WOENSDAG 7 MAART 66e Jaargang _j1928 EERSTE BLAD BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- .heren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta- !i"B' ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels 1-25, voor iederen reeel meer 25 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclame» 50 cent per regel 'Oeine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, voor iederen regel meer 15 cent. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Hoewel het onderwerp, het Aardewerk- wetje, al uitgeput was na de redevoeringen van 'de heeren dir. De Visser en Vliegen, «ing vandaag de discussie kalm door en vergastte de heer Smeenk de Kamer op een lange, veel te lange rede over het geval- Regout. Hij was geneigd; er vóór te stem men uit een oogpunt van nationaal belang, dat hij gediend achtte met d'e hulp van den Staat voor een bedrijf dat in moeilijke om standigheden verkeert en dat toevallig ook In Limburg is gevestigd, waar eenige steun uit Den Haag bijzondere beteekenis heeft. Overigens verdedigde hij de protectie als niet schadelijk. De ervaring heeft geleerd dat geen land te gronde is gegaan door protectie als door de vrijhandelaars altijd is beweerd. In denzelfden geest als dr. De Visser sprak, bestreed ook de heer Oud het wets ontwerp. Er was z.i. niet aangetoond dat er een noodtoestand is ontstaan. Evenmin is bewezen dat de fabriek van Regout dupe is van dumping. Er is geleidelijke prijsdaling in het buitenland en van opzettelijke prïjs- drukking voor ons land is geen sprake. Op het gevaar-^van repressaille-maatre- gelen is al gewézen, maar de Regeering is- daar niet bang voor omdat zij bijvoorbeeld met Tsjecho-Slowakije een handelsverdrag heeft met de meest begunstigings-clausule. Vroeger heeft de Regeering-zich niet zoo gunstig over de waarde van die clausule uitgelaten en heeft ze zelfs gewezen op de mogelijkheid van afwijking daarvan. Gevaarlijk achtte de heer Oud het dat zoogenaamd een tijdelijke hulp wordt ver leend, omdat het zeer gemakkelijk zal zijn den duur ervan te verlengen. De fabrikan ten zelf hebben all gezegd dat drie jaar niet genoeg zal1 zijn, waaruit de conclusie wel te trekken valt dat dit ontwerp maar een 'be gin is en dat spoedig verlenging wordt ge vraagd. De heer Oud kon zich voorstellen dat men- een bedrijf over de aanvangsmoei- lijkheden wil heen helpen, maar dan moet dat niet geschieden met verhooging van een invoerrecht. Daarmede neemt men alle controle op het bedrijf weg. Wil de Staat helpen dan moet hij het recht krijgen te controleeren wat het bedrijf doet met de goede kans die het bedrijf krijgt. Als antecedent is indertijd- het Schoenen wetje door vele leden afgewezen. Nu is er al weer een geval en wie waarborgt dat er weer spoedig niet andere bedrijven komen die ook hulp noodig hebben Van de tege moetkoming door middel van een hooger invoerrecht kan men de gevolgen niet nagaan. Het groote bezwaar tegen alle indirecte belastingen is altijd geweest dat men niet ziet hoe de druk zich verdeelt. Een week geleden heeft minister De Geer zelf erkend dat die belastingen het -meest drukken op de financieel-zwakkeren en thans is hij er ai weer bij om een indirecte belasting te heffen. Daartegen had de vrijzinnig-demo cratische partij ernstige bezwaren. Gemis op controle en- waarborgen bij het verleenen van hulp, zij het ook indirect, achtte de heer Veraart ook een- fout bij dit wetsontwerp. Een behoorlijke voorberei ding van dit ontwerp is achterwege geble ven en het is dus niet mogelijk om ae be- j teekenis ervan te waardeeren. Engeland verzamelt voortdurend feiten-materiaal en ,s dus op de hoogte van den toestand in °nze bedrijven. Hier te lande doet men dat fmet. Overigens bleek deze afgevaardigde v?0r dit ontwerpje omdat het bedrijf z.i. met achterlijk was, dat er zeer ernstige ab normale toestanden bestaan, dat het niet de Plaats inneemt die liet verdient, dat de im port wordt bevorderd door de slechte loo- nen in het buitenland en dat Tsjecho-SIo- ul,e wel degelijk dumping toepast, net Philips-concern moest het bij dezen ..gevaardigde zeer ontgelden. Wat het in 'jn nieuwe adres aan de Kamer over de aastrichtsche industrie zeide achtte hij n een matelooze arrogantie. De vrees dat pressaiile-maat-regelen zullen worden toe- 7»! waarvan de gloeilichten het nadeel Ondervinden, achtte hij zeer ov-erdre- driif ?Ieek rïan "I* Hoe zwak zoo n be- VJ, p a's Het met één maatregel al omver PHi-Hps neemt even gemakkelijk dtii- a arbeiders aan als hij die ontslaat. Het om om de vraag of het niet tijd wordt frrn .maaHcgelen tegen dien ongezonden de n .nemen- H'i wijst bijvoorbeeld op noodzakelijkheid van reserve-vorming 'jet oog op eventueele werkloosheid, acht e*Pe,'iment van tariefsverhooging der S?iet gelukkig, maar als er géén an- moet h 'S om een te helpen dan net wel worden aangegrepen. dUuJ ven wordt door dezen maatregel dat: er' meende de lieer Van der Sluis en zijn uV,0or hem een reden om er tegen te van' et-is zelfs de bedoeling om< de prijzen delanri'^6 ari'kel|en te doen stijgen. Voor ay bezwarend''n'5°UW^l'n^Cn Was voor~ Ziin tweede bezwaar was gelegen in de mogelijkheid van repressai-lle-maatregelen. Men ikan zeggen dat men het niet gelooft dat die komen zulten, maar de kans er op wordt geschapen en als die kans verwezen lijkt wordt, zulten de land- en tuin bouw, die zijn aangewezen op uitvoer, de eerste zijn die er last van zullen krijgen. Juist de landen waarheen deze industrie- en het meest exporteeren, zijn het die door de bescherming van de Maastrichtsche fa brieken' zullen, worden getroffen. Bijvoor beeld is dit het geval met Tsjecho-Slowa kije, dat meer van ons ontvangt dan wij van haar, zoodat wij gemakkelijk de dupe kunnen worden. Dat de heer Van Gijn het ontwerp be streed en de heer Kortenhorst voorstander was, valt te begrijpen. Nieuwe gezichts punten openden zij niet. Evenmin de heer Lovinck, die trouwens bekend staat als vrijhandels-gezind. Tot slot ds. Kersten, die tegen is... om dat het voor het Zuiden is. Morgen d'e Minister. Belasting van Nederlanders in den vreemde Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missieve van den minister van financiën, houdende mededeeling, dat hij op handha ving van de schorsing' der behandeling van het wetsontwerp, houdende bepalingen be treffende d!e belasting van niet 'binnen het rijk wonende Nederlanders en van de na latenschappen en- schenkingen van Neder landers, die niet zijn ingezetenen des rijks, waartoe de Tweede Kamer op 1 Maart 11. op zijn iverzoek heeft besloten, thans geen prijs meer stelt. De voorzitter der Tweede Kamer zal omtrent de verdere behandeling van dit wetsontwerp later een voorstel doen. Nederland en België. Thans is bij Staten-Generaal inge diend een wetsontwerp betreffende intel- lectueele toenadering tusschen Nederland en België. Het te dezer zake tusschen beide landen gesloten Verdrag heeft ten doel, de intel- lectueele betrekkingen tusschen beide lan den, te versterken en maakt daarbij de uit wisseling van hoogleeraren mogelijk en vestigt twee beurzen, een door de Neder- landsche en een door de Belgische regee ring. De leiding van de uitwisseling en de voordracht tot de toekenning van de beur zen worden opgedragen aan een gemengde technische commissie. Niet nakomen van den stemplicht. Op die vragen van het Kamerlid Kersten in verband met de tenuitvoerlegging van vonnissen in verband met niet nakomen van den stemplicht, antwoordde de minis ter van justitie, diat hij als algemeenen maatregel het noodzakelijk oordeelt, dat eeii uitgesproken vonnis volivoerd wordt. Van een willekeurige wijziging in een voor de door den heer Kersten bedoelde personen, misschien nog zwaardere straf is geen sprake geweestevenmin van een terugschrikken door het gerecht voor vol voering van .zijn vonnis. De minister jneent aan de betrokken par ketten te imoeten overlaten aan dé hand van de bestaande voorschriften te besiis- sen, op welke wijze in de concrete gevallen ivonnissen als bedoeld ten uitvoer gelegd dienen te worden het zou naar zijn oor deel niet juist zijn, executie op goederen en inkomsten uit te sluiten, zoodat steeds dwangmaatregelen op den persoon zouden moeten worden, toegepast. De Bioscoopwet. Dezer dagen zijn de vertegenwoordigers der pers in de gelegenheid gesteld om van den voorzitter der centrale commissie voor de filmkeuring, den heer D. van Staveren, bijzonderheden te vernemen omtrent de uitvoering van de Bioscoopwet. Ook de commercieele instellingen en andere organisaties (bijv. op het gebied van missie, zending, drankbestrijding enz.), die zich van d'e film bedienen voor propa ganda en instructieve doeleinden, moeten haar films bij de centrale commissie laten keuren.. Het is verboden een, film in het openbaar te vertoonen, ais die niet door de centrale commissie is 'gekeurd1. Om de controle te vergemakkelijken, wordt voor iedere goedgekeurde film een keuringskaart verstrekt. Voor de actualiteiten is een speciale re geling getroffen waarbij bona fide Neder- landsche operateurs tot wederopzeggen het recht krijgen, om actualiteten. direct in het programma op te nemen, onder voor waarde, dat zij hiervan kennis geven aan de plaatselijke commissie van toezicht en dat zij voor 12 uurivan den volgenden dag een copie voor keuring bij de centrale com missie inzenden. De aanplakbiljetten en de foto's worden kosteloos gekeurdde advertenties en strooibiljetten zijn voorloopjig vrij, tot een óf meer ondernemers aanleiding mochten geven, ook deze aan keuring te onderwer pen. De burgemeesters kunnen thans niet meer om de strekking verbieden. Alleen, wanneer van de vertooning van een goedgekeurde film stoornis van de openbare orde is te duchten, kan de burge meester de vertooniri(g verbieden. Wie zijn de belanghebbenden bij de Indische werken. Toen in de voorjaarszitting 1927 de Mariniebegrooting in den Volksraad aan de orde was, heeft het Katholieke lid, de heer ten Berge, een woordje gesproken, dat verdient in ruimen kring te worden be kend gemaakt. Hij trok te velde tegen de „smalle" opvattingen, die inzake Indische belangen in Holland in breede kringen be staan. Smalle opvattingen, vooral hierop neerkomende, dat men de noodzakelijk heid eener maritieme verdediging van Indië erkent, maar liefst de kosten daarvan groptendeels, zoo niet geheel, op Indië wil afwentelen. Wie zijn nu de belanghebbenden bij de Indische winsten De heer ten Berge, die tot den. démocratischen vleugel van den Volksraad behoort en daarvan me^er dan eens blijk gaf, rekent daaronder niet alleen die bezitters van Indische aandeeten. Neen. Hij rangschikt onder die direct belangheb benden „ook duizenden Nederlandsche ar beiders en middenstanders, die hun be staan v$or een groot deel aan de Indische winsten en de werkzaamheid van het groot-kapitaal in Indië te danken hebben. Zonder de Indische bedrijven en cultures zou het loonpeil in Nederland belangrijk moeten zakken zou de voor de arbeiders zoo zegenrijke sociale wetgeving op stal gezet kunnen worden zou pauperisme in breede lagen in Nederland zijn "intrede doen. Het voordeel ligt niet alleen bij de menschen' met de aandeeHen, maar schier bij elke maatschappelijke groep." En daarom achtte de heer ten Berge het zoo onredelijk en kortzichtig van deze groepen, dat zijn de arbeiders en de mid denstanders in Nederland, om, wat de In dische maritieme defensie vraagt, maar zooveel mogelijk, op Indië af te schuiven. Woorden, die waarlijk weieens ter harte mogen worden genomen, vooral door de genen, die de verantwoordelijkheid dragen van een leidende rol in d)e politiek. Wan neer men bedenkt welke belangen tal van de grootste fabrieken in ons land bij Indië hebben wanneer men zich. afvraagt wat een nu bloeiende middenstand in ver plaatsen des lands zom zijn- zonder dat zich in die plaatsen personen hadden gevestigd, die in Indië, waarlijk niet zonder harde en langdurige inspanning, een. fortuin hebben vergaard dan zou men een antwoord krijgen, dat zelfs den meest lichtvaardige te denken geeft Jan Toorop f H. M. de Koningin heeft in een brief aan i mevrouw Toorop haar bijzonder leedwezen doen betuigen bij het overlijden van den j heer Toorop, „in wien het vaderland een groot kunstenaar verliest". Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft een brief 'van rouwbeklag aan de weduwe Toorop doen toekomen, waarin H. M. doet weten, dat de droeve tijding van. hetvgroote verlies haar diep heeft getroffen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Waszink, heeft o.m. het volgende aan d'e weduwe geschreven. „...iemand (is) van ons heengegaan, wiens plaats door geen ander is te vervullen. Volk en regeering van Nederland vereeni gen zich in droefheid over het verlies wan een der meest uitnemende onzer' kunste- l naars". Met de Neder!. Reisvereeniging naar Noorwegen. Men meldt ons, dat de reizen met de j „Rijndam" naar de Noarsche fjorden in i juli en Augustus a.s. voor d'e Nederland- j sche Reisvereeniging weder een groot suc- ces beloven te worden. De aanmeldingen loopen- vlot. Uit Noorwegen en in. het bij- j zonder uit BalhoFmen en Molde, waar de boot een haven dag oponthoud zal hebben, j is alle medewerking toegezegd om het ver blijf in Noorwegen zoo aangenaam moge lijk te maken voor de deelnemers. Van Mol de werd bericht ontvangen, dat aldaar tij dens het verblijf een Venetiaansch avond feest zal worden, georganiseerd. Te Merok zal een rendierenkamp worden opgeslagen, zoodat het ook mogelijk zal worden ken nis te maken met het döen en laten in het dagelijksche leven van de Laplanders. Aan het programma zullen nog enkele autotochten in de mooie omgeving van Bergen worden toegevoegd. Een goede pensioenregeling voor personeel. In het „Tijdschrift voor Armwezen" klaagt mr. J. Everts dat vete besturen van vereenigingew op het gebied van^ sociale zorg en maatschappelijke™ steun zich ten aanzien van de pensioneering van maat schappelijke werkers, dus hun personeel, op een eigenaardig standpunt stellen en betrekkelijk weinig de gedachte nog in gang heeft gevonden, dat de kosten eener goede pensioenregeling onder de uitgaven der instellingen een der eerste plaatsen behooren in te nemen. Vete besturen van- instellingen beschou wen nl. de pensionneering als een soort gunst, bijna als een luxe. De meeste be stuursleden verrichten hun arbeid zelfs on bezoldigd het werk dat zij van. den maat- schappelijken werker in hun dienst eischen, is bijna altijd een werk, dat toewijding en een persoonlijk zich-geven vraagt. Hier- l door beschouwen de instellingsbesturen het I als dat 't vanzelf spreekt, dat de bezoldig- J de maatschaj>pelijke werker zijn arbeid eveneens verricht, zoo niet onbezoldigd, dan toch tegen laag loon; en dat hij geen aanspraak maakt op pensioen. Zoo komen de besturen ertoe den omvang van het werk uit te breiden tot zoodanige grens, i dat zooveel mogelijk van .het gelei ten goe- j de komt aau den arbeid' zelf en een zoo laag mogelijk bedrag heengaat aan salaris- j sen em andere dergelijke „admiriistratiekos- ten". Deze opvatting, volkomen verdedig- baar waar het geldt doode dingen, kan- toorhuur en soortgelijke onkosten, mag zeker niet worden gehuldigd, waar het menschen geldt.' En zeker mogen1 de bezol digde maatschappelijke werkers daarvan niet op hun oudeni dag slachtoffer worden. De actie der inetaalbewerkersbonden bij Gebr. Stork Co. Van Metaalbondi-zij.de schrijft' men ons In de dagbladpers doet op het oogeniblik een bericht de ronde, dat, op zijn zachtst uitgedrukt, onwaar is. Het heet namelijk, j dat de directie vant gebr. Stork Co. niet jvaè haar. van ouds ingenomen standpunt wenscht af te wijken om geen overleg te j plegen met de arbeidersorganisaties. De 1 firma gebr. Stork Co. is echter wel de gelijk bereid tot overleg met de vakvereeni- gingen en is dat ook sinds jaren geweest, doch izdj wenscht dat overieg te doen ge schieden door de organisatie, waarbij zij zejf aangesloten is, dat is door den Me- taalbond. De directeur van den Metaalbond heeft in een conferentie met de vakbestuur- ders, 20 Februari jl. te Amsterdam gehou den, het standpunt der firma betreffende de gestelde eischen duidelijk uiteengezet. Deze bespreking droeg een informatoiiseh maar tevens definitief karakter. Toch werd de wensch geuit een tweede bespreking te hebben, waarbij ook de directie vertegen woordigd zou zijn. Deze wensch komt bij overleg-conferenties herhaaldelijk naar vo ren en was, waar er dikwijls aan tegemoet gekomen wordt, ook niet vreemd. Gewoon lijk hebben, bij dergelijke overleg-bespre- kngen, meerdere conferenties plaats "zon der dat het initiatief daartoe door een. van beide partijen genomen wordt. Dit was ook nu het geval. De heeren Stork stellen zich echter op zuiver organisatorisch standpunt en hand haven hun inzicht, dat de directeur van den Metaalbond namens de directie heeft op te treden en dat de directeur het recht en den plicht heeft de zaken voor gebr. Stork Co. te behandelen en langs organisato- rischen weg overleg te plegen, zooals dat aan beide zijden wordt igewenscht. Aan wezigheid van de directie eener fabriek lijkt haar daarom dan ook ten eerrenmale onge- wenscht en overbodig. VLISSINGEN, 7 MAART. Opheffing inspectie directe belastingen. Wij vernemen dat met ingang van 1 Mei a.s. de inspectie der directe belastingen al hier zal worden opgeheven, welke nspec- tie bij Middelburg wordt gevoegd. Ook de inspecties te Goes en Hulst wor den; opgeheven. Naar „de Zeeuw" verneemt komt geheel Zuid-Bevelandi dan tot de inspectie Hans- weert te behooren, met dien verstande, dat de inspecteur der registratie te Goes wordt belast met de zaken der inkomstenbelas ting van een deel van Zuid-Beveland (Goes en omgeving). Geheel Noord-Beve land wordt gevoegd' bij de inspectie Mid delburg. Amateur fotografen-vereeniging. Grand Hotel Britannia. Diegenen onder de leden der Amateur fotografen-vereeniging Vlissingen, welke gisterenavond de lezing van den heer Adriaan Boer, hoofdredacteur van Focus, niet hebben bijgewoond, hebben groot on gelijk gekregen, want deze, in de foto graafkringen gansch niet onbekende, heeft ons door een gezellige causerie niet alleen eenige uren beziggehouden, maar hij heeft daarbij menigen wenk ten beste gegeven. Na met een kort woord te zijn ingeleid door den voorzitter, begon de heer Boer zijn rede met een hooggestemd loflied op het heerlijke landschap in 't algemeen en op onze „wonderschoone" provincie en ons heerlijk Walcheren in 't bijzonder. Hij wenschte zijn causerie in twee deelen te verdeelen, nl. over de techniek der fotogra fie en over de aesthetiek, in verband met de lichtbeeldkunst. Hij begon met de dwaling te bestrijden, dat de mooiheid van een af beelding afhankelijk zou zijn van de duur- heid van het toestel, terwijl hij ook niet voor het omgekeerde dezer uitspraak aan sprakelijk wilde gesteld worden. Hoewel het toestel voor ons doel (landschapopna men) betrekkelijk eenvoudig kan zijn, is het toch noodig voor juiste verdeeling van het beeld, dat op een matglas kan ingesteld worden. Als ideaal stelde spr. een reflex- camera, die verschillende voordeelen in zich vereenigt, o.a. beeld recht op het matglas, mogelijkheid om het beeld scherp in te stel ten tot op 't oogenblik van de opname, niet noodzakelijkheid van een statief. Daar de^e camera een goed-gecorrigeerde lens heeft, behoeft hierover eigenlijk niet gesproken te worden, waarom spr. overgaat tot het ge voelig materieel, platen en films, die eigen lijk een wonder zijn, daar ze, schijnbaar on beroerd, in de donkere kamer na overgie ting met een geheimzinnige vloeistof een duidelijk beeld van het opgenomen land schap vertoonen. Aan dat wonder kleeft echter een fout, die te verhelpen is door kieurgevoelige platen te nemen, welke, met behulp van een geel-filter een zuiver, waar devol beeld geven van het opgenomen landschap. Voor dat opnemen is een juiste belichtingstijd noodig, welke met behulp van een beiichtingstabel op een fotometer bepaald kan worden, terwijl door regelma tig foto's te maken ervaring in het bepalen van dien tijd kan verkregen en behouden worden. En het eigenaardige van fotogra feeren is, dat men daarvoor moet leeren zien met als wisselwerking, dat men er door leert zien. En zoo komt spr. ongeveer aan zijn tweede deel, de aesthetiek. Hij trekt een vergelijking tusschen de werking van een fotografisch toestel en het menschelijk oog, waarbij de volgende verschillen dienen te worden opgemerktIn de eerste plaats zien we een zeer verkleind beeld, dat boven dien als 't ware uit het landschap is gesne den dan verdwijnt de plastiek, doordat het toestel als 't ware maar met één oog kijkt en in de derde plaats verdwijnt de kleur. Met het oog daarop dient men terdege te kiezen, waarvoor spr. 't gebruik van een motiefzoekertje aanbeveelt (een stukje blauw glas met zwarte omranding). Eindelijk bespreekt de heer Boer het meest geschikte weer, dat niet is dat met hard-heldere zonneschijn, maar waarvoor spr. aanbeveelt het z.g. opknappende weer. Ten slotte wijst hij op het z.g. lijnenspel ir. het landschap, waarbij de horizontale de rust geeft, de verticale kracht uitdrukt, terwijl de gebogen lijnen over 't algemeen schoonheid, beweging maar vaak op zwak heid en slapheid wijzen. Door de. combina ties daarvan wordt schoonheid verkregen, daarom moet het zien aangeleerd worden en daarin schuilt de mooie rol der foto grafie, dat zij levensvreugd geeft door het weergeven van stemmingen. Na de pauze vertoonde de heer Boer een schitterende verzameling landschapfoto's, waarbij ge wezen werd op slechten voorgrond en hoe deze door afsnijding kan verbeterd worden, op vulling der hoeken, op contrasten van licht en. donker, op het plaatsen der ob jecten in de foto, waar de hoofdfiguur nooit in het midden mag geplaatst worden, op de rust die in de foto moet heerschen. Na deze beelden toonde de heer Dert met dezelfde Janus-epidiascoop nog eenige opnamen van leden, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot en de heer Dert nog eens op het doel en het nut der vereeniging wees, die een schitterende kunst en genot- vollen avond als deze aan hare leden kan verschaffen. Voorkomen is beter dan genezen» Een waar spreekwoord, dat ook toepas sing vindt iro de Ziektewet. Een deel der premieën van de kassen moet gereserveerd wo-rden voor voorzorgs- (prophylactische) maatregelen. Deze gelden worden daartoe gestort in een centraal fonds. Goed aange wend kunnen deze gelden dan besteed worden voor de verbetering van den alge meenen gezondheidstoestand, voor de me dische opvoeding van ons volk. Nog te veel worden sommige maatrege len beschouwd als Ihxe-maatregelen. Alleen en uitsluitend omdat de opvoeding van ons volk er niet op gericht was. Nog kort gele den was een goede verzorging van het ge bit een zekere luxe. Thans nog is het voor veten overbodig regelmatig den tandarts te bezoeken. Toch is de tijd) niet ver meer af dat een regelmatig bezoek van allen aan den tandarts gewoon zal zijn, omdat we het geleerd zullen hebben als gewoon te zien. Juist daarom is het fonds voor voor zorgsmaatregelen van een zeer groote be teekenis. Het is beter de ziekte te voorko men. Niet omdat daardoor de premie lager zal zijn, hoewel dat ook van belang is. Maar omdat zooveel leed en ellende zal worden voorkomen. De Ziektewet en de Ziekenverzorgings- wet behandelen vraagstukken van groot maatschappelijk belang. Een lezing van maatschappelijk belang behoeft niet droog, niet saai te zijn, dat bewees de lezing met Jan van Zutphen voldoende. Ook deze lezing zal dit niet zijn. Vele arbeiders zullen straks onmiddellijk bij de uitvpering der wet betrokken zijn. Donderdagavond zal de heer Kupers de meest, belangrijke vraagstukken bespreken. Het Instituut heeft gemeend voor dezen avond den toegangsprijs voor allen zoo laag mogelijk te moeten stelten. C. J. M. V.-troep Padvinders. De jaarlijksche uitvoering van den C. J. M. V.-troep Padvinders geniet elk jaar een buitengewoon groote belangstelling, waar uit duidelijk blijkt dat deze uitvoeringen zeer in den smaak vallen. Ook gisteren avond weer was de groote zaal van het Concertgebouw, waarin de uitvoering ge geven werd, geheel gevuld met een in op gewekte stemming verkeerend publiek. De bijeenkomst werd geopend met gebed door den hopman, den heer Luitwieler, waarna deze in een hartelijke toespraak de aanwezigen welkom heette en de hoop uitsprak dat niet alleen enkele goede uren zouden worden doorgebracht, maar dat ook de propaganda zou gevoeld worden welke van deze uitvoering uitging. Dè padvin dersbeweging is niet enkel voor pleizier, doch in de eerste plaats is de bedoeling om het karakter te vormen van de jonge leden en hen op te leiden tot goede burgers van de maatschappij. Dit is van groot belang voor hun toekomstig leven en daarom is karaktervorming het hoofddoel van de pad vindersbeweging. In het bijzonder heette de heer Luitwieler welkom afgevaardigden van verschillende vereenigingen, o.a. van de afdeeliog te Mid delburg, en bracht vooral dank aan mej. De Hondt, die met haar „Strijkje" dezen avond welwillend zou opluisteren, en ook tot een dame, die liever ongenoemd wenschte te blijven, maar zooals wet zou blijken door haar medewerking veel tot het genoegen van den avond! zou bijdragen. Als eerste nummer werd gegeven, zooals dit de gewoonte is, het Algemeen SaluuL Dit nummer blijft steeds zijn groote attrac tie behouden en maakt^telkens weer een diepen indruk op de aanwezigen. Correct en met groot élan werd door de tamboers, hoornblazers en pijpers het Saluut gebracht, terwijl de geheele groep met ontplooid vaandel pp het tooneei' stond opgesteld. Een welverdiend applaus volgde. Als tweede nummer volgde een Figuur- marsch welke keurig werd uitgevoerd op zang-rhythme en weder gul applaus ont lokte. Na eem zestal mooie gymnastische stan den, volgde het nummer „Zes Kleine Kleu ters" hetwelk buitengewoon insloeg en een onbedaarlijk gelacht veroorzaakte. Het ap plaus was zoo aanhoudend dat een gedeel te van dit nummer werd herhaald. Hierna werd gegeven vóór de pauze het •voorspel van het tooneelspel in zes bedrij ven „Het verdwenen geld" door D. P. Kar- tenbauer. Het voorspel verplaatst ons bij den leider van een padvindierstroep, wien gemeld wordt dat uit het clublokaal 5 gestoten is. Maatregelen worden overwogen om den schuldige te ontdekken en dit voorval geeft den heer Kartenbauer de inspiratie tot het in scène zetten van het tooneelspel „Het verdwenen geld". Tot deze wetenschap komt men echter pas aan het einde van het 6e tafereel, hetwelk dan ook een eigenaar dige en verrassende ontknooping geeft. Het spel werd door de aanwezigen ^net groote aandacht en spanning gevolgd en ontlokte telkens een gullen lach en na elk tafereel hartelijk applaus. Het geheel gaf ons een mooien kijk op het padvindersle-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1