ADAMAS Irstë'blad 'sBoorden 43RAUS L_ GESCHENKEN!], O re Natuurwijn ZATERDAG 7 APRIL, 66e Jaargang 1928— VERS FRÈRES Ïin Foulard en de Chine Dassen ENS DASSERl ddelbwrgsche popij v. 20 Brieven uit de Hofstad LEVENSGELUK Beursbeschouwingen VOOR DE VROUW EN HET KIND sn gij belang steI) van de vele pkoope Kunstwij dan liever ee„ r, maar stelt Rvaliteit en ko—"11! en bekenden Wijnhandel USSINGSCHE COURANT Wijden Cgme, uil 2 bladen. psche iwijn, Ide p.jl Appelwijn uit Not- 1 (zoet en droog) f j 1 iwijn, donker roodt 1h- wijn, (type Bordeaux) fi.. fijne zoete Fransche wijn f1,25 Zoete Afrik. Wijn f1,25 loete Ital. Wijn f 1,25 "urksche Wijn y,^ Bellegarde, oude Bordeaux fl,2j Vitte Afrik. Missie- - Paters van Algiers, zeer fijn j i.yl Montbazillac, Witte I Bordeaux i l.3)| Irandy, ter vervan- Inmaakbrandewijn zelf maken van 1 ingens, per Liter f2.30| als Brandewijn ;ebruiken. op Brandewijn f2.50 en 12.15 Cognac f3.50 en 1315 ouwfeesten en partijen Ipeciale korting. ;ebruik van glaswerk, idelaren—Likeurstokers, Middelburg, Ijbaar te Vlissingen Sj )ER PLOEG, Motmstaf öNIG, Badhuisstraat 80, WENHU1JZEN, Fruitte rewoud en A. VAN BL0P- mdrikstraat. Ipwwsty iU voor Paschen van een DAS. oorjaarscollectie is thansl Itij brengen U de nienw-1 ins tegen 1 groote sorteering 95, 100, 115. aardige dessins. |voorradig l.i alle maten en modellen. te koop JMSWONING, goed on alle gemakken, billij- Brieven letters 0. 0, J liss. Courant". net [DAGMEISJE, len 18 jaar. AdresWil- |aat 19. te koop Ioie kleine AARDAPPE- nt per Kilogram. iUWENBURG, Schot- 13. gevraagd nette |f BENEDENWONING, |ei of later. Brieven r letters O. F., bureau [trant". of 15 Mei een |DAGMEISJE voor halve dagen, niet jaar. Adres Tijding- j Courant". Middelburg-Rotterdam fengelegen plaatsen. t VAN PASSAGIERS, IEREN EN VEE, Iv.Midd, Ivim.uurlv.m.uui 8 8 8 April 10 11 ;12 13 16 l17 harren (e bekomen: \we„ M; 5. EENHOORN, Teld- Jg OOSTERHOUT, J'l' 10, iebn. BUiTENHEK, Tel. wegens het paaschfeest zal -mandag a. s. de „vlissingsche caNT" niet verschijnen. PASCHEN. Paschen, het feest van de lente de 0Ver de duisternis van den winter joor het Licht, dat na lange afwezig- Li weder is binnengetreden door de ronden deur van den hemel en de tafuur tot nieuw leven heeft gewekt. Paschen, het feest van de Opstanding fan Christus, die ons het Licht der ;ereld bracht Wel dicht is de duisternis, die nog eeds zwaar en benauwend neerhangt jver de menschheid. Overzien wij de ,-erkelijkheid op geheel het levens lied. Daar zijn in de eerste plaats nog [leeds de ontzettende naweeën van den Zeker, de afgrijselijke honger, lie rondwaarde in de overwonnen lan- len vooral de kinderen wegmaaiend, jeh'oort tot het verleden. Maar nog ileeds heerscht daar de haat, gevolg ,an den geweldvrede, die allerwegen tot verscherpfmilitarisme, waaruit straks nieuwe oorlogen geboren drei- ren te worden. En daar is een andere werkelijkheid iel gebroken neerliggen van handel en industrie, de nog steeds te groote lirerkloosheid. Ook hier aan alle kanten [de bange bestaansonzekerheid, vooral mede gevoed door de steeds zich op stapelende lasten. Een donkere, diepe 'levensnood, waaraan niet vreemd is een |zucht naar genot, een drang naar ge- iakkclijk verworven materieel bezit, leen vrees voor wat eenmaal de blijheid |van den arbeid was. Zoo zien wij nog allerminst uit de ontwrichting van het heden zich los wringen een betere samenleving, waar in de zwaarden worden omgesmeed tot ploegscharen, waarin gerechtigheid en klasse-verdraagzaamheid hand in hand gaan. Toch mogen wij, levende in de don ate harde werkelijkheid van nu, die op |ons aandringt, die uit ons hart wil weg dringen alle warmte en licht en bemoe- liging, niet vertwijfelen. Want daar is tog altijd die andere werkelijkheid, de werkelijkheid, die in Christus is opge gaan over een duistere wereld. Al kun nen wij het licht van den nieuwen tijd nog niet waarnemen met de oogen, wij weten dat Christus heeft gebracht het eeuwig Licht, de heilige liefde. In Christus vindt de mensch den weg naar de bronnen van onuitputtelijke kracht en troostden weg naar vrede en ver broedering. Hij klopt aan de deur van de harten, die nog voor hem gesloten pijn, omdat zijn Licht daar nog niet is ontstoken. Maar wanneer hij binnen treedt, met zijn heil, zijn vreugde en zijn vrede, dan heerscht daar ook zijn Gcltt, dat voert tot hooger en heiliger levensgeest en doet smachten naar eeuwigen schat. En dan vertwijfelen wij niet meer, want zelfs als de nevelen ai dichter worden, zelfs als de smarten "og dieper wonden slaan, zullen wij daar nog staan als ziende hem, wien niemand ons kan ontrooven. Neen, wij willen ons den zegen van dat Licht niet laten ontnemen door het dorstere van de menschelijke zonde. Meer dan ooit hebben thans behoefte aan dat Lichtwij weten dat, als het in °ns binnendringt, in ons opstaat het geloof in het groote en heerlijke, in het "hide en heilvolle, dat Christus aan de wereld schonk om steeds meer in de "enschenharten door te dringen. E11 °an gaan wij ook verstaan, dat de over winning van het Licht van Christus is wn profetie, die in zich draagt de be er je van de vervulling. Maar een be- 0 te, die moet worden vervuld door ons, et levende geslacht van nu, dat ge nepen is, dat Licht uit te dragen in "er f'jden en der harten duisternis. Mogen wij die roeping verstaan zonder dat geen Paschen. Het c schijnt in de duisternis ook "oor ons STOOMWASSCHERIJ «DE VOLHARDING". htoomververij [rhem- Wasscherij 2',"gel 1 Telefoon 50 ïysSINGEN PDAT mijn geachte begunstigers de groote waarde zullen waardeuren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïllustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret 10 stuks 15 cents met één heele coupon twee coupons 30 BON (te posteD in open enveloppe, porto 1 h cent) Aan de FIRMA ALEX. S. MAVRIDES, Postbus 716, AMSTERDAM NaamL Adres: Stad: Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van geschenken met VIJF VRIJE COUPONS. M l03 Van éénzelfde adres zal slechts één van deze bons geaccepteerd worden. Historisch moment. Het is een zeer bijzondere middag ge weest, die van Zaterdag 31 Maart, toen op het 'Aneta-kantoor op de Plaats in Den Haag een groote schare journalisten on autoriteiten bijeengekomen was om een paar uur radio-phonisch ie spreken met collega's in Kndië. Ais journalist maak je heel wat spannende oogenblikken mee, maar wij durven wei te zeggen dat deze middag een zeer groote spanning gaf ook voor ons, die daaraan al eenigermate ge wend zijn. Spreken met Indië, men moet er niet gering over denken Een afstand van 24 duizend kilometers wordt in een onder deel van een seconde overbrugd De voorbereiding van diit historische moment was voortreffelijk. Trouwens wat Aneta doet doet het altijd in. perfectie. In de hal van het bureau waren twee luid sprekers naast elkaar opgesteld, de één te midden van de palmen, waaruit de stem men van Inidië klinken, de andere in de tulpen, waaruit Holland klonk. Deze op stelling was treffend en geestig gevonden. In. de aangewezen kamer stond1 de kleine microfoon' waartegen men sprak, terwijl de koptelefoon den spreker verbond met bet ontvangtoestel Wat door hem weid ge zegd weerklonk in den éénen .luidspreker, wat uit Indië kwam in den anderen. Alle aanwezigen konden, dus het gesprek in vollen omvang volgen. Bovendien waren er nog eenige kop-telefoons aanwezig, waardoor men nauwkeurign kon meeluis teren. Het ééne oor ving dan Holland op, het andere Indië. In den aanvanig van den. middag ging bet niet best, maar bet werd steeds beter en toen wij tegen drie uur) aan de beurt waren voor drie minuten spreken was het heel duidelijk. Het gesprek dat wij voerden met een collega die ruim zes jaar geleden naar Indië vertrok. Verrassend! was het plotseling zijn stem te hooreni, heel duidelijk en naar hij onmid dellijk zeide herkende hij ook onze stem voortreffelijk. Geen woord1 misten wij en het was alsof wij in Den. Haag met elkaar telefoneerden. Het kost heusch moeite zich in te denken dat bet heusch waar is wat men daar heeft doorgemaakt. Er waren op dien middag eenige waarlijk treffende oogenblikken. De 82<-jarige nestor Haaxmw» «prak met zijn dochten, die reeds vele jaren in Indië is, één der aanwezige collega's niet zijn zoon, twee kinderen met hun ouders, een moe der en dochter met hun man en. vader. Al len waren natuurlijk opgetogen, over deze plotselinge ontmoeting, die tot voor kont in de stoutste fantasie niet mogelijk leek. In den aanvang van dén middag was ieder dér aanwezigen er stil van, maar naarmate men kennis had gemaakt met het wonderlijke feit, kwam men in opgewekte stemming en toen na al de vóóraf vastge stelde gesprekken de gelegenheid' open stond om nog eens even te spreken was ieder er als de kippen bij. In Indië was het een „leuke boel'' naar het op het gehoor leek. Daar waren zeer velen aanwezig het was daar avond', tusschen negen en elf uur, bovendien Zaterdag, de avond dus die in Indië bij uitstek de fuif-avond1 is. Op 1 April vierde Aneta zijn verjaardag en wij twijfe len er niet aan of daar zal in Indië een hoogst gevoegelijke stemming hebben ge- heerscht. De organisatie was gelijk wij reeds zei den voortreffelijk. De lijst van deelnemers had men in Indië en Holland beide, zoodat het ginds geweest zat zijn als hier dat men in een rijtje popelend wachtte op zijn beurt. Ieder wist zoowel hier als ginds met wien hij zou spreken en dus kon men vooraf overwegen wat men zeggen zou. Als je anders' zoo plotseling voor een toestel ge plaatst wordt, staat zelfs de best bespraak te nog even met den mond vol tanden. Natuurlijk vraagt ieder wanneer het mo gelijk zal zijn dat het publiek van deze nieuwe verbinding gebruik zal kunnen ma ken. Men is voli hoop dat dit spoedig zal kunnen geschieden, zij het dan op beperkte schaal. Het lijdt geen twijfel of er zit toe komst in. HoeveFe ouders zullen er graag een flink bedragje voor over hebben als zij eens even de stem van hun kinderen kun nen hoore.n hoevele gescheiden verloof den zullen hun penningen willen offeren om de geliefde stem eens te vernemen Even vóór de middag begon arriveerde die laatste mail uit Indië en het nieuwste blad dat er bij was was van 6 Maart, dus 25 dagen oud. Terecht zei de leider van Aneta dat wij die kranten wel in de mand konden werpen nu wij het nieuws van' 31 Maart konden hooren. Zóó ver is het nog niet dat alle nieuws door middel van deze telefoon overgebracht kan. wordlen, maar de kans dat het spoedig zoo wezen zal is niet ge ring. Wie weet hoe spoedig «wij than9 per telefoon' Batavia kunnen aanvragen en dan misschien nog zullen mopperen als de aan sluiting wat op zich laat wachten. De radio die als alle nieuwe uitvindingen die kinder ziekten doorworsteld, is bezig daaraan te ontgroeien. Voor velen is het in hun huizen nog een stuk speelgoed, maar daar buiten is de uitvinding op weg een element in het beschavingsleven te worden. Wij zijn benieuwd) de Indische couranten van 2 April te lezen waarin daar de indruk ken worden weergegeven van dezen mid- cPag. Het is niet onmogelijk: dat daar die indruk nog veel dieper en grooter. zal zijn, omdat men' daar* zal beseffen hoe het isoïe- ment waarin men zich ginds altijd nog min of meer gevoelt, door deze verbinding weer j voor een groot deel zal worden opgeheven. We zullen echter 25 dagen moeten wach- i ten eer met het „ouderwetsche" schip de bladen naar Holland' zijn overgebracht. In dien tusschentijd is dë techniek alweer een eind gevorderd. Bij deze demonstratie waren tal van autoriteiten aanwezig en het moet eens ge zegd hoe tegenwoordig toch de samenwer king tusschen pers en overheid ontzaggelijk veel verbeterd! zijn. Een twintig jaar gele den was dat anders en het was iets on denkbaars dat de hooge oomes uit hun bureaucratisch serail zouden komen om te vertoeven in den „leeuwenkuil" der kran- ten-menschen. Nu zijn de verhoudingen an ders en wanneer de pers daarvan de goede gevolgen ondervindt, niet minder zullen ook de autoriteiten' er het voordeel van on dervinden. Voor de toenadering en. de samenwer king is een middag als deze van veel gewicht. Voor Indië heeft het Aneta-bureau ont zaglijk veel beteekend. Wat de Regeering nooit heeft weten tot stand te brengen, deed dit bureau, nl. een dagelijksch con tact tusschen' Moederland en koloniën tot stand brengen, waardoor wij van dag tot dag op de hoogte blijven. De radio-phonie zal de verbinding spoe dig van uur tot uur, misschien zelfs van fninuut tot minuut mogelijk maken. De ge volgen daarvan zijn nog niet te overzien, maar dat zij belangrijk zullen zijn, is zeker. Aan. allen, die hun geestkracht, hun ijver, hun kennis heibben gegeven voor de berei king van dit resultaat, een eeresaluut EIBER. hangt ook af van een GOEDE BEROEPSKEUZE! A.s. Dinsdag 10 April van 7.30 tot 9.uur houdt het Bu reau voor Beroepskeuze weer zitting in het Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, alwaar men gratis inlichtingen kan krijgen. De opheffing der „rubberrestric tie". Verdere prijs- en koersdaling. Geruchten omtrent een aandeelen emissie der Deli Batavia. Minder gunstige vooruitzichten der scheep vaart. Nieuwe groepeeringen in de Kunstzijde-industrie. Hoog gespan nen verwachtingen van Philips. Dividendverhooging Atchison-Tope- ka. De emissies in Maart. De laatste beursdag van deze korte week vóór Paschen heeft nog een heftige emotie gebracht, die velen de vacantie zal vergal len. De mededeeling van Baldwin in het Engelsche parlement, dat de „rubberrestric tie" op 1 November a.s. finaal zal worden opgeheven, heeft zoowel onder de parle mentsleden, als op de rubbermarkt en de effectenbeurs groote beroering gewekt en de rubberprijs, die zich aanvankelijk nog boven den shilling handhaafde, viel Woens- j dag tot 10 d., dat is circa 55 ct. per Hol- landsch pond. Het spreekt vanzelf dat er ruimschoots critiek wordt geoefend op deze nieuwe „overrompeling" van den Britschen eersten minister, die hiermede ietwat „Mussoli- niaansche" neigingen schijnt te vertoonen. Men zal hem nog wel eens kapittelen over zijn autocratie, maar erg gevoelig is Bald win daarvoor niet. Voor de markt is er niets meer enerveerend dan onzekerheid en er is daarom voor plotselinge, onverwachte de cisie van de Engelsche regeering veel te zeggen. Op deze wijze wordt ook voorko men dat velen, dank zij hun voorwetenschap, een nieuw speculatief element in de markt brengen. Men weet nu in elk geval waar men aan toe is. De rubbermarkt zal nu haar natuurlijk evenwicht moeten vinden en de groote vraag blijft waar dat evenwicht ligt. De beschouwingen daarover zullen straks wel loskomen. Ze brengen echter geen nieu we, omdat niemand het weet en de meenin gen der deskundigen, ook in Engeland, lijn recht tegenover elkaar staan. Intusschen kan worden opgemerkt dat de jongste prijs daling voor de positie van het product wei nig of niets bewijst. Zoowel in eersten aan loop, als thans bij de beslissing, speelt het dentiment een groote rol en doet de specu latie de rest. Er is nimmer meer in Rubber waarden gespeculeerd dan de laatste weken te Londen. En niet alleen in de aandeelen, ook in het product zelf loopen een groot aantal posities van lieden, die vroeger daar van geen notie hadden. Op het feit, dat de rubbervoorraad te Londen de laatste weken aanmerkelijk gedaald is, wezen we reeds eenige malen. Dat blijft van belang, vooral nu die daling gaat met opleving der Aineri- kaansche industrieën. Het ligt voor de hand dat bij prijzen van 40 en 50 ct. per pond, het gebruik van geregenereerde rubber zal afnemen en ook de productie niet zal wor den geforceerd. Velen zijn van meening dat de inlandsche planters de productie zullen staken, wanneer geen prijsherstel intreedt. Voorts kan allicht een samenwerking der producenten, wat betreft den verkoop, aan de positie der markt ten goede komen. Maar hoe het ook zijn moge, de markt moet een overgangstoestand doormaken, gedurende welke de speculatieve transacties kunnen, worden afgewikkeld en de Engelsche plan ters zich bij den nieuwen toestand moeten aansluiten. Of inderdaad van die zijde zoo veel meer rubber zal worden geëxporteerd, schijnt ook niet zeker te zijn, vooral nu de prijs voor hen nauwelijks loonend is. De „all-in" kostprijs loopt bij de Hollandsche ondernemingen tegen 50 ct. per pond, gaat bij vele Engelsche maatschappijen daar boven uit. De Locale afdeelingen ter beurze van Amsterdam zijn reeds geruimen tijd door de tendentie in den rubberhoek beïnvloed. Uiteraard was dit deze week, althans de beide laatste dagen, in het bizonder het ge val. Een flauwe rubbermarkt slaat graag naar de Tabak en de Suiker over en de vaste stemming, welke hiervoor in het begin der week bestond, verdween dan ook al lengs. Wat Tabak betreft, geruchten dat de Deli Batavia eerlang een bedrag aandeelen zal emitteeren, brachten opnieuw koopers in de markt, zoodat de koers der aandeelen aanmerkelijk steeg. Voor Suiker aandeelen bestond af en toe ook een ietwat aangenamer stemming in verband met een kleine afdoening door de Visp tot hoogere prijzen maar ook op deze afdeeling blijft de onzekerheid be staan, doordien van den Europeeschen biet- suikeroogst en den nieuwen Java-oogst nog niets is te zeggen en de voorraden tamelijk groot zijn. Scheepvaart- en Olie-aandeelen trokken niet de minste belangstelling. Alleen aandeelen „De Maas" werden iets hooger verhandeld op het meevallend verslag. Ove rigens worden de vooruitzichten der reede- rijen niet gunstig beoordeeld. De hoofdschotel der locale gerechten ter beurze werd ook nu weer door de afdeeling der Industrieele aandeelen gevormd. In de eerste plaats moeten weer Kunstzijde-aan- deelen worden genoemd, waarvan met name aandeelen Internationale Viscose, Maekubee en Hollandsche te Breda de aandacht trok ken in verband met allerlei manipulaties door internationale groepen, die eikaar de hegemonie bestrijden. Het juiste komt men niet aan de weet, achter de schermen wordt echter de belangengemeenschap tusschen de bedrijven in de verschillende landen hechter en waar thans ook door meerdere ondernemingen grootere winsten worden gerapporteerd de Glansstof te Berlijn verkreeg een bruto-winst van Mk. 15.4 mil- lioen tegen Mk. 9.8 millioen in 1926 vindt de speculatie telkens nieuwe prikkels tot aankoop. Een zeer vaste stemming bestond er voorts voor aandeelen Philipslampen, die van 610 tot 64Ü monteerden, zonder dat officieel iets omtrent den gang van zaken is 'bekend gemaakt. Waar men, meent dat de winsten in 1927 overweldigend zijn ge weest en acht de koers daarom nog altijd1 aantrekkelijk. Het is hier uitsluitend een quaestie van appreciatie. Want inderdaad maakt Philips groote winsten en is haar po sitie sterker dan misschien' van eenige an dere onderneming hier te llandë. De indruk .besta-at echter dat buitenlandsche aankoo- pen ook aan de koersstijging van, aandeelen Philips niet vreemd zijn gepoogd wordt ze ook aan buiten!andische beurzen te in- troiduceeren. Op de Amerikaanschc markt bleef de vaste stemming bestaan en traden op nieuw aandeelen Chicago Milwaukee op aen voorgrond. Ook aandeelen U.S. Leather waren vast, terwijl voor aandeelen Atchison Topeka een a vans van eenige procenten in trad op de bekendmaking dat het dividend van» 7 op 10 is gebracht. De Beleggingsmarkt was minder levendig in veriband met de maandwisstling, die de geldkoersen iets d'eed' stijgen en de Belee- ningen bij dë Nedenl'andsche Bank bedui dend deed toenemen. Het verschijnsel is (vermoedelijk slechts van tijdelij'ken aard. Oe maand Maart heeft een record gebracht in het emissiebedrijfin totaal werd een bedrag van 93 millioen gevraagd tegen 73|/2 millioen in Februari en 53 millioen in Maart 1927. Duitsche uitgiften vroegen bijna 40 miliioem tegen miiiioen de vorige maand. De resultaten der emissies waren minder bevredigend, zelfs die van Amsterdam werd1 aanvankelijk niet ge plaatst. Allicht dat de geldmarkt: na den eersten; Mei, op welken datum vele ver reken! ngeu plaats vinden, weer ruimer wordt. Geld) op protongatie 3% 9c. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 8 April is de apotheek geopend van den heer S. J. ENGERING, Hendrik straat en1 Maandag 9 April (2e Paaschdag) die van den heer A. J. VAN OCKENBURG, Kleine Markt. Onder Redactie van TRUUS EIGENHUYSEN. VOOR DE VROUW. Het Paaschei. Toen ze, staand op den drempel hem op eens weer had gezien, voor 't eerst na tien lange jaren, had ze even al het bloed uit haar gelaat voelen, wegtrekken. Maar be merkend hoe veler oogen haar verwonderd aankeken, had ze al haar krachten inge spannen, en was ze met een opeens heel zwaar en doodvermoeid lichaam, dat niet aan haar scheen toe te behooren, naar bin nen gegaan. „Mag ik je even Fred's nieuwen compag non voorstellen had Nettie gezegd. En tegen hem „Meneer de Leeuwe... oirze vriendin Hilda Ruigenstein". Eén oogenblik hadden ze elkander's oogen gepeild. Toen, haastig, had ze haar hand uitgestoken en gezegd „Aangenaam", Hij had gebogen, haar hand gedrukt... en een minuut later was zij met Nettie in gesprek geweest over een modeshow, hij was weer in beslag genomen door den gastheer. In een droom had ze neergezeten, en voortdurend had ze gedacht't Is niet waarMaar wat zoo onwaarschijnlijk scheen, was geen droom. Later op den avond, toen hij heenging, had ze nog eens zijn vingers om de hare gevoeld. „Dag me-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1