 gehandhaafd. Aan pandbrieven stond op 29 Februari jl. uit 15.891.100 (vorig jaar 15.102.500), en nog 158.950 der Maas-Hypotheekbank, alzoo totaal 16.050.050. De gemiddelde ipandbriefrenfe is 4.701 en de marge met de hypotheekrente dus 0.78 Van de winst ad 131.255.54 wordt voorgesteld te bestemmen ivoor dividend tantième belasting en voor overbrenging op nieuwe rekening 15.577.54, uit te keeren 4 over 16.200 onverplicht gestort kapi taal 648, 5 over 200.000 verplicht ge stort kapitaal is 10.000, waardoor rest 105.000, hiervan komt 45 aan aandeel houders is 47.250, een zelfde bedrag voor tantièmes enz. en 10 of 10.500 aan op- richtersbewijzen. Voor aandeelhouders is derhalve in het geheel beschikbaar 57.250, waarvan 20 of 40.000 voor uitkeering kan worden bestemd en 17.250 in het re servefonds wordt gestort. Voor de oprich- tersbewijzen is met het saldo van het vorig jaar 10.514,03 beschikbaar, voorgesteld wordt aan ieder der 170 bewijzen J 61.80 uit te keeren, en op nieuwe rekening over te brengen f 8.03. Het reservefonds komt van 370.902.72 op 3S8A52.72. De winst- en verliesrekening geeft in de bet onkosten 45.988.33 advertemtiekos- ten 3.975.11% intrest pandbrieven 735.999.59, koersreken.ing 38.542.81 en saldo winst 131.225.54. De credietposten zijn: saldo vorig boekjaar f 5.119.77, pro visie 45.483.59, vergoeding vervroegde af lossing 22.274.11, intrest 8.271.95)4. intrest hypotheken 871.226.58, exploitatie onroerende goederen 948.88, verkoop 011-1 loerende goederen 2300 en diversen 106.50. De balans gee'ft in debetaandeelhou ders 1.783.000, aandeel Maas Hypotheek bank 500.000, hypotheken 16.117.600, beftegd reservefonds 368.707.60, inventaris 1, kas en kassiers 123.117.21, prolonga tie u.g. 100.000, debiteuren 57.042.34, niet verschenen hypoth.-rente 223.336.92, hypotheekrente 2802.80. De creditzijde geeftaandeelen-kapitaal Zeeuwsche Hy potheekbank ƒ2.000.000, Maas-Hypotheek bank 500.000, pandbrieven 16.050.050, losbare pandbrieven 4400, reservefonds ƒ370.902.72, crediteuren 17.356.62, cou pons 11.482.50, dividend 1.003, onver deeld dividend opriohtersbewijzen 14.03, pandbriefrente 189.973.26 en saldo winst 131.225.54. Losplaatsen van ruw zout of zouthoudend water. Met ingang van 24 April zijn, met Verval lenverklaring van alle vorige daartoe be trekkelijke besluiten, o.a. aangewezen als losplaatsen van ruw zout of zo-uthoudend water bij invoer ter zee Middelburg, Vlis- singen en Zierikzee bij invoer langs rivie ren en kanalen Sas van Gent, Sluis, Ter Neuzen en Zierikzee bij invoer te lande met spoorwagensMiddelburg, Sas van Gent en Vlissingen. Het gezonken motorscheepje „Adriana". De pogingen tot lichten van het Vrijdag in de Wester-Schelde nabij Ter Neuzen gezonken motorscheepje „Adiriana" zijn gestaakt en het bergingsmateriaal is ver trokken. Het was gelukt een staaldraad on der het wrak te krijgen, doch bij de Dins dag aangewende pogingen tot het lichten bleek het wrak een zoodanige zwaarte te hebben verkregen dat vermoed wordt dat VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILiGHEIDSHOEKJE II. Moeder, ook na het eerste levens jaar is het dagelijksch bad voor uw kin deren geen overbodige weelde. Het dient niet alleen voor het verwijderen van vuil, al kan het ook in dat opzicht voor kleine kinderen en schoolkinderen hard noodig zijn. Maar het zet ook de huid aan tot behoorlijke functie, het geen voor de gezondheid van groote beteekenis is. Doe daarom uw kinderen iederen dag, het beste 's avonds, in het bad en droog ze daarna stevig af met een drogen handdoek. GEZONDHEIDSRAAD.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1