LISS1NGSCHE COURAINT 500 100 25 IS FEBRU ARI 1928— s. IJ N Jelburgsche pij v. Stoom' litjiit: firma F. (O Dl HEIDE Ir., Walslraat 51-69. Illissinp. lilil. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Qnn - fin rieding TÉRSfFBLAD gemeentebestuur FEUILLETON u Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen NO.42' 66e «Jaargang1 pond oor 29 29 37 kes n) recept cerit. pond oor 32 27 25 ze winkels te: Telefoon 401 uari 0 1 3 4 7 8 8 VRAAGT UWEN igarenwinkelieb RUNO - pool| ISTABAKKENj oopt voordeeligl LroNNEMENTSPRIJS: VoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. F -nco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rriden bij wekelijksche verzending ƒ3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. abonné'si"'t bezit eener Nis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. OUU hand, voet of oog. JLvV gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. 25 Februari R en Verhuur, Koop en Verkoop en en Dlenstaanvragen, en, tbetallng, van 1-5 rtjili regel meer IS cent TOANGERS evraagd. istraatB118, evraagd HE BOVENWONING trek -Eiland, etters J. G., bureau int". evraagd of ter over-1 NKELHU1S et prijsopgaaf letters Vliss. Courant". een nette OPJONGEN de 16 jaar. Adres: ER SCHAAF, Btee 35. nooi ruim 'VENHUIS ang, balcon, f 20.- Bevragen Woning-1 TERSE VAN WIJCK, te Vlissingen. evraagd •F BENEDENHUIS ,en zonder kinderen. spoedig mogelijk, der letters J. H., but int". EL-OPSTAND en kleine Toonbanl' oniehout-bladen. enGroote Markt 14- KAPPERS EDIENDE rt a.s., goed kunnende I haarsnijden, bij f (apper, Pottenmarkt, net MEISJE Ie morgenuren, 'dinghal „Vliss. Cd JUWWAGEN Brennabor". alstraat 10, beneden- )jt nummer bestaat uit 2 bladen. bekendmaking. Herijk der maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders der ge beente Vüssingen maken bekend J A Dat dit jaar voor den Herijk van Ma len en Gewichten in deze gemeente zitting lal worden gehouden in een der lokalen van Jet v.m. Distributiegebouw aan de Wil- lelminastraat en wel als volgt Voor nieuwe, ten verkoop bestemde Ma len en Gewichten voor Maten en Gewich ten in gebruik bij Rijks-, Provinciale- of Gemeentelijke diensten, bedrijven of instel leen Spoorwegen, Tram- of Bootdien- Iten op Maandag 20 Februari van 9—12 |n van 1 uur. I Voor de Koninklijke Maatschappij „de Ichelde" op Dinsdag 21 Februari van 9 12 uur. Voor hen, wier familienaam, naam van firma of vennootschap begint met een der letters A of C op Dinsdag 21 Februari van |i/2-4«/2 uur. I Idem met de letter B op Woensdag 22 Februari van 9—12 en van V/24'/2 uur. Idem met een der letters D, E, F of G op Donderdag 23 Februari van 912 en van |i/2_41/2 uur. I fdem met een der letters H, I of J op J/rijdag 24 Februari van 912 en van h '/24'/2 uur. I Idem met een der letters K of L op Maan- j 27 Februari van 912 en van \/2 \Zi uur. Idem met een der letters M of N op 28 Februari van 912 en van |y24% uur. 1 fdem met een der letters O, P, Q of R op woensdag 29 Februari van 912 en P/2 V/2 uur. I Idem met de letter S op Donderdag 1 Vaart van 912 en van V/x4V2 uur. Idem met een der letters T, U, V, W, X, i of Z op Vrijdag 2 Maart van 912 en |an 1 V2—4Yi uur. B. Dat om onderzocht te kunnen worden fee Maten en Gewichten moeten worden aangeboden schoon, droog en roestvrij, [de ijzeren Maten voor drotge waren bo vendien van binnen en buiten geverfd (niet ■gelakt) en de ijzeren Gewichten ingewre ven met wat gekookte lijnolie 1 C. Dat betaald moet worden voor ten Herijk aangeboden Maten en gewichten [(ijkloon), alsook voor het justeeren van ge- Vachten (justeerloon) en wel ten bate van Is Rijks Schatkist (K. B. van 23 October 11919, Stbld. nos. 611 en 612) I D. Dat de Maten en Gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mo- jen worden E. Dat de Maten en Gewichten vóór |1 October 1929 gestempeld moeten zijn pet de letter d en dat er, bij verzuim of Verhindering om van de onder iA genoem- [de zitting gebruik te maken, nog gelegen heid bestaat Maten en Gewichten te laten terijken aan het IJkkantoor te Middelburg, jdat in 1928 geopend is op 8, 9, 29 en 30 Paart; 12 en 13 April 3, 4, 24, 25 en 31 Pei 1, 21 en 22 Juni 12, 13, 26 en 27 ■Juli van 912 en van 1.304.30 uur. Na F oeptember iederen Donderdag en Vrij- pg van 91 uur. r Dat de milligram-gewichten niet op - herijkzitting, maar alleen aan de ijkkan- VAN PASSAGIERS, 2REN EN VEE. v.Midd.v.RoM v.m.uur v.m.uu' 8 itlSn te bekomen S.W. Transport- at—, 3rven O. VOS, W I 3. EENHOORN, Tek[' OOSTERHOUT, Wj BUITENHEK, J*' vermist. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. (Nadruk verboden). ll0e weten ze dat? Ik... ik... 7 "et niet, stamelde hij de woor- pam.en er hortend en stootend uit. }tf tr geen twijfel aan, antwoordde b /..en. vertelde de nadere bijzonderheden, lome Van ^lls*aa* Forberg had ver- i)ekpu6n measc'1 'n stukken snijden en als v€?scn in een tont verpakken Heb je hf,Gfi°°uetJsSell00rci. steunde de oude Lore voO'dschuddend. En het geld ledaan^3^ de afzenc'er er n'et bij Qablej beefde over ai zijn leden en moest uemmon" de, tuning van zijn stoel vast- tendpr er een'ig spoor wie de af- if)0eff |lj.van het vat kam geweest zijn ml tpT7<?ldusvene schijnt dat niet het ge- intwnA w"L331 ze zullen hem wel vinden, li zoon onverschillig. :aakip ol Se«>of het niet, daarvoor is het hernam Gabler. 'azen h« ?m' vadier' veel honden zijn des S n°d' zei Otto De politie, de L i „r„auPner- de fabrikant Helmich, heeft hetmn enaar 200 leelijk in de zaak ['"gen M, ze zuHen' allemaal naspo- 1 pgaan doen. 11 ze zullen hem vinden Ze moeten toren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met ingesloten postbewijs groot 10 cent per aangeboden milligramge wicht, vermeerderd met porto voor terug zending). Vlissingen, den 14 Februari 1928. Burg. en Weth. voornoemd, VAN W.OELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Kunstenaars. Regeering en Kunst. Eenigen tijd geleden heeft een Fransch blad eens aardig den draak gestoken met de eere-comité's, die gevormd! plegen te worden voor huldiging van groote figuren en het blad1 wist op een verdienstelijke wijze vele hoogwaardigheidsbekleeders er In te laten loopen door hen uit te noodigen om zitting te nemen in een comité voor iemand die niet bestond en nooit bestaan had. Het moge in ons land niet zoo erg zijn als in dat geval aan den dag kwam, het is toch ook bekend, dat dergelijke co- mité's op zonderlinge wijze in elkaar gezet worden. Vooral een zeker soort rijke lie den, die zelf niets beteekenen dan dat zij rijk zijn, is zeer happig op zitting nemen in comité's, waardoor hun naam nog eens op de tong komt. Het beeft ons genoegen gedaan, dat voor de huldiging van één onzer grootste schilders, Willem van Konijnenburg, nu eens niet een eere-comité is opgericht en dat al die liefhebbers in het huldigen achter zijn gelaten. Hij is op zijn zestigsten ver jaardag eens uitsluitend in de kringen, zij ner collega's en vrienden ontvangen zonder al dat poeha-vertoon, dat een huldigings comité achter zich sleept. In de beide krin gen van Pulchri-Studio en den Haagschen Kunstkring, waarin hij beide een geziene en gewaardeerde en een erkende figuur is, is hij- ontvangen op een hem waardige wijze. In het deftige Pulchri met de dames, in het joviale milieu van den Kunstkring op een gemoedelij ken avond van kunst en jolijt. We zullen niet in bespiegelingen treden van de verdiensten van Konijnen burg als er iets is dat vaststaat ten aan zien van de Kunst dan is het wel dat zijn werk voor het nageslacht bewaard zal1 blij ven. Dat erkennen zal ieder kunstenaar en ieder kunstvriend onmiddellijk moeten doen De huldiging was eenvoudig maar mis schien hartelijker dan op e enige andere wijze mogelijk ware geweest. Het is alleen nog jammer dat het in duplo is geschied, maar daaraan is helaas niets te doen. Het is de oude misère, die van verdeeldheid en versnippering, welke hier nog bestaat en die nu eenmaal niet uit te roeien, is. Pulchri Studio omvat een groep schilders ent niet anders dan deze en de Kunstkring omvat schilders, letterkundigen, architecten en musici. Een deel der Haagsche schilders is van beide instellingen lid. Dit is natuurlijk een dwaze toestand, maar het schijnt on mogelijk om daarin verandering te bren gen. Misschien moet de tijd' dit euvel doen vergroeien. Kouijenburg was ook van beide lid en is dus tweemaal gehuldigde een eenigszins humoristische vertooning, waar van de humor velen schijnt te ontgaan. Over de huldigingen zullen wij "niet uit weiden. Slechts een paar aardige momen ten er uit willen wij even aanstippen. Uit den ouden tijd werden herinneringen op gehaald en onder andere deze dat Konij nenburg als jong schilder eens geschorst is als lid van den Kring, omdat hij zeer hem vinden, deni vervloekten moordenaar gilde Aurelia met een kreet, die de anderen door merg en been ging. Tot dusverre had zij zwijgend en onbeweeglijk gezeten a:s eei marmeren beeld, maar nu sprong zij op, hief de armen in de hoogte en. ging op den schellen toont van een krankzinnige voort Vloek over den ellendigen, ge- meehen moordenaar Met mijn nagels zou ik hem kunnen verscheuren, zijn misdaad moet gewroken worden aan zijn geheelo geslacht hij is de moordenaar va» mijn geluk Lore en Otto poogden vergeefs het ra zende meisje te kahneeren, haar woorden stroom was niet te stuiten. Gabler kon geen woord uitbrengen. De ontzetting scheen zijn tong verlamd tc hebben. Eindelijk zei hij zacht en met onzekere stem Stil toch, Aurelia, arm kind, wat wind je je toch op Is dat een wonde riep ze uit, heb ik Gustaaf Forberg niet op een schande lijke manier beleedigd Ik wil onmiddellijk naar hem toe, ik wil hem op mijn knieën vergiffenis vragen en ik zal1 niet opstaan, voor hij ze mij heeft geschonken. Dat zou ik nu maar laten, waarschuw de Otto haar koeltjes. Ik heb je al eens meer gezegd dat een man. zich over zooiets niet heen kan zetten Bovendien heeft hij voor dergelijke dingen ook heusch geen tijd hij gaat vandaag nog naar Bremen om vandaar uit naar Amerika te vertrekken. Des te meer haast is er bij Neen kind, zei nu ook Gabler, als je nu naar hem toeging, zou je alles be derven. Je weet wel dat Juliane je nooit erg genegen was e» zij is bij haar broer. Wacht je tijd af. achter was in de betaling van zijn contri butie. Aan: het einde van zijn loopbaan werd hem het eerelidmaatschap aangebo den, dat als- te doen gebruikelijk is, in houdt dat hiji geen contributie meer be hoeft te betalen. Toen hij geschorst was in zijn lidmaat schap gebeurde het juist dat een feest avond werd gehouden dien hij nu niet mocht bijwonen. Op den avond van het feest werd ont dekt dat Konijnenburg er toch was. Hij had zich als dame verkleed en was zóó met een der heeren binnengekomen. Wat er met deze pseudo-dame verder is gebeurd, is er niet bij verteld. Misschien mocht hij in dezen vorm wel blijven. In ieder geval had hij dat met zijn vroiuwe-list wel ver diend. De Kring waarin dat alles geschiedde, vormt een. belangrijk centrum, van geeste lijk cultuurleven en het ware te wenschen dat allen die deelnemen aan drt leven zich daarbij aansloten. Het is een bekend feit, dat deze werkers over het algemeen in niet al te beste levensomstandigheden verkee- ren en dat zij' vooral sedert den oorlog, waarin een vergroving viel te constatee- ren, een nog harderen strijd hebben te voeren gekregen. Zij zijn door de concen tratie in alle vakken in een hoekje gedre ven en naar hun stem wordt helaas niet genoeg geluisterd. Bij een huldiging als die van één der eersten wordt de Regeering wel officieel vertegenwoordigd en worden namens haar wel vele mooie woo-rden gesproken, maar wat doet de Regeering voor de bevorde ring van dit deel van het cultuurleven Allermiserabelst weinig, gelijk zelfs door haar vertegenwoordiger niet werd ontkend. Voor de muziek wordt nog iets gedaan, voor de overige Kunsten heelemaal niets. Men vraagt wel eens wat de Regeering zou kunnen doen, maar daarover behoeven we pas te praten als ze bereid is iets te wil len doen. De KeLder op het Binnenhof, waarin de Kunstkring een onderdak heeft, moet nog voor eenige honderden guldens gehuurd worden en voortdurend schermt men met het dreigement vafi'"K>paegging vam- de huur. In plaats dat de Regeering hier nu eens uiterst coulant was en meewerkte, krijgt men het gevoel dat er eer een stille tegenwerking is in plaats van tegemoet koming. Het zou in- Den Haag zeer nootdig zijn, dat de talloos velé thans verstrooide kun stenaars en kunstvrienden de handen in eensloegen en trachten door eendracht tot grooter kracht te geraken. Het eigenaar dige is wel dat er weinig eensgezindheid onder deze menschen bestaat omdat zij al len heel sterk individualistisch zijn aange legd en niet gemakkelijk meeloopen in het gareel eener vereeniging. Zij' doen daar mede zich zelf echter schade en als ze dat inzagen zouden zij wel anders handelen. Verschillende zaken zijn er die hun aan dacht kunnen vragen Wij mogen er aan herinneren dat de kwestie van de kritiek al een zeen belangrijk punt heeft uitgemaakt en nog uitmaakt in hun' leven. Het vraag stuk is nog verre van geregeld', maar wi! men er tot een oplossing komen, dan die n-en allen mede te werken. Enfin, het heeft goed gedaan dat althans een man als Willem van Konijnenburg eens in het volte licht is geplaatst. Dat was noo- dig en het heeft ons genoegem gedaan' dat het op deze wijze is geschied zonder de traditioneele oom es, die meer glans aan den jubilaris zouden ontleenen dan zij aan de huldiging glans zoude» kunnen bijzet ten. EIBER. Moet ik hem dan op reis laten.,gaan, moet de zee ons scheiden... Ik zal hem wel gaan opzoeken, be sliste Gabler, ik was zijn vaders beste vriend, het is niet meer dan natuurlijk, dat ik zijn kinderen nu ga opzoeke» om hun mijn medelijden te betuigen en mijn hulp aan te bieden. De jonge' Forberg zal mis schien wel een' bijdrage voo) zijn reiskos ten kunnen gebruiken. Vertrouw maar op mij, kind, ik zat alles weer voor je in orde brengen. Lore, geef me dadelijk mijn jas en hoed en mijn parapluie. Hij was plotseling zeer spraakzaam ge worden en liep bedrijvig van de huiskamer naar zijn slaapkamer heen en weer. Blijf jij bij Aurelia, Otto, Iaat haar niet alleen, verordende hij, maar zijn doch ter wees dit verlangen driftig van de hand. Ik wil alleen zijn Ik kan nu niemand' om me heen velen Otto was maar al te blij aldus van zijn functie van trooster af te komen hij ging tegelijk met zij» vader de deur uit. Juliane en Gustaaf waren nog maar pas thuis, toen er een auto voor de deur stil hield en Gabler binnentrad. Met een gelaat vol deelneming en uitgebreide armen liep hij op hen toe en zei met verstikte stem Beste kinderen, als de beste en oudste vriend van jullie vader will ik de eerste zijn die met jullie treurt ik heb dadelijk een taxi genomen toen ik van Otto het vree- selijke Zachtjes, meneer Gabler, viel Juliane hem in de rede, onze arme moeder weet er nog niets van. Gabler knikte begrijpend e» wilde op zachteren toon voortgaan, maar Gustaaf was hem voor Ons verdriet is op dit De Rubbermarkt uit haar even wicht. Opheffing van het Engel- sche beperkingssysteem De betec- kenis der bevolkingsrubber in Nederl. Indi'é. Verdere daling van Rub- beraandeelen. Tabakswaarden flauwer. Geen nieuwe emissies der Deli Batavia. Beleggingswaarden gevraagd. Dalende rentekoersen. Wij moeten ditmaal wat langer stilstaan bij de Rubbermarkt, die de vorige week uit haar evenwicht geraakte door de opdracht der Engelsche regeering aan een commissie om te onderzoeken in hoeverre het bekende beperkingssysteem aan zijn doel beant woordt. De rubberprijs te Londen daalde op dat bericht van 1 sh. 5% d. tot 1 ch. 31/2 d. en wel volgde een klein herstel, ook thans is de rubbermarkt flauw. De Londen- sche noteering beteekent een Hollandsche rubberprijs van 85 a 90 ct. per /2 K.G. Verleden jaar hebben de meeste maatschap pijen nog een prijs van 1 a 1.05 per pond kunnen maken en al is het waar dat de goed geconditioneerde ondernemingen bij een kostprijs van 40 a 50 ct. nog een vol doende winst kunnen maken, de lagere koersen der Rubberaandeelen zijn alleszins verklaarbaar, omdat men niet weet waar het einde der prijsdaling ligt. Het is met de positie van het artikel reeds jaren een lijdensgeschiedenis. Na de opgaande conjunctuur meende de Engel sche regeering den prijs te moeten steunen door den export uit de Engelsche koloniën te beperken. Men heeft daar toen een z.g. glijdende schaal voor uitgedacht, krachtens welke de Engelsche rubberplanters sinds den laatsten tijd niet meer dan 60 der standardproductie mogen uitvoeren, tenzij dan dat zij daarvan een exportbelasting betalen. Deze is zoo hoog, dat de planters ze alleen bij zeer hooge rubberprijzen zul len willen betalen. Het Engelsche rubber plan is destijds scherp bestreden, niet het minst door den bekenden heer Burger, di recteur van meerdere Hollandsche rubber- maatschappijen. Maar ook anderen zagen er geen Heil in'."Kunstmatige'beperking, zoo meende men, zou niet alleen tot allerlei ontduikingen leiden, maar ook zou het aan de positie van het artikel zijn gezonde, na tuurlijke basis, die van vraag en aanbod, ontnemen. Bovendien waarschuwde de heer Burger destijds tegen de gevolgen van een kunstmatig hoog gehouden rubberprijs met het oog op de productie van inlandsche rubber. Men heeft sedert het plan trachten te verbeteren. Men heeft krachtige maatrege len genomen tegen het smokkelen van En gelsche rubber naar Nederl. Ind. havens. Men heeft trachten te voorkomen dat z.g. uitvoervergunningen van een vroegere pe riode, in een nieuwé periode werden ge bruikt. Maar niettegenstaande dit alles bleef de rubbervoorraad stijgen. Hier kwam bij, dat men in de Unie een tegencampagne begon. Een rubber inkoop-organisatie kwam tot stand, die zich van een groote hoeveel heid rubber verzekerde om daarmede de marktprijs te kunnen reguleeren. Een actie werd gevoerd voor het gebruik van „re claimed" rubber, terwijl nieuwe vindingen den duur der rubberbanden kwamen ver lengen. Het geloof in de doeltreffendheid van het Engelsche rubberplan kwam zoo al meer aan het wankelen. En het besluit der regeering om nog eens de werking van dat plan te onderzoeken, werd daarom door velen opgevat als een eerste stap naar zijn finale opheffing. Dat was voor de rub bermarkt een schrikbeeld. Want het ver- oogenblik nauwelijks grooter dan sedert weken het geval is geweest. Het zijn alleen de bijomstandigheden, die de zaak zoo gru welijk maken. Dat onze vader het slacht offer van een misdaad' was geworden, daar van waren wij van den aanvang of over tuigd. Daar was ik óók va» overtuigd. In den .laatsten tijd schijnt die over tuiging toch wel wat aa» het wankelen te zijn geraakt, kon Juliane niet nalaten te zeggen. Ik riep Gabler diep gekrenkt, 0, ik weet wat je bedoeltMaar Gustaaf, waar om heb je mij» onverstandige, geëxalteer de dochter haar ondoordachte uitingen zoo zwaar aangerekend... Ondoordacht Ja, ondoordacht, herhaalde Gabler met nadruk, terwijl hij. Gustaaf's hand greep. Als je wist wat een berouw ze heeft, hoe ze door verdriet en verlangen naar jou wordt verteerd, dan zou je niet meer boos op haar zijn. Dat ben ik ook niet Bravo Dat is mooi, dat is nobel van je riep Gabler zonder te Ietten op den, onverschillige» toon, waarop Gustaaf had gesproken. Je vergeeft haar dus en je vindt goed, dat ze bij je komt en je om vergiffenis vraagt. O neen, dat niet, meneer Gabler. Ze heeft het al willen doen, ik heb haar met geweld tegen gehouden. Gustaaf, liefde vergeeft alles, zet nu de kroon op je goedheid en ga met me mee. Neen, meneer Gabler, zei Gustaaf beslist, en voor Juliane was dat ee» ver ademing. Ze was bang geweest dat haar broer zich zwak zou toonen. Ik wensch STOOMWASSCHERIJ „DE VOLHARDING". Stoom ververij Chem Wasscherij Singel 1 Telefoon 50 VLISSINGEN schil tusschen den export der Engelsche ge bieden en de standardproductie bedraagt 150.000 ton rubber, een hoeveelheid, die het markt-evenwicht natuurlijk ten eenenmalc zou verstoren, wanneer zij op de markt werd geworpen. Het is echter niet aannemelijk ook van Engelsche zijde heeft men daarop ge wezen dat de regeering op éénmaal tot opheffing zal overgaan. Maar zelfs in dat geval, komt er niet plotseling een zoo groote hoeveelheid rubber aan de markt als velen vreezen, omdat de beperking van den export ook tot een beperking van de productie heeft geleid. En vooral wanneer de prijs laag en dalende is, wordt die pro ductie niet geforceerd. Maar met een pro ductiestijging zal toch in ieder geval moeten worden gerekend, komt het tot opheffing der restrictie. En aangezien de rubber markt, wat de consumptie en de productie betreft, thans vrijwel in evenwicht is de laatste wordt voor 1928 circa 60.000 ton kleiner geraamd dan de eerste zal een prijs daling van het product daarvan vermoede lijk het gevolg zijn. Vraagt men waarom de Engelsche regee ring juist thans opheffing der beperking overweegt, dan luidt ons antwoord dat zij vermoedelijk allengs tot het inzicht komt dat de toenemende productie van bevol kingsrubber in Nederlandsch-Indië haar plannen heeft doen mislukken. Van welke beteekenis die bevolkingsrubber is, moge blijken uit het feit, dat de uitvoer uit Nederl. Indië in 1926 79.481 ton bedroeg, in 1927 94.176 ton, terwijl de uitvoer der plantages in Nederl. Indië slechts van 128.492 tot 135.249 ton steeg. De bevol- .klngsrubber is wegens haar primitieve be werking van mindere qualiteit, zoodat de verkoop alleen bij tamelijk hooge prijzen winst Iaat, temeer omdat de Chineesche o'pkoopers het grootste deel daarvan in den zak steken. Door een prijsverlaging van het product kan dus een toeneming der be volkingsrubber worden tegengegaan, ter wijl tegelijkertijd een onbeperkte productie op de Engelsche plantages tot een verlaging van den kostprijs zal leiden Tenslotte wordt overwogen dat bij een lageren rub berprijs de afzet aanmerkelijk kan stijgen door het gebruik van rubber voor allerlei technische doeleinden, waarbij met name gedacht wordt aan de vervaardiging van rubbervloeren en het aanleggen van rubber wegen. Met dat al is thans weer een nieuwe toe stand van onzekerheid geschapen, die vooral den kleinen speculant, die rubber aandeelen op korten termijn gekocht heeft, tot verkoop dringt. Ook deze week leden Rubberaandeelen weer vrij scherpe koers verliezen. Dit geld ook van Tabaksaandeelen, die de laatste weken op stijgende koersen ge vraagd werden met het oog op de in Maart beginnende veilingen. Aandeelen Deli Ba tavia werden in bizondere mate gefavori seerd op de verwachting eener nieuwe emissie. De desbetreffende geruchten zijn echter volgens de directie uit de lucht ge grepen vandaar dat deze week een scher pe daling intrad. Op de andere afdeelingen was de handel uw dochter niet weer te zien. Maar je hebt me toch zelf gezegd' dat je niet meer boos op haar bent Dat ben ik ook niet. Ik kan haar zelfs vergeven, maar ik ben tot de ontdekking gekomen» dat ik nooit van haar gehouden heb op de manier, waarop de man houden moet van de vrouw, waarmee hij trouwt. Dat is niets dan inbeelding dat komt allemaal weer terecht je bent nu opge wonden, hernam Gabler. Ja. En ik heb bovendien op het oogen- blik wel wat anders aan mijn hoofd dan redenaties over liefde, zei dr. Forberg voor zijn doen ongewoon scherp. Dat is zoo, ik heb van Otto gehoord dat je op het punt staat naar Amerika te vertrekken, zei Gabler. Hij was slim ge noeg om te begrijpen dat hij over Aurelia nu niet verder moest doorpraten. Een woordje, mijn jongen. Hij nam Gustaaf terzijde e» bood' hem een voorschot aan voor zijn reiskosten. Ik weet dat mijn arme vriend geen schatten heeft nagelaten en dat jullie veel zorgen hebt. Dat zal nu gauw genoeg ver anderen, maar voor het oogenblïk zijn je middelen waarschijnlijk niet voldoende, dus neem het aan, drong Gabler aan. Ik kom er het eerst voor in aanmerking en met de terugbetaling hoef je je niet te haasten. Maar dr. Forberg wees het aanbod zeer beslist van de hand. Wel wist hij nog niet, waar hij het geld voor de reis vandaan moest halen, maar hij zou liever hun laat sten stoel hebben verpand, dan Gabler's schuldenaar te worden zijn heele ziel kwam daartegen in opstand. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1