iuél EERSTE BLAD JAN VAN ZUTPHEN in „De Oude Vriendschap" iue 66e Jaargang idschap gineele Jazz-Band iue liddelburgsche ppij v. Sti WOENSDAG FEBRUARI BINNENLAND Jneen gehouden bestuursvergadering an het gasthuis voor behoeftige en min- rmogende ooglijders te Utrecht heeft de 8 beesheer-directeur dier inrichting prof. Stads= en Provincienieuws «No.33! 1928= et jaarlijksche tvereeniging IZEN 8 Februari in de looiste Paar, s, Origineelste lame, Leukste eukste Groep, DE RUYTER n Veteranen aarten verkrijg- het gebouw en .50 plus be- 0.75, bel. inb. 10LDERS uit 's middags flaskers en invang 8 uur qué voor het h het recht voor eren. iagd een nette 3AGDIENSTB0DE Waart bij Mej.A.j.KRAFFT rd Bankert 22. Zich aan s avonds na half acht, HUUR BOVENHUIS iet centrum der stad. :n letters H. K., Bure; Courant". EEN JONGEN 1. Slagerij JACs. 0 Coosje Buskenstraat md een LOOPJONGEN L tevens tegen 1 Maart es ALFWAS SLAGER 1INDERH0UD, Soubui ind of tegen 1 Maar! uraagd nette of BENEDENWONIN g Scheldestraat of Remis s 20 a 25 gld. per maan :n letters H. L., burea Courant". jp: Kamerkachel met Pij zoo goed als nieuw t ïwkinderwagentje, gtij Tijdinghal „Vlissingstl agd op gezelligen sta® juffrouw, een klein :N- of BENEDENHUIS n letters H. O., Burea lourant". op goed onderhouden rwagen en Kinderstoel. Groenewoud 27. (boven JIS OF WERKPLAATS imte Prijs f 2.50 per wee. n letters H. R., F Courant". op EVERDlEPtNGSHUIS vragenKanaalstraat 51 30VENW0NING nkelstraat 6. rragen: STROP, Oph^ ur gevraagd eubileerde KAMERS r, Slaapkamer en Keuke :rouwd Officier. letters H. P., Bure Courant". KOOP 2 ORGELS mooi van toon, zon® f 40.—, een S! B BARITON :uw, een automatische tNDOLINE-CITHER len. Moet weg wegt ing. Adres: Waaigat n-Middelburg-Rotter® schengelegen v.Midd. ebruari v.m.uurv.m.ej lag 9 O 13 14 lagl6 17 formatiEn te bekomen t n N.V. Transport- Tilt® .h. Erven O. VOS, rg B. EENHOORN, Tejel. l:ï, 00SbtU!?EN&,V 8 LISS1N0SCHE COURANT jjt nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- rttren 1 2.20 per drie maanden. Franco door bet geheele rijk f 2.50. Week-abon- ementen 17 cent, alles bij vooruitbeta- "ffzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels 1.25, voor lederen «gel meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclame-', 50 cent per regel 'Heine Advertenties betreffende Huur en Verbuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- dlitven en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, voor jederen regel meer 15 cent. Nederland en België. De Brussélsche correspondent van het Hbld." meldt Hervey Cousin, voorzitter der Ligue Ma ritime Beige, 'heeft gisterenavond weer eens over de Scheldequaestie .gesproken. Hij zeide o.m. dat de Schelde voor Ne derland geen belang heeft, voor België echter van groot belang is. Nederland wil niet afzien van de letterlijke .interpretatie ter tractaten van 1839. Het onderhoud der stroom geschiedt niet naar behooren, met aevolg dat België be betonnings- en bag- «erwerken, die noodig zijn, duur betalen nioet. Verder pakte de spreker weer uit over de quaest-ie betreffende de oorlogs schepen hij zei dat, als die quaestie niet degewensche oplossing krijgt, dit té wijten is aan het gebrek aan nationalen trots bij de Belgen. Ook besprak Cousin nog eens op de bekende wijs de Conventie van Ver sailles van Maart 1919. In verband met de verdragen van 1839 die België wenschte af- oeschaft te zien. Eenig nieuw standpunt hvain daarbij niet aan het licht. Verder zeide spreker dat de Schelde over honderd jaar zal zijn verzand en door groote sche pen niet meer gebruikt zal kunnen worden, dank zij Nederlands politiek. Antwerpen zal dan een doode stad worden gelijk Brugge na de verzanding van het Zwin. Spreker noemde nog het Belgisch-Neder- landsch verdrag een pleister op een hou ten been; daarom moet, zoo besloot hij, de Belgische bevolking op groote schaal wor den bewerkt. Dan eerst zal de regeering een besliste houding kunnen aannemen en met luide stem tot Nederland spreken. Al dus deze spreker wiens stem echter, vol gens den berichtgever van „het Hbld." in eigen land geen weerklank vindt. Prof. Lorentz f H. M. de Koningin heeft van den koning van België een telegram ontvangen dat in vertaling aldus luidt „Ik vernam met groot leedwezen het overlijden van professor Lorentz. Ik verzoek Uwe Majesteit te gelóoven. in mijn zeer groote deelneming in den rouw van Neder land bij het verlies van een vermaard en wereldbekend en gewaardeerd geleerde". Telegrafisch heeft H. M. de Koningin daarvoor dank betuigd. Bij de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van prof. Lorentz zullen alle Wokken in de gemeente Haarlem, waar over het gemeentebestuur zegging heeft, luiden Het gemeentebestuur heeft aan de R.-Kath. kerkbesturen verzocht de klokken in de R.-Kath. kerken eveneens te laten luiden. In het college van Burg. en Weth. van Haarlem heeft de gedachte geleefd de begrafenis van wijlen prof. Lorentz op kos ten van de gemeente Haarlem te doen plaats hebben. Er is echter geen uitvoering aan dit plan gegeven, omdat het niet in den geest van de familie lag, en ook niet inden geest van prof. Lorentz zou zijn. Op dezelfde gronden is geen gevolg gegeven aan 't voornemen om een lijkdienst te hou den in 't gebouw van de Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen, waarvan prof Lorentz secretaris was. Verlaging inkomstenbelasting. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot ver laging van het tarief der inkomstenbelasting en wijziging van art. 243a der gemeente wet en van art. 126 quinquies der provin ciale wet waren enkele leden van oordeel, dat liet niet juist is om tot verlaging der inkomstenbelasting over te gaan vóór en aleer een aantal andere belastingen zijn verlaagd. Verscheidene andere leden be tuigden hun, instemming met het ontwerp. Lenige leden hadden bezwaar tegen dit wetsontwerp, omdat zij meenden, dat bil- ujkheidslialve niet bet tarief der inkomsten belasting, doch de belastingen, die in ver end staan met het leeningsfonds 1924 hadden moeten wórden verlaagd. Weer an- oere leden waren van gevoelen, dat het °bter zou zijn, de ter beschikking komende m'ddelen te besteden aan een verhooging jao de ambtenaarssalarissen. Naar de mee- Jlng van andere leden, zou een dusdanige besteding der gelden Nederland, dat toch 'eeds als een duurte-eiland moet worden beschouwd., nog meer achteruit stellen in -en economischen strijd. Prof. dr. H. Snellen. Snellen medegedeeld, dat hij zich 2i!Pns gezondheidsredenen genoodzaakt ec met ingang van 1 Maart a.s. als zoo- h'f» ontslag te vragen. Drnf c00^ TOg^ering de verdiensten van L knellen. "aar waarde weet te schat te*. m°8e blijken uit het feit, dat de hoog- vJaa; benoemd is tot ridder in de Orde den Nederlandschen Leeuw. Nader wordt nog gemeld, dat prof. Snellen den len Maart tevens zijn hoogleeraarschap neerlegt. Het rijksfandbouwonderwijs. Ter gelegenheid van het halve eeuw feest van het rijkslandbouwonderwijs in Nederland, werden in Nederlandsche en In dische landbouwkringen gelden ingeza meld' voor het stichten van een aula voor de landbouwhoogeschooï te Wageningen, voor welk doel aanwezig is een bedirag van 100.000. Zooals men zich zal herin neren werd deze schenking bij monde van dr. Posthuma bij de plechtige herdenking te Wageningen aan de regeering aangebo den. Door het rijk is een terrein beschik baar gesteld, gelegen aan den rijksstraat weg. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING spreekt DONDERDAG a.s. over „Het levensgeluk der zieken" of „DE MACHT VAN HET KLEINE". Toegangsprijs f 0.10 (indien niet voorzien van een seriekaart). VLISSINGEN, 8 FEBRUARI. Voogdijraden. Bij Kon. besluit is aan dr. C. A. Duy.vis op zijn verzoek, eervol' ontslag verleend uit zijn betrekking van lidi van den Voogdij raad te Middelburg, onder dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten. Wereldbibliotheek tentoonstelling. Door den secretaris-penningmeester der Wereldbiibliotheek-vereemging en leider van bovengenoemde tentoonstelling, den heer J. C. Winterink, werd gisterenavond in het Concertgebouw het een en ander medegedeeld' over het ontstaan van het boek en de Wereldbibliotheek. Naast deze laatste, die geen uitleenbibliotheek wil en kan zijn, staat de Wereldbibliotheek-veree- niging, tot wier toetreden als lid spreker ten sterkste opwekte en waarvan het doel is de nationale cultuur te beoefenen door mid del van het boek, dat van de perkamentrol af tot het in een band gebonden boek van onze tijden de drager is geweest der ge dachten en dat meewerkt tot onderlnge waardeering der menschen. Hij wilde, door middel van lichtbeelden, het ontstaan laten zien van het boek, waarvan kracht en ont wikkeling uitgaat en dat de ziel der mo derne samenleving is. Het allereerste beeld, dat van het uit te geven boek op het doek werd geprojecteerd was het handschrift van het duo -Scharten-Antink, waarbij de opmerking werd geplaatst, dat samen aan het boek werd gewerkt, nu eens in den tekst, dan weer de verbetering en aanvul ling van eenzelfde hand1 vervolgens de fileerden de manuscripten van Querido, v. Hulzen, KIoos, Johan de Meester en an deren. Daarna toonden een heele serie beelden de bewerkingen, die moeten ge schieden, alvorens een proef kan worden afgetrokken. Vervolgens besprak de heer Winterink het titelblad, dat door inrichting en lettervormen een rustig geheel moet vor men, als voorbeeld, waarvan werd gepro jecteerd de titelpagina van de uitgave van Vondel in 10 deelen. Hij besprak de cliché's (lijncliché's en cliché's, waarop schaduw is aangebracht) en ten, slotte het in elkaar zetten van een boek, waarbij we hoorden, dat, alle werkzaamheden (drukken, vouwen, snijden, binden), machinaal gebeuren en dat alleen het verbinden van boek en boek band handwerk is. Typisch was ook het rondzetten van het boek en het aanbrengen van de kneep voor de dure boeken. Het slot der Ichtbeelden bracht ons een massa kijkjes op de uitbreiding der Wereldbiblio theek, die in 1903 begonnen met een paal kamers, nu gehuisvest is in een groot com plex, opzettelijk daarvoor gebouwd, waar van de lichtbeelden ons niet alleen de ruimten voor boeken, gereed voor verzen ding aan den boekhandel toonden, maar ook de plano-magazijnen, waar de boeken in vlakke vellen worden bewaard. Na deze serie lichtbeelden besprak de heer Winte ring de oprichting der Wereldbibliotheek "door den heer Simons, die op het taal- en letterkundig congres in 1903 een lans brak voor de uitgave van goede en goedkoope lectuur, zooals dat toen reeds in het bui tenland gedaan werd. Geholpen door een begin-kapitaal van 45.000 is de onderne ming, die van zoo'n eminente waarde is voor de ontwikkeling, begonnen met het resultaat, dat plm. 4 millioen goede boeken zijn verspreid. Sinds de oprichting zijn bij na 450 deelen op velerlei gebied onder de abonné's vespreid. Spreker behandelde ook het argument, dat bij een abonnement boe ken verkregen worden, waaraan men niets heeft en bestreed dit aan de hand van uit latingen van verschillende personen. Ook behandelde spreker nog de uitleen bibliotheken, die de gewoonte om het af raffelen, wat ihet ontwikkelen door lezen tegenwerkt, in de hand werken. Met een geestige anecdote besloot de heer Winte rink zijn causerie. De heer De Meij verklaarde dat hij een zwaar hoofd heeft gehad om op zoo'n korten termijn de tentoonstelling in te rich ten, maar hierover behoeft hij zich niet meer te verontrusten. Het record van abon nementen van Hilversum is geslagen, het bewijs is geleverd, dat hier ter stede groote belangstelling is voor het boek. Met een woord van hartelijken dank aan spreker en aan de Wereldbibliotheek eindigde de voorzitter van het Instituut. Tot slot richtte de heer Winterink zich tot de aanwezigen om zijn dank uit te spre ken voor de groote belangstelling en tot het bestuur van het Instituut van Arbeiders ontwikkeling voor de prettige samenwer king. In onze Tijdinghal. Dinsdag 7 Februari had in het Vredes paleis te Den Haag de XIHe zitting van het Internationaal Permanente Hof van Justitie plaats. Op onze foto de heer Gilbert Gidel aan het woord. Naar aanleiding van de in 1927 met zoo groot' succes gehouden Jan Steententoon stelling is iri de St. Pieterskerk te Leiden een gedenksteen onthuld. Wij geven enkele foto's van groote bran den, welke te 'Amsterdam gewoed hebben. Ondanks de staking worden de werk zaamheden aan het Stadion te Amsterdam krachtig voortgezet. Op onze toto een overzicht van de groote Marathan-tribune. De Liedemolen onder Haarlemmermeer gaat verdwijnen. Een foto van den zeer vervallen molen. Voorts geven wij een kijkje op de achter plaats van de cavalerie-kazerne te 's-Gra- venhage de werkzaamheden aan een nieuwe brug te Haarlemmermeer de prijs- winners van den weldadigheidszwemwed strijd te Amsterdam en enkele interessante buitenlandscbe actueele kiekjes. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Men verzoekt ons er de aandacht van belanghebbenden op te vestigen, dat de vergadering van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, waarin morgenavond de heer Jan van Zutphen als spreker zal op treden, niet gehouden wordt in het Con certgebouw, doch in „de Oude Vriend schap". Het Vocaal Kwartet. Het bestuur van A. G. O. meldt ons Zooa'Is we all hebben gemeld zullen onze leden op Vrijdag 17 Februari het groote voorrecht genieten in het Concertgebouw het Vocaal-Kwartet te hooren. Mejuffrouw Mia Peltenburg is in de plaats geko men van mejuffrouw Janna Brandsma, zoo dat cle tegenwoordige samenstelling van het Hollandsch Vocaal; Kwartet is Mej. Peltenburg, sopraan, mej. Suze Luger, alt, en de heeren Louis van Tulder, tenor, Jan Dekker, bas. Mevrouw Luger vroeg onS, of we er iets voor zouden1, voelen, de kwartetten af te laten wisselen door soli en duetten, wat in den laatsten tijd veel was gedaan en ge bleken was een succes te zijn, doordat een groot gedeelte van* het publiek dit beter kan verwerken, dan een avond alleen maar kwartetzang. Wij gingen gaarne op haar voorstel in, daar wij alleen voor een vleugel hadden te zorgen, dien we van den heer Wagenaar uit Middelburg konden krijgen en de leden van het kwartet zelf de begeleiding op zich nemen. Over den laatsten avond van het seizoen wordt nog gecorrespondeerd de datum zal, zoodra alles klaar is, per advertentie worden bekend gemaakt. Nieuwe mailschepen. De nieuwe mailschepen welke voor den Rotterdamschen. Lloydl door de Kon. Maatsch. „de Schelde" zullen gebouwd worden, zullen» genaamd worden „Dempo" en „Baloeran". Oostersch leven. Het leven in Palestina toont in onzen tijd in tal van onderdeelen hètzelfde beeld als in de tijden van den Bijbel. De bekende Pa- Jastinareiziger prof. Obbink verhaalde in zijn boek „Oostersch Leven" van dat oude dat over bleef tot op heden. Naar aanlei ding daarvan hoopt dis. De Voogd mor genavond voor de Vereeniging voor In wendige Zending alhier in de Nieuwe Kerk een lezing met lichtbeelden te houden, die gratis voor alls belangstellenden toeganke lijk is. Scheepvaartberichten. Heden is alhier binnengekomen het En- gelsche stoomschip „Gripfast" van New castle on Tyne, met een lading steenkolen voor de gasfabriek alhier. Het Noorsche stoomschip „Skard" is he den naar Newport Mon vertrokken na een deklading hout te Middelburg te hebben gelost. Propaganda-avond Zeeuwsche Blinden vereeniging. Gisteren hield bovengenoemde vereeni ging een zeer druk bezochte propaganda- avond in' de groote zaal van het Schutters hof te Middelburg. Alvorens de avond werd geopend waren de aanwezigen in de gele genheid een keurig gerangschikte tentoon stelling te bezichtigen van leermiddelen enz. ten behoeve van> de blinden. Wij troffen allereerst aan eenige boek werken enz. in brailleschrift en konden ons overtuigen hoe makkelijk de blinde, die ze ons toonde daarop alles kon vinden, niet alleen letters, maar bijv. ook kleuren van de afgebeelde vlaggen en vorm en andere eigenschappen van natuurkundige en an dere voorwerpen. Bij deze afdeefog waren ook gevoegd de materialen om zich zelf in brailleschrift uit te drukken, o.a. een daar voor speciaal ingerichte schrijfmachine, of schoon onze leidsman ook op een gewone machine zijn gedachten kan uiten. De tweede afdeeïing was een verzame ling van door een blinde juffrouw ge maakte handwerken, zulks na opleiding aan het instituut. Wij hebben met anderen ver baasd gestaan over hetgeen mej. Klaassen heeft weten te wrochten. De derde afdee ïing waren voorwerpen gemaakt door blin de kinders in klei enz. en verschillende arti kelen die bij het onderwijs worden ge bruikt. De laatste afdeeïing was een aantal bor stelwerk-voorwerpen van den heer Osse- waarde uit Vlissingen, die daarvoor een speciale opleiding heeft gehad en nu door het vervaardigen en verkoopen van deze zaken zich een bestaan tracht te verzeke ren. Hierna opende de voorzitter, de heer F. E. van Petegem uit Vlissingen, de bijeen komst en zeide, dat de vereeniging op 2 Juni 1927 is opgericht en men nu iets meer er van wil doen hooren. Spr. was ver heugd over de groote belangstelling in de zaak der blinden en hoopt, dat het mis plaatst medelijden met hen na het hooren van den propagandist van den Biindenbond zal veranderen in warme sympathie en in medewerking om te komen tot spoedige op lossing van het blinden-vraagstuk. Nadat de mandoline vereeniging „Sem- pre Avanti", die belangloos haar medewer king had toegezegd ook de zaal was belangloos afgestaan een tweetal num mers had doen hooren, verkreeg de heer Johan van den Berg uit Oosterbeek, de Bondspropagandist, het woord. Hij verheugde zich over de groote be langstelling voor de zaak der Nederland sche blinden. Want zonder de belangstel ling der aanwezigen zou het gesproken woord weinig nut hebben. De Nederl. Blin denbond heeft iets te zegeni tegen het Ne derlandsche volk. Spr. zelf, die van af zijn 17e jaar blind is, wil dit hier doen en meent daartoe bevoegd) te zijn, omdat hij weet wat blind zijn beteeikent. Bij 80 van het Nederlandsche volk bestaat nog steeds diep medelijden met de blinden.. Men» ziet hen aan voor zeer beklagenswaardige we zens, die maatschappelijk en economisch niet medetellen. Dit is te begrijpen, maar het medelijden is geheel overbodig en heeft dikwijls een verkeerde uitwerking, het maakt dat de blinden nog dieper zakken. Blinden zijn menschen als ieder ander met verstand en hart en met het zelfde verlan gen naar een zelfstandige positie in de maatschappij. Het medelijden moet worden vervangen door medegevoel, door solida riteit. Het moet plaats maken voor sympa thie met deze belangrijke groep van 4000 blinden. De verandering is noodig uit het oogpunt van sociale rechtvaardigheid. Het is foutief te spreken over blinden als of zij in duisternis leven, hen. helpt het aanpas singsvermogen en spoedig is het kunnen zien niet meer dan een klank voor hen, het is geen concreet begrip meer. Spr. wijst er dan op, dat de blinden een drieledig kruis hebben te dragen, ten eerste het blind zijn zelf, dan de armoede en de misere en ten slotte de geestelijke afhankelijkheid. Dit gaat niet langer op en de Nederlandsche blinden zijn niet van plan het langer te dragen. Zij zijn nog steeds overgeleverd aan de particuliere weldadigheid, die zeker veel goeds gedaan heeft met het oprichten van werkinrichtingen, tehuizen voor blin den, en instituten voor onderwijs en op leiding. Men wordt daartoe gedreven door naastenliefde, menschelijkheid en plichts betrachting, maar kan toch niet voorzien in wat voor de blinden noodig is. De blinden moeten om principieele rede nen tegen deze particuliere weldadigheid zijn, omdat dit de blinden geestelijk zoo afhankelijk maakt, zij kunnen geen eigen meening hebben en op deze wijze kan hun geen bestaan worden gewaarborgd. Nadat spreker zijn met gloed uitgespro ken rede onder daverend applaus had be ëindigd, werd op zijn voorstel een motie aangenomen, waarin gehoord de bespre kingen inzake den toestand, waarin de blin den in Nederland over het algemeen ver- keeren, en gezien het feit dat in weerwil van het van staatswege in 1926 ingestelde onderzoek wat van de zijde der overheid zou kunnen worden tot stand gebracht tot verbetering van het lot der blinden, tot heden niets door de regeering wordt ge daan om aan den nood-toestand der blin den een einde te maken, er bij de regee- ring ten sterkste op wordt aangedrongen spoedig leerplicht voor het blinde kind, vakopleiding aan volwassenen en verlee ning van steun aan niet meer werkkrach- tige en oude blinden in te voeren en beslo ten wordt deze motie ter algemeene kennis te brengen. De motie zal aan den minister van Bin- nenlandsche zaken worden toegezonden. De avond stond verder in liet teeken der muziek en werd daarbij medewerking ver leend door de heeren F. J. Willems van Middelburg en C. Verlinde van Vlissingen, terwijl ook de mandoline-vereeniging nog enkele numers speelde Een lezing van ds. Kersten. Donderdag 16 Februari zal in de Nieu we Kerk te Middelburg, des avonds 7 uur, als spreker optreden ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer. Hij zal spreken over het onderwerp „Petrus Dathenus en zijn beteekenis voor cfe reformatie der'Ne derlanden". Uitvoering Landarbeiderswet. Bij Kon. besluit is de toelating als ver eeniging, uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam, van de vereeni ging, genaamd Vereeniging ter bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Eigen Erf", gevestigd te Goes, gehandhaafd. SOUBURG. Maandagavond vergaderde de afdeeïing Souburg van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij in „Dordpszichf' alhier, onder voorzitterschap van den heer J. Kodde, die, na alle aanwezigen, op deze jaarvergadering welkom te hebben geheeten, memoreerde dat het jaar dat achter ons ligt, wederom een jaar is geweest van werkzaamheid, wat in (hetgeen straks naar voren zal wor den gebracht, wel zal blijken. Verder meende spreker voor de groote landbouwers in het algemeen, 1927 een on gunstig jaar te moeten noemen, toch valt voor Souburg dit jaar nog niet zoo erg te gen, daar de .groote meerderheid onzer le den naast groot-landbouw, groente teelt, en verbouwen van vroege aardappelen uit oefent, terwijl vooral ook het houden van melkvee er het zijne toe bijbracht om, ge zien de gemaakte prijzen van een en ander, een meer gunstig resultaat te mogen boe ken. De secretaris-penningmeester deelde hierna o.m. mede, dat de omzet in zijn ge heel wederom grooter is geweest dan het vorige jaar. Door de vereeniging is in het afgeloopen jaar aangekocht 75.132 K.G. voederaardappelen, 1078 K.G. zaaigranen en poters, 165.455 K.G. kunstmeststoffen, 40490 K.G. turfstrooisel, 47.400 K.G. eier kolen, 30.000 K.G. stukkolen,. 53.700 tur ven, 33.700 K.G. ongebluschte kalk, in to taal voor een bedrag van 26.133.28. De kas sloot met een batig saldo, hetwelk met dat van het vorige jaar 150.06 bedraagt. Aan musschenbeperking werd uitgegeven f 63.12 en bleef voor dit doel een kassaldo over van 93.85. Nog deelde de secretaris mede, dat met medewerking van het be stuur weder een 2-jarige tuinbouwcursus tot stand gekomen is, die door het gemeen tebestuur wordt gesubsidieerd. In de plaats van den heer I. Lijnse, die als zoodanig ontslag nam is tot bestuurslid benoemd de heer L. Witte, terwijl de heer W. Koole werd herbenoemd als lid der financieele commissie. Nadat nog eenige zaken van minder be lang waren afgehandeld sloot de voorzit ter de vergadering, waarna de aanwezigen, daartoe uitgenoodigd, zich naar Concordia begaven, alwaar een vergadering werd ge houden van oud-leerlingen aan den land- bouwcursus, onder voorzitterschap van den heer W. Koole, die allen welkom heette, in het bijzonder den heer J. Stevens, Rijks landbouw-consulent, die dezen avond een causerie zal houden over aardappel-selectie. Laatstgenoemde hierna het woord verkrij gende besprak op, de hem zoo eigen, on derhoudende wijze de verschillende ziekten waaraan onze aardappelen onderhevig zijn, na eerst geschetst te hebben hoé deze zoo nuttige kunstvrucht, in Europa verzeild geraakte uit het moederland Zuid-Amerika, en na heel wat wederwaardigheden een onmisbaar product op onze tafel! is gewor den. In de jaren 18601870 werden in Nederland 95.834 H.A. bebouwd met com- sumptie-aardappelen, in 19111920 be droeg deze oppervlakte 143.246 H.A. met nog bovendien 30162 H.A. fabrieksaardap pelen. Voor Zeeland'zijn deze cijfers 13.113 H.A. in 1926 met op Walcheren 1122 H.A. De aardappelteelt mits behoorlijk uitge oefend levert goede resultaten op. Hierna besprak de heer Stevens de beste wijze om door stam-selectie in de toekomst, zoo niet geheel dan toch zooveel mogelijk, het kwaad in onze aardappelen Te weren.Vooral waarschuwde spreker er tegen om toch geen poters te betreken van. personen of uit plaatsen, waarvan men niet zeker is, dat zij vrij zijn van bijv. wratziekte. Deze ziekte komt in ons gewest nog niet voor, is zij er echter, dan kan dit onnoemelijke schade berokkenen, daar alle uitvoer ver boden kan worden. Nadat een en ander het onderwerp rakende op het doek werd getoond en door platen als ook door knol len op sterk water ons werd verduidelijkt, sloot de voorzitter, onder dank aan den heer Stevens over het gehoorde de verga dering. Hedenmorgen werd alhier in de Nieuw- straat een schoorsteenbrand gebluscht door tijdige hulp van politie en buren. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. M. W. J. van Linschoten, pre dikant der Ned. Herv. gemeente te Ouds hoorn c.a., nam Zondag jl. afscheid van zijn' gemeente, wegens vertrek naat de Hervormde gemeente te Paramaribo. Tot afscheidstekst was gekozen 1 Thessal. 2 1. Zilveren ambtsjubileum. Ds. K. Veen, predikant bij de Geref. kerk te St. Anna Parochie herdenkt van daag zijn zilveren ambtsjubileum. Na zijn studie te Amsterdam, heeft de jubilaris zijn ambt te Oostburg aanvaard. In 1910 heeft hij te Meliskerke intrede gedaan sedert 16 November 1919 staat hij in zijn tegen woordige gemeente. Christ. Evang. Kerk. Beroepen te Ierseke ds. D. W. Veldkamp te Oude Pekela. Legaten. Door wijlen den heer G. S. Wiersema, gewoond hebbende en overleden te Onder- dendam, werden de volgende legaten toe gekend aan de Geref. kerk te Onderden- dam 10.000 aan. de Theol. School te Kampen 5000 aan de Ver. voor H. O. te Amsterdam 5000 aan de Ver. „Tot Chr. Liefdadigheid" te Wagenborgen (Gr.) 2000, terwijl aan de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een school met den Bijbel, te Onderdendam, een schuld bekentenis groot 1500 werd geschonken. Preek-keur. „Woorden Geest", het blad van de Geel- kerkengroep, maakt melding van een on derzoek door prof. v. Hepp, redacteur van de „Reformatie", ingesteld, bij de gemeen teleden over de preeken van hun dominees. Van verschillende kanten uit de wereld der Gereformeerde predikanten klonk reeds protest tegen dit plan, in dezen tijd nog wel W. v. G. schrijft „In de periode van de Fransche revolutie heeft men ook zoo iets gedaan. Dan kon men een ongeteekenden brief riohten aan de tribunal revolutionaire en zoo kwam dik wijls iemand) onder de guillotine. Ja ja, 't is waar, dat de kroniekschrijver van het Ger. Tijdschrift zegt„Arme dominé's die in handen vallen van een briefschrijver, die in zijn halve wetenschap ten opzichte van Assen' „plus royaliste que Ie roi" is". Een ding troost ons, de machthebbers in de Ge reformeerde kerken zijn veel te benauwd

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1